winter op dc banen van genoemde club, zal worden verreden het Provinciaal kampioenschap voor Noord- Holland in het sdioonrijden voor dames en heeren. Te vens zal een wedstrijd worden gehouden in het hard rijden op do korte baan. WAAKZAAMHEID VA-V EEN HOND. Diïisd&gnacht ontstond brand ten huize van J. H. Joaifcpier, aan de Alexandr ine laan te Apeldoorn. De man en de vrouw waren om 10 uur ter ruste gegaan, toen ze om. i'2 uur gewekt werden doordat de hond op hun bed! sprong, Daar dit geen gewoonte was, meende de man, dat er iels buitengewoons moest zijn, ging kijken en vond de benedenkamer in brand. Van de oorzaak waardoor de brand ontstond, is nog niets bekend. Alles was verzekerd. Dc brand bleef, dank zij de spoedige hulp tot die kamer beperkt. <H»K EEN BIJSLAG. Dc raad te Middelburg besloot in haar jongste ver gadering lot hel geven van bijslag op de loonen der personen in gemeentedienst; de regeling werd aan 13. en overgelaten. Deze hebben nu oen regeling ge troffen. die tot zéér eigenaardig resultaten aanleiding lu fi gegeven; zoo zijn er agenten van politie die per weck... 5 cent, zegge vijf cent, moer krijgen; terwijl coütfj.t's van- hen bijna een gulden opslag ontvangen. BRUTAAL. Te Heeze (N.-I3.) kwam eene vreemde vrouw een. winkel binnen, en, vroeg guldens met beeldenaar Wil lem II, waarvoor zij f 1.04 per stuk bood. Toen eenlge guldens op de toonbank lagen, waren zfj eens klaps spoorloos verdwenen, zonder dart, de verbaasde -winkelierster gezien had, hoe of zulks in zijn werk was gegaan. De bezoekster maakte nog de opmerking dat zij hoopte niet voor dievegge te worden, aangezien, en, zulks trouwens ook niet kon worden bewezen. IN BRAND GERAAKT. Door in aanraking te komen, met een gloeiende kachel vatten gisteren de kleederen van, de dienst bode van mevr. S. aan den Rijksstraatweg te Velsen vlam. De ongelukkige stond direct in lichtelaaie en holde in haar angst een plart op. Daar werden haar kreten vernomen, door de familie Hofmeester. De heer 'Hofmeester had de tegenwoordigheid van geest over een paar schuttingen en vervolgens op het plat te klauteren, waar hij met een karpet de vlammen wist te dooven.. Hierop werd geneeskundige hulp ontbo den en, het vreeset ijk verbrande meisje verbonden. EEN UITBREKER- De marechaussees te Oosterwolde arresteerden te Appelscha een arbeider, verdacht van diefstal. De aangehoudene was pas uit. de gevangenis ontslagen. De man werd achter slot en grendel gezet in de kazerne, doch, toen men hem uit de cel wilde halen, om hem een verhoor te doen atnemen, was de vogel gevlogen. treinbotsing. De personentrein, die 's morgens 8.17 van Tiel naar Arnhem-Nijmegen vertrekt, liep gistermorgen te gen den hok bij het startion Echteld. De locomotief werd daardoor zóo beschadigd, dat er een uit Res teren moest gezonden worden, om den trein op te halen. Persoonlijke ongelukken, deden zich niet voor. Naar men zegt, stond het sein onveilig. HOOItN, 22 November. Bij de hedep gehouden verkiezing van 2 leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Hoorn, ter vervulling van de vacatures, ontstaan door het bedanken van de heeren W. G. H. van Erp en Jb. Ruijter, waren slechts 4 stemmen uitgebracht, j verdeeld als volgt; vac. Van Erp: H. G. Polak, D. Jonkman. C. Visser Bz. en L. Bakker elk 1 stom. Vac. Ruijter; A. Bakker, W. Sieuwerts, D. Jonkman en M. Zuïdweg, elk 1 stem. 'Er zijn 143 kiezers! De volgende week zal er herstemming plaats hebben. GEMEENTERAAD NIEUWE NIEDORP. Vergadering1 van don Raad der gemeente Nieuwe Niedorp, gehouden, cp Woensdag 22 November 1911, des namiddags 3 uur. Voorzitter Burgemeester Koop man. Afwezig de lieer Visser. Na opening door Voorzitter, volgt lezing der notulen, die onveranderd worden goedgekeurd. Daarna wordt allereerst het onderwerpGas, aan dc orde gesteld. Do brochure van den adviseur van den gemeenteraad, den heer Boezeman is bij alle raadsleden rondgegaan. Dc heer Van der Slok vraag' het rapport van B. en W. over hunne bevindingen te llpendam, waarheen dat college in opdracht van den raad is gereisd om de installatie voor aerogeengps aldaar te bezichtigen en daaromtrent inlichtingen in le winnen. Voorzittei' verklaart, dat een en ander hen daar zeer goed aanstond. De prijs van dat gis is daar echter hoog; 14 cents per M3. De installatie wekte algemeene tevredenheid. De aangegeven gasprijs van 14 cents p:-r M3. weid toch nog goédkooper geacht dan petroleum. De heer Kuilman wijst er op, dat het getal aan sluitingen daar klein 'is, nog, slechts 34. t Is eene vereemging, cn het gaat uit van particulieren; het is eene zaak, die winst beoog' voor de vereeniging. De secretaris noemt nog de keurige fijne werktuigen, waar van zeker weinig slijtage te waditen is. De heer Bunt verklaart, de aansluitingen in Nieuwe Niederp te wachten, nog eens te hebben nagegaan en kan daarbij niet hooger komen dan 65 aansluitingen. Ook betwijfel! spreker of dat gps van 14 cents per M3. wel goodkoopcr fis dan petroleum, De heer Wit vindt het salaris, f 400 's jaars, voor den fitter daar in llpendam, die alles moet doen, te laag. Dc heer Wilken brengt in bespreking oen voorstel van B. cn van Nieuwe Niedorp, dat drieledig luidt als volg! a. liet gemeentebestuur van Winkel en dal van Nieuwe Nicdorp slichten samen een gas fabriek. b. De exploitatie wordt opgedragen aan an deren. c. Er wordt concessie aan Nieuwe Niedorp verkend voor de gasfabriek. De aansluitingen, hier in het dorp toegezegd, ruim 80, daarop kunnen we wel rekenen. De heer Kuilman brengt ook nog eens de drie onderdeelen van het voois tel B. en W. ter sprake cn vindt het aanwenden van eene poging bij het ge meentebestuur van Winkel wel op onzen weg. Voor al indien de gasfabriek voor Winkel en Nieiwve Nie dorp nog meerdere aansluiting, van Terdiek en Oude Niedorp en Lutjewinkel bijv. kreeg, zou zij wel rendabel zijn. Hebben wij ons eenmaal tot Winkel gewend over de wijze van medewerking en daarop antwoord, dan weten wij, wat men daar wil en kan daarna de zaak ernstig onder dc oogen worden gezien. Algemeen goedgevonden in den aangegeven vorm aan den Raacl van Winkel te schrijven, met verzoek om binnen eene maand daarop het antwoord te mo gen ontvangen. Voorzatter brengt vervolgens in bespreking, dat in de laatste vergadering van Kerkvoogden en Notabelen al een geschikte dag voor de aanslaand© landverhu ring is genoemd, n.1. 12 December a.s. Alsdan zal er landverhuring plaatsvinden vanwege gemeente, Ne- deriandsche Hei vormde Weezenadminislraue, Kerkvoog dij. .Armen en Diaconie. De acte, waarin de verhn- ring>conditién zijn verval, wordt voorgelezen en d3arop zijn geen aanmerkingen, maar na eenige bespreking over de afscheiding van de twee deelen waarijl het zoogenaamde Zaagmolenweidje (ook kadastraal is ver deeld. die afscheiding .bestaat thans uit een hek, dat herstelling eischt wordt besloten in de acte nog te vermelden dat het .gemeentebestuur zich liet recht voorbehoudt, eene sloot te steken, als dat noo- dig geacht wordt. Aan den daaruit komenden grond zal door rt gemeentebestuur geheel of gedeeltelijk eéné ibis;temming gegeven worden en hgl eventueel restant daarvan zal door den huurder op aanwijzing van do commissie voor de gemeentelanderijen over liet land moeten worden gebracht. De Raad begeeft zich in co mité-generaal, ter verdere vaststelling van bepalingen, betrekkelijk de landverhuring. Bij heropening der oponbare zitting komt aan de ordeherziening "verordening. Er is, onderteekend door eer. tien cf twaalf Nieuwe iNiedorpers een stuk ingeko men, daarop betrekking hcbbeiyde cn waarin er op wordt aangedrongen om art. 24a der algemeene politiever ordening te wijzigen. Dat artikel komt hen ongeriefelijk voor, waar ten eerste het rijwiel meer en meer het middel van vervoer wordt en tweedons dc bepaling liindcrlijk is voor af te leggen familiebezoeken (me! kinderen i per rijwiel, waarop ten derde zij, (de kin deren] niet meer gevaar loopeu naar de .raeening van adressanten, dan bij vervoer met een ander rij- of voertuig, terwijl eindelijk vierdens het artikel feitelijk ingrijpt in de ouderlijke macht. Hel artikel in quuesti© luidt: het is verboden, op motorrijwielen of gewone rijwielen nueer personen te vervoeren dan waarvoor zulk een motor of zoo'n rijwiel is ingericht, ook is daarop verboden liet vervoeren van artikelen, die ge- vaar opleveren. i De iuer Bunt acid het op het step je slaan en tegen .t'en fietsrijder hangen van een tweede persoon gevaarlijk. Maar het vervoer van een kind door den vader per fiets, lijkt spreker niet. gevaarlijk toe. De vader immers zal dan wel genoeg zorg voor zijn kind dragen. Spreker zou wel voor wijziging van het arti kel te vinden zijn. De heer Wilken zou het gemaakte artikel wallen handhaven om daaraan echter de Volgende clausule toe to vocgeai; ,,op ouders, die hunne kinderen inee- aienien per fiets, is deze bepaling'niet van loepassing." De heer Kuilman, vindt dit goed gezien. Wé moe ten mot den tijd meegaan, maar niet toestaan, dal men roekeloos met z'ji tweeën of drieën op een fiets rijdt. Het idéé van den heer Wolken vindt bij dc vergade ring algemeen, ingang en dienovereenkomstig wordt' be sloten. De verordening blijft van kracht, mét uitzon dering dan van art. 24a dat gewijzigd wordt. De brood- verordening, alsmede verordening voor melkvoorziening en vleesclikeur zullen zoo spoedig mogelijk cp eeue volgende vergadering worden behandeld. Nog is aan de orde de vraag of in de raadzaal een. kachel of een liaard als verwarmingsmiddel zal worden aangeschaft, daar dc tot nu toe gebezigde kachel naar de meening van sommigen der raadsleden dient te wor den vervangen. Op eene vorige vergadering slaakten bij stemming over dit punt de stemmen, 't Was drie tegen drie. Voorzitter is van oordeel dat de raadzaal met een haard voldoende zal kunnen worden verwarmd1. Do heer Bunt. is minder gunstig ingelicht omtrent haarden als ver wnrmiixgsmiddel en geelt de voorkeur aan do oude kachel: die kénnen, we als (van voldoende capaciteit. Do heer Kuilman acht een haard1 veel beter dan de oude kachel. Bij stemming zijn de heeren Wilken, Wit, Kuilman en Voorzitter vóór en Van der Stok en Bunt tégen eén haard. Alzoo besloten een haard aan te schaffen, Voor verdere aan te schaffen artikelen ,voor de raadzaal, als: een portret van H. M. de Koningin, te plaatsen boven den schoorsteenmantel en een of meer groote wandkaarten, bijv. van Nederland (en even tueel van Noordltolland en yah. Nieuwe Niedorp wordt aan B. en W. opgedragen vooraf daaromtrent een on derzoek in te stellen naar de onkosten daarvan. Ingekomen zijn.de verslagen van den Landbouw en van do Zuiderzee-vereenigiiig, die bij de'leden zul len chculeeren. 1 Na gehouden rondvraag, die niets oplevert, gaat dc Raad in comité-generaal. Na opheffing daarvan wordt in openbare zitting nog medegedeeld, dat is besloten het salaris van den heer D. Pool als veldwachter mei f 50 le verhoogen en daerdoori te brengen op'f 400 's jaars, buiten andere emolumenten. Hierna sluiting. EEN GOED VOLKS VOEDSEL GEWEERD. Mr. Z. van .den Rergh schrijft onder dezen titel een artikel in „Dc Telegraaf", waarin liij. o. in. het volgende meedeelt „Bijna een jaar geleden neeft een ondernemende' firma in Amsterdam oen ernstige poging in hel werk gesteld om vleescit uit Argentinië, op dc bekende wijze iii koelkamcrs vervoerd1, hier te imp wieeren. Daarvoor had zij modewerking noodig van het Rijk, "van dé pro vincie oh van dc gemeente. Met rijk" en provincie is de firma gereedgekomen. Zij heeft zich toen in. begin Januari van dit jaar tol B. en V. gewend ten einde ook van dc gemeente de noodige medewerking te va-krijgen. Daar echter is de zaak minder voorspoe dig geloopen. „Ofschoon het bekend is, dat in. verschillende landen van Europa groote invoer van vlecseh' uil Argentinië plaats heeft, ofschoon geregeld groote partijen in En geland binnen komen, waar, gelijk bekend, eenbui- tengewone zorg aan het volksvoêdsei wordt, besteed, kon deze zaak niet zonder "groote bezwaren tot een beslissing worden gebracht., lie.L heeft, jnij destijds toen nog lid van 'het college niet mpgep gelukken het college te overtuigen, dat het <lén plichthad, den invoer van een zoo goed volksvoeitsel"in /Nederland] mogelijk te maken. Ik had ;échtcV üêTioopj $at van de zijde van B. en W. norf een'tiadei- onderzoek zóu wprdéh ingesteld. „ïntu&sohen 'hebben wij de duüj-te der levensmiddelen zien' toenemen, en kon VërWacht vVofcfén, ;flai,'hij' tic behandeling der daarop betrekking- hebbende-voorstel- len ii\ d'en gemeenteraad, wij ..Jiaderzouden liooren van hetgeen B. en W; in dit opzicht jh^dden gc^iaen. Nu dit niet is geschied is hét 'de fijd ömijifefctók onder de aandacht van het publiek te brengen.' Ito heer Van den Bergh toont aan, dat de bezwaren die tegen den invoer zouden kunnen woeden. 'aange voerd. gemakkelijk kunnén' worden •óndéivangéii. „Als geschikte maatregelen worden g.'tix>ffen voor de. distributie, koelkamcrs, wagens, enz., dan blijkt er niet van eenige speciaal gevaar vpor spoodig bederf/. Al het vleesch wordt hier gekeurd bij aankonjst iir'Lon den, opnieuw in de koelkamcrs en bij verkoop op de markt." In Engeland en Oosteairijk heeft men zeer gunstige 'ervaringen met den invoer van vleesch uil Argenlüuö opgedaan. Naar aanleiding" van het bovenstaande heeft het Hdbld. een onderhoud gehad in et den wethouder van de openbare gezondheid te Amsterdam, dr. N. M. Jo- sephus Jitta. De heer Jitta deelde mede, dat het gemeentebe stuur van Amsterdam geen medewerking wenB'chto te verleeneu aan den invoer van. bevroren Argeiy tijnsch vjeeseh. omdat het de herkomst .uiep x^rtrpgWi Bovendien is het gemeentebéstuur. hütverig om tgn aanzien-van Argentijnsch vleesch de uitzondering toe te staan, waartoe art. 30 van de verordening op" het gebruik van de Veemarkt, en het Abattoir recht geeft, de uitzondering namelijk, dat vleesch ter keuring kan worden toegelaten, zonder dat de 'ingewanden er bij aanwezig zijn. Voorts deelde de wethouder o.a.. mede, dat naai de meening van den directeur van hét Amsterdamsen abattoir bij deze zaak geen volksbelang, doc/h alleen een, handelsbelang betrokken is. Hij betwijfelt of het bevroren vleesch wel zoo goedkoop »zal zijn. Uit Nederland worden zeer weinig runderen geëxporteerd; het goede rundvleesch blijft hiér en bovendien kan men hier goedkoop vleesch, nl. vleesch, dat gezouten wordt aan het abattoir, verkrijgen,. De medewerking van Rijk en Provincie, waarop de aanvrager zich beroept, komt wat het eerste betreft, neer op de tegemoetkomende houding van den minis ter, terwijl het Provinciaal Bestuur van Noord-Hol land genoegen neemt met een bewijs van deugdelijk heid uit de plaats van herkomst (wat B. en \V. niet doen) en als voorwaarde stelt, dat het vleesch onder toezicht zal staan van den districtsveearts te. Haar lem. Op de adviezen van den directeur van het' abat toir en van de Gezondheidscommissie meenden, aldu3 wethouder Jitta, B. en W. zich to moeten verzetten togen den aandrang van den minister" envaii" deh handel inzake den invoer van bevroren) vleesch. MENINGITIS. In drie weken tijd zijn te Melissant twee gevallen van hersenvliesruggemerg-ontstoking voorgekomen, loeide met doodelijken afloop. De slachtoffers zijn jonge dochters van 20 jaar. Van het Haagsche Binnenhof. Tweede Kamer. Den Haag, 22 November. De mniister De Waal Malefijt is niet iemand, die zijn auditorium weet te boeien, weet te trekken of te bekoren. Hij spreekt uiterst zacht, steeds op den- zelfden matten, schorren 'toon, met een, soort van schuchterheid, zou men haast zeggen, komen de woor den eruit... Maai-: wèl maakt hij zeer sterk den in druk, van zich tot de zaken te hebben ingewerkt. Hij is een volijverig man en wat hem aan ervaring", aan product van eigen aanschouwing ontbreekt, dat vult hij aan, althans, voor een belangrijk deel, door wat „boeken en schrifturen" hem geleerd hebben. Indertijd, toen de groote kwestie van de verhouding van den Staat tot de zonding, de Kerk, te-pas kwam. heeft minister Malefijt een voortreffelijken indruk gemaakt door de flïnk-kordate manier, waarop hij van zich af wist te spreken. Daardoor won hij vele sympathieën, ook, wat zeer weinigen gedacht en verwacht hadden, in het „vijandelijk" kamp. Die indruk mag .men veilig zeggen, Hs heden niet verzwakt. De hulde, den minister door dr. Bos gebracht, nadat Z.Exc. gesproken had, is daarvan vol doend bewijs en zal den niet-eloqinenten,, maar zeer- ijverigen bewindsman ongetwijfeld verheugd hebben. Erkend mag werden, dat de heer Malefijt kort is en ook wel nadat men hem althans verstaan heeft duidelijk. Inzake Timor bepaalt hij zich tot de verklaring; wees gerust, wij hebben het recht van voorkoop. In de Chineezen-kwestie aarzelt de minister niet, lijnrecht postvattend tegenover den heer Van Hoogstraten, partij te kiezen voor de zonen van het Hemelsche Rijk. die men zoo spoedig en zoo goed mogelijk wil assimileeren met de Indische bevolking. Verklaart zich onomwonden en warm voorstander van decentralisatie. Blijft manmoedig, inzake zending en onderwijs, postvatten op het standpunt: geen directe steun aan de zending, ruime subsidie voor de scholen, kweekscholen en hospitalen der zending. Geen over planten van den partijstrijd naar Indië... Godsdienst vrijheid, voor den Islam ook; dus: geen verbod van Mekka-tochten. Waar' de Christelijke bevolking ont breekt dienen go-uvernements- en dessa-séholen, te ltomeu,. die noch den Christus, nocih Mohammed wil len bekampen... De. Christelijke Regeering kan en zal nooit het Christendom „opdringen". Deze terecht eerlijk en rond geroemde taal maakte,werkelijk een uitstekenden indruk, óok Links, 't Ware onbillijk, dit niet te erkennen. Voor dr. Kuyper, -die in zijn repliek trachtte een niet-onaardig stuk van zijn gevaarlijk betoog, in eerste instantie gehouden, te verslinden, be duidt een en ander ongeveer 'n échec. De heer Bos vond er aanleiding in om... met al den eerbied, den ouderdom verschuldigd... nadat dr. Kuyper gesproken had, van de wijze, waarop de Linkerzijde hem, „als de hond op de rat" had aangevallen, te gewagen van „oude ratten", met wie men zekere omzichtigheid heeft in acht te nemen. De Algemeene Beschouwingen zijn achter den rug. Den goden zij dank Minister Malefijt, nogmaals getuigd, heeft door zijne niet te lang gerekte, uitgesponnen; eer lijke, fiksche rede, in antwoord op al hetgeen over de jongste Indische Begrooting werd gezegd, het ver trouwen in zijn beleid zeer zeker versterkt. En nü: de artikelen! Mr. ANTONIO. Telegrafisch Weer bericht 23 NOVEMBER. VERWACHTING: Meest matige tol krachtige Oostelijke tot Noord- Oostelijke wind. Gedeeltelijk bewolkt. Waarschijnlijk droog weer. Mogelijk nachtvorst. Zelfde temperatuur over' dag. E r edik b e u r t e n. ZONDAG 2S NOVEMBER. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE to: Schagen, v.m. 10 uur, Ds. Tinholt (bevestiging van Ds. P. R. A, van Meurs). Barsingerhorn, v.m. 9.30 uur, Ds. Van Loon. Schagen. 's av. 6.30 uur, Ds. Van Meurs. (Intreè.) Anna Paulowna. Geen dienst. Winkel, v;m. 9.30 uur, Ds. Nieuwburg. Oudesluis, v.m. 4L30 uur, Ds. Groeneveld. Wieringen: Den Oever, Oosterland, Hippolytushoef en Wesrterlaud. Geen dienst. Veehhuizen. Geen dienst. Oude Niedorp, v.m. 9:,3.0' uur, Ds. Versteeg vali St. Pancrhs.' St. Maartensbrug,'v.m; 9.30 uur. Ds. De Graaff. Harenkar'spelJ Geen dienst (vac. Oudkarspel). Juiianadorp ,v.m. 1-0^uur, Ds. Van Griethuijsen, Huisduinen. Geen dienst wegens vacature. Callantsoog, v.m. 10 uur, Ds. Onnekes. Avondmaal. Nieuwp Niedorp, v.m. Ds. Schermerhorn. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Nieuwe Niedorp, Ds. Haars. Barsingerhorn, Ds. R. van der Veen te Balk. Hippolytushoef en Stroe. Geen dienst. Bprgenvlotbrug, v.m. 10 uur, Ds. Holtz. LOKAAL BETHEL, HOEP, SCHAGEN, v.m. 10 uur, 6e heer De Borst. Breezand, v.m. 9.30 uur, de heer Woltman, Woens dagavond 7 uur, de heer Woltman. Hippolytushoef, Lokaal Rehoböth, v.m. 10 uur, de 'lieer Dijkstra, WOENSDAG 29 NOVEMBER. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE te: Nieuwe Niedorp, 's 6.30 uur. Ds. Schermerhorn. Julianadorp, 's av. 7 uur, Ds. Van Griethuijsen. Scbagerbrug, 's av. 6.30 uur, Ds. De Graaff. Veenhuizen, 's av. 7 xiur, Ds. Nieuwburg van Win kel. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Hippolytushoef. 's- ar. J uur, Ds. Leendertz. DONDERDAG 30 NOVEMBER. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE te: Winkel, "s av. 6.30 uur, Ds. Nieuwburg. 398ste Staatsloterij. lste KLASSE, 3de TREKKING. HOOGE PRIJZEN. f 2000: 19795. f 1000: 10251, 11655, 14S56. f 200: 5775,,7467, 7635, 9805. 17500. f 100: 7350, 89.4S, 9598, 12575, 17614, 18943. Prijzen van f 20. 44; 2862 5714 8140 T0576 13504 i6466 18863 107 868 .719 263 660 523 532 877 143 898 746 338 706 534 549 936 292 925 887 541 832 608 574 955 302 946 919 550 886 677 586 967 306 947 941 559 911 701 617 19Ó84 354 .952 945 572- -958 764 631 140 424 3072 982 639 962 796 642 208 441 115 995' 677 11044 815 684 209 453 125 6091 760 65 827 699 313 576 218 100 762 194 884 729 335 593 241 118 805 18S 1 4036 754 375 630 "323. 142 876 206 171 761 395 715 325 167 901 226 173 774 396 796 349: 175 983 268 175* 812 500 883 352 178 90Ö0 402 '212 817 519 885 366 187 52 423 226 846 53S 94T 385 215 55 424 232 908 603 1002 416 240 80 488 278 933 717 20 435 295 93 555 314 977 733 30 482. 328 135 556 430 17019 75$ 31 543 407 146 666 431 36 784 40 572 453 164 668 433 39 789 43 600 528 237 737 452 47 798 100 609 565 278 739 498 54 827 108 628 681 300 745 515 110 20039 167 694 705 307 757 546 113 115 286 695 748 317 817 585 120 186 527 809 806 376 841 675 126 187 536 844 844 386 906 704 202 202 587 911 873 436 933 724 208 206 630 957 926 463 936 739 220 239 645 968 987 472 992 763 238 242 770 982 7005 571 12105 838 310 310 777 4009 92 590 188 928 332 326 796 17 102 601 197 15117 337 334 814 33 119 603 210 171 338 356 843 163 149 633 264 177 404 388 920 212 163 680 338 206 541 399 939 347 169 Q85 429 225 600 412 960 445 272 773 536 397 614 449 2031 461 312 859 583 663 662 570 179 711 387 879 602 702 766 591 200 882 398 922 622 735 18000 598 237 896 475 953 636 750 •1 638 279 5027 480 966 641 817 141 676 296 59 506 10081 686 849 145 705 382 67 631 191 756 852 157 727 449 93 804 224 788 949 215 747 470 129 878 261 802 955 223 771 482 138 880 266 883 991 275 834 514 150 889 285 896 16058 292 S49 560 238 915 328 926 72 295 851 578 258 997 343 13066 128 341 863 631 270 999 360 132 239 401 881 696 388 8007 379 135 260 492 891 766 51.4 79 406 156 274 585 96S 794 527 80 416 346 278 625 969 795 577 105 505 406 342 662 801 595 109 512 448 373 669 807 665 112 557 502 407 770 Gemengd Nieuws. DE REVOLUTIE IN CHINA. BERLIJN, 21 No'V. Uit Peking wordt: aan de „Na tional Zeitung" gemeld, dat volgens berichten uit Sion- fo-e en Kansoe, ae onlusten aldaar een tegen de buiten landers vijandig' kaïakfer hebben aangenomen en dat ook enkele vreemdelingen reeds vermoord zijn. Onder de Europeanen in het binnenland van China is thans, nadat de revolutionnairen te Hei-an-Foe zich aan de Europeanen vergrepen hebben, een verschrik kelijke paniek uitgebroken. Door de diplomatieke ver tegenwoordigers der mogendheden le Peking zijn op nieuw waarschuwingen gezonden naar alle steden, waar Europeanen vertoeven, nadat aan de eerste waarschuwin gen niet de noodige aandacht geschonken was. Nu eerst vluchten de Europeanen uit dc bedreigde plaat- sèn in liet binnenland. De belangrijke beslissing zal spoedig vallen te Nan king, waartegen de rebellen thans ter sterkte van 15000 man opmarcheeren. De keizerlijke troepen, die on geveer even sterk zijn, trekken hen tegemoet. Thans reeds wordt, eveneens volgens de „National Zeitung", slag geleverd bij Hankau, Zevenduizend re bellen hebben de regeeringstroepen voor Hankou in den rug aangevallen. De gouverneur-generaal van Hankou en de Tarta ren-generaal Tiehliang verdedigen de stad. Het bericht, dat de Duitschei' Henne te Sianfoe vermoord tot welke natie de zendelinge Reckmann, die met haar kind eveneens vermoord is, behoort, is nog niet bekend, men Vermoedt tot de Duitsche, Zweedsche of Noderlandsche -heeft diepen indruk gemaakt te Berlijn. Uit de berichten omtrent dezen moord is nog niet op te maken of hij in verband staat met dc nieuwe politieke beweging, noch tot welke partij de misdadigers' behooren. Doch éen ding is ze ker, zegt hot „Berk Tageblalt", dal nu de mogelijk heid voor een internationale interventie in China veel grooter geworden is. Uil Peking wordt aan de „Frankf. Zeitung1" ge seind, dat Joean Sji Kai had laten doorschemeren te genover de vreemde gezanten, dat men waarschijnlijk rekenen moest op jarenlange ga vechten bij de onder drukking van den opstand. De groote moeilijkheid be staat hierin, dat men met de provincies die afvallig zijn of welke zich onafhankelijk verklaard hebben, niet in lelegrafisclje verbinding kan treden, daar de leidingen meest gestoord zijn. De 3000 ton melende kruiser „Haijoen" heeft voor Hankou, tijdens de afwezigheid van Admiraal Sali, dé vlag der opstandelingen geheschen. HONDERDJARIGE VREDE. Gaynor, de burgemeester van New-York, heeft een commissie van honderd leden benoemd om plannen to ontwerpen voor de viering, in 1915, van den hon derdjarigen vrede tusschen de Vereenigde Staten en Engeland. De viering zal duren van 17 Februari tot den zomer. Senator Root heeft in verband met deze voorgenomen viering een treffend voorstel aan de "hand gedaan. Hij stelt nl. voor, .dat op den 17en Februari gedurende 5 minuten alle werk in het Brit- sche Rijk en de Vereenigde Staten zal worden, stop gezet en dat de 150.000.000 Engelschsprekenden die vijf minuten zullen doorbrengen in stil gebed. VERZACHTEND. Rechter. Dus u bekent, dat u van den getuige de overjas gestolen hebt. Kunt u een. verzachtende omstandigheid aanvoeren? Beklaagde. O ja. Rechter. En dat is.?. Beklaagde. Hij had de jas nog niet betaald. AFNEMING DER BEVOLKING. Blijkens statistische opgaven van het ministerie van openbare werken en sociale verzorging bedroeg 't aantal geboorten in Frankrijk in, het eerste halfjaar van 1911 385.999, dat der sterfgevallen 404.278. Al- zoo een afneming der bevolking met 18.000 zielen ruim. In de overeenkomstige periode van, het vorige jaar overtrof het aantal geboorten dat der sterfgevallen nog met 21.189. EEN BARBAARSCH VOLK. In een der laatste afleveringen van „Authropos" schrijft P. Henri Eschlimann over de Kuni, een volksstam in Engelsch Nieuw-Guinea. De geheele stam telt niet meer dan een paar duizend zielen. Reden hiervan is eensdeels het totale gemis aan zorg voor de pasgeborenen, anderdeels en dit is wel de hoofdzaak het opwekken van abortus en toepas sing van middelen, die conceptie kunnen voorkomen. Alvorens drie vier jaar getrouwd te zijn, mogen de vrouwen geen kinderen hebben. Haar taak is het nl. gedurende de eerste huwelijksjaren varkens'op te fokken en vet te mesten. Worden er in later jaren kinderen geboren, dan mogen dezen nog lang niet altijd blijven 'leven. Meer malen wordt ook dan nog het kind dadelijk na de ge boorte vermoord, heeft het een bepaalden tijd ge leefd, dan is dit een teeken dat de ouders liet behouden willen. De bedrijver van de misdaad is... de -moedei' zelf. L r geschiedt de daad niet altijd uit eigen bewe- riu'V. doch wordt de moeder door andere ouders ge dwongen den kindermoord te plegen. Het hoofdmotief van den moord is dikwerf slechts dit eene: ..Er is geen tijd om het kind op te voeden; er zijn. varkens, waarop gepast moet worden." Meisjes worden eer ver moord dan een jongen. Da gewone wijzen om zich van het kind te ontdoen zijn verdrinken, wurgen of ach terlaten ergens in het struikgewas, waar het yan hon ger omkomt. Toch schijnen de vrouwen niet van moederlijk ge voel ontbloot te zijn; alleen ze gaau pas van haar kinderen houden, als die enkele maanden oud zijn; dan echter zijn zij er ook vrij goed voor en vreezen zij deze te verliezen. Gelet op de vorenvermelde verhoudingen, kan men zeggen, dat er bij de Kuni geen eigenlijk gezinsleven

Schager Courant | 1911 | | pagina 2