Alieiecn Nieuws- S J Woensdag 10 Januari 191:2. CHAG 56ste Jaargang. No. 5051. COURANT. Dit nummer bestaat uit 1 blad. Bekendmakingen» Burgemeester en Weihouders van Schagen; gelet op art. 264 der Gemeentewet, brengen ter kennis van beJanghe.bbe.ndcn dat het door i Heeren Gedeputeerde Stalen op den 28 December 1911 goedgekeurde suppletoir kohier voor de belasting op de honden, dienst 1911, gedurende vijl) j maanden ter Secretarie der gemeente voor een ieder j ter lezing is neder gelegd. Bezwaren legen den aanslag kunnen binnen 3 maan-1 den na den dag der uitreiking van het aanslagbiljet, bij den Raad, op ongezegeld pipier, worden ingebracht. Schagen, den 6 Januari 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester. I. P. W. VAN DOORN. De Secretaris. ROGGEVEEN. Burgemeester en Weihouders van Schagen; gelet op art. 264 der Gemeentewet, brengen ter kennis van 1 w)langhebbendendat het door Jleeren Gedeputeerde Staten op den 28 December 1911 goedgekeurde suppletoir kohier van den hoofdelijken om slag dezer gemeente, dienst 1911, gedurende vijf maanden ter Secretarie der gemeente voor een iedér ter lezing is nedergelegd. Bezwaren legen den aanslag kunnen binnen 3 maan den na den <lag der uitreiking van liet aanslagbiljet, bij den Raad. op ongezegeld papier, worden ingebracht. Schagen, den 6 Januari 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester. J. P. W. VAN DOORN. De Secretaris, ROGGEVEEN. Ter voorkoming van vertraging en moeilijkheden, ver zoeken Burgemeester en Wethouders van SCHAGEN aanvoerders van markfvee. bij de invordering van het li marktgeld z iovcel mogelijk met gepast gild le betalen. On Schagen, den 8 Januari 1912. IIÖil Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, i J. P. W. VAN DOORN. De Secretaris, nir ROGGEVEEN. INLEVERING REKENINGEN. Burgemeester en Wethouders der gemeente SCHA GEN noodigen bij deze belanghebbenden, die over het jaar 1911 van de gemeente iets te vorderen hebben ()8 uit. hunne rekeningen vóór of op den len Februari 'a.s. ter Secretarie 'dezer gemeente in' te leverén. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Schagen, den 8 Januari 1912. p De Burgemeester. 'K r J. P. W. VAN DOORN, sere- De Secretaris, euwo ROGGEVEEN. p M zal binnen korten tijd ernstige pogingen doen om tot de oprichting te komen van een dusdanige fokver- eeniging. Hoogachtend, Jb. BRANDS Fz.f Secretaris Hoofdbestuur v. d. N.-H. Bond tot vered. en besch. v. d. Trekhond. Binnenlandsch Nieuws. ZIJPE. De armenbus in het Raadhuis h9eft over 1911 opge bracht f 53.64. ST. MAARTENSBRUG. Een dame die per rijwiel door St. Maartensbrug reed had het ongeluk tegen een voetganger aan t-3 rijden, met het minder aaDgename gevolg, dat zij in de lang niet aanlokkelijke wegsloot terecht kwam. Gelukkig wist zij spoedig op het droge te komen en werd zij bii oen inwoner van droge kDoren voorzien. AARTSWOUD. De Nieuwjaarscollecte voor de armen der Ned. Herv. Kerk alhier, heeft dit jaar opgebracht f 134,55, terwijl de collecte in de kork ten behoeve van de Gezinsver plepintr heeft opgebracht f 3.50. ONGELUKKEN. Een bakkersknecht van de firma Ebling Péters te Rotterdam had Dinsdagmorgen een m3n aangenomen, om eou bakkerswagen voort te helpen trekken. Aan de Rijnhaven O Z. is die man door de gladheid uitgegleden. Hij sloeg mot zijn hoofd tegen een keisteeD, werd be wusteloos opgenomen en in een pakhuis binnengedragen, waar men slechts den dood kon constiteeren. Gistermiddag heeft de knecht van den heer Sweer, te Standdaardbuiten een slag van een paard tegen het bovenlijf gekregen. Hij werd in hopeloozen toestand naar zijn huis vervoerd. Gisterenavond is te lip (N.-H.) de 22 jarige dienstbode dan den landman J. Obdam, aldaar, uitgegleden en to water geraakt. Levenloos werd zij opgehaald. Ingezonden. raarc TREKHONDEN. 2eus Mijnheer de Redacteur. Nogmaals een beleefd verzoek om eenige plaats ruimte in uw veel gelezen blad. Reeds meermalen, werden pogingen in uwe ge meente aangewend om tot oprichting te komen van een vereeniging tot bevordering der teelt van trek honden, doich tot heden te vergeefs. Nog eens wilik de noodzakelijkheid daarvan on- ^er aanklacht der belanghebbenden brengen. Het is algemeen bekend, boe groote on.tste.1- tenis bij belanghebbenden ontstond, toen bij konin klijk besluit van 6 Februari 1911 bet in werking 1 Betreden van de Trekhondenwet 1910 werd bepaald «op 1 September 1911 en tevens werd bepaald bij art. 1 sub 3: Het is verboden als trekhonden te gebrui- ^eQl doen gebruiken honden met een gerin- gere schouderhoogte dan 60 cM. Dit besluit wekte daarom zooveel ontsteltenis, om- rede de overgroote meerderheid der honden die maat niet, bereikte, reden waardoor verschillende eorpo- „/nraUes bij den Minister aandrongen op uitstel dezer «^«verordening, waf ten gevolge had, dat bij konin- p«(Wijk besluit van 2 Juni 1911 is bepaald, dat ach- ter de zooeven genoemde woorden van art, 1 sub 3 /5^vau het koninklijk besluit van 6 Februari 1911 zou- den worden gelezen de woorden: Indien zij na 1 September 1914 voor de kar worden gespannen; 50 «-"'centimeter indien zij vóór 1 September 1914 voor de kar of indien zij onder de kar worden gespan- ï*.y;nen. uitstel verleend. <t"fj De tbd gaat snel, en wie onzer zal er straks voor 'kunnen insta,au, dat er dan wel een voldoend aan- 'tal bonden zal zijn, die der vereischte maat van 60 öM. bezitten. Tot. heden toe bobben wij nog. ner- ..gens kunnen constateeren, dat in die richting werd gearbeid, als alleen daar, waa,r het vereenigingsle- ven bloeit, en daar na onderzoek is gebleken, dat alleen in Schagen en omstreken ongeveer een 600- tal trekhondeneigenaren zijn, zal toch dunkt mij, ook voop die streek het zeer n°odig zijn, de handen in een te slaan en te trachten de zaak in de gewensch- te richting te leiden en daarvoor is noodig fokma- teriaal, Als nu in herinnering wordt gebracht, dat j[ R op het iu 1910 daar ter plaatse gehouden trekhon- denconcours aanwezig wa,ren verscheidene honden, Oio naam ajs stamvader van het te komen nas met ©ere konden dragen, dan mag er ook zeker op ge wezen worden, dat er slechts een vrouwelijk exem plaar fungeerde, en wat presteerde die: zij verwierf een derden prijs, omdat zij was een eenling, doch voor de fokkerij niet de minste waarde had en deze juist moeten erwel terdege zijn. Niemand zal het willen probeeren dat reeds kost baar materiaal aan te schaffen, doch voor een flinke vereeniging zal het zeer goed mogelijk zijn, deze te doen aankoopen en de afstam melingen daarvan on der de leden tegen matigen prijs af te staan. De schatting zal niet overdreven zijn, indien- straks blijkt, dat 60 procent slechts aan de gewensch- te maat zullen voldoen, immers oolc deze zaak raakt den landbouw. Niet iederen eigenaar van een bedrijf zal zich straks een hit kunnen aanschaffen en zeer zeker zullen de kleinsten onder de kleinen bet moe ten ontgelden. Cl Het Hoofdbestuur van den Noord-Hollandscben UllBond tot veredeling en bescherming van den trekhond Onder de geme3nto Oestgeest, aan de Haarlemmer- trekvaart bü Leiden, is gistermorgen E K. van War mond te water geraakt on hedenmorgen dood opgehaald. Hij waB alleenwonend weduwnaar en bijna 70 jaar oud. Drankmisbrn-k is vermoedelijk aan dit ongeval niet vreemd. VERLOTING IN DE KERK. De rijkspolitie hoafr, proces-verbaal opgemaakt tegen het bestuur van de Ned. Herv. Gemeente te Ouddorp, wegens het zonder vergunning houden van een verlo ting van zitplaatsen in het kerkgebouw. D1RKSHORN. Op 6, 7 en 8 Januari schonk Schinkels Kinema tograaf wederom aan jong en oud de gelegenheid, veel moois en leerzaams Le genieten. Zeer velen hebben van die gelegenheid gebruik gemaakt, zelfs hokvasten, di© men anders niet ziet. Nu, de voorstellingen verdie nen de groot© belangstelling ten voile. Waar zulke schoone taf creolen op het doek worden vertoond, waar zoo'n eigenaardige samenwerking bestaat tussehen den jeugdigen opera tuur Corri, den heer Schinkel als „ver klaarder" en den pianist, die door zijn muziek de juiste stemming woel te wekken, daar moet het publiek wel onder de betoovering der voorstelling komen. Bijzondere vermelding verdient wel „Een tocht langs de Loup'in Zuid-Frankrijk", waarbij mén door gekleurde photographieën te zien krijgt: bergen, rotsen, spleten, holen, bruisende beken, watervallen, enz., alles natuur getrouw volgens 't oordeel van bereisde personen. In éen woord prachtig en leerzaam voor jong en oud. Ook de kindervoorstelling op Zondagmiddag was goed bezocht en door dankbaar publiek. Wat genoten de kleinen bij den „CooosnootoogsT' en de „Wolvenjacht" Zoo'n uitvoering voor kinderen is waarlijk echt VIERINGEN, ZONDAGSSCHOOL. Algemeeue vergadering van onze afd. op Maandag 8 Januari 1912, des avonds 7% uur op de bovenzaal der Nederl. Herv. Kerk te Hippolytushoef. Aanwezig 23 leden. Na opening door den voorzitter, den heer Ds. H. Bax, met een hartelijk woord van welkom, worden de notulen der vorige bijeenkomst, door den secretaris, den heer L. Berghuis voorgelezen en goedgekeurd. Najnens de commissie belast met het nazien der rekening (bestaande uit de heerep, P. F. Kuut en K. Halfweeg), deelt de heer Kuut mede, dat alles in goede orde is bevonden, en dat de ontvangsten heb ben bedragen f 271.18, en de uitgaven f 232.89% zoodat aanwezig is een voordeelig saldo van f 3S.2S5 Een woord van dank werd gebracht aan den pen ningmeester den heer T. Visser, voor zijn nauwkeu rig beheer Het jaarverslag van den secretaris werd daarna uit gebracht. Hieruit willen we aanteekenen, dat de ver eeniging telt 90 leden, dat is 10 minder dan 2 jaar geleden, zoodat het aanbeveling verdient om het aan tal weder op te voeren; dat de hee-ren Poel en Kuut als bestuursleden, bedankten en in hun plaats worden benoemd de heeren'Peereboom en Kaan; dat er spoedig een vacature als voorzitter zal zijn en, de drie vx-ijzinnige predikanten dan de vereeniging verlaten hebben;. da,t de dames onderwijzeressen oolc dit jaar weder met succes gewerkt hebben; te Hippolytushoef werd de Zondagsschool bezocht door ,103 kipderen, te Westerland door 46. Mej. M. Koorn trad af als onderwijzeres en is deze plaats ingenomen door mej. G. Koorn, terwijl thans mej. T. Asjes bedankt heeft en in deze vacature nog zal moeten worden voorzien. Het jaarverslag werd onder applaus goedgekeurd. Bij de nu volgende verkiezing van twee bestuurs leden, wegens periodieke aftreding van de heeren C. C. Koorn en T. Visser, werden deze heeren met groote meerderheid van stemmen, herkozen en namen hunne herbenoeming aam Vervolgens werden door den voorzitter met een toepasselijk woord aan de dames der Zondagsschool de cadeaus uitgereikt, als blijk van waardeering voor het vele, dat zij in het afgeloopen jaar voor de {Zondagsschool hebben gedaan. Mej. G. Lont dankt namens de andere dames, den voorzitter voor zijne waardeerende woorden en de geschenken. De rondvraag levert niets op, waarna de heer Ds. Bax mededeelt, dat hij door de drukke bezigheden ver hinderd is zelf eene lezing samen te stellen., doch nu iets voor zal lezen van Nelly.vap Kol, „Het Kerst feest der ellende", welke verhalen, door spreker zoo mooi ep duidelijk weergegeven, een diepen indruk maakten en een dankbaar gehoor verwierven. Een welverdiepd applaus loonde dan ook dep spreker aan het einde der lezing. Alvorens tot de sluiting der bijeenkomst over te gaan, merkt de heer L. Berghuis op, hoe in de vaca turen, ontstaan door het bedanken van mej. T. Asjes, zal worden voorzien. Er wordt medegedeeld, dat mej. M. Berkemeier deze vacature wel wil innemen. Latei- blijkt, dat ook mej. A. Poel, zich hiervoor bereid willig beschikbaar heeft gesteld, zoodat er wel keuze is, en wordt nu besloten eerst mej. Berkemeier te vrager. Hierna sluiting. EEN PSEUDO-GRAAF. Geruimen tijd zit reeds ip het Huis van Bewaring te Haarlem opgesloten, een persoon, die aan de justi tie opgaf genaamd te zijn graaf C. W. v. P. Daar hij echter beweerde, dat geen geboorteac-te was opge maakt, was het voor de justitie zeer moeilijk, te weten te komen met wlen zij te doen had. Zaterdag jl. is evenwel het systeem Bertillon op hem toegepast ep gebleken, dat de justitie niet te doen had met een graaf, doch met een recidivist, die (door de Haagsche rechtbank tot zes jaar gevange nisstraf was veroordeeld. Als verdacht van diefstal van een roeiboot, zal hij voor deze Rechtbapk terecht moeten staan. DIEFSTAL VAN EEN REE. Gisterpacht hebben dieven gepoogd bij den slager Kolk te Hooge Boekel, gem. Lonneker een ree, die door hem dezen zomer als zeer jong diertje was ge vangen en die hij met veel moeite had groot gebracht, te stelen. De daders die het dier, dat zeer mak was, reeds uit den stal hadden gehaald en buiten gedood, werden gestoord en gingen op de vlucht. Het is de ipolitie nog niet gelukt de daders op te sporen. TYPHUS. De typhus blijft zich te Drachten uitbreiden. De geneesheer, dr. Bleeker, is nu ook door de ziekte aangetast. Er is nu medische'hulp uit Amsterdam ge komen. VOORZICHTIG MET VREEMDE HONDEN. Men schrijft aan de Telegraaf: De meeste kinderen kunnen het niet nalaten eiken hond te streelen, die in hun nabijheid komt. 't Zoon tje van den caféhouder v. d. S., te Nunspeet, streek een onder den wagen liggenden hond over dep kop. Het beest hapte toe, beet 'n lid van den vinger af, en at dit op. NOOKüSCHARWOUDE. De heer K. Keeman te Noordscharwoude is ge slaagd voor de acte Boekhouden M. O. UANGEDUK. In eep vergadering van „Plicht en Recht", de ver- eepigipg van arbeiders bij den groente-handel aan den Langedijk, is een voorstel, om de vereeniging op te heffen verworpen- EEN GEVAARLIJKE SNEEUWBAL. In de Molenstraat te Helmond werd een meisje met een sneeuwbal een gedeelte van haar oor afge gooid. In den sneeuwbal bevond zich een steen. EEN SCHIPBREUK. Schipper S. de Boer van Dronrijp, die Vrijdag op de Zuiderzee tussehen Lemmer en ivuinre zijn schip heelt verspeeld, deelde aan een der berichtgevers van het Hdblü. over deze schipbreuk hel volgende mede: Wij (mijn loods of knecht en ik) hadden Donderdag morgen 10 uur mei N.W. wind de I/emmerhaven ver laten, met bestemming naai* Broekerhavcn met een luduig mest. Er was toen niet veel wind, en hoe later het werd hoe stiller. Wij konden dus met vei* komen dien dag. Toen dan ook tegen den avond de lucht dik werd en wij geen haven of kustvuren meer konden ontdekken, wierpen wij, met met juistheid wetende waar wij ous bevonden, het anker uit om den volgenden morgen af te wachten. Om 2 uur 's nachts weid het stormweer, tegen 3 uur heschen wij het zeil, na het anker gelicht te hebben, om te trachten, daar de storm steeds heviger werd, hier of daar een haven binnen te komen. Teg$n 4 uur dreigde ons schip, ten gevolge der hooge zee en hevig slingeren, te vergaan, doordat het naar bakboordzijde overhelde en waters diepte; wij snelden toen zoo spoedig mogelijk in onze sloep en verlieten cras schip. Het bleek ons toen dat wij ons op omstreeks 2000 M. van de kust tussehen Lemmer en Kuinrc bevonden. Wij hebben toen tot omstreeks 8 uur in den morgen (doornat en verkleumd in onze sloep op zee rondgedreven, menigmaal met den dood voor oogen. daar de sloep telkens vol water sloeg en dreigde le zinken. Omstreeks 8 uur naderden wij de steen en dam van hel Lemsterhop, die omstreeks 400 M. van den zeedijk in zee ligt, en eenige ©ogenblikken later sloeg de sLoep tegen dezen dam te pletter. Wij zwommen toen naar dezen dam en het gelukte ons dien tc be reiken. Door de hooge zee die telkens over den dam heen sloeg, liepen wij gevaar er weer hf en in zee te spoelen; hel gelukte ons echter van de planken en luiken die van ons schip naar dezen dam dreven, een vlot te maken, waarop wij na veel inspanning den zeedijk konden bereiken. De aan dezen dijk wo nende jager D. Zeilslra heeft ons toen in zijn woning I opgenomen en liefderijk verpleegd en gevoed daar wij (doornat en hongerig waren. Sctiipp.*r c:i loods hebben geen tijd gehad, iets van hun geld of klceding te kunnen redden. De schipper had nog oen sóm van f 240 aan boord. WINKEL. Voor hel departement Winkel, der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, trad Maandagavond op de heer Mr. A. W. Kamp uit 's-Gravenhage. Niettegenstaande hel ongunstige weer. was er een 1 voor ons, groot getal bezoekers opgekomen, om den spreker, waarvan goede berichten bekend waren, te hooren, en ze hebben zich niet te beklagen gehad, ai spoedig bleek dat Mr. Kamp een bekwaam- spreker is. Met aandacht werd gevolgd: ,,De beschrijving van den strijd uit het vijfde bedrijf van Lucifer'' van "Joost van den Vendel, Quo Vadis legende en andere dramatische voordrachten, waarin de spreker zijn gehoor wist to boeien, maar ook op humoristisch terrein wLst hij zijn gehoor te treffen, en vooral was dit het geval met „Het pendant" van Anton Tsjechof, en ,Een bezoek aan de Abdij" van Felix Calipaux. 't Was voor den voorzitter een aangename taak om alvorens de vergadering te sluiten, den spreker een hartelijk woord van dank te brengen. TUSSCHEN LIP EN BEKERRAND Een jong paartje te Zaltbommel zou in het huwelijk treden. Ze blaakten van liefde en de blocm-omwondeti ke tenen zouden hen zeker al omkneld hebben, als niet op 't laatste oogenblik een klink in den kabel gekomen was. Pa en ma der Kruid leefden namelijk in onmin en gescheiden. Op den trouwdag nu, even voordat naar het stadhuis gereden zou worden, werd aan pa verzocht zijn toe stemming te verleen en. Pa ging zoover, zich tot op het bordes van het gemeentehuis te wagen, in een zwak moment van verteo- dering. Maar hij bedacht zich, keerde terug en ging in een naburig café kalm zijn borrel drinken. Afgevaardigden werden gezonden, onderhandelingen gevoerd met een ernst, als clic tussehen Carnbon en Kiderten Wüchter moet hebben gesierd, maar niets hielp. Pa bleef onvermurwbaar. Hij weigerde en bleef wei geren, en onder oen hartelijk en welgemeend hoeraatjé van een saamgestroomde belangstellende menigte redan de jongelui onverrichterzake terug. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. De leden der Doopsgezinde kerk te Barsingerhorn c.a. hebben met 50 tegen 2 steramen besloten het bestaande reglement, dat evenwel nog niet is goed gekeurd. voorloopig te handhaven. De beroeping van, een predikant behoeft dus in dit opzicht geen vertra ging te ondergaan. WINKEL. Loop der bevolking in 1911. De bevolking was op •31 December 1910 807 mannen en 763 vrouwen, to taal 1570 personen. Geboren 15 mann, 7 vrouw. Gevestigd 78 mann. 92 vrouw. Vermeerdering Overleden Vertrokken Vermindering 93 mann. 99 vrouw. 10 mann. 13 vrouw. 94 mann. 101 vrouw. 104 mann. 114 vrouw. Bevolking op 31 December 1911: 798 mann., 748 vrouw., totaal 1544 personen. Levenloos geboren 2, voltrokken huwelijken, 23. I WINKEL. I Voor de afd. Winkel der S.D. A.P. trad Zaterdag avond op de heer Thomassen uit Amsterdam in de kolfbaan van den heer J. Vijzelaar. met het onder- Werp: „Dure tijden en slechte regeerders". Zeer uitvoerig wees spreker er op, dat de duurte der levensmiddelen niet het grootste bezwaar is, doch grooter bezwaar zijn de te lage loonen, die slechts kunnen verbeteren, door met vereende krach ten pressie op den, werkgever uit te oefenen, en waar- voor noodig is een sterke organisatie, en die orga- j nisatie ontbreekt ten plattelande, als we nagaan dat van de 30.000 arbeiders slechts 1100 bij de federatie zijn aaangesloten,. I Vervolgens geeft spreker in overweging te ijveren 1 Voor staatspensioen zonder premiebetaling. De ont- j worpen tarief- en ziektewet worden daarna door den 1 -spreker becritjseerd en tot slot een oproep tot aaa- feluiting bij de S.D. A.P. WINKEL. I Verbouwing dokterswoning. Ingeschreven door K. I Bakker voor f 2390, P. Smit f 2348, C. Warnaar f 2397, G. Kuiper f 2400, D. Brugman f 2378, D. Kaaij Jz. f 2082,50. De begrooting was f 2082.50. De gunping is aangehouden. I WINKEL. Biljartmatch tussehen Oude Niedorp en Verlaat en Winkel, bij den heer J. Kroon. O. Niedorp en Verlaat. Winkel, j 'J. Klaver J. Water T. de Jong T. Kasper A. Brugman I x 78. P. Molenaar 100. 72. A. Sloos 100. 100. P. Brugman 60. 99. P Honiiush 100. 80. K. Zeilemaker 100. 100, J. Spaans 85. 89. A. Kaptein 100. 88. K. Lange 100. 100. W. Keefman Jr. 97. 806. 842. A. Hettema C. Stam A. Mijts Winkel gewonnen met 36 punten. WINKEL. Biljartmatch tussehen ongehuwden uit Nieuwe Nie dorp en Winkel, bij den I Nieuwe Niedorp. S. Kat N. Stammes J. Stammes A. Peereboom 92. 100. 100. 100. beer J. Bijhouwer. Winkel. H. Kaaij 100. C. Koster 72. P. Witsmeer 88. J. Lange 76. A. Smak 100. S. Warnaar 100. C. Keijzer 100. J. Smak 89. P. Steen 100. K. Slooves Az. 75. 900. S. van der Oord 86. C. van der Oord 80. A. Over 77. J. Gootjes 100. J. Oudt S3. J. v. Zoonen 100. 918. Winkel voor de tweede maal verloren met 18 pun ten. Ilarenkarspel. Bij de verleden week gehouden examéns voor licha melijke geoefendheid en militaire bekwaamheid ie den Helder, slaagden H. Boon, H. Kuiper en C'. Kuil- boer voor beide diploma's, terwijl R. D. Slik en C- Rijs ieder een diploma behaalde. Gemengd Nieuws. DE ZOMERSCHE WINTER. In het „Berl. Tagabl." vinden we een klacht over de trieste kwakkelwinters der laatste jaren, die ui haar geheel ook op Holland toepasselijk is. met en benevens de daaraan vastgeknoopte beschouwingen. Wend in de laatst© jaren bitter geklaagd, dat hel geen winter meer werd' de merkwaardig© weersge steldheid van 19111912 is, althans tol dusverre, iels geheel „aparts". Noemenswaardige vorst heeft Duilsch- land (en Holland Ij sinds 1908 eigenlijk in het geheel niet meer beleefd, maar gedurende de beide vorigo winters daalde heL kwik althans nog enkele malen onder het nulpunt, al was het dan maar 5 tot 8 graden. Maar zelfs dit minimum is ons dit jaar ontzegd' In Midden:Duitschland bedraagt het minimum van deze winterkoude slechts ongeveer 1 tot 3 graden onder hul (Celsius), en zelfs deze jneer dan bescheiden nacht vorst kwam slechts een o? tweemaal voor. Maar in Wrest- Diritschland heeft het bijna overal nog heelemaal niet gevroren. Naar de oorzaak behoeft men niet lang te zoe ken; zij ligt uitsluitend in de sinds maanden onophou delijk waaiende zuidelijke tot westelijke winden. De temperatuien liggen dus incest ver boven het vriespunt en warme zonneschijn wisselt af met talrijke, overvloe dige regenbuien, on luwe stormwinden. Geen wonder, dat onder dergelijke omstandigheden ook in den plantengroei verschijnselen zijn waar te ne men. zooals ze door het thans levend geslacht om dezen tijd van het jaar zeker wiel nooit in onzen keer-

Schager Courant | 1912 | | pagina 1