Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Plaatselijk Nieuws. Telegrafisch W eer bericht Nagekomen Berichten. Marktbericb n. liet '1' gramsfc°i"tg, verontwaardigd, kip-nijdig. Hij Deliiu<> aeei"en stemmen, stemmen... De vriendschap- Rpi h+c- vVe ^in^ tu sechen den premier en het tew.i, Hoogerhuie heeft door een en ander niet Brn^i is hier 66118 ..stille kracht" in het «ju wa®J*van op zeker oogenblik allicht het „domi- C1116 zal worden ontdekt restant van den dag hebben wij genoegelijk «v 34111 ^.e twistpajtij Regout-Lely over de ont— sening Spul-Buitenhof te 's-Graveniage voor het iwe gebouw der Staten-Generaal. Voor het Haag- sche Gemeentebestuur trad de residentiale wethou- er-senator in het krijt; die het Regoutsche verwijt, «Js zou men opzettelijk met de ter visie-legging van de onteigeningsstukken gedraald hebben, met kracht poogde te ontzenuwen. De minister hield vol, dat het Rijk zoo genereus, zoo „coulant", zoo gewillig, zoo vriendelijk is geweest als iemand slechts kon hopen o: wenschen. Voor niet-Hagenaars heeft dit gekibbel over het „schiereiland Meddins" slechts zeer betrekkelijke waar de. Het ontwerp is, nadat de plukhaarderij was geëindigd, zonder slag of stoot goedgekeurd, met en benevens een bundel kleingoed. Dinsdag halftwee ure, de Algemeene Beschouwin gen. Mr. ANTONIO. EIGENAARDIGE VORMEN VAN LANDBOUWON DERWIJS IN DE VERDELGDE STATEN. De| Amerikaan is in vele dingen origineel; niet het minst „Amerikaansch" is de wijze, waarop getracht wordt de landbouwwetenschap onder de boerenbevol king te verspreiden. Als aanvulling van de verschillende Inrichtingen voor landbouwonderwijs, tracht men in de Vereenigde Staten van Amerika op allerhande wijze de kennis van het landbouwbedrijf der boeren te vergrooten. Vele jonge landbouwers toch hebben geen tijd of geen geld, de onderwijsinstellingen te bezoeken, en vele oudere boeren zijn niet meer te bewegen naar de genoemde scholen te gaan, ook als zij daartoe alle gelegenheid hebben. In de eerste plaats heeft men in verschillende staten z.g. „short courses", korte cursussen, welke hoofdzakelijk bestaan uit populaire lezingen, door landbouwkundigen over verschillende onderwerpen gehouden. Voorts worden, onder leiding van landbouwkundigen, z.g. „demonstratie-bijeenkom sten" gehouden op boerderijen van veefokkers of zaadtelers, of wel op hett bedrijf van een boer, die zich op een speciale cultuur toelegt. Dan worden door de inrichtingen voor landbouwonderwijs en vak- kundigen „correspondentie-cursussen" gehouden, waar «>y door middel van briefwisseling de boeren over verschillende aangelegenheden, hun bedrijf betreffen de, worden ingelicht. De nieuwste en meest origineele vorm van, land bouwonderwijs is gekomen met de in spoorwagens rondtrekkende landbouwtentoonstellingen. In 1904 werd daarmede een aanvang gemaakt in den staat Iowa, met de bedoeling, verbeteringen aap te bren gen in, de cultuur van maïs. Deze nieuwe beweging werd door de boeren, aanvankelijk met groot wantrouwen aangezien. De gunstige resultaten van de tentoonstellingen deden, zich echter spoedig gelden In den vorm van een verbeterde cultuur en aanzien lijk grootere opbrengsten, en weinige jaren later trokken, de tentoonstellingstreinen door 'n twintigtal staten van de groote Unie. In de eerste 6 jaren, gedurende welke deze vorm van aanschouwelijk on derwijs toegepast werd, zijn niet minder dan 670 plaatsen bezocht, waarbij 1085 voordrachten gehou den werden voor in totaal 127.000 belangstellende boeren. Al naar de plaatsen, die bezocht worden, en naar de cultures en bedrijfsvormen, die daar worden toegepast, is de tentoonstellingstrein uitgerust. Men begon, met een trein, welke verbetering van de maïs- cultuur op het oog had; later volgden, treinen voor verbetering van het zuivelbedrijf, van de veehou derij, treinen voor onderricht in aanleg en onder houd van wegen, voor den rijst- en katoenverbouw, voor „dryfarimiug" (behandeling van den grond in regenarme streken), grondbewerking in het algemeen, de veeartsenijkunde, zaden teelt, varkensfokkerij. De spoorwegen nemen alle kosten voor hun reke ning; deze kosten zijn zeer aanzienlijk, terwijl entree gelden nimmer geheven worden. Het is echter reeds gebleken, dat de spoorwegen ruimschoots schadeloos gesteld worden door de belangrijke toeneming van bet vervoer van landbouwproducten als gevolg van Bi grootere opbrengsten. De energie en de durf der spoorwegmaatschappijen in deze verdient intusschen alle bewondering; de jaarlijkscfae onkosten toch be- loopen vaak honderdduizenden guldens. In de treinen nu worden de tentoongestelde artike len toegelicht; de boeren uit de streken, waar zoo'n tentoonstellingstrein doorheen loopt, komen bijeen aan het naastbijgelegen station, gaan in den trein en rij den mede tot een der volgende stations. Gedurende den rit nemen zij de tentoongestelde voorwerpen in ©ogenschouw, hooren'n voordracht aan (die somtijds gehouden wordt door middel van een fonograaf), ver laten dan den trein en keeren met een anderen tre'.n wan de maatschappij weer naar buis terug. In grootere raateen of aan, kruispunten van spoorlijnen wardt do: rgaans een korter of langer tijd halt gehouden, ©m den daar in ^grooten getale samengekomen bezoe kers gelegenheid te geven, de tentoonstelling msli- ger te bezichtigen, terwijl dan ook uitvoeriger lezin gen kunnen worden gehouden,- Deze haltes geven aan leiding tot formeele landbouwcongressen, waar de hoeren te voet, te paard, per wagen of per auto van wijd en zijd heentrekken. Natuurlijk wordt dc komst van zoo'n, trein weken van te voren met de noodige reclame aangekondigd, als bijv. de aankomst van een l-t kenden circus of wilde-beestenspel. Dat is nu een maal de aard der Yankees. Maar iedere farmer uit de betrokken streek weet het dan toch ook, wanneer ti een tentoonstellingstrein op komst is! een vrouwelijke eigenschap. Tegenwoordigheid van geest is een bij uitstek Trouwelijke eigenschap." Natuurlijk is het een vrouw, die ons dit wil aan- toonen, Edith Walker, de bekende dramatische zangeres, haalt een voorbeeld aan, hoe op-een van de zeldzame oogenblikken, dat men een beroep heeft te doen op zijn tegenwoordigheid van geest, alle aanwezige man nen bewezen, hieraan gebrek te hebben, terw-'a aanwezige vrouwen het bewijs gaven er over i ...u- nen beschikken. Haar verhaal is het volgende: Gedurende de geweldige aardbeving in San Fran- cisco bevond ik mij daar op een opera-tournée met den impresario Conried. Wij hadden onzen intrek ge ne men in 't Palaoe-Hotel. 's Morgens vijf uur voelde ik dezen eersten schok, een ontzettend hevige. Ik had slechts mijn nachtgewaad aan, doch aangezien ik begreep dat bet gevaar dreigend was, vluchtte Ik zoo naar beneden. In den hall van het hotel bevond zich reeds de eigenaar van het hotel, die met Ame- rikaansche flegma zijn ontstelde gasten, toesp ak: hij kende zulke aardbevingen, verzekerde, dat de st.iok- hen elkaar niet o ogenblikkelijk opvolgden, zoodat hij zijn gasten in de gelegenheid stelde zoo spoedig mo gelijk naar hun kamers terug te gaan, om hun kost baarste of noodigste eigendommen te redden... De meesten van ons volgden den practischen, al hoewel gevaarlijken raad op, om zoo snel mogelijk naar onze kamers te snellen, te redden wat te red den viel, en dan het wankelend hotel ijlings te ver laten. Maar nu had men eens moeten zien, hoe al deze vluchtelingen terugkwamen! De dames hadden vlug wat warme kleeren bijeen gezocht, ook haar kostbaarheden. Dit was practisch en getuigde van haar helderheid in het ooeenblik des gevaars. Maar nu de mannen!!... Sootti droeg in de ar men een bedkussen en een krant; zijn kleeren had hij vergeten en hij liep nog steeds in zijn nachtge waad; de dirigent Hertz had ook vergeten zich te kleeden, hij droeg in de eene hand zijn fleseh odol en in de andere zijn tandenborstel; Burgstaller hield krampachtig een haarschuier vast; en Caruso had heelemaal niets dan een programma van zijn kamer meegebracht, omdat hij aan niets anders had kunnen denken door zijn tranen en gebeden. Daarvoor hadden al deze mannen hun leven ge waagd, want hun kleeren, hun bagage, zelfs hun portefeuilles met bankpapier hadden zij vergeten aan te raken. Van al de dames van den troep was er niet een, die niet onmiddellijk haar juweelen en geld gegrepen en vlug haar besten mantel en besten hoed had mee genomen. LASTIGE MENSCHEN! Het Soer. Handbl. vertelt enkele staaltjes van het eigenaardig idee dat sommige menschep zich van de taak del* politie vormen: Mevrouw W. uit de bovenstad rapporteerde aan de politie,,#dat van haar schrijftafel 2 postzegels van 1 cent gestolen waren. Zij verdacht een huisbediende. Of maar een dienaar van den heiligen Hermandad wilde komen om den onverlaat te arresteeren. De heer S. van Goebeng mist eenige sigaren uit een stopflesch en mevrouw W. van Toendjoengan is enkele sleutels kwijt. Is het niet meer dan bespottelijk de politie met dergelijke dingen lastig te vallen? Eenigen tijd geleden heeft een der politiedienaren zich zeeir „ad rem" getoond toen zijn hulp werd in- i geroepen voor zoo'n futiel zaakje, 't Gebeurde nog wel met een meester in de rechten. Deze rechtsge leerde belde de politie op om mede te deelen, dat van zijn lessenaar 23 centen gestolen waren. Hij vroeg de politie een onderzoek in te stellen. De po- j litieman, tot wiens ressort de woning van den meester behoorde, overwoog, dat wanneer hij naar diens wo ning moest gaan voor dit onderzoek hij voor trans port ongeveer 50 oent moest betalen. Toen nam hij een enveloppe, deed daarin 23 cent en een briefje, waarop hij schreef, dat zijn onderzoek reeds was af- geloopen en hij de 23 cent reeds gevonden had. 't Is natuurlijk niet in den haak dat een politie man zich zoo van een zaak afmaakt maar wij kun nen een dergelijk optreden in zoo'n geval toch wel billijken. De politie heeft het al druk genoeg en het is eenvoudig idioot haar met dergelijke zaakjes op 't dak te komen. Dat moest het publiek bedenken. DE VOS ONTVLUCHT. Marius de Vos, die eenige dagen geleden uit het Huis van Bewaring te Parijs is ontvlucht, is dezer dagen te Havre gesignaleerd. Hij moet bij een aldaar Wonenden broeder geld hebben gevraagd, en daarna, althans volgens het ver haal van den broeder, weder vertrokken zijn. De politie zet hare nasporingen naar de vluchteling met ijver voort. Maurits de Vos, de andere broeder ,die Marius bij zijn ontvluchting heeft geholpen, en tegen wien een vervolging zou worden ingesteld, is volgens de „Petit Parisien' niet strafbaar. Marius bevond zich in het Huis van Bewaring te Parijs in afwachting, dat om trent het verzoek van Nederland tot zijn uitlevering een beslissing zou ziin genomen en nu zou, aldus de „Pe tit Parisien'". volgens een arrest van het Hof van Cas satie het veileenen van hulp aan dergelijke gevangenen gren strafbaar feit zijn. Gemeente CALI.ANTSOOG. Ingeschreven van 131 Januari 1912. Geboren.: Anna, dochter van Jan Weij en Antje Langerijs. Ondertrouwd en getrouwd: Coruelis Groot, bloem- bollenkweeker, 32 jaar, te Castricum en Gerprda Va der, zonder beroep, 29 jaar, te Callanteóog. Ondertrouwd: Arie van den Berg, stoker eerste klas, 26 jaar, te Helder en Cornelia Vos, zonder be roep, 19 jaar, te Callantsoog. Overleden: Maartje Smit, 70 jaar, echtgenoote van Jaeob den, Das.. GEMEENTE WARMENHUIZEN. Ingeschreven van 131 Januari 1912. Geboren: Pieter, zoon van Jacob Jonker en Maar tje Greeuw. Cornelia, dochter van Jan van Langen en Anna Portegies. Anna, dochter van Gerrit Jonker Gz. en Cornelia van Duin. Ondertrouwd: Jan Bommer, 22 jaar, van Harehkar- spel en Lucia Smit, 22 jaar te Warmenhuizen. Gehuwd: Johannes Dekker, 27 jaar, en Trijntje Wie ring, 25 jaar, beiden te Warmenhuizen. Klaas Groot Pz., 23 jaar en Trijntje van den Berg, 20 jaar, te Warmenhuizen. Overleden: Aagje Ro zend aal, 57 jaar, echtgenoote van Dirk Burger. Johanna Bakker, 54 jaar, ongehuwd dcchter van Jap Bakker en Aagje Bakker. GEMEENTE OUDE N IE DORP. Ingeschreven gedurende de maand Januari 1912. GeborenGenardus Adrianus, z. v. A. Boekei en N. Wiering. Dan iele Quirina Maria, d. v. W. A. Schol- ten en J. Spruijt. Petrus Johannus Reinier, z. v. S. Snel en C. P. van Os. Ov«ladenJacob Veldman, z. v. P. Veldman en T. Wit, oud 3 maanden. Guurtje Bleeker, weduwe van Jan Rekker, oud 73 jaar. Ondertrouwd en GetrouwdGeene. GEMEENTE BARSINGERHORN. Ingeschreven gedurende de maand Januari 1912. GeborenGeert, zoon van Jacob Meuleveld oei Teun- sina Hinderika Akkerman. Hendrik, zoon van Jan Ren tenaar en Hendrika Oudt. Simon Jan, zoon van Simon Hartman en Grietje do Graaf. Dirk, zoon van Pieter Pool en Grietje Kamerling. Ariën, zoon van Ariën Vethman en El sabeth Waiboer. Ondertrouwd: Jan Schouten en Geesje Bakker. Vol- kert Spierdijk, weduwnaar van Geertje Dogger en Jansj$ Roggeveen, weduwe van Khas Smit. GetrouwdJan Schouten en Geesje Bakker. OverladenElisabeth Hakof, oud 5 jaren, dochter van Pieter Johannes Hakof en Aaltje van Tuilingen. GEMEENTE HOOGWOUD. Ingeschreven van 16 Jan.1 Febr. 1912. Geboren: Theodorus, z. v. Cornelis Met en Joanna Groot. Geertruida ,d. v. Jan Stam en Geertruida Bak ker. Jan, z. v. Simon Kuin en Grietje Kroon. OverledenGrietje, oud 2 jaar, d. v. Klaas Renooij en Catharina Fijn. Ondertrouwd: Klias Langereis, oud 24 jaar, slager te Heemstede en Jaeoba Kuiper, oud 26 jaar, huis houdster, wonende alhier. Gemeente SINT MAARTEN. Ingeschreven gedurende de maand Januari 1912. Geboren: Trijntje, dochter van Iheter Brondei- cm Antje Koning. Ondertrouwd, Gehuwd, Overleden Geene. Gemeente ANNA PAULOWN V. Gehuwd: Dirk Klerk en Hermina Appel. Ondertrouwd: Marlnue Pieter Ootjers, oud 31 jaar en Hendrika, Cornelia Slothouwer, oud 23 jaren, bei den alhier. Predikbeurten. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE "uT Schagen, v.m. 10 uur, Ds. Van Meurs. (Doop.) Sint Maarten, v.m. 9.30 uur, Ds. Tinholt. VOLKSCON CERT. h -Hv re- n°gm^is' d,at w» -indacht vestigen op te \0^8C0' «r ^ondagav o. de Harmontekapd In eonee.. .al van den neer j. /ader Az. te ge ven. Zooals bekend werkt het zoo bekende Saxophone- quartet uit Purmerend mee. En waar dit quartet over al groot succes heeft, zal het ook hier bepaald wel bevallen. De poging om avonden als deze toegan kelijk te stellen voor een laag entrée van 10 cent, moet sympathie verwekken bij velen en daarom een, dicht bezette zaal, dat geeft moed voor een volgende maal. Hieronder volgt het uit te voeren programma: 1. Sonp of the Brave, marsch, t. Bidgood. 2. Ou verture Pastorale (Landelijke ouverture), L. A. Schou ten, 3a. Andante religioso (godsdienstige Andante), A. Sellenick. b. Traumerei (Droomerij), R. Sehu- mann. Beide door het Saxophone Kwartet (de heeren H. R. W. Th ie, jj. j Schilder, P. Grandadam en J. D. Thie Jr.4. Fantaisie over melodieën van C M. v. Weber, B. Kwast. 5a. Prière (Gebeid), e. Jonas. 5b. Rêverie (Mijmerei), J! Neury. Beide door het Saxophone Kwartet. 6. Liedjes en wijsjes van J. H. Speenboff. 7. Deutscher Reichsadler-Marsch, H. Wenzei 8. La Sorcière (De Tocvenares), ouverture, Dupavillon. 9a. Andante, L. van Beethoven. 9b. Pifferari (Italiaan- sche dans), J. Cressonnois. Beide door het Saxo phone Kwartet. 10. Muzikale Telegrafie, Potpourri over bekende wijzen, L. A. Schouten. woningnood. Wij vernemen, dat door belanghebbenden een ver zoekschrift aan den Gemeenteraad zal worden ge richt, in verband met den straks komenden woning nood. De huurprijs der woningen die door bouwonder nemers worden gesticht, is voor de meesten te hoog. Het doel van dit adres is, om deze zaak in den Gemeenteraad ter sprake te doen komen, het aan cat college overlatende, welke maatregelen genomen kunnen worden. KUNSTMEST. Do Eerste Coöperatieve vereeniging tot aankoop van veevoeder en kunstmest, gevestigd alhier, heeft de lé vering van 150000 K.G. superphosphaat en 25000 K.G. chilisalpeter aanbesteed. £>e suporpfoosphaat werd ge gund aan de firma Morra en Co. te Alkmaar voor f 2,67i/2 de 100 K.G., gehalte 14 pot. Te leveren in zakken van 75 K.G. D© chilisalpeter werd opgedra gen aan het Landbouwkantoor te Alkmaar tegen f 12,65 de 100 K.G., gehalte 15,5 pet. Te leveren in zakken van 75 K.G. toeneming van den tuinbouw. Omtrent de bestemming der landerijen van de ver kochte boerenplaats van den heer J. Buis, werd ons medegedeeld, dat ongeveer 5 H.A. voor de bloembollen teelt zullen dienen, terwijl de overige 13 H.A. voor groententeclt in cultuur zullen worden gebracht. De heer D. Harllind alhier heeft de exploitatie van liet geheel op zich genomen. Ok de heer P. Meurs zal het land, behoorenide tot het plaatsje, thans bewoond door den heer C. Boontjes, doen scheuren en voor den groentebouw ge bruiken. wolhandel. Nadat de wcl'iandel eenige maanden in Hollands Noorden van zeer weinig betoekenis is geweest, komt er thans weer eenig laren in dezen handel. In den laop dezer week werden in onze gemeente gelévérd ongeveer 5000 vachten, die tegen 90 a 95 cent waren gekocht. filiaal van een coöperatie. De Coöperatieve Verbruiksvereeniging „Vooruit", aan den Langedijk, gevestigd te Zuldseharwoude, zal trachten een filiaal op te richten te Schagen. r.-katholiek zangkoor. In de Donderdagavond onder leiding van den Zeer- Eerw. Deken Buisman, gehouden jaarvergadering van het R.-K. Zangkoor, werd de heer R. de Moei als penningmeester herkozen- Het batig saldo der kas werd door de leden verdeeld. nationale militie. Ter Secretarie dezer Gemeente zijn 30 jongelieden ingeschreven voor de Nationale Militie, lichting 1913. door koude bevangen. Gisteravond ging het gerucht door Schagen, dat er een jongen bevroren was. Wat hiervan aan was, blijkt uit het volgende: De beide bedienden van den heef Th. Gr. alhier, waren 's morgens uitgereden met hit en kar om be stellingen op te nemen. Beiden waren goed gekleed. Evenwel de jongste, C. Gr., kon op den duur de koude niet verdragen. Verdoofd werd hij te Sint Maartens brug in „Schippers Welvaren" binnengebracht, waar hem geneeskundige hulp werd verstrekt, 's Avonds werd de jongen door zijn vader per rijtuig naar huis gehaald. Hedenmorgen was zijn toestand uitstekend en dacht hij er zelfs over om weer te gaan werken. begin van brand. Vanochtend om 11 uur ontstond een begin van brand in den schoorsteen van het perceel van den heer Matthijs Kroon. Gelukkig werd dit opgemerkt door de heeren Hikman, die' werkzaam waren op de ijsbaan. Door hun handig en beslist optreden werd het brandje ge- hluscht, waardoor een grootere brand met zijne gevol gen griukkig werd voorkomen. Thans bepaald de schade zich tot een onhruikbaren schoorsteen. verpachting grasgewas. Het grasgewas van den polder en de banne Scha gen werd. heden in 38 perceelen verpacht voor f 533. In 1911 was het bedrag f 451.50. bevolking. P. Hoff wordt verzocht zich spoedig ter secreta rie dezer gemeente aan te melden. POLITIE. Ter secretarie dezer gemeente zijn inlichtingen te bekomen omtrent een gevonden gouden heerenring met diamant. politie. Ter secretarie der gemeente Anna Paulowna zijn inlichtingen te bekomen omtrent v ij f onbeheerd ge vonden schapen. VERWACH1 ING Matige tot krachtige veranderlijke wind. Verander lijke bewolking. Waarschijnlijk sneeuwbuien. Voorloo- pig nog strenge vorst. NA DE KUNST OOlv DE WETENSCHAP. Men schrijit aan Het Voli uit Zwolle: Het begint hoe langer hoe fraaier te worden. Bij den boekhandelaar Eastré alhier verscheen dezer dagen een inspec.eur van p.l.tia, volgens nie- dedeeluig op last van den officier van justitie, die verbood de volgende werken, alle uitgaven van de uitgeversfirma W. Hilirius te Almelo, ten verkoop ten toon te stellen. Het sexueelo leven der vrouw, van dr. Anna Fischcr-Dückel.ruuiiiDe Hoofdpunten der sexueele voorlichting, van dr. L. Loewenfelt, zenuwarts te MunchcnHet Hervormde Huwelijk van dr. Alice B. StockhamWat moet de man vóór het huwelijk van het huwelijk weten, van Reinhold Gerling. De heer F'astré heeft er in berust, beangst voor het schandaal, dat ervan zou komen als bij hem onzedelijke lektuur werd in beslag gonometi. EEN MOEILIJKE VAART. De bemanning van de Hoomsche boot had giste ren een eriüekeu dag van de eerste grootle. Terwijl de boot gewoonlijk om half zeven 's morgens de haven van Hoorn uitvaart om 'n uur of drie later aan den steiger voor Amsterdam aan te leggen, kon ze gisteren pas te ui. uur verireükeu, daar Ue Hoornsciie Zee sluizen gesloten waren. En, eenmaal uitgevaren, had ze met verbazende moeilijkheden te kampen. Overal op de Zuiderzee werd zeer veel ijs ontmoet. Vooral om de Oost van Marken, bij Pampus, was liet bar. Daar was liet ijs „tot bergen'- opgestap IJ, zooals werd meegedeeld. Het duurde wel 4>/s tot 5 uur eer deze bér- gen omvaren waren. Eenmaal deze klippen ontsloomd moest de bemanning uren en uren in het Buiten-li aan het ijs-klappan blijven om de boot de doorvaart mogelijk te maken. Eerst te kwart voor tienen kwam de boot te Am sterdam aan. De equipage was dood-op, maar bad de slreelende voldoening, dat baar vaartuig het eerste was van alle Zuiderzee-hooten, dat in den loop va* dit na-wintertje de hoofdstad toereikte CALLANTSOOG. Naar we vernemen, ligt het in de bedoeling va* den opzichter over het Zwanewater alhier, aldaar oei llinke ijsbaan te laten maken en die bij doorgaand vriezend weer a.s. Dinsdag te openen. Aan het eind* van den weg Stelpen-duin zal toeging door het dui» naar het Zwanewater worden gegeven tegen betaling van tien cents. Het Zwanewater is een duinmeer, ruin 50 H A. groot en over het geheel niet dieper dam 1.20 M. HET VERLATEN KIND. De vrouw van den schipper K., liggende in het Rieitdiep te Groningen, heeft dezer dagen het schip verlaten, een knaapje van 1 jaar alleen achterla tend. Het kind schijnt toen in aanraking te zijn geko men met een test met vuur, waarbij de kleertjes ia brand zijn geraakt. Uit instinct, naar 't schijnt, Is het kind in bed ge kropen, waardoor de vlammen zijn gedoofd. Maar het knaapje had intusschen zulke ernstige brandwonden bekomen, dat het in het ziekenhuis moest worden opgenomen, waar het Woensdag over leden is. Vanwege de justitie wordt onderzocht of hier mis drijf is gepleegd. KRANKZINNIG GEWORDEN IN DE GEVANGE NIS. In de gevangenis te 's-Hertogenbosch heeft zich het zeldzaam verschijnsel voorgedaan, dat twee ge vangenen plotseling krankzinnig zijn geworden. De eene, A. Kruijzen uit Helvoirt, tegen wien door het Openb. Ministerie vier jaren gevangenisstraf was geëischt wegens poging tot doodslag op den rijks veldwachter Oouwenbergh te Vught, gepleegd, terwijl eerstgenoemde aan het stroopen was met den licht bak, en daarvoor nu in hooger beroep zijnde, is plot seling krankzinnig geworden. Dr. Casparie achtte zijn overbrenging naar Medemblik noodzakelijk. Het Hof heeft de beslissing in deze zaak geschorst tot na herstel van beklaagde. De andere is P. Brizé, afkomstig van Amsterdam, die op zijn meisje W. C. Hoogers te Eindhoven een revolverschot loste, omdat zij niets meer van hem wilde weten. Zijn verdediger mr. E. van Zinnicq Bergmann verzocht een onderzoek in te stellen naar beklaagdes geestvermogens, wijl de doctoren toen. geen besliste verklaring omtrent diens ontoereken baarheid konden afleggen. Thans heeft dr. J. W. Kramer, directeur van het krankzinnigengesticht Renier van Arkel te 's-Bosch, voor de Bossche Rechtbank verklaard, dat Brizé in derdaad krankzinnig is. Hij wil spreken noch eten, en is zeer neerslachtig. Evenals dr. Casparie verklaart ook dr. Kramer, dat de krankzinnigheid na 12 Juli, dus na de misdaad, is ontstaan. Ook Brizé is naar "Medemblik overgebracht, terwijl deze zaak eveneens werd geschorst. 'AU 1 D.SC HA R WOUD E. Alhier w/rd gisteren onder vrij groote belangstelling de k< lfmatch lussdien ,,Op Maat' te Zuidscharwoud» en „Stavast' te Bovenkarspel Grootebroek voortgezet en beëindigd. Bij het eerste gedeelte, op 22 November te Bovenkarspel gespoeld, behaalde „Op Maat'" 1145 p., „Stavast' 1113 p., terwijl deze getallen nu respec tieve 1'jk 1293 en 1163 waren, zoodat „Op Maat' mot 2438 p. de overwinning behaalde tegen „Stavast"' met 2276 p. Van elke club kwamen 10- der loestc spalers uit, terwijl in 3 series werd gekolfd, 's Avonds werd de overwinning eenigszins feestelijk gevierd. LANGEDIJK. Naar wij vernemen heeft de afd. Langedijk der S. D. A. P. een drietal cindiditsn aan het Federatio- bestrur opgegeven, ten einde daaruit een keuze te dóén voor een definilieven cand'da-at voor het distriet Alk maar bij de verkiezingen in 1913. De drie opgegeve* hearen zijn: C. Thomassen, J. van Kuijkhof en P. F. Matthijscn, allen te Amsterdam. lleerhngownHrit Na een driejarig bestaan werd de damclub, geve*, tigd in het lokaal' van den heer A. Goed, alhier, ont bonden. Steeds geringer was het bezoek, zoodat ein delijk besloten werd haar in een daartoe bestemd* vergadering te ontbinden. SINT PANKRAS. De heer P. C. v. d. Vliet, cand. te Amsterdam, is als predikant beroepen bij de Geref. kerken alhier e* te Heerhugowaard. ANNA PAULOWNA. Naar we vernemen zal door verschillende landbou wers in den Oostpolder alhier, een vereeniging wor den gevormd met het doel aan de tramhalte Kruis weg, van de lijn SchagenVan Ewijcksluis te stich ten een woonhuis met lokaal, waarin verlof zal wor den gevraagd, terwijl mede een weegbrug zal worde* geplaatst. ANNA PAULOWNA. Het aantal jongelieden, die zich hebben doen in schrijven voor de Nationale Militie, lichting 1913, bedraagt 43. ONDERZEESCHE BOOT GEZONKEN. (LONDEN, 2 Februari. De A 3 is het oudste typ* van onderzeeërs. De boot telde een bemanning va* elf koppen met inbegrip der officieren. Men, ver moedt dat allen zijn omgekomen. Volgens nadere berichten omtrent het vergaan va* den onderzeeër was deze hedenochtend tot het hou den van oefeningen met de kanonneerboot „Hazard"' uit Portsanouth vertrokken. Gedurende de oefeningen van de ilotlilje bij liet eiland Wiglil kwam do onderzeeër in botsing met de „Hazard" en zonk onmiddellijk. Bij de botsing was zeer veel lucht ontsnapt, waardoor het water kon bin nendringen en de kansen op redding dus geringer wer den. Vclgens een officieele mededeeling bestond de bé- manning van de ,,A 3" uit vier luitenants en tien matrozen. De „Hazard' heeft per draadlios telegram om hulp gevraagd en reeds zijn sleepbooten en kruisers ter red ding uitgezonden. I I i BROEK OP LANGENDIJK, 2 Februari. Roode kool f 5 a f 9.70. Gelè kool f 5.50 a f10.7* per 100. Uien f 4 a f 4.60 per 50 KG. NIEUW LEVEN. Station NOORDSCHAKWOUDE, 2 Februari. I' Grove uien f 4 a f 4.40 per 50 KG. Roode kool f 20 a f 22. 2e soort f 10 a f 14. Kleinere f6» 2 15. Gele kool f 18 a f 20. 2e soort f 15 a f 1#- Kleinere f 4 a f 13. Deenscbe witte f 17 a f 20 2e soort f 14 a f 16.50. Kleinere f 5 a f 12.6® per 100. NOORDSCHARWOUDE, 8 Februari. Roode kool f 10 a f 24. Witte kooi f 8 a f 22. Gele kool f 8 a f 20. per 100. Uien f 4.25 a f 4.50- J Wortelen f 2.20 a f 2.40 per baal. ALKMAAR, 2 Februari. Kaas. Kleine kleine fabriokskaas f 36 kleine lioe- renkaas f 36.50, commissie f 37, middelbare f 36 Aan gevoerd 134 stapeli, wegende 83698 KG Heden vrerden ter graanmarkt aangevoerd 153 H.D H«ver f 4.8o a 5, bruine boonen f 16 a 17 witte dito f 23, groene erwten f 18 a 23, grauwe dito f 23 I ALKMAAR, 3 Februari. f 00Oe^n Z^225 a r26°' 38 Nuchtere Kalveren t 8 a f 22. 44 Magere Varkens f lf a f 32 48 Bigge" f 8 a f 13 per stuk. Kipeieren f 6 a f 7 r>e. 10®* Boter 0.75 a f 0.92% per kop.

Schager Courant | 1912 | | pagina 2