s. ilKOCtl BitlIS- De zusters Liesegang. Woensdag 14 Februari 1912. SCHAGER 56ste Jaargang No. 5071. COURANT. Dit nummer bestaat uit 1 blad. Uit en voor de Pers. sr IS. at m Of DE VERJAARDAG VAN HET KABINET-HEEMS KERK. Eergisteren was het Kabinet-IIeemskerk vier jaar aan het bewind. „De Nederlander'" wijdt daaraan oen ar tikel, dat het blad. aldus besluit De Regeering kan ons inziens met tevredenheid terug zien op de afgcloopen vier jaren. Langer dam de meeste 'Kabinetten heeft hel reêdk gezeten, ener aijn geen voorboden van een naderenden val. Van de drie en twintig ministeries, die wij sedert 1818 heb ben gehad, hebben er maar vier in lengte van levens duur het tegenwoordige geëvenaard of overtroffen. Hel tweede Ministerie-Ihorbecke heeft vier jaar en negen dagen geleefdi, liet MLnisterie-Pierson vier jaar •n vier dagen, Het Ministoiie-Kuyper vier jaar en veer tien dagen. Neg twee weken en dan zal het ministerie- Heemskerk even lang bestaan. Om echter het record te slaan, zal de jonge Heemskerk (die helaas ook al niet zoo heel jong meer is) nog bijkans een jaar moe ken aanblijven. Dam zal hij den ouden Heemskerk heb ben verslagen, wiens derde ministerie via' jaar, elf «Taanden en negen en twintig dagen heeft geleefd. Wij hopen en verwachten niet anders. God; spore hot leven van onzen Minister van Ritmenlandschc Zaken en van zijne amb'tgenooitein. Deze Christen-sla atsmajn, die •ms vertrouwen heeft, worde nog langen tijd gehand haafd op zijn post, en het moge hem en zijnen ambl- genooten gegeven zijn, om, zelf door Gods Geest geleid, «ns volk in zijn begeerten en gedragingen op te voeren kot een h.ooger peil, waarop het zich den naam van Christen-natie meer en meer waardig make. Binnenlandscb Nieuws. RAAD VAN WIERINGERWAARD. Vergadering van den Raad op Dinsdag 13 Febr. 1912. Voorzatter de heer K. Koster Hz., Burge meester; secretaris de heer C. Haringhuizen. Voorzitter opent de vergadering, waarna de secre tarie de notulen voorleest, die onveranderd onder dankzegging worden goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Van den heer J. Breed Cz. het bericht, dat hij zijne benoeming tot gemeente-op zichter aanneemt; b. een schrijven van het Ministe rie van. Binnenlandsche Zaken, waarin wordt kennis gegeven de verordening regelende de heffing van den Hoofdelijken, Omslag niet te kunnen goedkeuren en vrel naai- aanleiding van het laatste lid van art 2 dier verordening. Voorzitter licht toe, dat hier sprake is van de be paling dat het hoofd van een gezin wordt aangesla gen ook voor de inkomsten van de vrouw, de kinde ren van de vrouw of van den man, de broeders of austers. Op de vraag van den heer Blaauboer Vries •f er voorheen wel eens meer aanmerkingen op ge maakt zijn, antwoordt voorzitter van niet, wel is> 't hier op de vergadering ter sprake gebracht. De heer Blaauboer Vries vraagt of de progressieve heffing misschien ook van invloed kan zijn, waarop voorzitter ontkennend aantwoordt De heer Blaauboer Vries vindt ook wel iets onbil lijks in de nu bestaande bepaling, wanneer men met a'n vieren bijv. hij elkaar is en men wordt aange slagen tot een gezamenlijk bedrag van f 4000, moet men hooger percentage geven, dan wanneer ieder voor f 1000 zou worden aangeslagen. De heer Waiboer veronderstelt, dat Wieringerwaard tn deze ook een uitzondering maakt met de andere gemeenten. *t Is naar sprekers meening overal zoo als 't hier wordt aanbevolen. Goedgevonden wordt het ko veranderen zooals het \\rordt aanbevolen. o. hot verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim over het jaar 1911. Slechts 2 personen zijn voor de oommissie moeten verschijnen, waaraan door 1 gevolg aan gegeven is, terwijl tegen 'den ander een s tra f vervolging is ingediend; d. het verslag over den toestand van 't onderwijs. Hieruit deden wij me de. dat het aantal leerlingen op 1 Januari 1912 bedroeg 126, waarvan 68 jongens en 58 meisjes, 1 meisje en l jongen bezochten de school te Barsingorhorn, 2 meis jes en 1 jongen die te Zijpo, én, 1 jongen die to Den Helder, terwijl 2 meisjes uit Barsingerhorn hier school gingen. I)cze verslagen worden ondier dankzegging ge accepteerd. Het stembureau voor dit jaar wordt als volgt vastge steld: de heer K. Koster Hz., voorzitter, de heererï Blaauboer Vries en Sleutel leden en de heer Kaan als 3e lid. Hierna sluiting. GEVONDEN VOORWERPEN. Ter Secretarie der gemeente Anna Paulowna zijn inlichtingen te bekomen, omtrent een gevonden paar' schaatsen. WEERINGEN. Donderdag jl. hield de ijsclub Wieringen op de Stroeër Kaag een hardrijderij voor behoeftigen en werd er om levensmiddelen gereden, terwijl nog een viertal pryzep van f 2, f 1.50, f l en f 0.50 be schikbaar waren gesteld. Zaterdag had de bedeeling plaats, waarvoor was gecollecteerd f 168 in specie, aan levensmiddelen omgezet in geld f 60, te zamen alzoo f 228. De gekochte levensmiddelen waren on dergebracht, in de zaal van den heer Jac. Boerseh, Een, mooi gezicht leverden, die stapels tarwe-, witte en roggebrood op, aardappelen, spek, boter, rijst en,z. Ongeveer 60 gezinnen werden bedeeld. Opmerkelijk was het, om na te gaan, hoe de mees ten meer kre gen, dan, verwacht werd en nog eens moesten terug komen. RAAD VAN WIERINGEN. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Wieringe.a, gehouden op Maandag, 12 Februari-1912, des namiddags 2 uur. Afwezig de heeren P. Koorn, J. Bosker en V. Heijblok. De voorzitter, de heer A. Peereboom, Burgemees ter, opent deze vergadering met een woord van wel kom. De secretaris, de heer W. J. Bruul, leest de notulen, die worden goedgekeurd. Medegedeeld wordt: le. dat de heer J. Bosker ken nisgeving van verhindering heeft gezonden wegens familieomstandigheden; 2e, dat door den Rijksontvan ger in de gemeentekas is gestort f 2435.55® en dooi den Rijksbetaalmeester f 157.73'; 3e. dat door het college van Armvoogden tot secretaris-penningmees ter is benoemd de heer J. P. Bakker te De Gest; 4e. dat door Ged. Staten is goedgekeurd de reke- ning over 1910 en de t;e nemen beslissing voor eene leening voor 1912 is verdaagd; de begrooting voor ,1912 is goedgekeurd, evenals de wijziging in de Al- gemeene Politieverordennig; 5e. dat door het Ge meentebestuur wederom voor drie jaar zijn gepacht de wierwaarden in de Zuiderzee, voor dezelfde pacht- som. welke is f 9280 per jaar; een verzoek om ver mindering van de pachtsom is afgewezen; 6e. dat door mej. E. de Vries van Den Helder hare benoe- mign, tot onderwijzeres te Westerland is aangenomen. Alles voor kennisgeving aangenomen. Hierna volgt aanbieding van maandstaten der Zee gras-exploitatie over de laatste drie maanden, welke worden ingezien. Op het ingekomen verzoek van den heer pastoor Kraak, die wegens vertrek uit de gemeente 1/12 ont heffing van hoofdelijken omslag vraagt, wordt goed gunstig beschikt. Voorzitter deelt mee, dat door het Doopsgezind Kerkbestuur toestemmend is geantwoord op een voorstel om een stukje grond, dat op naam der gemeente stond en nabij de Doopsgez. Kerk te Hippolytushoef ligt, over te nemen; de koopsom is f 1. Wordt goedgekeurd. Hetzelfde geldt een paar stukjes grond in de Stroeër Kaag, welke door het Heemraadschap worden overgenomen voor f 10, be houdens goedkeuring van Ged. Staten. Eveneens wordt goedgekeurd de verkoop van eenige stukjes grond te Den Oever aan den heer J, Hermans voor f 29. Aan de afdeeling Wieringen der Vereeniging tot bevordering van het Vakonderwijs in West-Friesland wordt f 5 subsidie verleend- Op een adres van de bewoners van het gehucht Hoelm, om een weg van de Hoedm naar den weg aan te leggen, wordt besloten adressanten voorloopig naar het Heemraadschap te verwijzen. Op het verzoek van de afdeeling Den Oever van do schippersvereniging Schuttevaer, om aan de kade aldaar een drietal lantaarns te laten branden, vanaf 1 October tot einde Maart, wordt besloten, dit aan te houden tot de luchtgas'rnstallatie te Den Oever in werking zal zijn- Eveneens wordt aangehouden het verzoek van de vereeniging Ons Belang te Den Oever, om voor de aan te leggen buizen voor de luchtgas- verlichting de straten te mogen opbreken. Het verzoek Vapj den heer B. Kat, om een stukje grond van de gemeente te mogen koopen, wordt ook aangehouden. Beide zullen eerst door B. en W. worde® behandeld. Verder wordt besloten om voor enkele maanden een kasleening aan te gaan van ten hoogste f 2500, tegen een rente van ten hoogste 5%. De daarmee in verband staande suppletoir© begrooting wordt goed gekeurd. Goedgekeurd wordt de uitbetaling van een te laat ingekomen rekening van den heer W. Hermans Wz. alhier, groot f 63; eveneens af- en overschrijving van f 887.05 op de rekening dienst 1911. een suppletoire begrooting van f 372.83, en een uitbetaling uit den post voor onvoorziene uitgaven van f 174.71. Goedgevonden wordt de gewone verhuring van ge- meenteëigendommen te houden op 22 Februari a.s. Bij de rondvraag merkt de heer D. Koorn op, dat de zolders van den toren te Westerland veel te lij den hebben van inwatering enz., daar de sluiting bo ven niet in orde is, eenige verbetering zou wel wen- schelijk zijn. De voorzitter zegt, dat dit onderzocht zal worden en bij B. en W. ook al een punt van behandeling is geweest, misschien kan dat bij de Marine verhaald 'worden. Hierna gaat de Raad in comité ter vaststelling van het kohier voor den Hoofdelijken Omslag. Na her opening deelt de voorzitter mede, dat dit is vast gesteld op f 6600. Hierna sluiting. LANGEDUK. De afdeeling Langedijk van den Bond voor Staats- penstonneering hield 13 Februari ten lokale van den heer H. J. A. Büekmann een openbare propaganda- 'vergadering. Daar de voorzittert, de heer Ds. Banga verhinderd was, om haar te openen, werd dit gedaan door den vice-voorzitter, den heer J. Met. Hij heette het publiek dat vrij talrijk opgekomen was, hartelijk welkom en wenschte het een genoegelijken en pleizierigen avond, doch ook een leerzamen. Hierna werd een drama opgevoerd, „Te Laat", in drie bedrijven. Aan, het ap plaus kon men merken, dat het stuk insloeg. De rest van den avond werd gevuld door eenige tooneelstukjes. TE VER. Een spoorwegreiziger viel in slaap, sliep rustig en diep, en werd pas wakker, toen hij een heel eind voorbij de plaats van, zijn bestemming was. „Een mooie grap," zei hij bij de ontdekking. „Maai- wat te ver gedreven," antwoordde leukjes zijn overbuurman. TUINBOL'WYEREENIGING „DE TOEKOMST Maandagavond vergadeixle ten lokale van den heer Kist te Zuidsoharwoude de luinbouwvereeniging „De Toekomst" aldaar. Na opening en goedkeuring der no tulen, werd meegedeeld, dat van liet Centraal Bureau een schrijven was ingekomen met den prijs van kunst meststoffen, deze waren als volgt: supeiphosphaat v. 14 pet. f 2.50, gemalen diilisalp.-ter f 12.25, ammoniak f 17,55, patent-kali f 6.30, aLLes per 100 K.G., ter wijl, de prijzen van een particulieren handelaar waren, super f 2.75, chili f 12.60, ammoniak f 17.60 en kali f 6.30. Aangezien er nog eenig verschil .was in hel gehalte, werd nog van gedachten gewisseld over de vraag, of men van den particulier of van het Centraal Bureau zou betrekken. Omdat men echter meende, dal van het Centraal Bureau gegarandeerde waar werd ge leverd, besloot men met algemeene stemmen van dit Bureau "te koopen. Daarna kwam de ratten verdelging ter sprake; de voorzitter deelde mee, dat dit punt op de laatstgehouden federatievergadering is besproken', doelt dat men) niet tot een eenstemmig besluit kon komen, omdat, vooral Koedijk, niet wilde meewerken. Na de moeilijkheid van een en ander te hebben besproken, wordt een motie van den heer P. Zeeman aangenomen, die uit spreekt. dat de vergadering het gewenscht acht, de ratlcnverdelging ter hand te nemen, mits de naburige vereenigirreen dit ook doen. Medegedeeld werd dat iijsten zullen worden rondge zonden, waarop de leden kunnen vermelden, hoeveel kunstmest zij van iedere soort wenschen te hebben. Besloten werd den benoodigden molmbeer coöperatief aan te koopen, terwijl gelegenheid zal worden gegeven zoo spoedig mogelijk opgave van het bervoodigde te doen. Mocht geen molmbeer te krijgen zijn, dan zou men compost kunnen bestellen, waarvan de prijs f32.50 per wagon bedraagt. Verder stelde het bestuur voor, het bijwonen, der jaarvergadering verplicht te stellen en een lxjete van 25 ct. op te leggen aan hem. die deze zonder wettige redenen verzuimt. Dit voorstel werd bij acclamatie aan genomen. Door enkele personen, werd verslag uitgebracht van de resultaten van proefnemingen der nieuwe cultures, als slaboonen, spersieboonen, rabarber, schorseneren, doperwten, enz. Over 't algemeen kon men zeggen, dat de verbouw er van loonend is, doch. dat zij nog op grooter schaal moeten worden verbouwd. De heer J. de Geus stelde daarom ,voor aan hem. die proeven wilde nemen met de nieuwe producten, van verrenigings- wege voor 1 snees zaaizaad te geven. De heer De Ruiter wil ook subsidie van het Rijk aanvragen, ter- ..ijl de heer G. Kooij alleen zaaizaad geven wil voor j die cultures, waarvan nog niet gebleken is, dat ze I loonend zijn. Ten slotte werd mei groote meerderheid van stemmen het voorstel van den neer De Geus aan genomen. In verband hiermee werd algemeen goedge vonden, om den Rijksluinbonwleeraar, den heer Haze- loop uit te noodigen, een lezing te willen houden over de nieuwe cultures, opdat zij, die tot nu toe r.og weinig van dit onderwerp af weten, worden ingelicht en opgewekt proeven te nemen. Besloten word het presentiegeld van 10 cent op 25 cent le brengen, omdat men meende, dat het niet aangaat, dat de trouwe bezoekei-s der vergadering niest alleen hun verteringskosten er hij inschieten, doen ook doorgaans opdraaien voor het werk. Door den lieer 5, Zeeman wordt een schijven in dé Vrije Westfries ter sprake gebracht, waarin do plaat selijke verzekering tegen ongevallen wordt gepropageerd tegenover die van de Tuinbouw-Onderlinge. Spr. noem! verschillende nadeelen op, welke aan plaatselijke ver zekering ten grondslag liggen en spoort aan, zijn arbei ders te verzekeren bij de T.-O., het lichaam, dat een flinke uitkeering geeft in verhouding tot de premie en dat rechtspersoonlijkheid bezit, wat niet het geval is bij den Centralen Bond, 'die plaatselijk vereenigen wil. De heer K. Zeeman wijst er bij de rondvraag op. dat van zekere zijde wordt aangespoord een R.-K. tuin- bouwve-reeehiging op te richten. Hij las dit in een zeker blaadje en verzoekt het bestuur, zijn aan da til vt op die zaak gevestigd te houden, om, als het kan dit te voorkomen, omdat hij meent, dat de goede samen- werking lussohen anders denkenden in de tuinbouwver- eeniging nog nooit verstoord is geweest. i De heeren Groen.én Goudsblom (beiden R.-K.l med- nen, dat het dan ook het blaadje ..wel'" zal geweest zijn. waarin dit heeft geslaan. De heer Zeeman "deelt mee, dat hij het las in „Ons* Blad", het R.-K. krantje, dat hier aan den Lange dijk veel wordt gelezen, en waarin volgens een verslag van de rede, gehouden door den heer Ratté, kapelaan, vroeger te Noordscharwoude, dit is gezegd: „Roomsche vereenigingen zijn noodig, willen we dé misstanden in de samenleving verbeterenzou het daarom, zegt spr., ook niet van zeer groot belang zijn een R.K. landbousv- vereeniging te stichten .vrij van den Liberalen geest, die reeds zoo lang drukt en 'die overal is ingedrongen"'" De heer Bommer meent, dat, zoolang zij. de R.-K. tuinbouwers nog niet hebben gesproken over de op- riéhting er van, er hier nog niet over gesproken moei worden. De heer Henselmans, mede R.-K.. zegt, dat het niets geeft, of de heer Zeeman daar iets van zegt of een ander, als wij dit willen, d°en we het loch. Na nog eenig gedelibeer, waarbij de vergadering 1- melijk rumoerig wordt, stapt men van deze zaak af. De heer J. de Geus stelt voor het salaris van d-rt penningmeester te vcriioogen, wat in de volgende ver gadering zal worden behandeld. Daarna wordt de vergadering met dankzegging ge sloten. ARROXDISSEMENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting van Dinsdag 13 Februari 1912. Uitspraken: J. H. Borsser. zonder vaste woonplaats "(gedetineerd L landlooperij, 3 d. hecht, en 1 jaar en 3 maanden rijks werkinrichting. C. Bijwaard, Bergen, mishandeling, f 10 of 10 d. Fr. C. de Graaf. Heilo, W„ H. Groot, Alkmaar, wo- derspannigheicl! in vereenigmg, elk 2 w. gevangenisstraf, P. Jonker. Oudlcarspel. mishandeling, 2 w. gev. S. Glas, Zuidscharwoude, mishandeling, 'f 7 of 7 <f. hechtenis. Simon's verzoek heeft dus inwilliging ge vonden K. Visser, Hoogkarspel, wedersprnnigheid, 2 w. gev. W.. 41e Haas, Enkhuizen mishandeling, vrijgesproken. G. Hasselman, Enkhuizen, mishandeling d. d. amb tenaar. 2 weken gevangenisstraf. A. jdyO Vries, Breda, gedetineerd te Alkmaar, oplichting. 3 jaar gevangenisstraf. G, J. E. van "Room, Den Helder, onjuiste opgave inzake belasting, f 10 of 10 d. h. BEHEKST! Een flink gebouwd 15-jarig meisje Je ÏTeerenveeu. leerlinge van de school voor M. U. L. O. aldaar, doch ter ran een Weduwnaar '(haar moeder overleed nog niet lang geleden), kreeg verleden w.-v-k plotseling ze nuwtoevallen. die zich telkens herhaalden en de krach ten snel deden afnemen. Men lichtte den vader in, da* hie- een booze geest in hel spel was en deze geloofde dit. Hij ging "naar den duivelbanner B. in hei naburige Kniine en cl - - oordeelde, dat het meisje behekst was. Hij gaf d t ik Feuilleton. 37. •at op- en neerloopen deed Dela goed. Nu Steeg daar- ioor de warmte weer wat in haar op. Dela wreef verstrooid de vingers van Mieke. Dat was inder daad een echt triestige dag, deze dag van de be grafenis van Rühlemann. Want Erich en de Justitie- raad Zoecke hadden thuis dingen verteld, die een grooten indruk op Dela hadden gemaakt. En in dit avonduur, nu de stemmen der beide meisjes weer vaster werden, alB ontwaakte in baar hart dewensch naar de vrijheid en naar de onbekommerdheid van het leven, klonk het uit Dela's mond: Wat ben jij toch heel anders, Mieke. Jij waart nooit zulk een weg gegaan. Je waart er te bevreesd voor geweest. Jij wilde gedragen en be schermd worden,, van den beginne af, Jij zachtaar dige, lieve nestvogel." „Onzin, Dela,, neen." Mieke boog het hoofd. „Laat ons nu eerlijk zijn. Weet je, dat Grell nog eenmaal aanzoek om mijn hand heett gedaan? Toen ging hij heen- En toen heeft hij ons nog eenmaal be zocht, tante Lindemann en mij in Liebenstein. Hoe trouw en aanhankelijk is hij- Maar zie bij den andev was een zoo groote teederheid ©n hartstocht,, een dwingende koenheid geweest hoe zeldzaam en vajsch het je ook In de ooren raag klinken. Grell ech ter heeft, geen vuur o, al siddert tante Linde mann, ook van, tegenzin." Mieke trok haar zuster dicht tegen zich aan. „Hij aa.1 geen andere nemen in geen jaren," „God behoed© het mijn hart wil geen compro mis in dien zin. Ook al heb ik het reeds eenmaal verspeeld. Ik ben n,u dubbel trotsch. Ik ben orders dan jij. Ik heb heit gansche, volle leven noodig, het innigste, aller-innigste ja-zeggen, voor het leven, ook nu nog, hoe vreemd het in dit uur ook moge klin ken. Al het andere was voor mij een leugen, een halfheid, het opgeven van mij als mensch. Iets valsch, dat mij zou verlammen en doen bevriezen. De tijd? Juist die is lang, eindeloos. Ik wil mij bewegen, juist zooals ik dat wil en kan,. En ik wil wachten,.... Zie gij zijt zoo gevoelig en ontvankelijk, dat gij overal het geluk vindt, dat het overal tot je kwam jij nestvogel. Ik zeg dat weder, in liefde en afgunst. Ik echter wil en moet vliegen en aan het leven mij branden, tot ik als de armste, met verzengde vleu gels neerstort. Wat lijk ik veel op hem wa,t hen ik hem verwant treffend. Ik wil wachten, zuster. Misschien dat het geluk ook mij de handen, nog eens voor de oogen legt. opdat ik het blindelings zal dur ven grijpen. Het hoogste geluk, zooals ik het meen, en ik het opvatMisschien. Hoe donker is het in de kamer. Of er voor hem in rijn martelkrot een licht brandt? Maak het hier vroolijk maak het hier licht, zuster. Jij, lieve Mieke, die het leven toe lacht, omdat gij u glimlachend aan hem "hebt toever trouwd. Maak licht anders word ik bang." Toen de zomer boog boven het land stond en, al het loof verdroogde en, zich bont kleurde, toen ging het vage gerucht door de kromme steeg, dat het met referendaris Hedwig lang niet best stond. Erich Voigt hoorde het van Spinner, die hem een paar regels had geschreven. Het scherpe zonnelicht en de schelle tonen, der vogels in den verwaarloosden klei nen tuin achter het huis van Spinner, waarover de zieke zich eerst had verheugd, en die hem soms weer hoop voor de toekomst hadden gegeven, werden hem nu onverdraaglijk. Dr. Voigt keek nog denzelf den dag naar hem. Thuis meende hij, dat alles bij het oude was gebleven, niet goed en niet slecht. Ver der sprak hij er niet over. Eenigen tijd lanter ston,d in 't plaatselijk blad tien klein, hier en daar wat onbeholpen gedichtje, zon der naam of onderteekening. Dr. Voigt zag het heel toevallig bij Spinner, want men las het blad lang niet meer in alle huizen. Eigenlijk had Spinner hem het blad saamgevouwen meegegeven. Thuis keek Voigt het; door; hij had gedacht, dat het een, stille wenk was geweest, om zich te abonneeren. De dokter had het gelezen en, het hoofd geschud. „Ja Mieke, of het daarom is?" Hij gaf zijn vrouw het blad. Mieke las en bleef stil. Toen Dela tegen den avond thuis kwam. gaf zij haar de krant. Want het was aan te nemen,, dat deze haar toch op de een of andere wijze in handen zou komen. Dan was het beter dat dit hier geschiedde. Dela zat In Erich's werkkamer en steunde het hoofd met beide handen, dat dieper en dieper zonk, als door ©en zwaren last neergebogen. Tusschenhaar armen op de tafel lag het armzalige blad met de weinige regelen, die zich in niet al te strengen rhyth- mus aan elkaar rijgden. Zoo ongeveer begon hel: Nu is het donker en in de wereld is het sli), 'En in het zoo moeilijk, treurig zwijgen Moet ik in dikken duister naar het stomme graf. Het hoofd in nooit verlossend leed gebogen. En op de volgende wijze eindigde het versje: Zoo vriend'üjk reiktet gij mij met smalle hand Den liefdesdrank, die heerlijk zoete gave. Dan grijsde de morgen, maar de dag is dood En mijn nacht is bitter, als het sterven. Dela stond lang aan het venster en keek in den donkeren avond naar buiten. Nu wist zij, dat het laatste nabij was. Het was voor Wil Hedwig een ware verlossing toen de dokter weer was (heengegaan. Men was aan hein zoo beschamend overgegeven, als een kind Had sleclrs te antwoorden, werd gevraagd, vernam zelf niemendal en las in elke beweging medelijden. Geen wonder dat dit hinderde en de eigenwaarde plaagde. Toen de stormen kwamen en de ec;-ste rijp dik en glimmend op de daken, op boomen «aï struiken lag. toen verheugde zich Wil over dezen willen sche mer. die hemi aan allerlei', geliefde kinderboeken eri aan duizend! andere wondervolle dingen en tijden her innerde, die ver ver achter hem lagen. Hij zeidel tot Spinner: dal is roerend, ja roerend mooi. Spinner luisterde verlegen toe. Torai sprak de andere niet meer. Toen eenige middagen later Erich Voigt weder kwam", loen keek hij den ouden Spinner aan, die kneep dö lippen cp elkaar, F.rich. lag een klein, open etui, mot een sierlijk, klein dfrng op" tafel en was van plan deri zieke een inspuiting met moirfine te gaven. De refe rendaris. die de behoedzame beweging had gezien, maakte een afwerende, bijna norsche beweging met zijn wijsvinger en glimlachte. Maai' toen de dokter zich tot heengaan gereed maakte, kwam er plotseling een harls'ochtelijke onrust over den zieke. Hij "wildé zich oprichten, wilde spreken ert zich bewegen. Erich ondersteunde hem. „Wat £s er Wil?' Toen keek de ander hem vast aan, met eert kracht, waarin al de wil en het verlangen van d3t uur lag. Erich knikte. Op dezen avond stond Dela aan WiTs bed en hiel»! zijn hand in de hare. Slechts weinige minuten. Geen sprak, ofschoon niemand meer in -het kleine vertrekje was. Zijn blik hing groot en vol verlangen aan hef geliefde' gezicht. Dan fluisterde de zieke: ..Dank!" esri „Ga!" en wendde het hoofd af. ITij wilde alleen ziin slechts nog alleen. En Dela ging langzaam, geschud door hare ziele- smart en barmhartigheid, msr buiten en Jiet "hem ach ter in zijn laatste uur en Mt'eresn meoschennood. EINDE.

Schager Courant | 1912 | | pagina 1