i Grepen LaM- ei Taiflbouw Mevrouw Utta en de Jager. Zaterdag 2 Maart 1912. 56e Jaargang. No. 5081. TWEEDE BLAD. 7. CCXIV. MOOIE BLOEMPERKEN. G Als de Lentemaand is aangebroken, herleeft de belangstelling in den, bloementuin. Aan verschillende heesters ziet men de knoppen zwellen en het heer lijke eerste groen uitspruiten als welkome boden, va,u Z den naderenden voorjaarsbloei. Meer vreugde schen ken ons nog de eerste bloemen van sneeuwklokjes en winteraconieten, weldra gevolgd door de geurige viool tjes, de bevallige crocussen en. de goudglanzende nar cissen. n{ Het een der dankbaarste zorgen in een tuin, uj wanneer men daar van September tot December in lcwistigen overvloed bovengenoemde gewassen uitplaait Jarenlang, telkens schooner, zullen ze ons beloonen met rijken bloesemtooi. Het aantal soorten kan nog aanmerkelijk worden uitgebreid, b.v. met scilla's en anemonen; druifjeshyacinthen en lelietjes der dalen. De laatste zijn bijzonder aan te bevelen, omdat zij aan een scboone bloeiwijze een fijnen bloemengeur paren- Op de perken gaan, de hyacinthen en tulpen zich dagelijks meer ontwikkelen en over eenige \\e..cn zul- 1 leu ze ons oog streelen door kleutigen bloei. Dat zul len terzelfder tijd ongeveer de grootbloemige violen, de* lieve vergeetmijnietjes en de mildbloeieade silenes doen, In goed verzorgdie tuinen kan men in April en Mei reeds vele, heerlijke voorjaarsbloemperken vin den. De meeste tuinen zijn aangelegd met pa,den en, per ken en al is de uitstalling van bloemen op perken *iet de schoonste, men kan ze toch wel verdedigen, ff als de perken maar goed gevormd en geplaatst zijn H en met keurig materiaal zijn beplant. Bloemen doen zich bet voordeeligst voor in een sappig groen, kort geschoren grasveld of gazon. Het is noodig, dat de beschouwer de bloemen goed kan zien, waarom men de bloemperken bij voorkeur langs den rand van het gazon, dicht bij de paden plaatst, en niet geheel of nagenoeg geheel in het midden. Om verschillende redenen begeeren de meeste men- scben perken mët doorbioeiende planten, vandaal* dat men zoo verbazend veel geraniums zondles), en kn,olbegonia's tot perkbeplanting ziet bezigen. .Velen snakken naar iets anders, want steeds hetzelfde ver- veelt. Wij willen daarom een paar andere geschikte bloemensoorten voor perken noemen. Zeer mooi zijn een eigenaardig soort viooltjes, dooi de bloemisten VIOLA CORNUTA geheeten. Deze vi- ooitjes, door de Engelschen, „Tufted Pansdes" ge noemd, zijn overblijvend. Zij kunnen een paar jaar vaat blijven, staan en, houden van vruchtbaren, vocht- houdenden grond en veel zon,. Zij zijn ook een ge zochte bodembekleeding onder stamrozen. Men kan •r plantjes van koopen, of ze zelf uit zaad kweeken door dit omstreeks Augustus op een vochtig plekje in de schaduw uit te zaaien. Men heeft ze thans wit, lila, donkerblauw, geel en wijnrood. Een schitterend effect maken de SALVIA SPLEN- f DENS met bare talrijke, stralend roode bloemtros- t »en. Zij worden in Juni als flinke potplanten uitge- aet en verlangen volle zon en veel luwte. Wie dat kan geven ,kan er buitengewoon veel genoegen J van hebben. Een vak goed aangeslagen salvia's biedt een schitterenden aanblik. Zonder warme bakken kan men geen sterke planten kweeken, daarom moet men »e van de bloemisten koopen. Den ganscben zomer tot laat in, den, herfst bloeien f deze salvia's overvloedig. i i Op een perk, aangelegd vóór een heestergroep, doch j flink in de zon, zijn de booge LOBELIA'S uitstekend. !tjf De lobelia fulgens heeft donkerbruin blad en vuur- ï'oode bloemtrossen. Zij groeien ongeveer 1 Meter 1 hoog. Het is dus een, geheel ander gewas dan bare lage naamgenoote, Lobelia erinus, een lief laag ge- was voor randjes, rijk getooid met heerlijke blauwe bloempjes. Hetzelfde voorname effect maken de prachtige -n CANNA'S, die prijken met ongeëvenaard schoon ge- ik bladerte en fraaie bloemtrossen. Wie ze plaatst op een perk, waaronder een flinke i laag broeinde paardemest is aangebracht, is 't best verzekerd van goeden groei. Heerlijke bloemen,, met de rozen wedijverend om schoonheid, zijn en blijven de echte dubbele, over- blijvende anjelieren, welke van stek wórden voortge- kweekt. Hare juiste benaming is ,,Dianthus caryophyl- lus flore pleno'". Men heeft, ze donkerrood, vuurrood, zalmkleurig, rosé, geel en wit. Zij moeten, worden aangebonden aan stevige ijzer- draden. Ook zeer schoon zijn de lagere GRAS ANJERS, rose of wit, welke voor randen veel gebezigd worden,. Zij heeten „Dianthus plumarius fl pl." De Engelschen noemen ze ,,Pinks" ter onderscheiding van dë eerst genoemde hooge anjers of „Carnatjons". Weeuen aangekomen, dat hem tusschen Salzburg en Weon,cn een taschje, waarin zich voor 250.000 frcs. juweelen en 3800 francs papieren geld bevond, ont stolen was. Het taschje, waarin 2500 gram parels en 60 karaat brillanten zaten, was met een ketting aan zijn, binnenzak verbonden. De heer Lüwy had in de coupé geslapen, doch de conducteur herinnerde zich, dat bij steeds alleen geweest was. Bij de douanen in Salzburg werden de juweelen den beambte niet ge toond, doch de geheele tasch gewogen; de dief, van wie tot nu toe nog geen spoor te ontdekken was, moet zijn slag dus tussehen Salzburg en Wecnen geslagen hebben. KEN' MILLIARD. Naar aanleiding van het feit, dat de „Atte Stutt- garter" de Stuttgarter Lebensversicherungsbank (gevestigd in 1854) een verzekeringssom van 'n milliard Marken bereikte, gaf haar directie een ge schrift uit, waarin een idee wordt gegeven van wat wel een milliard mark is. Welk een geweldige som gelds een milliard of duizend millioen is, ervaart men bet best, indien men vergelijkenderwijs deze enorme hoeveelheid nader bepaalt: Wilde men een milliard mark in baar geld en, wel in, twin,tig-markstukken op een tafel uittellen, dan moest die tafel een oppervlakte van minstens 25300 vierk. M. hebben, dus een lengte van 200 M. en een breedte van 126.5 M. Om een milliard in twintig- markstukken op deze tafel uit te tellen zou een handige kassier, die in éen min,uut 80 geldstukken door zijn band laat gaan en die per dag onafgebro ken 10 uur werkt, drie jaar noodig hebben (het jaar op 300 werkdagen gerekend). Wilde men een mil liard mark geheel in éen markstukkeu uitloggen, zoo zoa de tafel een oppervlakte van 576.000 vierk. M. moeten hebben, dus een lengte van ca. 1 KM. en een breedte van 0.5 KM. Om ze te tellen waren on der dezelfde voorwaarden echter 70 jaar noodig. Wilde men de 50.000.000 twintig-markstukken, die een milliard vormen, in éen lijn leggen .dan zou men een afstand van 1125 KM. krijgen, dit is ongeveer gelijk aan, de lengte van de rivier de Elbe, of on geveer een afstand, waarvoor een sneltrein ca. 19 uur noodig heeft. Wilde men het milliard in éen- markstukken op een lijn, uitleggen, zou men, een afstand van 2400 KM. krijgen, dat is dus iets min der dan tweemaal de lengte der aardas. In rollen van, 50 twintig—markstukken dui zend mark, op elkaar geplaatst, zou een milliard een zuil van 7 3 KM. hoogte geven. Dit is acht, maal zoo hoog als de hoogste berg der aarde of ca, 243 maal zoo hoog ais de Eiffeltoren te Parijs. Om een milliard mark in éen-markstukken per spoor te vervoeren, zou men vier goederentreinen VI «- IJ l i»14.* vah ca. 46 groote wagens noodig hebben, met ieder HI1 1161 iïciUÖ'SCilt? -DiniiennOl. een maximum draagvermogen van 30.000 KG. Wij zullen over de anjers binnenkort een afzon derlijk artikeltje opstellen, omdat, tot dit geslacht ook fraaie zaaibloemen behooren, b.v. de Chineesehe anjelieren en de Duteendschoonen. Voor een pork, waarop eenigsztns hooge planten mogen staan, zijn de Japansche anemone's Ane- mone Japonlca) bepaald aan, te bevelen. Zij bloeien van Juli tot den winter, zijn overblijvend en verdra gen nogal wat schaduw. Men, heeft ze wit, rose en rood; het zijn prachtige snijbloemen. Als goede perk- planteu wil ik verder nog slechts even aanstippen Fuchsia's, Heliotropen, Petuma's en diverse zaaibloe men als Asters, Phlox, Violieren, Balsaminen, Afrf- kaantjes en Zinnia's. Meer in bet bijzonder wil ik de aandacht vestigen op de lage, rijk doorbioeiende TROSROOSJES (Hy- bride-Polyantha-rozen), in verschillende kleuren. Deze moeten 's voorjaars zeer kort gesnoeid worden. Zeer mooi zijn de helderrose „Aennchen Müller" en de witte „Katharina Zeimet". De laatste vormt 'n mooien rand om de eerste, die wat hooger is. Deze Baby's onder de rozen zijn thans zeer in de mode. De be handeling is geheel dezelfde als die van de maand rozen, doch ze zijn veel sierlijker en bloeien den geheelea zomer. Wie OM EEN BLOEMPERK EEN RAND wenscht, kan biervoor nemen: gele Pyrethrums, blauwe Lobe lia's, Arabis, Armeria of Engelsch gras. dubbele Made lieven, verschillende Primula's, bruin,e Ajuga's, lage zilver- of goudbonte Geraniums zonales). Voor omlijsting van beestergroepen of voor gazon- randen kan men gebruiken: kleinbladig klimop, groene en witbonte Maagdepalm, of Voetpalm. Deze planten worden regelmatig uitgeleid en op tijd geschoren. Alvorens dit opstel te eindigen, meen ik nog even te moeten waarschuwen tegen het bonte in bloemper ken. Past zooveel mogelijk den regel toe: slechts éen kleur op éen perk. Als de kleuren in goede har monie zijn, b.v. bij knolbegonia's mag men bij uit zondering een gemengd vak aanleggen. Wie met éene kleur niet tevreden is, neme eens de proef met een z.g.n.. kleurënperk, b.v. wit en rood, geel en rood, wit en blauw, wit en rose, geel en paars enz. Het vorige jaar is er een allerliefst boekje uit gegeven voor den bloementuin. De beschrijvingen zijn eenvoudig en toch zeer juist De titel is „KLEINE TUINEN", naar het Engelsch van H H. Thomas. De prijs is slechts f 0.95. Bij de firma Trapman en Co. te Schagen is het voor belangstellenden te beko men. Ook over tuinaanleg en tuinversiering kan men er veel goeds uit leeren. Wie gaarne wat van bloe men in den tuin wil leeren, verzuime niet dit zeer geschikte werkje aan te schaffen. D. E. LANDMAN. Tweede Kamer. Den Haag, 29 Februari. De Armenwet is achter den rug. De hr. Van Vuu- ren heeft nog gehouden eene rede ter verheerlijking van de samenwerking tussehen de verschillende in stituten van liefdadigheid, dewelke thans zoo jam merlijk ontbreekt. Hij hoopt, dat de wet eerlijk, loyaal zal worden toegepast. Wat kon minister Heemskerk anders doen dan een paar woorden van instemming spreken? Overigens is alles van een leien-dakje gegaan. De minister nam enkele wijzigingen, over. Ook die, door den beer Snoeck Henkemans in overweging gegeven, en, waardoor het geven van inlichtingen aan den Ar menraad verplicht zal zijn, zoodat deze Raden ook de kerkelijke en particuliere armenzorg ten goede zullen komen. Stippen wij nog aan, dat de minister de mogelijkheid heeft opengelaten, dat ook instellin gen van weldadigheid op haar verzoek advies kunnen krijgen van de Algemeene Armen-commissie. Daarmee Avas 't uit. 't Werd, ten leste, een „im- braglio", eene verwarring, waar niemand uit wijs kon worden. De Regeering heeft, bij haar Armenwet, niet het allerkleinste scheurtje in overjas of chemise ge kregen! Nu zijn we aan het Bouwwetje voor de bijzondere scholen, dat den Staat op een paar ton extra komt te staan. Tragisch schouwspel... Zeker, zooals de lieer Roodhuijzen zei, 't is „chose jugée". Niets aan te veranderen. Strijd tegen windmolens. De snaaksche secretaris der „Liberale Unie" moge spreken, over stilling van den subsidie-honger der Rechtsehen; over knabbeling aan de lex-Kuyper, die men bad moeten laten doorwerken „Mijnheer ment weer zelf!..." zooals de plaat van „De Wereld" zei. De heer Ter Laan moge sputteren tegen het al- meer in de hand werken der oprichting van bijzondere schooltjes. De vrees uitspreken, dat nieuwe school- groote waarde gehad. Men herinnere "zich, dat het strijd zal worden ontketend. Dat de openbare staats- bombardement van Casablanca veroorzaakt werd door school de „Ismaël" wordt.Morgen-ochtend zal de een oproer der Mooren, die terecht verontwaardigd AUTO-OPERATIE. Dokter Bertram Alden, directeur-chirurg van het stedelijk hospitaal van San Francisco, heeft op ope- ratiscb gebied een kranig stukje uitgehaald, waarop de aandacht gevestigd dient te worden al zou men het, als afkomstig uit Amerika, slechts onder het ge wone voorbehoud willen aanvaarden. Hij beeft zich zelf geopereerd voor een blinde darmontsteking! Naar wij uit enkele bladen overnemen moet de operatie volkomen gelukt zijn, en bevinden genees heer en patiënt zich naar omstandigheden welvarend. Nader lazen wij omtrent de operatie zelve, dat, alvorens tot deze wetenschappelijke harakiri over te gaan, de operateur zijn ruggegraat ongevoelig maak te. In een interview deelde hij later mede, dat het zijn bedoeling was geweest, het bewijs te leveren, dat het verdooven en ongevoelig maken van de rug gegraat den patiënt overigens geheel de beschikking laat over al zijn doen en laten. In dit geval stelde het den chirurg tenminste in staat, zich zelf te ope- reeren, zonder dat hij eenige pijn of belemmering in zijp bewegingen onderging. Een en ander doet slechts weinig af aan zijn moed, en stellig niets aan zijn bekwaamheid als operateur; wajxt er moet heel wat handigheid noodig zijn, in de ongemakkelijke houding van een geopereerde op de snijtafel zich zelf onder het mes te nemen. Om zijn collega's te toonen, dat zijn eigen-operatie niet de bedoeling had ten opzichte van hun bekwaam heid twijfel uit te drukken, had hij een, aan,tal hun ner bij de operatie uitgenoodigd; trouwens, na afloop van de operatie liet hij aan zijn collega's de zorg over, zijn wond weer dicht te naaien. DE EERSTE LOCOMOTIEF. Maandag is de eerste locomotief te Tripoli ont scheept- Als een zinnebeeld van beschaving en vrede heeft de locomotief in Mobamedaansche landen niet altijd heer Ketelaar nog een paar varianten op dit thema doen hooren. Allicht, zelfs, met wat gloed, wat em- phase, wat hartstocht Waar de uitslag toch vaststaat, moet men immers bewondering hebben voor moed en, „Ausdauer" dei- vijanden, va,n dit twee ton kostend ontwerpje. Mr. ANTONIO. Gemengd Nieuws. PARIJSCH JUWELElt BESTOLEN. De Parijsche juwelier Albert Löwy bemerkte, Feuilleton. IiOMAN VAN RUDOLF HANS BARTSCH. 3. Ja, Hans kon het met mevrouw Utta njet vinden, bij streed met haar. Hare wereld was niets voor hem, niets anders dan schittering. Hier in Straga was het groote geheim der natuur; zij moest hier maar eens blijven en bij Dr. Urba^i ter schoole gaa,n. Zij nam zijn aanvallen geheel ais complimenten op, gaf hem volkomen gelijk en slechts wanneer hij ern- stig boos werd, dat zij hem niet serieus nam, legde zij het hoofd in de linkerhand en, dan weer in do rechterhand en keek hem dan steeds van terzijde liet en ernstig aan. „Echt is hij, die Hans," zeide zij. „Bij hem waait een mënsch de geur van boschkruid en eikenloof te gemoet. Maar begrijpen kan ik het niet. Daar is 'a mensch, welopgevoed, heeft veel gelezen en geleerd, die kon een stuk wereld regeeren en commandeeren J en met vrouwen omspringen zooals hij dat maar wil en leeft alleen op deze wereld om reebokken te schieten." En op den avond, toen zij vertrok, ging zij voor hem staan: „Luiaard, Ik moet u nog eens aankijken. Want bijzonder zijt gijhm. Dus ik dank u hartelijk het was bepaald iets aparts wat nieuws." Zijn blauwe oogen schitterden treurig, baar gou den oogen lachten; toen werden de blauwe oogen kin derlijk en biddend. „Kom weer eens terug, wacht niet te lang! Gij, de geur uit de wereld van glana en schittering daarginds maar ook van het be- gdrog," zeide bij zacht, „Nu moeten wij eerst afspreken, dat gij eens naar I ons toekomt," zeide zij. „Ik wil bet u gemakkelijk •maken. In, Graz zien wij elkaar terug; daar kom ik u tegemoet meer dan halfweg. Want als ik weer over de Save ga... ojé, wat zou ik daar toch zoeken?" En zij nam afscheid. Den gebeelen, avond hadden de vrouwen het druk over haar schoonheid en lichte, luchtige gratie. Wat wist zij guitig te spotten en leuk en pittig te ver tellen en wat kon haar jubelend gezicht eensklaps ernstig worden en aandachtig, wannéér Urban iets moois of droevigs zeide en dan kon men aan haar oogen zien, hoe zij hem met haar gedachten trachtte te volgen. Ja, dat was een heerlijke vrouw. Die bracht het volle, lokkende leven met zich mede. Jammer, dat zij haar naburig slot wilde ver- koopen. Want dat was het hoofddoel van haar bezoek geweest, of de dames niet iemand wisten voor dat eenzame slot in het Steiriscbe. dat zij geërfd had, maar waar zij niemendal mede wist te beginnen. „Ik ben daar boven nog nooit geweest," zeide zij, „en dan ligt het d/ing op een dorre vlakte, lot aan dei Save gaat het naar beneden, alleen achter bet slot ligt een mooi bosch." „Ja, zoo zien de wijngaarden er op dit oogenblik uit. Die moet u in den zomer eens zien. Dan ver stikt bet slot bijna in de groene omarming van al die ranken en bladeren. 'Kom eens bij ons in den zomer," had Hans verzocht. „Ach," bad zij gezegd, „dan kan ik het slot tot aan dien tijd niet verkoopea." „Goed, ik zal eiken kooplustige waarschuwen." „Wees zoo goed." Nu was zij weg. Zeldzaam hoe de geur der hyacinthen door bet heele slot kroop. Het was hinderlijk, boorde zich in hart en hoofd met smartelijke herinnering. Het was alsof Utta hem had achtergelaten, opdat de geur hem spottend en plagend pijn zou doen. Zulk een vrouw, komt, verschijnt, lacht, speelt in licht gesprek, ziet een, mensch aan, geeft een warme hand, gaat been en het gansche vaderlijk slot is een afgrond van leegte en ontevredenheid. Eenmaal zulk een schepseltje zien en, reeds brandt het hart, ja, het staat in vuur en vlam. Het zal duren tot Hans haar weer vergeet. Zelfs Dr. Urban is vol van haar, even- I als het huis, waarin zij haar bloemengeur achterliet. En toen hij aan tafelt had verzocht niet meer over haar te spreken, wat men tien dagen achtereen on afgebroken had gedaan, toen had zijn moeder Hans heel vreemd aangekeken. Hem, die steeds van rein heid, trots en sterkte sprak. Zoo moest hij er naar luisteren, hoe zij allen op haar verliefd waren en moest hij Utta afhalen, opdat de anderen niets zouden bemerken. Na een paar dagen was het beter met hem. Alleen die» hyacinthengeur kon hij maai* niet uitstaan. Dat greep hem aan het hart, zoo dikwijls waren, omdat de locomotief van den haveuspoorweg op een goeden morgen luid fluitend het inlandsche kerkhof binnenspoorde, ndaat men 's nachts rails op het kerkhof gelegd had, ter wille van den kortsten weg! En niet lang geleden was het.weer een loco motief, welke ook in Tunis troebelen verwekte on der de inlandsche bevolking, die de luidruchtige machine uit de buurt van een kerkhof wilde weren. Mogen de Italianen de exploitatie van het toekom stige Tripolitaansche spoorwegnet verstandiger be ginnen in dit land, waar zij genoeg met de levende Arabieren te doen hebben, om er de doode te ont zien. KEN OUD ENGELSCH GEBRUIK. Men lYtiM dut Engeland in bijzondere ma'c heclil aan oude gewoc ïien en gebruiken en het daa-mede ge paard gaand ceremonieel. Vaak houden die ovcrgclever» - de gebruiken verband n>et in ouden lijd vakregen recJitcn of duur gekochte voordeden. Üi' is ook t geval me' de pkdi'i'jé cp*ning, tclkcnjare. van de oestersisseherij te Colehester. IX- inwoners van hc! plaatsje kochten in den lijd van Diehard leeuwenhart van den vorst bet recht om naar oesiers te viischen. Ieder ;aur kwam een koninklijke afgezant oin de visscherij plechtig te ope nen en de pach'p nningen in ontvangst te n -inen voor zijn koninklijken mees .er. IX* roep der esters van CoJcftcslcr verbreidde zich door hel gansche land. leder jaar stroomden meer nieuwsgierigen toe. De ipcnings- dag werd een fcesl, waarbij Colehester welvoer. Zoo gaal hel nog. Ilel aantal bezoekers zoo lezen wc in „Nederland' komt zelfs reeds over de zee, ook uit'ons land. IX: burgemeesters der drie gr Kit ste sleden van ons land werden in 1910 oflici.vl uitge noodigd om aanwezig te zijn bij de opening \an het oeslei-seizoen ie Colehester. De inavor, de secretaris «ti dc deurwaarder der gemeente begeven zich in vol ornaat, met hun witlo pruiken <*p en don slaf in de hand, aan boord en de burgemeester verzoekt den sccrclarj-» het charter voor te lezen waarbij aan Colehester het recht is gegeven om naar «Ksters te vissclien. Dc secretaris last «laar- op een stuk voor, gedateerd 6 December 1189. dus uit dc dagen der regeering van Richard Leeuwenhart. De burgemeester verklaart daarop het vischseizoen voor geopend, en de krabbers worden uitgeworpenMet ei gen hand raapt de burgemeester de oesters uil liet net en de plechtigheid eindigt met drie hoera's voor den Koning en den mayor van Colehester. Jenever en pe perkoek worden uitgedeeld en de feestvierenden ver- ucnigen zich aan een gezellige lunch op Peewit Eiland,- waarbij oesters de hoofdschotel vormen en natuurlijk een fijne flesch niet ontbreekt. DE UITZETTING VAN DE ITALIANEN. Ilct tot de Italianen gerichfo bevel Turkije binnen veertien dagen te verlaten, schijnt in de uitvoering nog zoo eenvoudig niet. Daardoor worden, gelijk de cor respondent van de Köln. Ztg. te Konstantinopel seint, niet zoozeer de Italianen als wel hun. sehuldeischcrs getroffen en Turkije heeft te zorgen voor het vervoer der arme Italianen. Ook is de quaestie van het grond bezit niet zoo gemakkelijk op te lossen. Turkije '7/1 daarbij komen te staan voor verschillende bezwaren, zooals reeds blijkt bij de Armeniërs, die indertijd hun goederen moesten verlaten en deze thans terugverlan gen. Daarom schijnt het nog zoo zeker niet, dat het ten slotte tot uitzetting komt. Van Duitsche zijde is 1 daartegen tót nu toe op geen enkele wijze geprotesteerd. EEN NEUS GEMAAKT UIT EEN PINK. Op een bijeenkomst der „Medizinische Gescllschaft'-1 te Bazel heeft Iselin een zijner patiënten gedemonstreerd, bij wicn hij liet schoonheidsgebrekhet gemis van een neus, verholpen had door uit een pink van den pa tiënt een neus te fabriceeren. De top van den puik rustte tegen de bovenkaakhet puntje van den neus werd gevormd door hel middelste pinkgewrichtde heel zacht gebogen eind loden van den pink vormden een f raaien, eenigszins klassieken neusrug. Hel hccle proces van de operatie was in vier t een halve week klaar. De methode, bij de operatie gevolgd, was deze: Allereerst werd het nagel!>ed uitge sneden en do huid aan den onderkant tot het been toe opengespleten. Onder voorzorgen, dat de bloed vaten niet belccdigd werdcu), werd de gespleten huid .net als een deurvleugel opengeklaptpeesseheeden wer den gespleten, de pezen verwijderd en het eindbeentjé I ontwricht. Het tweede bedrijf had betrekking op de:» Sneus, waar het tusschenschot en de zijwanden onl- j braken. Wét er dan nog aan neus bestond werd spleten en hier het pinkstuk ingezet, waarna de ne-is- j rest met dc huidlapp» van den pink aan elkaar werd genaaid. j DE MONNIKEN VAN JASNA BGORA. In een onzer vorige nummers hebben we reeds ht-c een en ander meegedeeld over de schandalen in het klooster der monniken van Jasna Gora in Rusland. De Berlijnsche correspondent van de N. Rott. Cr', vertelt er nog het volgende over: De Poolsche klnizenaarsorde van St. Paulus den Heremiet is lang met eere genoemd in de geschie denis van haar land en, van. de Roomsclie kerk. Maar na den opstand van 1864 was zij door de Rus sische overheerschers bijna geheel uitgeroeid Sk-ch'^ twee kloosters werden haar, onder beperkende bepa lingen, gelaten, in Krakau en Jasna Gora bij Czensto- chau. Maar ook daar werd de oude hiërarchie opgeheven ,en nam de regeering zelf de macht in handen. Zij stelde haar werktuigen aan hot hoofd van de kloosters, en de verkeerde elementen die daardoor hun intocht deden, konden op haar steun tegenover de vrome broeders rekenen. Zoo stellen de Katholieke bladen de geschiëdenis van het kloos ter voor. en naar hetgeen men totnogtoe vernomen heeft, is er geen reden om daaraan te twijfelen. Voor de Roomsch-Katholieken in de Slavische lal den bleef Jasna Gora het heilige oord, dat het steeds geweest was. Daar was het heiligdom van tl „zwarte Moeder Gods", een vermaard wonderdadig Mariabeeld, dat jaarlijks 250.000 pelgrims na: r Czenstochau trok. Er heersebte «n ook ontzetting in de Katholieke wereld toen in 1909 bekend wen!, dat in éen nacht alle edelgesteenten uit de versier selen van het Mariabeeld ën het k indek e Jezus wa ren uitgebroken. De monniken gingen onmiddellijk aan het inzamelen voor nieuwe sieraden. De paus zelf schonk daarvoor 10.000 roebel. De prior ging als hij deze bloemen maar voorbij kwam. Eindelijk ging hij voor een paar dagen het bosch in. Het was Februari en geen jachttijd. Maar hij schoot kraaien en vossen, eenmaal zelfs een wilde kat. Toen hij dit beest zag. dacht bij aan een vreemde geschiedenis, die in het slot Straga was voorgevallen, waar men zooveel van katten hield, dat grootmoeder een heel nest van deze sierlijke diertjes in haar schoot had. Een was er bij geweest, die men levend in een leege boschhut had gevonden, waar een heel nest ver hongerd en dood gevonden was. Hans meende dade lijk dat het een kruising was tussehen een boschkat en ©en huiskat en men zou het jonge beestje be paald niet kunnen temmen. Maar het dier werd zoo vertrouwelijk en lief, zoo leuk en dik, dat hij trots zijn verdachte afkomst, als een kind vertroeteld werd. Iedereen hield evenveel Van het beestje, niemand was er bang voor. Dan in den paartijd, midden in de hevigste vorst, had het dier de warme kamer vaarwel gezegd en was de onmeedoogenloos scherpe winterwildernis in gevlucht. Hoe zonderlang en vreemd waren die nach ten! Wat had die kleine gebeurtenis allen aangegre pen, Hans het meest. Als had hij gevoeld, dat dit beeld hem eenmaal nog eens voor den geest zou komen Midden in dit ronddolen door bosch en veld kwam een brief van mevrouw Diessel aan de barones. Of niet iemand haar 'n paar dagen in Graz wenschte te bezoeken. Zij was daar. Baron Hans wellicht? Deze eenvoudige regel, die zoo terloops scheen neergeschreven, schokte baron Hans geweldig. De nau welijks gestilde onrust ontwaakte met hernieuwde heftigheid. „Dat is een volslagen rendez-vous," had moeder gezegd. „Hans, Han,s!" Hij dacht na. Zal ik? Wat heeft zij met mij voor? Trouwen wil zij mij niet; zij heeft zelfs de meest aan lokkelijke partijen afgewezen; en n.u zou zij mij, elegant,en jongen van ouden adel... En bovendien, wij zijn onze eerste jeugd voorbij. Liefdesgeschiede nissen laat zij nooit tot het beslissende eind komen. Waartoe dus? Maar daar was het idee in hem om een buks met dubbelen loop te bezitten en dat verteerde hem met verliefden hartstocht. Hij dacht en dacht steeds aan dat heerlijke geweer, de twee loopen naast elkaar en zeer kort. Hij moest dat idee bepaald aan een ge weermaker ter uitvoering geven, anders kwam 't ge weer onmogelijk voor Mei gereed, en hij wilde er den eersten rooden bok mee schieten. Met zeer korte loopen, ja. Zoo op de manier a -t de kostbare buks, die zijn betovergrootmoedtr in de armen had. daar op dat schilderij met dien dood en vos. De loopen gesplitst en met goud ingelegd. En hij ging naar Graz. steeds denkend aan zijn nieuwe buks, maar toch zoo nu en dan glimlachend denkend ook aan mevrouw Utta. Eerst toen de trein door het veld van Graz reed. dat rondom door brui ne bergen was omringd, tussehen winter- en lente- kleur, toen herinnerde hij zich eerst, dat zijn trein enkele minuten voor dien waarmede Utta kwam, bin nenreed. jjet was middag. Hij kon best even op haar wachten- Spoedig rolde ook de trein uit Weenen langzaam binnen en uit een venster eerste klasse lachte waar achtig de gelukkige vrouw hem in de oogen. Hij opende het portier voor haar, en zij kwam er ui'v kaap en vlug, in korten rok. De nooit in hem ge heel uitgeroeide smaak van cultuurmensch. deed hem met buitengewoon genoegen naar het schoen werk en den daarin gesloten smallen voet kijken; dan hielp hij haar verder en zoo vlak in hare nabijheid scheen het hem, als woei daar weer de hyacinthen geur. Maar het was slechts een vergissing" Zij roolc warm en frisch naar het leven, anders naar niets en beiden lachten. Zij over zijn verstrooidheid en zijn verwondering en hij over zijn gewoonte om overal als een roofdier naar onraad te snuiven. En eer zij nog iets had kunnen zeggen, was kapelmeester Him- melmayer daar; goed geluimd en met een reuzen- hoed gewapend, zooals trouwens steeds. „Ah, de mooie Weenerin. Mag men naar de ge zondheid uwer vele vereerders informeeren?" Haar bagage werd uit den wagon getild. Nog meer meegebracht?" ging Himmelmaycr voort, terwijl hij vlug zoekend tusschenk offers en doozen naar het inwendige van den coupé keek. „Neen." zeide de lachende vrouw. „Nu ie alles present." „Ja, ja, we weten 't, de massa moet het doen, zegt de koopman. Hallo, baron, als ge wilt meehel pen?" „Waarmee?" vroeg Hans verstrooid.

Schager Courant | 1912 | | pagina 5