Alieaees Nisus- 11 i VAN HOUTEN s m ib -> gefabriceerd door DE BESTE VOOR DEN PRIJS fioerikoop Alom verkrijqbaar DE VOLKSDRANK 1 f 1.50 0.80 0,42^1 0,18 VIERKANTE BUSSEN Dinsdag J9 Maart 1912. SCIAEEB ó(istc Jaargang N>>. ",i 9 Binnenlandse!) Nieuws. RAAD VAN SINT MAARTEN. (Reeds a,an onze lezers te Sint Maarten en I-Iaren- karsipej. bekend gemaakt.) Vergadering van, den Raad op heden Zaterdag 16 Maart 1912, des voormiddags 10 uur. Aanwezig allen. Voorzitter, de heer A. Klerk, Burgemeester, opent met een, hartelijk woord van welkom de vergadering, den v ensch uitsprekende, dat de heden, te houden di.vussien op een aangename, vruchtdragende wijze mogen plaats vinden. De notulen worden gelezen en daan.-, goedgekeurd. Nanr aanleiding dezer notulen vraagt de heer Slot of de heer Heneweer het gras om het raadhuis zal kort houden. Voorzitter zegt, dat hij er den heer Heneweer over gesproken heeft, en die vond het minder passend voor een gemeente-veldwachter om daar gras te liggen afsnijden. De heer Schermerhorn meent dat er dan, wel meer zal wezen wat vernede rend kan heeten De heer Kuiper: Ja, die redeneering gaat niet op. Voorzitster zegt, hem dit ook gezegd te hebben, we zijn hier niet in de stad, maar op St. Maarten, en dan zou glazenwasschen ook vernederend zijn. Uit de nu volgende discussie blijkt, dat de Raad van oordeel is, dat werk onder zijn andere bezig heden te rekenen, waarvoor dan ook op de vorige vergadering zijn salaris is verhoogd en zal den heer Heneweer hiervan kennis worden gegeven. Medegedeeld wordt, dat het Armbestuur besloten heeft een nieuw Armenhuis te doen bouwen op den Armentuin. Goedgekeurd zijn terug ontvangen: 1. suppl. ko hier Hooi'delijken Omslag, 2. gemeente-begrooting, 3. het besluit tot toelating van kinderen op 5 -jarigen leeftijd tot de openbare school. De heer Strooper deelt mede, dat hij zijn benoeming tot Armvoogd aanneemt. Dankbetuiging is ingekomen van den heer Hene weer voor de verhooging zijner jaarwedde. Mede zijn ingekomen: a. een zeer gunstig verslag van de com missie tot wering van schoolverzuim; b. verslagen over het herhalingsonderwijs te Eenigenburg en te Valkkoog. Te Eenigenburg namen 5 en te Valkkoog 3 leerlingen er aan deel. Het bezoek liet niets te wenschen over. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Ingekomen is het verzoek van de Noorder Stoom trammij. om het door deze gemeente toegestane ren teloos voorschat ad f 1000 te willen storten in 2 gelijke termijnen van f 500, de eerste op 1 April en de 2e op 1 Augusttis. Naar aanleiding van de hooge dijkpaeht, die wel f 650 boven de begrooting was, stellen B. en W. voor voor deze storting geen leening aan te gaan, maar van deze f 650 een suppl. begrooting uit te trekken en dan van 't vermoedelijk saldo dienstjaar 1911. groot, f 1450, de rest zijnde f 350, bij te doen. Aangeno men. Thans komt ter tafel het bekende adres van de afd. Sckagen van het Ned. Onderwijzers-Genootschap. B. en W. adviseeren dat lo. een adres van de Hoofden der Scholen onlangs in behandeling is ge weest en, afwijzend daarop is beschikt, terwijl in overweging zou worden genomen de verhooging van het aanvangssalaris, alsmede de 2-jaarlijksche ver hooging; 2o. voor hoofdacte wordt f 100 gegeven en voor herhalingsonderwijs f0.60 per lesuur. B. en W. zijn, van oordeel, dat het salaris der onderwijzeres, zijnde als volgt: aanvangssalaris f 600, van 510 dienstjaren f 650, van 1015 f 700, van 1520 f 775 en van 20 tot meer f 825, behoorlijk geregeld is en dus geen wijziging behoeft te ondergaan. Zij stel len voor het adres voor kennisgeving aan te nemen. Aldus geschiedt. De verordening brandwezen, die met enkele wijzi gingen van Ged. Staten is terug gekomen, wordt in getrokken en een nieuwe met aangebrachte wijzigin gen vastgesteld, zoomede een wijziging in de politie verordening. Komt in behandeling een adres van de Permanente Commissie Spoorplan DorpStation Noordscharwou- ds, waarin verzocht wordt, om geldelijken steun voor haar spoorplan. Het nog ontbrekende geld namelijk zal worden gevraagd aan verschillende corporaties die belang bij dat plan hebben, waarvoor een staatje is gemaakt, en waarop de gemeente Sint Maarten voorkomt met 1 wordt gerekend op f 1200 De commissie verzoekt een besluit dienaangaande in te zenden voor 1 April. Voorzitter deelt medje, dat dit adres Woensdag is ingekomen en B. en W. dus geen gelegenheid hebben gehad, hierover een advies uit te brengen. Waar ge vraagd wordt, een besluit in te zenden vóór 1 April, zegt spreker, dat de poldervergaderingen eerst in Mei plaats vinden en meent alzoo, dat het op den weg ligt,, deze ernstige zaak tot een volgende ver gadering uit te stellen, opdat B. en W. dit punt nader kunnen overwegen en advies uitbrengen; of is werwegihg geef, geen overijld besluit Raad van oordeel de zaak thans te bespreken, hoewel Ik in, ov< te nemen,? De heer Slot meent, dat de zaak al reeds genoeg bekend is, en ziet de noodzakelijkheid van wachten niet in, evenmin als dat een nu ie nemen besluit overijld zou zijn. Voorzitter erkent, dat er veel over is geschreven, vergaderd en gesproken, maar B. en W. hebben het nog niet kunnen overwegen. De heer Kuiper zegt, dat men hier te Sint Maar ten niet veel vergadert. Het duurt 5, 6 k 7 weken, eer dat er weer eens wordt vergaderd en dit is 'n punt van zeer algemeene bekendheid. De gemeente wordt verzocht voor 2 te willen garandeeren wat geloof ik, de financiëele draagkracht der ge meente niet te boven zal gaan. En welke risico loopt men? Wanneer men de zaak nagaat zal men zien, dat het vervoer van Noordscharwoude van dien aard is, dat het bedrag, waarvoor men garandeert, niet zoo erg is. Welk een groote drang komt er niet van de bouwers, om deze lijn tot stand te brengen, getuige het bedrag dat door particulieren vrijwillig is geteekend; ja, particulieren, die geen, geldbeleggers zijn, maar soms f 3000 uit hun bedrijf nemen; zeker wel een bewijs, dat het 'n belang voor hen is. Het westelijk deel onzer gemeente is gebaat met de Noordertram. .waarvoor ik indertijd ook mijn stem heb gegeven, den wensch uitsprekende, dat, indien oostelijke bouwers steun vroegen, die ook verstrekt zou worden. De heer Schermerhorn meent, dat de heer Kuiper vooruitloopt, omdat eerst uitgemaakt dient te wor den, of de aanvrage thans behandeld zal worden of niet. Voorzitter is dat met den heer Schermerhorn eens eu zou het in rondvraag willen brengen. De heer Schermerhorn meent, dat we 't hebben kunnen zien aankomen, en alzoo er ook over kun nen danken, en heeft dus géén bezwaar om 't adres thans te behandelen. De beer Kuiper: Mag ik 't oordeel van de Wet houders persoonlijk weten? De heer Schoorl zegt het op de volgende verga dering te willen, bespreken. De heer Glas zou vóór April nog eens willen ver- gadereu en niet 6 a 7 weken wachten, zoodat we een van de laatsten zouden zijn. D.« heer Schoorl wijst nog eens op de polderver- gaderingen, die nog plaats moeten vinden, zoodat wij nog we! kunnen overwegen. De heer Kuiper zegt, mede to- kunnen deelen, dat j voor net spoorplan de banne Valkkoog de volgende j week zal vergaderen en vermoedt, dat de geest van i B. en W. is, njet met het plan, mee te willen gaan, ofschoon hij 't niet zoo'n ingrijpende zaak vindt, om I een garantie-bijdrage van f 3000 toe te staan, terwijl het uit een finanoiëel oogpunt beschouwd, dé draag- kracht onzer gemeende niet te boven gaat. De mee- 1 ning van B. en W. zal over een maand of 6 weken, dezelfde zijn als thans. i Voorzitter: het recht om daar nu reeds een oor- 1 deel over te vellen, ontzeg ik u. l De heer Schermerhorn: Er dient niet alleen op 1 I gelet te worden, of 't bedrag groot of klein is, maar I hoe 't wordt besteed en dan staat het B. en W. l eerder te prijzen. 1 De heer Slot vindt het noodelooze kosten maken door te wachten tot een volgende vergadering. We zijn allen met deü toestand op de hoogte, er is in j 't bijzijn van een wethouder over 't spoorplan ge sproken, zoodat men wist van welken kant de wind kwam en daarom ga ik met den heer Kuiper mee, j wij waren er op geprepareerd, om dit stuk te be- handelen. De heer Glas zegt, dat het college thans tegen woordig is. wat op een volgende vergadering niet 't geval zou kunnen zijn en wil het daarom nu behan delen. Voorzitter brengt den heer Kuiper onder 't oog, dat men de meening van anderen, bepaald moet eer biedigen en dan terwijl we hier zitten, kunnen de leden voorstellen, doen, en ik als voorzitter mag dat niet doen. Maar dit weet ik al. dat een besluit op eed dergelijke manier eerder tot nadeel van de zaak kan zijn. dan ten voordeele. De leiding heb ik, maar voorstellen kan ik niet doen. De heer Slot: Wat zou voorzitter beter vinden, thans behandelen of afwachten. Voorzitter: Beter om 't over drie weken te bespre ken. Ik heb me misschien straks verkeerd uitgedrukt met te zeggen: ,,'n. overijld besluit", dat had ik an ders moeten zeggen. De heeii Slot: Ik dacht maar. dat er wel zooveel over gesproken was. dat we er ten allen tijde klaar voor zouden wezen Voorzitter zegt, dat het op eene vergadering van B. en W. nooit in overweging is genomen; wel is er eens over gesproken, maar nooit ernstig behandeld, dan alleen vanmorgen misschien 10 minuten. De heer Schoorl; De heer Slot heeft straks zeker mij bedoeld, omdat ik tegen 't plan Noordscharwou de was. en dat wel wegens de markt te Warmen- huizen. en ik kan dan ook wel zeggen, dat ik er nog niet voor ben. De heer Slot: Maar dat zal over 7 weken nog zoo zijn! De heer Schoorl meen,t, dat men dan wel van andere meening kan zijn. De heer Glas zegt, dat wanneer de heer Schoorl er nu tegen is, hij 't ook over 7 weken zal zijn en dan is er ook geen bezwaar, om zijn redenen hier ter sprake te brengen. Voorzitter: Het is hier eigenlijk de kwestie, is^ 't zoo dringend noodig om 't thans te behandelen. De heer Schermerhorn wijst er op, dat Noordschar woude 't ook verdaagd heeft. De heer Slot: Daar heb ik de noodzakelijkheid van ingezien, daar zullen ze willen afwachten welk be drag zal inkomen, om daarnaar hun bijdrage te wil len bepalen. Voorzitter zegt, dat dit het geval wel niet zal zijn. want is er te veel, dan zal 't pondspondsgewijze te rug worden gegeven, terwijl men in "t andere geval wel verzocht zal worden meer te willen bijdragen. De heer Kuiper deelt mede. dat eenige corpora- tlën aan den Langedijk zullen vergaderen om dit te regelen, de een zal dan minder en de ander misschien meer geven. Voorzitter wijst er nu cp. dat. het recht om de vergaderingen uit te schrijven, bij hem is. De heer Slot: Ja, maar de leden van den Raad hebben 't recht een vergadering aan te vragen, en ik geloof dat dat veel zou kunnen gebeuren, want er is warmte genoeg voor de zaak. Voorzitter: ik begrijp de bedoeling niet, anders wordt het advies van B. en W. zoo op prijs" gesteld, en nu schijnt dat niet het geval te zijn. De heer Kuiper: Wat 't totaal onmogelijk, omtrent deze zaak een advies uit te brengen? Konden de Wethouders niet een uur éerder geconvoceerd wor den? Voorzitter: Dat is gebeurd, maar er zijn nog an der zaken. De heer Slot: Zoo'n adres van de onderwijzers inte resseert ons echter minder dan deze kwestie. Voorzitter: Dat adres kwam voor het andere en daar was op een vorige vergadering reeds over ge sproken, en na dien tijd is het advies van B. en W. hierover opgemaakt. De heer Glas vraagt of 't bezwaarlijk is, over 14 dag -n weer te vergaderen. Voorzitter zegt: 't Eenigste bezwaar, en dat mag niet als bezwaar gelden, is 't presentiegeld, waarover de heer Slot straks sprak. Dr. heer Glas wil in stemming brengen of 't adres behandeld zal worden of niet. Voorzitter: Of men zou een vergadering moeten willen aanvragen, maar dien weg moe. 't toch zeker niet op. De heer Kuiper: Ja, ik zou het voorstel willen doen, over een week te willen vergaderen, om dan deze zaak te bespreken. Voorzitter: Dat voorstel kan niet gedaan worden, dan moet u een verzoek schrijven om een vergadering te beleggen. Bij de nu volgende stemming zijn voor verdagen de heeren Bruin, Visser, Schermerhorn en Schoor terwijl de heeren ISÏot cn Kuiper voor directe be handeling zijn. Ds heer Glas hield zich buiten stem- mins. maar op 't «nn van den voorzitter: aprilt ii uwe méening maar uit! verklaart de heer Glas zien voor directe behandeling. Voorzitter vraagt of de heer Kuiper bij zijn voor nemen blijft om volgende week te vergaderen, wan neer spreker de mededeellng doet, een vergadering vóór 1 April te beleggen. De heer Kuiper zegt: U sprak over een eerstvol gende vergadering, en dat is zoer rekbaar; wanneer u echter de verzekering geeft, dat vóór 1 April zal worden vergaderd, dan trek ik mijn voorstel in. Voorzitter: Het is geen voorstel. De heer Kuiper: Nu goed, dan vraag ik geen ver gadering aan. Ingekomen is een verzoek van den Ned. Wielrij ders-Bond, om naambordjes aan gemeentegebouwen te willen aanbrengen. Vroeger, zegt voorzitter, is door onze gemeente aan den N. Wielr.-Bond gevraagd, weg- wijzers in de gemeente te willen plaatsen, waarop als antwoord is ingekomen, dat het verkeer ten wet ten van Sckagen niet zoodanig was. om hieraan te gemoet te komen, B- en W. stellen naar aanleiding hiervan den Raad voor. afwijzend op dit verzoek to f beschikken. Goedgevonden. Voorzitter deelt mede, dat prijsopgave is gedaan voor de kosteu van een bliksemafleider op 't Raad huis. 't Eene systeem, waarbij een groote én een kleine vangstang, kost f 100, 't andere zgn. Koop systeem kost f 125. De heer Van der Ham echter geeft aan dén eerste de voorkeur, zoodat B. en W. den Raad voorstellen, dien aan te schaffen. Goed gevonden. Goedgevonden worden nog: betalingen uit den post onvoorziene uitgaven ten bedrage van f 176.69; verschillende af- en overschrijvingen, noodig voor I overschreden kosten bouw Raadhuis f 304.07. en aanschaffing meubelen f 129.04. alzoo tezamen een bedrag van f 433.11; goedkeuring wordt nog gehecht aan verschillende betalingen uit den post onvoor ziene uitgaven ad f 171.95. Volgt een blanco verslag van de Volkshuisvesting. I-Iierna sluiting. NTEUAVE NTEDORP. Zaterdagavond werd door de Gymnastiekverc-enign g Hercules met Damesafdeeliug Hebe, in het lokaal van den heer J. Peetoom een openbare uitvoering gehouden, 't Was alle belangstelling ten volle waar dig ,wat er gepresteerd werd. Bij stokoefeningen en, |aan rek werd door de adspiranifcen goed werk gele verd .terwijl „Hebe" met hare reien en oefeningen aan de barren zich kranig weerde. De leden van Hercules toonden zich dezen naam waardig. Hunne vrije oefeningen en hun werken ar..i de barren ontlokte vaak welverdiend applaus aan "t publiek. Na de pauze kregen we een aardig stukje in bedrijf „Het scheidsgerecht van Hygiéa", waarin ri'- verse sportliefhebbers en -liefhebsters optraden, groot genoegen van de aanwezigen, die hartelijk d gymnasten-tooneelspelers toejuichten. Wat zij ook wel verdienden. Hetgeen we daarna van Hercules aan het rek te zien kregen, dwong bepaald bewondering af. Menigen kranigen toer mochten we aanschouwen. Nadat nogmaals Hebe met stokoefeningen was op getreden en de adspiranten met paardsprongen. z:„- gen we ter afwisseling nog een stukje opvoeren geti teld ..Een vooruitstrevend Trio". De drie dames die dat deden, verwierven uitbundige toejuichingen, t Was dan ook een leuk nummertje. Een paar mooie (groepen besloten waardiglijk het amusante geheel. De wakkere directeur, de heer C. Drenth er. de dame* en heeren gymnasten kunnen met genoegen op dez n welgeslaagden avond terugzien. Ten slotte wachtte ons nog een alleraardigste vc - rassing nl. een fraaie herdershond (geëxposeerd op een tafel) met een tabakspijp in zijn beg, een p-t op en voorzien van een flink en auto bril. En daarna klonken de melodieuze tonen der muziek- en ging ahen dansen. NIEUWE XIFDORP. De rederijkerskamer Cicero alhier heeft het plan om met Paschen in „De Prins MaurKs van den heer Peetoom uit te voeren het blijspel „Broeders Vrij metselaars", naar het Duïtsch van C'. Laufs. Naar wij vernemen is door Ds. Stadig en Ds. I)> Walle, beiden van Den Helder, de Gereformeerde kerk in de Elft alhier geïnstrueerd. Tot ouderlingen wer den gekozen en bevestigd de heeren J. Schuurman en H. van Kaisbeek er. tot diakenen de heeren H. Rus en Jb. Brouwer. Een ouderling uit Den He'- der was hierbij tegenwoordig. Men deelde ons tevens mede dat het voornemen bestaat pogingen in het werk te stellen tot oprichvi: eener Christelijke school. UT KRINGEN. Alhier is door enkele bouwboertn in polder Waard Nieuwland voor de suikerfabriek re Zevenbergen ge contracteerd om 14 HA. bouwland met suikerbieten te bebouwen k f 13.50 per 1000 kilo, franco aan de fabriek aldaar. Ook hebben genoemde bouwboeren met de vlasfabriek te Maredam gecontracteerd tot verhu ring van 16 I-IA. bouwland voor vlas Wl KRINGEN. Voor rekening van 74 leden onzer onderafdeeling der V.P.N. werden jl. Vrijdag op de Amsterdamsche eierenveiling geveild 12532 eieren en 3 eenden. De hiervoor verkregen prijzen waren zeer goed en vari eerden voor de eieren van f 3-20 tot en met f 4.05 per 100 stuks en voor de eenden f 0.86 per stuk. Aan schoon geld zullen de leden voor de eieren per kilo ontvangen f 0.54. Er blijft veel vraag naar eieren en zwaar slachtgevogelte. DE MOEITE WAARD! De minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist, uit Meppel. van een onbekende is ontvangen f 3000 aan bankbiljetten, ter voldoening van te weinig betaalde bedrijfsbelasting. O CD KARSPEL. De gemeente-veldwachter, de heer a. Prijs, hoopt op 1 April a.s. zijn 20-jarigen loopbaan als gemeente en onbezoldigd rijksveldwachter In deze gemeente to herdenken. Vanwege den Alg.. Ned. Politiebond zal hem dien dag ae zilveren medaille voor 20-jarigen trouwen po litiedienst worden uitgerekt. •TlUïCi-ll iiiirii Met vreugde werd door vele bewoners van Wie- ringerwaard kennis genomen van het bericht, dat do nieuwe tram binnen afzienbaren tijd aan het hoofd-j station Schagen, en niet meer aan het tramstation, van de lijn SchagenWognum zal aankomen., "t Is al eerijgen overkomen, dat ze een aanslyiting misten van de Hollandsche Spoor op de tram sn dit wekte

Schager Courant | 1912 | | pagina 1