De N. ft. Ct. schrijft over Minister Talma's slot rede op de algcmeene beschouwing over de Ziekte- jwot het volgende: Minister Talma volgde heden op zijn oude plaats de discussies over de Ziektewet. Maar wie ook maar 'n oogenblik betwijfeld mocht hebben, dat deze bewinds man aan het votum van gisteren groote beteekenis toekent, zal door de peroratie, heden door hem go- houden, wel tot andere gedachten gebracht zijn. Hier was een man, aan het woord, overtuigd wel iswaar, dat zijn aanblijven in 't belang van 't Kabi net en de sociale wetgeving noodzakelijk was. maar diep teleurgesteld door het vonnis, over zijn koste lijke Bakkerswet gestreken, de toekomst instarende niet twijfel en kwalijk verholen angst. Angst voor het lot der sociale wetten, waarmede hij de reputatie van hot kabinet-Heemskerk meent te kunnen redden. Een ..wanhoopskreet'' noemde de heer Troelstra zijn beroep op de rechterzijde, die „zich tienmaal beden ken" moest a'vorens het vertrouwen, van het volk te „verspelen"; een „afstraffing" achtte de heer Schaper dezelfde passage, waarin de minister met een zweem van weemoed en ontgoocheling uitriep: „Wij hadden aan de rechterzijde steeds het geloof, dat aristocraten en democraten met elkander konden, samenwerken'' zoowel het een als het ander lag in die emotie volle woorden, maar tevens waren zij een verzamel— roep, een laatste poging tot bijeenbrenging der uit- c:;n ;evnllen coalitiescharen. En niet tot zijn, politieke geestverwanten alleen richtte de minister het woord; ten slotte bezwoer hij gansch de Kamer, hem niet in den steek te laten. „Als de Staten-Generaal meer zijn dan een verzameling van partijgroepen. als zij het geheele Nedeiiandsche volk vertegenwoordigen, doe ik thans een beroep op de samenwerking van de leden." Zoo eindigde de minister onder de bravo's van enkele anti-revoluttonnaire afgevaardigden. Binnenlandsch Nieuws. EEN SCHJP VAN GEWAPEND BETON. Maandag is voor rekening van den heer J. van Dorl. graanfactor te Rotterdam, de eerste in Nederland, ge bouwde motorboot vervaardigd van gewapend beton, te (wjpter gelalen. Het schip, dat een draagvermogen bezit van 100.000 K.G., is te Vrijenban (aan de Zwetl vervaardigd. HUISELIJK DRAMA. In verhand met den moordaanslag van den 18-jarigen. B. te Ouddorp op zijn vader, meldt men nader aan de N.R.Ct.. dat de vader gedurende den hoelen morgen in het huis was bezig geweest met het vernielen van het huisraadzoo had hij het bed stuk gesneden, meu belen vernield en tenslotte bovendien zijn vrouw ge ducht afgeranseld. De zoon had daarop een geladen geweer geleend bij een van de buren en daarmee op zijn Vader geschoten met los kruit. DE A.S. GRONDWETSHERZIENING. Naar uit alleszins betrouwbare bron wordt meegedeeld, zal het voorstel der regeering ten opzichte van het kiesrechtvraagstuk bevatten: het verleenen van het kies recht voor Kamer en Staten aan alle mannelcijke Ne derlanders. die den vijf-cn-twintig-jarigen leeftijd heli ben bereikt en zelfstandig in hun onderhoud kunnen voorzien. De regeering is overtuigd, met dit voorstel de opinie te vertolken, die betrekkelijk het kiesrechtvraagstuk bij de meerderheid der staatscommissie bestond en waar voor het in die commissie niet mogelijk was een juiste formuleering te vinden jdie een meerderheid op zich veroenigde. Tel. MISSELIJK. De bakkerspatroons F., S.. D en de V. en de ge wezen patroon B., te Haarlem, zijn gisternacht per atax de bakkerijen langs gereden en hebben o.m. bij den patroon F. de knechts geplaagd, met de verwerping der Bakkerswet. Alleen het bezadigd optreden der pohge heeft voorkomen, dat de arbeid opslag werd neergelegd. Het publiek gif niet onduidelijk zijn afkeuring te ken nen over de houding dei- patroons. EEN GEMEENTE ZONDER KIEZERS. Men schrijft uit Koog a. d. Zaan aan Het "Volk: Feu eigenaardig geval doel zich in deze gemeente voor. Zij lelt namelijk op 't oogenblik geen enkelen kiezer. Toevallig staan wij hier voor een gemeenteraadsverkie zing, en die zal nog wel eeuigeu lijd uitgesteld moeien worden. Want waar geen kiezer is,, kan bezwaarlijk een verkiezing worden gehouden. Wat is liet geval Wij hebben hier een hbera.en ge meenteraad, een liberaal dagelijksch bestuur, alles zeer kundig en bekwaam natuurlijk. Maar jammer genoeg kenden de lieeren de Kieswet niet. Zij wisten b.v. niet dat op den 22sten Maart de kiezerslijst wordt vastgesteld, want toen een bestuurslid onzer afdee- jing op den 20sten April inzage van de lijst wilde hebben, was zij er nog niet. Dit was natuurlijk deels de schuld van den gemeenic-secnetaris, maar het ge meentebestuur diende zich toch te overtuigen, dat alles in orde was. De kiezerslijst is nu opgemaakt door den commis saris der provincie Noord-Holland. In de afkondiging die hier aangeplakt is, staat, dat „het gemeentebestuur van Koog a. d. Zaan niet heeft gezorgd voor tijdige vaststelling der kiezerslijst". Het duurt nog wel een maand, vóór die geldig' zal zijn. Hel gemeentebestuur heeft aan den gemeente-secre taris de wenk gegeven. zijn ontslag te vragenmet im gin» van 1 Juli. is hem dal „eersol verleend. W ij hebben niet géhoord cf 't gemeentebestuur zelf ook een zoodanige wenk heeft gék regen. BAAS EN KNECHT. In he; ,,'Jrgian van den Ned. Post- en telegraafbond (gé.Yoonlijk kkvkcnbond genoemd) staal een onderhoud vermeld, dat een commissie uit liet hoofdbestuur met den directeur-generaal Pop had, als volgt weergegeven IX' on'v.mgst bij den directeur-generaal was nu niet beuinld welwillend te noemen. onderhoud nl.. (van een tijdsduur van ongeveer drie kwartier had in tegenstelling met dat bij den minister en in afwijking van vroegere audiënties, slaande plaats, en in stede van dc keuze van den woordvoerder aan de deputatie zelve te laten, greep de Directeur- Generaal op dit punt op zeer ongéwone wijze in, door zelf een der leden, den lieer van de Wiel, uit te 1100- digen, hem de door ons gnvcnschtc uiteenzetting Ie geven. „Toen de voorzitter, de heer Back, die uit den aard zijner funktic bij den Minister als eerste woord voerder was opgetreden en die ook voor dit onderhoud met den Directeur-Generaal als zoodanig was aange wezen. tussclienbeide li-ad en vroeg, nadat de lieer van de Wiel ©enigen tijd aan het woord was geweest, aan het gesprokene iels te mogen toevoegen, werd hem op weinig hcusahon toon, door den Directeur-Generaal toegevoegd, dat deze hem wel het woord zou geven, als Z.H.E.G. er den tijd voor gekomen achtte. „De voorzitter meende onder die omstandigheden niet langer 1c moeten blijvenhij zcidc daarop dus, dat hij dan van de aangeboden gelegenheid niet verder wenschte gébruik te maken. Dit laatste werd hem echter door den Directeur-Generaal belet, die hem gelastte te blijven tot hij vergunning kreeg om heen te gaan. WAT WEL EN NIET VAN ALGEMEEN NUT IS. Het Volk schrijft Bij Koninklijk Besluit is gehandhaafd de afwijzende beschikking v.m den di rekte ur der belastingen enz. l6 Zwolle op het verzoek van de commissie tot beheer van het bij de afdecling Hengelo (O.) en omstreken van de Nederl. Vereeniging tot afschaffing van alkohol- houdende dranken in gebruik zijnde Geheelonthouders- koffiehuis „De Toekomst'" te Hengelo, ont ^plaatsing van die inlichting als inrichting van algemeen nut oj> de lijst voor Vrijdom van persoiieele belasting. Het doel dezer vereeniging is de openbare meening zóó te leiden, dat zij zich verklaart tegen drinkgewoonten en dat verkregen wordt wettelijk verbod Van drank handel. productie en invoer. Waar hu. zoo zegt het Koninklijk Besluit, de vraag, of wettelijk verbod van drankhandel, productie en invoer is te achten in het algemeen belang, een vraag is, die noch algemeen noch door oen overgroot© meerderheid bevestigend wordt be antwoord. kan het doel der vereeniging voornoemd niet geacht worden in den zin der wet te zijn van algemeen nut Men bedenke hierbij' dat dezelfde roomsche minister van financiën Kolkman, die dit Koninklijk Besluit op stelde. wel als „van algemeen nut" van persoiieele belasting vrijstelde ©enige gebouwen van katholieke ar- beidersvereenigiiigen. die in praktijk dikwijls zeer weinig stichtelijke drankhuizen zijn. Het „algemeen nul' stak dan in die gevallen volgens den minister in de bevor dering van den godsdienstzin en van de maatschappe lijke orde, die van zulke katholieke arbeidsvereenigingonj uitging. In de praktijk komt dus deze methode hierop lieer, dat drankbestrijding iniet „van algemeen nut is de stichting van jeneverholen echter wel, mits ze maar een godsdienstige vlag uithangen. 1 Dat is politiek christendom in de praktijk. Men zou hel ook kliek regeering van de treurigste soort kunnen noemen. Een ding is zeker: de staatskas, voor zoover zij op het drankmisbruik steunt, zal er wel bij varen. KAMERVERKIEZINGEN IX 1913. Mr .F. A. Smidt. lid van de Tweede Kamer voor het kiesdistrict Vesndam, heeft liet hoofdbestuur van de centrale vrijzinnige kiesvereeniglng „De Grondwet' in dat district bericht gezonden, dat hij zich bij de perio dieke verkiezingen in 1913 voor het district Veendam niet herkiesbaar stelt. N.R.Ct. ELECTRISCHE CENTRALE VOOR WEST-FRIES LAND. Door de commissie van voorbereiding voor de op richting eencr electrische centrale voor West-Friesland is besloten, 15 dezer een vergadering te beleggen, waarin de definitieve plannen voor die centrale zul len worden vastgesteld. Behalve de 8 gemeenten, waar voor een electrische cenüale zou worden opgericht, besloten reeds 5 andere gemeenten "tot toetreding. Onderhandelingen worden nog gevoerd mei eenige g'meenten, die nog 'in deze week zullen beslissen, of zij al dan niet zullen loetreden. DE STATENVERKIEZING IN AMSTERDAM VI. Bij do Donderdag gehouden stemming voor een lid van die Provinciale Staten van Noord-Holland voor Amsterdam VI. vacature-mi*. Si Item, .werden .in totaal uitgebracht 3225 geldige stemmenvolstrekte meerder heid 1613. i De verschillende candidalen verkregen hel achter elk hunner namen geplaatste aantal stemmen:'E. Kuper> (S.D.A.P. i 269; F. Lieftinck (vrij-lib. 1165; E. Luden tchr.-hist.J, gesteund door anti-rev. en R.K.. 1267; mr. dr. H. J. C. van Tienen 52-1 stemmen. Zoodat her stemming moet plaats hebben tusschen de heereoi F. Lieftinck (vrij-lib.i en E. Luden (chr.-hist.). De hei-stemming is bepaald op Vrijdag 14 Juni a.s. ADAM IN BALLINGSCHAP. Men meldt ons 1 Aangemoedigd, door het groote succes Is door liet Comité voor Openluchtspelen te Bergen (N.H.beslo ten. nogmaals eene opvoering' te geven van Vondel's treurspel „Adam in ballingschap' en wel op Zater dagmiddag "6 Juli ..des namiddags te half drie in de bosschen. van „Oud-Kranenburg". Evenals velleden jaar zal deze opvoering gegeven worden door de Naamlooz? Vennootschap „Het Tooneel". ..directeur Willem Royaards, met muziek van Hubert Cuvpers. In overleg met den heer Royaards is in de jongst ge houden vergadering van het Comité besloten het volgend jaar Lu het natuur-theater een opvoering te geven van Vondel s „Joseph en Dolhan". DOMINEE EWOLDT. De Officier van Justitie van de Rechtbank te Hee renveen. heeft wegens gebrek aan wettige bewijsmiddelen, vrijspraak moeten vragen voor beklaagde Ds. Ewoldt, vei dacht zijne vrouw, met wie hij een slecht huwelijk leidde, op een fietstocht te water te hebben gewoipen. waarbij zij is verdronken. EEN GELEERDE FAMILIE. Dc keizerlijke familie van Duitschland plaatst haar licht niet onder de korenmaat. Men weet, dat de Kroon prins zijne jachtherinneringen te boek heeft gesteld, die geïllustreerd worden met afbeeldingen naar door hem en zijne gemalin génomen fotografieën. Prins Joa- chifui Albert, de zoon van wijlen prins Albert van Pruiken, componeert en zal eerlang met een nieuw werk voor den dag komen. En nu lezen wij nog', dat prinses Eitel p'rederik hij een uitgever te Berlijn en Londen tegen September een kalender zal laten verschijnen .waarvan de bladen versierd fcijn met repro ducties van watcrvcrftcekeningen van de prinses. Het zijn gezichten op de kastcelen Eutin. Charlottcnliof en andere plaatsen iin haar Oldenburgsche land, die haar lief zijn. Dc tekst bestaat ten dcelc uit eigen gedichten, j ten deel© uül gedichten van prinses Feodora van Slecs- I wijk-Holstei(n. De opbrengst van den verkoop zal \oor een liefdadig doel aangewend worde ij. WINKELSLUITING TE MAASTRICHT. B. en W. hebben den leden v. d. Raad toegezonden een Ontwerp-verórdenjjng op de winkelsluiting. Hoewel geen© algehcele sluiting op Zon- en feestdagen wordt voorgesteld, moeten de zaken dan' toch 's middags om 1 4 uur gesloten zijn, terwijl het sluitingsuur op ge wone dagen, behhlve Zaterdag, op 9 uur wordt gebracht. Dc verordening zal September 1912 in werking treden, stellen B. en W. voor. BRAND ONDER HKT MINISTERIE VAN FINAN- CTt'X. In een der g.-oole turfkelders van hel Departement van Financiën te 's-Gravenhage ontstond gisterenmid dag tijdens het indragen en het stapelen van turf, brand. Althans turflossers bemerkten t>p een gegeven oogenblik dal er achter in den kelder turf aan 't smeu len was en spoedig steeg er uit de opgestapelde tur ven een verstikkende rook op. De brandweer was vlug ter plaatse, maar wegens den rook was binnendringen in den kelder niet gemakkelijk. Voorzien van rookmas- kers wisten de brandweerlieden zich echter oen weg te lianen, en door middel van een slang op de water leiding .de smeulende massa onder water te zetten. Zoo was de brand nog in den beginne te bedwingen. Daarom werden de turven weder uil den kelder ge haald, .op de plaats uitgespreid en flink nat gehouden. Vermoed wordt, dat de brand ontstaan is doordien bij het opstapelen der turven een kaars is omgevallen. Door t spoedig ontdekken en bedwingen van den brand, bestond er geen gevaar voor de bovengelegcn Depar tements-vertrekken FRAXSCHE PATERS IN LIMBURG. Op het kasteel Gosdenraad onder de gemeente Wit- tem. zullen zich. naar „De Tijd'* verneemt, spoediig Franschc Redemptoristen vestigen. ENKHUIZEN. De Harddraverijverecmging' heeft besloten, eene hard draverij te houden op 20 Juni a.s. Er zal gereden wor den met paarden onder den man. die geen hooger prijs dan f 75 korte baan gewonnen hebben, om prij zen van f 75, f 40 en f 25. Bij deelname van 10 paarden .troostprijzen van f 30. f 20 en f 10. DREIGEND ARBEIDSCONFLICT TE ENSCHEDE. In Enschedé dreigt weer een arbeidsconflict. Voor- loopfg -en het is te hopen verder slechts in één labiiek. .Maar toch schoen hel vooruitzicht ons ernstig genoeg, om op informatie uit te gaan, schrijft het Hdbld. Wij vernamen het volgende Het schijnt werkelijk onafwendbaar te zijn, dal En schedé weder met eene staking bestookt zal worden. Twee jaar is de tosstand rustig geweest na de staking- Menks Lu 1910. Wel worden telkens in de arbeidsbla den stukjes geplaatst onder prikkelende opschriften aver iedere kwestie die, beteekenend of niet beteékénénd, voor kwamen. Sommige bezwaren werden opgelost, andere grieven hadden, geen gevolg. Thans echter is de staking aan.staan.de op de fabriek Richtersbleek van de firma .G. J. van Heek en Zonen. De laatste is wel te onderscheiden van de firma Van Heek en C'o.. bij welke in 1902 de be kende groote staking ontstond- Een driertal jongere leden der familie zijn de patroons van Richtersbleek. Het is eene betrekkelijk nieuwe fabriek, die men links van de spoorbaan ziet liggen, als men van de zijde van Hengelo Enschedé is genaderd. Vooral als des avonds de fabriek verlicht is, maakt zij in het duister een, verrassend effect. Verleden Zaterdag is de staking aangekondigd, en zoover het zich laat aanzien, zal zij wél niet te voorkomen zijn. De arbeiders, die in eene vergade ring, door de besturen der organisaties geleid met 326 tegen 69 stemmen (2 blanco) tot de staking besloten, treden niet terug. De ontslagbriefjes lagen gereed en werden aan stonds geteekend en door bemiddeling van de organi saties voor ongeveer alle vaste wevers ten ge tale van ruim 600 Zaterdagmorgen ingeleverd. En ook de patroons treden niet terug. Dit is evenzeer bekend. Met een goede week begint dus weer de misère. Voor hoelang? I Het, geldt'een loonquaestie. In den laatsten tijd is aan, deze fabriek onder ongunstige omstandigheden, gewerkt. Tengevolge van het schrale weder, was het fijne garen, dat er verwerkt wordt zoo stug dat het zich niet goed verwerken liet. Vandaar veel tegen spoed bij het weven en dientengevolge minder ver- diensten, voor de arbeiders. Een commissie uit hen, heeft daarover bij de pa troons geklaagd, die den slechten toestand erkenden en betreurden, maar dien niet konden veranderen. Ten gevolge van het ongunstige weder was hier force majeure. Enkele der meest ontevredenen hebben toen de zaak bij de organisatie aanhangig gemaakt, die een onderhoud bij de firma aanvroegen. Deze antwoordden dat, wanneer hare wevers grieven, hadden hun de weg openstaat, om die persoonlijk met haar te be handelen. Hierover zijn de organisaties, van meening, dat het hunne taak is, bij de behandeling van ieder ge doelt u?" „Ik bedoel of u ook fcunstenaarsdroomen hebt, of eeuig ander groot plan?" Zijn oogen keken, toen hij dit vroeg, het meisje buitengewoon scherp aan. Deze ston.d groot en slank naast haar vader. Haar wit kleedje was kaal gewasschen. Len zwart fluweeltje omzoomde de laag uitgesneden japon, waar uit de hals blank en teer te voorschijn kwam. De donkere wenkbrauwen liepen smal tegen den neus aan en het donkere haar lag onberispelijk om het bieeke gelaat. Bijna grimmig bekeek de dokter het meisje, dat zijn blik met koele kalmte doorstond. „O ja." zei de zij dan luid, alsof zij plotseling tot zichzelf kwam, „ik wil rijk worden, zeer rijk, kolos saal rijk." Driemaal zeide zij het woord, als om het goed re onderstreepen. In het gezicht van den dokter speelde een eigen aardige trek. „Duivels!" zeide hij. Dan stak hij den ouden man een hand toe. „Goe den dag, mijnheer Neuhaus. Ge hebt daar een paartje, dat de duiven niet beter hadden kunnen samen bren gen, al vlogen zij ook tot aan het einde der wereld. Voor Hein,rich's aanleg wil ik de-©ogen niet sluiten, maar wat de juffrouw wil, daar sta ik eenvoudig verstomd voor. Maar* weet wel, er is geen apotheek ol" men vindt wel een middel, dat men noodig heeft. En dan is het zaak om toe te grijpen. Ik wensch je geluk." En met zijn slappen hoed zwaaiend, liep hij de halfdonkere steeg in. Niet lang daarna, werd er 's avonds op de deur geklopt bij Albrecht Neuhaus. Er was iets aarzelends in dat kloppen. In elk geval twas het bepaald geen klant, die een groote som kwam betalen. Het „binnen", dat van achter de deur kwam, klonk dan ook niet erg vol verwachting. i De horlogemakerskiuderen waren samen In de ka mer en Liezel had het „binnen" geroepen. Een man trad over den drempel, en hij droeg een vioolkist in de hand, in de andere hand had hij zijn hoed. Een paar schreden kwam hij in de kamer en bleef toen staan. Het meisje legde een hoopje kant en band weg en stond aan langzaam op. „Wat wenscht u?" vroeg zij daarop. De bezoeker gaf niet dadelijk antwoord. Hij was bepaald op zulk een vraag met voorbereid en het is niet ieders zaak, op zulk een korte vraag ook kort te zeggen, wat men wenscht. In de schemering, die de kamer reeds vulde, stond het meisje in haar helder kleedje voor den vreemden man en geen druppel bloed ging haar vlugger door de aderen. „Pardon," zeide de bezoeker, onzeker, „woont hier mijnheer Neuhaus, de fluitspeler?" Aan het venster ontstond eensklaps een gedruisch, want Heinrich was te vlug van zijn draaikruk ge sprongen. Het meisje draaide eveiysvel geen oogenblik het hoofd af. „Ja,", antwoordde zij, „mijn broeder speelt fluit, maar hij is horlogemaker vaa zijn vak." De vreemde mau deed nu nog een stap vooruit en zette zijn vioolkist op tafel, waarop allerlei be- jioodigdheden lagen. „Sta mij toe, dat ik mij aan u voorstel. Ik ben hulponderwijzer aan de meisjesschool, heet Ernst Elsenreich en woon buiten bij dokter Gothe op een zolderkamer." Hij zweeg, als in verwachting, dat hij nu tevre denstellend zich gepresenteerd had en op een ordent- lijke begroeting aanspraak had. Maar de twee men sehen in de kamer gaven geen antwoord, zoodat de toestand niet gemakkelijker werd. Daara zeide de vreemdeling nog zachter, nog schuchterder: „Dokter Gothe meende, dat wij samen zoo nu en dan wel eens konden spelen- Ik dacht, dat u daar alles van wist." Aan het venster zeide de kreupele: „Samen spelen, ja Het meisje keek den man aan. Zij kon niet veel schil als bemiddelaar op te treden, natuurlijk ge belgd. En van toen af was de slaking ej_;uilijk beslist. DE KINEMATOGRAAF EX DE KERK. 1 Naar men zich zal herinneren, is de kinemato graaf in onze groote steden gedtfrgpde de Lijdens weken druk bezocht en werd het bezoeken van deze instelling in, dezen tijd van de Roomsch-Katholieke en wellicht ook hier en daar van andere kansels aange raden, omdat men, er de lijdensgeschiedenis vertoon de. Zelfs werd reeds gesproken van, de bioskoop als pi opaganda-middel voor den godsdienst. De Tübing- sche psychiater, prof. dr. Gaupp, die zulk een voor- stelling te Florence heeft bijgewoond, is echter over deze wijze van godsdienstige propaganda niet best te spreken. In een vergadering heeft hij zijn weer zin over een dergelijke bioskoop-vertoouing van de lijdensgeschiedenis gelucht In de volgende woorden: „Een realisme van de naarste soort trad hier op met brutaliteit; uit de wonden van, den gegeeselden Christus vloot het bloed in stroomen. Het geheel I was onuitsprekelijk afschuwelijk, maar bij duizenden stroomden de menschen de inrichting binnen en volg den met zuidelijke geestdrift de vertooning. Ik heb mij reeds toen afgevraagd: Isl het niet droevig wan neer onze opgroeiende jeugd zich het aanschouwelijk beeld van wat huisgezin, en school haar aan gods dienstig leven in het haft plant, in de bloskoop zoekt en vindt, in plaats van hij de groote werken onzer kunstenaars? Moeten de grooten, die goddelijke schoonheid en, harmonie hebben gewrocht, door de kinematograaf worden verdrongen? Noch het volk, noch het kind is nu eenmaal in staat een zuiver vergeestelijkten godsdienst te onderhouden zonder zintuigelijke aanschouwing van de groote godsdienstige gestalten. Het godsbeeld, zooals bijvoorbeeld, Mïchel Angelo in de Sixtijnsche kapel er een heeft gescha pen, is een edele bondgenoot, waar het geldt het godsdienstig gevoel van het kind in overeenstemming te brengen met den in,houd der Bijbelsche geschiede nis. Maai' de kinematograaf maakt daaruit een ijse- lijlce griezelhistorie en ontneemt tegelijk den smaak voor het grootsche en schoone van echte kunst." GEVAARLIJKE SCHEEPSLADINGEN. Een stoomschip verliet den 7en Mei de stad Odda itn Noorwegen met bestemming voor Lubeck en was o.a geladen met 6000 zakken kalkstifcstof (ca'-y.'m- cvanamiJde oen meststof die reeds minstens twintig maal door dezelfde boot vervoerd was geworden, zonder dat men ooits iets gemerkt had van de aanwezigheid van explosieve gassen. Toen het schip den 10 Mei de plaats Kullen verlaten had, zocht de eerste stuur- 1 man op het schip naar ratten. Hij stak te dien einde een lucifer aan in de gang1 naar dc kajuit voerend, en vond daar inderdaad een opening, doch op het oogen blik dat hij bukte mn het gat nader Ie onderzoeken, 1 ontvlamden daaruif opstijgende gassen, en het schip vloog in dc lucltewaarbij acht personen werden gedood. De bedoelde opening correspondeerde met het rui,m. waar zich zonder twijlei de gassen uit de kalk- stikstof opgehoopt hadden. Doordien deze niet van deugdelijke kwaliteit was en nog calciumcarbid bevatte, had ziph door de vochtigheid van de lucht en de- stof zelve, acetyleengas gevormd, hetwelk de ontploffing veroorzaakt had. lil dit gebeuren vindt het „Maandblad tegén de yer- valschingen' aanleiding te wijzen het wenschelijke, dat een officieel toezicht wordt geoefend op waren, die tijdens de vaart ernstige gevaren voor passagiers en lading kunnen doen ontstaan. KINDERSTERFTE. Er is in de laatste jaren in Engeland zeer voel gedaan lot vermindering van de kindersterfte <yi ter bevor dering van de gezondheidstoestand der kinderen. Tal van vereenigingen worden opgericht, die zich de be strijding der kindersterfte, de verbetering der sanitaire toestanden, de bescherming en voorlichting van moe ders. de bevordering der physieke opvoeding Jen doel stelden. En dank zij het werken van deze vereenigin gen, daarbij door de geneesheeren en autoriteiten krach tig gesteund, is de kindersterfte in Engeland dan ook belangrijk gedaald, maar er blijft niettemin nog veel te doen over en ten einde hieraan beter te kunnen tegemoetkomen is nu in een onder leiding van John Burns gehouden congres van die verschillende in het belang der jeugd werkende vereenigingen besloten, een nationalen boiïd op te richten, die de samenwerking der (Onderscheidene lichamen, die hetzelfde doel be ipogen. zal moeten verzekeren. Zoo is nu lot stand gekpmen de „Nationale Vereeniging tot voorkoming van kindersterfte en bevordering van het welzijn van kinderen onder den schoolplichtige!! leeftijd.' DE VERDWENEN PRIESTER Sedert 1 Juni was de priester Piton uit St. Sergius in Angers verdwenen en romantische rooversgescüi©- denissen deden de ronde, over een ontvoering van den priester, die onder het voorwendsel, dat een zieke hem noodig had. was gelokt door bandieten en daarna gekneveld, beroofd en weggevoerd was. Het klonk heel avontuurlijk en in een tijd, dal de schrik door de auto bandieten en andere apachen en moordverhaleax gewekt, er zoo in zat, zelfs aannemelijk. Toch is thans geble ken.' dat' de priester, al "deze romantiek z. if heeft ge fantaseerd, om de nuchtere waarheid te verbergen, dal hij zelf minder eerlijke praktijken had uitgeoefend. Hij had ïi.l. Angers verlaten omdat hij de gelden der stich tingen. waarvan hij penningmeester was, had verkwist. De politie liet zich. niet door fraaiklinkende sprook jes zand in de oogen strooien en ontdekte al zeer spoe dig tegenstrijdigheden in de beweringen van den priester. Zoo bleek o.a. dat de burgerkleeding, welke inj had verteld, dal de bandieten hem hadden opgedrongen, door hem zelf Dinsdag te Lyon was gekocht. Toen hij zich er te veel had ingepraat n^oest de priester vel bekennen, dat hij na Angers te hebben verlaten, zich naar Nantes had begaven, daarna naar Parijs was vertrokken om toen verder te gaan naar Lyon. Uit andere mededeelin- gen blijkt, dat hij reeds lang zijn viuclit had vporbereid. Zoo liet een priester de vorige maand te Nantes ©en pruik en snor maken, welke hij zelf in ontvangst nam. De kapper herkende in de fotografie van Piton.dien Klant. Piton is door de politie te Lyon in hechtenis genomen. anders meer waarnemen dan een groote, slanke ge stalte, het haar over het voorhoofd en twee schit terende oogen. Op het baardige gelaat lag al te veel avondschaduw, dan dat men duidelijk had kunnen zien, wat vbor een man liet was, die daar in de kamer stond. Heinrich Neuhaus was niet voor niets 'n muzikaal persoon. Die zien met de ooren, en zoo was de stem van den, bezoeker voor hem als een vriendelijk gezicht. Op dien avond, toen de lamp op de werktafel van I de zwarte Liezel brandde en al de hoeken van de kamer in donker lagen, speelden, Ernst Eisenreich en Heinrich Neuhaus voor de eerste maal samen. Het meisje echter naaide en hief het hoofd niet op. Haar vingers repten zich, en haar gelaat kreeg een donkere kleur. Liederen speelden de twee. Dat was alles wat zij toen kenden. Muziek had geen. van beiden.. Maar er zijn kleine liederen, die zijn als een extract uit hemelsche muziek. Wanneer zij klinken dan zwelt in 's menschen gemoed wat maar zwellen kan onder de macht der tonen Het werd een lange gelukkige avond. Iieftyich was als iemand, die ongewaarschuwd zwaren wijn gedronken heeft Liezel verheugde zich daarover als over het geluk van een klein kind. Zij begreep even wel, dat er rijkdom gekomen, was in het huis van de armoede, en dat deed' haar oogen glanzen. De oude Neuhaus kwam thuis uit het Gouden Kruis. Hij wist reeds van den dokter, dat deze gebaarde en schuch tere vioolspeler bestond en ook geschikt was om den fluitist bij te staan, opdat op vrije avonden de stoom kon ontsnappen en de ketel niet in gevaar i zou komen van te springen. Zoo begonnen de mu ziekavonden in het huis van den horlogemaker. Waarom het ging en wat de prijs van het spel was; wist toen nog niemand. SM trok de groote spin, die wij het lot noemen, de onzichtbare draden uit haar lijf en hechtte die in de schemerige hoeken van de horlogemakerskamer. De vliegen echter zoem den en gonsden argeloos en verheugden zich over warmt© en zon. Toen heeft de zuster van. den dokter gezegd, dat de huurder van het dakkamertje begou, met zijn naam niet absoluut te schande te maken. Het was alsof er eindelijk wat beweging in zijn bloed kwam. Langzaam maai' duidelijk. En Heinrich Neuhaus sliep over dog met open, oogen. 's Avonds echter ont waakte hij, sterk en frisch. De oudie Neuhaus wandelde bij viool- en fluitspel zijn eigen weg en Liezel, de zwarte Liezel, naaide met haastige vingers en warm voorhoofd om het geld. De kleine stad aan de rivier, waarvan in het droog ste deel de Watersteeg ligt, is omsloten door berg ruggen, die dicht begroeide flanken en naakte rug gen hebben. Op een dezer bergruggen liggen de drie buurten Jacobshof, Breithof eii Hohenweiier. Als een leemeu kogel, dien een reus op de aarde had neergeworpen, en daarbij in drie ongelijke stukken was gebroken, zoo lagen die dorpen op de hoogten. Huizen, akkers, vee en menschen zijn uit hetzelfde stof. Spraak en gebruiken, geloof en bijgeloof, ja de innerlijke zoowel als uiterlijke gebreken zijn bij de menschen daar van dezelfde hoogte en soort. Men ziet groote menschen in Jaoobshof, Breithof en Hohenweiier, maar ook een vroegtijdig verschrom pelen, verdrogen en verwelken naai' ziel en lichaam, het was overal hetzelfde. Ook de velë kinderen, di© de dominé van Jacobshof te doopen had, werden vrij wel gelijk over de drie dorpen verdeeld. Slechts het grensgebied van Jacobshof is grooter dan dat dei- andere dorpen en het eenige kerkje, dat met zijn fijne spits naar den hemel wijst, staat te Jacobshof tusschen groene lindeboomen. Op het Jacobshofer grensgebied ligt ook de Molen van den Kou den. Grond, en de bosschen, die aan den molenaar toebeliooren. Wordt vervolgd,

Schager Courant | 1912 | | pagina 6