ris iillllll Nitns- Uitmuit- s uiiiimiiii. ei [ei de De Molen van den Kouden Grond. 12, 2- Woensdag 26 Juni 1912, zei tei SCHAGER 56ste Jaargang No, 5137. COURANT. e. No cbar rkoG laris. smen 151 laad isch 15< kloe omp wee ouw rei i!de,i !der- irkei lens Dui tei) ugej mij nge- tmia| Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Bij Inzending tot 's morgens ure worden ADVERTENTIEN In bet eerstultkomend nummer ge plaatst. INGEZONDEN STUKKEN éen dag vroeger. Bureau SCHAGEN, Laan D 4. loterc. Telephoon No. 20 Uitgevers: TRAPMAN Co. Prijs per Jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 6 regela f 0.25; Iedere regel meer S Ceel. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Binnenlandseh Nieuws. RAAD VAN BARSIXGERIORN. Vergadering op Dinsdag .25 Juni 1912, des mid dags 2 uur. Afwezig de heer Geertsema. Voorzitter de heer Scboorl, wethouder; secretaris de heer P. Bronder. Na opening der vergadering volgt de lezing en goedkeuring der potuien. De laatste ka,sverificatie wees een ontvangst aan van f 33834.63%, een uitgaaf va,n f 28425.72. dus was in kas en moest zijn f 5408.89%. Volgt adres van den heer C. Smit Gz. om gaslei ding in den dorpsweg te mogen leggen, van het per ceel van den heer J. v. d. Horst af tot dat van den heer N. de Jong, met verlof deze leiding aan beide zijden te mogen verlengen. De aan dien weg staande lantaarns zullen door adressant voor gas worden ingericht en, voorzien en bediend tegen 2 cent per M.s, per lantaarn, met een minimum aan tal uren van 400. B. en W. adviseeren, na een persoonlijk onderhoud met adressant, om toestemming te verleepen voor het leggen van, de buizen van liet perceel van, den lieer J. v. d. .Horst af tot dat van, den heer N. de 'Jong; voor verdere aansluiting zal adressant steeds opnieuw verlof moeten vragen. De buizen zullen ge legd worden in den grond tusschen de particuliere pereeelen aan de loopstraat. Wat het branden der lantaarns betreft, hoorden B. en W. van adressant, dat dit een proef zou zijn voor éen jaar. Zij stellen nu voor die proef te nemen met éen, lantaarn. Die vergunning wordt verleend tot wederopzeggings toe. Algemeen goedgevonden. Volgt adres van de vereeniging Denk en Doe. om f 10 subsidie voor herstel van de Kokkebrug. B. en W. adviseeren, dit bedrag daarvoor toe te staan. Die brug is daar zeer gewenscht en reparatie is noodig. De heer Spaan;s wil, als f 10 niet genoeg is, meel* geven. Voorzitter zegt, dat de begrooting voor de her stelling luidt f 15. De heer Dubbelman heeft het bo- a endien opgenomen en deze komt nog even lager, (lus f10 subsidie is voldoende. Allen voor Het adres van de gemeente N. Niedorp, om een gezamenlijke actie op touw te zetten tegen de plaag der woonwagens volgt nu. Zooals bekend, wil N. Niedorp betrekkelijke artikelen in de politieverorde ningen van de gemeenten boven het IJ, en zoodoen de de woonwagens weren. B. en W. hadden een adhaesie-betuiging aan N. Niedorp gezonden en gevraagd om een co recept-veror dening, omdat het h.i. poodig was, da,t er eepheid was in de verbodsbepaling. Algemeen wordt deze stap goedgekeurd. Eveneens wordt goedgekeurd om een perceeltje land in de Kaag .groot S aren, 56 centiaren, aan het Bur gerlijk Armbestuur te verkoopen voor f 150. Dit stukje was door de tram los geraakt van het ge meenteland en gevoegd aan het land van het Armbe stuur, vandaar dit voorstel. Allen voor. Tot onderwijzer aan de school te Kolhorn wordt met algemeene stemmen benoemd de heer G. P. Berk- uouwer te Schagen. Tot leden der commissie belast met het nazien der gemeentevekening worden benoemd de heerep K. Jonker, Geertsema en Spaans, voor die Armenre- kening de heeren Biaauboer en Smit. Hierna sluiting. RAAD VAN WARMENHUIZEN. Vergadering van den Raad dezer gemeente, gehou den op Dinsdag 25 Juni 1912, voorm. 9 uur. Voorzitter Burgemeester Blom. Aanwezig alle leden. Na opening volgt lezing en goedkeuring der notuler Wordt medegedeeld: dat goedgekeurd van Ged. Staten is ingekomen: besluit tot verkoop van ge meentegrond aan D. Smit; de derde suppletoir© be grooting dienst 1911; besluit tot af- en overschrij ving; wijziging der door het Gemeentebestuur aange gane geldleening; besluit tot kasgeldleening dienst 1912; besluit tot de geldleening voor den dienst '11, zooals die 28 Mei is gewijzigd; eerste suppletoire begrooting dienst 1912. De rekening en verantwoording van, het Burger lijk Armbestuur, (nagezien door B. en W. op 21 Juni en toen a,ccoord bevonden), wordt; nu door den Raad nagezien, die tot goedkeuring besluit; intusschen vroeg de heer Stadegaard nog even naar de onderhouds werken, die hij gaarne zoo verdeeld ziet, dat ieder ambachtsman wat heeft. De heer Swan, voorzitter Armbestuur, licht hem in en zegt, dat de onderhoudswerken het huisje van Schuit en het gebouw De Baan genaamd, betreffen. Zooveel mogelijk wordt er aan gedacht, zegt spr., om het werk te verdeelen. De rekening wordt goed gekeurd. Komt aan de orde: salarisregeling voor de onder wijzers. De kindertoeslag, zooals die in een concept .was opgenomen, wordt, op voorstel van B. en W. in getrokken. Bij dei besprekingen blijkt de heer De Groot er wel voor, om voor 't bezit van acten wa,t te geven. Hij vindt, dat niet meer dan billijk. De heer Stadegaard vindt ook: ze hebben er voor gestudeerd, dus het- dient ook beloond te worden. De Secretaris vipdt, de verschillende acten niet alle evenveel waard. B. en W. wenschen in deze het volgende aan deai Raad voor te stellen: verhooging voor het bezit van bijacten wordt toegekend door B. en W. in overleg met den heer Arrondissements-schoolopzieper. Deze verhoogingen zullen het karakter hebben van toe kenningen voor ijver, geschiktheid, enz., voor het ge val dat het tegenovergestelde in een onderwijskracht te constateeren valt, waaromtrent overleg met den, schoolopziener plaats vindt. De heer De Groot; zou bij bezit van landbouwpete en als daar buiten de schooluren les in gegeven, werd, daarvoor wat willen toekennen. De heer Swan vindt dat ook wel goed, doch meent, dat er eene bepaling moet zijn, hoeveel leerlingen er minstens moeten deelnemen. Want voor éen bijv. gaat het toch niet. Goedgevonden een zoodanige bepaling te maken. De salarisregeling wordt in haar geheel nu vast gesteld als volgt: voor onderwijzers f 600 aanvangs salaris, en f 900 eindsalaris, te bereiken na 18 dienst jaren, door 6 verhoogingen elk van f 50, bij 3, 6, 9, 12, 15 en 18 dienstjaren. Huishuur voor gehuwde onderwijzers of weduwnaars met kinderea f 100; voor verplichte hoofdact© f 200; voor onderwijzers (hoofd act© niet verplicht) en voor onderwijzeressen, aan vang f 700, eindsalaris f 1050, te bereiken na 18 dienstjaren me,t 7 verhoogingen van f 60 bij 4, 6, 8, 10, 12, 15 en 18 dienstjaren,. Hoofd school Warmenliuizen aanvangssalaris 1000 gld., eindsalaris f 1300, te bereiken na 20 dienstjaren door vier verhoogingen van f 50 en 1 van f 100. Hoofd school Schoorldam aanvangssalaris f 900, eipdsalaris f 1200, te bereiken na 20 dienstjaren door 5 verhoogingen, vier van f 50 en een van f 100. Het bezit van acte Fransch, Duitsch of Engelsch wiskunde of landbouw wordt beloond met f 50 en als er tusschen de schooluren minstens aan 5 kin deren les in wordt gegeven met f 100. Bezit van de act-- teekenen of .handwerken geeft f25 en als er les In, wordt gegeven f 50. Zoo wordt met algemeen, goedvinden de verorde ning, die 1 Januari 1913 in werking zal treden, voor- loopig vastgesteld. De huishuurwaarde voor 't hoofd der school te Schoorldam wordt van f 180 op f 250 gebracht. Rondvraag. De heer Stadegaard wijst op het rel letje in de school bij den heer Konijnenburg, welk schoolhoofd door den vader van een leerlinge, die moest schoolblijven, ruw Is bejegend. Spr. meent dat het kwaad gestraft moet worden. i Voorzitter zegt, dat er door B. en W. geen pro- Feuilleton. j htig arts- Bar >la« er ai et\ ROMAN VAN AUGUSTE SUPPER. 8. Het was een zeer warme zomer in dit jaar, zelfs op den Kouden Grond kwamen gloeiende dagen en zwoele nachten. Dan rijpt alles veel sneller dan an ders. Regele deed alle moeite om het mapvolk van dep molen te beschermen en op den goeden weg te hou den,. De jonge molenaar en de oude Michel, die wareu de ergste. Maar al liep dan de knecht ook achter de vrouwenrokken, hij deed toch evengoed zijn werk en bleef op zijn post; terwijl de molenaar dagenlang weg was, met het geweer op schouder door 'tbosch dwalepd. De oude. dienstbode schudde hét hoofd. Haar scheen het toe, als kon hier "plets goeds uit gebo ren worden. En toen Michel haar verried, dat hij al reeds een paar maal een zakje van het fijnste meel bij een horlogemaker in de Watersteeg had moeten afladen, als hij Woensdags naar de stad reed, toen, dacht Regele dadelijk, dat er wel weer een vrouw bij in het spel zou zijn, en, zij verheelde haar meening den zingenden Michel niet. Deze krpbde zich de stoffige haren. „Ik geloof het ook wel. Maar jij, Regele, vertel mij eens even, hoe weet jij toch al die dingen? Op jouw leeftijd gebeurt zoo Iets toch niet meer met jou?" De meid keek hem rustig aan,. „Ik ben, in. mijn leven geweest, net als de anderen. Ik ben ook jcmg geweest, net als jij, ouwe ezel. Maar ik ben met den t,ijd verstandig geworden en dat dank ik mijn Heere GodZij sprak onbevangen en zeker, en, knikte daarbij met het hoofd. De knecht lachte, „Ik heb zoo gedacht, Regele, dat je er nooit éen hebt kunnen krijgen, omdat je er nu zoo'n hekel aan hebt." Zij deed haar schort af en veegde de kruimels van de tafel, waarvoor zij stond. „Jong," zeide zij, „jij hadt er wel zoo een© kun nen gebruiken als Ik ben-" „Ik? Waarom?" Zij schudde hpar schort uit en keek hem vast in het Bertcht: „Ik zou het J©i wel kunnen zeggen, mapr in den bijbel staat: openbaar je hart niet aan ieder een, het mocht je euvel worden geduid." De knecht liep toen ontevreden weg en Regele keek zijn werk na, met toornige zorg om den mole naar in, het hart. Deze zorg had zij al reeds dikwijls gehad sedert de kleine molepaaysvrouw met den bult dood was. En dan kwam de dag, dat de molenaar voor de oude meid trad en haar zeide: „Regele, nu ben ik verloofd, en je kunt mij geluk wenschen." Zij keek hem met verschrikte oogen aan, hield zich stijf aan den bezemsteel vast en kneep de lip pen op elkaar. Dan, toen hij vol verwachting voor haar stond, vroeg zij kort: „en voor hoe lang?" 't Was te zien, dat deze vraag den molenaar hoogst onaangenaam aandeed, maar hij hield zijn boosheid in en lachte. „Ditmaal is heit ernst, in den herfst wordt de bruiloft gevierd." Zij zette gemakkelijk den bezem in, den, hoek, streek haar rok glad. „Mijnheer Klotz, er zal bij deze brui loft toch ook een dominee, zijn? opdat het niet gaat zooals „Wees niet brutaal," riep de molenaar, „of..." Maar zij liet hem niet uitspreken. Zij maakte een laatdunkende beweging en viel uit: „Waar de meu- schen zoudep zwijgen, zouden de steenen spreken. Ik Jaat mij mijn mond niet. dichtsnoeren, nooit! Wat ik weet. dat weet ik en wat ik gezien heb, dat heb ik gezien. De oude vrouw was nog niet lang offder den grond, toen er veel, zeer veel is gebeurdMaar het is zooals het is, het zal mij aangenaam zijp, als er weer een vrouw hier in huis komt, maar het moet goed zijn hoor je goed." I De molenaar keek langs de meid heen, naar bui ten, n.aar het dak, waar een paar duiven zaten, die de havik nog piet te pakken had kunnen, krijgen. Hij lachte kort. „Wat beteekent: „goed" in jouw kop?" Zij stapte vierkant op hem af en bleef vlak voor hem staan, terwijl zij hem uitdagend aankeek. „Las jij wat meer in den bijbel, dan zou je het zelf wel weten, en het mij niet behoeven, te vragen. En veel zou hier dan bepaald wel anders zijn. Een huiselijk wijf is haar man een vreugde en maakt hem een rustig, kalm leven. Een deugdzaam wijf is een edele gave en wordt hem gegeven, die God vreest. Hij zij rijk of arm, het is hem steeds tot een troost en maakt hem altijd vroolijk. Een mooi wijf, dat vroom blijft, is als een, heldere lamp op dep heiligep kaP- delpar. ces-verbaal van is opgemaakt. De heer Stadegaard meent: er kan volgende week bijv. wel weer zooiets voorvallen. De heer Swan wijst er op, dat enkele burgers er over klagen, dat In éen of meer keetep hier drank wordt verkocht aap die het mapr koopen wil, voor weinig geld. 't Gaat maar paar de keet, dan heb je 'n borrel voor eep beetje, 't Ib toch wat erg, vindt spr., die wel namen zou kunnen noemen. Voorzitter belooft, dat er op zal worden toege zien. Voorzitter brepgt in bespreking de gasfabriek, tot oprichting waarvan de Raad ip zijn jongste vergade ring besloot en waarvan de bouw onderhands is aan besteed. Spr. zou ernstig willen onderzoeken, hoeveel aansluitingen wij zullep hebben. Hij verneemt van ve len, die niet zullen willen aansluiten. En als we met een 30 of 40 aansluitingen moeten beginnen, dat gaat toch niet. We moeten voorzichtig zijn. Spr. waarschuwt de heeren raadsleden wel, dat er heel wat geld aan hangt- Waar moeten we belpnden als we piet meer dap een 30- of 40-tal aapsluitingen krij gen? Als er zóo weinig aansluiting komt, zou ik er nog voor zijn, het raadsbesluit in te trekken. De heer De Groot vindt: 't is al onderhapds aan besteed. Er zaj wel niet zoovee.1 meer aap te doep zijn. Dap had eerder dit pupt vap de; hoeveelheid aan sluitingen onderzocht moeten zijn. De heer Swan meent, dat dit niet noodig is, het is al gebeurd en toen waren er 150 aapsluitingen. Voorzitter wijst op de velen, die niet vap de zaak gediend willen zijn en toch betalen moeten aan den Hoofdeljjken Omslag. De heer De Groot had voorzitters bezwaren liever eerder gehoord, dap hadden we het pachtcontract kunnen toepassen. Spr. denkt, dat Burgemeester er berouw van heeft, dat hij (Burgemeester) er vöor stemde. Als het nu maar niet de bedoeling is, om Ged. Statep te melden: wij hebben een 30- k 40-tal appsluitingep, ep dus maak Jelui de zapk nu maai* opgedaan. Voorzitter meent: er is toch niets tegen om de voorzichtigheid te betrachtep en een onderzoek in te stellen? Daar vóór stemmen voorzitter en de hee- rea Kraakman, Barsingerhorn, Blankendaal en De Groot. Tegen de heeren Stadegaard ep Swan. Dus is hiertoe besloten. Hierna sluiting. RAAD VAN ANNA PAULOWNA. Vergadering van den Raad op Dinsdag 25 Juni 1912. des middags 2 uur. Aanwezig allen, Voorziltei; de- heer C. Wijdenes Spaans, burgemeester. Voorziller opent de vergadering, waarna de notu len worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Medegedeeld wordt, dat goedgekeurd is terugontvan gen >die verordening op de helfing van den hoofdei- lijken omslag; 2e. bericht is ingekomen van den Mi nister van Waterstaat, dat aan 't verzoek om een spoor- weghalte te Breezand niet kan worden voldaan. Voor zitter stelt voor, om dit aan liet Bestuur van den Polder Anna Paulowna te berichten, met dank voor de aangeboden medewerking. Goedgevonden. Gemeente-verslag over Wil. zoomede het verslag van" de Ambachtsschool van Helder en omstr., zul len circuleeren. Op voorstel van Voorzitter is de agent van politie.1 de lieer Van Teutelink, benoemd tot gemeente-veld wachter. Verslag van den keurmeester van 't geslachte wordt voorgelezen. Ingekomen lis 't bericht van mej. Reijers, dat zij hare benoeming tol onderwijzeres aanneemt. Goedgekeurd zijn terugontvangen de 3 kohieren van schoolgeld over het le kwartaal. Voorzitter brengt hierna verslag uit van. de laatstgehouden vergadering van de N.V. Spoor-(Lrami)weg WielingenSchagen. Het verslag over de Volkshuisvesting zal circulee ren. Voorzitter deelt mede, dat door Ged. Staten van de 6 aanslagen van bewoners van Wieringerwaard, die in de gemeente .Anna Paulowna een boerderij heb- „Houd op mengch," zeide de molenaar, „da,t weet men van geen enkele vooruit." Maar de oude meid hield piet op. „En er is niets lievere op aarde dan eep verstandig wijf. Eep vrien delijk woord maakt haar man verheugd eP wanneer zij verstapdig met hem om gapt, verfrischt zij hem het hart,. Maar een babbelziek wijf is voor eep stillen man hetzelfde als een steile zandweg voor een ouden man. Lapt je er niet door bedriegen, dat zij mooi is, en begeer haar daarom niet De molenaar hief zijn hand op. „Daar is geen nood voor Regele, babbelziek is zij niet." Zijn wenkbrau wen fronsten zich. „Te stil is zij eerder Regele zweeg een oogenblik, dan ging zij voort: „Wanneer de vrouw den man rijk maakt, zoo is er spoedig verachting en groote vernedering..." Nu lachte de molenapr plotseling luid en schallend. Luider en schpllender dap hem alleen door vroolijk- heid gelukt zou zijn. „Heer ip dep hemel," riep hij, „om haar rijkdom kupnen wij met elkaar leven als engelen." De oude meid npm dep doek af, dien zij over heur harep bad gebonden en veegde zich daarmede het warme gelaat af. „Waar hoort zij dan thuis, als ik vragen mag?" mopperde zij met plotseling uitbrekend wantrouwen. „Bij Neuhaus ip de Watersteeg, dapr beneden hoort zij thuis, bij dep horlogemaker Regele bond zich den doek weer om het hoofd, zij deed het langzaam. Dan liet zij heur armen langs de dijen vallen en keek tot haar meester op. „Dan wensch ik je geluk. Kennen, doe ik haar niet, maap ik moet ook niet met haar trouwen. Dat zij uit de stad komt en niets heeft, is mij net even lief, als dat zij van. het land kwpm en ni.etp had. En nu moet ik naar den stal." Zij liep over dep hof naar de staldeur en keek naar Michel uit, opdat zij hem het noodige kon mededeelen voor het verdere rondvertellen. Johannes Klotz ateeg de trap op naar de halfleege kamers, die zijn moeder voor haar opvolgster had geruimd. Dan riep hij zelf om Michel en de andere knechts en gebood hun, de meubels van de bovenste kamers paar beneden te brengen, en op hun oude plaatsen te zetten. Nu mocht zij komen, zijn ver loofde en zien, dat hij niet gelogen had, toen hij zeide: „piets behoeft ge mee te brengen, niets, dan jezelf alleen." Voor het huis in, de Watersteeg stond de wagen, |ben. er 5 zijn vernietigd, daar njel bewezen kon wor den geacht, of zij kantoor of iels anders hebben, waar 90 dagen gebruik van wordt gemaakt. AI deze stukken worden voor kennisgeving aange nomen. Ingekomen is 't verzoek om eervol ontslag van mej. C. ,\V. van Os. als onderwijzeres. B. en W. stellen den Raad voor oin mej. Van Os. die hier 5 jaar is werkzaam, geweest, dit ontslag op de jnecsl eervolle wijze le verleenen. Goedgevonden. Van don heer S. de Jo»<v. onderwijzer aan school II. is een dito verzoek ingekomen. B. en W. stellen Voior. den heer De Jong ait niet alleen op de moest eervolle .wijze te verleenen, maar tevens er hij te. voe gen een woord van dank voor de diensten, de ge meente gedurende 11 jaar bewezenDe heer De Jong was zeer zeker een zeer best onderwijzer. Goedge vonden. Hierna volgt de benoeming van een onderwijzeres aan school I. De voordracht luidt als volgt: 1. G. M. II. Winters. 2. D. Kooiman. 3. II. Gijsberls; en van een onderwijzer aan school II. waarvan de voor dracht ts: 1. J. A. v. Duuren, 2. A. R. Reinst»» en 3. J. Osheer. Dc openbare vergadering wordt ge schorst. Na heropening wordt met algemeene stemmen 'ot onderwijzeres benoemd mej. Winter, in <li<-ns||n> ding 1 Juli en tot onderwijzer aan school I/, de heer A- v. Duuren, met 10 van de 11 stemmen. De heer Reinsma verkreeg 1 stem. In diensltreding 8 Juli. Voorzitter zegt. dat indertijd een adres van de afd. Schagen van het Ned. Ondèrw. Genootschap is inge komen betreffende salarisregeling. Hierover hebben B. ■n W. advies gevraagd aan de commissie van toe zicht op 't Lager Onderwijs in deze gemeente, welk idvies thans is ingekomen. Het adries wordt in zijn geheel voorgelezen en daaruit blijkt, dat die commis sie van oordeel is. dat in zeer vele gevallen met een kléin verschil alleen aan het verzoek van adressanten wordt voldaan en akoo adviseeren afwijzend op t verzoek te beschikken. B. en W. kunnen zich zeer goed! mlet dit advies vereenigen. Aldus besloten. De heer J. Keuris verzoekt op een gedeelte terrein van den lieer Brands iets meer vooruit te mogen bouwen. B. en W. zien hier geen bezwaar in, c\on min als de Gezondheidscommissie, en stellen den Raad 'oor hieraan te voldoen en (lan hiernaar tevens den rooilijn vast te stellen. Goedgevonden. Naar aanleiding van de genomen Ixssluiten, wat be treft de Electrische Centrale voor Westfriesland, deelt Voorzitter thans den stand van zaken mede. Wat be treft de garantie van rijk of provincie is medegedeeld, dat dit door iedere gemeente afzonderlijk zou moe ten worden aangevraagd en dit niet door de com missie kan worden gedaan. Dit," aldus meent voorzitter, 'wisten wij ook .wel, maar spreker had zich voorge steld, dat de gemeenten zich zouden vereenigen, en dal die vereeniging dan de garantie had aangevraagd. Bereids hebben zich echter gemeenten aangesloten zon der «enlegarantie. en dus zal men voor een paar ge meenten geen uitzondering maken. Nog is door mij gevraagd of er voor de gemeente Anna Paulowna kans bestaat', dat zij aangesloten kan worden. Opmeer toch is totnutoe de verst aangesloten gemeente. Hierop is geantwoord, dat zij nog niet in staat zijn hierop lc antwoorden en dat 't zeer noodig zou zijn. dat ius- schenliggende gemeenten zich zouden aansluiten. B. en W. stellen voor, nu de zaak er zoo voor slaat, voor- loopig af te wachten cn te kijken of er haissdiicn een brocdere kring zaL komen, die aansluiting mogelijk maakt. Goedgevonden. Vlotbrug aan het Wesfeinde. Voorzitter deelt mede, dat van den polder Anna Paulowna bericht is ingekomen, daaraan te willen meedoen en gclcle- lijken steun toe 1e zeggen. De gemeente Helder wil het adres a. d. Minister v. Waterstaat liever niet mede onderteekenen, maar geeft de verzekering, dat het aan financicelen steun niet zal ontbreken. Polder 't Hoekje bericht, dat de Ingelanden geen belang bij deze zaak hebben en genoemde polder gaat dus niet met het plan mee. Polder Callanlsoog wil een definitieve op- van den Kouden Grond. Niet de wagen met de witte zakken, die in den laatsten tijd daar nog ai dik wijls had gestaan, maar een lichte, hoewel wat ouder- wetsche tentwagen,, waarvoor de Mecklenburgers bijna al te' zwaar stonden. Michel zat op den bok, had een struik roode asters in zijn gordel, en droeg in plaats van zijn blauwen kiel, zijn wambuis en zijn Zondagschen hoed. De smid ep de schoenmaker keken door de deuren hunner werkplaatsen en achter elk venster schemer den nieuwsgierige gezichten. Boven ip de kamer, waar anders de kanten en bloemen en allerlei ingrediënten door elkaar lagen, was nu orde en een mand vol prachtige rozèn vulde het armelijk vertrek met een vreemden geur en glans. De zwarte Liezel stond voor deze rozen. Zij droeg een witte japon van dunne, goedkoope stof. waar door haar armen en hals heenschemerden. Onbeweeg lijk keek zij op de bloemen neer. Smal was haar gezicht en heet. Er lag droefenis en bezorgdheid in haar blik. Een angst was het, die het moederlijke ep tegelijk kinderlijke uit de trekken van bet meisje had weggevaagd. En dan drukte zij op eenmaal schuw haar gelaat in de bloemen. Achter de dochter trad nu Albrecht Neuhaus in de kamer. Hij droeg een Zondagseh pak en had een nieuw kapje op het witte haar. Een gelaat vol rim pels en vouwen met verstandigen, baurdeloozen mond. Hij leek jonger dap anders. Liezel draaide zich om en keek naar hem. En dan liep zij op hem toe en sloeg haar armen om zijn hajs. Hij streelde haar de armen in stomme teederheid. „Meisje, mijn meisje," stamelde hij dan, „nu rijdt je in een koets, in een gouden koets." Zij richtte zich op. Haar oogep waren groot en blank. „Ja vader, en u ook en Heinrich ook Achter ben beiden stond de kreupele. Ook hij had zijn Zondagseh pak aan, maar zijn gezicht had een bijna vijandige uitdrukking. Hij draaide met zijn klei nen, ronden hoed in de hand en zeide: „Meer dan twee Jaar en niet in een gouden koets. Ik houd het met Ernst Eisenreich. die wil zijn liederen ook niet voor de poes maken." Hij draaide zich om en liep de steeg in, waar Miichel met de zweep knalde en steeg met moeito op dep bok. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1912 | | pagina 1