ee D doding deze in haar gpheol af te lossen met con thans nog loopende lijdelijke leening van f 75502.46», bij gclegcnhciu ecner woljiu te sluiten definitieve leé- ning. l>e voordracht tot herziening der jaarwedden ,yan het onderwijzend personeel aan de O. L. scholen werd. in verband met de onvoltalligheid van den Raad, tot eeno volgende vergadering na de zomervacanties, aan gehouden. WIE RINGEN. Naar wij vernemen is op zijn verzoek aan den heer R IJlaauivoer eervol ontslag verleend als brandmeester te Hirpolylushoef en in diens plaats benoemd de heer Jac. Poppm. Tot onderb.-.uidmeostcr aldaar werd be noemd 41e heer 'O. J. Bosker en tot onderbrantl- meestcr te St-roe de heer S. Koorn Jz. WTERINGEN. Op de gisteren gehouden laatste lammeiemmarkt wa ren aangevoerd 33 lammeren en 12 schapen. De prij- zen «Ier lammeren varieerden van f9 tot 11 per stuk en die der schapen van f 10 tot 23 per stuk. De handel was trekkend. HET 1>RAMA IX DE VAX HOGF-XDORPSTRAAT Ti AMSTERDAM. Men meldt uit Amsterdam aan de N. Crt. Op de begraafplaats St. Barbara had hedenmorgen om hal fel f de teraardebestelling plaats van de drie jeugdige slachtoffers die op gruwelijke wijze door don vader werden vermoord. Te uur vertrok de lijkwagen waarin de drie kistjes, gevolgd door twee rouwkoetsen, waarin de naaste familieleden hadden plaats genomen, onder enorme belangstelling van 't Wilhelmina-gasthuis naar den Spaarndummerdijk. Langs den geheelen weg, welken do droeve stoet zou passeeren, stond een groote menigte opgesteld. Hoe dichter men de be graafplaats naderde, des te moeilijker werd het door de dicht opeenstaan,de menschenmassa heen te ko men. Tot half tien was de toegang tot het kerkhof voor ieder opengesteld, terwijl 11a dien, tijd door een viertal politieagenten, do dijk was afgezet. Tegen halfelf bereikte de stoet het kerkhof. Ia een wijden kring stonden hier de menschen om het graf geschaard. De kistjes werden een voor een, volgens den leeftijd op de baar naar het graf gedra gen en vervolgens onder diepe stilte, slechts verbro ken door het hartroerend snikken van de moeder en van haar beide kinderen, aa,n den schoot der aarde toevertrouwd. Hierna werden de b.eide door vrouw BÜderbeelc gevlochten kruisen aan weerszijden van het graf neergelegd, waarmede de plechtigheid was afgeloopen. i i INBRAAK. I11 den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben inbrekers een bezoek gebracht aan de scholen der R. Iv. Zusters aan de Baronielaan te Breda. Waar schijnlijk zijn ze door den tuin van den pastoor in dien der zusters geklommen en hebben zich telkens door het indrukken van eene ruit toegang verschaft tot de verschillende schoollokalen,, waar ze alle kas ten, hebben nagesnuffeld, maar niets van hunne ga ding hebben gevonden. Uit hot lokaal van liet patronaat is een busje, in houdende ruim twee gulden, ontvreemd De marechaussee hebben de zaak in onderzoek. Het is binnen zeer korten tijd de twaalfde inbraak in scholen in den omtrek van Breda. IIET KON. BEZOEK TE PARIJS. Naar aan de Ned. gemeld wordt, zal de Synode der Fransche Geref. Kerken een protest-motie aan nemen tegen de lage en lasterlijke artikelen in Fran sche Roomsche bladen naar aanleiding der krausleg- ging bij het monument-De Coligny, OUDERDOMS- EX IXVALIDITEITS-YERZEKE- IUXG. De Haagsche correspondent van de Telegraaf schrijft: Bij de Tweede Kamer is ingekomen een voorstel van de heeren Kuyper, Lobman en Loeff, dus blijk baar van de goheele rechterzijde, om art. 42 van het Reglement van Orde der Kamer te wijzigen. Dit artikel bepaalt, dat een commissie van voor bereiding. alvorens haar verslag over een haar in handen gesteld wetsontwerp te publiceeren, dat ver slag alleen aan de leden der Kamer ter kennisne ming moet toezenden. Het voorstel-Kuyper c.s. wil nu bepalen, dat het verslag aan de leden vooraf niet ter kennisneming gezonden moet, doch gezonden kan worden, zoodat het de commissie vrij staat het al of niet te doen. 'i Eenige doel van dit voorstel is. om met het wets ontwerp inzake de ouderdoms- en invaliditeitsverzeke ring voortgang te kunnen maken. Men wil dit wets ontwerp (met voorbijgaan van de Ziekteverzekering) in het komende najaar behandelen, maar zal dit ge beuren. dan moet de arbeid der commissie van voor bereiding thans zeer hard opschieten. De bedoeling der commissie is dan ook haar ver slag onmiddellijk te publiceeren zonder het vooraf aan de leden te zenden. Om dit mogelijk te maken, heeft de heer Kuyper zijn voorstel ingediend. DE ONREGELMATIGHEDEN TE DOORNSPIJK. Heden vergadert do Gemeenteraad van Doornspijk Ier behandeling van hel rapport, uitgebracht door de Raadscommissie, welke in Oe.ober 1911 werd benoemd om rapport uit te brengen over de in de geraeeaxte- odminisiralie plaats gehad hebbende financicele onre gelmatigheden. in dat rapport wordt o.a. gezegd: Verschillende onregelmaiigheden zijn aan licht ge komen door hel rapport der Raadscommissie Sn zake de leeuing HoOÊjhientstra, voorts door hel rapport .van dei. -tt'genwo01 dign voovzüter van don Raad in zake de re kening Hi'ngjveki 011 in zake de door den vorigen bui - gemecT.er oii scei-elaiis onwettig gesloten leeningen mol dc Nulsspaarbank ie Eiburg. en eindelijk door het schrijven mui Gedeputeerde Staten van 21 Februari 1911. in verband met eene dooi dat college gedana kasopname hij den ge meen te-on l va nger I11 liet .bovengenoemd rapport in zake de rekening Hcaigevc'd wordt hei ve,morden uitgesproken, dat alle ongeregelde ui gaven welke ondergebracht waren op (te zoogenaamde Tekening IlengcveJcl, gedekt weiden door verhoogde mandaten, d.w.z. mandaten, waarin een •hou wer bedrag als uitbetaald woidt gooonstaierJ, dan in merkel ijk beid aan dim sdiuldeiseher weid uiibeiaald. Hotzeifdc mmceden wordt uitgesproken in het rap- pori in zake de onwettige leening Spaarbank. Daarin heet het. dat de renten dezer leening ver moedelijk wurden gevonden uit wegen en armwezen door hel afgeven van verhoogde bevelschriften van betaling, waarvoor onderteekeiuuir.s werden gevonden. Wij hebban gemeend "naai- de uitgaven voor wegen cn armwezen een nader onderzoek te moeten instel len om te weten te komen, of lwvenbedoold vermoe den juist was. Het resultaat van dit onderzoek is als volgt: a Wat betreft hel annwezen. Eenige personen, door wie in do jaren 1902—1909 ten behoeve van arm lastige ingezetenen, leveringen zouden zijn gedaan voor rekening der gemeente, werden door ons gehoord. De zen verklaren, dat zij voor rekening der gemeente maar aan enkele der in de genoemde (rekeningen voorko- meaide armilastigen levensmiddelen hebben verstrekt. Al deze rekeningen zijn gehecht aan bevelschriften van betaling, gestold ton name van den gemeente-ontvanger, welke bevelschriften behelzen dal de ontvanger die gel den bij voorschot betaald, aan zich zeiven zal terug geven. Hieruit blijkt, dat deze verklaringen of reke ningen en de daarmede in verband staande bevelschrif ten, geheel of ten deele vervalsehl zijn. in elk .geval, dat deze personen voel minder hcblien ontvangen, dan yrat de ontvanger van de gemeente terugkreeg. Voorts kom<m over de jaren 19021909 in de ge meente-rekeningen voor.verklaringen van het Diaconie- bestuur der Ned. Herv. Gemeente te Doornspijk, in houdende. dat het van "de gemeente voor verpleging van behooftigesn heeft ontvangen een gezamenlijk be drag Aan f 2184,44. terwijl in de boeken van dal be its gezamenlijke ontvangsten van de gemeente slaan tot oen bedrag van J 623.17. stuur slecht genoteerd slaan lot ren l>edrng Het spreekt vanzelf, dal we niet alle vervalschingen ontdekt hebben die er gepleegd zijn. Dat er nog veel meer is geschied slaat voor on.s vast. Ifct is toch gebleken, dal de heelc gemeenteadmini stratie daarop ingericht %as. De ontvanger belaoldo de meeste uitgaven, Intrekking hebbende op liet armwezen, uil <lc gemeentekas, zon der gedekt Ie zijn door een mandaat. Hij toekende ze dan in hel hoekje van ongeregelde uitgaven op. Later werden zc door mandaten, vermeldende dat dé ontvan ger die uügivon bij voorschot had betaald, ten zijnen name geregeld. In 1901 ontfutselde men op deze wijze aan de ge meentekas f 75.71: in 1905 f 126.4DA, in 190G f 174.79 in 1907 f 81.75 en in 1908 f 16.25y2. b. Wal 1 betreft het onderhond der wegen enz. Blijkens verklaringen van de Veldwachters Schenk cn Puttenstcin werden over de jaren 18991909 ver- scheidene mandalen wegens voorgeschoten arbeidsloo- j nen en karrevraohtcn voor onderhond van wegen ten hunnen name gesteld, tol een gezamenlijk bedrag wat j Schenk betreft van f 2182^72 cn wat Puttciistein be- Ireft van f 131.35. Ze teekenden die mandaten voor voldaan, ofschoon ze die bedragen niet hadden uitbe taald cn ook niet hebben terugontvangen. Niet slechts de veldwachters liet men gefingeerde mandaten teekenen, maar bovendien gaven B. en W. mandaten af, .gestold ten name van particulieren, welke met een belangrijk bedrag verhoogd waren, o.a. jen name van J. en A. Kroneman. f. Beden cn A. en D. Dekker. Deze mandalen zijn verhoogd naar do volgorde dezer personen met f 69.SO. f 53.40, f 102.20. f 334.04 en f 46.95: ook onlkcnnen deze personen de ten hunnen name gestelde verhoogde mandaten te'heb ben onderteekend. Bovendien is gebleken, dal in 1909 door den gemeente- ontvanger voor aanleg van wegen aan onderscheidene personen is uitbetaald een bedrag van f 418.25, terwijl hiervoor 11 September 1909 ten name San kien gemeente ontvanger een mandaat is afgegeven van f 590.85, dus f 172.60 le hoog en dat dit bedrag .gedekt is .dooi de aan dit mandaat gehechte veriioogde quitanlie. Mede ten bewijze dal de heer Rambonnet aan deze onregelmatige wijze van administratie Toeren mede plichtig is, vermeldt de oommissie, .dat 'op 2 Februari 1904. door den ontvanger aan den heer Tlambonnet uit de gemeentekas betaald werd een som van f 1000 tgj- uitbetaling van een gedeelte aannemingssom aan 'J. I.ipkc, welke betaling alleen mocht geschieden, door den ontvanger op een behoorlijk bevelschrift van be laling. Deze f 1000 is eerst later geregeld cn geschiedde dus zonder mandaat en zonder wettige kwijting. Nog andere onregelmatigheden kwamen aan het .licht. Zoo werd in, overleg met den heer Rambonnet een rekening voor schoolbouw gefantaseerd, om het verlies van den aannemer te kunnen dekken, dat hij op de aannemingssom, n.I. f 1750, geleden heeft. Aan het slot zegt dc .commissie ..Bij schrijven van 1 Mei 1912 hebben wij hem uil- p"noodig;l om Zaterdag 4 Mei j.l., des middags te 2 uur. op het Gemeentehuis daartoe voor de commissie 1e verschijnen. De lieer Rambonnet heeft aan deze op roeping geen gevolg gegeven en heeft zich zelfs niet ontzien met zijn zoon de commissie op dien dag in de nabijheid van het gemeentehuis uit le jouwen. ..Wij hebben hiermede onze taak ten einde gebracht. Conclusies uit ons rapport wcnschen wij niet le trek ken. In de tegenwoordige omstandigheden achten we dit niet noodig. JWij hopen, dat hel uw college, in overleg met uwen voorzitter, zal gelukken die maai rege len te nemen, welke noodig zijn om dc schuldigen aan hel wanbeheer der gemocnle-finanoiën hunne ge rechte straf thuis te bezorgen." Hbld. OUDE XTEDORP. Voor onderwijzeres te Zijdewind, vacature ?.Iej. Beun. hebben zich 14 sollicitanten aangemeld. ONGELUK. Een droevig ongeval had Dinsdag ta Gulpen plaats. De voerman .T. H., die voor den heer W. B. een kar hooi had ingehaald, viel hij het afladen van de kal en kwam terecht op het hoofd, zoodat bij bewusteloos werd opgenomen. Geestelijke en geneeskundige hulp werd spoedig ontboden. Dr. Aclcens constateerde- schedelbreuk. Omstreeks 10- uur was de ongelukkige reeds een lijk. Hij was gehuwd en vader van 10 jeug dige kinderen. WONINGNOOD. Den gemeentewerklieden te Haarlem is aangezegd, dat zij voortaan- te Haarlem moeten wonen. In verband daarmede heeft het Haarlemsch Arbeids secretariaat een woningtelling gehouden, waaruit bleek, dat van die 7000 arbeiderswoningen er 61 leeg staan, waarvan er nog 20 onbewoonbaar zijn verklaard. BURGERBRUG. De molenmeesters van den polder A-zullen in het dorp een deel der schoeiing van de egalementsloot vervangen door eene van gewapend beton. Het werk zal door den metselaar Schuijt alhier uitgevoerd wor den. BURGERBRUG. Op de vergadering van de afdeeling Burgerbrug van den Bond v-oor Staatspension,neeriiig, Woensdag avond 1.1. gehouden, werd besloten, wegens den on gunstige» stand der kas, geen afgevaardigden te zen den «naar de algemeene vergadreing en het congres voor Staatspensioen, resp. te Leeuwarden en te 's-Gra- venhage te houden. Verder werd in de plaats van den heer P. M. Visser, die als secretaris van de afd. bedankte, ge kozen de heer G. Biaauw. De aftredende voorzitter, de heer W. Verkroost, werd weder als zoodanig ver kozen. De opkomst der leden, was gering. HOOGWOUD. De afdeeling Aartswoud van de Gebeelonthouders- vereenjging hield Maandagavond jl. een, huishoude lijke vergadering. Als eerste punt was de behandeling van den be schrijvingsbrief voor de a.s. algemeene vergadering. De vergadering benoemde den heer J. Ham te Hoog woud tot afgevaardigde. Door eenige damesleden was een vaandel gemaakt, dat door de vergadering bezichtigd werd en :zeer ge prezen, om de afwerking. Ter gelegenheid van de Prov. Meeting op 7 Juli a.s. werd besloten de afdeeling te laten vertegenwoor digen door op dien dag twee fietstochten te organi- seeren, waarvan de eerste vertrekt om S uur 's mor gens over Schoorl en de tweede om 11 lé uur recht streeks. Voor 't geval belangstellenden mede willen, wordt voor hen de gelegenheid geopend. Zl' Ut^öAKlVOI I»!-. Bij hot hengelen raakte gisteren het 10-jarig doch tertje van de wed. Goudsblom te Zuidsoharwoude te water. Door een voor bijvarenden bouwer, den heer K. Langendijk werd beweging in het, water opge- lur.ekt» want de drenkeling was reeds geheel onder. Het gelukte hem, het meisje op het droge te brengen en'-'gelukkig konden de levensgeesten nog worden op- ANNA FAUI/OWNA. Woensdag 26 Juni hield de afdeeling Anna Pau- lowna van den Bond voor Staatspensionneering hare jaarvergadering in, het lokaal van, den lieer J. J. v. d. Goes. Er waren 8 leden aanwezig. Nadat de voorzitter de vergadering had geopend, werden de no tulen gelezen en onder dankzegging goedgekeurd. Uit het jaarverslag deelen we mede, dat het leden tal was geklommen, van, 127tot 129. Nadat voor dit verslag aan den heer S. de Jong dank was gebracht, deed de heer J. H. ter Burg, rekening en verant woording van zijn beheer. Ontvangen was f 110.Ooi en. uitgegeven f 89.90 Vè- Op verzoek van den, voorzit ter belastten, zich de heeren, Iv. L. van Gorkom ea A. de Boer met het naaien der rekening welke door hen, geheel in orde werd bevonden. Bij monde van eerstgenoemden werd gunstig gerapporteerd tot goed keuring. Dit gaf den voorzitter gelegenheid, den heer Ter Burg te danken voor zijn richtig beheer Tot bestuurslid werd in de plaats van den heer S. de Jong gekozen de heer A. de Boer. die zich de keuze liet welgevallen. Met luttele bespreking van den beschrijvingsbrief, waarbij alleen stilgestaan werd bij een voorstel Rotterdam, inhoudende een goeden weg te vinden om in 1913 invloed uit te oefenen bij de verkiezingen,, werd deze afgehandeld en besloten geen olgen afgevaardigde naar do algemeene vergade ring te zenden, maar gebruik te maken van, de aan bieding der federatie Schagen, om dien, opdracht te geven, stem uit te brengen, voor de afdeeling. Voor het voorstel Rotterdam werd geen, voor alle andere voorstellen wel vrij mandaat gegeven. Verder werd besloten, geen afgevaardigde te zen den naar het a.s. Congres in Den Haag. Ingekomen waren nog: le een, schrijven,, van de federatie Scha gen, waarin werd medegedeeld, dat aan het polder bestuur was verzocht geworden, ouden ambtenaren pensioen toe te kennen op een leeftijd van 60 tt 65 jaar, en 2e een verzoek, om als Hoofdbestuurslid den lieer H. G. Dorkout, ouderwijzer te Venhuizen, te stemmen op de algemeene vergadering. Ten slotte werd een korte bespreking gehouden over de a.s. propaganda en aan het bestuur overge laten, die zaak in elkander te zetten. Voor de .ha mer viel, daar de rondvraag niets opleverde, bracht de voorzitter hulde aan den heer S. de Jong voor alles wat hij in het belang der zreak staatspension neering gedaan had en wensehte hem het beste toe in zijn nieuwe standplaats. Deze woorden verwierven luid applaus. Hiern,a sluiting. /.UIDSCIIAKWOUDE. Gisteravond vergoderde de lil>eralc kies vereen i^ing te Zuidscharwoude. Nu gewone plichtplegingen werd het jaarverslag voorgelezen en goedgekeurd. Het gewaagde ervan, dat met genoegen kon worden teruggezien op de werkzaamheden der veaeenigingimmers de gestolde candidalen voor Raad en Bannc werden gekozen, liet ledental is eenigszins vooruitgaande. 11.1. 64. Uit liet financieel verslag van telen penningmeester bleek, (dat er een batig saklof was van f 39.40. De bescheiden, daarvan nagezien, werden in orde bevonden. Tot be stuurslid werd gekozen de heer Jb. de Geus. Aan do orde weid. gesteld het verplicht-stellen van liet teekenen der candidaten-lijsten door dc leden. Na dat de bezwaren, zoowel vóór als tegen deze verplichl- stelling waren overwogen, werd besloten, in het teeke nen ieder vrij te laten. Besloten werd. op voorstel van den heer P. Berkhout, om op de volgende vergadering dc wenscholijkheid te behandelen, dubbeltallen aLs can didaten voor den Raad te stellen en daaruit een keuze te doen voor definideven candidaat. Met zoo goed als algemeene stemmen werd "de heer T. 'Kostelijk, aftr. nis 'lid van 'l 'bannebestuur, als candidaat gekozen. Ook werd een candidaat gesteld als Hoofdingeland. Aftredend was de heer J. W. C. Kroon. Bij eerste stemming verkreeg de heer Kroon 7. de heer C. Bcrk- houwcr 7 en de lieer Jb. Berkhout 1 stem. Bij de volgende vrije stemming werd de heer Berkhouwer met 8 stemmen als candidaat geproclameerd, tegen 6 stem men op den heer Kroon en 1 rp den heer Berkhout. De hoer Boekhouwer neemt 'tle verkiezing aati en neemt op zich om bij evontueele benoeming, don waterstand in het Geestmerambuohl in hel college van Hoofdinge landen ter sprake te brengen. Medegedeeld werd. dat stemgerechtigde is voor de hanne hij. die meer dan 1 bunder Jand bezit, en {jat men. om Hoofdingeland le kunnen zijn, men minstens bunder moei bezitten, gelegen in liet Geest mer-Am ba ch t Bij de rondvraag wordt op voorstel van den heer G. Kooij goedgevonden, een schrijven tot het Bestuur ,dor Bahne en do vergadering van Hoofdingelanden le richten, da vergadering dezer colleges openbaar te doen zijn. De verkiezing voor lid van het bannebestuur heeft plaats den eersten Dinsdag in Augustus en voor Hoofd ingeland voor de maand Uctober. Daarna sluiting. Van Ue( tiaagsche Binnenhof. Tweede Kamer. Den Haag, 26 Juni. Het fameuze art. 3 van de Radenwet is nagenoeg zonder kleerscheuren door de parlementaire spitsroe den lieengekomen. De minister had e'ene concessie ge daan, alsnog bij Nota van, Wijziging, en de heer Pa- tijn zwichtte daarvoor, met hoffelijk-dankende nijging. Toen zijn we gaan stemmen en, kregen wij de •goote amendementen-slachting. Alles ging van de baan. Bij zuivere partij-stemming de poging-Patijn, om in de Ra,denwet arbeiders op te nemen, niet in eene onderneming werkzaam; het den,kbeeld-Duijs tot opneming van de losse arbeiders; het voorstel-Duijs om de weistandsgrens van f 2.50 tot f5 op f 3.50 tot f 7.50 te verhoogen; óok nog het amendement- Patjjn tot toekenning van kiesrecht voor de Raden van Arbeid ook aan de werkgevers van bij de Ziekte wet geassimileerde arbeiders. Talma Triumphator weei over de gangche linie! En Rechts blijft vooralsnog zijn vriend aan de groene tafel doen zegevieren. Met 4924 (Rechts- Links) besliste de Kamer, dat het niet noodig is om de Raden van Arbeid op eenvoudiger leest te schoei en. zonder bestuur te laten. Zeker, ze zullen nu het v erordeningsrecht missen. Maar dat beduidt niets. Zij blijven verordeningen niakfta; oorspronkelijk zou de Kroon, die, op grond van, strijd met het alge meen belang, of de goede zeden, hebben kunnen ver nietigen. Thans zal de Kroon er uitdrukkelijk goed keuring aan moeten verleenen. Voilh tout! Bij art. 49 zal mr. De Beaufort eene beslissing uitlokken. Intusschen De heer Duijs heeft dan t-och (ook dank zij de aanbeveling-Noleng), de voldoening dat éen amende- mentje van hem, den bekwameu en naarstigen wer ker iii deze materie, is overgenomen door de Regee ring Eu wel: dat niet-Nederlanders kiezers kunnen zijn voor de Raden van Arbeid. De verplichte open baarheid der vergaderingen van de Raden van Ar beid; door de heeren Schaper en Hugehholtz krach tig verdedigd, ..kelderde" met 4521. Trouwens, Iedere R. v. A. hééft het recht tot openbaarheid. Ten slotte kregen wij de verklaring van minister Talma naar aanleiding der vragen van den heer Scha per Binnen eenige weken zal er tusschen minister en Kamerleden mondeling overleg plaats hebben over ae Invaliditeitswet. Men dient dan te weten, hoe de Radenwet er uit ziet. Vandaar het losmaken" van Ziektewet en Radenwet van elkander. Mocht de Ka mer de Ziektewet niet willen behandelen, dan treedt de heer Talma als minister af. Natuurlijk plaatste de heer Schaper onmiddellijk na deze mlnisteriëele ontboezeming een stuk of wat dikke vraagteekens. Wat bedoelt Z.Excellentie? Dat de Kamer tot September doorwerkt; ook de Ziekte wet afdoet?... Wij tasten in nevelen en duister. Het zijn wonderbare dagen des Parlements. Misschien zal weldra een tipje van den sluier worden opgelicht. Er zijn de meest fantas^che geruchten doen de ronde!, zelfs menschen.'die zeggen, dat het, door Rechts, in het nachtelijk uur van den vroegen 26en Juni 1912 door Rechts, tegen de oppositie- Troelstra in, doordrijven van de stemming over art. 8 dezer Radenwet, voor minister Talma een ,,mis- lick teecken" zou zijn. In;tusschen schrijdt Z.Exc. zegevierend voort. Is dat werkelijke zegetocht of zwanezang? Altijd-weer duiken nieuwe vraagteekens op Mr. ANTONIO. Gemengd Nieuws. UIT HET EXGELSCHE LAGERHUIS. LONDEN, 25 Juni. Er had hedenmiddag in het Lagerhuis een zeer ongewoon incident plaats naar aanleiding van de behandeling der sufragettes in. de gevangenis en de zoogenaamde hongerstaking. Timothy Healy verzocht Asquith de gevangen vrou wen in vrijheid te stellen; deze wees toen op de ver klaring van minister Mckenna, dat de gevangenen onmiddellijk vrijgelaten zouden worden, wanneer zij plechtig beloofden zich nie^ weder schuldig te zul len maken aan verstoring der orde. Dit wekte de verontwaardiging op van den, socia list Lanebury, den bekenden voorstander van het vrouwenkiesrecht. Hij stond op, begon te schreeu wen, en te gesticuleeren, liep eindelijk naar de bank der ministers, stak dreigend zijn vuist uit naar As quith en riep uit. ,,Gij moet uit uw ambt ontzet wor den, gij zijt een verachtelijk wezen, in de historie zult gij bekend staan als de man. die onschuldige vrouwen folterde. Zestig gearresteerde suffragettes veroordeeld tot dwangarbeid, omdat zij ruiten heb ben stukgeslagen!" Gedurende eenige minuten Schold hij beurtelings op de ministers, die zeer kalm bleven en op de unio nisten. Hij schreeuwde hun, o.a. toe: .Gij weet, dat de vrouwen de gevraagde belofte niet kunnen afleg gen, het is dus niet eerlijk er op aan te dringen!" Eindelijk begaf hij zich weder naar zijn plaats. De Speaker beval heriW toen het Huis te verlaten en weg te blijven gedurende deze zitting. Maar Lans- bury weigerde. „Ik ga niet heen. zoolang zulke ge- meene dingen gebeuren!" zeide hij. De Speaker her haalde daarop nog eens uitdrukkelijk zijn bevel. Erookes, van de arbeiderspartij, gaf Bansbury den raad te gehoorzamen, en andere leden van die partij sloten zich daarbij aan. De Speaker herbaalde dzijn bevel voor de derde maal en voegde daaraan toe. dat geweld zou worden gebruikt, wanneer het bevel niet opgevolgd werd. Lausbury liet zich toen eindelijk door zijn collega's bewr-gen tot heengaan en verliet het Huis. Daarmede was he*. incident geëindigd. sp: de I. De stemrechtvrouw mevrouw Pankhurst is giste renochtend, nadat zij ruim een maand van haar straf tijd van negen maanden had uitgezeten, vrijgelaten. Z:j ;s op bet oogenblik hard ziek. De dokters wa ren bang, dat het mis zou gaan, indien zij langer op gesloten werd gehouden, en de minister van binnen- landscbe zaken heeft haar daar-m de verdere straf kwijtgescholden. In den laatsten tijd had zij in de gevangenis aan een hongerstaking deelgenomen. Zij had toen zij vrij kwam vijf dagen lang gevast. De man,nen, die het vrouwenkiesrecht voorstaan, zullen binnenkort een betooging op bet Parlements- plein houden en den eerste-minister verzoeken, den llden Juli een, afvaardiging uit hun, midden te ontvangen; De vv..uwestemrecht-man Pethick Lawrence heeft tegelijk met mevrouw Pankhurst in de gevangenis voedsel geweigerd, maar men heeft geen nader be richt van hem. Men acht het mogelijk, dat men met geweld voedsel in zijn darmkanaal heeft ge bracht. RRIEF-AUTOMAAT. De Zwitsersche correspondent van de „N. R. Ct." schrijft Dezer dagen deed ik in Bazel een merkwaardige Ontdekking, die (als ik mij niet vergis) ook voor Hól land nog nieuw is. Ik móest na langdradige besprekingen, die bijna den heeien dag in beslag _genomen hadden, de uitkomst mijner bemoeiingen per oange'.cekenden brief nog aan derdon meedeelcn. Toen ik echter met mijn brief klaar was. sloeg het precies acht uur, en ik was dus voor het posikantoor te iaat. Stel u echter inijn blijdschap voor, toen de 'hotel houder mij vertelde, dat er in liet hoofdpostkantoor, in de groote hal, die tot laat in den nacht voor hel publiek geopend blijft, een automaat is opgesteld, die de brie ven voor het binnenland op een heel eenvoudige ma nier ..aanteekent". Hel loestei w.is snel gevonden. Men opent aan de voorzijde een klein deurtje en .steekt zijn brief in een spleelvonnigeropening. Dan sluit men liet deurtje weer, en werpt een 1 O cenijmestuk in een gleufje. Een kleine slinger ter zijde san den automaat wordt tweemaal AT omgedraaid, en de manipulatie is klaar. In een kleinen koperen beker aan de voorzijde van den automaat komt het reen gegledenkeurig afgestempeld met datum en controle-nummer, plaals en lijd van afgifte. De gedepo neerde brief, op dezelfde wijze afgestempeld, valt in de brievenbus, die geregeld geledigd wordl. Natuurlijk bewijzen dergelijke automaten niet alleen na posttijd goede diensten. 5lij dunkt, dat zij ook in den loop van den dag veel kunnen bijdragen om het lastige dringen ton het tijdroovende wachten voor de loketten zeer te verminderen. BANKDIEFSTAL. BERLIJN, 26 Juni. Bij de hoofdkas van de Dres- dener Bank in Berlijn is hedenmorgen een groote dief stal gepleegd. De kassiersknecht Bruning is op de vlucht gegaau, een bedrag van 260.000 M. meene mende. Bruning, die sedert vijf jaar aan de Bank werkzaam was, heeft bij het natellen van de 1000- mark-biljetten, die uit de Rijksbank waren gehaald^ 260 dier biljetten bij zich gestoken en zich daarna )uit het gebouw verwijderd. EEN AANSLAG, f BERLIJN, 26 Juni. De Pesti-Naplo heeft uit Cer- navoda het bericht gekregen, dat de ramp van het stoomschip Koningin Elisabeth, waarbij 25 menschen om het leven kwamen, het gevolg is van een aan slag van politieken, aard, gericht tegen een passa gier van het schip, generaal Iwan Sarafof uit Bul garije, die belangrijke staatsdocumenten bij zich had. De daders, die kennis gekregen hadden, dat Sarafof deze papieren naar Petersburg brengen moest, wilden tot eiken prijs deze documenten in hun bezit krijgen. Daarom bedachten zij het plan, het schip in brand te steken en in de daarop volgende paniek de stukken te stelen. Het plan gelukte echter niet, daar het vuur in enkele minuten tijd zich verbreid de over het geheele schip en Sai'afof dadelijk na het uitbreken van den brand als eerste, met do pa pieren bij zich, het schip verliét. Verschillende ge tuigen hebben met beslistheid voor den rechter van instructie verklaard, dat de brand met een bijna vooruit bepaalde zekerheid zich uitbreidde 111 d* richting van dè kajuiten eerste Ijlasse, waarin Sara- Sclmj; fof woonde. Wie de daders zijn, kon tot nu nog niet vastgesteld worden. Alleen is het den passagiers van het schip opgevallen, dat. toen de reddingsbooteu uitgezet werden,, drie Servische, een Russische passa gier en een dame in den Douau sprongen eu zwem mende trachtten den oever te bereiken, zonder he neerlaten der reddingsbooten af te wachten. Waar schijnlijk zullen deze personen de daders zijn wecst. DE VERKIEZINGSCAMPAGNE IN AMERIKA. De Democratische Conventie te Baltimore werd 'Dins dag geopend om kwart over twaalf. Nadat Parker candidaat was gestold voor den pos van lijdelijk voorzitter, en Bryan, die een groote ovatii ontving, den progressief Kern candidaat had gesteld verklaarde Bryan dat het land in afwachting was t Va He gelie derer in de \erkiaiinie x>i v<wi uai nci lauu. jji amauiuug n<u 1 p vernemen of de conventie het voorbeeld van Chicagt zou volgen door te luisteren naar éde slem yan roofzuch tigen rijkdom en of dezelfde belangen, ,'die de oonventi in Chicago tot een klucht hadden gemaakt, ook hie zich zouden laten gelden. Ivern dood f(en beroep op Parker om toe te stem men in !de keuze van 0011 compromis voorzitter. Al zijn beroep op Parker te vergeefs was, dan moes men Bryan steunen. Hij berispte het publiek op d galerijen voor hun hoerageroep voor 'Bryan. vcrkla rende dat het te lielachelijk zou ;zijn. dat de oude lcide een zelfmoord van de Democratische Partij zou wet schen, Bryan verklaarde linarop, dat. als er .geen ander vooruitstrevende candidaat werd gesteld, hij de cai didatuur zou aannemen. Een gedelegeerde verklaarde dat de strijd gin tusschen Bryian aan de eene zijde en WalL Stre< aan de andere zijde. Deze verklaring had een razen gebrul van' de aanhangers van Br.yau ten gevolge. N hevige tumulten kwam het tot stemmen. Parker ontvii gevra woud bi.i Pai Ge bij P

Schager Courant | 1912 | | pagina 2