It Alltltil Nitlis- lii- Lal s!1 Finantiëel Overzicht. G Dinsdag 23 Juli 1912. JPft óöste Jaargang No. 5152. Dit blad ver»chijnt viermaal per week: Dlnidag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens t ure worder. ADVERTENTIEN In het eeratultkomend nummer ge plaatst. INGEZONDEN STUKKEN éen dag vroeger. Bureau SCHAUEN, Laan Br4. luiere. Telephoon .\o. 29 Uitgevers: TRAPM&HI Co Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 6 regels f 0-25Iedere regel meer fc Cent Öroote letters worden naar plaatsruimte berekend. Reclames. Ik wil dit, overzicht beginnen, met iets mee te deelen over de laatste rubriek van de prijscourant der effecten; namelijk over premieleeningen. Ik doe dit niet, omdat de koersvariaties zoo groot zijn. want dan zou er weinig over te schrijven zijn. Ik wensch hier de aandacht te vestigen op advertenties in sommige dag- en weekbladen voorkomende, ook in een blad dat speciaal in landbouwkringen gelezen wordt, waarbij deze premieleeningen of -loten aange boden worden tegen maandelijksche afbetaling. Zoo werden geoffreerd loten Stad1 Antwerpen, tegen 20 maan dielij ksche termijnbetalingen van f 3, zoodat op deze wijze f 60 betaald wordt door den kooper, ter wijl men deze loten door tussehenkomst van iederen commissionnair in effecten kan koopen voor ongeveer f 41. Nu wordt wel gezegd, dat men bij de eerste termijnbetaliüg reeds aan de trekkingskansen -deel neemt, doch daar staat tegenover, dat de rente, die loten, zooals van de Stad Antwerpen geven, aan den verkooper verblijft, en het is toch wel wat te erg, dat men bijna 50% meer betaalt voor die trekkings kansen; dat zijn, die kansen niet waard. Nu zijn, de loten, die in de prijscourant voorkomen, niet onaardig voor geldbelegging. Men maakt eene rente van ongeveer 3% en heeft daarbij 'de trekkings- kansen. Maar wanneer de spaarpot nog niet voldoen* de gevuld is, om een lot te koopen, dan raad ik een ieder aam te wachten met den aankoop totdat vol doende gespaard is; maar niet in te gaan op de aan.biedingen van termijnbetaling, want dan is men zeer duur uit. Overgaande tot de bespreking van hetgeen in de afgeloopen, week voorviel, dan kan al geconstateerd worden, dat de ruBgiek staatsleenjngen. tot bespreking weinig stof geeft. Tengevolge van het duurder© geld is de koers van Ned. Werk. Schuld nog iets terug gegaan en, noteert de 2% leening ongeveer 66%. Wanneer zou aan deze voortdurende daling een, einde komen? Mexicaansche staatsfondsen waren beter, en bereikte de 5% binnenlandsche leening een koers van 47% Deze leenjngen zijn ietwat gedrukt ge weest door de revolutionnaire woelingen, die in den laatsten tijd in dat land voorkomen. Het schijnt echter, dat op den duur de orde wel gehandhaafd zal worden; de koersdaling is trouwens niet groot aandeelen Marin,etrust gedrukt. Deze trust, die zeer veel stoombooten, in, de vaart heeft en bovendien aandeelen bezit van, verschillende stoomvaartmaat schappijen, heeft over het afgeloopen jaar vrij goede zaken gemaakt, wat de trust wel ten goede kwam, daar de afschrijvingen op de booten onvoldoende waren. Nu zou de positie wel verbeterd zijn, ware het niet tint de ramp met de Titanïc inmiddels voor gevallen was. Deze boot was wel voor een aanzienlijk bedrag geassureerd, doch de bouwkosten waren nog belangrijk hooger dan de assurantiesom. en Let zal verder moeten blijken, welk© gevolgen deze ramp voor de trust heeft gehad. Het wil mij echter voorko men, dat de obligaties voor speculatieve geldbeleg ging wel in aanmerking mogen komen; veel ongun stigs is reeds in den koers uitgedrukt. Tabakswaarden onderscheidden zich door eene wil lige stemming; de prijzen voor hun product behaald, zullen de groote maatschappijen wel in staat stellen een flink dividend aan de aandeelhouders uit te keeren. Genaderd zijnde tot de Amerikaansche markt, is het wel aangenaam te kunnen wijzen, op de vastheid en zelfs willige stemming der markt. De invloed der presidentsverkiezing is voor het oogenblik niet zoo groot; de candidaten zijn aangewezen en van den candidaat der democraten, Wilson, heeft men kun nen lezen, dat hij zelfs voor de finantiëele wereld bevredigende verklaringen heeft afgelegd. Dit komt wel overeen niet mijne meening in mijn vorig over zicht geuit, dat men de democraten nnet ai te zwart moet afschilderen- Uit. de industriëele streken komen goede berich ten,; de voorraad van ijzerartikeleai is gering, zoodat de prijzen verder verhoogd zullen worden; oogstbe- richten zijn vrij gunstig en zelfs het bericht, dat de commissie, die de zaken der Steeltrust onderzoekt, zou voorstellen de trust te ontbinden, was niet in staat de goede stemming te verstoren. De prijs van koper is sedert iets beter; zoodat Amals en andere koperwaarden hooger verhandeld wer den; mede waren Steels vast gestemd; evenals spoor wegwaarden. Hoezeer het verloop van deze markt re den geeft tot verblijden en mij deze goede stemming niet vreemd voorkomt, is het toch zaak, de njoodige voorzichtigheid te betrachten. Op deze markt is wel van toepassing het versje: Himmelhoch jauchzend Zum Tode betrübt. De eerste regel is thans min of meer toepasselijk; bedenk dat ook de laatste regel beurt kan krijgen. VAN TALMA EN ZIJN LIEFJE. Talma, je weet wel, die minde een liefjen. Dat hij zijn hand en zijn hart had verpand; Zwart zwoer hij haar op het wit van 'n briefje Eeuwige trouw voor den heiligen band. Haar slechts zijn liefde; voor haar was zijn leven; Haar was z'n zijn of z'n niet zijn gewijd; *t Woord, haar uit loutere liefde gegeven. Zou hij" gestald doen, spijt d' hevigsten strijd. Heerlijk zoo'n liefde! Zoo vurig te minnen! Zoo geheel alles te zijn, voor elk aai'! Eén van gedachten, van ziel en van zinnen... Ach, of het immer ©n altijd zoo waar' Talma, och arme! had echter drie voogden, Kuyper en Lobman en Loeff in verbond. Die dat gevrij hun's pupils niet gedoogden, 'n Mesalliance... zooals men het vond. Wat met haar vrijen en met haar flaneeren. Dat' was desnoods door de vingers te zien Maar haar te huwen... ft donc... wat begeeren! Dan hadden z' hem wel wat beters te hiên. 'n Meisje©, waarmee hij furore kon maken, Waai* hij begeerlijke munt uit kon slaan; Dat hem en heel de familie zou smaken, Als hij er straks mee ter bruiloft zou gaan. En heeft nu Talma het dreigende drietal Als een flink x-idder de deur uitgezet?... Heeft hij bedankt om te dienen als speelbal, Bij hun verkrachting van recht en vajn wet? neelgezelschap van den heer Wijlacker óp. Alzoo voor ieder iets van zijn gading. - WIERENGEN. Voor rekening van 60 leden onzer onderafdeeling der V.P.N. werden jl. Vrijdag op de Amsterdamsche eierenveiling geveild 7591 kïpeieren en 35 eendeieren. De hiervoor gemaakte prijzen varieerden voor de kip- eierien van f 3.65 tot eu met f 4.35 per 100 stukg en voor de ee^deieren f 4 per 100 stuks. Aan schqon geld zullen de leden per kilo ontvangen f 0.61. Aan de veiling is veel vraag naar gToote en kleine, ver- sche zindelijke eieren en zwaar slachtgevogelte. NIEUWE N1EDOKP. Aan de Langereis alhier heeft Vrijdag een hoos 'gewoed, die bij den werkman W. een kleerendroog- paal bij den grond af deed knappen, terwijl de klee- ren tot over het huis waaiden. Ook heeft meer dan een hooiraak terdege schade geleden, terwijl op ver schillende an,dere pla'atsen een ware plasregen moet zijn, gevallen. Van bankaandeelen trekken de aandacht aandee len Transvalsche Bank Baerveldt en HMjblom; de toestanden in de Transvaal zijn zeer ongunstig voor deze instelling, de rente op vele leeningen, door de bank aangegaan, werd niet voldaan, zoodat groote ver liezen zijn geleden, wat dan ook wel tot uitdrukking komt in een koers van 44%. Het beheer zal nu wor den toevertrouwd aan een Engelschman; we willen hopen, dat hij er in moge slagen de positie van de bank te verbeteren. Een ander aandeel, dat zich heter houdt, zijn die van de Holland Texas Hypotheekbank. Deze hypo theekbank heeft eigendommen overgenomen van het Internationaal Landsyndicaat en z3-1 deze eigendom men geleidelijk verkoopen en voorts het hypotheek- bedrijf uitoefenen. Een en ander kan aardige win sten afwerpen en daarom verdienen deze aandeelen wel de aandacht en zijn zij vatbaar voor rijzing; de koers beweegt zich dan ook om de 140%, terwijl ze in het begin van het jaar voor rook 116% te verkrij gen waren. Aandeelen in cultuuroaidernemingen blijven vast gestemd, daar deze maatschappijen goede zaken ma ken door de hooge suikerprijzen. Rubberwaarden blijven hun koers behouden; van kunstmatige rubber hoort men niet meer. Petroleumondernemlngen houden zich goed; aan deelen Perlak en Zuid-Perlak schijnen hun laagsten koers bereikt te hebben; de productie dier maat schappijen, die zoo verminderd was, was althans over het laatste kwartaal weinig lager 'dan over het kwar taal te voren. Van Russische soorten blijven nog de aandacht trekken aandeelen Schibajeff; er is .sprake van, dat deze maatschappij overgenomen zal worden door een, krachtiger maatschappij. Vreemd Is het, dat de 'gewone aandeelen hooger poteereu dan de preferente; eene omgekeerde verhouding. Van scheepvaai*ton4ernemingen blijven obligaties en Ach, als zoo velen is hij ook geweken, Liefde verlooch'nend, beloften ten spijt, Is hij voor 't dringen en dreigen bezweken,; Onder de plak en,... zijn Racheltje kwijt! Nu mag hij zich met een Lea gaan paren. Haar straks ten altaar geleiden, misschien Heb j' in de Kamer in maanden en jaxen Grooter en schuiner comedie gezien? A. Binnenlandsch Nieuws. ALKMAAR. Van de tweede groep slaagden voor het eindexa men der R. H. Burgerschool 5-jarigen cursus: Mej. P. M. Berkhout, mej. A. A. Peeek en W. G. F. Rissink, allen van Alkmaar; H. IJ. Visser van Helder; J. Ellerbroek en K. P. C. A. Gramberg, bei den van Hoorn," N. E. v. d. Stadt en mej. G. C. v, d. Stadt, beiden van, Zaandam; A. M. H. 3ake, G. j K. Bolhuis, W. de Clercq, A. F. Fischer, mej. H. J. Kruseman, mej. L. van Lennep en P. Tekelenburg, allen van Haarlem en voorts E. F. Malden en J. F. A. van Bruggen, extraneï. Gedurende het examen trokken twe,e candidaten zich terug. WIERENGEN. Het jaarlijksche volksfeest, de kermis, zal alhier (beginnen op Donderdag 25 Juli a.s. en eindigen op Maandagnacht of 30 Juli, alzoo 5 dagen lang duren. Behalve de komst van den draaimolen, luchtschommel, koek- en suikerkramen enz. enz., zal er in verschil lende lokaliteiten dansmuziek en comedie worden ge houden. In 't café Lont treedt een café-chan,tant ge zelschap, in, Concordia „Het Haarlemsche salon— en thcatre-bioscoop", directie Smits, in Aurora de be-l roemde duettisten de heer en mevr. Groen, in café Koorn een, bioscoop en in de Witte Zwaan het too- --^ÏEUWE NÏEDORP. De watersport wordt ajhier druk beoefend. Velen beginnen daarvoor te gevoelen en er aan mede te doen. Van, watervrees geen sprake, noch bij de zwem men den, noch bij de minnaars van de sierlijke wit- geverfde lichtgebouwde kano's, die hier in zwang ko men en, den nieuweling in deze sport, die, de pagaai nog wat angstvallig hanteert, ernstig met een nat pak bedreigen. Maar wat nood?„We kunnen zwem men," is het parool, dat steeds meerderen nu tot het hunne trachten te maken door Ijverige beoefe ning dezer nuttige sport. Vooral met de warme dagen, die we gehad hébben heeft de Bad- en Zweminrich ting in de Rijd zeker velen aan zich verplicht en druk bezoek gehad. RAAD VAN NIEUWE XIEDORP. Vergadering van den Raad der gemeente Nieuwe Niedorp, gehouden op Zaterdag den 20 1312, des namiddags 4 uur. Voorzitter Burgemeester Koopman.. Afwezig de hr. Bunt, met kennisgeving van verhindering wegens on gesteldheid. Na opening door den voorzitter legt de heer Stam mes, ni.euwbenoemd raadBlid, de vereischte eeden in handen van voorzitter af, waarna deze den heer Stam mes hartelijk welkom heet in hun midden. Daarna volgt algemeene felicitatie. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Medegedeeld wordt: dat de gehouden kasverifica- tie bij den gemeente-ontvanger op 28 Juni -jl., con form de boeken en, verdere bescheiden een kasgeld •aangaf van f 565.70;. dat mej. G. Oostwald, onder wijzeres aan, school 1, kom dorp, op 1 Juli weer in functie is getreden, terwijl zij 11 Maart vex*trokken was met verlof wegens gezondheidsredenen, welk ver lof driemalen, verlengd werd. Voor de tijdelijke on derwijzeres, mej. Van Wijk van Hoogwoud, die, na dat de heeren Sieswerda en Prins het een poosje met hun beiden, hadden gered, werd benoemd, is het honorarium op f 50 per maand bepaald geworden. Voor de meerdei*e werkzaamheden der heeren Sies werda en Prins zal de berekening per uur worden gemaakt. Het bedrag is nog niet vastgesteld. Ge noemde heeren, zouden het aantal uren kunnen op geven,. De heer Kuilman, meent ,dat er niets tegen 'zal zijn, dat de Raad B. en W. machtigt om naar het aantal uren en den maatstaf van de belooning vooi het herhaldngsonderwijs, aan de onderwijzers Sieswerda en Prins vergoeding te geven. Voorzitter vindt, als dit geschiedt, dan behoeit deze zaak een volgende maal niet weer aan de orde gesteld ze wor den. De Raad verleent machtiging. Van het bestuur der zwemclub alhier is een verzoek ingekomen, om uit de gemeentekas te worden gesub sidieerd. Zij grondt dit verzoek op de overweging, dat zij iets tot stand heeft gebracht, nl. een uitstekende bad- en zweminrichting, die een groot aantal leden telt en zeer gewaardeerd wordt. Het bestuur verzoekt .de subsidie met te meer vrijmoedigheid, omdat het groote kosten heeft moeten maken, terwijl het cm algemeene deelname te bevorderen, de contributie laag heeft willen houden en houdt zich overtuigd van uwen goeden wil om ons pogen: der gemeente eene goede bad- en zweminrichting te bezorgen, te steu- i.en. Voorzitter maakt de gevolgtrekking, dat hier 2;iet eeu,e jaaflijksche subsidie wordt beoogd. Het daarstellen der inrichting heeft natuurlijk nogal on kosten meegebracht. Maar die zullen niet a,lle jaren zoo belangrijk zijn. De heer Wit vindt het vei*- zoek onduidelijk. Er worden heelemaal geen cijfers genoemd. De heer Kuilman zegt, dat het blijkbaar de bedoe ling is, dat er subsidie wordt gegeven voor dit jaar. We zullen het dus hebben, te brengen .bij de posten voor dit jaar en *t moet op de suppletoire begroo ting worden verantwoord. We steunen hier meer din gen met subsidie, als bijv. het fanfarecorps en, het brandweercorps en ik vind er niets tegen om dit jaar de zwemclub f 25 subsidie toe te kennen. Het baden is nu toch beter geregeld dan voor dezen. Hier is toch toezicht, zij 't dan, al niet geheel volkomen. En, er zijn bovendien, veel menschen bij elkaar. Nu moge het overdreven kunnen, worden, voor kinderen is er toch zeker veel goeds in. Voor het volgend jaar moeten zij, indien het noodig is, maar weer verzoeken. De gelegenheid tot baden en zwemmen is tamelijk go, d ingericht, geeft geen aanstoot wat de zeden be treft en spreker stelt dan ook voor f 25 te subsi dieeren. Dé heer Walken is het grootendeels met de rede- netïring van den heer Kuilman eens, maar meent dat er op den duui* voor de bad- en zweminrichting niet zo iveel uitgaven zullen zijn, en denkt, dat zij n,iet voortdurend subsidie zal behoeven. Spreker acht het géwenseht te informeeren, hoe de club ei* hij staat. Zijn zi; met een gift van f 50 of f 60 in eens gehol pen en dan heelemaal klaar, daar zou de heer WHken liever to-j overgaan, dan herhaalde subsidiën te geven. De heer Wit zou ook gaarne informatie zien geno men, hoe de club er finantiëel bijstaat. Nu, in dit schrijven cijfers ontbreken, weten we niet hoeveel er noodig iö. De heer Kuilman is niet tegen het idee van den heii' Wilken, maar heeft toch bezwaar om een som van f 50 te grijpen uit de loopende rekening; dat is nogal een beduidend bedrag. Als f 25 niet genoeg is, dan 't volgend jaar maar weer f 25, dat zal wel vroeg genoeg zijn en ik geloof, dat wij deze rekening niet met meer dan f 25 behoeven te bezwaren, 'tls beter. Deneer Wilken vindt ieder jaar steunen niet goed, bepaalt zich liever tot een subsidie in eens. De heer Kuilman is in zooverre we] bekend met ae finaneiëele behoefte van de zwemclub dat zij met f 25 nu wel al gebaat is. Krijgt zij het volgende jaar we'er f 25 dan zal daarna we.1 niet meer noodig zijn, denkt spreker. Mochten zij later de geschiedenis uit breiden, zoodat er dan meer noodig is, dan kunnen wij nog altijd overwegen in hoeverre het bevorderlijk is voor de volksgezondheid. De heer Kuilman blijft bij het voorstel om f 25 te geven dit jaar. Voorzitter is er voor, om het in die richting te sturen en wanneer de zwemclub zich het volgende jaar finantiëel niet kan redden en steun noodjg heelt, dan zou voorzitter wel willen, dat zij een meer gemo tiveerd verzoek aan den Raad indiende. Dan kunnen wij beter oordeel en. De heer Van der Stok wijst op de mogelijkheid, dat er eens net iets' gebeurt, als een, paar jaren geleden, toen aan, den Langedijk de tpyhus epide misch heerschte. Als dat plaatsi vond en dan hier een dergelijke zaak steunen, staat dat niet wat scheef voor elkaar, vraagt spreker, wat de volksgezondheid betreft? Anderen zien dit bezwaar zoo niet in en het slootwater wordt toeii ook niet gedronken. Maar eerstbeginnenden in 't zwemmen krijgen toch water binnen, meent de heer Van der Stok. De heer Kuilman, zegt, dat er% bij epidemieën toch wel voorzorgsmaatregelen worden genomen aan, alle kanten. Dan, wordt de voorzichtigheid wel betracht door de zwemclub, ajsook door de ouders ten, op zichte van hunne kinderen en zal het zwemmen wel worden; gestaakt. De heer Wit acht het. toch wel mogelijk, dat er eens een onvoorzichtige daarmede dan doorgaat. De heer Kuilman vindt, dat zij die dan, toch nog willen gaan zwemmen, het evengoed doen, waar de 'zwemclub buiten staat. Het is overigens maar een wenik, dien, de heer Van der Stok gaf. Tegen de sub sidie heeft hij niets en met algemeene stemmen wordt voor dit jaar f 25 subsidie toegezegd. Volgt een verzoek van het vrijwillig brandweercorps Hercules om op de bestaande voor waanden voor het dienstjaar 1912 f 25 subsidie te mogen erlangen. Wordt meegedeeld, dat dit bedrag reeds bij de begrooting is toegestaan geworden, daar verwacht werd, dat deze aanvrage wel zou komen. Nu is zij er. Allen voor om de subsidie te geven. De heer Kuilman is er voor om er hij te melden, dat ,als voor 1913 weer subsidie gevraagd wordt, dan de aanvrage vóór de behandeling der begrooting be hoort te worden ingediend. Goedgevonden. De houding en het optreden van het brandweer corps Hercules bij den jongsten brand alhier, bij H, Schoorl, werd zeer geprezen. De heer Drentli, Hoofd der School in de Moerbeek, heeft schrijven ingezonden, dat aldaar de kinderen op Woensdag 24 Juli schoolfeest zullen hebben. Een programma van dezen kinderfeestdag is ingesloten. Te 8.30 uur 's morgens is er samenkomst vau kinderen in de school. Om 9 uur optocht door de Kampen; route: school, H. Hagen, .Komen, J. Wit. I En in versierde booten terug tot de ringvaartbrug en i de grens van Lutjewinkel. 1112 uur, tractatie mrt bollen, chocolade enz. ki de school. 121 uur, vrije spelen voor de kinderen on,der toezicht van het Hooi'd der School. 12 uur, optocht der kinderen in Moer beek. 24 uur, wedstrijd tusschen de kinderen op, een stuk weiland. Vervolgens uitreiking der prijz a. en om 7 uur: fine. Het zou veréerend geacht worden, als het Gemeen tebestuur kon besluiten het schoolfeest met zijne tegenwoordigheid te vereeren. Burgemeester en secretaris moeten dien dag uit. terwijl de heer Kuilman eveneens door vergadering der Gezondheidscommissie te Hoorn verhinderd zoodat deze drie heeren verhinderd zijn. De heer Wit verklaart er wel heen te willen. Ook de heer Wil ken, neemt er gaarne een kijkje- En de andere hee ren Raadsleden kunnen indien het hen voegt, even eens daar verschijnen. Volgt bespreking over de levering van schooibehóef- ten, waarbij 't grootste bezwaar is de hooge prijs voor de schoolschriften. Hier zijn modellen van 3 - ten 4% cent per stuk, terwijl er 6 tot 7 cents pc-r t in rellonino- if -v schrift in rekening is gebracht. Voorzitter zegt. dat ze op rekening voor 7 cents staan genoteerd door de firma Groot alhier. En de firma Trapman, en, Co. van, Schagen levert .ie schrif- ten. voor 4 cents per stuk aan meer dan eene ge meente. (Hier zij tussehen twee haakjes opgemerkt, dat deze prijs van 4 cent bij een quanium van 1400 stuks nog beslist te hoog is opgegeven, en wij aan meerdere gemeentebesturen belangrijk lager bere kenen. Redactie.) Wij moeten er over klagen bij Groot. Als die ze ook voor 4 cents leveren wil, zul len we dezen als ingezetenen de voorkeur geven. Maar als het prijsverschil te erg is, dan zouden we tot aanbesteding van levering der schooibehoeften moe ten overgaan. De heer Stammes vindt het ook wel goed eene zaak in de gemeente te steunen, maar het moet toch niet te veel schelen. Dan zou het wel wat overeen komst met bedeeling beginnen te krijgen en dat be hoeft voor K. Groot toch niet: Voorzitter zegt, dat er nu na afschaffing der leien nogal wat schriften noodig zijn. In de beide scholen gezamenlijk wel omstreeks 13 k 1400. En wanneer het op zoo'n aantal 3 cents per stuk scheelt, in den prijs, dan beteekent dat nogal. Af en toe zijn er schriften noodig. j Ingekomen zijn: verslag mededeelingeu der Direc tie van den Landbouw over het mond- en klauwzeer onder het vee; verslagen van de bevindingen en han- delingen, der Gezondheidscommissie gezeteld te Hoorn; f verslag van de mededeelïngen van de Directie van den Landbouw over grondgebruik in Nederland, gr- i volgd door de beschrijving van landbouwgebied en* verslag van den toestand der provincie Noordhollan,d. I Zullen bij de Raadsleden circuleeren. 'n Paar reclames Hoofdelijken Omslag zullen straks in comité een beurtje krijgen. I Op de voordracht voor zetters van 's rijks directe j belastingen, aftredend de heeren Wit en Visser, wor den gezet de heeren K. Wit, D. v. d. Stok, J. Stam- mes en J. B. Wilken, Enkele posten dienst 1911 worden oninbaar ver--

Schager Courant | 1912 | | pagina 1