Jliiiin Nimis- AlraMiï- Laiiïiiifilafl. Oe Molen van den Koudeu Grond. Donderdag 26 September 1912. 56ste Jaargang Nu. 5tS9. Ariondissemeiits Rechtbank te Alkmaar' Zitting van Dinsdag 24 September 1912. DAT ZAL NIET MEEVALLEN. 'n Verzetzaakje om mee te beginnen 1 Oud nieuws, daar we hel heele (relletje reeds brccder hébbén om schreven. Kees Bijwaard, milicien, destijds te Hoorn in garnizoen, was, zooals mesi zich herinnert, met zijn vriend A. Schaper, ft zijn luidjes uit Bergen) tiaar Schoorl om kennis te vieren, waar door deze heéren een heele partij fleschjes lager bier i.s wegge moffeld ten nadcele van kastelein Rus, die eventjes 47 fleschies miste. Na behandeling der zaak constateerde de O. v. J.. dat beklaagde het vklappen van de zweep kende en na in Augustus j.1. verstek te hebben laten gaan, wc] wist, dat hij. nu voor 60 cents andermaal de z«ak kon doen berechten. Dat vindt .spreker eigenlijk treurig. Door zwaardere straffen 'toe te passen in zulke ver- ze (zaakjes, zou intusschen het euvel mogelijk te be strijden zijn en door de Justitie kunnen worden ge tond, dat zij niet met zich behoeft te laten spotten. 'l Bewijs geleverd achtende, vraagt de Officier be krachtiging van het vonnis en wijziging van de straf mate zoodanig, dat liet van 3 weken op 5 weken ge vangenisstraf wordt, gebracht. EEN Nf JDIGE ORGELMAN. Franeiscus de Lang, eeai 36-jarige' geboren 'Belg, laat stelijk resideerendc te Hoorn, was den 4dcai Juni zco hardhandig tegen een collega opgetreden, dat de recht bank. er aan;te pas moest komen. De Lang is orgel draaier van professie en toerde zoowat de heele ge meente Wcstvvoud in 'l rond, ten slotte op de Boe leert, nabij! Birin-envvijzend terecht komende. Daar liep bijl als 't ware in do armen van. zijn collega óók gesjoelde en ook orgeldraaier. Dat was oen 'hartroerend! wederzienFrederik HaJ'l, de collega, toonde het orgaan, door zijn familienaam aangeduid, pp de rechte 'plaats te hébben. Op den meest opgewektcn loon informeerde nu dc Tang naar den loop dei' klacht, die vrouw Hart bij den commissaris van politie te Hoorn had ingediend over hein. De Lang. Maar Hart vertrouwde het nu niet zoo geheel en al, daar een soortement stiefzoon van De Lang. Hartman geiiaamld, al eens hardhandig was opgetreden en beboet was wegens mishandeling van Hart. 't Is eigenlijk broodnijd lusschen die orgelman-fa milies. Bn ook nu kon de knecht Jaap 13raas fcr ai spoedig getuige van zijn. dat zijn patroon ,,ap 't jak kreeg van De Lang. Daarvoor had deze gauw genoeg aanleiding gevonden en zoowel met vuisten als met zijn onafscheidelijken orgelstaf sloeg De Lang lustig op Hart los. De O. v. J. wist blijkbaar geenszins tot blijdschap van De Lang ie vertellen, dat deze al 3 maal was ver oordeeld! o.a. in Groningen in 1&93 en latei' elders in 1903 respectievelijk wegens bedreiging met ecnig mis drijf tegen het leven, mishandeling en beleediging van ambtenaren in functie. Beklaagde moge nu halsstarrig ontkennen, het bewijs is Iniettemin geleverd;. De boete aan den stiefzoon van beklaagde tor zake de geweldpleging op Hart opgelegd, is als correctu niet voldoende ge bleken. Nu dus maar eens met gevangenisstraf gepro beerd. Eisch 1 week. WEER OPGEWARMDE KOST. Albert Wijkhuizen, een 27-jarig Alkmaarseh los werkman, onlangs wegens wedjerspanjngheid veroor- - deeld. was toen niet, aanwezig en stond heden na aangeteekepd verzet berecht. We kennen het zaakje nog van 3 weken, geleden., toen 't „diiende"^ en weten hos hij, Albert, geholpen door Pletter Rooi het den politie-agenten Lebhing en Peien terdege la. tig heeft gemaakt bij het transport naar den Accijnstoren waarvoor Ab wegens openbare dronkenschap was uit verkoren. De beklaagde was nu in verzet gekomen; omdat het vonnjs (1 maand) hem te zwaar was en ook omdat er stond van, verzet in vereeniging en... hij was alleen. Doch later kwam sinjeur Roos erbij. De heer Officier herhaalde nog eens de grieven tegen dat voor een, luttele 60 cents in verzet komen,. Spreker acht het in het belang van het prestige der rechtbank, hierbij zwaardere straffen toe te pas sen. Gerequireerd wordt bekrachtiging van het eens gewezen vonnis en wijziging in de mate van straf, die spreker van eene maand, in 5 weken gevangenis straf wengch t, te zien veranderd. HET EIND VAN HET LIEDJE C Dat is Maartje Munter, 22 jaren geleden geboren te Den Helder, alwaar zij hare laatste woonplaats had (thans toch is zij gedetineerd in 't Huis van Be waring te Alkmaar). Trots véél moeite die aan haar is besteed, is het niet mogen gelukken om Maartje voortdurend op den goeden weg te houden. De bemoei ingen, da,artoe, vanaf haai' 12de jaar in 't werk ge steld, hebben weieens moeten falen. Dezen zomer was zij door menschlievende luidjes aan een betrekking geholpen en diende ze op een boerderijtje in, Anna Paulownu- Ze is een flinke, stevig gebouwde deern en het scheen aanvankelijk goed. te zullen gaan, maar toen de Heldersche kermis in 't land kwam, sprong de mijn verkeerd. Ma, raakte in den kerm is roes aan den dwaal en kwajn terecht bij haar vriendin Idea Kouwenberg, weduwe van, J- v. d. Sluis, waar zij vrienden ontving. En 't einde? Och, we weten het, men kwam er achter, wat er gebeurde. En toen Idea, moest terechtstaan wegens koppelarij en voorloopig gevangen werd gezet, was 't met Maartje Munster feitelijk ook gedaan. Onderdak had ze njet meer. ^Een, middel van beslaan ai even min, Herhaaldelijk reeds zag Ma zich genoodzaakt op i het politiebureau om onderdak te vragen. Soms •over- j na,chtte zij opder den, blooten hemel,, in een bagage wagen der II. IJ. S, M., of in, een, schuur of zooiets. Ten slotte werd dè arme zwerfster wegens het zon der middel van bestaan rondzwerven, geverbaliseerd en traden thans de Heldersche politie-agenten Ho- vingh en Duif als getuigen op. Maartje werd ten slotte opgeknapt met een eisch tot 3 dagen hechtenis en 4 maanden rijkswerkinrich- ting. HET MIJN EN DIJN. I Albert Dekker, een 23-jarig landbouwer, geboren te I Séhagen en, wonende te Zijpe aan den Jacob Klaas- senssluis, heeft aldaar de vrijmoedigheid ten opzichte van anderer eigendom ietwat te ver gedreven, wat hem heden in, de audiëntiezaal deed terechtkomen. Begin Augustus was hij bezig een stukje land te ontruimen in verband met de langs de Jacob Klaas- senssluis aan, te leggen trambaan. Daartoe moest hij een brug slaan, over een wegsloot. En daarvoor had hij geen hout. genoeg. Nu vroeg en verkreeg hij van 1 den putbaas A. A. de Weert van Krabbendam ver- 1 gunning om eenige andere" battijiga en kruitdelen, die bij elkaar lagen voor dat doel aan te wenden. Maar tot verbruik van mee/of ander bout kreeg hij geen vergunning. En toch... toch nam hij nog eenige delen tot zich en ging met een ervan, nota bene aan zijn eigen schutting te herstellen, Da(t ging toch wel wat ver en 't liep nu ook vast. Dë onder baas Leendert SLui van Warmenhuizen, ingelicht zijnde, vervoegde zich op Dekker's erf en zag de herstelling aan diens schutting, waarvoor hout was aangewend, dat bij de in aanleg zijnde lijn was vandaan gehaald. Daarmede nu zou de aannemer van het werk, de heer N. B. Bol len,, benadeeld zijn geworden. Rijksveldwachter Van der Marck uit Petten, de verbalisant, noemde beklaagde een gunstig bekend staand persoon. Spreker begreep niet. dat Dekker het heeft kunnen doen. Beklaagde houdt staande, dat hij het hout slechts leende, niet wilde behouden; hij zou het terugbrengen, maar dit werd opgeschort door het voortdurend regenachtige weer. Beklaagde's paard was door de afschutting van zijn welland geraakt. Vandaar dat hij tijdelijk hout van de tramlijn aan wendde om de schutting dicht te maken. Een der ar beiders, De Bekker, had gezegd, daar liggen planken van de lijn wat De Bekker nu ontkent - en toen heeft beklaagde daarmede zichzelf maai' geréd. De O. v. J. eisehte tegen Dekker f 25 boete of 12 dagen hechtenis. HIJ HAD BAGGER XOODIG. Jacobus de Haas, een arbeider uit Enkhuizen. was niet verschenen. Hij had in de aloude Loggerstad in de Zecdijkgraoht benoorden den vuurtoren in het wa terschap' Dredhterland zich wederrechtelijk bagger toe geëigend, die hij in een schuit trok en er brutaal mee weg voer. Lat onrechtmatig optreden werd gezien door den gemeenteveld wachter J. v. d. Berg, terwijl de opzich ter van DreciiIerland verklaarde, geen vergunning aan Dc Haas te hebben gegeven om bagger te gaan trekken. De O. v. J. qualiticoérde het gebeurde, als stroo- perij met behulp, van een vaartuig, iels waaraan be klaagde zich in 1907 ook al schuldig maakte. AVel is juist de termijn om uit dien.hoofde recidivist te zijn wat men is door binnen 5 jaren tweemaal het zelfde feit te plegen verstreken, doch spreker wil toch maar hoven het gewone tarief van f 5 boete of 3 dagen gcv., en eisehte thans f 10 boeie of 10 dagen hechtenis. EEN VALSCHE GULDEN EN EEN BAKKER. Volgt Jan Franeiscus Kouvvenhoven, een 26-jarige broodbakkersknecht uit Castricum. Deze kadeljespro- ducent was „den 25sten Augustus als zoovelen te Alk maar druk aan 't kermis vieren. Overal werd een kijkje genomen, ook in de wereldberoemde cakewalk csi stoomcaroussel Van Benner. Druk was het er, héél druk. Toch ihadl Benner's geoefend oog in de gaten dat do bakker hem een gulden in de haaiden stopte I die aan echtheid' nogal te wenschen overliet. Hannes i werd op zijne „vergissing'" gewezen en had gelukkig nog een zuiveren gulden die nu aan de caroussel j weid gewisseld. Lustig hobbelde onze vriend nu in «.„stoom". Maar die andere geweigerde gulden brand de ,'ncm toch in den vestzak. Wat drommel, hij. Jo~ hanncs Fransje Kouvveiihoven had dat ding toch óók in betaling gekregen, hij moest er dies zien af tc komen. Schade verkoos hij daar toch sappirdekiiek, niet bij te lijden. Dan maar eens bij dat aardige juffie aan de Cake walk geprobeerd. Mogelijk lukt het daar! En jawel hoor. Anna Stolwerk uit Bergen op Zoom vliegt in de kaars a's Hannes zich van de „stoom" naar hóar begeeft en dus in dezelfde inrichting ten tweeden male een zelfde truc- probeert. De gulden 'raakt onopgemerkt in de tasob der cofi- trolejufïrouw en naast twee kaartjes worden 90 cents het eigendom van snuggeren Hannes. Maar hij het natellen der ontvangsten ontdekt men de vreemde eend in de bijt. Daar de poging om Benner zelf het ding in handen te spelen in zekere mate tot aanwijzing kon strekken, liep de deeglrapper groot gevaar en be landde per saldo hier op het bokkekanicje. Wegens oplichting werd tegen beklaagde 2 weken (gevangenisstraf gcëischt. Mr. Leerberg wees er als pleiter op dat hier geen listige kunstgrepen en evenmin wederrechtelijke bevoor- decling in het spel waren. Met vertrouwen vroeg hij dan ook ontslag van rechtsvervolging voor zijn cliënt. lenduit den mond. verbeterde ..Jan* gauw. Koning had wel 't een en ander over Stuurman, die- hij per saldo ontslagen ha t, te vertellen, doch de O., v. J. vond, dat er geen termen waren geweest om zoo op te treden. Wegens mishandeling werd tegen beklaagde f 25 boete, subsidiair 25 dagen hechtenis gcëischt. TE HARDHANDIG. Louw Doorn van Broek op Langendijk was absent. Hij heeft aldaar den 10-jarigen Louw Bergen den 21 Augustus mishandeld door schoppan en trappen, om dat dit kind zijn zoontje oen duw gaf. Dat deed do kleine^ Louw Bergen omdat de jeugdige Doorn zijn. Louw's zuster HeTena een lxiterham afhandig maakte. De O. v. J. eisehte f 10 boete of f 10 dagen hech tenis. DEUREN DICHT. I)e 30-jarige Simon Pranger uit Den Helder siontl met het oog op de goede zeden, terecht met gesloten deuren. A.s. Dinsdag uitspraken. Feuilleton. i 32. Zij liepen, verder, de moeder van, den dominé en de kreupele. Een vrouw liep hen groetend voorbij, maar zij hadden er geen erg in. „U heeft zeker uw moeder al lang niet meer?" vroeg zacht en op veranderden toon de oude vrouw. Toen hief de kreupele het hoofd op en, keek zijn buurvrouw aan. ,,Ik heb haar nooit gekend," zeide hij kort. De oude dame keek van ter zijde naar den jongen *"man. Zij begreep dat dit ook iemand was, diq steenen op zijn pad vond. Dat rukte haar wat los van, haar eigen beslommeringen. „Goed, dat ge uw zuster hebt," meende zij. Toen kreeg Heinrich een heel rood hoofd en keek den dorpsweg langs, om te schatten hoelang hij nog met deze vrouw aan zijn, zijde had te gaan. Een ant woord gaf hij niet. De Stunden-Wilhelm slooide over de straat, in zijn lompe, zelfgemaakte zeildoeken schoenen. Dat deed bij voor iedereen, die hem er om vroeg. Hij wees naar zijn wollen muts, doe zijn vaal hoofd dekte en had zooveel haast als zijn zieke voet hem dat maar even toeliet. Maar toen hij de moeder van den domdnó gewaar werd, bleef hij toch staan en keek de oude dame aan. Zijn kleine oogen waren vol onrust, toen hij zei- de: „Er is geschrei in Israël..." Hij stotterde en keek voor zich. De moeder van den dominé lachte: „Wilhelm, ik ken dat geschrei en ik ken ook Israël. Maak voor den dominé maar een paar warme overschoenen. Op den preekstoel' van Jacobshof is het koud, om te bevriezen, en het hout dat wij krijgen, geeft geen warmte." Zij ging met een donker gezicht den halfdwazt. Toorbij en wendde zich weer tot Heinrich. „Wanneer ik wat meer geld had, zou ik vandaag &og tot mijn zoon zoggen: trek je zwarte jas uit en idien. je vrod in den scbdldereklel. Maar wat doet Volgt oen Kindervvettenzaakje. EEN TE LANGE TONG. Dirk van den Pijl. die een jaar of drie geleden te Benningbroek op de najaarskermis zoo geducht door zijn voel kleineren tegenstander Nardus Koeleman met een zakmes werd gesloken, zoodat do eene long ge raakt werd, 'is daar zeker wel prompt van genezen. Althans de nu 26-jarige reus, vrachlrijden. van be roep. wonende te Oudendijk, gemeente Bcets, kon zijn longen omstreeks half Augustus terdege uitzetten, tóen hij den Bcetser veldwachter S. Smit uitschold. Groote Dirk was kwaad, omdat hij: meende dat Smit, Leeg water, den (rijksveldwachter op hem had afgestuurd en dat moest niet gebeuren, want als Smit wat tegen hem. Dirk. had te vertellen, moest hij zelf komen. 't Was wel een gezellig discours dat Smit. die van de halte Schardam huiswaarts ging, met Dirk mocht hebben. Smit hield er aanteekening van. Dirk, nu weggebleven, werd opgeknapt met een eisch tot 15 gulden boeten of 15 da .eren hechtenis EEN DURE MUILPEER, Kees Koning, een groote forsche 29-jarige gérant. tdc vorige maand nog in „De Rustende Jager'" te gen resideerende, geboren te Amsterdam en nu wo- de te Sloten, kreeg den 7den Augustus in dat café ruzie met een der kellners, Johannes Marinus Stuur man genaamd. Deze kreeg van den pootigen gérant een dikke muilpeer tegen zijn gezicht, zoodat hij om geen .tweede vroeg. Waar bloedde hij1, werd den kellncr van Lont als getuige gevraagd. Bij' dé fonteinklonk het aarze- Binnenlandsch Nieuws. I DOKTERSTARIEVEN. Men meldt d.d. 21 Sept. uit Deventer aan Dc Tijd De genoesheeren alhier, die tot nu toe zich bijna allen tevreden stelden met een uniform; minimum-ta rief van f 0.75 tot f 1 per visite, hebben ons nu een geheel nieuw tarief voorgelegd, waarin de patiënten naar gelang van. hun inkomen in 5 klassen verdeeld worden en waarin onderscheid gemaakt wordt lo. tus- schen visites aan 't huis der patiënten of tijdens het spreekuur bij de doktoren aan huis; 2o. met den afstand tusschen-het huis des geneesheers en dat van den zieken3o. met den tijd van consult, die ver deeld wordt in dag, avond na zessen en nacht na 11 uur. Eindelijk 4o. moet men voor spoed-visites, visites op een bijzonder aangeduid uur en op Zondag nogmaals extra betalen. De 5 ..klassen" of graden van gegoedheid zijn lo. boven f 6000 per jaar inkomen; 2o. f 3000f G000 - 3o. f 2000—f 3000; lo. f 1200—f 200o. 5o. onder dè f 1200. Visites aan huis zullen a-esp. berekend worden ad f 2, f 1.50. f 1.25, f 1, f 0.75 en visites op 't spreek uur f 1.50. f 1. f 1, f i; f 0.75 cn f 0.75. Builen '1 spreekuur, doch wei aan huis des genees- heers alles dubbel, visites in consult met een anderen geneesheer driedubbel. 's Avonds geldt het dubbele, 's nachts eveneens het drievoudige tarief. Het beste protest els er ook tegen deze flink© verhooging van tarief geprotesteerd moet worden zal eenvoudig zijn niet ziek te worden. ZIJPE. Regenten van het Algemeen Armbestuur dragen aan den Gemeenteraad de volgende dames ter benoe- ming voor: 1. N. FrancisKater, 2. C. de GraafWit. 1. L. VaderHopman, 2. A. BrakSchrieken EEN OFFICIEELE ERKENNING VAN ESPE RANTO. Volgens de officiëele circulaire vajn 13 Juni jl., No. 10023, wordt door het Ministerie van Volksonder wijs in Bulgarije het Esperanto leerboek van den hr. Iv. H. Krestanof aan alle directeuren van gymnasia en paedagogische instellingen, l*en,evens aan de dis- trictesehoolinspecfceurs, ter studie aanbevolen KREEFTENVERGEFTIGING. Aan boord van het ss. „Koningin der Nederlanden", dat Woensdagmorgen, is binnengekomen, heeft zich op de thuisreis, tengevolge van het gebruik van kreef- ten-mayonnaise, een ernstig geval van vergiftiging voorgedaan. Verschillende passagiers werden min of meer ongesteld, van wie een zevental zich onder be handeling van den scheepsdokter, den heer A. H. van, Engelen stelden. Deze hield naar aanleiding van dit geval een consult met den majoor-dokter Beek, die als passagier aan boord was. De passagiers waren, sommigen reeds na enjceie uren, de overigen na een paar dagen, hersteld. Ern stiger liet het zich aanzien met den adjunct-admini- men al niet voor het dagelijksch brood." „Ja," zeide zacht de kreupele, „wat doet men aj niet Zij wafen, nu a^m, de pastorie gekomen. De dam,e gaf Heinrich •de hapd. Zij gevoelde plot seling st,e<rk, hoe ook deze door een, diepe klove van de Jacobshofers was gescheiden. Heel warm klonk haar stem: „Kom dikwijls bij ons, bij mijn zoon. Hij is daar boven steeds zoo a"een. Geen mensch begrijpt hem ,wil hem begrijpen De kreupele hield zijn hoedje in de hand- De kou de wind ging hem door het haar. Misschien was het dat wel, wat zijn voorhoofd plotsel'ng zoo rood kleur de. De uren schoten hem te binnen waarop daar ginds in den lachenden zomertijd drie mannen en eene vrouw in het huisje van den doodgraver zaten, hun feesten vierend in stille gelukzaligheid. Dat was nu alles vernietigd en een ieder ging zijn weg in ge drukte, koude eenzaamheid. Hij knikte slechts en zag met een mompelenden, groet langs de vrouw heen naar het bosch, hij liep vervolgens verder het school gebouw voorbij, waar de kinderen zongen, begeleid door ean vreemde viool. Het klonk wel niet valsch; maar het sneed den kreupele toch door het hart, zoo dat hij a's in "wilde vlucht verder ging". Liezel dacht er aan hert handwerk ter hand te nemen, dat zij nog kende van haar meisjesjaren en dat haar in de wereld een rijker stuk brood zou geven, dan dat er voor de kinderen van den ouden Neuhaus wap te verdienen op de Jacobshofer hoogte met horloges repareeren. Zij dacht daarover, maar zij 6prak er niet van- Haar scheen het toe. dat deze uitgesproken ge dachte de zrweep zou worden die haar weg zou -jagen uit dit armoedige kamertje, waar toch nog in een uiterst hoekje eenige hoop verscholen scheen. Hoop. verwachting, onzeker als nevelwolken, maar die toch soms schenen op te klaren om even een helder licht door te laten. Dikwijls, wanneer de vroege schemering zonk, stond de molenaarsvrouw aan het venster, en keek naar den raed van het bosch, waarin het pad naar den Kouden Grond verdween. Hoe dikwijls was zij dat pad gegaan op zomeravonden, terwijl de mannen, van wie éen de vioolkist droeg, naar Jacobshof terugliepen. Aarzelend en zonder vroolijkheid was zij naar den molen gegaan, waarvan het harde geklepper haarpijn deed, na het fluit- en vioolspel. En met tegenzin stond zij dan tegenover den, man, die haar als een stormwind paar zich toe had gerukt, 1 voor wiens hartstocht zij schrikte, en die haar ge voel van moederlijke zorgzaamheid, dat zij t,ot dus verre voor anderen had gehad, geheel deed verdwij nen. Maar nu, met dezen wintertijd, nu alles onder de sneeuw lag, was dit pad verdwenen. De vrouw, die in, de schemering keek, kon niet ontdekken waar het lag. Het; scheen haar slechts toe, dat het nu niet zoo zwaar en moeilijk was, die rich ting uit te gapn. Een donkere gestalte met grooten bochel en een, stil, wit gezicht, liep daar ginds. „Ik ga naar mijn zoon," hoorde Liezel haar zeggen. „Jij* hebt hem al leen gelaten en de Klot.zen_ kunnen niet zonder een vrouw. Jij hebt het op je geweten, als het heelemaal verkeerd gapt. Ik ben bij zijn vader gebleven en die was toch ook niet beter. Het zit hen in het bloed. In hun vurig bloed, al sedert eeuwen. Men heeft het niet goed bij de Klotsen. Maar hup kinderen zijn lief en blank als inelk en bloed. En hulpeloos zijn hun kinderen. Hulpeloos en vol behoefte voor een zor gende liefde. Alles wat mep in zich heeft aap zorg en teederheid en zalige weelde, dat moet men dezen kinderen geven, zooveel behoefte hebben zij daaraan. Zie eens hoe mismaakt ik ben en hoe ellendig. Maar weggeloop en, ben ik piet. Weet ge dan niet, dat vrou wen moeten zijn als soldaten: geen eigendom aap het lijf ep daarbij op die plaats gezet waar de meeste kogels vliegen. Jij maakt het je aj heel gemakkelijk. Jij gaat alles uit den weg en gaat buiten het strijd gewoel je heil zoeken. Maar nu zal je ook nooit weten hoe het klinkt, als een vrouw voor de eerste maal zegt: mijn zoon. Geen mond zal u moeder noe men en wanneer je opder het klimop ligt, evenals ik, dan heb- je tevergeefs geleefd." De molenaarsvrouw ging van het venster weg en liep naar doove Kaatje, die in den stal aan het werk was. Door haar liet zij zich den sleutel geven van de kerkhofpoort. De doodgraver, dieaap den molenaar berichtte, dat zijn jonge vrouw zoo dikwijls het graf van den schoolmeester bezocht, wist niet, dat hij slechts de halve waarheid zeide en dat voor het bron zen kruis van het familiegraf der Klotzen de sneeuw veel meer piat geloopen was dan voor het graf van den schoolmeester. Ook al zond de gele zon haar stralen nos zoo kort op Jacobshof en al maakte zij de dagen no^, zoo kort, het kon toch niet verhinderen dat Januari weer een smet op zijn naam geladen kreeg, zooals deze er al meerdere waren aangewreven lp den loop der vele jaren. De nacht was zoo grimmig koud. dat do sneeuw I onder eiken voetslap kraakte als glas, Aan den ramt der bosschen weerklonk 't geblaf der hongerige vossen, j Maar al was de nacht vol merkwaardig gedruis- geweest, de nachtwaker, die in de grijze morgen vroegte door de moeder van den dominé van den weg \ve:d afgeroepen, bezwoer haar, dit hij niets bijzonders ge hoord of gezien had. Maar toen de kleine vrouw hem beval naderbij te komen en hem toonde hoe dia tini der pastori© voi glasscherven lag en er aan die zijde van het huis 'geen enkele ruit meer heel gebleven was, toe zéidé- hij. dat de bliksem hem op dezelfde plaats waar hij stond mocht treffen, wanneer hij wist, wie dat gedaan had. Maar de bliksem trof hem niet ?oo schuldeloos en rein was de nachtwacht. De dag verrees en de burgemeester kwam om do schade in oogensdïouw te nemen. Hij had het lioofd dik in de doeken gewikkeld, had den ganschen nacht kamillethee gedronken, en zweetend in zi|n bed gelegen en wist van niets. Geen geluid had hij gehoord, of schoon hij klaar wakker had gelegen met stekende oor- en kiespijn. Zoo na en af kwam heel Jacobshof en bekeek do gapende wonden, in het dominé'shuis. Merkwaardig zeker had de onbekende getroffen. Zelfs heel "boven was -in de beide vensters van de schilders kamer van den' dominé ge-en ruit heel gebleven. Zij wezen het elkaar, de Jacobshofers en zij verbaasden er zich over. hoe zoo iets toch mogelijk was. Een paar jongere knapm. raapten een paar scherven op, beke ken cn besnuffelden ze als konden zij eenig spoor ontdekken. Maar toen zij bemerkten dat de dominé'-» moeder naar hen koek, toen lieten zij de scherven val len en gingen h oofdschuddend heen, als voor diepe raadselen staande. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1912 | | pagina 1