jlftiüi Bims- RONA Brieven uil EnpM. Van Hcuten's Cacao :iëel Overzicht Dinsdag 1 October 1912. SGMGE1 56'ste Jaargang N<>. 5191. COURANT. ÜTlFltliil- 8 Llllllllllil, In mijn vorig overzicht ben ik begonnen met iets te schrijven over het koersverloop van Amerikaan- sche fondsen en deed ik dit omdat deze markt voor het oogenblik de meest belangwekkende is. Waar in de afgeloopen week de belangstelling voor deze af- deellng eerder toegenomen is, zal ik dezelfde volg orde volgen. De goede verwachtingen, die men om- trent Amerika en de ondernemingen, aldaar koestert, kwamen, nog meer tot uitdrukking. Deze goede stem- I ming heeft mij niet verrast, waai* ik sedert lang het I oog gevestigd heb op de gunstige berichten, die van de overzijde van dien Oceaan ons bereikten, i Van spoorwegwaarden, welke allen een avans aan toonden, traden op den voorgrond gewone en preie- j rente aandeelen Kansas City Southern. Deze maat schappij publiceerde over de laatste maand gunstige j I netto-ontvangsten, zoodat de vrees dat het dividend 1 op de preferente aandeelen gepasseerd zou worden, wel minder wordt en de koers\ erbetering is daarom, vooral voor de preferente aandeelen, niet ongemoti veerd. Voorts waren, aandeelen, Atehisson, en Union belangrijk hooger; de vooruïtzicbten voor deze maat schappijen, die mede gunstige netto-ontvangsten liad- j den, te melden, nemen eene sterke positie in. Deze ondernemingen lceeren reeds resp. 6 en 10% dividend uit en, kunnen nog beduidend profiteeVen vaagde be tere tijden, die voor Amerika aanbreken. Van industrieel© waarden vestig ik direct de aan dacht op Steels, het voornaamste fonds van deze categorie. De gunstige berichten, die nog steeds uit de industriëele centra van Amerika tot ons komen, wijzen er zeker op, dat de trust belangrijke winsten moet maken. Voorts waren Amalgamateds en Smei- tings belangrijk beter; men komt meer en meer tot het inzicht, dat deze maatschappijen, belangrijke win sten maken eu dat dividendverhoogingen zeer waar- I schijnlijk zijn, nu de koperprijzen zich op het tegen woordige niveau blijven handhaven. Deze verwachte dividend verhooging is a.1 niet uitgebleven; daar de Anaconda kopermaatschappij het laatst aangekondig de dividend met 50% heeft verhoogd. Dit dividend komt ten goede aan de Amalgamated, daar deze maat schappij een zeer groot gedeelte van het aandeelen kapitaal der Anaconda bezit, zoodat het njet te ver wonderen is, dat Amals hunne rijzende beweging voortzetten. Ook Smelting® mogen zich in de gunst van, het publiek verheugen; deze maatschappij heeft ook nog bij een ander metaal belang, namelijk lood, en dit metaal is ook veel hooger in prijs geworden. Behalve voor deze maatschappij is de verhoogde prijs I van lood ook van invloed op den, prijs van loodwit, S welk artikel gebruikt wordt door schilders. "Wanneer iemand nu veel schilderwerk heeft, kan hij daar reke- ning mee houden.. Voorts zijn lederwaarden als Hide en Leathers en Central Leather gefavoriseerd met het oog op de I goede positie waarin de lederindustrie thans verkeert I en waren in het tweede gedeelte der week aandeelen en obligatiën Marine trust gezocht, nu verondersteld wordt, dat de hoogere vrachten ook de trust ten goede komen. Het is echter niet te verwonderen dat winstnemin- gen niet uitblijven en diat soms eene kleine reactie in- I treedt, wanneer minder gunstige factoren zich doen I gelden. Ben dier» minder gunstige factoren is de geldbeurs te New-York. Deze is nog al hoog, en daar om is men nog steeds bevreesd, dat beleenjngen, op gezegd wordep. In het midden der week was dan ook eenige aarzeling merkbaar, doch in de laatste dagen had de willige stemming de overhand}i,ondanks \het stijvere geld. Ik val wel in herhaling, doch nog steeds ben, ik de overtuiging toegedaan, dat hoogere noteeringen in uitzicht zijn en dat reacties eerder aanleiding kun nen geven iets te koopen. Het verloop onzer staatsfondsen geeft tot geene i beschouwingen aanleiding; zoolang de geldkoers wat j hoog blijft, gelijk tegenwoordig het geval is, zal de koers niet veel monteeren. Buitenlandsche staatsfond sen hebben evenmin niedging tot rijzen, integendeel waren Hongaren nog iets lager te verkrijgen. Aandeelen in cultuurondernemingen bieden ook wei nig variaties wat hun koersverloop betreft, aan. De suikerprijzen zijn iets gedaald, daar de vooruitzichten van den bietenoogst beter beoordeeld worden, nu het' weer wat zonniger wordt. Van invloed is dit echter op de noteeringen dezer aandeelen nog weinig ge weest. Van mijnbouwaandeelen waren aandeelen Ketahoen wat beter op grond van bevredigender berichten om trent het ertsgehalte van het goud, dat de mijn op levert. Petroleum waaiden houden zich ferm; van Indische soorten trekken Perlakken nogal de aandacht; men verwacht dat verdere boringen goede resultaten mo gen hebben. Orions kwamen flink op, nu na ruime afschrijvingen, 9% dividend aangekondigd wordt. In Russische soorten begint het kalmer te worden; men zal moeten afwachten, welke reorganisatie-voorstellen gedaan kunnen worden. In rubber- en tabaksaandeelen zijn de variaties ge ring, terwijl scheepvaartaandeelen vast blijven en enkele nog iets hooger gaan. Vooral aandeelen, Konin klijk Nederlandsche Stoombootmaatschappij maken eer goed figuur en bereikten zij reeds een koers van 135%. Van diversen valt nog te vermelden, dat de rij-1 zing in Peruvians tot staan is gekomen en gevolgd is door eene reactie. Na mijne beschouwing over drt fonds in "mijn vorig overzicht is dit wel te verklaren. J. Londen, 28 Se.pt. 1912. Eenfiigen tijd geleden Het een dame, die bij ons lo geerde, haar paraplu staan op een omnibus. O p zeg ik, omdat je hier zoowel op als in de omnibussen en trams kunt Kitten- De paraplu was nog tamelijk goed,, dus moesten er pogingen in het werk gesteld wor den, om het verloren schaap terug te vinden. Van een kennis had ik eens gehoord, dat je voor alle mo gelijke en onmogelijke verloren dingen naar Scotland Yard moet gaan, dus begaf ik me daar heen, verge zeld van de eigenares der paraplu. Den eersten keer bleek het, dat we onze dertig centen spoorgeld verknoeid hadden, want we kwamen ev om half vijf een half uur te iaat. Eenige dagen later een, andieren schelling er aan gewaagd met voorloopig meer succes. We waren op tijd. 'n Groot Talrijk zijn de openlijke en bedekte aanvallen, waar aan dit goede fabrikaat, waarvan men de concurrentie vreest, blootstaat, in weerwil daarvan worden dagelijks talrijker de gebruikers die de goede eigenschappen er van op prijs stellen. Zuiver en oplosbaar vol vetgehalte heerlijke krachtige cacaosmaak licht verteerbaar. Uiterst goedkoop, want men heeft veel minder noodig voor cie bereiding. gebouw in een der mooiste gedeelten van de stad Westminster vlak bij de bekende Parlementsge bouwen en de Westminster Abdij, is de bergplaats van verloren en vergeten goederen:, the Lost Property Office. Voor paraplu's bleek een afzonderlijk vertrek ingeruimd t,e zijn, waarnaar weverwezen werden. Twee beambten waren aanwezig, vier of vijf dames, wij tweeën en .de paraplu's. Daarmee was het tamelijk groote lokaal echter zo-owat vol. Van de hoeveelheid „spuiten", daar aanwezig, hadden drie of vier flinke zaken behoorlijk voorzien, kunnen worden. Duizenden paraplu's, parasols en wandelstokken lagen op plan ken langs de wanden uitgestald. De hoeveelheid ziende was mijn oordeel, dat we het verstandigst zouden doen niet öf direct heen te gSan, öf een niet al te slechte uit te zoeken en te beweren, dat het de onze was. Maar een der twee beambten kwam naar ons toe. Wat we zochten? Een paraplu. Waar en wanneer verloren? Zondagmorgen op bus 33. Dan moogt u hiervan uitzoeken, en we kregen een twaalftal volle planken tot onze beschikking. Wat op de andere planken lag, was reeds vóór Zondag ge vonden en kwam dus niet in aanmerking. Wij aan het zoeken naai* een paraplu, waarvan we niet beslist wis ten of de punit van hout of van ijzer was, waarvan, we de kleur vermoedden groenachtig te zijn, maai* 't kon ook bruin wezen (ik bedoel den stok), waar geen gaatjes in zaten, en die een haak had. Natuurlijk hadden zoo goed als alle paraplu's in onze afdeeling haken en hadden we er spoedig vijf of zes gevonden, die het beslist waren. Maar we voorzagen moeilijk heden, wanneer we brutaalweg een van dit vijftal uit kozen en beweerden dat het de onze was. De beambte zou natuurlijk direct kunnen nagaan, of de bewuste p.i..*.aplu werkelijk pp bus 33 was gevonden, op Zon dagmorgen,, want elk artikel was van een papiertje voorzien,, en, het slot van de geschiedenis was, dat we zonder den verloren schat vertrokken. En dat weet ik wel, dat ik in Scotland' Yard nooit meer naar een paraplu ga, zoeken, tenzij ze geen haak heeft of mijn n,aam er op staat. Na dit helaas vruchteloos bezoek was evenwel mijn nieuwsgierigheid opgewekt, om te weten te komen, staan, zooals ik vermoedde, op het lijstje bovenaan. In éen jaar werden er een veertien duizend gevonden en gedeeltelijk aan de eigenaars teruggegeven. Een koetsier of conducteur van een tram of bus ,is ver plicht binnen viel* en twintig uur een gevonden ar tikel aan een politie-bureau af te geven. Doet hij dit niet, dan kan-hij gestraft worden met een boete van f 120. Maai* zijn moeite blijft niet onbeloond. De eigenaar van een gevonden voorwerp moet den vin der een vastgestelde belooning geven, die gelijk staat met ongeveer eèn achtste der waarde, en nooit min der dan een shilling mag bedragen. Pboto's, papieren enz. worden een jaar bewaard en daarna vernietigd, maat de vinder krijgt ook in dat geval zijn shilling. 1 Voor zeer kostbare voorwerpen wordt de belooning door den Commissaris van Politie vastgesteld- en menigmaal is een koetsier of conducteur een aardig sommetje op die" manier ter hand gesteld. Sommige memschen zijn vreeselijk vergeetachtig, schijnt het. Van paraplu's wil ik niets zeggen, die laat ik zelf geregeld staan. Maar een zak met goud bijvoorbeeld! Een bankier liet een zak met f 8400 in goud achter in een cab. Den volgenden dag ont ving hij zijn eigendom terug aan Scotland Yard, maar zijn vergeetachtigheid kostte hem toch f 900 aan den eerlijken koetsier. Een anderen keer werd er voor f 36.000 aan juweelen op een bus gevonden. Een koet sier, wien door de beambte aan Scotland Yard twaalf honderd gulden, werd uitbetaald voor het terugbe zorgen, van een zak met geld, nam zijn fortuintje schijnbaar onbewogen in ontvangst. Hij was, zeiden de beambten, te vol om iets te zeggen, wat tamelijk dubbelzinnig is. Ook de verschillend© 'treinjnaajtschappijen he;bben afdeelingen, met vaste beambten, voor wat in, de coupé's en stations gevonden wordt. Een uiterst nauwkeurig onderzoek wordt ingesteld, zoodra een tallen telegrammen worden verzonden, en meestal passagierc verklaart iets verloren te hebben. Tien- wordt de moeite beloond- Soms evenwel is alles te vergeefs. Zoo klaagde een heer, die met elf koffers reisde, over het wegraken van een daarvan. Honderd vijftig telegrammen werden het land doorgezonden, tot ten slotte bleek, dat de koffer nog veilig bij den eige naar thuis op zolder stond. Een Griiek vorderde achttien duizend gulden schade vergoeding voor het verloren raken van een doos met oude manuscripten, die hij beweerde van het Great Western Station in Oxford gezonden te hebben naar Paddington Station in Londen. De geheele lijn werd nagezocht niets gevonden. En de Griek kreeg 12 maanden, want het bleek, dat hij van ©en ander sta tion in Oxford naar een ander in Londen was gegaan, engehoopt had, op deze manier de maatschappij af të zetten. Honden, kaften, papegaaien, witte muizen hooren ook al tot dé gevonden, voorwerpen, en worden, ais zoovele andere,, ook soms niet teruggevraagd. Het pleit niet voor de taal, die sommige menschen gebrui ken, wanneer ze hun verloren eigendom niet terug kunnen vinden, als ik vertel, dat een paar papegaaien in The Lost Property Office alleeroutzettendst kon den vloeken. Om ten slotte nog éen ding te noemen strooien hoeden, vormen, een aanzienlijk deel van de verloren voorwerpen bij de treinmaatschappijen. Niet, dat de rdenschen die bij vergissing laten liggen en bloots hoofds den, trein verlaten, 't Zijn hoeden, die uit de raampjes zijn gewaaid en langs de lijn worden gevon den, Kisten vol worden er 's zomers naar het be- waarkantoor gebracht. Iemand, die zoo'n, kist vol met verschillende hoeden aan een station zag staan, vroeg bezorgd, of er een, ongeluk gebeurd was. Hij kreeg evenwel ten antwoord, dat het de wekelijksche opbrengst was van alle stations langs die lijn. Binnenlandsch Nieuws. I DE KERKTOREN EN DE KERK VAN HARINGHUIZEN. Wie in het laatste halfjaar of sedert langer tijd niet in het kleine dorp Haringhuizen is geweest en er n,u komt, zal zeker even opzien tegen den beken den ouden kerktoren met zijn dikke muren, die, zoo als dat heet, haast uit de kennis is geraakt. Het eeuwenoude gebouw is voor slooping bewaard gebleven en grootendeels gerestaureerd en tot zijn oorspronkelijken staat teruggebracht. Zooals vanouds kerk en toren een sieraad van de plaats plachten te wezen, is nu de kerktoren van Haringhuizen te voor schijn gekomen uit zijn staat van verval, met de sierlijke flamboyantbogen in de groote nissen in zijn tweede verdieping en boven zijn ingang, even fraai als andere bouwwerken uit de 15de of 16de eeuw, die als „bezienswaardig'te boek staan. Hier is een stuk metselwerk aangebracht, waarvan den vervaar digers eer toekomt. De oude plompe voordeur is vervangen dpor een nieuwe met opgelegde scharnieren in stijl, evenals het het doorgeroeste kruis met den stijf overhangenden weerhaan op de torenspits, zijn weggenomen en vervangen door eene nieuwe afsluiting in overeen stemming met het geheel. Tegen dien zwaren vierkanten toren staat 't kleine kerkgebouw met zijn onaanzienlijk uiterlijk. Zoo was het al tientallen jaren geleden en er zal wel nieman.d meer leven, die het kerkje grooter heeft gekend, dan het thans is. Maar den vreemdeling zal het stellig voorkomen, dat hier het een kwalijk bij het ander past. En dat is zoo. Vroeger zal dat anders geweest zijn. Tot welken tijd dat „vroeger" zich wel uitstrekt, en over hoeveel eeuwen het Tijdsverloop gaat, waarin de herhaalde veranderingen zijn voorgevallen, die het kerkgebouw tot zijn tegenwoordigen bescheiden om vang hebben doen inkrimpen, is niet zoo gemakke lijk te bepalen. Een der laatste groote verbouwingen van de kerk heeft plaa,ts gehad in het begin der vorige eeuw. Im mers: uit het Kerkeboek der Ned. Herv. Gemeente van Haringhuizen blijkt, dat de EBgelsche troepen, die in 1799 in de kerk waren ingekwartierd geweest, veel hadden vernield en beschadigd aan koorhek, doop hek, zitplaatsen, ramen en muren, waarom in de ver gadering van Mei 1800 werd besloten om aan de Municipaliteit (plaatselijk Bestuur) van Barsingerhorr te verzoeken, het kerkgebouw van Haringhuizen te repareeren. In den zomer van 1808 is, wegens ver bouwing, de kerk gedurende eenige weken niet voor de gewone godsdienstoefening gebruikt kunnen wor den. Het koorhek, waarvan hier sprake is. geplaatst als afsluiting van een, koor, of eene afzonderlijke ruimte, gewoonlijk aan, de achterzijde begrensd door muren in een lialven acht- of tienhoek opgetrokken, zooals dat nog aan de I! rvormde kerk 1» Barsingerhora te zien, Is, men vindt er te Haringbuizen niets meer van. De oostelijke muur, waarachter dat koor ver moedelijk zich bevonden zal hebben, is thans recht en vlak opgetrokken. Als men nu het kerkje binnentreedt, zal het iede- ren bekende opvallen, dat het er veel vriendelijker uitziet dan 'n paar n>aanden geleden, toen 't harde blauw van 't houten gewelf 't door de kleine ramen spaarzaam verlichte gebouw Zoo somber maakte. Het schilderwerk doet het inwendige van de ke*rk voor- deelig uitkomen. De opmerkzame beschouwer vindt hier veel, dat terugwijst op een, verleden van vele eeuwen en hij kan zich terugdenken in een tijd, dat de kerk wèl paste bij den forscli gebouwden toren, die toen nog een, hoogere, insgelijks met traceeringen versierde derde verdieping zou gehad hebben, met een hoogere steenen spits. Tegen den noordelijken zijmuur staan zware ronde steenen zuilen met versierde kapiteelen. als in de gebouwen uit de 15de eeuw. Op eene afbeelding in een oud boekje, getiteld „Hollandsche Arcadia" door Nicolaas Bruin, uitgegeven in de voorlaatste eeuw (1732), staat tegen die noordzijde nog een zijbeuk i vanjgelijke hoogte en breedte en afzonderlijke over- kapping als de kerk zelf, met nog bovendien een kruisbeuk naar het noorden: een dubbel gebouw dus. Zooveel is zeker, dat die zuilen met spitsbogen er tusschen, eene andere bestemming hebben gehad, dan om te dienen, tot steun voor een lagen muur in een klein kerkgebouw en het Is evenmin denkbaar, dat kerk en toren vroeger een zoo groot contrast hebben gevormd als thans. Het koorhek is weg, maar het eikenhouten doop hek met oud houtsnijwerk is er nog, Ook de predik- stoel van 1654 draagt snijwerk. Voor aan den kansel is een in hout gesneden wapenschild, misschien af- komstjg van een der Vrouwen van Schagen, onder wier Heerlijkheidsgebied. zooals men weet, voorheen ook Haringhuizen met Ba,rsingerhorn en Kolhorn be- hoorde. j Midden in den Zuidelijken zijmuur is (ook aan de 1 buitenzijde van de kerk is dit zichtbaar) eene om lijsting, die wijst op een vroegeren ingang aan dien kant. Boven dien vroegeren ingang hangt thans 't groote vierkante houten bord met het vers getiteld: „De Regte Toehoorders", zoo eigenaardig van vorm en inhoud, zoo echt typisch voor zijn tijd, gedagteekend met het jaar 1663 en gemerkt met den naam L. Hcn- dius. Er hing vroeger nog een ander dergelijk bord be vattende eene berijmde „geloofsbelijdenis der Chr. Kerck", doch dat was door den tijd zoozeer bescha digd en onleesbaar geworden, dat men het nu heeft weggenomen. De zitbanken zijn van verschillende constructie; er zijn er nog met versierde paneelen in den rug. uit den Gothischen tijd, die misschien zoo oud zijn, als het oude gebouw zelf. Hoelang die daar al dienst gedaan hebben? Zoolang misschien als de klok daar boven in den toren, waarop staat vermeld: „mi maécte Steven Butendijc in 't jaer ors heren MCCCCLXXV"? Die grafzerken in oude kerken.... men kent ze immers! Hier onder den predikstoel ligt er eene met een miskelk er op gebeiteld, nog gedeeltelijk leesbaar, en aanduidende den naam van een diaken-pastoor, in 1564 gestorven. Zoo is het bescheiden kerkje van Haringhuizen thans met het oog op het verleden en het heden zeer zeker de aandacht waard. SLACHTOFFER VAX HET MILITARISME? „Het Volk" bevatte Zaterdag het volgende ook door ons overgenomen bericht: „Men zendt ons van het manoeuvre-terrein het vol gend ontzettend bericht: „De manoeuvres, waaraan wij hier deelnemen, heb- ben. Dinsdag weder een slachtoffer geëischt. Te I.ei- muiden is door eén automobiel, waarin minister Co- lijn met gevolg waren gezeten, een landweerman aan gereden. De man viel voorover ln zijn bajonet en was onmiddellijk dood. Hij was in het hart getroffen. „En nu, alsof daardoor aan het in-treurigc van dit orgeval nog iets kan worden goedgemaakt, is fle order uitgegeven dat de verdere oefeningen zonder bajonet op het geweer zullen plaats hebben. „Als het kalf verdronken is, dempt men den put... „Maar dat onze volksjongens aan zoo'n gruwe- lijken dood gewaagd worden, is een vrees»lijke be dachte." Wjj hebben naai* de juistheid van dit bericht la:»n mformeeren en kregen van den stellingc-om mandaat, generaa.' Fabius, het volgende ten antwoord: „Ik kan niet anders gelooven. dan dat het geheele bericht een canard is, want ik heb er niets van ver nomen. en dan had het mij toch officiéél moeten ge rapporteerd zijn. Ik mag niet aannemeq, dat eenige autoriteit zoo in verzuim zou wezen, om een derge lijk belangrijk voorval niet onmiddellijk te berichten. Maar er is meer. Gistereni- tusschen 2 en 7 heb ik, om de oefeningen van de landweer te controleeren^ een bezoek gebracht op alle plaatsen, waar de land- I weer öf oefende, öf gelegerd was. Vijf uur ben ik daarmede bezig geweest, omdat de afstanden zoo groot zijn. Ik heb allerlei» landweermenschen gespro ken, de bataljons-commandanten natuurlijk ook, be halve éen, die, na den zeer vermoeie'nden nacht laat teruggekeerd, wat rustte. Geen enkele heeft mij iets omtrent iets dergelijks gezegd, wat natuurlijk het geval zou zijn geweest, wanneer er iets gebeurd ware." Handelsblad. Bij de ambtelijke enquête naar het doodrijden van een landweersoldaat door een auto bij de fortma noeuvres hebben alle vijf landweercommandanten ver klaard van eenig ongeval van dien aard niets te wet,en. Het bericht wordt te meer als verzonnen be schouwd, daar gebleken is, dat te Leimuiden. waar het doodelijk ongeval op Dinsdag jl. zou zijn ge beurd, in het geheel geen landweer op dien dag ge weest is. In Het Volk schrijft een partijgenoot het volgende: De Zaterdagavondnummers der burgerpers spreken, op gezag van den stellingkommandant, eeneraal-ma- joor Fabius, het bericht tegen, dat er te Leimuiden een land-..eerman zou gedood zijn. Deze tegenspraak noopt mij, als den berichtgever van „Het Volk", de volgende bijzonderheden, "mede te deelen.:

Schager Courant | 1912 | | pagina 1