Mltutti Nitus- Mitritilit- Luilnitlil De Übeaische Volksbank. Dinsdag 14 Januari 1913. CHAGËR 57ste Jaargang No. 5218 COURANT. Ingezonden, een voorschot de N.V. Courapt-d en Hapdelsdruk- leden. Men rekent dat volgens hot register er 600 Rapport der Commissie van Onderzoek benoemd kerij voorheen Koster en Co. verleend van f 2000 j leden zijn. hoeveel waren daarvan nfig in wcrkéUJk- in de vergadering der Coöp. Vereeniging „Volks- en dit verleende voorschot is de oorzaak geworden held lid? bank". Spaar- en Voorschotbank te Alkmaar van veel leed en tranen. Wij hebben het register niet in onze handen kun- gehouden 3 Januari 1913. des voormiddag ll' De thans overleden directeur K. J. Koster had het nen krijgen, 4 dagen achtereen is togen artikel 11 uur, In Hotel „De Nachtegaal" alhier - onzalige plan opgevat, op te richten het dagblad ..Het der Coop. wet in. dit register onwettig in bezit ge- Toen onze Commissie in de door 'het Bestuur der Nieuws", en voor deze exploitatie was geld noodig. bleven van mr Verdam, waardoor deze rechtsgeleer- Coöp. Volksbank bijeengeroepen ledepvergadering op "Waar- nu volgens art. 33 2e lid dér Statuten. Di- de zich 4 maal heeft schuldig gemaakt aan Wets- 3 Januari jl. was benoemd, stond het na eeri"e be- recteur noch commissarissen, noch voorschotten overtreding. spreking onder eikander bij ons vast dat zou ons - mochten nemen, noch borgen mochton zijn, werd door\ Naar ons echter van bevoegde zijde werd medege- onderzoek eenige waarde hebben. wij vlug moesten de commissarissen besloten aan de X.V. Courant- en deeld is in werkelijkheid hc-t ledental circa 300. hoo-fnrva., 6 Handelsdrukkerij v.h. Koster en Co. voor de exploi-1 Dit komt hierdoor: Artikel 12 der Wet op de Coöp. tatie van „Het Nieuws" een crediet te openen onder i Vereenigingen zegt: dat de toetreding tot lid eener persoonlijke borgstelling van hoogstens f 10.000. j Coop. vereeniging alleen wordt kenbaar gemaakt door beginnen, daar wij aan de weifelende houding van het Bestuur op de vergadering reeds bemerkt ha4- den, dat het alleen noodgedwongep, medegeholpen had onze Commissie te benoemen; zooals men zaj bemer ken, was deze vrees niet ongegrond. Den middag reeds van denzelfden dag, vergader den wij om de lijnen vast te stellen waarlangs ons onderzoek zou loopen en tevens om onzen deskun dige, wiens bijstand ons was toegestaan op de leden vergadering, te benoemen. Wij meenden, dat wat diiit laatste punt aanging onze keus reeds was aangewezen op den heer j. H. Op verzoek .van een der commissieleden nemen wij het volgende ingezondlen stuk op: Alkmaar, S Januari 1913: Aan. de Commissie van Toezicht voor de „Volks bank", aangesteld in de Ledenvergadering van den 3den Januari 1.1. Mijne Heeren. Den 3den Januari werd ik ndoor uw oommissie be noemd tot administratief deskundige, ten einde een onderzoek in te stellen naar den toestand van de „Volksbank". De ledenvergadering hierboven ge noemd had u het uitdrukkelijk recht gegeven deze benoeming te doen. Vooraf wensch ik vast te stellen, dat dit onder zoek door de tegenwerking van het Bestuur van deze instelling slechts gedurende een tijdsruimte van ongeveer 3 uur Ll. Zaterdag heeft kunnen plaats vin den. Het plan, te werken aan een juiste balans en door aanschrijving van de spaarders een juist cij fer der inlagen te verkrijgen, heb ik niet kunn,ep uitvoeren. ZooaJs ook door uw Commissie is gecon stateerd, is mij de toegang tot het kantoor alléén, toegestaan in tegenwoordigheid van een der Commis sieleden. Bovendien, behoudens wat er meer afwezig mocht zijn, bevond zich niet tenj kantore: het ledenregiister, bedoeld bij art. 11 der Coöpera- tiewet; het spaardersboek de notulen. De wel aanwezige boeken hebben zich tijdelijk buiten het kantoor bevonden en zijn gewaarmerkt vragen: door den heer Mr. A. M. de Lange. Krachtens wiens Hoe was de verhouding, van het Dagblad opdracht is mij onbekend. Nieuws" tot de „Volksbank"9 Ofschoon de ontbrekende boeken en gebrek aan Hoe stonden de commissarissen tegenover de gel- tijd oorzaak, waren, dat onregelmatigheden in beheer den die de heer J. de Lange Corn.z., ongedekt aan an toezicht in oen groot aantal gevallen slechts ver- de Volksbank had verstrekt? moed kunnen worden, ie het mij gelukt reeds enkele En bovenal: hoe hebben de commissarissen hun onregelmatigheden vast te stellen. Het zijn de vol>- toezicht uitgeoefend? gendc: z©© begaven wij ons in gezelschap van den heer Overtreding van art 33 der statuten, luid einde: Elfring 4 Januari des morgens 10 uur naar „de Noch door den directeur, noch door commissarissen Volksbank", waar we na eendg wachten op den waar- kunnen voorschotten worden genomen. nemenden directeur den heer J. Hoogvorst, van die- Volksbank tot op 1 Dec. 1912 bedragend f 102284.5: I'-oor den overleden directeur en door alie comimis- zen vernamen, dat de president-commissaris', de heer1 «arissen zijn aanzienlijke voorschotten genoten, en Mr. Verdam, dienzelfden ochtend vóór ons reedte ten reeds vanaf 1906. kantore wap geweestj en den beer Hoogvorst geboden De presddept-commissaris, Mr. Verdam, is op dit ha,d, alleen, onze commissie, doch niet onzen otogenblik nog schuldig 3043.72 (zie bijlage), dé deskundige toe te laten,. commissaris G. C. Hulst f 2026.04 (zie bijlage). Eén Dit was het begin van de tegenwerking, die z,ooa,ls tweede rekening tan, diezein commissaris moet nog be- we zien zulllen, zich steeds herhaalde. "taan, maan kon, door tijdsgebrek niet worden opge- Wij stelden tegenover dat verbod van mr. Verdam nomen. Verder bestaan er rekeningen met de com- het besluit der ledenvergadering om ons bij te laten missarissen, Kramer Gjijiris en Kooi, en, een rekening staan door een deskundige, maar tevergeefs de ten name van K. J. Koster dir.c.s., waarvan ik heer Hoogvorst had nu eenmaal zijn instructie en er om dezelfde reden geien afschrift heb kunnen maken, zat voor ons niets anders op dan ons naar Mr Overtreding van art. 20 der statuten, luidende: Verdam te begeven, om diens toestemming te erlan- „Alle verbintenissen door de vereenji'ging aan te gaan gen, wat ops na lang wachten en hevige discussie ge worden door den directeur en een, commissaris onder- lukte. teekend.'" In het gesprek dat Mr. Verdam voerde met onzeh Van den heer J. de Lange C.Jz. is geleend een be- voorzitter, ried hij, Mr. Verdam, ons aan te wachten drag, dat op 11 Dec. 1912 groot was f 102284.52 tot Dinsdag met den aanvang vap ons onderzoek, en ©n nadien grooter moet zijn geworden. Door het niet als wij dan toch wilden onderzoeken, de invexrtaris- van een rekening met dezen heer, is dit be- lijst na te kijken. Wij konden dan precies zien wat de gedagteekende onderteekeping van het lid, ergo moest elk die lid werd zijn naam plaatsen in het be doeld bij art. 11 Register, terwijl men dan alleen ophoudt lid te zijn, door de Inschrijving eener daar toe strekkende verklaring op den kant van het In artikel 11 Coöp. Wet bedoeld register naast den naam var het uittredend lid of door een notariëele acte Er werd een blanco borgstelling genomen en daar boven werden gezet de namen der borgen, te weten: de heeren notaris J. P. Backx, te Wieringerwaard; G. C. Hulst te Schagerbrug, A. C. Jager, journalist te Alkmaar en K. J. Koster te Alkmaar. Deze borgstelling is steeds gebleven in blanco, en alleen geteekend door den persoon die geen cent had, I den heer A. C. Jager, die goed toekende, voor j in afschrift aan het register gehecht w f 8000. Wij stellen dus vast uit deze feiten, dat de Deze inschrijving wordt gedagteekend en door het Elfring, leeraar M. O. boekhouden alhier, "daar"deze directeur der Volksbank K. J. Koster, en dé oom- uittredend lid en het bestuur onderteekend, art 13 reeds bewezen had eenjgszins op de hoogte te zijn missaris G- G- Hulst, dubbel overtraden artikel 33 derCoöp. Wet van den toestand der Volksbank en wij bovendien 't statuten, zij leenden nl. aan zich zelf, want deze bei- Het ging daar raar toe aan de Volksbank, vertrouwen hadden dat genoemde heer ons in deze de waren vennooten der Courant en Handelsdrukkerij Den laatsten tijd kreeg men steeds voorschotten zaak krachtig zou ter zijde, staan. die hét crediet vroeg,en bleven heel braaf borg voor zonder als lid zich in te schrijven, en hij wier Het verheugde ons dan ook zeer dat deze aan- zicl1 zelv©- schuld betaald was en ophield lid te zijn dacht er n stonds bereid was met ons te confereeren en ons-ter Zo° heeft de muil van den moloch „Het Nieuws" 80 van, de 100 gevallen zelf niet aan to voldoen aat zijde wilde staan. waarin men 30 November 1907 f 2000 wierp, tot en, artikel 13 der Coöp. Wet. werd hij er dus door di. Nog besloten wij voor dén goeden gang van zaken met 27 December 1912 verslonden f 97.632.48, d.w.z. Directie niet op attent gemaakt, dan'is hij nog lid' den heer Breebaart te benoemen tot voorzitter, den de penningen van spaarders, leden en aandeelhouders. Zoo komt het dat nog misschien een paar hondert heer Zoidscherwoude tot penningmeester voor het En toen wij mr. Verdam vroegen: maar waarom hebt menschen volgens de wet lid zijn, doch in werkelijk geval er kas mocht komen, de heer Fenjjn nam het 6^ 8een Paal en P©rk gesteld aan deze geldverslin- heid niets meer met de bank hebben uittestaan. -- denae exploitatie, zoide deze, niet geweten te heb-l Moeten nu deze menschen de dupe worden van hé ben, dat de rekening zoo hoog was, terwijl hij even wanbeheer der commfssarissen? zoo goed als wij hadden kunnen zien op fol. 820* Deze leden, meest allen werkers, die voor hunhan- boek B, dat op de altijd verleende voorschotten slechts del of uitoefening van hun beroep geld opnamen bij 3 maal is afgelost tot een gezamenlijk bedrag van de Volksbank? Behalve de risico die zij nog loopen f 1207.29. Voorwaar een onbegrijpelijk vertrouwen door het moeten volstorten van hun aandeel in de had men in den Directeur. j schade tot, een bedrag van f 150, hebben deze men- Ma,ar er is meer. schen reeds veel leed ondervonden en schade geleden. De Volksbank had een crediet bij de Ned. Bank op door het aflossen hunner acepten. accept welke op heden bedroeg f 28000, bij den heer Ook zijn er menschen die nog enkele gulden6 J. de Lange Gornz. was per accept verdisconteerd eén schuld hebben, die reeds haddén willen a/lossen, maar bedrag groot f 14000, dit ajles was .gedekt, echter gaf door het argument van wijlen den directeur, dat als de heer J. de Lange Corn.z. nog een crediet aan, de zij hun aap deel terug namen, zij nimmer meer lid konden, worden., dit niet dédain. Nu bepaalt art. 20 der statuten dat alle verbin- Zoo zijn er vele, en deze moeten front maken te- ten issen door de vereeniging aan te gaan, moeten gen de commissarissen en hun gerechtelijk aajispraifce- opderteekend zijn door Directeur en éen Commissaris, lijk stellen voor de geleden schade. Het geld dat de Volksbank nu nog aan den heer Wij als commissie hebben nog gepoogd met de de Lange verschuldigd istebetalétn groot f 102284.52, commissarissen te vergaderen om de zaak langs man- vertoont op het laatste Jaar een merkwaardige stij- nalijken weg te schikken, de heeren, hebben niet ge seer etariaat op zich. Wij besloten ons onderzoek in te richten naar deze „Het ging. Januari 1909 was de Volksbank verschuldigd Januari 1910 Januari 1911 en 11 Dec. 1912 was dit bedrag gestegen tot Wild, doch de Coup. failliet aangegeven. Het zij zoo. Wij stellen vertrouwen in ons rechtscollege, en ge- 34800.looven dat. nu niets meer kap worxlep verborgen ge- 33829.02 houden, de schaal van het recht zal overslaan naar 38700.— de zijde der onschuldigen in deze ramp, spaarders en leden. 102284.52 Wij wachten voorloopig af- Leden en spaarders!. En nu beweert men van bevoegde zijde, dat voor denkt om uwe belangen, en waar wij als commissie, dit crediet vap f 102284.52 geen verbintenis bestaat, wettig benoemd door de leden der Coöp. Volksbapjk, geteekend door Directeur en Comm., wij hopen voor onzze taak niet ten volle hebben kunnen uitvoeren,, den heer de Lange van wel, maar, boe prachtig er treft ons in deze geen blaam maar hen die dit on- op de maapdelijksche vergaderingen van commiesa- derzoek hebben belemmerd, de commissarissen, rissen werd geconttroleerd, bewijst deze rekening Bij gewonen stand van zaken zou dit rapport zijn weer, want alweer beweerde de president-commissaris, uitgebracht in een bijeen te roepen ledenvergadering drag nog niet verder gevolgd kunnen, worden. De de schulden en wat de baten wapen.. Zeer natuurlijk mr. Verdam, dot het hem onbekend was, dat menden der Coöp. vereeniging „Volksbank", nu het faillisse- gel dop name is geschied op kleine stukjes papier, al- was het, dat de heer Breebaart antwoordde, dat wij' heer J. de Lange Cornz. zooveel geld schuldig was. ment is uitgesproken. Is het ons onmogelijk, wij kun- leen onderteekend door dien directeur. Mochten even- zelf wel zouden heslissen wat we in zouden zien, en I Maar hoe moet deze naïviteit, van, commissarissen nen u leden, niet persoonlijk bereiken, tuëcl deze papiertjes de verbintenis niet vormen, hoe we on3 onderzoek zouden iprlchten. beschouwd worden ajs het waar is, wat ons vap be- Dit verslag zal ongetwijfeld onder uwe aandacht maar steunen o.p een reeds eerder aangegane vér- En toen gingen we onderzoeken, althans we wal- voegde zijde werd medegedeeld, nl. dat in de notulen komen, en dit zzeggen wij u, wij zullen niet rusten, bintenis met den kassier, dan al deze verbintenis iin den dit, maar die tegenspoeden hielden niet op, betva:i de vergadering van commissarissen, gehouden 9 voor dat dit onrecht aan honderden armen gedaan, elk geval mede-onderteekend moeten zijn door een, register dat volgens artikel 11 der Cööp. wet ged|u-Dec. 1907 t© lezen staat dat besloten werd op voor- gewroken is. #ör commissarissen. Of dit het geval is, zal èerst rende de opening van het kantoor der Coöp. ter in- «nderzocht moeten worden. InjmüddelB kap het een der zage moet liggen, was er niet, dat was bij mr. Verdam; de notulen die wij voora.1 noodig hadden om oorzaken voor het achterhouden der notulen zijn. Het door de firma de Lange verschafte crédaetj be droeg: Januari 1909 f 34800, Januari 1910 f 33829.02, Januari 1911 f 38700, 11 December 1912 f 102284.52 Overtreding vap een besluit vap commissarissen. stel vap den Directeur om de winst- en verliesreke- Helpt ons dan gij die lid, spaarder of aandeelhou- ning fictief te verhoogen, ten einde de winst voor der zijt der Volksbank, en uw schade wilt verhalen heeren commissarissen grooter te makep? op de oorzaak derzelve, meldt U bij een onzer aan o£ Verder was het Presidentschap voor mr. Verdam zendl ons bericht, wij roepen u dfeui op tot een bijeea- vaa de commissarissen waren, er niet, evenmin als die lang geen onvoordeelig baantje, zeker het controlee- komst, waar wij onze belangen zullen behandelen, spaarbankboeken; notulep en spaarbankboeken waren ren nam veel tijd in beslag en tijd is geld, maar wij U geachte Redactie ten slotte onzen hartelijke* bij den heer mr. A. M. de Lange alhier. hebben ©en tweetal afschriften van nota's in ons be- dank voor de gastvrijheid in uw geacht blad. toegestane credieten, te toetsen aan de besluiten Hoogachtend, De Commissie: J. BREEBAART Jz.. Voorzitter. M. ZUIDSCHARWOUDE, penningm. J, FENIJN- Secretaris-Rapporteur. I'.S. In de Alkmaarsohe en Schaper Courant vap Binnenlatulscb Nieuws. De heeren Breebaart en Elfring togen inmiddels zit, waaruit het blijkt, dat de „Volksbank" nog al waarbij aan de N.V. Courapt- en Handelsdrukkerij aan het werk om de boeken na te pluizen, de hee- eens procedeerde, beide nota's zijn ingediend door mr. „Het Nieuws" v.h. K. J. Koeter Co., geen hooger ren Zuidscharwoude en Fenijn gingen naar den heer J. Verdam, de eene is een afrekening van verloren crediet mocht worden versohaft dap. f 10.000.mr. A. M.de Lapge om de notulen op te vragen, die processen door de Volksbank waarbij deze heeft te Dit besluit moet te vinden zijn in de nieh-afgege- de heer mr. A. M. de Lange bij ons onderhoud 'ver- betalen het bagatel van f 1644.27 en de andere nota ven notulen. In strijd met dit besluit is een voor- klaarde niet meer te bezitten, deze waren in t bezit is een lijstje van invorderingskosten door de Volks schot verleend van f 97622.48, stand 27 December vap den heer mr. v. d. Hoeven, die ons pertinent bank te betalen aan mr. Verdam en dat als eindcijfer a.s. Donderdag zullen ledeïi, spaarders en aandeelhou- 11. (zie bijlage). In dit bedrag zijn voorschotten be- weigerde ze terug te geven. vei meldt f 1641.75. Men waagde aan de Volksbank ders worden opgeroepen tot een bijeenkomst op Zog- grepen verleend na staking der uitbetaling aan spaar- Tot toelichting diene dat op verzoek van commissa- wel eens wat, of er te verhalen was of niet, aanpak- dag 19 Jan. 1913. Mep lette dus op deze oproeping, der?. Op fol. 181 boek B zijn voor het verleende rissen der Volksbank een notariëele inventarisatie ken jongens, aanspreken in, de rechten, en als dap crediet als borgen, genoemd (zie bijlage) J. P. Backx, was opgemaakt van baten en schulden, der Volksbank welmeenende menschen waarschuwden tegeai deze wïj- G. C. Hulst, 4- C. Jager en K. J. Koster. door den heer notaris mr. A. P. H. de Lange, de ze van doen en meenden, dat minnelijke schikking Overtreding van art. 11 der Coöperatiewet:heer mr. A. M. de Lange was ais bewaarder der verre te verkiezen was boven procedeeren waar niets WIERINGEX. Het door den Kantonrechter gewaarmerkte regis- boeken aangesteld, doch had op verzoek van den te winnen was, dan stoorde men zich daar niet aan, Voor rekening van 22 loden onzer onderafdec-ling ter is op last van commissarissen in. handen gege- waarnemenden directeur Hoogvorst, om dezen kantoor men verloor aan de eene en won aan de andere zijde, der V.P.N. werden j!. Vrijdag op de Am sterdam sche ven van personen, die daarop geen rechten kunnen, houden mogelijk te maken, diep de boeken in depöt Zoo is het onze commissie trots tegenwerking vap eierenveiling geveild 1300 kipe'erep en 32 eendeie- doen gelden, terwijl art. II bepaalt,, dat het ten, gegeven, die noodig warep voor afdoening der loo- commissarissen, niettegenstaande haar onderzoek ren. De hiervoor verkregen prijzen varieerden voor kantore der vereeniging aanwezig moet zijn. pende zaken. slechts eepige uren kon duren, mogen gelukken, feï- de kipeieren van f 3.90 tot en met f 6.20 per 100 Dit alles ondanks de opvraging door de commissie Zoodoende waren wij niet in stapt de notulen na tenmaterieel te verzamelen, die een aanklacht vor- stuks en voor de eendeieren i' 5.20 per 100 stuks, van toezicht. te gaan, dd,t zeer gewichtig stuk voor ons onderzoek, men tegen de handeling en het toezicht van deze Aan schoon, geid zullen de leden voor de kipeierep Een en ander in verbapd gebracht met de verno- was voor ons contra-bande. commissarissen, en bij het neerschrijven dezer rege- Per kilo ontvangen f 0.80. Naar groot e eieren was men faillissementsaanvraag, zou ik u in overweging Toen wij dan eindelijk tegen 3 uur ten kantore len komt mij in het geheugen het bericht in de Alk- vee! vraag, evenals naar zwaar slachtgevogeKe. K!ei- willeu geven, te bevoegder plaatse eens te latep kwamen, waren wij zeer verrast door de mededeeli{ng maar sche Courant van 30 Dec. 1912 „Stadsnieuws", ne eieren beduidend lager in prijs. Handel overigens oordeelen of er maatregelen zijn te nemen, waar- van onzen deskundige en, voorzitter, dat al waren Daar lazen wij dat de commissarissen der Volks- vlug. door mij toegang tot het kantoor kan worden ver- onze moeiten ook tevergeefs geweest, de hunne bank zelf tot de meest bedrogenen eP benaleelden be- - ANNA Ptn,OW\A schaft om den, mij opgedragen last uit te voeren. vruchtbaarder resultaten hadden, afgeworpen. hoorden. Zaterdagavond vergaderde de Onderafdeeling Anna Voorts of het Bestuur (hert, wettig genomen besluit Hun opderzoek had aangetoond' het wanbeheer ge- Toe de meest bedrogenen? Pauiowna der V.P.N. wederom ter bespreking van de van^ de^ leden-vergadering en uw commissie ter zijde voerd door commissarissen die geroepen waren de be- Zijn dit na kennisneming van bovenstaande feiten oprichting eener eierveiling. Niettegenstaande het stellende), eigenmachtig faillissement mag aanvra- langen van spaarders en leden te behartigen, gen- Wat bleek toch? Art. 9 (3e gedeelte) der coöperatie wet (hét Be- Wij hadden, gedacht dat het een reuzentoer zou stuur vertegenwoordigt de vereeniging ip en buiten zijn om te kunnen constateeren hoe de N.V. „Het rechten) kan toch bezwaarlijk van zóo ver-gaande Nieuws" stond tegenover de Volksbank enz. enz strekking zijn. Dan zoudt u eens kunpep informeeren, of bij feil de commissarissen? Of zijn de meest bedrogenen de zeer ongunstige wocr was de vergadering, die in 't leden, die meenden, dat de commissarissen waakten lokaal van den heer R. van Ekeren gehouden werd. voor hunne belangen? ▼rf? goed bezocht. Ei zijn In deze catastrophe 2 groepen die beide De voorzitter, de heer Voogd opende met een woord tot de bedrogenen, behooren, die beide éen belang van welkom en zette voor hen, die de vorige verga- Maar ziet, men behoefde geen deskundige te zijp hebben, nl. commissarissen aansprakelijk te steilép dit dering niet bijwoonden, uiteen, wat daar besproken >-ii men had slechts te lezen. zijn spaarders en leden. besloten is. waarna vier nieuwe leden tot de veiling Ussementsaapvraag niet moert worden aannemelijk ge- Zoo kan men lezen, dait een dier commissarissen, wel- Spaarders, die in blind vertrouwen hun penningen toetraden. De secretaris, de heer W. Komen kis nu maakt, dat er meer passiva dan activa zijn, In ver- ]j6 heeren volgens art. 33 der statuten 2e lid geen naar de bank brachten, omdat de commissarissen wa- de notulep welke onveranderd werden goedgekeurd, baud met de informaliteiten met de schuld J. de voorschotten mogen nemen, reeds in 1901 begon te ren de heeren Hulst, Kooij, mr. Verdam en Kramer Op voorstel van den heer A. Buij werd besloten de Lange en de vordering op het „Nieuws" is het nog leenen en op dit oogenblik nog f 2026.04 schuldig Glijnis, mannen van ontwikkeling, van hen kon men veiling te houden op Maandag. Zijn in den eersten tijd niet zeker, dat er een tekort is. is, deze commissaris is den heer G. C. Hulst, bur- verwachten: een goed toezicht. de prijzen te laag dan kunnen de e-ieren den vo'.gen- Ten slotte zou ik niets onbeproefd willen laten om gemeester vap de Zijpe. Zeker, wij weten dat'niet alles kan voorkomeP wor- den dag te Purmerend gemarkt worden. De eerste vei- bij eventuëele faillietverklaritng een curator aange- De President-Commissaris, de heer mr. J. Verdam, den, maar als de heeren van bevoegde zijde gewaar- Rng zal gehouden worden op Maan,dag 3 Februari, steld te krijgen, die nog niet betrokken is bij de maakt het nieit beter, deze begon 30 Juni 1906 met schuwd worden, als zij zien het geld verslindend 's middags na aankomst van den trein vap drieën. „Volksbank" ©f bij de terughouding der boeken. een voorschot te nemen van f 1000 en is op dit monster „Het Nieuws", steeds schatten kostend, nooit Als veillngsplaats werd de vorige vergadering gekozen D°k zou het aanbeveling verdienen te vragen om oogenblik nog schuldig f 3043.72. aflossend, ais men weet dat deze débacle niet de de Vlas- en Korenbeurs, aanstelling 0f handhaving van een Commissie van, Voorts hebben ook de heeren commissarissen C. eerste is op dit gebied ip ons land, maar eep voort- Daar de heer L Brouwer zich als afslager heeft Tcezicht. zooals bij de Faüissemeratswet is toege- Kooij te Harenkarspel en de heer C. Glijnis Kramer, zetting, en laten wij hopen het besluit van de talrijke aanbevolen, vraagt, de voorzitter, op welke voorwaar- s*:aan- voorschotten ontvangen, die zij echter terug betaald krachs, die op financieel gebied hebben plaats gehad d©n hij die functie wil aanvaarden, waarop de heer Hoogachtend, hebben, zoodat deze niets schuldig zijn. Deze laatsten in de laatste jaren, dan moesten zulke feiten mede- Brouwer antwoordt, dat hij hc-t de eerste drie maan- J. H. ELFRING. zullen dus hoogst vermoedelijk, om elkaar niets te gewerkt hebben om de commissarissen, der Volksbank d©n op proef voor niemendal wil doen. Gaat het [De bovenbedoc <le bijlage heeft betrekking op re- kunnen verwijten, gezamenlijk artikel 33 2e lid der i tot voorzichtigheid te nopen in het bestaan van ere- met de veiling goed, dan kan hem vervolgens een kening-courantep van de .Volksbank" met den heer Statuten (zae hieronder) overtreden hebben. d:eten, zoowel als in het leenen van geld, en vooral billijk loon toegekend worden. De heer Brouwer G. C. Hulst, Mr. J. Verdam, en de N.V. Courapt- en 30 November 1907 is voor de Coöp. Volksbank een hebben genoopt tot een zeer nauwlettend toezicht. wordt daarop bij acclamatie tot afslager bmoetnd. Handelsdrukkerij voorheen. Koster Co.] noodlottige daftum geweest- Toen is voor het eerstZoo zijn dap de spaarders de dupe, -ar ook de De heer Daalder stélt voor. om, als de zaak goed

Schager Courant | 1913 | | pagina 1