itn Nims- RONA -& Van Houten's Cacao Zaterdag 1 Maart 1913. mm 07ste Jaargang Mo. $522. OQURA Binnen! au dseb Nieuws. voor diö uitgesloten sigarenmakers. De Bondsraad van den Alg. Ned. Diamantbewer- .kersbond heeft besloten den ledesn bij referendum te verzoeken een crediet te verleenen van f 25000 ten •behoeve van de uitgesloten sigarenmakers. Het refe rendum zal spoedig worden gehouden. kolhokn. Beroepen tot predikant bij die Nod. Ilcrv. Kerk te Kodhorn de 'Heer F. Coolsma, te Schoonoord (Dr.). dertig veldartilleristen gedeserteerd Uit do Alexajiderkazerne te 's-Gravenliage is gede serteerd een dertigtal manschappenbehoorende tot het depot van het 2de regiment veldartillerie. Zjj.zijn, Woensdagavond niet op het avondappèl verschepen ep sedert niet meer in de kazerne teruggekeerd. Naar men verneemt hebben de militaire autoriteiten, die zich omtrent de vermoedelijke aanleiding over deze massadesertie niet uitlaten, zich met de politie in verbinding gesteld, ten einde tot de opsporing te ge- raken. onder den trein. Gistermiddag omstreeks vijf uur had te Velp bij den spooroverweg ter hoogte van Overhagen. 'n, ern stig ongeluk plaats. De 12-jarige J. Hansman stak dg spoorbaan over toen de lokaaltrein naar Arnhem j gepasseerd was. doch merkte niet op, dat uit de tegenovergestelde richting in vollle vaart een snel- trein naderde. Het kind werd door de locomotief ge grepen en terstond gedood. Hdbld. pokken. Omtrent het eerste geval van pokken, dat in En schede bij een kind werd geconstateerd, kan worden gemeld, dat de vader werkzaam is te Gronau, van waar zeer waarschijnlijk de besmetting werd overge-j bracht. De klasse, in welke een der kin.deren uit het I gezin is geplaatst, werd dadelijk vacantie gegeven. De leerlingen moesten de school verlaten met achter lating van petten, jassen en mantels, welke evenals het schoollokaal, zullen worden ontsmet. Do gemeenteraad van Enschede verleende in zijne 1 gisteravond gehouden vergadering een blanco crediet voor het nemen van maatregelen tegen de versprei ding der ziekte. kamerverkiezing. Bij het. centraal vrijzinnig verkiezingscomité te Zaandam is thans van den. heer Frans Netscher, nadat' deze verzocht had zijn beslissing eenigen tijd te mo gen uitstellen ten einde te overwegen of zijn caadi- datuur geacht kon worden te zzijn in het belang der vrijzinnige partijen, bericht ingekomen, dat hij de hem aangeboden candidatuur niet zal aanvaarden- hoogwoud. Naar wij vernemen, heeft de heer C. Keijzer, kaste lein. zijn café onderhandscii verkocht aan den heer Veerman Ie Wognum. ®r©E wnÈboiw». Donderdagavond vergaderde de afdeeling Oude Nie- dorp. van den Bond voor Slaalspensionnoerïng, in het lokaal van den heer A. Mij s. Tegenwoordig .waren -*$0 leden. Door afwezigheid van den voorzitter, werd de vergadering geopend door den heer J. Har'og. waar na lezing en goedkeuring der notulen volgde. Enkele ingekomen stukken worden voor kennisge ving aangenomen. Besloten werd zco mogelijk, evenals vorige jaar. weer een propagandh-avond te oiganiseercn. De loo- neelvereeniging alhier zal worden aangezocht om me- j dewerking hierin Ie verleen en. Tot afgevaardigde naar de vergadering van de Fe- i deratie, die op Zondag a.s. zal worden gehouden ite Schagein, werd benoemd de heer J. Glas. Niets meer aan de orde zijnde, werd! de vergade- i ring gesloten. langkdijx. De kolfciub Op Maat'" heeft een match gespeeld met „Stavast"' Bovenkarspal-Grcolebroek, waarvan de uilslag was. dat de eerste club won met 72 punten meerderheid. Van beide clubs speelden de twee elftallen. langedijk. Door vrienden van de Openbare School aan den Lan- gedijk. is reeds een flinke som aan de Bondsafdeeling beschikbaar gesteld, om de mogelijkheid te scheppen eeu eigen orgaan uit te geven gedurende de maanden vóór de verkiezingen. Nog meerderen zullen worden aangezocht. zupe. Door B. en W. is bekend gemaakt, dat de inenting en hennenling zal plaats hebben: Ie 't Zand op Donderdag 6 Maart: te Oudlesluis op Zaterdag 8 Maartte Schagerbrug op Woensdag 12 Maart: te St. Maartensbrug op Maandag 10 Maart; le Burgerbrug op Dinsdag 11 Maart, ten lly2 uur voorm. in de scholen. B. en W. .raden in die publica'ie aan, dat oen ieder zich laat. inenten of herinenten. in aanmerking genomen het feit. dat gokken. hier en daar zijn uitgebroken en eene lijderes in Alkmaar daaraan reeds is bezweken. HET KOKGRAS. De hengst Robert IV, van den heer M. A. Lan- geveld te Texel .,is in ©gendom overgegaan aan den heer S. Biersteker Julianadorp, Koegras. schagerbrug. 1 Vergadering van de Liberale Kiesvcreeniging te Noord - Kijpe gehouden in het café van den heer Jb. Tuinman alhier, op Vrijdag 27 Februari 1913. De aftredende be- s uursledcn werden herkozen. Tot penningmeester werd, in plaats van den heer Vogelzang te 't Zand, gekozen de heer IJ. Elzinga te Schagerbrug. Besloten werd wederom Mr. De Meester candidaat te stellen voor het lidmaalschap der Tweede Kamer. Tot bestuurslid van dé „Centrale"' in het district Helder, werd be noemd de heer J. de Moor. De kas. van den penning- mees Ier werd in orde bevonden, met een ba lig saldo van f 61. hoogwoud. Vergadering tot oprichting van, een Coöperatieve Zuivelfabriek, geihoudien op 26 Februari jl. ten hui ze van den, heecr A. Breed te Hoogtwoud. Aanwezig waren 70 personen. De voorzitter van het voorloopig comité, de heer A. Donker, opent de vergadering en spreekt den wensch uit, dat deze vergadering er toe mag leiden, dat het plan, verwezenlijkt wordt. Daarna geeft hij het woord aan, den heer Veeman, Directeur van de Zuivelfabriek te Marssum, Met genoegen, zoo begon de heer Veeman, heb ik gevolg gegeven aan de uitnoodiging om hier dezen avond in Noordholland eenige voorlichting te geven betreffende den Coöperatieven, Bedrijfsvorm, zooals hij thans is en voorheen was. Nog duidelijk staat het mij voor den geest, hoe ik in 1892 bij den hr. Op alle tijden van den dag Kan men gebruiken, 's Morgens bij of wel 's avonds, altijd is gename drank. De smaak ze is voedend en toch opwekkend en toch goed is te wenschen, dat Van steeds meer de algemeene het ontbijt, 's middags RONA Cacao een aan> er van is verrukkelijk; lichtverteerbaar, ze is voor de zenuwen. Het Houten's RONA Cacao volksdrank zal worden. Mlede werkzaam was. Daar ik tot mijn genoegen Boekei te Schagen, in de bekende fabriek op dé zie, dat genoemde heer Boekei in dc zaal a,anwe- zig is, breng ik dezen gaarne mijn openlijken, dan,k" voor de nuttige wenken en leerimgen bij hem on dervonden, En thans mijn onderwerp. EvenaJs in Friesland wil men ook hier zooveel gjeld maken als mogelijk is voor zijn producten, en men, is dat ook verplicht. Doch wil men dit, dan, moet men zelf de handen aan, den ploeg slaan- Zoo heeft men in, Friesland gedaan en zoo doet men, nog. In 1879 werd de eerste fabriek gesticht door een particulier, doch men zag reeds spoedig in dat dit niet goed was. Afgevaardigden, van landbouwers gin gen naar Denemarken, om daar eens een kijkje te nemen in de zuivelindustrie en het gevolg daarvan was, dat in 1886 de eerste coöperatieve zuivelfabriek werd gevestigd. Men zat evenwel niet stil, doch ging verder, en in 1892 kwam er een Bond voor Roomboterfabrieken tot stand. Na dit jaar is de Coöperatieve Zuivelindustrie verbazend gestegen om in 1897 te komen tot samensmelting van bijna alle zuivelfabrieken in éen grooten bond. Wij zijn in het klein begonnen, doet gij het ook. Richt een kleine fabriek op, doch zoo, dat zij steeds kan worden uit gebreid. Hier in deze streek, waar het om het zoo maar eens uit te drukken, melk regent, kunnen alle bezwaren gerust aan den kant worden gezet, zulk een fabriek kan en zal zegenrijk werken. Wat de financiën betreft, die behoeven u niet af te schrik ken. Ik zal u als voorbeeld de geschiedenis van de fabriek te Marssum eens vertellen. Opgericht in 1897 met een schuld van f 70.000, waar voor verbouwing en uitbreiding nog f 50.000 bij kwam. zal deze schuld het vólgend jaar geheel zijn afgelost, en is de fabriek het eigendom der vee houders. Bovendien is er nog een leden-kapitaal ge vormd, en dat dit nogal van beteek end s is, moge blij ken uit het volgende: met 12 Mei a.s.. treedt een onzer leden U's aandeelhouder uit de fabriek en ont vangt dan 12 5. 1400 gld. als aandeel in het leden- kapitaal. Wij moeten ons vereenigen om de concurrentie het hoofd te kunnen bieden en onze producten een eer ste plaats te bezorgen, op de wereldmarkt. Als re sultaat van den arbeid van den Bond voor Zuivelfa brieken in Friesland noem ik: het deponeeren van, het handelsmerk „Nedra"', de daardoor ontstane bo- terkeuringen met aan het hoofd een leeraar techni cus, controle op de administratie, het aanstellen van een leeraar scheikundige, enz. Dit alles wordt met duidelijke voorbeelden aan de aanwezigen verklaard. Hoe men aan de concurrentie het hoofd kan bie den, daarvoor diene het volgende. Thans hebben wij ook bier den Federatieven Nederlandschen Zutvelbond, waarbij zijn aangesloten 32 fabrieken. De boter van al deze fabrieken komt te zamen in Leeuwarden en wordt gebracht in een comfortabel ingericht koelhuis, waar de temperatuur beneden nul is. Vandaar wordt de boter in spoorwagons geladen en rechtstreeks naar Berlijn gezonden. Boter van 32 groote fabrieken is nu tegelijk aan de markt, alles afzonderlijk gemerkt en in een toestand waartegen niet te concurreren valt. Doch, ook in andere landen hebben wij ons af zetgebied. Ook vertegenwoordigt-de F.N.Z. onze zui velindustrie op tentoonstellingen en congressen, bijv. dit jaar te Gent. Dit kan men niet als éeiying, doch wel als organisatie. Na de pauze zet de heer Veeman de moreel© be- teekenis van de coöperatieve organisatie uiteen,- Hij zegt, dat men niet op de wereld is voor zich alleen, maar ook voor anderen.-Werkgevers en, arbeiders moe ten samenwerken, er moet wel degelijk rekening ge houden worden met den „arbeider, door hem te geven goed loon, goede huisvesting en een verzorgden ouden da?, hierdoor stijgt de arbeidswaarde* van den werk man en dit komt den hoer ten goede. Coöperatie zegt het zoo duidelijk: éen voor allen en allen voor éen. Zoo ook hier bij de oprichting van een zuivelfa briek, daar hebben allen belang bij: veehouders en geen veehouders. Laat het niet meer zijn zooals vroe ger: boer en omgekeerd nog boer, doch sluit u aaneen en zet a"e kleine voorooxdeelen op zij. Ook door onze regeering wordt wel degelijk rekening gehouden met de wenschen en wenken der landbouwers. Iedere boer die meedoet a^n organisatie staat op zolder, en die er niet aan /meedoet zit in den kelder. Na een plei dooi1 voor coöperatie in het algemeen en voor den landbouwer in het bijzonder, eindigt spr. zijn rede. Ten slotte werden nog eenige vragen tot den heer Veeman gericht, die door hem zakelijk werden be antwoord. Met een woord van dank aan den spreker sloot voorzitter Donker deze leerzame en aangename vergadering. JVOOKDSCHARWOTJDE. De Gymnast?ekvereenigingen „Hercules" en „Hy- giéa" gaven Donderdagavond een goedgeslaagde uit voering ten lokale van den heer J. de Bakker alhier. Deze uitvoering was Dinsdag voor de jongelui gege ven. Wil rnen ei echter van genieten, dan moet men op den avond der „oudjes" komen! De verschillende afdeeliugen gaven over het algemeen flink werk te zien en hun wijze van werken eert den directeur, den heer Schrieken, die de ziel is van deze vereena gingen.' De tableaus, die daverend werden toegejuicht, slaagden uitmuntend- Een voordracht van den heer A. Hopman en een door ©en aantal dames, brachten aangename afwisse ling. assuranties-bedrog. Te Rotterdam loopen, naar de Rott. meldt, z.g. „experts" rond, die als ergens brand i: zich aanbieden om de belangen van de benadeelden, bij de betrokken verzekerings-maatschappij te beharti gen. Reeds meermalen was het nu opgevallen, dat na het bezoek van zulk een „expert" de waterschade ber langrijker leek, dan op het oogenblik dat de brand weer, na de blu6schiing voltooid te hebben, het pand verliet. Gevolg was, dat hoofden van de brandweer nauw keuriger. toekeken en bij een brand in de Boezem straat slaagde men er in, voldoende gegevens te ver zamelen. Des avonds, nadat de brand gebluscht werd, hadden 2 brandweer-superieuren geconstateerd, dat in de woning, grenzende aan die, waar brand geweest was, geen schade door vuur of water was aangericht. Den volgenden morgen kwam weer een z.g. „ex pert" en ziet, nadat hij die woning had bezocht en zijn „onderzoek' ingcs.eld^ was alles kletsnat, zoo dat er waterschade te noteeren viel. Nu liep hij in de val en is proces-verbaal tegen hem opgemaakt wegens opzettelijke vernieling. DE TARIEF WET. Vrijdag is het adres der bedrijfshoofden tegen de Tarief wet. voorzien van ruim 3000 han,dteekeningen, aan de Tweede Kamer verzonden. Hdbld. GERED. Zeilende langs de Noordzeekust, nabij, Noord/wijk, viel van den botter U-. 100 een der opvarenden, de 53-jarige Teunis Ras, overboord, doordat bij het opha len van het zwaard het touw brak. Vóór de schip per, die nu alleen aan boord was, dien bótter over den wind en de plaats des onheils bereikt had, was het ongeval reeds bemerkt op de schuit van den Ur- ker G. Hoefnagel, die alles bijzette om ter hulp te komen, 'n Toegeworpen touw bereikte den drenkeling niet, doch toen de inmiddels voortgezeilde en terug gekeerde schuit weer dicht genoeg was gekomen om een tweede poging te doen, viel het goed gemikt touw in de nog boven water stekende handen van den reeds zinkenden man, die het zoo stevig vast hield, dat hij na veel inspanning tegen en in het vaartuig getrokken kon worden, waar na goede ver zorging zijn bewustzijn terugkeerde. Hdbld. kolhomn. Op Zondag 2 Maart zal alhier in het lokaal van den lieer Bloin een onderlinge wedstrijd plaats heb ben tnsschen de damclubs Kolhorn en Winkel. barsingerhorn. De heer Woudenberg en echtgenoote. weesvader en -moeder le Bai-singerhorn, hebben tegen 1 Mei a.s. ontslag int deze betrekking aangevraagd. anna paulowna. De vereeniglng Nut en Genoegen aan de Van Ewijcl sluis hield Woensdag 26 Februari een vergadering met dames In het lokaal van den heer Keuris. Er waren 59 personen aanwezig. Nadat de voorzitter.de heer A. Vogelenzang, de aanwezigen hartelijk wel - kom had geheeten en zijn vreugde had geuit over de flinke opkomst, werd het woord gegeven aan den heer C. Siewerts, die voorlas „Een Mop", waarnaar met aandacht werdi geluisterd. Evenzoo yiel in uien smaak de bijdrage van den héér Meuleveld!, getiteld,: „De lotgevallen van ©en schoenmakersdochter'''. De da mes J. van Zandwijk eai A. Spools, brachten door het geven van zangnummers "een aangename afwisseling. iervVijl tba heeraa J. Tijsen, S. Bakker en H. Kreijger achtereenvolgens voordroegen„Een ongelukkig huwe lijksleven". „Slangenvel" en ,.Een brief aan zijn neef". Ook mej. T. Rob had succes met hare voordracht „Ver huizen", evenals mej. A. Slikker met Dichtersmart". Aan het slot dankte de voorzitter allen, aie hadden me degewerkt, .om dezen avond zoo goed te doen slagen en opnieuw was bewezen, dat „Nut en Genoegen"' voorzien kan in de behoefle aan gezelligheid. Na ide s'-uihig diende een dansje en ac^o bleef men nog geruimen tijd recht gezellig bijeen. V KEN MUIZEN, OUDE NIEDORP. Onze rederijkerskamer hield gisteren haar gewone jaarvergadering. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de uitgaven f 88,77V«, de ontvangsten f 116.34 en eht batig saldo f 27,56% bedroeg. Van B. en W. van Ileerhiigowaard was een schrijven ingekomen, dat het verzoek om vermindering van belasting op het geven van uitvoeringen afgewezen was. Met algemeene stemmen werd besloten zich i\an te sluiten bij den Provincialen Bond van Dilettant en-tooneelvereejiigmgc®i in Noordholland. Den directeur, dien hoer G. Smit Az., werd onder hartelijke woorden als erkentelijkheid! voor zijne goede leiding, een fraaie sigarenkoker overhandigd. Tot laat in den nacht bleven allen onder zang en'voor drachten allergenoegeiijksl bijeen. ST. MAARTE* Wegers vertrek van den heer Jc. Commandeur, is tot plaatselijk lid der „Tuinbouwonderlinge'" benoemd de heer G. Bijpos t alhier. sint maarten. Vergadering der vereeniging „De Noorman", te St. Maarten, ten huize van den heer D. Barten alhier. Tot bestuursleden dezer pasopge Lhte vereeniging, welke ten doel heeft de vaart bij ijsgang open le houden, werden gekozen tot voorzitter de heer G. Bijpcst, tot secretaris de heer J. Glas en lot penningmeester de heer D. <lo Geus. Besloten wcixi om lijnen en haken aan tc koopen en een uurloon van 15 cent uil te be talen. Bekend werd, dat het ledental tot 15 was gestegen. Hierna s'.ui ing. tweede kamer verki kzingen. Tol de gemeentebesturen is een aanschrijving go- richt. om te willen medewerken, dal ten behoeve van de telegrafische mededeelirgen van den uitslag dor slein- -mingen voor de verkiezing van léden van de Tweede Kamer der Staten Generaal in Juni a.s. de liulplele- graafkantoren op die dagen geopend blijven van 5 tot 11 uur 's avonds, of zooveel langer als mocht blijken nóodig te zijn. TÓL mond- en klauwzeer. Wederom komt te Leiderdorp een geval van mond en klauwzeer voor en wel onder het vee van uien landbouwer T. R. Dertig koeien en drie kalveren zijn ontegiend en ter afmaking vervoerd naar het slacht huis te Leiden. L. Dgbl. een litanie. Volgens „School en Gezin'', was verleden jaar in België op de congregatiescholen de volgende litanie ir gebruik „Heer. verlos ons van de anh-clericalen „Jezus Christus, redt ons van de geuzen E „Heer. verlos ons van de liberalen! „Jezus Christus, verlos ons van de socialisten! „Van de lieden, die leven als de -van rede beroofd dieren en sterven als het vee. verlos ons, Heer! „Van de oproermakers en revolutionnairen, verlt ons. Heer! „Van de moordenaais en de brandstichten^ verlos ons. Heer! „Van de socialisten, die de boeren willen uitroeien; „Die het huwelijk door beestelijke pa-ring willen ver vangen; „Die zich van den eigendom willen meester maken, verlos ons. Heer!" Tweed# Kamer. Den Haag. 28 Februari. De apothéose!... En wèlk-eene! Wonderbare, ongedachte surprise. Het „ontwerp tot verzekering van arbeiders tegen geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom" was gereed. Slechts art. 391 moest nog passeeren. Daarna zou 't uit zijn. Deze slotbepaling bevat, dat de artikelen der Invaliditeitswet zóó heet zij nu ook gansch-officiëel in werking zal t reden op tijdstip pen. bij Kon. Besluit te bepalen. Slechts kan url. 57a niet voor art. 30 in werking treden. Toen kwam het laatste groote ainenderaent-Duys ca. waarvan sommigen hadden verwacht dat 't dóór mr. Troelstra zou zijn verdedigd. Het wilde art. 357 (het „Staatspensioen' voor de zeven tig-jarigen 1 binnen zes maanden na de afkondiging der wet, zal moeten wo. den in werking gesteld. En.... minister Talma nam dit amendement over! Zender slag of sloot. Van Rechts een prachtigezet op het schaakbord. Maar 't Is nu toch wel de lijd van vreemde, raadselachtige dingen. Minister Kolkman was toen de heer Talma het amendement overnam, afwezig. Door lichte ongesteld heid, deelde Exc. Talma mee. Maar... Het geld voor art. 357 moet uit het „Tarief-potje"' komen. Zal de Tariefwet er binnen zes maanden na de afkondiging der lex-Talma zijn?.... Van-ochtend wees de heer Duys er nog op, jhoe er. in de Kamer, eene strooming' ls om na Paschen niet de Tariefwet. maar de Ziektewet te behandelen. En hoe zou in het allergunstigsf-denkbare ge val. bereikt kunnen worden dat de Tariefwet bin nen zes maanden na de afkondiging door Eerste en Tweede Kamer werd afgedaan En de kosten, zoo de Tariefwet er niet was r* Wat dit betreft, beriep min. Talma zich op art. 358, luidend: „Hij, die op het tijdstip van het m werking treden van art. 1 den door Ons te bepalen leeftijd heeft bereikt en blijvend invalide is. heeft recht op een rente, indien hij aantoont, dat hij indien hij op dat tijdstip den leeftijd van 70 jaar had bereikt, krach tens het voorgaande artikel recht zou hebben op een rente. Men ziet. het is „simple comme bonjour!.... Toch stelde de heer Borgesius de vraag: Hoe kutnt gij zonder de Tariefwet art. 357. kle „feestgave" in werking stellen Ecu minister Heemskerk, als Justi ie-ad interim aan de groene tafel zittend, vroeg allerkoddrgst-leuk„W5dr om zónder de Tariefwet?' De heer Borgesius stond paf. Over zóóveel onver woestbaar optimisme. Ook de hoer Duys had verklaard, zeer dankbaar maar toch ook „paf"' le zijn over verklaring van minister Talma. Dat de leider der Unie-liberalen -htelijk-ve; slagen was. is niet geheel onbegrijpelijk .En hij kwam daardoor aan kwieke slagvaard'gneid tekort, wal anders rar. Borgesius" gewoonte niet is. Hij liet zich ontvallen, dat hij en z'n vrienden zéker voor het amend-Duys zouden hebben gestemd. In de Rechtsche gelederen steeg een spottend-sar- cas'.isch gegrom op.... Och-kóm! „En gij valt mii zóó hard over dat overnemen van het amendement!?'" liet minister Talma er op vol gen. „Hoe heb ik 't met U r Wijl jk zoo snel Uw zin deed f Of wijl ge voor zoudt hebben gestemd tin afwachting van een „onaannemelijk" Ovea het algemeen was mr. Borgesius niet zeer ge lukkig in zijn aanval tegen minister Talma. Hij had voorop gesteld, dat, natuurlijk, npnister Kolkman zijn instemming had betuigd met het overnemen. Twijfel daaraan zou voor min. Talma eene beleediging zijn. Zeker!.... Toch bleef hij aandringen op een nadruk kelijke verklaring, jdie dan ook volgde. Minister Talma bepleitte het consequente van zijn houding. Van meet-afaan heeft hij reeds het plan ge had. art. 357 zoo spoedig mogelijk in werking te docsi treden. En luj verwees daarvoor naar de stukken. Waar om hij het amendement-Borgesius c.s. had bestreden op art. 357?.... Wel. daar ging 't over mensehen, die met deze wel niets te maken hebben. En theoretisch is weinig tegen dit argument in le brengen. Schoon meai dan art. 357. zooals 't daar Iigt} kan afkeuren. Waar is. dat niet allen, die Staatspensioen zullen krij-

Schager Courant | 1913 | | pagina 1