hand wel het besef tot hem zal doordringen dat deze vorm van somineeren toch wat al te krachtig1 ia. het eerste nederlandsche patent. Do Leeuw. Ct. verneemt dat het eerste Nederland- sche pat:nt, gezegd Octrooi no. 1, dezer dagen ver leend is. hoewel men zou vermoeden, dat dit patent betrekking had op een methode voor het haringka ken, op een nieuw soort parapluie of op een uiterst vernuftige stembus, in ieder geval op een; of ander nationaal product, gaat het over een va,n die wonder lijke sloffen, welke onder vaklieden met namen als müap 1 adibenzoperodlesarsem ifasol derivaten en dergelij ke bekend zijn. V'AIiSC-H SCHUIM. Het N. T. v. G. schrijft naar aanleiding van schui mende limonades: Toen ons voorgeslacht het schuim koos als zinne beeld der vaJechheid, wist het niet», dat zelfs die valschhcid nog eens zou worden vervalscht. Reeds eenigen tijd geleden heeft The La,ncot de aandacht ge vestigd op het gebruik, dajt van saponine wordt ge maakt om limonades een schuimend voorkomen te geven, alsof hei oververzadigd! is met koolzuur. De hoeveelheid, die daartoe noodig is, is zeer klein, maar een aantal menschen maakt zeer veel gebruik van limonades, en zou op deze wijze een schadelijke hoeveelheid ven de ontwijfelbaar vergiftige stof kun nen binnen krijgen. In Oostenrijk is bet gebruik van saponine reeds voor eenige jaren verboden. Nu beeft de gezondheidsdienst van New-York even,eens een verbod uitgevaardigd, waarbij, wordt medegedeeld, dat ooi; bakkers voor de vulling van gebakjes vam saponine gebruik maken. Na een duidelijke uiteen zetting van het doèl van het verbod wordt daaraan de leering toegevoegd, dat ,,als voortaan de goed- koopere soorten sodawater enz. er niet zoo aanlok kelijk uitzien als te voren, zij althans geen schade lijke werking op de gezondheid kunnen uitoefenen". Handelsblad. raad van harenkarspel. Vergadering van den Raad op Maandag 19 Mei 1913, des middags 2 uur. Afwezig de heer Bakker, wegens ongesteldheid; 1 vacature. Voorzitter de heer J. Burger, Burgemeester; secre taris de heer Jb. Dam. Voorzitter opent met een woord van welkom en wel in 't bijzonder! tot den beer Doekes, die beden voor de eerste maal ter vergadering aanwezig is, de vergadering en verzoekt den secretaris de notulen voor Mi lezen. Ze worden onveranderd goedgekeurd. De vereisehte eeden worden nu door den heer Doekes afgelegd. Voorzitter zegt tot den heer Doekes: het is zeker een eer voor u geweest tot lid van dien Raad te worden benoemd en een groote eer, omdat u dat werd bij enkele candidaatstellong, wat zeker wel een be wijs was hoe u het volle vertrouwen gepoot van 'n groot gedeelte dezer gemeente. Ik hoop en vertrouw dat u op een waardige wijze de belangen onzer ge meente zult behartigen en spreek daarbij denwensch uit, dat dit op een aangename wijze en voor lange -jaren in het belang der gemeente zal plaats hebben. Algemeens felicitatie volgt. ~De kohieren schoolgeld over het 3 e kwartaal zijp van Ged. Staten goedgekeurd terugontvangen. De begrooting der Gezondheidscommissie is ingeko men, aangevende in ontvangst en uitgaaf f 1520, waar van het aandeel voor Harenkarspel bepaald is op 52.90. De rekening is ingekomen van de straatverlieh- tings oom missie. De ontvangsten bedroegen f 204.57, uitgaven f 186.25. saldo f 18.32, uitgeloot aan aun- deelen f 17.50, zo.od'at in kas blijft f 0.82. Ingekomen is een schrijven van de firma Stlkkel, Olij en Ten Zfeldam. waarin wordt medegedeeld, dat pogingen in het werk worden gesteld een automobiel- omuibusdienst van Schagen naar Alkmaar op te rich ten en waarvoor nu voorloopig conoessie wordt aan gevraagd voor drie weken, om voor dit plan, een proef te houden. Pogingen worden door deze firma in het werk geste'd om ook het postvervoer tus- schen deze plaatsen in handen te krijgen. Voorzitter deelt mede. dat dit schrijven nog niet door B. en W. is behandeld en, vraagt, waar binnen kort de Raad weer vergadert, dat aan te houddn tot een volgende vergadering. Aldus wordt besloten. Van de Smedepvereenjiging Hollands Noorderkwar tier en de Vereeniging tot bevordering der Bouw kunst is een verzoek om een jaarlijkscbe bijdrage in gekomen voor baar vakteekenschooL Wordt in handen gesteld van B. en W. om ad vies. Van de permanente eomissie voor het spoorplan Noordscharwoude is bericht ingekomen, dat het aan deel in de voorloopige kosten voor Harenkarspel( be draagt. f 17.50. Dit bedrag zal worden betaald uit den post onvoorziene uitgaven- Van de Vereeniging tot ontwikkeling? van den land bouw in Hollands Noorderkwartier is ter kennisge ving een afschrift ontvangen van een adres aan den minister van Landbouw, waarin wordt- verzocht aan stelling van meerdere land- en tuinbou wonder wijzers. Voor kennisgeving aangenomen- Door vertrek van den beer Bijpast moet een, aajn- bsve'ing voor zetter aan, den Commissaris der Ko ningin gezonden worden. Op de voordracht worden .geplaatst: als no. 1 de heer L. Doekes, als no. 2 de heer D. Hoogland. De heer Weel wenschtel niet in aanmerking te komen. Volgt onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw benoemde raadslid den heer D. Hoogland. Het onder zoek heeft öocr de heeren Borst en Doekes plaats en het is de heer Borst, die namens de commissie tot toelating adviseert, waartoe de Raad. besluit De stembureaus voor de stemming van de Prov. Staten worden samengesteld als volgt: district I. Jb. Burger, voorzitter, Doekes en Weel, leden, Jb. Dam, 4e lid, Hoogland, plaatsvervanger; district II: Zut, voorzitter, Bakker en Borst, leden, Smeets, 4e lid en Kr abnian, plaatsvervanger. Voor de Tweede Kamer: district I. Jb. Burger, voorzitter. Borst en, Hoogland, leden, Dam, plaatsver vanger; district II: Zut, voorzitter, Bakker eu Doe kes, leden. Smeets, plaatsvervanger. Hierna sluïtirg. WEERINGEN. Per motorboot van den lieer P. Kaan werden jl- Zondagnamiddag naar de Alkmaarscke markt vervoert ongeveer 20 vette kalveren en 50vette varkeus. Voor waar een mooie aflevering. \VJ EKIX'GEN. Jl. Vrijdag werden voor rekening van 65 leden on zer onderafd?elang der V.P.N. op de Amsterdamsche eierenveiling geveild 10638 kipeieren en 44 eend eieren. De prijzen der kjpeieren varieerden van 3.60 gld. tot en met f 7 per 100 stuks en die der e©nd- eiaren f '4.20 per 100 stuks. Aan schoon geld zul len de leden voor kipeieren per kilo ontvangen f 0.66 Bij vastsluitendie en oploopenjde markt was er veel vraag naar eieren en jong en, oud plmiimvee. WJ KRINGEN. De stemming voor leden van dein Gemeen ter aad is bepaald op Zaterdag 5 Juli en de herstemming zoo noodig Maandag 14 Juli a.s. Aftredende zijn de hee ren S. C. Bakker, N. J. Poel en J. Hermans. \YI kringen. Op Zaterdag 24 Juni a.s. zal door het Gemeen tebestuur alhier in het lokaal van den heer H. C. Engel te Hippolytushoef des avonds om 7 uur de uitreiking plaats hebben van consenten tot 't maaien van zeegras op de door de gemeente van het Rijk in pacht hebbende wierwaarden, gelegen in -de Zui derzee. harenkarspel. Tot lid van het Dag. Bestuur van de Banne Ha renkarspel is herkozen de heer C. Blankendaal. breezand. Zondagmorgen ontstond er, doordat de vlam in een paai met vet sloeg, brand in de woning van den heer I'. Lefcnck-rs, aan cLen Zwaftenweg alhier. In een oogenblik stond de woning in volle vlam, zoo dat er zoo goed als niets gered is. Alles was, hoewel laag verzekerd» anna paulowxa. Zaterdagavond hield het Onderlinge Veefonds te Anna Paulowna zijn voorjaars algemoene vergadering in de zaal van den heer G. Borst. Van de 10S le den waren ruim 30 aanwezig. De voorzitter, de heer H. van Haatten, opende met bet gebruikelijke welkom da vergadering en hoopte dat do besprekingen met kalmte en welwillendheid ge voerd, ia ogen strekken tot bloei van het fonds. Hierna las de secretaris, de heer P. J. List de no tulen, welke onder dankzegging voor de nette en nauwkeurige weergeving, onveranderd .werden goed gekeurd. Naar aanleiding van de notulen vraagt de heer P. Schilderman, of de overeenkomst met Oudkarspel, wat betreft de verzekering; van het vee tegen brand- en bliksemschade is doorgegaan. Hij heeft er na de vorige algemeene vergadering niets meer van verno men. De voorzitter antwoordt, dat vanaf 1 December 193 2 de risico voor Oudlkarspel was. Wel heeft de vertegenwoordiger zich niet aan de afspraak gehou den, om bij alle leden rond te gaan. De heer R. Meeldijk zegt wel een briefkaart te hebben ontvangen, maar ook bij hem is verder nie mand geweest. Hij is bij een andere Maatschappij verzekerd en zou nu wel willen weten, of hij ook aan Oud karspel moet betalen. Voorzitter antwoordt hierop, dat er alleen aan Oudkarspel wordt betaald voor hen, die niet bij een andere maatschappij verzekerd zijn. Hij vindt echter de behandeling njiet in den baak en daarom heeft het Bestuur van het Veefonds besloten, de Maat schappij te Oudkarspel aan te schrijven., dat de boel voor elkaar moet, of dat de vereeniging. anders van de overeenkomst niet meer wil weten. Algemeen stemt de vergadering met dit besluit in. Aan de orde komt thans de rekening en verant woording over 1912. Deze is nagezien door 'n com missie van drie leden, bestaande uit de heeren C. Heddes, C. van, der Linden en CL Zeeman. Op de vraag van den v-oorzitter deelt de heer C. Zeeman mee, dat de commissie de bescheiden he-efd. nagezien en alles in orde heeft bevonden, waarop die rekening en verantwoording wordt goedgekeurd. De voorzitter dankt daarop de commissie voor baar moeite en den penningmeester voor zijn gehoudein beheer. Uit de rekening én verantwoording blijkt, dat er in 1912 is ontvangen: saldo 1911 f 24.07, rente f 10.64, contributie f 192S.07 gestorven vee f 518.74. Totaal f 2481.52%. Uitgegeven: in ning kwitanties f 13.60, rekeningen f 17.10, bestuur f 245, gestorven vee f 2277.93%. Totaal f 2553.63', zoodat er een nadeelig saldo is van f 72.11. In 't geheel heeft het fonds 14 koeden overgenomen. Ook het loopende halfjaar is nu juist niet zoo heel schitterend. Ontvangen is: aan rente f 6.56. con tributie f 1025.10, opbrengst gestorven vee 209.50 gld., totaal f 1241.16. Uitgegeven: nadeelig saldo f 72.11. onkosten f 217.30, aan overgenomen vee f 969.37%, totaal f 1258.78%. Zoodat er al weer een nadeelig saldo is van f 17.62%, waarbij nog komt, een koe, dlïe nog moet worden uitbetaald. Het f fonds telde dit half jaar 10 S leden, die te zamen voor ruim f 100.000 verzekerd hadden. De voorzitter zegt, dat de toestand' niet zoo heel rooskleurig is. Voor een deel is dit hieraan toe te schrijven, dat de overgenomen koeien hoog in het fonds stonden, tengevolge van de veeprijzon, terwijl ze bij verkoop weinig hebben opgebracht. Het Be stuur vraagt daarom machtiging, de koe die nog betaald moet worden, op het komende halfjaar te schrijven. Verder stelt het voor, het komende half jaar weer 1 premie te heffen met, zoo noodig nog extra premie. Met algemeene stemmen vérëenigt de vergadering zich hiermede. Hiermede is de agenda afgehandeld, doch voor dat tot de rondvraag wordt, overgegaan, deelt voor zitter mee, dat hij een paar dagen gelede® Joh. Hei ligenberg bij zich heeft gehad, die vertelde, dat hij dit voorjaar een koe verkocht' had, waarvan hij "vreesde, dat ze aan 't fonds -zou komen. De bom is echter verkeerd gebarsten. De koe is bij den hieu wen eigenaar hard achteruitgegaan, zoodat H. f 100 heeft moeten teruggeven. Voorzitter vindt dien slag wat zwaai' voor H., zoodat hij. voorstelt, hem f 50 tegemoet koming te geven,- ook al omdat het 't fonds anders meer gekost zou hebben. De lieer C. Zeeman is er njet tegen, ddit keer uit te betalen, maar stelt voor, <Mt niet weer te doen. Het is beter, dat elk zich aan 't reglement houdt. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. Bij de nu volgende rondvraag komt de beer A. de Boer nog eens terug op de assurantie, daar hij graag wil weten, of zijn vee nu,' tegen brand en blik sem verzekerd is of niet. Geantwoord wordt, dat hij tenminste dit halfjaar verzekerd is. Daar da rondvraag verder niets oplevert zegt de voorzitter, da. a- secretaris voorstelt een nieuwe melkspuit aan te koopen, die dan bij den, heer C. List geplaatst zal worden. De heer Nieuwland is be reid hen, die de behandeling daarvan niet kennen, tegen een kleine vergoeding, daarin bij te' staan. Ook dit voorstel wordt aangenomen, waarna de voorz. de veigaderin'g sluit onder dankzegging voor de gezellige en nette samenwerking. spoorwegongeluk te hilversum. Op het rangeerterrein te Hilversum bij den over weg Liebergerweg beeft Maandagochtend, ongeveer kwart over tien, een spoorwegongeluk plaats gehad'. Tegen 3 0 uur kwam de gewone goederentrein van. Amsterdam binnen, die. - als steeds, een heel eind door moet trekken, om% de reizigers op het station te kunnen laten oversteken. Tijdens dit doorrijden was op bet terrein langs" bet Wandelpad een goede rentrein aan hei raugeeren, waarop geladen waren woon- en materiaal-wagens .van het circus P. Wilke, dat reeds gisteravond té Hilversum' voorstellingen geeft. De machinist van den goederentrein, bemérkte te laat, dat een botsing tusschen zijn trein en den rangeerenden trein onvermijdelijk was. De schok was zoo hevig, dat van den rangeerendert trein 'n.paar wagens uit de rails gelicht werden en o.a. égn. waarop een volgeladen materiaal-wagen van bet^cir- cus, .geheel omviel. In een anderen circus-wagen be vond zich een vrouw en eeri lcind.. en hoewél de wagen sterk belde, kon bij door de ijzeren zijstaven van den spoorwagen gehouden, worden. Beiden wér den uit hun netelige positie gered en, liefderijk op genomen in de nabijzijnde villa des heeren M,., W. Dols, waar bleek dat vrouw emkind,, hoewel verba zend zenuwachtig, geen letsel bekomen hadden. Een begin van brand ontstond in den' woonwagen, doch kon direct worden gebluscht.- Dadelijk w rid ecu b'eèin- met bet opruimingswerk gemaakt. De materieele scbadé Is vrij aanzienlijk. Het verkeer ondervindt geen vertraging. Hdbld. treurig. Zondagmorgen is aan de spoorbaan, AlmeloForn© bewusteloos gevonden de 2SMJarfge fabrieksarbeid ster Aaltje Huisman, die vermoedelijk Zaterdagavond uit den trein was -gevallen.' Z5j werd naar het.Zie kenhuis te Almelo vervoerd, alwaar haar 'n voet. die gebroken .vas, werd afgezeL: Gisteren was zij nog njet, tot bewustzijn gekomen. De correspondent van het Hdbld. seint nader; Aaltje Huisman, is, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, hedennacht in het ziekenhuis overleden. Zij was in dienstbetrekking te Amsterdam ën wilde hare moeder, een weduwe te Gronau, bezoeken.; man overreden. Maandagmorgen werd op de rails van de spoorbaar der Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij"; onder de gemeente Warmond het zwaar verminkte lijk van een persoon gevonden die door den trein, is overre den. De verongelukte is de heer ,L. V., student, candi- daat-Oost-lndis h ambtenaar uit Leiden. gered. Ten noorden van Terschelling heeft weer een Urlcer visseher, van den botter UK 71, in levensgevaar verkeerd. Terwijl daar bij noordelijken wind zijn kornet was uitgeworpen en de knecht zcih ter ruste begeven had, was schipper H. Bakker bij het verrich ten van eenig werk aan den voorsteven overboord ge vallen, zonder eenig geroep om hulp te uiten. Gelukkig bemerkte de jongen spoedig wat er ge beurd was; schielijk wierp hij den drenkeling een touw toe. 't Viel óp de borst van den op den rug drijvenden drenkeling, die als bewusteloos was en geen poging deed om het wegzinkend touw te grij pen, hoe de jongen hem ook toeschreeuwde: „Grijp dan nou!" Eerst toen de haastig' gewekte knecht den man een langen boomstok toewierp en hun ge roep hem uit zijn verdooving deed geraken, begreep Bakker wat 'hij doen, moest. Toen was de man, va der van een talrijk gezin., spoedig gered. Hdbld. ALTIJD BAAS BOVEN BAAS. De Maasbode schrijft: In Rotterdam hebben wij deZer dogen kunnen wal gen van bet anti-clericalisme van den feilen anti-pa pist Tideman. Bijna zouden wij hem den felsten on der de feilen genoemd1 hebben, zoo wij dezer dagen uit de gemeente B. niet een schrij.veln hadden ontvan gen, waaruit blijkt dat de aldaar wonende Tit Piede- man hem in deze nog overtreft. De schrijver schildert ons het volgende tooneeltjc: In een statig, deftig gemeubileerd vertrek zit de grrroote denker Tit Piedeman- Een pijnlijke trek ligt op zijn diep-den kers gelaat Schijnbaar is hij nog niet tevreden over zich zelf. Hij, de groote man, de Napoleon der anti-papis ten. Hoe is liel hogelijk. Diep in zich valven ge keerd bulidtert frijn „Neen, dat mag, da,t kan zoo u,iet langer blijven." Driftig grijpt de anders zoo kalme man naar dc telefoon. Ring... ring „Juffrouw sluit u even aan met Judocus Pers plank. mr. kleermaker no. 100, maar vlug hoor, vlug.' „Hallo, Judocus i ir: plank, meester kleer-naker. u spreekt met Tit Piedeman." „Wat belieft u, edelgestrenge, zeer gel-eerde heer. Dadelijk komen? Zeker, zeker, tot uw dienst,. Ik vlieg al. Binnen, een paar minuten ben ik bij' u, hoor. Uw dienaar." Driftig, met groote pussen loopt de grrroote den ker op en neer. Ja, hij, Judocus alleen met zijn groot vernuft'zfrl'niij helpen. Hij, hij alleen 13 mijner waardig. Ernstig kalm met deftiger, groet stapt meester Persplank even latèr het stille studeervertrek bin nen. Ersntig is'de vriendelijke groet der bei die mees ters. Een glimlach, verheldert lieer Piedeimans gelaat, Eindelijk zal hij dan rust vinden en van het laatste teeken van papisme verlost worden. Gewichtig is de conferentie tusschen dei beide grrroote meesters. Bedenkelijk als bij de oplossing van een moeilijk, ingewikkeld vraagstuk schudt mr. Persplank zijn an ders zoo opgeruimd hoofd. Kunnen zal het wel. Hoewel het geval zeer moeilijk en ingewikkeld is, maar het zal u zeker diubbeL.. tarief kosten, mijn heer Piedeman. Geen bezwaar, roept de grrroote denker stralend van blijdschap uit. Verheugd schudit hij mr. Pers plank de hand. ..Eindelijk zal ik dan verlost worden va,n 't kruis," roept hij uit. Hij, de groote denker, de felle anti-papist zal nu in het Vervolg dragen kunstig geconcentreerde pan talons zonderkruis. KOFGRAS. Maandag 19 Mei had te Juliianadorp, Koegras, door de Commissie tot bevordering der Paardenfok kerij in Noordlholland de locale stamboek- en pre miekeuring plaats. Voor het Stamboek werden goedgekeurd: 1. de hengst Lodewijk, oud 6 jaar. eigendom van de Ver eeniging tot bevordering der. Paardenfokkerij te Koe- gras. gsstat.ionpeerd aldaar bij den heer A. Grin; 2. de 8-jarige zwarte merrie van den/ heer A. J. Swaerts 3. de 3-jarige zwarte witvoetmerrie van denzelfde, terwijl voor een premie van f 10 in aanmerking kwam de 1-jarige merrie van den hoer A. J. Swaerts Jr., allon te i Koegras. wierixgerwaard. Bij de gisteren gehouden locale keuring van mer- riën en hengsten was de uitslag als volgt: Merrie veulens: Almaria van D. C. Rezelman te An na Paulowna, Antoinette van Wed. J. Vethman te Winkel en Agatha van Alb. Rezelman te Anna Pau lowna, ieder f 30. plus reisgeld. 1-Jarige merriën: Vos van D. C. Rezelman en No- ra van Alb. Rezélinan, beiden te Anna Paulowna, elk f 15, plus reisgeld. 2-Jarige meniën: Emma van J..J. van der Oord te Oudesluds eri Corry van,C. Dz. Rezelman te An na Piialowna, ieder f 15, plus reisgeld. 5-, 6- en 7-jarige meiriën: Zinnia van Jb. Kaan Kz t? Wier in ger waard en Dora II van J. Breebaart Kz. en CoC te Winkel, beiden, reisgeld. De keuringscommissie bestond uit de heeren H Welt te l'it.huizermeeden-G Costermans te Eist; G. A. C. Ëédkamp te*Eist; D. C. Kruijmel. Rijksveearts te Haarlem en S. C. Gooszen te 's-Gravenbage. De centrale- keuring zal worden gehouden *e Haar lemmermeer. wieriNgen. Van 1217 Mei 11. zijn, aan den afslag aan de Hau kes aangevoerd. 441.000 stuks ansjovis en varieert de prijs van 6.55 tot f .'8.10 per 1000 stuks. WJ KRINGEN. Vergadering van' de Vrijzinnige Kiesvereeniging ge houden op Zaterdag 17 Mei jl. 's avonds) 8 uur in hotel Lont. Aanwezig slechts 9 leden. Na opening door den voorzitter, denj heer O. IR c- leer, die het betreurt, dat er zoo weinig belangstel ling voorde .vereeniging is. worden de notulen door den secretaris, den heer C. M. Koorn. voorgelezen en goedgekeurd... Ycorzitter deelt mede. dat door de centrale kies- vereenigïr.gen te Den Helder en te Schagen storting is aangevraagd om per lid te zenden f 0.15 en f 0.10 i Voorzitter zegt dat de contributie slecnts f 0.25 bedraagt, zood'at er dan niets in kas blijft en stelt naar aanleiding daarvan voor, aan den Helder en Schagen te vragen, om slechts die helft, zijnde 7% en 5 cent per lid te mogen storten. Aangenomen- De Ceiitraïé te Den Helder vraagt een afgevaardig de te willen zenden naar de eerstvolgende vergade ring, vaar£pe met algemeene stemmen de heer Joh. Baijs werd benoemd, welke zijn benoeming uannoemt- Van de" Centrale kiesvereeniging te Den Helder is een scbrijyeu .ingekomen, behelzende de msdedoaling, dat op 15 Juni ais. op Wieringen een openluchtmee- ting gehouden zal worden. Als spreker zal optreden d> heer Mr.- De Meester en ter opluistering zal de zang\ereenigiug Morgenrood van den Helder eeni ge nummérs komen zingen. Er is nog ingekomen een, huishoudelijk reglement van de Centrale van Schagen. Voor kennisgeving aan- genoinÖUi De voorzitter stelt voor een geheel nieuw ..be stuur samen te stellen, daar er eenigen van bedankt hebben,' vertrokken of overleden zijn. Na vele dis- cussiën wordt besloten een nieuw bestuur te be noemen. Tot voorzatter wordt herkozen met algemee ne stemmen de heer O. J. Bosker; tot secretaris de heer C. M. Koorn; tot penningmeester de heer Joh. Baijs. Eerst .waren - er 15 bestuursleden, doch vier leden acht mén genoeg. Gekozen worden de heeren N. J. Poel, M. dp> Haan, J. Hegeman Jr. en A. van der Welle. Allen nemen hun benoeming aan. Daarna werd,- rekening en verantwoording gedaan. De heeren N. J. Poe-1 en D. Lont keken de rekening na. waaruit bleek dat er een nadeelig saldo was van f 11.80. Met aigexueene stemmen werd de rekening goedgekeurd. Hierna werd met algemeen© stemmen tot canda- daat voor'de Tweede Kamer gesteld die heer Mr. De Meester en tot candidaten voor de Provinciale Sta ten de heeren P. Trapman en, Jac. Met. misdaad Uit een sloot te Princenhage is opgehaald de ze venjarige knaap W. v. Broek, die 's Zondags met de koeien naar de wei was gezonden- Het kind had een touw om den hals, zoodat onmiddellijk po litie en justitie verwittigd' zijn. zijdewind. Gistermiddag geraakte alhier het 2-jarig zoontje van schipper D. in de rimgsloot en verdween in de diepte. Gelukkig was de knecht van genoemden schipper iu de nabijheid en sprong het kind! ach terna en smaakte het genoegen den kleine behouden op het droge te brengen. verkiezing prov. staten. Door de gezamenlijke vrijzinnige kiesvereenigingen in het district Zaandam zijn candidaat gesteld de heeren J. W. Dekker (lib. aftr.te Wormerveer en H. Feisser (vrijz. dem.) t© Zaandam. BARS1NGERHORN. Door de Kiesvereeniging Barsingerhorti-Haringhui- zen is indertijd de wensch uitgesproken, om een, spreker 'te krijgen, tot het houden eener politieke rede. Aan dien wënsch zal worden voldaan: Woens dag 28 Mei e.k. zal, ten huize van den heer P. Scheringa gesproken worden door Mevr. Van Kiel Smeenge (dochter van het bekende Kamerlid), ter verdediging van, het Program der Vrijzinnige Con centratie. schoorl. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres aan de openfrare lagere scbool alhier hebben zich ruim 60 soiMci tanten aangegeven. - BUKGfciKBJttUU. Door molenmeesters van. den polder B is aanbe - steed het maken van een waterschot met kozijn in de Roesloot aldaar. Ingeschreven werd door W. de Leeuw te Burgervlotbrug voor f 353; J. Schermer te Burgerfcrug voor I S69; A. Eriks te Burge"brug voor f 374 en J. W. de Leeuw te Sint Maartens brug voor f 384. Aan den laagsten inschrijver ge gund. politieke lezingen. Zaterdagavond hield de heer P. J. Oud) van Texel een politieke rede te Petten in verband met d© a.s. verkiezingen- Te Burgerbrug voerden Zondagmiddag de heeren Michiels en Verstegen het woord. Op beide verga deringen was zeer weinig publiek aanwezig en werd geen debat gehouden. J. BREEBAART Kz. f Maandagmiddag bad te Winkel de begrafenisplech tigheid plaats van den heer J. Breebaart Kz. Een groote schaar familie, vrienden en vereer ders had zich om de groeve geschaard, om hun laatsten groet en hulde te brengen aan dezen emi nent en man. Het was eerst de beer Jhr. p. van Foreest, die als voorzitter der Hollandsche Maatschappij van Land - bouw en als Dijkgraaf der Hondsbossche een enkel woord sprak en, een ©eresaluut bracht, zooals hij zei- de, aan dezen voortreffelijker), man, die van ons is heengegaan,. Zoo iemand, een leegte zal achterlaten, dan is het wel deze man, die zooveel! heeft gedaan. Vooral in deze provincie was de heer Breebaart een algemeen geacht en geëerd persoon die gearbeid heeft en al zijn krachten heeft ingespannen, om de zaak van het algemeen tn dienen. In de vele betrek kingen waarin ik, aldos -.spreker, met hem heb kennis gemaakt, was hij de man met de groote werk kracht eu energie^ men zal hem missen; en zijn na gedachtenis zal in hoog©' eere worden gehouden De heer Van Hoek, directeur-generaal van,' d'eu Land bouw, sprak een woord van deelneming in de eerste plaats tot do familie uit naam van den) Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid, 't Is, zoo vervolg de spreker, reeds door den heer Foreest gezegd, dat er met d:-n heer Breebaart is heengegaan een man van groote werkkracht en het moet aan deze geopen de groeve getuigd worden, dat hier rust een. man, die voor den Nederlandseheni landbouw zeer veel heeft gedaan. Al was er tusschen het departement van Landbouw en den overleden© geen ambtelijke band, toch wa,s er een, band, door het feit, dat Breebaart zooveel voor den landbouw heeft gedaan, ook juist in die dagen van malaise. Toen heeft hij naast an deren zijn beste krachten gegeven. Spreker wijst er op, hoe J- Breebaart Kz. het Paardenstamboek heeft opgericht, in de Hollandsche Maatschappij en ande re corporaties heeft gewerkt en waar hij zich voor spande, daarvan bracht bij ook iets terecht, dat hielp hij voor uil. En juist daarom heeft de Nederl. landbouw zooveel aan Breebaart te danken, omdat hij den grond heeft gelegd, waarop wjj lateren heb ben kunnen voortbouwen, veel is er door hem ge zaaid, dat later is opgebloeid. Er is een band tus schen het heden en het verleden, een ieder erkent dat als waarheid, maar het wordt wel) eens te vaak vergeten. Laat ons bij deze open groeve, nu het lente .rondom is en alles bloeit en nieuw leven ademt, hem die hier ligt na zijn arbeid, een zachte rust toe wensch en. De heer Koomsn, burgemeester der gemeente Win kel, dankte den overledene voor het vele dat hij voor Winkel had' gedaan,. 48 Jaar is hij lid van, den Raad geweest en 11 ja,ar wethouder en veel is er door hem verricht. In de 28 jaar, dat spreke® met hem heeft mogen samenwerken, heeft hij hem lee- ren kennen en waardeeren. Veel is er in die jaren behandeld, veel is er door Breebaart gedaan. Voor dat alles wil hij hier een woord van dank? en hulde spreken. Bat zijn assche ruste in vrede. De heer O. Jz. Bosker, secretaris van den polder Waard Nieuwland op Wieringen, brengt' ook namens dat waterschaps bestuuur een laatsten, groet aan den man m:t wien men zoo dikwijls was samepgeweest, met wien men zoovele malen heeft vergaderd. Veel heeft men met elkaar beleefd, tijden van blijdschap maar ook tijden van droefheid, dat wil zeggen oogenblikken va|n verdrukking. Dan was het de heer Breebaart die de goede richting wist aan te geven en dat te doen zoo dat alles behouden bleef. Wat het stoffelijke betreft heeft Wieringen aan Breebaart veel. te danken, bij heeft gesteund en opgericht en opgebouwd, want iun- iner. stichten en opbouwen was zijn leyze. Wat de over ledene voor Wieringen heeft weten te bereiken zal f3 nooit worden vergeten, Ook van over de Wieri.nger- meer zullen op den avond der winden, over' zij,n graf rcischeii. ifider en vriend, wij, zullen u nooit ver- geten. De beer K. Breebaart Jz., zoon van den, overle dene, dankte ook namens de familie voor de ondervon den deelneming. Gemengd Nieuws. roomsch-katholieken en de oorlog. De oudste militaire kapelaan, bdj. hot Fngelsche le- g'er, Bi-o'keistafi' Drewe, ontving eene uitnoodiging van den lord-major van, Londen om Dinsdag a.s. een© 1 vergadering bij te wonen van den bond voor den I vrede. Hij heeft voor die uitpoodiging bedankt. Wel, schreef hij, stellen de roomsch-katholieken H groot belang in alles wait het lijden der menschheid kan verzachten; wel wordt door hen, voortdurend gebe den voor het behoud van den vrede, en maakt hij zelf deel uit van het bestuur eener vereeniging* die zich de bevordering van vriendschappelijke betrekkin gen tusschen Engeland en, Duiitsehland' ten doel stelt. Maar genoemde vereeniging stelt aan, geen, harer leden den eisch, dat zij zich tot de theorie bekee- ren, dat elke oorlog onwettig en misdadig is. Ware dit wel het geval dan zouden geen katholieken deel kunnen uitmaken van, die vereeniging. Want ofschc.oc de katholieke kerk eene groote voorstandster is van den vrede, erkent zij eu heeft zij steeds er kend, dat een oorlog- niet alteen gewettigd maai* ook noodzakelijk kan zijn, heeft zij bij sommige gelegen heden, men, den,ke aan die kruistochten, zelfs aau aanvallende! oorlogen hare sanctie verleend. „Iemand, die een oorlog onder alle omstandighe den ongewettigd acht,, moet het bestaan van legers

Schager Courant | 1913 | | pagina 2