De Volksbank. VADER EX ZOOX VERDRONKEN*. Te Oostervoorno is Zondagmiddag een jongetje van 11 jaar met zijn vader in zee verdronken. Het kind was er aan het baden, toen hij eensklaps in de diepte ver- dween. Toon zijn vader hem achterna liep om hem te redden, zonk ook doze weg. De ongelukkigen, Kleinjan geheeten, woonden te Rotterdam. TRAGISCH EIXDE. Toen do politie te Maastricht Zondagnacht iemand wilde arresteeren in een woning op het Preythof, had liÜ zich in staat van verdediging gesteld op een zolder kamertje. De man wilde zich niet overgeven en toen de politie tot geweld overging, viel hij dood in handen der agenten. Hij 1 had zich vergiftigd met cyaankali. Het bleek een valsche munter te zijn, Ramakers geheeten, van beroep mecanicien, een Maastrichtenaar, 23 jaar oud. In beslag werden genomen genomen valsche munten en verschil lende gereedschappen. Zijn zuster, die hem onderdak had verschaft, is in arrest gesteld. in de Alkmaarsche Courant lezen wij Zondagmiddag werd in de dicht bezette bovenzaal van het café -Central" do aangekondigde vergadering van leden der Volksbank gehuoden. Na een openingswoord van den heer Breebaart, van "Winkel, was het woord aan mr. Klaas Denijs, dieeven- als te Schagen u:teenzette, wat moet worden gedaan om de schade voor de leden en de papieren leden af te •wenden. Vele leden kunnen volgens zijn meening en «die van vele andere juristen in rechten niet worden i -gedwongen te betalen. Spr. adviseerde niet overijld te sverk te gaan, niet bang te wezen en zich ook niet direct tot de liquidateuren te wenden, want daar kan men gemakkelijk dingen zeggen, die later kunnen op breken. Wie een dagvaarding krijgt, wende zich tot het comité, dat elk geval op zichzelf zal behandelen. Is het succes evenredig aan het gepleegde onrecht, dan moet .het wel zeer groot zijn. Naar aanleiding van een gestelde vraag, deelde de .neer Elfring mede, dat de commissie aan mr. W. C. Bosman had gezegd voor het indertijd aangeboden aecoord van 32 pet. te zullen stemmen, mits de leden niet zouden worden aangesproken. De heer Bosman merkte op, dat hij een massa leden toch niet zou kunnen •aanspreken, maar een verklaring zwart op wit dat hij het in het geheel niet zou doen, wenschte de heer Bosman niet te geven, omdat by zeide in hoofdzaak op ■te treden voor den commissaris Gljjnis. Zoo wist spr. reeds vooruit, dat de ledenkwestie er achter zat. Nog deelde de heer Elfring mede, dat hij en de heer Venijn vorigen Maandag naar den Officier van Justitie te Haarlem 'waren geweest. Den Officier is beloofd eenige ■door hem gedane mededeelingen niet te vertellen, maar deze had plechtig verzekerd Z.E.A. gebruikte dit "woord plechtig dat de zaak in Haarlem zal worden voortgezet. Er is eenige stagnatie geweest door de ziekte van den heer Hulst en doordat de rechter van instructie twee weken met vacantie is geweest. Nog werden eenige klachten geuit ten aanzien van de schandalige boekhouding aan de Volksbank, waarvan de heer Elfring wel 200 a 300 staaltjee zei te kunnen medodeelen, al bepaalde hij zich tot één treffend staaltje, ^waaruit de slechte controle der commissarissen bleek doch de heer Denijs merkte op, dat het beter was niet elk geval apart te bespreken. De vraag van den heer Breebaart, of ieder lid kon hesluiten f 2 te storten ten einde een aetie te voeren om recht voor de leden te vinden en te steunen, wie er tegen aanloopt, werd met een algemeen applaus be antwoord. Nog merkte de voorzitter op, dat alles wat voor de leden van belang is, door de commissie zal worden gepubliceerd, terwijl de heer Fenyn er op aan drong, vooral niet zooals enkelen reeds gedaan hebben, maar mr. Bosman te gaan, al kan dan ook net als na dan koop van een naaimachine de f 150 met 50 ets. per week worden afbetaald. De heer Bruin was van oordeel, dat de commissarissen aiet het oog op art/11 en 12 der wet op de Coöpera tieve vereenigingen konden worden aangeklaagd. De voorzitter merkte op, dat het er thans in eerste instantie om te doen moet zyn het geld der leden te redden, gaat dit niet goedschiks, dan zal zeer zeker een aanklacht tegen commissarissen volgen. Nog doelde de heor Elfring medo, dat hy gevraagd ■had in de aanhangige strafzaak als getuige te mogen optreden, terwyl hy zeido hoop te hebben, dat deze zaak Kal worden behandeld, voor éen der leden wordt aan gesproken. Hierna werd de vergadering gesloten en onmiddellyk «door alle leden f 2 voor de actie gestort. ONAFHANKELIJKHEIDSFEESTEN TE JULIANA- DORLL Met groot animo is Zondag het eerste deel van het programma der onafhankelykheidsfeesten afgewerkt. Te ruim half twee werd door de „Harmonie Kunstmin" 't ?eest geopend met een rondgang door 't dorp. Daarna begonnen volks- en kinderspelen, die natuurlijk veel publiek trokken en menigmaal een daverend gelach deden opstygon. By 't tobbesteken werden de prijzen behaald: leprys D. de Graaf. 2e prys T. Speur, 3e prijs P. Breedt, 4e pr. D. de Le9uw, allen te Koegras. Bij 't 8leuteitrekken door fietsende dames verkregen rie pryzenle prys Fr. Koeten te Aartswoud, 2e prijs A. E. de Vries te Koegras, 39 prijs A. Schermer te Oudesluis, 4è prys G. Kuiper te Koegras. Het mastklimmen baarde menigeen groote moeiiyk- beaen. De acht pryzen vonden echter hun man en wel aan D. de Graaf, A. Hoornsman, P. Noorden, J. Speur, S. Kuiper, W. van Baren, J. Nuyens en L. Bijvoet. Toen volgde nog pry9knippen voor kleine meisjes, waaraan een dertig deelramen, die ieder met een ca deautje huiswaarts keerden. Hiermede was 't programma voor dien dag afgeloopen on vermaakte zich het in groote massa opgekomen publiek in de verschillende dansgelegenheden. Maandagavond tot slot schitterend vuurwerk. H. D. OUDESLUIS. J. 1. Zondag had alhier een harddraverij plaats door paarden onder den man. Door 11 paarden werd er aan deelgenomen. De prijs f 30 werd gewonnen dcorAgnes van den Heer C. Blaauboer te Anna Paulowna, de le Sremie f 15 door Pico van den Heer C. Jz. de Wit te Ü'pe, de 2e prem. f 10 door Eva v. den Hr. P. A. de Wit te 2ype, en de 3o premie f 5 door Cleremondine van den Heer D. Stammes te Anna Paulowna. Wegens de vele feestelijkheden, die ook juist Zondag zoo hier en daar plaats hadden, waren er niet zooveel belangstellenden als voorgaande jaren. EEN EIGENAARDIGE] TOESTAND. Sedert de periodieke verkiezingen kan de Gemeente raad van de Ryp (N.-Hwel vergaderen, doch geen be- sluiten nemen, wyl de herkozen leden op één na hebben bedankt en twee leden ontslag hebben genomen* een wegens zijn benoeming tot gemeente-ontvanger. Van de zeven leden hadden dus alleon de beide wethouders nog zitting. De vorige week vergaderde de r3ad drie achter eenvolgende dagen, doch telkens weid do vergadering na openine en rondvraag gesloten. Dit geschiedde vol gens art. 49 der Gemeentewet. In de laatste vergadering echter heeft men de geloofsbrieven van de heeren Blok dijk en Dammes (de laatste was ondortusschen in ééne "vacature tot raadslid gekozen) onderzochtBy het onder zoek der geloofsbrieven van den heer Blokdijk (gekozen weth. R, Knjoest deze de zaal verlaten. Het onder- ■zoek en besluit tot toelating geschiedde aldus door een lid. De vraag is of zulks overeenkomstig de wet is, waar blijkt dat men een dag van te voren besloot de geloofsbrieven later te onderzoeken wegens onvoldoend ledental. De geloofsbrieven van den heer Dammes wer den daarna door de beide wethouders onderzocht. Hier werd dus weor een besluit genomen door twee van de seven leden. Gedeputeerde Staten zullen deze besluiten wal vernietigen. En men schijnt in het dorp moeiiyk personen te kunnen vinden, die een raadszetel willen innemen, wat zeker wel een nnicum is. Alleen esdeea- peesche candidaten zyn te krijgen. Doch men had ook gaarne andere (Ned.) BR F. EZ AND. In de gisteravond in, het café Borst gehouden be stuursvergadering van de vereeniging „Wilhelmina", werd besloten de volksfeesten op Koninginnedag te doen bestaan uit: zakloopen voor jongens van, 9 tot 14, ton kruipen voor jongens van) 1016, spriet- ïoopen voor jongens vaD 14-20 jaar, ballenrapen voor meisjes van 610 en aardappelenrapen voor die van 1014 jaar. Een daartoe benoemde com missie heeft daarvoor aardige prijzen aangekocht. YEEN'BUIZEN. Bit het opstaan miste de heer B. alhier een som van f 100. Men denkt aan diefstal. Het geld .be vond zich in de kamer en, wel in een zakboek, da/t in een vestzak geborgen was. Vermoed wordt, da.t men 2ich het geld, door een raam op te schuiven, toegeëigend heeft. De politie heeft de zaak inhan- dien. i INBRAAK EN MOORD. Een geheimzinnige inbraak, gepaard met moordaan slag heeft Zondagnacht in de Boekhorsfcstraat te 's-Gra- venhage plaats gehad. Toen even na middernacht de bewoners van het magazyn van heerenmodeartikelen (van de firma R. en T. aan de Boekhorststraat nabij de Herderstraat) thuiskwamen, vonden zij de tuindeur openstaan en bleek hun dat gedurende hun afwezigheid ongenoode gasten in huis waren geweest en kasten enz. hadden nagesnuffeld. Dadelijk werd de politie van een en ander in kennis gesteld en verschillende politiemannen doorzochten met politiehonden van onder tot boven het huis zonder dat 't hun gelukte eenig spoor van inbrekers te ontdekken. Ook hebben de heeren R. en T. niets vermist. Nadat dit onderzoek door de polilie had plaats gehad, waarmede een goed uurtje was gemoeid geweest en de politiebeambten weder waren vertrokken, hoorden de heeren R. en T. weinig oogenblikken later omstreeks half drie geritsel aan de tu'nzyde van hun woning. Toen zij daarop van uit een der geopende bovenramen in den tuin keken, werd de heer T. plotseling door een revolverkogel achter in den hals ernstig verwond. De verwonde werd by een der buren binnengebracht ee daarna naar het gemeenteziekenhuis vervoerd. Dadelijk na het voorgevallene werd andermaal de politie gealarmeord. Opnieuw heeft ze in het huis en in den tuin een onderzoek ingesteld, echter evenmin met eenig resultaat. Alleen ligt lettende op de richting in welke het revolverschot is gelost het vermoeden voor de hand dat het schot vanaf het dak van h9t huis van de firma of van een der aangrenzende woningen is gelost. Yan den dader is echter tot dusver nog geen spoor ontdekt. Als bizonderheid kan nog worden medegedeeld, dat op een avond in de afgeloopon week blijkbaar ook in het huis der genoemde firma is ingebroken. Ook toen werd echter, voor zoover men heeft kunnen nagaan, niets ontvreemd. DE CRISIS OPGELOST. In aansluiting met het bericht omtrent de conferentie van de Koningin met staatsraad mr. Cort van der Linden op j.1. Zaterdag, meldt het Hbld., dat de heer Yan der Linden toen de opdracht tot kabinetsformatie heeft aanvaard en met de samenstelling van het minis terie gereed is. Zooals [reeds een week geleden is medegedeeld, is echter de benoeming der leden van het nieuwe Kabinet eerst te verwachten na afloop van de officieele deelneming van de tegenwoordige regeering aan de plechtigheden en feesten in verband met de opening van het vredespaleis. Het persburean Vaz Dias meldt ons Naar wy uit goede bron vernemen zal het nieuwe kabinet als volgt zyn samengesteld Buitenlandsche zakenJhr. Loudon, gezant te Washing ton; Justitie: Mr. Orth. Advocaat-Generaal van den Hoogen RaadBinneniandsche ZakenMr. Cort van der LindenMarine RambonDetOorlogKolonel N. BosboomFinanciönBertling, directeur administratie Zegel te Leeuwarden; Waterstaat: Loly; Koloniën Th. B. Pleyte; Landbouw, Nyverheid en Handel: Professor Treub. De N. Courant meldt, dat het Koninklijk baslnit betreffende de samenstelling van het nieuwe Kabinet waarschijnlijk aanstaanden Vry'dag in de Staatscourant zal verschijnen. De Telegraaf schrijft' bierbij het volgende: Wanneer bovenstaande samenstelling' van het nieu we kabinet juist is en wij zullen dat aannemen i dan is het verrassende, om niet te zeggen ver - bluffende feit, dat mr. Treub minister van. Landbouw wordt. Dit beteelcent, en kan niet anders beteeke- nen,, dan dat bet staatspensioen cp bet programma van bet nieuwe kabinet niet voorkomt. De heer Treub beeft, bet is bekend, bet staatspensioen be streden met al de vurigheid, van zijn temperament. De kanonnen van zijn groote welsprekendheid en van zijn compacte kennis beeft hij om-ervaard op de groeiende en voortrukkenöe bataljons van bet staatspensioen gericht. Wie er ook bekeerde,wie zich belegeren 1 i e°t, bij nooit. Hij bleef er een fel tegenstander, van. Zijn afkeer was zoo. beslist, dat hij zich piet wenschte te scharen onder bet vaandel der concen tratie, enkel en alleen wijl de verzekert ugsparagraaf naast de .vrijwillige verzekering, ook bet staatspen sioen bevatte. Zelfs legde bij er zijn mandaat, als volksvertegenwoordiger, voor neder. T3a,t was een daad van opoffering en karakter. Bij dc verkiezingen was het staaatspensioen een der hoofdpunten. De voorstanders en propagandisten ervan overwonnen met bet resultaat, dat... de heer Treub nu de minister van sociale verzekering wordt. Het klinkt hagst ongelooflijk. Het staat daardoor wel vast, dat de komende regeering van bet staats pensioen niets moet hebben, en de sociaal-democra,- ten kunnen zich van harte gelukwenscben, d'at bun weigering, mr. Treub minister heeft helpen maken Hiér mee'e is de merkwaardigheid van de Land - bouw-portefeuille echter nog niet voldoende getee- kendj Er zit nog een andere kant aan.. De beer Treub beeft nl. ook de wetten-Talma zoo beslist en energiek mogelijk bestreden en ze veroordeeld met al de vinnigheid van zijn argumentatie. Zal bij nu de man worden, die de wetten moet uitvoe ren? Inderdaad: wij mogen het optreden van mr. Treub ais minister verbluffend! noemen. De vraag rijst, hoe de positie der concentratie tegenover hem zal zijn. D)e eiscb van bet staatspen sioen kan en mag zij natuurlijk niet verloochenen- Dat zou de meest krasse woordbreuk zijn. Waar nu zoo goed als zeker een matiatief-voorstel tot invoe ring vau staatspensioen, uit den boezem der Kamer te wachten is, zal de linkerzijde dit moeten aan-! nemen en de regeering zal daarbij niet als onverschil lige derde kunnen toezien,. Welke lijn wij met dtit kabinet uitgaan, valt na- tuurlijk eerst te voorspellen, wanneer het in de Troonrede zijn program zal hebben, ontvouwd, maar .bet lijkt ons niet te kras om te zeggen, dat bet een ministerie voor grondwetsherziening zal zijn. Vermoe delijk zal het algemeen kiesrecht pogen, te bren gen en 't staatspensioen ter zijde laten. SCHAGERBRUG. In de Maamlagavond gehouden vergadering van) de gasfabriek ,,De Unie", werd de rekening van die fabriek over bet düenstjaar 1912-13 gesteld in banden van de heeren Holtz, Yan Loeneai en Van der Oord. Het bestuur werd gemachtigd om de geld- leening, thans aangegaan met het Zijper Begrafenis fonds, dat evenwel over zaj gaan aan de le Nederl, Verzekering-Maatschappiji, tot hetzelfde bedrag en dezelfde voorwaarden gedurende 10 jaar, met deze Maatschappij te sluiten. j' Tot bestuurslid werd in de plaats van den beer G. C. Hulst, die niet voor een herbenoeming in aanmerking wenschte te komen, benoemd de heer L-. G. Holtz, die deze benoeming aannam. Bij de rondvraag werden nog verschillende zaken, de gasfabriek betreffende besproken. Door bet bestuur werd tot voorzitter gekozen de beer Holtz, die;deze benoeming aannam. Gemengd Nieuws. KINDERLIJKE VRAAG. „Mama. gezichtspunten, zyn dat zomersproeten?" KORTE DECLARATIE. „Onze vriend Top doet toch alles zoo kort mogelijk af", zei iemand. „Weet je hoe by zyn liefdesverklaring deed „Neen „Hy hield zyn uitverkorene een verlovingsring voor en zei„Hebben >En wat antwoordde ze?" „Ze knikte van ja". TRAPPEN AAN VERGELIJKING. Onderwijzer: „Noem m(j de trappen van vergelijking van ziek". Leerling: „Ziek, erger, dood,8 HET II UT EN GEVAAR R. H. Creel, geneesheer by den gezondheidsdienst der Vereenigde Staten, heeft, naar het Ned. Tijdschrift voor Geneesk. mededeelt, berekend, hoe groot de rattenbe- volking in zijn vaderland is, en hoeveel schade zy door opeten en vernielen teweegbrengt. Hy komt tot het be sluit, dat de rat, door reeds op den leeftijd van 3 maan den moeder te worden van 6 tot 12 ratjes, 6 maal in het jaar jongen te werpen, er in is geslaagd, in de steden even talrijk te worden als de mensch, en op het land nog veel talrijker, zoodat de geheele rattenbevol- king kan worden geschat op 90 rnillioen. In 200 dagen richt een rat voor een dollar schade aan, dus in het geheel kosten dezer dieren 167milIioen dollars p. jaar. Hier bij komt nog het gevaar dat zy opleveren, waartegenover, naar het schynt, geen enkel voordeel staat. Het is dus uit ieder oogpunt van belang, de vermeerdering der ratten en hun binnendringen in de woningen en pakhuizen tegen te gaan. In verband hiermede is het van gewicht, wat de gezondheidsambtenaar voor de haven te Londen mededeelt, n.1. dat in elk van de laatste vyf jaren aan pest lydeude ratten in de haven zyn aangetroffen; ook hy acht voorziening voor alle opslagplaatsen van voe dingsmiddelen noodig, evenals het dooden van de ratten in alle scheepsruimten door middel van vergiftige gasBen ten minste tweemaal in het jaar. Prof. Hvento te Palermo heeft zich bijzonder toege legd op het verdelgen van ratten. Hy heeft een val doen maken, waarin hij tot 23 ratten tegelijkertijd heeft kunnen vangen, doordat het valdeurtje vanzelf weer wordt opgezet. Het lokaas moet goed worden gekozen, en zich onderscheiden van den gewonen kost. In het droge Tunis was water zelfs voldoende, in graanpak- huizen gebruikte men vleesch of visch. Voor mannetjes- ratten is een wijfje het beste lokaas. Een bleeflym, dik gesmeerd op de plank, waarop het aas ligt, is een raiddel om het ontsnappen te bemoeilijken en ten minste de vlooien aan de haren van het dier te doen vastkleven. EEN „COLD-STORAGE HOTEL". Te El Centro inCaliforniö,w Ike stad 250 voet beneden den zeespiegel gelegen is in het centrum van de Imperial Valley en die door het United States Weather Bureau als de heetste stad der Vereenigde Staten wordt be schouwd, zal een cold storage hotel gebouwd worden. De ontwikkeling van de omgeving van El Centro lokt vele reizigers aan, en om het den gasten in deze heefe streek nu dragelijk te maken zal het te bouwen hotel van een koeLysteem, waardoor in het geheele etablis 8ement een aangename temperatuur heerscht, worden voorzien. De koolbuizen vormen een netwerk door bet geheele huis, door alle kamers; de koude wordt zelfs door de ijzeren bedstangen, die hol zyn, geleid. De muren, zolders en de dakbeschoeiïng van het gebouw zyn dubbel, met luchtledige ruimten er tusschen. De hotelmaatschappy verzekert dat het gebouw zelfs by een temperatuur van 1200 Fahrenheit, die dikwijls wordt bereikt, een heerlijk frisch verblijf voor de gasten zal worden. (De Hotelhouder.) DE BRAND IN DE TUNNEL TE NEW-YORK l)e New-Yorksche brandweer is er in geslaagd 60 werklieden, die in de tunnel onder do straten der stad waren opgesloten, daar iD de schacht, die naar de tunnel leidt, brand uitgebroken was, behouden naar den boganen grond terug te brengen. Het is voornamelijk te danken aan het energiek optreden van den chef der brandweer, Kenlon, dat de werklieden zoo spoedig uit hun benarden to-stand gered zyn. Kenlon daalde doof middel van een ladder in de schacht neer, die een middellijn heeft van zestien voet. Op afstanden van 15 voet zijn kleine galerijen aangebracht, waarop eenige brandweerlieden er. politieagenten plaats namen. Toen de laatste galerij bezat was, daalde Kenlon alleen naar beneden en onder zocht met een electrisch lantaarntje de tunnel, waarhy de zestig werklieden opeengepakt vond, op een afstand van 10C0 voet van de schacht. De mannen, meest vreemdelingen, vorkearden in een wanhopigen 'geestas toestand, sommigen hunner baden. Zy durfden de ladder me" op te kliramén en Kenlon ging toen weer naar boven en op zyn verzoek daalde een geestelijke met hem af. Deze sprak de door vrees bevangen werklieden in bun eigen taal toe en stelde hen gerust. Toen zij aan den voet van de schacht aankwamen, vielen reeds stukken brandend hout naar beneden. De werklieden begonnen toen voorzichtig omhoog te klimmen. Zes en vijftig waren reeds boven, toen de staaltrossen met de overblijfselen van de lift en het gebouwtje, dat aan den ingang der schacht stond en door brand vernield werd, naar beneden stortten. Ten slotte konden de vier overigen zich ook nog in veiligheid brengen. Dat by dit redding- werk niemand gejond werd, grenst aan het wonder baarlijke. (Tel VREES VOOR EEN ALGEMEENE MOORDPAR TIJ OP JAVA. Men seint uit Soerabaja aan de N. R. Ct. Een ongekende en onverklaarbare vrees voor een moord op groote schaal, die in den nacht van 24/25 Augustus zou geschieden, op de in de binnenlanden wonende Europeanen en Chineezen, leidde tot een uit- ocht naar de hoofdplaatsen en bet nemen van nog tandere voorzorgsmaatregelen. Er gebeurde echter niets. Te Malang, de eenige plaats waar wel eenige reden voor ongerustheid zou kunnen bestaan, omdat de geest- dry vers van Sarekat Islam aldaar het inlandsch bestuur haten, heeft Zaterdag een groot machtsvertoon plaats gehad, om de onruststokers te intimideeren. Thans zijn de gemoederen overal kalmer. Sarekat Islam blijkt als economische vereeniging een mislukking, zij is geheel verbasterd. Waar zy kan voortwoekeren, zooals in Rembang, bedreigt zy de rust en orde. Mijns inziens is thans aangetoond, dat zelfwerkende regeerende krachten niet in het Javaansche volk aan wezig zyn. TURKIJE EN BULGARIJE. KEULEN, 25 Aug. Volgens een telegram aan de Köln. Ztg. uit Sofia, hebben geregelde troepen Bede Agatsj en Goemoeldzjina bezet. Het heele kustgebied langs de Egeïsche Zee, dat by den vrqde van Londen aan Bulgarije was afgestaan, is dus in Turksche handen. De gedemobiliseerde troepen van Bulgarije zyn «aarhet Noorden op de oude grens van Bulgarije teruggetrok ken. Het heele grensgebied is in rep en roer. Steeds meer wint het denkbeeld veld, dat het groote aantal ongeregelde Balkankwesties nieuwe beraadslagingen van de groote mogendheden en vervolgens een tusschenkomst noodig zal maken. SCH EKPSONGELUK. STOCKüOLM, 25 Aug. Gieteravond te 9 uur voer bij Norrtelge een torpedoboot tegen een motorboot aan. Van de negen personen, die in de motorboot zaten, geraakten er drie, een man en twee vrouwen, te water. Beide vrouwen verdronken. EEN O VI PLOFFING. MADRID, 25 Aug. Uit Lerida wordt bericht: De bliksem sloeg gisteren in een particuliere kruitfabriek. Daardoor ontstond een ontploffing, waarby éen man gedood en 35 man wonden of kneuzingen bekwamen. De materieele schade is zeer aanzienlijk. OM TIEN MIT.ÏJOEN FRS. De,hertog vau Rrunswijk, die in 1832 zijn verliet, vestigde zich te Parijs, waar hij biee 1S70, toen hij. in verband met den oorlog vel de naar Gen,ève. Hier stierf hij in 1873: hij maakte zijn geheele vermogen aan de stad. die gastvrijheid had verleend. Hij liet ongeveer 20 lioen ua. hoofdzakelijk bestaande in goederen, v, in Frankrijk gelegen zijn. Parijs eischte ong< JVz nul lioen sucessiebelasting.op grond dat de ledene in Frankrijk zijn wettelijk domicilie had had. Het gemeentebestuur van Genève verzette tegen dien eisch en maakte intusschen de rende goederen, te gelde, niettegenstaande de r< bank de stad Parijs in het gelijk:stelde. De qua," bleef hangende, tot dezer dagen Genève wede tot eenig erfgenaam werd benoemd door e. Franschnian, aldaar onlangs overleden. Reeds m te het gemeentebestuur van/ Genève 2ic-h op rechten uit te oefenen, toen de Fransche mini van justitie zich het vonnis in zake de erfenis den hertog van Brunswijk herinnerde en be deed legge|i op de bezittingen van den 'overlet Franschmaji. Men kan dus een monsterproces wachten,'daar Frankrijk vap Genève thans, na v jaren, met rente op rente, een bedrag heeft t deren van ruim 10 millioen fre I EEN STAKING. LONDEN, 25 Aug. Een staking, die de Londj sche j bouwvakken ernstig bedreigt, is uitgebroj toen 5000 schilders, behoorende tot de National ai gamated Society of pamters, te zamen met 5^ ongeorganiseerden het werk nederlegden. De society vraagt een loonsvertiooging van pence per uur. Men verwacht dat het aantal s kers zich nog belangrijk zal uitbreiden. EEN ONTROUWE PROCURATTEHOUDER KEULEN. 25 Aug. Op het bericht van verduister! door den procuratiehouder Steeg van het filiaal te Dl seldorf van den „Schaffhausener Bankverein", zeidel directeur „Terwijl Steeg met verlof was werd ontdekt dat om beursverliezen te dekken, die hy door speculaties verschillende banken had geleden, sedert 17 Juli 15 verduisteringen pleegde van geldswaardige papieren andere bedriegelyke handelingen verrichtte. De ba heeft nierdoor een verlies van 239.000 Mark geleden" Oo het ontdekken van den voortvluchtigen procurat houder is een belooniDg van 3000 mark gesteld. 'H YRRY THAW. Thaw bevindt zich nog steeds te Sherbrooke, dusi het Handelsbl., in afwachting van de bes! sing der Canadeesehe autoriteiten. En hij schijnt I daar vrij goed te hebben. Hij ontvangt zijn rech geleerde raadslieden, er zijn er acht, die blijkbal allen begeerig zijn iets van de millioenen van familie Thaw in de "wacht te sleepen hij vangt bovendien de op nieuws beluste vei-slaggeve en houdt als liet ware iederen dag audiëntie merkwaardig zeker is daarbij, dat tal van dam den gevluchten moordenaar bezoeken en dezen blo men brengen. Terwijl dus Thaw, al is hij danot onder bewaking, vrijwel doet en laat wat hij bevindt zich de chauffeur, die hem inet zijn 'au naar Canada bracht, in de gevangenis. De just.lt verlangde van dezen man, Thompson geheeten. borgstelling van 500 dollars en daar de deze niet kon betalen, is hij opgesloten. Thompso beklaagt zich! nu ten zeerste over de ondankbaa beid van de Tha,w's, dlie hem" in den steek late en niets voor hem betalen, zelfs de borgstelling ruie En hij dreigt alles te zilllen vertellen, wat hij ovt de vlucht van Thaw weet. Het schijnt echter, dat men de familie Thaw hierover niet al te hard mag vallen, in, New-Yorl wordt verteld, dat er door de familie een bedrai van 25.000 dollars werd betaald aan de lieden, dit Thaw zouden bevrijden. Maar nu is dat geld uitbel taald aan zekeren Butler, die a,ls leider aptrad het blijkt, dat deze er met het geld vandoor ii gegaan, zonder zijn medeplichtigen het hem toeko mende aandeel te betalen. Het is dus nu te ver wachten, dat deze teleurgestelde lieden wel de noo dige onthullingtn zullen) doen, maar of dit iets za helpen, is nog de vraag. Want als de Canadeescht autoriteiten weigeren T'haw aan den staat New York uit ts leveren kan mén, hem immers toch niet: doen. Volgens een telegram uit Washington heeft mi nister Bryan zich tot den Engelschen gezant wend om diens steun te verkrijgen bij de Canadee sehe overheden. DE AANKLACHT TEGEN PRINSES LOIYSE V COBURG. Het Berlijnsche Landgericht I heeft de vordering van, dr. Waiter Inhoffen tegen prinses LouiSe van Coburg. tot een bedrag- van 443.000 Mark. met 6 pet. rente, toegewezen, en hem vergund, daarvoor beslag te leggen op .haai bezittingen. Maar daar die allen rc-eds lang verpand zijn, heeft de Ber lijnsche advocaat daar niet veel aah. De tegenwoordige raadsman der prüisès, dr. jjir. I Franz Ivers, advocaat te Berlijn, heeft medegedeeld, dat" de prinses" aT haar schuldeiscliers, behalve de woekeraars, binnen korten tijd zal voldoen, daar zij uit haar's vaders erfenis ir. elk geval vijf millioen francs krijgt. Maar ook die zijn reeds met beslag belegd; Da prinses troost verder haar crediteuren met de hoop op de erfenis haper tante, de vroegere kei zerin van. Mexico, de weduwe van keizer M a xt mi li aan. Deze «ante, die sedert tal van jaren krankzin nig is. heeft een testaane/nt gemaakt, waarin zij haar vermogen, dat meer dan 30 millioen francs be draagt, vermaakt aan haar drie nichten, prinses Louise van Gobarg, gravin, Lonyay, de vroegere kroonprinses Stcianie aan Oostenrijk, en prinses Cle mentine, de tegenwoordige gemalin van prins Napo leon. In het Berliner TagoblatH deelt dr. Waker Inhof fen mede, dat de tegenwoordige raadsman der prin ses, dr. Franz Ivers, door1, haar evenzeer wordt be drogen als alle vroegere raadslieden; zij heeft in enkele jaren reeds veertig advocaten in Berlijn ge had, die allen haar zaak neerlegden, ondanks de beloofde vorstelijke honoraria, wijl de beloofde mil lioenen toch nooit kwamen. De mUioenen-erfenis van j haar tante, de ex-keizerin Chariott-e van Mexico, is ook in de lucht hEngend. En in ieder geval, waa neer de prinses sterft vóór hanr tante, die thans 75 jaar oud is er. hoewel geestelijk geschokt-, li chamelijk zeer sterk .i©, krijgen de tallooze schuld- eisehers niets. De prinses bewoont te Baden bij Weenen, in 't hotel Esplanade, een reeks van vijftien kamers, waarin zij met. Geza Mattasilsch en aöht, bedienden, mannelijke en vrouwelijke, leeft op rekening van den hotelier. Zij moet daarvoor duizend kronen per dag betalen, maar betaalt niets, want zij heeft niets en ontvangt geenerlei apajiage. Zoadat haar schuldenlast met den dag toeneemt en de vooruit zichten voor de schuldeiscliers steeds slechter wor den. Hdbld. STEEDS DE KIESRECHTFURIES. In drie dagen liaddlen do, suffragettes in Engeland geen enkel nnsdrijl begaam Dat was te mooi om lang te duren. Er zijn dan ook-op deze pauze tweè feministische branden te Edinburg gevolgd. De eer ste werd aangestoken bij een makelaar die op zijn vacantioreis was, en werd spoedig bedwongen, de an_ dera vernielde twee" lokalen van ©en college. Dat het vernielen van een makelaarswoningi het vrouwenkiesrecht zou kunnen bevorderen is niet dui delijk. Was wellicht het aangrenzende vhuis van 'a staatsmijninspecteui bedoeld? Het zou de eerste maal niet zijn, dat de suffragettes zich vergisten men herinnert zich hoe e©Q van haar de ruiten in sloeg bij den onschuldigen minister van Koloniën, ün do meem'ng <iat het die van den schuldigen mi nister van Binneniandsche Zaken waren.

Schager Courant | 1913 | | pagina 2