Van cfcze 182 waren er <42 boven 3',!® °'o vet. Voorzatter aegl den lieer Kuin dank voor zijn accuraat en uitgebreid verslag Bij de rondvraag wordt? 'door <fen lieer Jb Kaan in averuvging gegeven om voor do volgende vergadering Haar aanleiding van het Centrale Register, een voorstel fin te dienen ,om het daarheen te leiden, dat don slier alleen een premie kan behalen wanneer hij 75 punten krijgt voor exterieur, 't geeft een drang* om betere, slieren aan to houden Na ©enigs bespreking Sroidt op voorstel van den voorzitter besloten, nog maar eens af te wachten, omreden er zeer waarschijn lijk door de Provinciale Commissie wei stappen in die richting zullen worden gedaan. Dan nog wordt door den heer Jb. Kaan medegedeeld, Öat hij voor de volgende vergadering een voorstel jwaischt in te'dienen, dat de bepaling zal worden ge maakt, dat de koeien met een zwart vlekje of enkele zwarte haartjes bij da'hoeven, evengoed in het fokregister kunnen worden opgenomen. Onder dankzegging voor !de prettige samenwerking sluit voorzitter de vergadeling. WIERINGERWAARD. Maandagavond hield de aüdoeling Wieringerwaard van Öen Bond voor StaatspeoisioiuiearÉig een openbare ver gadering. De lieer Lira-pers opende niet een toepasse lijk woord de vergadering, waarbij1 door hem eenige zeer waardeerende wooixlen worden gewijd1 aan onzen overleden voorziitcr, den heer P. Pccreboom, die steeds jzijïi beste krachten heeft geloven aan het schoon© ♦doel,,Sfaatspensionneering''. Voorzitter geeft hiema het woord aan den heer Uiter- Vfijk van Hoogevecn. Spreker herinnert er aan, dat er ma verleden jaar heel wat veranderd is, doch wij zijn *iog lang niet waar we moeten zijn. In eene gloedvolle trede heeft de heer Uiterwijk bns duidelijk gemaakt, Üai liet nog lang geen tijd van rusten is. We moeten «nog steeds vooruit. Het is slechts een begin. De leeftijd van 70 jaar wordt te hoog genoemd, moet hoogstens 65 zyn. De uitkeering is te laag en ten 3e wordt duidelijk uiteengezet dat arL 369 der Invaliditeitswet niet goed fc- Met voorbeelden wordt bewezen dat 't zeer onbillijk is, dat nog zoo velen worden uitgesloten. Ook wordt jde weigering der Ministerportefeuilles door de S.D.A.P. Hoor spreker sterk afgekeurd. Ik hoop. zegt spreker, dat de verkiezing in Amsterdam III Dinsdag beschamend voor hen zal zijn, evengoed als zij door hunne weigering' til meer zetels hebben verloren. Door den lieer Limpers werd hierna nog medege deeld. dat ter gelegenheid van de le uitkeering ider Ouderdomsrente op 7 December en 9 December, een {feestavond zal worden gehouden, waarbij alle oudjes van 70 jaar zullen worden uitgenoodigd. Hierna werd feekganheid gegeven voor debat, waarvan door den ©eer Vaai Ham gebruik werd gemaakt. •In de pauze gaven zich! 9 personen als' lidl 'óp. 'Dat de neer Uiterwijk ook do gave bezit uitstekend1 te kunnen voordragen (wij wisten dit reeds van ver leden jaar) beeft hij ons na de pauze wederom la tten hooren. Op zeer verdienstelijke wijze werd achter eenvolgens voorgedragenJean Marié (drama). Wed strijd in het voordragen (luim). Het Jurkje (drama), -waar mede door den heer Uiterwijk reeds eenige prijzen zijn behaald. Goeden nacht (luim), en Een droom (luim). ki welgekozen woorden dankte voorzitter den heer Vïtervvyk voor hetgeen hij dezen avond ten beste -heeft gegeven, wekte jonge leden op om zich' bij de propa- gandaclub aan te melden als lid en sloot vervolgens fleze goed geslaagde bijeenkomst. CHRISTELIJKE MANIEREN. Men schrijft uit Friesland aan Het Volk: Het gemeentebestuur van de Unie-ChristeJijke ge meente Wymbritserad&el te Friesland, heeft aan het openbaar onderwijs een broertje dood. Voor eenigen tijd werd de openbare school te Gaastmeer gesloten en nu, meenden de heeren, moest ook Oudegra, eraan gelooven. De rand besloot aldus. Intasschen zijn er ook nog autoriten tón die de grond wet niet tot een doode letter willen verklaren en zij honden zich verzetten.; Bij de opheffing toch zouden de ouders der schoolgaande kinderen, die blijkens bun protest openbaar onderwijs verlangen, geep gele genheid daartoe vinden binnen, een, kring van ongevee: anderhalf uur gaans. De roomseh katholieke ouders kregen 'daarop be doek van de wethouders en, van den pastoor, de an- fteren van de wethouders. Zij; moesten verklaren waar om zij hun kinderen niet naai- de bijzondere school wilden zenden. Er werd wat pressie uitgeoefend en Brie kinderen gingen over naar de bijzondere school. Daarmee waren de christenen blijkbaar niet tevre den. De ouders kregen daarop schriftelijk of monde- tóng het verzoek hun kinderen in ieder geval na de vakantie niet meer ter' school te zenden, opdat wan neer de autoriteiten kwamen, zij een leege school Bonden vinden. De brief door een der wethouders aan een der ouders geschreven, luiditj o.m.: „Namens het gemeentebestuur verzoek dk u uw Mud na de vakantie thuis te houden. Wanneer de Autoriteiten dan komen, kontroleeren. vinden ze geen kind meer in de school ©n is deze vanzelf opgeheven. Een gelijk verzoek gaat aan alle ouders." Tot heden gaf geen der oudera aan dit vriendelijk trerzoek om nameps het gemeentebestuur de autori teiten christelijk te verlakken, gehoor. Is Uier geen reden voor Gedeputeerde Staten of Voor de regeering om het gemeentebestuur- over zulk ©en christelijk optreden eene onder handen te ne men? Het openbaar onderwijs is immers een voor werp van' de aanhoudende zorg der regeering? In. ieder geval zijn dei autoriteiten, welke nog over bet besluit van den Raad van Wymbritseradeel te oorileelen hebben, door zulk een, optreden gewaar schuwd. MISHANDELING DER POLITIE IN DE MIJN - STRI-Elv. Mem. meldt aan de Litob. Koerier: Gedurende een korte spanne tij ds kwam bet niet taSaèer dan 4 keer voor, dat te Heerlen en naaste omgeving de politie mishandeld of aangevallen werd. De inspecteur van politie werd ernstig verwond. Een brigadier der marechaussee werd zoodanig gewond, dat er oogenblikken zijn geweest, dat men elk uur Rijn dood verwachtte. Te "Vloerendaal werd een mare chaussee door een steenworp getroffen en tenslotte wei-den te Heerlerhiede niet minder dan 7 revolver schoten gelost en hoorden de politiemannen links en .-echts de kogels langsf de ooren fluiten. Waar moet dat heen? Bijna elke week hoort) men dat de politie wapens in beslag neemt en wij zijn er van overtuigd dat bijna elke vreemdeling alhier verboden wapens Van welken aard deze wapens Soms zijn, hiervan eagtsu wij een staaltje bjj den inspecteur der politie te Heerlen, die er een arsenaal op nahosudt van ia beslag genomen wapens- Wij zagen een collectie zgn. ploertendooders. Een dezer ploertendooders is vervaardigd van gevloch ten. staaldraad, eindigende in een lus; bovenaan was aangebracht een moerschroef, die een doorsnede bad van ruim een balven decimeter. En met zulke wa pens ïn den zak gaat men erop uit, om bij de ge ringste woordenwisseling ervan, gebruikj te maken. Zooals de ouden zongen piepen de jongen. Wij waren ervan getuige, dat toen enkele knapen uit de school komende, ruzie kregen, zij- fluks hun zak doek voor den dag haalden en bij nadere beschou wing bleek, dat de jongens een steen geknoopt had den in den zakdoek. WEERINGEN. .dL Zondagnamiddag hield het Visschersfonds een blgemeen6 vergadering in de concertzaal Concordaa. De vergadering wan druk bezocht. Na opening door den voorzitter, den heer A. Zo merdijk. werden door den secretaris, den heer S. dc Vries, de notulen der vorige vergadering voorge lezen en onveranderd goedgekeurd, i De voorzitter stelde daarna aan de orde de be handeling der wijziging in de statuten van De Zuider- E©e-Vereenigtng. De secretaris leest een en Onder voor en dit wordt uitvoerig besproken. Hoewel bi,eruit blijkt, dat de mogelijkheid bestaat, dat de contri butie, die nu f 0.25 per lid is, iets verhoogd zal worden, besluit de vergadering, lid te blijven. Komt in bespreking de agenda der op 17 Növembei a,s. te Amsterdam te houden algemeen© vergadering der Z uiderzee-V ereeniging. De heer Kaptein neemt de functie vain afgevaar digde op zich; de heer A. Zqmendijk a's plaatsver vanger. Daarna volgt rekening visckafslagen: I. te Den Oever, van 1 .Octoberso December, j 564 balen kreukels, 614 balen wulken, 102587 stuks oestprs, 7 2 bajen mosselen, te zamen, voor een bedrag van f 9423. II. Gedurende bovenstaand tijdperk zijn aan de Haukes afgeslagen: 5120 twen kreukels, 914 balen wulken, 108260 stuks oesters, 39 balen mosselen. 14oy scharren, te zamen voor f 21943. Van 1 Januari tot 15 April te Den Oever: 1215 balen kreukels, 529 balen wulken, 35784 stuks oes ters, ta zamen yoor f 8807, la denzonden, tod aan de Haukes: 674 9 balen kreu kels, 560 boten wulken, 32234 stuks oesters, 3 balen mosselen, 685 stuks scharren, 2 roggen» te zomen voor f 21875. Aan, heide afslagen. Oever en Haukes, is afgesla gen voor een bedrag va,n, f 62102.20. De aanvoer van ansjovis was als volgt: Oever jl58235 stuks voor f 893.63; Haukes 761116 stuks voor 1 5005.68, totaal 929351 stuks voor 5899.31. De ontvangsten van den afslag te Haukes waren f 495.88%, te Oever f 191.67, tezamen f 687.55%. In kas is momenteel f 754.35%; er is nog schul dig f 102.65. Als dit bedrag betaald is, zijn de af slaggebouwtjes met inventaris betaald. Niets meer aan de orde zijnde, gaat de voorzitter tot de rondvraag over, waarbij de heer B. Kat op merkt, dat hij gezien heeft, dat twee Zeeuwscha hoe ren ons Eiland bezocht hebben en deze ook zeker ver schillende perceelen bekeken hebben. Waar nu alle oestervisschers bijeen zijn, zou het wel raadzaam zijn deze eens onder de oogen te zien en te trach ten te voorkomen, dat de perceelen aan die heeren werden gegeven, daar dan de vTije oestervisscherij zoo goed als afgeloopen "zou zijn. Hierover wordt onderling druk gesproken en de heer Kaptein merkt op, dat een 33 jaar geleden Bur gemeester Maats getracht heeft de perceelen onder hands verpacht te krijgen, dit wilde het Rijk niet, doch werden de perceelen toen publiek verpacht. De Burgemeester van Texel kreeg toen ook van hoogerhaud aanschrijving over een verpachting der perceelen. nabij: Texel. Deze heeft dan.1' «óhter sterk tegen geprotesteerd' en gezegd, dat als het publiek verpacht werd, niet te weten waar zijn visschers dop. van eten moesten. Plet is daar tpen niet gebeurd; 'n Burgemeester kan hiep veel aan doen. Besloten wordt hierna, den burgemeester alhier te verzoeken, te willen medewerken dat de perceelen hier niet verpacht worden. Verder merkt de heer B. Kat nog op, dat vele visschers er over vallen dat betaling in de café's geschiedt, zou hier geen verandering in te brengen zijn? Vrij algemeen is men er niet voor, een betaal meester aan te stellen. Ieder die eenig bezwaar heeft zijn geld in een café in ontvangst te nemen, kon dit ook bij de kooplieden aan huis ontvangen. Hierna sluiting. BURGERBRUG. Voor de vacante boLrekld.ng van onderwijzeres aan de openbare lagere schooi alhier, hebben zich 28 sol licitanten aangemeld. OUDE NIKDORP. Van de 2 perceelen weiland, samen groot 2.35.60 H.A., liggende te Heerhtfgowaard, behoorende aan de erven van wijlen den heer T. Swaag. Maandagavond in het lokaal van den lieer. T. de Jong alhier door Notaris De Boer geveild, is kooper geworden de lieer P. Bak ker te Heerhugowaard, voor de som van f 5522. WINKEL. De heer D. Brugman Jbz. te Lutjewinkel, is benoemd tot voorzanger in de NccL Hen'. Kerk. WINKEL. 'De gasfabriek .WinkelNieuwe Niedorp; is op Za terdag 8 November j.1. officieel geopend verklaard. In verschillende woningen wordt reeds gas verbruikt en overal hoort men met groote tevredenheid over hot nieuwe Jicht spreken. NOORDSCHARWOUDE. Bij de op 10 November gehouden openbare ver- kooping in het lokaal van den heer P. Schilder alhier, van een landbouwerswoning met 2.61.70 H.A. bouw land. eigendom van den heer C. Zut aldaar, ten over staan van Notaris Gottmer, is het geheel opgehouden op de som van f 8.778. D1RKSHORN. Maandag slaagde te Amsterdam voor het examen Vrije- en Ordeoefeningen do heer N. II. Reuvers te Haarlem. DAMMEN OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NE DERLAND. Zondag 9 November 1913. 5e Ronde: Hoogland wint tegen De Jong De Haas wint tegen Van Wapeningen. 6e Ronde: De Haas wint tegen De Jong. Hoogland wint tegen Van Wageningen. De s'.and na de 6de ronde is nu als volgtHoogland' 10, De Haas 9, De Jong 5 en Van Wageningen 0 punten. 16 November zallen spelen te Utrecht, in het ,,Haag- sche Koffiehuis'"'s morgens De HaasHoogland De JongVan Wageningen. s Avonds: De HaasVan Wa geningen. De Jong-Hoogland. Gemengd Nieuws. EEN VERSTANDIG WOORD. De E'ngelsehe minister Lloyd George hield een rede le Middlesborough. waar hij oen plan schetste van een hervorming van het woningwezen binnen het ge bied der sleden. Snrekende over de oorlogstoerustingen, verklaarde Lloyd George, dal Duitschlaud. Groot-Brittannx, Frank rijk en Rusland beter zouden doem. wanneer zij het geld. dat zij ten koste leggen aan de bewapening iu de Noordzee wierpen, dan dat zij ze besteden voor die afgrijselijke machines lol slachting van mbnschen. Eén land alleen kan daarin echter geen verandering brengen, te zamen zouden zij er echter wel in slagen, waarneer zij slechts eenige nieuwsbladen konden kwijt raken. Wérd het dan vrijkomende ge'.d besteed!'voor sociale hervormingen, dan zou een geheel nieuw En- gelaaid 'ontslaan. EEN WERKZAAM LEVEN. I Volgens 'een Engels ch spreekwoord gaan weinig werk en veel gezondheid samen, aldus schrijft do Londensche correspondent van de Tel., d.d. 7 November. Dat gaal echter lang niet altijd op. De gezondste menschen zijn volstrekt niet degenen, die weinig hebben te doen. le ider dokter weet dat bij "ervaring. Overwerken kan men zich. maar dc werkzaamste naturen houden het 't langst uit. hebben den medicijnmeester 't minst noodig en" raken zelden in een slecht humeur, dal een der ergste kwalen van den mensch is. CarLyle noemde het wer ken een heilmiddel do grand cure van ,,al de kwalen eai ziekten, die ooit de menschheid plaagden. Zijn eigen leven bewees hot. want hij werd 86 jaar en schreef verbafzend veel. En de groote beleekenis van een wérk- zaam loven leverden ook twee vermaarde Engelsclien, idie pas kort na elkander heen gingen. Don vorigen dag slierf sir William Preece. de be roemde Engelsche electricaen. die jarenlang als zoo danig ingenieur aan het Engelsche postwezen was en ,.de rader der draadlooze telegrafie werd genoemd. Hij ram daarmede reeds welgeslaagde proeven in het jaar 1875, toen Marooni weid geboren. Hem beeft hij hier te lande voortgeholpen en van den aanvang af als der» voornaams'en uitvinder der radio-telegrafie beschouwd. Een zeer werkzaam leven had slr Preece achter 'den rug. Wel moest hij in 1899, bij het be reiken van zijn 65e jaar, op grond daarvan zijn ont slag als postdirecteur nemen, maar zijn werkzaam lie ven eindigde daarmede niet. Hij; weid1 79 jaar en bleef tot aan zijn dood niet stil zitten. Merkwaardiger was nog het zeer bedrijvige leven van dr. Aifrea Russell Wallaoe, den beroemden En- grtlschen natuurkundige, Vrijdag op 91-jarïgen leefüjd ontslapen, na sinds Zondag ziek en bewusteloos te zijn geweest. Toen hij 8 Januari 1.1. 90 jaar was ge worden. schreef ik een "schels van zijn roemrijk leven. Mm kende hem alom, als Darwin's vriend en mede werker en de feitelijke ontdekker van de theorie dér' survival of the fittest, de overleving der meest (voor het bestaan) geschikten. Maar Wallace's studie en belangstelling strekten zich over cm veel uitgebreider gebied dan dat van Darwin De sociale beweg.ngen interesseerden hem niet mindér dan de natuurwetenschappen. Spiritisme en landnatio nalisatie onderzocht hij met zijn groote kennis even ijverig, als geografische en natuurkundige problemen. Zijn veelzijdige kennis was verbazend groot, zijn ruste- looze werkzaamheid nog grooler. Op negenligjarigen leeftijd schreef hij een werkje over „Sociale omgeving cn zedelijke vooruitgang'", dat niet lang geleden in druk verscheen. De vorige eeuw beschreef hij vijf jaar geleden als een „wond erful éenlury". Zijn eigen leven was ook een dier wonderen. Wal 'gaal er van zulke voorbeelden van groote werk zaamheid een kracht een bezieling uitt Laat men nooit mieer het werken goed voor de dom men achten, waar zulke geleerden bewezen, dat 't de bron van hun nuttig, lang en gezond leven wasl DE SPOORWEGRAMP RIJ MELUN. Dumaiiie, de machinist van den sneltrein Marseille- Parijs. aan wiens onbegrijpelijke roekeloosheid de ramp te wijten is, bevindt zich nog steeds in de gevan genis te Meten. Hij ligt ziek aan de ernstige kwetsuren, die hij bij de botsing opgeloopen heeft De hoofd conducteur van den mailtrein Vernet, be hoort onder do geredden. Hij is na de ramp in het ziekenhuis te Mètun opgenomen moeten worden we gens den hevigen zenuwschok, die het ongeluk hem gegeven heeft en dit is te meer begrijpelijk daar Ver net het ongeluk om zoo te zeggen beeft zien aanko men. Hij heeft daaromtrent aan den rechter van in structie te Meten het volgende verhaal gedaan: Ik was. zoo vertelde Vemet, in den eersten goede renwagen, dadelijk achter den tender van de loco motief! Ik keek naar buiten om te zien of de weg vrij was en in de verte zag ik achter elkaar de idri© seinen. Alle drie stonden op onveilig: het ronde sein, hel middelste sein en het vierkante. Maar de trein stopte niet Verschrikt bleef ik in de deur van den bagage wagen staan, verblind door den smook uit de loco motief. Het eerste sein naderde, en we vlogen er mét volle snelheid langs. Wat gebeurde er? Ik 'greep naai de noodrem en trok uit al mijn macht. Tóen vloog ik weer naai" de deur, die wijd open gebleven was. Eii intusschen vloog de 'trein in volle vaart verder. Het Jicht van hel tweede sein vloog als het weerlicht voor bij: Ik. rukte voor de tweede maal aan de noodrem. In de verte naderden de twee roode lichten van, het vierkante sein, dat onmiddellijk volkomen s'oppen be- teekent. De machinist scheen er niets van te zien. wij vlogen er door. Het was gebeurd. Ik begreep dat er een ongeluk moest volgen. Ik dacht er een o ogenblik aan uit den wagen te springen, maar ik was bang dat helme mijn leven zou kosten. Ik ging achter in den wagen slaan en ik had geen gedachten meer. Toda gebeurde het: een verschrikkelijke schok, het gekraak van wagens, die tegen elkaar verpletterd worden, ge schreeuw. Ik verwachtte dat de bagagewagen, waar ik in stond, verbrijzeld zou worden tusschen den ten der icfli da wagons. Als door oen wonder werd1 (hij1 overeind gegooid en een stroom van koffers en kisten vielen op mij. Na wanhopige inspanning gelukte het mij er onder uit te komen en me een weg te banen tussehen de omgegooide wagens door, die begonnen te branden. Zaterdagochtend om tien uur heeft in de reusachtige overdekte buitenhal van het Gare de Lyon de plech tigheid plaats gehad voor de bij Mei ui omgekomen postbeambten. Op den achtergrond van den hal was ecu rouwvorsieriiig van zwart en zilver aangebracht en le midden van kramen en zilveren flambouwen, waaraan een groen vuur brandde, stonden onder bloe men bedolven 15 lesten geschaard. Boven élke kist stond op het zwarte doek in zilver geborduurd dé eerste letter van den- naam van het slachtoffer, wiens overblijfselen in de kist rustten De voorzitters van Senaat en Kamer, 'de minister van handel, tal van parlementsleden en autoriteiten waren aanwezig; in zwaren rouw de weduwen der omgekomenen, meest jonge vrouwen nog en voorts familieleden. Toen de militaire muziek een treur- marsek aanhief, die diep indrukwekkend klonk, wan kelde een der weduwen en moest weggebracht worden. Tal van afvaardigingen van vereenigingen van post beambten waren ook aanwezig. Na de redevoeringen had er een défilé langs de lijkbaren plaats, waaraan duizenden postbeambten deel namen. In de nabijge legen kerk St Antoine. heeft kardinaal Amotte, dé aartsbisschop van Parijs, zelf den lijkdienst geleid. N. R. Ct DE SUFFRAGETTES. De Engelséhe kiesrechitfuries zullen nu een leger oprichten en zullen het voorbeeld van (de inwoners van Ulster volgen, die zooals bekend, een leger op de been hebben, om zich bij eventuëele invoering van de Home-rulewet tegen de zoogenaamde inlijving bij Ierland te verdedigen. Evenals de inwoners van Ul ster vonden de kiesrechtfuries een aanzienlijk En- gelsch officier bereid, als bevelhebber op te treden van haar leger, dat zoowel mannen als vrouwen te den wapenhandel zal oefenen, om de suffragettes te gen de politie of tegen aanvallen van het publiek te verdedigen. De baronet sir Francis Van© zal haar Wellington worden. Hij is va,n adellijke afkomst, 52 jaar, een, socialist van revolutionjnair kaliber. In 18S6 organi seerde hij een kadettencorps van jongens uit de Volksklasse, was later kapitein' van een wielrijders corps, schreef een brochure over de handelsroute van Siberië, nam in 1899 vrijwillig dienst in het Engel- sche leger tegen, de Boeren, voerde in dieii oorlog een compagnie lanciers aan, organiseerde in Zuid- Afrika een korps van z.g. loyale burgers, kreeg en kele onderscheidingen, tradl als oorlogscorrespondent vau enkele liberale Engelsche bladen op, schreef een werk»over ,,Pax Britannica" in Zuid'-Afrika, en nu, na eenigen tijd in Italië te hebben geleefd, gaat hij hier zijn krijgsbercep ten behoeve der suffragettes weer opvatten. Het dc-or hem te oefenen en aan te voeren ar beidsleger, zal niet alleen voor de bescherming va,n militaire! dames dienst doen, maar ook in, tijd van nood voor werkstakers. Serieus vat men die zaak niet op. Zij gelijkt ook veel op een tragi-comedie maar Sir Francis Vane meent het op zijn manier wel ernstig. Woensdagavond verscheen hij' in de militaire meeting te Bow, gewapend met een vervaarlijke knods Hij hief dat wapen te de hoogte en verklaarde, het bij aiie gelegenheden te zullen, gebruiken, waarbij vrouwen worden mishandeld. Hij verklaarde voor het splinternieuwe leger een generales staf te zul len vormen van; officieren, diie al ira het vuur waren geweest, een oorlog hadden meegemaakt. En recru- ten van beider kunne, waren hem welkom. Ik heb geen groote verwachtingen van dit plan, zoo schrijft de correspondent der Tel., maar men kan niet weten wat daaruit) voort zal vloeien. En de regeerteg kan kwalijk een stokje steken voor het onwettige optreden van sir Francis Vane, dat zij in Ulster oogluikend toelaat. DE STAKING TE DUBLIN. In plaats van beter te worden, is de toestand te Dublin nog verergerd. Donderdag zijn aldaar uit En geland) tweehonderd arbeiders aangekomen, aan wie het werk zal worden opgedragen, dat de stakers niet verkiezen te verrichten en men verwachtte, dat dientengevolge de arbeid in de haven geheel en al stop zou worden gezet. Dan worden, behalve? de 30.000 man, die thans reed® staken, nog duizenden werkloos, zullen de zaken in, de? stad geheel stil - staan, aankomende schepen te het geheel niet meer gelost .kunnen, worden en de reeds aanwezige niet ^unpen vertrekken. EEN TREURIG EIND. Van een bruiloftspartij: met een treurigen nasleep vertelt een bericht uit Angers. Te Cholet gingen twee broers met twee zusters trouwen en in een hotel werd enkele dagen geleden een 'dii/ner gegeven, waar- aan vijftig gasten, deelnamen, Tot de spijzen behoorde een gerecht van, room met bitterkoekjes, dat bijzon der in den smaak viel. In den nacht zijn allen, die va,n het gerecht gegeten hadden, ziek getwordeu. De gencesheeren hebben vastgesteld, dat het van den room kwam. Een man vau zes-en-dertig jaar en een dienstbode uit het hotel zijn/ denzelfden nacht onder duldelooze pijnen bezweken en men vreesde voor meer sterfgevallen daar van verscheidene zieken de toestand hoogst ernstig was. DE AGITATIE ONDER DE ENGELSCHE POSTBE AMBTEN. Van verschillende zijden is reeds gewaagd van de plannen der Engelsche postbeambten om tegen Kerst mis te staken als hun eischen, betreffende loo>nsver- hooging, welke niet ovetreenstemmen, anet de voor stellen van de* staatscommissie welke een onderzoek naar hun toestand heeft; ingesteld, niet worden in gewilligd. De postmoster-general denkt zich niet te laten bangmaken. In antwoord op deze bedreigingen heeft hij tot het hoofdbestuur van de vakVereeni- ging der postbeambten een schrijven gericht, waarin, hij zegt, dat er geen kans is, dat de regeerihg hoo- ger kredieten voor salarisverhooging der postbeamb ten zal toestaan, dan die welke de bedoelde commis sie heeft gevraagd. Hij voegt er de waarschuwing bij, dat staking van den arbeid van welken behmhte bij de posterijen ook zal wórden beschouwd als ontslag en dat de beambte, wien het betreft, (dienovereenkom stig zal worden behandeld. DER MOEITE WAARD. Een geneesheer uit Tunbridge Wells, izekeret dr. Francis Grag Smart, te Bredbury, en zijn vrouw, die hij slechts zeven dagen overleefde, hebben ©en ver mogen van meer dan een milliioen pond sterling na gelaten voor verschillende filantropische instellingen. Hij liet 445,254, zij 750,442 na; de successie rechten daarvan zullen ongeveer 205,000 bedragen. Een buitenkansje van f 2,400,000 valt niet eiken schatkist te beurt. EEN VILLA INGESTORT. De gemeente Erembodegem werd Woensdagnamid dag door een schrikkelijk ongeluk, waarbij "twee werk lieden het leven verloren én verscheiden anderen gékwétst werden, in opschud ding gebracht. Langs den. Brusselsqhem steenweg is metn bezag een vi'lïa' to bouwen. Het was zeer slecht weder, terwijl! het enorm hard waaide. De werklieden wanen pas aan den arbeid, of een vreeselijk gekraak deed zich hooien. Een vleugel der villa stortte in en bedolf de meeste werklieden. Slechts drie waren ontsnapt. Zij riepen om hulp en ringen met de toegesnelde personen het redding- werk aan. dat verre van ongevaarlijk was, daar de overige muren ook dreigden iri te storten. Men haalde spoedig twee doodeai van onder de puinen, benevens een achttal gewonden, van wie een zeer ernstig gekwetst was. WEER IETS NIEUWS. Uit Hamburg werd gisteren, naar de Berlijmscho be richtgever van het Hdibld. telefoneert, aan den Berli- ner Lokal Anzeiger geseind: „Een geheel nieuwe wijze van bedriegen js dóór een herbergier, een ste ger en een muzikant te Hamburg, die hedenmorgen daar gevanjgen gbnomen werden, uitgedacht. In de buurt van het zeemanshuis en) de plaats, waar reis biljetten uitgegeven worden voor reizen over zee, hieli zich steeds een van deze drie op, en knoopte rela ties aan met landverhuizers, vooral met degenen, die naar Argentinië wilden. De bedrieger bood den land verhuizers dan aan, hun overtocht voor een 3ageren prijs te bezorgen dan. de andere bureaux. Hiervan wilden vele landverhuizers natuurlijk gaarne gebruik maken. In een naburige ke<rberg moesten zü dan 120 Mark per persoon, betatetn voor den overtocht. Door een der bedriegers werden de la.ndvörhuizels, natuur lij op eigen kosten, dan naar Rotterdam gebracht en daar aan een zo o genaam den, werver! afgeleverd Deze transporteerda de menschen dan naai' buiten- landsche schepen. Enkele der bedrogen 'landverhui zers, die nog geld liadiden, seinden] naar Hamburg, waardoor het bedrog ontdekt werd en informaties ingewonnen werden, die leidden) tot de arrestatie dejr drie bedriegers. Tot nu toe heeft men 25 gevallen, kunnen constateeren, doch verondersteld mag worden, dat het aantal slachtoffers veel grooter is," REI LIS VRIJGESPROKEN. KIEF, 10 November. Beilis, de beklaagde in het ritueele moordproces, is vrijgesproken. Aan de jury waran twee vragen gesteld le, Is de moord in de Saizof-fabriek bewezen.? 2e. Is het bewezen, dat Beilis uit geloofsfanatisme dezen mooixi bedreven heeft? Op de eerste vraag antwoordde de jury bevestigend Op de tweede ontkennend, zoodat Beilis onvoorwaaixte- lijk vrijgesproken in. Het ritueele moordproces te Kief. dat gs'eren. met de vrijspraak van den beklaagde Beilis eindigde, was •den Ssten October begonnen en heeft dus bijna vijf weken geduurd. Gelijk bekend, werd Beilis beschul digd den acht-jaiigen Justschjnsky den 12en Maart 1911 op «de binnenplaats van de "fabriek Saizef ver moord te hebben, met het doel zijn slachtoffer bloed af te tappen voor ritueale doeleinden. Ofschoon de gehccle beschaafde wereld tegen ern dergélijké middél- ecuwscho beschuldiging protesteerde, zette de Russische justitie haar onderzoek toch in die richting voort en biekl zij Beilis twee en eein half jaar lang in voorarrest. SCHADELIJKE INVLOED VAN TABAKSROOK OP PLANTEN. In den laatsten tijd is cr herhaaldelijk! op gewe zen, o.a. door Moliscli, dat tabaksrook bijna even schadelijk op tal van planten inwerkt als lichtgas. Een onderzoek van Lee I. Knight en Wm. Crocker (The Botarical Gazette 1913) komt dit bevestigen. Zij gebruikten als proefplanten pronkerwten (La thyrus) en konden aantoonen, dat rook van sigaren (en nog meer van sigaretten), zelfs al wordt d gewassehen door zwavelzuur en natronloog in hooge mate schadelijk is voor kiempïantjes; 1000 deel en rook per millioen lucht geven een vertraging' iu den groei en opzwellen, van 'den,stepgiel en een, eigenaar- digenl horizontale groei va.h dien 'Stengel, 5000 dee- len rook doen den groei gelbeel stilstaan^ een nog grootere hoeveelheid doodlt de jonge plantjes. De schrijvers ltoniden waarschijnlijk miaken, dat de verking een gevolg is van de aanwezigheid vau aethyleen of van een andere zware koolwaterstof, die te den tabaksrook voorkomt. Het artikel is een waarschuwing te meer tegen het gebruik van tabaksrook ter bestrijding van in secten in plantenkassen- „DE WETENSCHAP VAN ADVERTEEREN". Dit is een eigenaardige uitdrukking, welk© lórd Nort,hcliffe van de week in, Londen gebruikte op een vergadering gehouden te hert; Hotel Ceci!l. Hij wees op de groote beteekéniis van verstandig en, doelma tig adverteeren en bracht te herinnering, dat 1 der eerste advertenties, opgenomen in Engelsche dagbladen, die was, welke Koning Karei I in de „Londone Gazette" plaatdte om mede te deelen dat zijn bond was weggeloopen of gestolen. Sinds was- het een kunst geworden om goed te ad verteeren en naarmate ieder, die wat noodig had of wat aanbood was begonnen zijn wenschen te een dag blad bekend te maken, was ook het vooroordeel ver dwenen, dat aReen geadverteerd werd om minderwaar dige artikelen aan den man te brengen. Lord Norteliffe toonde aan, dat juist het tegen overgestelde waar was. Alleen de besté denkbeelden, de beste waar, de beste? fabrikanten, konden die proef

Schager Courant | 1913 | | pagina 2