Alifiiü Mins- Uitmuit- itiiiivllil finantiëe! Overzicht Woensdag 12 November 1913. CHAËER 57ste Jaargang No. 5275 COURANT. Binnenlandsch Nieuws. RAAD VAN ZIJ Pi:. Vergadering van den Raad op Dinsdag 11 Novem- de houders alweer ulct geweest; over het algemeenb«,1913- morgens 10 uur. Aanwe-zlg allen. 1 heelt een dalende tendens de overhand; wanneer me£ d8 faml' looo-»ursemees- vandaar Iets hellet ,™i. i... j.i.I ter; secretaris de heer K. Slot. Bemoedigend is het koersverloop der effecten voor vandaag iets koopt beloopt men groote kans dat men morgen ziet daf men te veel betaald beeft. De koers- verlagingen. gaan, over het ajgemeen wel niet bij groo te sprongen, doch bet is pleit; aapgepapm te aanschou wen diat -men, opgescheept, zit met duur betaalde fond sen. Toch wil het mij voorkomen dat men thet ver standigst doet zijne effecten te houden in afwachting dat betere dagen aanbreken. Een en ander beeft ten gevolge dat men weinig gelegenheid beeft om winst jes binnen te halen en voor dezulken en waaronder Alvorens de vergadering te openen, zegt voorzitter een enkel woord te willen wijden aan onzen over leden voorzitter. Spreker zegt nu ongeveer bet vol gende: Mijne beer en! Toen wij dia laatste vergadering bij woonden, bad zeker geen van ons allen gedacht, dat wij onzen geachten voorzitter zoo spoedig door den dood zouden moeten missen. Ik twijfel er niet aan of wij beschouwen dit allen als een groot verlies voor onze gemeente. Gedurende meer dan 40 jaren er zün, die daarnaar hunne levenswijze inrichten, kan w?. JE* L Süi men teeenwoordis: niet snrekeii vaui s-iilden tiidem M^r overledene ziek met hart en ziel aan zijn men tegenwoordig niet spreken vapj guldpn tijden. Mei hoort dan ook van deze speculanten klaagliederen aan heffen en velen zullen wel genoodzaakt zijn hunne uitgaven te beperken,. Ik heb dan ook dezer dagen een blad gelezen dat de publieke vermakelijkheden, onder anderen concerten veel slechter bezocht worden dan andere jaren en bet schijnt dat winkeliers diie voornamelijk in luxe-artikelen doen,, ook niet kuipen roemen op groote omzetten. Deze feiten werden in verband gebracht met den, slechten gang van zaken, op de beurs. Nu is het opmerkelijk dat zoowel speculatieve fondsen in prijs zijn gedaald. Laatstgenoemde Jijden wel het meeste onder den -druk van de voortdurend hooge geldkoersen. Zoo zijp onze staatsfondsen, weder om eene fractie achtergegaan. En buitenlamdsche staatsfondsen, zooa,ls Oostenrijkers, Hongaren en Rus sen noteereu, ongeveer 10% lager dan een tweetal jaren terug. Nu hebben ongunstige politieke omstan digheden destijds wel meegewerkt tot een daling, doch van een herstel is thaps geen sprake; daar de notee ring thans meer in overeenstemming is met de geld koersen. Destijds moest men zich tevreden stellen wanneer men op soliditeit prijs stelde, met een rente genot van 4%, thans kan men bijna 5% bedingen. In middels is de waardevermindering van deze fondsen voor vroegere koopenj niet apngepaiapi. Andere b'uitenlandsche| staatsfondsen hebben door andere invloeden geleden, zooals Bulgaren, Serven, en Turken door den Balkan-oorlog, terwijl Mexicanen ge drukt zijn door de voortdurende onlusten in, deze republiek. Al deze omstandigheden zijn niet bemoedi gend om spoedig eene rijzing voor deze fondsen te verwachten. Een dergelijk verloop nemen ook provinciale en gemeenteleeningen, henevens pandbrieven.. Deze fond sen, uitgegeven met een rentetype van 4%, noteerden steeds pari of iets daarboven en, n.u ziet men ze ette lijke percenten daar beneden. Men heeft dan ook al zijn toevlucht moeten'njemen tot het uitgeven vap leeningen met een rentevoet wan 4%% om de bepoo- digde bedragen te kun|pëp bekomen. Ontmoedigend is ook nog het verloop van deAme- rikaansche markt. De onzekere finaneiëele en oecono- mische toestanden in de- Vereonigde Staten, werpen nog steeds hun schaduw op deze afdeeling; daarbij kan men nog voegen de revolutionnaire woelingen in de naburige Mexicaapscha republiek, zoodat ieder oogenblik met vrees een ingrijpen van Amerika in de zuster-republiek wordt tegemoet gezien. Onder den ii vloed van deze berichten was 'de Amertkaapsche markt allesbehalve opgewekt. Ama.lgamateds zijn 2 ambt gegeven en heeft hij veel gedaan om den bloei van onze gemeente vooruit te brengen, zijn heengaan zal ons allen zeer veel leed doen. Het zal zeker moeilijk vallen een opvolger te vinden die de zaken zoo'n goede leiding zal kunnen geven als de heer Hulst heeft gedaan. Ik geloof uit naam van ons allen te spreken wanneer ik zeg, dat "wij altijd met het meeste genoegen de vergaderingen hebben hij- gewoond. Onze voorzitter had een, prettige manier, om de zaken hier te regelen en dreigde de zaak op een verkeerd spoor te geraken, hij wist haar toch altijd weer in goede lijn te brengen. Wanneer wij zoo op dat portret daarginds neerzien, dan zal het op dit moment ons allen in, zeer weemoedige stem ming brengen, dat wij dien braven, humapen man moeten missen. De nagedachtenis van onzen waarden voorzitter zal zeker in aangename herinnering blij ven niet alleen bij de gemeenteraadsleden, maar ook bij de ingezetenen. Er is van mevrouw Hulst een schrijven ingekomen, berichtende het overlijden wan haar man,,* ik stel u voor namens de gemeente een brief van rouwbeklag aan haar te zenden. Nadat voorzitter als leider der vergadering den onmisbaren steun der leden heeft ingeroepen, opent hij de vergadering. De notulen worden voorgelezen) en. onveranderd onder dankzegging goedgekeurd. Medegedeeld wordt: lo. dat hij de gehouden aan besteding voor de levering van brandstoffen deze is gegund aan den heer J. Nieman, zijnde d/e laag ste inschrijver; 2o. dat door J. Broek en echtgenoote als vader en moeder in het Armhuis eervol ontslag wordt gevraagd met ingang van 1 April 1914. Eer-; vol verleend. 3o. dat octvangen is een prov. blad, waaruit blijkt dat Ged. Staten de jaarwedde van den burgemeester met ingang van 1 Januari a.s. heb ben bepaald op f 1500, en die van den ontvanger op f 700. De Raad had deze respectievelijk vastge- j steld op f 1300 en f 650. De heer Kreijger vraagt of wij ons zonder meer bij deze beschikking moeten neerleggen of da,t wij een beroep kunnen doen bij de Koningin. Secretaris licht toe. dat Ged. Staten de salarissen vaststellen, na, advies ingewonnen te hebben van den Raad. De heer Kreijger zegt dat dat advies toch niet is opgevolgd en Ged. Staten bevelen hier nu wel, maar de gemeente moet. het toch maar betalen. Voorzitter wijst er op. dat volgens de toelichting! van den secretaris hier niets aan te veranderen is. Door Ged. Staten is goedgekeurd teruggezonden bijdrage voor het waarborgfonds gevraagd, men kan voor rekening <Ier gemeente te ncinen; b. op de amb- tenaren te verhalen "2 o/o voor eigen en 3 o/o resp. er toch wel op rekenen, dat betalen de boodschap is. De heer Appel acht dit volstrekt niet zeker en bepleit ook het nut van, de tentoonstelling. Dq heer Kreijger zegt beslist tegen steun te zijn, we hebben heelemaa! geen behoefte aan een ten - toonstelling, hier hebben wij een jaarlijksche ten toonstelling, te Schagen een jaarlijksche tentoonstel ling en dan, men ziet er veel kunstmatigs, maar geen natuurlijks. Spreker vindt de landbouwcursussen van meer belang, wil Schagen iets uithalen, wil dat grap pen verkoopen, laat het. dat dap zelf bekostigen. (Ge lach.) De heer De Moor wil nu maar niet langer spre ken over het al of niet nuttig zijn, maar men kan ook van het goede te veel krijgen en zoo is dat ook met tentoonstellingen. Er worden bijna altijd kermissen aan verbonden, omdat anders in den regel zoo'n tentoonstelling mislukt en dus öf het nut ziet men er niet van in, öf men wil er niet van profitee- ren en spreker meent dat de gemeente haar geld op 't oogenblik wel beter kan besteden. De heer Frapcis zou willen afwachten, totdat blijkt dat Schagen geld tekort komt, dan zou men kunnein steunen- Voorzitter oordeelt dit niet gewenscht, daar zou Schagen weinig aan hebben. Na nog eenige discusssie wordt met 8 tegen 2 stommen besloten geen bijdrage toe te kennen; voor stemden de heeren Raat en Appel. Omdat het zoo moeilijk is collectanten te krijgen voor de nieuwjaarsoollecte en zoodoende het wel eens is voorgekomen dat in enkele, wijken geen be doeling kon pla,ats vipdejn, wat B. en W. zeer on billijk vinden tegenover de apdere wijken, stellen, zij voor die collecte niet meer1 te doen plaats vinden- De heer Francis wil gaarne geloovenj dat het vin den van personen die zich met de inzameling willen belasten zeer moeilijk is. maar toch wijst spreker op die arme menschen, die groote behoefte aan zoo'n bedeeling hebben, en die dus door dit voorstel groote schade zouden lijden. Voorzitter erkent dit en B. en W. zullen dan ook trachten iets te verzinnen, zoodat de menschen die werkelijk bedeeling noodig hebben die dan ook krij gen. De heer Groot vraagt of dit niet door bemidde ling van het Armbestuur zou kunnen. Voorzitter zegt, dat de "wijze waarop die bedeeling zal geschieden door B. en W. zal worden onder zocht. De heer Hooij juicht dit zeer toe, want hij is het 1 o/o voor weduwen- en weezenpensioenc op dö ambtenaren op of na 1 Januari 1914 in dienst go- 8 o/o te verhalen. De heer Kreijger zegt, dat hij en meerderen met hém; niet goed wijs kunnen worden uit dit advies en hij zou daarom wei nadere inlichtingen willen hebben. Nadat voorzitter de gehee'.e zaak zeer breedvoerig en duidelijk heeft uiteengezet, zegt de heer Hooij hei onbillijk te Vinden, dat op de oud-ambtenaren 3 °/cf van de inkoopsom wordt verhaald. Voorzitter wijst op de andere gemeenten, die ïic- men dat ook niet voor haar rekening. De heer Kreijger kan zich in hoofdzaak wel ine? het voorstel van B. en W. verecnigen, maar zou inplaats van 2 o/o te verhalen voor eigen pensioen, dit willen brengen op 3 °/o. De ambtenaren moeten er z.i. tochi wat voor over hebben, dat zij op deze manier gepenskm- neerd worden, menig belastingbetaler zal nooit tot peiv- sioen toe komen, het moet hun wel wat waard kijnj op den ouden dag pensioen te krijgen. Voorzitter is dat met den heer Kreijger eens, maaxj wijst op het feit, dat die betalingen voor sommige amb tenaren zoo moeilijk is, spreker heeft straks èhkeCö gevallen genoemd en dan zou de gemeente, omdat die pensioenstorling te zwaar is, tenslotte verplicht zijrj de salarissen te verhoogen. De heer Kreijger handhaaft zijn voorstel, waardoor eerst het voorstel van B. en W. in stemming wordt go- nomen en verworpen met 7 tegen 3 stemmen. Vóór stemden de heeren Francis, De Moor en Mann. Hel voorstel-Kreijger wordt aangenomen met 8 tegen 2 stem men. tegen heeren Frands en De Moor. Bij de rondvraag wijst de heer Appel op den slech ten toestand, van het wegje dat van de tramhalte Hef! Hoekje loopt naar het bruggetje. Onderzocht zai wor den of dit van de trammaatschappij of van den polde^ is en daarna op verbetering worden aangedrongen. De heer De Moor zegt nu het volgende: Mijnheer de voorzitter! Ik wensehte een enkéj woord te spreken1 over de benoeming van den boek houder van het Alg. Armbestuur. In het zoogenaam-* de verweerschrift van. Armvoogden komt onder meer voor: De Moor heeft gezegd, dat als Jn. Louweno. 1 op de voordracht staat, die zal worden benoemd."* Ik heb daar toen' niets op gezegd en het gevolg; daarvan is geweest, da,t men, nu daaruit de conclusie) trekt, dat ik daarin een oneerlijke rol „heb gespeeld. Hierover is toen door mij een stukje in de courant geschreven waarop door den voorzitter van het Arm- mec den heer Francis eens, dat die arme menschen bestuur is geantwoord. Ik meen nu voor mijn naam er niet onder, mogen Jijden. j verplicht te zijn het schrijven van den heer Louvo De heer De Moor zegt. dat het hem zeer speet te moeten beantwoorden en acht dit de plaats om dat B. en W. door tegenwerking vail, sommige per- mij als wethouder der gemeente van d:e beschuMi-. sonen dit voorstel moesten doen. maar het is ge- ging te zuiveren. "Vooreerst wil ik er even op wijzen» voouweg onmogelijk om collectanten te krijgen. Van dat een dergelijke bewering eigenlijk onzin is. Hoev die bedeeling ben ik steeds een groote voorstander wil ik. al had ik het persoonlijk gewenscht. zeggen, geweest, en we zullen dan ook wel tra,chten er j dat Jn. Louwe boekhouder zal worden als hij, no. 1 iets anders op te vinden. j staat? Dat staat toch niet aap mij, maar heeft do De heer Bos wijst er h(ug op, dat de bedeeling Gemeenteraad over te beslissen, ook is ingesteld om de bedelarij met Nieuwjaar te-' Toen de heer Van Leverink had bedankt als pon- gen te gaan. Het voorstel van B. en W. wordt met i ningmeester is door B. en W. een oproeping voor •plgemeene stemmen aangenomen,. sollicitanten in de courant geplaatst, waarin vermeld Tot regenten van het Algemeen Armbestuur wor- stond, dat het tractement was f 55. Armvoogdeta deel- lager op een.e daling van den koper prijs. Men, wist al het reglement van het Armbestuur, eveneens is goed- riiijiir.fr lnelnifr t,rv+ 1rr.7l.-nnn van p-rnnii nan den te verhalen clat het koperverbruik lang niet aan de verwachtingen, beantwoordde en dat eene aanzienlijke toename van, den kopervoorraad was te verwachten,. De laatst uitgegeven staat toont echteri aan, dat het pessimisme wel te ver gedreven was en dat de voor raden betrekkelijk maar weinig toegenomen zijn. De stemming voor dit fonds was dan in het laatst der week iets beter. Steels zijn nog altijd gedrukt onet het oog op eventuëele prijsverlagingen van de af te leveren artikelen; dpapepboven verwacht men, dat de gekeurd het besluit tot verkoop van grond aan den heer Jimmink. Door vertrek van den heer Van de Vijver is de overeenkomst afgeloopen tusschep hem en de ge meente, wat de armenpraktijk en vaccinatie betreft en is deze gesloten met den heer W. F. van Rap- pard, die opvolger van den heer. Van de Vijver zou worden. De nieuwe instructie voor de doktoren is nog niet vastgesteld, omdat zich daarbij, nog een en kel bezwaar voordoet, eerstvolgende staat van onuitgevoerde orders eene I Het rapport van. de schoolartsen over het jaar groote vermindering zal fajaatoppiB&t Aandeelen Cen,- 19121913 zal bij de heeren eirculeerep. tral Leaher waren iets beter gedisponeerd, daar men Ingekomen is een schrijven dat de Gemeenteraad gunstige berichten uit de lederindustrie seilnde ejn metvan Schagen heeft besloten de kaasmarkt 1 Mei name deze maatschappij goede zaken maakte. Het 1914 op te heffen. animo voor spoorwegwaarden was mede niet groot," j Van de dames G. G. Noteboom, on.aerwijzeres te de ontvangst.en van vele lichamen maken geen gun-Burgerbrug, en W- van Kaalte, te 't Zand, is een stig figuur. Eenige hoop is thans gevestigd op de verzoek ingekomen om eervol ontslag, respectievelijk hesluiten die genomen zullen, worden door de Inter- tegen 1 December 1913 en 1 Januari 1914. state Commission betreffende verbooging der tarie- Be heer De Wit vraagt of die ontslagaanvrage Culturen blijven prijshoudend; eene ongunstige uit zondering maken aandeelen, Nieuwe Afrikappschedi© l'lauw waren op 110%. Van mijjirwpardien wapen aandeelen Guyana goud aanvankelijk hooger, doch een,© gevoelige reactie trad voor deze soorten in zoodat het pvaps verloren ging. Aandeelen Great Cobar zijn thans op een laag koers- peil aangeland. Van petroleumsoorten waTen Orions in't begin der week enkele j>ercenten hooger nu de productie over October bijna het dubbele aanwees van de Septem- berproductie. La,ter zijn, ze weer teruggeloop en op bet gerucht dat de maatschappij beoogt; eene uitbrei ding van kapitaal. Het animo voor Russisch© soorten, was iets be koeld. De noteering van, Bibi Eybaft en, Sckibajeff aandeelen kan al niet laag genoemd worden, terwijl de noteering van Ruesians verband houdt met de productie, die bevredigend! blijft doch ook niet meer. Bovendien was de ipetroleumprijs In, die districten iets lager. Rubberaandeelen verkeeren in éen doen; zooals meermalen is opgemerkt zullen de toekomstige rub ber prijzen over het lot dezer ondernemingen beschik ken. Aandeelen Nederlandsdhe' rubber! waren, lager verhandeld nu een preferent a,apdeelenkapitapl vcorge- schoven is dat niet alleen preferent is voor 7% doch bovendien gelijkelijk deelt met de gewone aan deelen in de overwinst. De aangeboden preferente aan deelen, zijn alle gepomep. De productie dezer onderneming over de maand October wijst een bevredigend cijfer aan, en wan neer de rubberprijzen weer eens betere dagen moch ten beleven, kunnen nog aardige winstejn voor de aan deelhouders weggelegd zijn. Ten slotte beheerschen deze de rentabiliteit van de aandeelen. Tabaksaapdeelen waren mede niet geanimeerd; een gunstige uitzondering maakten, aandieeleni Holland Su- matra tabakmaatschappijDeze heeft -bevredigend© prijzen voor haar product bedongen, zooda,t het di vidend voor de preferente) aandeelen beter verzekerd is en de positie van de maatschappij hechter wordt. tegen 1 December niet wat kortstondig is. Voorzitter zegt dat ze een dag of tien geleden is ingekomen; er is reeds een oproeping gedaan en er hebben zich zooveel sollicitanten aangemeld, waarbij er zijn, die zeker wel op dien datum in dienst kun nen treden, dat B. en W. het ditmaal geen bezwaar pinden. De heer Raat acht het ook gewenscht dat hierop gewezen wordt, want wanneer er n.u eens geen vol doende arbeidskrachten zijn, zouden de betrokken personen met op inwilliging van hun verzoek kunnen rekenen. Voorzitter zegt dat reeds vroeger er over gespro ken is een bepaalden termijn vaat te stellen, maar de Burgemeester meende, dat elke ontslagaanvrage toch door den Raad wordt behandeld. Het- ontslag wordt eervol verleend. Van het hoofd comité voor de te houden landbouw tentoonstelling in 1914 te Schagen is een verzoek ingekomen om een bijdrage in het te vormen waar borgfonds. Voorzitter zegt, dat de afdeeling Schagen den, kring waarin dat verzoek wordt gedaan, heel ver heeft uitgestrekt. B. en "W. hebben gemeend in dit geval geen prae-advies te moeten geven, omdat dit een eigenaardige kwestie, is, de een betoogt het groo te nut van zoo'n tentoonstelling, de ander echter wijst op de feesten die er aap. zijp, verbonden. De heer Hooij zegt, dat een landbouwtentoonstel ling veel nut heeft, maar spreker acht het geweuscht dat men zich tot de lapdbouw-afdeelangep wende om steun. Er zijn in onze gemeente wel boeren, maar men moet toch ook rekening houden met de burgers en spreker gelooft niet dat die tentoonstelling van zooveel nut zal zijn voor de Zijpe. Ook voorzitter en de heer De Moor achten dit adres thuis bij de afdeelingj Zijpe. De heer Raat wijst daarentegen op het nuttige van een tentoonstelling en waar onze gemeente,, 'n landbouwende streek, om Schagen, heen ligt, zou hij, voor een bijdrage zijn. Spreker is het niet met den heer Hooij eens, juist wanneer het den landbouwer goed gaat, profiteert daar ook de burgerij van- De heer Hooij zegt» dat al wordt er nu maar een den nu heuoemd de heeren C. Smit, J. Veuger Gz., H. Rezelman, C. Schagen en W. Klok. Ter tafel komt een adres van G. van der SIuijs en 27 anderen, bewoners van het Hoekje en St. Maar- temsvlotbrug, waarin wordt verzocht de school te St. Maartensbrug te houwejn, aap het Hoekje. In een uitvoerige memorie van toelichting wordt er op gewezen, dat deze plaats! de meest, geschikte is, in het belang van de schoolkinderen. De plaats van een school wordt geacht te moeten zijn in het, cen trum en dit toch zal zeker St. Maartensbrug niet zijn, omdat dit aan den rand van den kring ligt- Ver der wordt er in meegedeeld dat bouwterrein is te verkrijgen van J. Biersteker voor f 1.25 per M.'-en dat door op die plaats te bouwen men den afstand voor 2/3 der schoolgaande kinderen belangrijk zai verkorten en 'de kinderen van St. Maartensbrug dn geen geval meer dan 3 K.M. Bullen moeten afleggen- terwijl die vap de vlotbrug ep-het Hoekje nu ruim 4 K.M. moeten loopep Voor kinderen van: den Westfrieschen dijk zou de afstand1 te groot kunnen worden, maar die kunnen zeer gemakkelijk te Sint Maarten onder gebracht wordép Ook wordt gewe zen op den levendïgen aanbouw bij: de vlotbrugenz., terwijl dat niet het geval is te St, Maartensbrug. B. en W., zegt voorzitter, hebben dit adres voor enkele dagen ontvangen en stellen daarom den Raad voor het in handen van fitl W"- te stellen. Goed gevonden. Volgt pensioenregeling voor de gemeenteambte naren. Door Burgemeester en Wethoudera is aan den Raad hei volgende prae-advies aangeboden Volgens de Pensioenwetten voor de Gemeente-amb tenaren is de gemeente voor inkoopsom verschuldigd, 8 Oo van het totaal genoten bedrag door ambtenaren, zoowel in dienst zijnde als in dienst geweest zijnde. Dit genoten bcdiag is f 47000, waarvan 8 °/o f3760. Dit laatste bedrag kan de gemeente voldoen in 40 annuïteiten a 31/2 °A>, hetgeen de gemeente dus jaarlijks kost f176. De'eerste betaling zal moeten geschieden op 31 December 1915. Wanneer de gemeente voor in- koopsom niets op de ambtenaren, welke thans in di;nsL zijn verhaalt en het maximum 3 °/o van ambtena ren. die vroeger in dienst waren terug vordert, zal ge durende de eerste 3.0 jaren, ten haren laste komen f 176 f 11 f 165. Voor jaarlijksche pensioen bijdragen zal de gemeente verschuldigd zijn, indien het maximum, d.i 3 0/0 voor emen en 5 °/o resp. 1 o/o (voor vrouwelijke) voor weduwen- en weezep- pensioen, •van de ambtenaren wordt teruggevorderd, t 270. Wanneer de gemeente de wet nu op milde wijze wil toepassen, wat in de meeste gemeenten ge schiedt en 2 0/0 voor éigen cn 3 resp. 1 0/0 voor weduwen- en vne zen pensioen op de ambtenaren verhaalt, zal jaarlijks te haren laste komen f 470. Op ambte naren, die op of na 1 Januari 1914 ia dienst treden, zat het volle bedrag, dat is 3 o,T> voor eigen en 5 °/o voor weduwen- en weezenpensioen. kunnen woi'den verhaalt. De gemeente zal dus jaarlijks hebben te he ialen, wanneera. voor inkoopsom van de thans in dienst zijnde ambtenaren niets wordt terug gevorderd; b. voor inkoopsom van de in dienst der gemeente geweest zijnde ambtenaren 3 °/o wordt teruggevorderd; c. voor jaarlijksche bijdragen 2 °/o voor eigen en 3 °/o resp. 1 0/0 voor weduwen- en weezenpensioen op de amb tenaren wordt verhaald, een bedrag van f 635. In veTband met het bovenstaande, hebben wij'' de eer u te adviseeren te besluiten: a. om de inkoopsommen van de thans in dienst der gemeente zijnde ambtenaren den toen wel wat laat mede dat zij gaarne het trac tement werischten te brengen op f 150. B. en W. besloten toen de benoeming nog wat aan te houden om Armvoogden in de gelegenheid te stellen, een adres in dien geesrt den Gemeenteraad aap te Ij le den. Ik kreeg toen Louwe bij mij met 't adres. Hier in was nog n,iet ingevuld het bedrag van, het salaria en was ook nog niet door Armvoogden onderteekend!. De heer Louwe vraagde mij wat ik ervan dacht om het tractement op f 200 te brengén. Ik vond dte Vraag al zeer vreemd en maakte den heer Louwo dan ook er opmerkzaam op dat in de vergadering van) het Armbestuur toch zeker wel met algemeene stem men was besloten om in het adres f 150 te zetten. Zeker was dat zoo, maar, zeide Louwe, als n er na niet tegen was om daar f 200 van te maken, kon ik dat tegen de armvoogden verteller*, en misschien vonden ze dat clan ook wel goed. Ik vroeg toen aan Louw e: kunt u mij als voorzitter vap het college ver klaren dat de administratie vap dien aard is, da* een tractement van f 200 daarvoor niet te veel is? Ik ben er niet mee op de hoogte, maar als er zoo veel werk aan is, dat het werkelijk noodig is. bean ik er wel voor te vinden» apders niet. U zal mij daar dus eerst van moeten overtuigen. De heer Louwo wist dat zélf ook niet. maar wilde het toch wel pror- beeren om het op f 200 t© krijgen. Ik wilde natuur lijk niet aan zijn verzoek voldoen ep zei ten laatster welnu, je moet zelf weten, wat je doet, men zegt wel eens vraag meer dan je wil hebben, dan krijg je wat, je wil hebben, ik kan me daar verder piet mee bemoeien.; Spoedig hoorde ik dat Louwe tegen AVmvoogden had gezegd, dat ik wel voor f 200 was. Jk ben dï- 1rect naar dep Armvoogd Kant gegaan en hem daar naar gevraagd. De Armvoogd Kant heeft mij gezegd, dat dit zoo was. Ik heb toen Kant gevraagd, of hi| Louwe daarover in een vergadering vap Arm voos de p wilde spreken. Ik heb ook zelf Louwe daarover gesproken. Hij erkende dan ook -dat het niet goed was geweest en verschuilde er zich achter, dat ik had gezegd: och, als je meer vraagt dan je wlH hebben, krijg je soms wat je wilt hebben. Misschien was het wel niet de bedoeling, maar het gaf dunkt mij allen schijn, dat Louwe begeerig naar de betrek king van penningmeester, het salaris zoo hoog mo gelijk trachtte op te drijven, niettegenstaande, M wist den treurigen finapciëelen toestandj en niet wis het werk verbonden aap de betrekking. Met Kant ever de voordracht sprekende heb £k t« gen den Armvoogd Kant gezegd: Zijp Armvoogden er beslist op gesteld dat Louwe penningmeeste wordt? Ilc voor mij gevoel er niet veel meer vod na hetgeen Louwe nu heeft; gedaan; maar als Arm voogden er hun betrekking aap afhankelijk stellen» zouden misschien B. en W. erover kunnen) denken te trachten het in die richting te leiden. Dat is dus anders als in het verweerschrift stapt. Ook heeft Kant zich naar het schijnt in denzelfde.n geest tegen anderen uitgelaten. Het antwoord van den Armvoogd Kant was echter van diep aard. dat ik er mij over verbaasde, dat Louwe no. 1 op do aanbeveling stond en dat wel, zoo men mij mededeel de, met uJgemeene stemmen. Is 't wonder dat een en ander bij B. en W. eep minder aan gen amen indruk maakte. Welnu. B. en W, hebben dan ook geen oogenblik geaarzeld om Jri. I/Ouwe van de voordracht te schrappen. Ten eerst.o omdat B. en W. liever een penningmeester aan her. college wilden toevoegen, ten tweede omdat al wa.t i

Schager Courant | 1913 | | pagina 1