Arie. boerendienstbrnte, 881 tas! feta, Dag dienstbode. DE? MEISJE een vast werkman, Indische Buffels, lageisjocgen, een flink net Meisje, een Smidsknecht, Uchtgasinstallatie. Nette Dienstbode, Burger-dienstbode, Paaschtentoonstelling. J. SCHOORL Pz.. Makelaar, Firma D. A. WISSELINK, Alkmaar, een Timmermansknecht Een flinke Boerenknecht een nette Slaprsleerling, De Coupeur De ülbion-maaimachine Paaschtentoonstelling 1 April Landbouwstraat bij het Station. Komisch PRACHT PROGRAMMA. Herckies Verloving, uitbundig uch-succe». Een dwerg als politieagent. De Uittrektafel. Een tweede Rembrandt. De Waterstraal. Attentie 's avonds 8 uur slechts één Voorstelling. Prijzen Ie rang 50,2e rang 35,3e rang 25 ct.| Kinderen verminderde prijzen. Mm. UÜHEIlt KRAIJ. Bsb.REIHE, Vesta Naaimachines. Paasch-Tentoonstelling een Jongen, J. H. SCHENE. Gevraagd. f2.000 Werkman, Gazelle en Gelria Rijwielen rel da,t dit zoo is, (Gelacli.) Vooral ook als cen- nim van de streek waarin het ligt is Schagen de; tangewezen plaats, om dat onderwijs te hebben, dat nen op de kleinere dorpen er omheen niet kan ge en. Of dat zóo is, êpr. meent het ontkennend te nogen beantwoorden, het gemeentebestuur voldoet In deze n,iet ha,11 de eischen, die aan het zich tot ien stadje uitbreidende Schagen mogen worden ge steld. Zijn daar oorzagen voor? Finandëele? Spreker ueent dat te mogen ontkennen, de H. O. is hier liet zoo hoog of goed onderwijs ka,n en moet er af cunnen. Gebrek aan liefde voor het onderwijs? Spr. wil het niet gelooven, en spr. wekt de liberale be volking onzer gemeente op, toch haaf bestuur aan te drijven dat zij het onderwijs hier brengt tot het hoog ste peil. Ouders die hun kinderen lief hebben, met verstandige liefde, moeten eischen dat de school, de plaats waar het kind wordt gevormd, waar he,t het grootste deel van zijn leven verblijft, zijn eerste indrukken ontvangt, uitnemend is ingericht en het onderwijs zich aanpast aan wat e.en kind' van dat on derwijs mag edschea. Ons onderwijs is nog te veel schoolsch, het. schoolsche moet uit onze school. Wel is er in de jaren vanaf 1798 vee) verbeterd, ontzag lijk veel, maar het is niet voldoende, 95% -toch van onze schoolgaande jeugd geniet niet meer dan 6 jaar onderwijs. Bij andere landen is Nederland in idit opzicht achter. En spr. saat dan eens na wat £ewensclit is en wat Volksonderwijs in haar ontwerp- wet, hij den minister ingediend, vraagt,. En de con clusie is, dat er met het onderwijs te weinig ge rekend wordt met het kind. Het voorbereidend on derwijs is over 't algemeen treurig. Slecht ingerichte, slecht geleide bewaarscholen, ziedaar wat ons over 't algemeen wordt geboden,. Het voorbereidend on derwijs is schandelijk verwaarloosd.; Ook in deze; ge meente Is een slechte bewaarschol- En spr. zegt: houdt uw kind liever thuis dan het naar een be waarschool te zenden. Spr. vertelt nu het een en ander van hetgeen hij in dit opzicht te Amsterdam heeft gezien en dat heeft hem tot blijdschap ge stemd. zulk een prachtig voorbereid end onderwijs. De daar bestaande fröbelscholen zijn geschikt eai inge richt voor het kiu.d, het wordt daar beziggehouden, er mee gespeeld,, opgevoed, lichamelijk en geeste lijk. En goed voorbereidend onderwijs is zoo noodig, anders is de overgang van u't het ouderlijk hu.is naai* d6 openbare school te groot. Thuis is het voor het kind spelen en vrij zijn. Op de openbare school is het spel verloren en wordt he't kind' direct gedwoü-1 gen naar andere wetten, te leven. Het wordt gedwon gen met- volle aandacht toe te luisteren en stil te zitten. We zien het op de openbare schooi, hoe -daal' bij: het onderwijs met den aard der kinderen weinig re kening wordt gehouden. Er wordt volgens een pro gram gewerkt, op de pagina van, het leerplan af wordt voorgeschreven hoe ver men dan en dan moet zijn. Of de kinderen, vooral de minder vlugge, de middeimatiga'n, de minder bedeelden mee kunnen, het, wordt niet gevraagd. Opgezweept en voortgejaagd, moet de onderwijzer zijn leerlingen, zóóver bren gen als hem is aangegeven. De wet eischt van de ouders dat zij hun kinderen naar school zenden gaan ze niet, de strafrechter is daar ze te dwingen, welnu ouders, eischt dan ook, dat die school, dat dat onderwijs voldoet aan hooge eischen. Het is het dierbaarste wat ge aan de zorgen van den Staat moet toevertrouwen, Spr. gaat nu uitvoerig na gebrek aan plaatsruimte gebiedt ons kort te zijn, wat goed on derwijs eischt en komt in verbond daarmee tot de eischen die volksonderwijs stelt. Op het vierdejaar begint het kind met voorbereidend onderwijs dat tot 10 jaar duurt. Deze laatste leeftijd in verband met de leer, dat dan de groei dér hersens normaal is. Het leeren moet da,n niet zijn een volproppen met veel hallast, het bijbrengen van veel feiten en, veel geleerdheid, waarover het 6 jaar leert, maar die het kind in 2 jaar weer is vergeten,, Neen, het moet zijn een opwekken tot den lust van leeren, het meege ven van datgene wat een goede grondslag kan vor men voor verdere studie, opvoedend) onderwijs. Het groote kwaad in den tegenwoordigen tijd is, dat het kind leerstof te verwerken wordt gegeven, die voor het kind niet geschikt is. Spel en lichaamsoefeningen, gymnastiek en spreekoefeningen, handenarbeid, le zen, schrijven, en rekenen, ziedaar wat kort weer geeft wat het kind zal moeten leeren. Dan zal van 10 tol L4 jaar het kind cel -moeten wórden ord, dit echter zat kunnen, omdat de grondslag goed ia gelegd, het kind verstandig en gezond is ontwikkeld. En clan zal het plicht zijn hem toe te rusten met reet prcatische kennis en, bij verschillend© vakken zaJ nij een vreemde taal leeren. Na 14 jaar zal het meer uitgebreid lager onderwijs volgen,, wat nu de voorbe reiding is voor H.B.S. en, Gymnasium. Die voorberei ding zal er moeten blijven. Van 14 tot 16 jaar zal het kind ontwikkeld kunnen worden, als nu geschiedt, in. de 3e klas H.B.S. én, Gymnasium. Dat uitgebreid onderwijs voor meisjes en jongens, die niet naar een H.B.S. of Gymnasium moeten, moet zich practisch aansluiten bij den eiscli en ontwikkeling, die men stellen mag. Er zal vervolgonderwijs moeten zijn, vakonderwijs, handelsonderwijs. Het zal zijn bezwa ren hebben, vooral voor de ouders die hun kin deren reeds zoo jong opeischen om iets te verdienen. Maar in de eerste plaats heelt het kind zijn eiech, moet er gelet worden, op de uitleving va^i, dein memsch, dat is toch de dringendste eisch die men in de 20ste eeuw moet stellen. Oolc voor verbetering, van de opleiding der onderwijzers, het beter salariëe- ren, breekt spr. een laps om te besluiten met een warme peroratie, waarin hij opwekte zich aan te sluiten bij de nieuwe afdeeling Volksonderwijs, die in al deze zaken het onderwijs betreffende kan hel pen, steunen, aanmoedigen, afdwingen. (Applaus.) De nieuwe afdeeling werd; opgericht met 35 ledeo. Advertentiën. li Geboren Johanna, chter van A. Geel en Tr. Peper. 29 Maart. Geboren ANNA, ichter van C. de MOOR. D. de MOOR-v.d. Horst, 'armenhuizen, 303'14. e* Th. GROOT en Marg. GROOT- öf-è Leeuw, geven door deze kennis enan de geboorte van hun zoon Jan Gerard. Twisk, 29 Maart 1914. Den 7den April a.s. hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Grootouders A. Bakker, en P. Hakot hun 25 jarige Echtvereeniging te» te herdenken, ^u-| Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wensch van <jj hun liefhebbende kinderen en 'etl en Kleidkind. m Wieringerwaard, Nieuwesluis. Den 2den April as. hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- ^•D en Grootouders P. Kapitein ,J i T. Balsem a te Sohagerbrug, hun 50 jarige 1 Echtvereaniging te herdenken. Hun dankbare Kinderen, 5 -SS Behuwd- en Kleinkinderen: g H. Kapitein. t T. Kapitein-Tentij. <P site T. Kapitein. G. Kapi ein. Zuid-Scharwoude, Maart 1914. «fi •jste Verzuimt niet een bezoek te brengen aan het heeft overal een ongeëvenaard dol succes, elke scene een daverend lachen door de Zaal. Speelt ruim s/4 uur. Aanvang 's morgens 9'Ja uur, doorloopende VOORSTEL LINGEN. Steeds kan men bet geheele programma zien. Men kan binnen komen wanneer men wil. Aanbevelend, DE DIRECTIE. Landbouwstraat, Schagen. Belast zich met het koopen cn verkoopen van Huizen en Landerijenhet plaatsen van gelden op hypotheekhet opmaken van InventarissenSuccessie-memoriën, Boedel scheidingenhuurcontracten en alle andere onderhandsche acten. Des Donderdags te SCHAGEN in Café „de Wildeman" aan de Markt. Belast zióh met den aan- en verkoop van effecten voor geldbelegging. Koopt cheques en vreemde munt, verzilvert coupons en losbare stukken tegen de hoogste koersen. Sluit prolongaties en beleeningen. Verleent credieten tegen borgstelling, crediet- hypotheek of.andere zeker hei d. Neemt gelden in deposito, en incasseert wissels op binnen- en buitenland. Gevraagd tegen Mei een bij Jm. BLAAUBOER, Nes, Schagen. Heden overleed zacht en kalm onze •eliefde echtgenoot, vader, behuwd en grootvader C. Jonker Dzn., in den ouderdom van ruim 64 jaar. Wed. C. Jonker-muller. D. Jonker. Chr. Jonker-Bossen. Oudkarspel. G. Glas-Jonker. J. Glas en kinderen. Amsterdam. .T. Tuinman-Jonker. J. Tuinman en kinderen- Oudkarspel T. Kliffen-Jonker. C. Kliffen en kinderen, N oord-scharwoude. W. Jonker Cz. Oudkarspel. Oudkarspel 29 Maart 1914. Gevraagd met Mei voor Wie ringerwaard, goed kunnende melken, zich te ver voegen bij J, A. Bakker, Keinsmer- brug. Hiermede vervullen wij den treu- ligen plicht kennis te geven van het plotseling overigden oBzer ge liefde Echtgenoote, Moeder, Be huwd- en Grootmoeder in den ouderdom van 65 jaren. Uit aller naam, R. KRAIJ. Alkmaar, 26 Maart 1914. Verzoeke van rouwbeklag ver schoond te blijven. Benige en algemeene kennisge- ving. Voor de vele bewijzen van be* langstelling, betoond voor en na het overljjden van onzen dierbaren Echtgenoot, Vader en Behuwdva- der den heer F. APPEL, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, Wed. F. Appel-Mej Veenhuizen, Maart 1914, Gevraagd tegen 1 Mei a.s. een Adres Mej. K. DIKST AAL, Kolhorn. GEVRAAGD of HALFWAS, ►ij E. ROOZING, Petten. gevraagd, tegen 1 Mei, bij Mej. GROOT-Naesauplein 30 te Alk maar, Gevraagd met 1 Mei goed kunnende melken en rijden, en ook liefst kunnende ploegen, bij D. v.d. Oord, Schagerwaard. gevraagd, tegen 1 Mei, bij Jb. Meijer. Assendelft. Direct of tegen 1 Mei gevraagd best kunnende melken en rijden. Adre3A* Schenk Kz., Barsin- gerweg, Wieringer waard. Wie Woensdag a s. naar de in de Landbouwstraat gaat kijken, koopt s. v. p. meteen sigaren bij Direct gevraagd, bij J. de Rug ter, Landbouwstraat, Schagen. Gevraagd, om 1 Mei of eerder in dienst te treden, een ongeveer 14 jaar. Tevens gele- I genheid tot het leeren van melken en anders werkzaamheden. Adres Jn. Kooij, Water molenaar, Bur- gerbrug. van de Firma BERVOETS is de ze week Woensdag ter gelegenheid van de bij mij aanwezig. Aanbevelend, Ch. H. Tb. Schmalz. Tijdelijk Hoogzijde E 23. Gevraagd, tegen 1 Mei of eer der, die kan melken of het zou willes leeren, Rutger Kaan, Wieringer- waard. Gevraagd, wegens huwelijk der tegenwoordige, tegen 1 Mei of eerder liefst niet beneden 20 jjiar, hoog loon, kunnende strijken strekt tot aanbeveling. Br. f.- aan de West- friesche Wasch- en JStrgkinrich- tiüg te Venhuizen, D LbST. Bovenstaande machine, voor hand en voetgebruik f 47.50 Dezelfde machine met [wegzakkend bovendeel f 55.00. Alle machines met 5 jaar garantie. Voor Schagen en Omstreken alleen verkrijgbaar bij Jonge man vraagt tegen 6°/0 rente voor 2 of meer jaren. Ook met aflossing, zoo noo dig borgstelling. Br. fr. lett. R. A. bur. v.d. blad. Gevraagd, een om direct of 1 Mei in dienst te treden, goed kunnende melken vereischte, bij Jac. Breed, St. Maartensvlotbrug. Gevraagd, goed bekend met boerenwerk en hoefbeslag. Adres. P. Groen, ge- dipl. hoefsmid, Twisk, (N.H.) Wegens vertrek naar een boer derij waar een Brongasinstallatie aanwezig is, wordt TE KOOP aangeboden, een volledige Dagelijks in werking te zien, bij J. J. van der Oord, Oudeélois, Zijpe. getraagd, niet beneden 16 jaar, bij C. de Wit PzSchuitenmaker Noordscharwoude. Wegens huwelijk der tegenwoor- dige, gevraagd tegen half April ofI eerder, eene flink loon, wasch b. h. bij Mevr. J. v. d. Stok, Nieuwe Niedorp. Gevraagd, 1 Mei, een nette j bij H. DÊLVER, Café „de Toekomst", Burgerweg. Eene volledige collectie in prijzen vanaf f50.» tot f140.-, allen met fabrieksgarantie 1 Wanderer Motor 2 oil. 3 H.P. 1 Wanderer Motor 1 cil. 11/J H. P. Alle inlichtingen gratis. Vraag Catalogus. Beleefd aanbevelend, L. Groenewoud, WISKEL. maait Kort, trekkracht heel licht en is zeer soliede Verkrijgbaar bij Jb. Visser, Nieuwe Niedorp. Bewgzen voorhanden.

Schager Courant | 1914 | | pagina 3