Alititti Nieuws- Donderdag 30 April 1914. 57ste Jaargang No. 5370. SCIAGER COURANT. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Zitting van Dinsdag 28 April 1914. OP HET KANTJE AP. De zonder vaste woonplaats dan hieT, dan weer daar verblijf houdende grondwerker J. F. Sprengers, was het eerst aan de beurt vandaag en wel wegens verduistering van e€(a rijwiel. Hij had dat m, Fe bruari jl. gekocht van Iemand, uit Waverveen, een zekeren J. Zaal. De conditie daarbij was dat de grondwerker weke-lljkn f 3 op de koopsom zou af dokken. Na betaling van dien laatsten termijn zou dan de kar lm, eigendom van Sprengers zijn overge gaan. Best! Sinjeur ging welgemoed aam de reed en deed daarbij zijn best om hier of daar wat op te snorren. Maar dat wilde hem niet gelukken. Ten lan gen leste, door nijpende armoede en honger daartoe, gekomen, verkocht bekLaagdJe de fiets voor 9 gulden. Toen er van termijnbetaling: hoegenaamd' nitets lm-- kwam, begon vriend Zaal natuurlijk best ontevreden te worden en was hij aji heel aardig op weg om hard op berouw te krijgen over den wel ietwat onvoor- zlchtigen verkoop aan iemand, die toevallig daar Ito een logement verblijf hield en dien hij feitelijk toch heelemaal niet kende Zaal begon er de politie van te verwittigen en de rijksveldwachter Koudijs uilt Vlnkeveen maakte be hoorlijk verbaal op. Di|t had dan nu beklaagde's te rechtstelling tengevolge. De O. v. J. eischte tegen beklaagde mede met het oog op diens verleden dlrle maanden, gevangenisstraf. Mr. Prins, verdediger, wees er op, dat het een ge wone koopovereenkomst was, zonder meer en vraagt tenslotte vrijspraak en onmiddellijke) imvrijheidisstel- limg voor zijn cliënt. De rechtbank wijst daarna maar idiilrect vonnis ook en spreekt bij gebrek aan wettig en overtuigend ber wijs, beklaagde vrij, tevens diens onmiddellijke itn,- vrijheldsstelling gelastende. LANGE VINGERS. Martha Christina EUaabeth Wilhelmina Muller had vandaag mooier naam dan daden voor te dragen- Trouwens, ze was niet, eens verschenen. Martha is de eehtgenoote van Adolif Moes uit Amsterdam en Is feitelijk een heel gemakkelijk menisch, speciaal met betrekking tot den door haar zoo hartstochtelijk be minden jenefver. Of men haar die» ito Ainsterda/m voor zet of elders, gulzig gaat het maar binnen. 't Was 'al la,at in den, avond! van 28 Februari, dat zij Plet de Haan te Venhuizen opklopte om oen, fletsch Jenever. Plet, in den tegenwoordige:; tijd' al blij: met zoo'n beste klant, dde een haele Ëlesch vol tegelijk betrok en dus ook wel weer direct opstappen zou, stoof met ijver het bedi uit en hiel(p in een min o* meer gebrekkig tollet Martha. De dorstige Juffrouw lette daarop echter geenszins. Er was heel wat anr ders dat, naast den par&ten;den, jenever haar volle aandacht trok. Eh dat was d'q buldel van Piet, waarin zijn wisselgeld was. Zij vroeg hem mog om een. bor rel, toen affles gereed, was. Zeker in, de hoop, dat de uit zijn eersten slaap gewekte herbergier zich zou omdraaien zonder zijn geldzak van die herbergtafel mee te nemen, En dat kwam zoo af ook. In eetn oog wenk had Martha er nu eetn bankbiljet van f25 utt- gegraaid. Den heelen buidel meenemen Liep' ha,ar ze ker te kras. Maar 't kwam toch uit. Walmt Piet miste al gauw het gestolen geld en Martha werd1 met suc ces achter haar „vodldieo," gezeten. De polderjuffrouw,, want d!at is ze, was er gloei end bij, toen, de rijksveldwachter A. van Hemsteden uit Venhuizen In hare woning het biljet in een, luci fersdoosje verstopt onder de dak' pannen vond, neg voor het Ijn jenever was omgezet. Eigenaardig wel, dat op dat doosje stonjdl: „Dbank verslindt, wat ar beid wint." Dat opschrift had op Martha's verslaafd heid aan den drank blijkbaar nls.t den minsten in vloed. De O. v. J. eischte tegen haar 8 maanden gevan genisstraf. DAT GING NIET DOOR. Plet Bregman was bleklaagde in een verzeitzaak waarvoor niet minder 'dan, 5 mannelijke getuigen op gekomen waren. Maar nu was Piet zelf niet versche nen en het verzet werd vervallen verklaard. RUZIE OM DE KINDEREN. Was aan de beurt Klaas Nat, tuinman te Graft. Kees Blokker, hekelaar van beroep en gehuwd met Aaltje Pelt. woont daar ook. Kees heeft kinderen, Klaas ook. Men begrijpt wel al wat we willen zeg gen, niet waar? Het we,rdi ruzüe, volop. 't Was op 24 Maart, dat een 15-jarig zoontje van Klaas naar verluidt, met de bijil op Kees" 8-jarigen spruit afging. Toen trad Kees op. Maar Klaas ook. En de vrouw van Kees achtte het voor het levens behoud van den hekelaar noodlg om ook van de partij te zijn, 't Gevolg was dat Klaas werd uitge scholden, maar Kees en ega kregen „opslag", niet zuinig. Daar moest Klaas heden voor terechtstaan. Hij is een knap man maar een beetje driftig vap, na tuur. 't Was zeker om hem wat te kalmeeren, dat de O. v. J. f 15 boete of 5 dagen hechtenis Vroeg. Ti J DGEEST-LOTEN. Jan Oudendijk, schoenmaker, barbier en Tijdgeest agent te Wieringerwaard, stond in die laatste kwali teit in hooger beroep terecht van een kaptonrechter lijk vonnis tot f 10 of 10 dagen hechtenis. De O. v. J. vroeg bevestiging van, het vonnis. De verd'ödiger Mr. Van Velzen uit Schiedam, vroeg vernietiging van het vonnis des kantonrechters en vrijspraak voor zdjn cliënt. beleediging. Wilhelmus Antonius Vemraalj, een, soort manufac- turiertje te Grootebroek en hier voor de rechtbank geen onbekende, had den 21sten, Maart Jl. de aardig heid om zijn dorpsgenoot Klaas Smit met een mes te bedreigen en den man die hean abisoluut niets in den weg lag, uit te 6cheldetn. voor alles en nog wat. Venraaij was toen dronken, maar moest nu verant woorden wat hij toen ito. beschonken toestand heeft gedaan. De O. v. J. eischte wegens eenvoudige beleediging thans f 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. ONDER COLLEGA'S. ANtondus Bouwens, sjouwerman te Hoorn, was nu aan de beurt. Hij had defn, 31sten Maart jl. ruzie met Jozef Mulder, bijgenaamd Joopie de Best, toen zij gezamenlijk met nog eenjge anderen, bazig warejn kolen uit een schip te lossen, bestemd voor de gas fabriek. Antoon beet Joopie in den arm en in den pols en Joop beet zijn aanvaller in den vinger. Het ging daar dus wel bloeddorstig toe Ajitoon had geen voordeel van zijn populariteit aan de rechtbank. In 1907 werd hij wegens vernieling veroordeeld, in de drie volgende jaren telkens we gens mishandeling en in de daarop volgende drte Ja ren wederom beurtelings wegens mishandeling en ver nieling. Nu werd tegen hem 14 dagen gevangenis straf geëischt. NOG NIET KLAAR GEKOMEN. Volgt Herman,us Engel, die Bouwens! dienzelfden dag had mishandeld, door hem met een steenen kan in 't gezicht te slaan, zoodat de scherven van de kan ln 't rond stoven. Daarover werden eenige galgen gehoord, maar het noodige licht werd voor andaag niet tn, deze- zaak verkregen en werd ze daarom opnieuw naar den rechtercommissaris verweeen tot nadere instruc tie. MISHANDELING VAN EEN KIND. Een 20-jarlge Heldersehq schoone, mej. WlThelmina Maria Johanna Morlën had al een poosje In den en gelenbak gestaan, toen ze op 't afroepen van haar naam met versnelden pas in haar keurig ooatuum uaar de beklaagdenbank schreed, omdat ze op 23 Maart Maria Plooij had mishandeld. Dat meisje had haar uitgescholden en daarom had ze het kind, dat volgens haar vreeselljke taal uitbraakt, eens goed door elkaar geschud, meer niet. Maar getuigen, ver klaarden, dot het daar lang niet bij gebleven was. Het kind was mishandeld geworden en geslagcm,. Tegen Juffrouw Moriën werd nu f 10 boete of 5 dagen hechtenis geëischt. HET VERVOLG. Als vervolg op deze geschiedenis stond nu terecht mejuffrouw Elisabeth Omfcs, eehtgenoote van P. A. Plooij en moeder van het mishandelde Marletje. Het kind had den armband van juffrouw Moriën opge raapt en meegenomen, toen de,t kleinood, in den hee- tsn strijd op den grond viel. Moeder Plooij, verbol gen op de vijandin van haar kind, vernield© dien, arm band en smeet de overblijfselen er van te water. Wegens deze vernieling eischte de O. v. J. f 10 boete of 10 dagen hechtenis. En als het stelletje hier weer komt, zal er gevangenisstraf op zitten, waar schuwde ZyE.G. DEUREN DICHT. De laatste zaak tegen beklaagde K. Groot uit N. Nieedorp werd met het oog op de kinderwetten, met gesloten deuren, behandeld. A.s Dinsdag uitspraken.' Ingezonden Stukken. OP NAAR HEILOO! De Hemelvaartsdag begint weer te naderen. Aan dden dag zijn voor zeer velen ln onze streken ge dachten verbonden aan, Heiloo, en de, we beginjnem al te zeggen, jaariijksche openluchitsamenkom&q van vrijzinnig-godBidienatigen, gedachten, naar we hopen, ook aan goede uren daar doorgebracht, Tha,us komt weder de oproep aan allen, die liefdi© hebbeju, voor onze beginselen, of die Vrijzinnigen willen hoo- ren getuigen. Op naar Heiloo op den Hemelvaarts dag' Er zijn er zoo velen onider geloovigen en, oixgcloovigen. die slechts vaag, weten va,n der vrijzin nigen overtuigingen, velen, die verkeerd»© voorstellin gen daaromtrent hebblen- laten zij opgaan en luis teren! En gij, die met o|ns medegevoellt qn medeleeft, komt allen op» om ook door uwe .aanwezigheid m,e,d© te getuigen! Wederom hebben een zestal, waaronder twee dames, hunne medewerking toegezegd, om daar het woord te voeren. De onderwerpen, dite zij. willen behandelen, zijn belangrijk genoeg, om te waarborgen een dag vol wijding en stichting. Mejuffrouw T. A. van Eek, van Oeigstgeest, hoopt te spreken over: „Onze inwendige zending", mejuffrouw J. F. D. Mossel, van Amsterdam, over: „Christus' hemelvaart door vrouwenoog gezien,". da. H. Makkink, van Alkmaar, over: „De toekomst van den godsdienst", ds. C. Met, van Zaandam, over: „Rondzien en opzien", ds. J. M. Erkelens, van Meid'embllk, over: „On sterfelijkheid". terwijl ds. J. van. Dorp, van Egmondr-Binnen, zijn onderwerp n.og nader bekend zal maken. Zangkoren uit Purmerend, Alkmaar en Zaandam, de eersten onder leiding van den heer Hespe, zullen gewijde liederen uitvoeren, terwijl de zang der sar mengekomen.cn zal worden begeleid! door instrumen tale muziek van een corps onder directie van den heer Otto. Komt allen op en maakt den Hemelvaartsdag tot een dag, die mag getuigen van leven ën belangstel ling der Vrjjzinnig-Godsdienstigeln.' Aan bovenstaande kan nog worden toegevoegd/dat het plaatselijk comité te Alkmaar voor openlucht-eo- menkomsten, aldus zijn© functies heeft verdeeld': Voorzitter Ds. C. J. A. Bosch te Dimmen; secre taris Ds. A. C. de Regt te Alkmaar; penningmees ter Ds. H. Westra te Alkmaar, terwijl de commissies aldus zijn samengesteld: voer de muziek de dames mevr. Belonje en mej. Van Toorenburg en ds. De Regt, allen te Alkmaar; voor het terrein de heeren Hinzinga van Bergen, Krijns van Alkmaar en ds. Eilerts de Haan van Heiloo; voor de propaganda de heeren ds. J. van Dorp te Egmond aan den Hoef en ds. Groot van Oudorp. Met het oog op de colportage wordt medegedeeld, dat daartoe gelegenheid) bestaat alleen, voor ge - schriften in vrijzinnig-godsdienatigen geest op daar voor aangewezen tafels, mits aan ds. De Regt daar voor aanvrage wordt gedaan. Binnenlandsch Nieuws. ANNA P AULOWNA. De concessie tot heffing van rechten aan het pont- veer over het Noordhojlandsch Kanaal aan de Kooij, is bij Koninklijk Besluit van 21 April Jl. met drie jaren, op den bestaanden voet verlengd. ANNA PAULOWNA. Tot telegrambesteller 's benoemd met ingang van 1 Mei a.s. de heer N. Nap alhier, in de plaats van A. J. H. de Smit, die met dien dag op zijn verzoek eervol ontslag heeft verkregen, ARROND1SSEMEXTS-RECHTB ANK TE ALKMAAR, Uitspraken van Dinsdag 28 April. D. Smit, J. Vrolik en H. C. Eckhardt, Nieuwe Nie- dorp, eedsweigering: vrijgesproken. Th. Brinkman, Wognum en P. Vertelman. Wervers- hoof, diefstal: elk 5 maanden gevangenisstraf met aftrek Van preventieve hechtenis. J. W. A. v. d. Hoeve, zonder vaste woonpilaats, bedelarij: 3 dagen hechtenis. .1. Komar, Winkel, overtreding Loterijwet: kanton- rechterlijk vonnis bevestigd, f 10 of 10 dagen hech tenis. S. Maakal, Broek op Langendijk, overtreding Lo terijwet: vonnis van den kantonrechter bekrachtigd, f 10 of 10 dagen hechtenis. Jb. Bakker, Andijk, diefstal10 dagen gev. K. Smit, de Rijp, wederspannigheid: 10 dagen gev. E. Muntjewerf en L. Voorthuizen, Anna Paulow- na, wederspannigheid: elk 1 week gev. S. Kramer, Alkmaar, mishandeling: f 15 of 10 dagen beoht«ni«. L. Rcmkes, Urk, mishandeling: f 15 of 10 dagen hechtenis. RAAD VAN WINKEL. Openbare vergadering vam, den Gemeenteraad. Te genwoordig alle leden- De voorzitter heet} die aanwezigen) welkom en opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken. Een verzoek van C. Klos te Kolhorn. om het schoolhuis tn den, Groetpolder te mogen huren voor 5 Jaren, tegen f 1.50 per week. De voorzitter deelt mede, dat verhuring voor 5 Jaren niet mogelijk is en derhalve nog gec-n bestem ming aan, die woning kan worden gegeven. Aangezien mogelijk nog andere liefhebbers opkomen, wordt een nadere beslissing aangehouden. Door de afd. Winkel der Noordholl. vereeniging Het Witte Kruis is verhooging van, subsidie gevraagd, met het oog op buitengewone werketn, en hoogera Loo- neu voor het tonnenstelsel, waarvan de kosten zoo hoog worden, dat die, voor Het Witte Kruis bezwoe ren opleveren. De voorzitter deelt mede dat er voor 1914 en 1915 f 150 meer en, voor de volgende jaren, f 100 meer wordt gevraagd. Thans bedraagt het sub sidie f 350. De voorzitter informeert of ook iets ge vraagd is aan de Kerk, omdat het steeds gebruikelijk is geweest, dat de Kerk en de gemeente samen aub- sidiëeren. De secretaris, tevens secretaris van Het Witte Kruis, deelt mede van niet. Het Witte Kruis- btstuur vond het tonnenstelsel een zoodanig alge meen belang, dat de gemeente het aangewezen Heb aan: wsa om gevraagd të worden. Bovendien geeft de Kerk reeds f 250 en, f 50 extra voor de aflossing der ijshuisleening. De heer Breebaart meent, dat de Raad heeft na te gaan, hoe het tonnenstelsel heeft gewerkt in het belang der volksgezondheid. De gunstige werking is allen en overaj bekend. Drie wegen staan dus open. Subsidieverhoogen, eigen, exploitatie of de? vroegQr ren toestand weer doen terugkeeren, want wtordlt het subsidie niet verhoogd, dan komt voor het Witte Kruis de tijd dat de exploitatie haar krachten te boven gaat. De voorzitter wijst er op, dat voor 1914 er niet op gerekend Is; verschillende! posten, zullen reeds worden overschreden en uit „onvoor zien" is ook reeds een belangrijk bedrag besteand voor andere doeleinden. De heer Van, Holthe in formeert wat het tonnenstelsel kost. De secre taris deelt med© in 1912 f 665.30, ln 1913 f 675.04. De heer Wit herinnert den voorzitter aan een uitlating vroeger door hem gebezigd in een Witte tó'uisvergadering, nl. dat het tonnenstelsel lm be heer zou blijven bij het Witte Kruis, doch voor het Witte Kruis geen kosten behoefde te zijn. De voorzitter meent het zoo wel niet te hebben B®"- zegd, hij kan alleen toch geen toezegging van sub sidie doen, daar is toestemming van den Raad voor noodig, De heer Breebaart meent, als de begroo ting voor 1914 een bezwaar ia, laten we dan voor 1915 het dubbele geven. De voorzitter verklaart na het gehoorde te kunnen voorstellen, voor 1915 f 150 meer te verleenen en, voor de volgende Jaren f 100. Voor 1914 echter als de rekening over dit Jaar het toelaat, laat die rekening,, het niet toe, dan opnieuw met het Witte Kruis te onderhandelen. De heer Van Holthe vraagt of er overwegende be zwaren zijn het tonnenstelsel over te nemen voorde gemeente. De voorzitter geeft een toelichting hoe het tonnenstelsel tot stapd! gekomen Ie. Het Witte Kruis is begonnen te zeggen, het behoeft de ge meente niets te kosten,, als het maar bij verordening verplichtend is gesteld. Later werden de mlddel&n minder en is subsidie verleend, aanvankelijk 10°, dit is herhaaldelijk verhoogd! tot f 350, en er schijnt oen meening te bestaan, dat de gemeente is aangewezen om de kosten te dragen. Het is een instelling van het Witte Kruis, die daar moet blijven, en het Wit- ta Kruis heeft alle redenen om er trotseh op te zijn, welke resultaten op het gebied der volksgezondheid zijn bereikt. Met de meening, dat het bij de ge meente behoort kan de voorzitter niet meegaan. Voor gemeente-exploitatie zou voorts een uitgebreid! onder zoek noodig zijn. De heer Van Holthe meent, dat maar twee wegen openstaan: meer subsidie of overnemen. De voor- zit ter meent ook wel, dat men algemeen voor be houd is. Het voorstel van den voorzitter in stemming ge bracht, wordt aangenomen- Door de afd. Volksonderwijs Is belangrijke verla ging verzocht van het schoolgeld voor het M. U. L. O., door bijv. voor de eerste klasse (7de leerjaar) een gelijk bedrag al® voor bet gewoon L o. en de volgende klassen iets meer. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. het ge voelen van Volksonderwijs deel en, en betreuren, het, dat van dit onderwijs zoo weinig gebruik wordt ge maakt. Of bet hooge schoolgeld daarvan de oorzaak is, Volksonderwijs meent van wel. Voorzitter merkt op, dat er toch een belangrijk getal onvermogenden, zijn, waarvoor bet schoolgeld geen bezwaar is, om dat zij niet behoeven te betalen. Voor de eene klas se rrinder dan voor de andere, en gedeeltelijk gelijk aan het 1 o. meenden B. en W. niet te mogen voor stellen met het oog op de duurdere leermiddelen, B. en W. stellen voor het schoolgeld voor het M. U. L. O. te bepalen als volgt: voor ingezetenen vol schoolgeld f 10, half f 5, onvermogenden VTij; voor bulten wonenden f 20, alles per jaar-. De beer Spaans vraagt of voor buiten wonenden, on- en minvermogenden ook van toepassing ie. De voorzitter acht dit niet gewenscht. De heer Over acht f 20 voor ingezetenen niet te veel. De voorzitter geeft de voordeelen aan. die verkregen kunnen worden als. nu het getal leerlingen 18 kan worden, nl. een volledige school voor M. U. L. O., met 2 leerkrachten, want met 18 leerlingen kunnen we behalve de reeds bestaande, nog een onverpllchtemleerkrachf bempemen, terwijl het Rijk voor die beide de minima jaarwedde uitkeert. De beer Van Holthe vraagt, welke zekerheid) er bestaat om 18 leerlingen te krijgen. De beer Wit had liever gezien, dat zij die voor de 1de maal in de 6de klasse zitten, nu voor het- zelfde geld doorgaan naar de 7de. De voorzitter meent dat er gewerkt moet worden om die leerlingen te krijgen. Persoonlijk is spreker nog wel te vinden om mede te gaan met een 'voor stel om het volle schoolgeld op f o te brengen, maar gelijk kan moeilijk. De heer Over gelooft dat de toestand niet veel veranderen zal, het schoolgeld was niet te hoog voor hen. die er iets voor over hadden, hun kinderen wat te laten leeren. De heer Breebaart merkt op, dat voor dat onderwijs eerst een goede leerkracht is be roemt', au koeien B en W met een zoo rallde rege ling me, £5t schoolgeld om den toegang gemakkelijk W maken, wel een bewijs dat zij het onderwijs een goed hart toedragen. De Raad heeft alle reden B. en W. daar dankbaar voor te zijn. Spreker zal er gaarne zijn stem aan geven. Het voorstel van B. en W. in stemming gebracht» wordt met algemeene stemmen aangenomen. Jaarwedden onderwijzers. Het adres van het onderwijzend personeel om hunne jaarwedde f 800 boven het minimum te brengen, wordt nog qens mee gedeeld. De voorzitter kan den inhoud daarvan niet mooi noemen en den. eisch niet laag. B. en W. heb ben een overzicht uit de naburige gemeenten ge vraagd en zijn er thans toe gekomen voor te stellen, de jaarwedden te regelen als volgt: Voor het Hoofd der School te Lutjewinkel: 1 tot 5 dienstjaren f 1000, 6—10 f 1050, 10—16 f1100, 1520 f 1160, en 20 en, meer dienstjaren f 1200, en vrije woning; voor de onderwijzers (essen1 tot 6 dienstjaren f 650, 610 f 700, 1015 f 750, •1520 f 800 en 20 en meer dienstjaren f 875. Wiskunde, voor hen die de akte bezitten en ln dat vak onderwijs geven of aan déze school gegeven, heb ben f 100. Met deze voorgestelde regeling zullen, de Jaarwedden totaal f 350 verhoogen. De heer Van Holthe deelt mede, van het adres kennis te hebben, genomen en, heeft zich over den Inhoud daarvan verwonderd. Spreker had wel wat be leefder termen verwacht. De voorzitter deelt mede, indertijd reeds te hebben gezegd, dat het om zijn Inhoud terzijde diende te worden gelegd. De heer Breebaart had voor de onderwijzers de verhoogüngen wel willen zien opklimmen met f 75. De Jaarwedde moet zoo zijn, dat we geen voortdurende wisseling van personeel hebben,. De heer Van Holthe meent, dat wisseling met verhooging van Jaarwedde niet is tegen t© houden. De heer Mours wen,scht ongeveer ge lijk te blijven met de omgeving. De heer Breebaart meent niet te moeten vragen wat een ander doet, ruaar of de Jaarwedde tn overeenstemming is met hetgeen van ben wordit gevorderd. Zonder in te gaan op de in het adres gemaakte vergelijkingen, meent spreker toch, dat er wej vaklieden zijn, <11® In ver houding beter beloond worden dan de onderwijzers. De heer Over merkt op, dat dde ook zwaarder werk doen. De heer Breebaart acht het njet mogelijk deze beroepen met elkander te vergelijken. De heer Spaans informeert of do gemeente ver plicht Is zich aan die 'regeling van Jaarwedden! vaat te houden. De voorzitter antwoordt bevestigend, de verordening moet gehandhaafd worden en die houdt in een regeling voor het geheele personeel; een per soonlijke regeling kan niet. B. e(n W. hadden de In werkingtreding gedacht op 1 Januari 1914. De heer Van Holthe vraagt of er bezwaren zijn tegen 1 Ja nuari 1915, dan kan er voor dien dienst op gerekend worden. De heer Breebaart wenecht niet te wachten tot 1915. Omtrent de Inwerkingtreding wordt als datum ge nomen de goedkeuring van Ged. Staten. De heer Breebaart wenscht omtrent de onderwij zers jaarwedden bet volgende voorstel te doen: 1 tot 5 dienstjaren f 650, 5—10 f 725, 10—15 f 800 1520 f 875, 20 en meer dienstjaren f 960. Het voorstel van den heer Breebaart ln stemming gebracht, wordt verworpen met 5 tegen 2 stemmen; tegen de heeren Spaans, Wit, Over, Meurs en de voorzitter, vóór de heeren Van Holthe en Breebaart- Het voorstel van B. en W. ln stemming gebracht wordt met algemeene stemmen aangenomen. Vervolgens komen de schoolplannen ter tafel. De voorzitter geeft een overzicht in hoeverre de tegen woordige inrichting der school te Winkel, niet vol doet aan de wettelijke eischcn. Twee plannen zijn, ontworpen: 1 met 4 lokalen, 1 met 5 lokalen, met het oog op het M. U. L. O.; plan 1 kost plm. 6V4 6 f 7000, plan 2 7% f 8000. Voorts deelt de voorzitter mede dat in de ver gadering van B. en W. er reeds over gesproken is, te trachten het aan de school grenzende perceel van den heer W. Melchior aan, te koopen en daar een gymnastieklokaal te bouwen, dan behoefde dat niet meer naar het weeehuis. waar de ruimte ook al te klein gebleken ie. Het overblijvende terrein kan. bij de speelplaats worden getrokken, die zooals die thans is met plm. 110 vierk. meter zal verkleinen. De voorzitter heeft machtiging van den eigenaar gekregen het perceel aan te bieden voor f 2000. De voorzitter stelt thans d§ vraag: moeten we ons te gen den elsch van den schoolopziener verzetten? Algemeen is men van meening van niet, doch wel om de school nu ineens zoo goed mogelijk in te richten, en met algemeene stemmen wordt besloten: lo. uit te voeren het plan 2 (5 lokalen); 2o. aan te koopen het huis van den heer Melchior. Het voorstel tot verstellen van, de kermis, wordt door den heer Meurs teruggenomen. Tot Ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente in de plaats van den beer Ab. Sloos, wordt benoemd de heer S. Over, en in verband met die be noeming wordt de verordening regelende de werkzaam heden van den Burg. Stand gewijzigd. Straatverlichting. Burg. en Weths. achlen het gewenscht, opi nu er wegens Invoering van gasver1- lichlino geen gebruik meer is voor de olielantaarns, de andere deelen der cemcenlc wat beter té vérlich- ten, door aan de Strook te Dlaatsen 3 lantaarns, aan de Molenkade 3 en aan do Langcreis 3. De heer Breebaart vraagt, of er palen zijn en of de kosten uit den dienst 1914 kunnen worden gevonden. De voorzitter antwoordt dat er geen palen zijn, en hoewel het mooier was met bet begin van den win ter te kunnen verlichten, het met het 002 op de finan ciën wcnschelijk zal zijn te beginnen met 1915. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. Wijziging Poi. Verordening. B. en W. stellen voor in te trekken, het artikel, waarbij de verplichting wordt opgelegd, om bij het ontsteken van kunstlicht, de vensters te sluiten, zoodat het licht niet naar buiten uitstraalt omdat met het oog op winkel uitstallingen en het in gebruik nemen van gaslicht, een bepaling is, wel wat verouderd. Van verschillende zijden komen echter bezwaren, en wel naar aanleiding van eenig geval, waarin een paard schrikkig was van een feilen lichtstreep over den weg en waar dit gebeurde onder het bestaande verbod, daar bestond de vrees, dat, als het verbod geheel wordt ingetrokken, alle mocht is uit handen gegeven en misschien nog erger zal gebeuren.

Schager Courant | 1914 | | pagina 1