Alpieei Nieiis- De Oorlog. - EERSTE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1914. SCHAGIE 57ste JAARGANG No. 5441. COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag on Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den A DVBRTENTIEN in hot eerst uitkomend nummer geplaatst. Uitgevers TRAPMAN Co. SCHAGEN. LAAN D 5. Inf. Telepb. N0. 20. Prijs per jaar f 8.- -. Per post f 8.60. Losse nnmmer» 5 cent. ADVEKTENTJEN 7an 1 tot 5 regels f 0.26 iedere regel meer 5 ct. Groot© letters worden naar plaatsruimte berekend. genomen, doch' dit verwtfdërdc«{rSTin' ~efc' fTcEttag VW1 Gen? Het neergekomen vliegtuig dat door de militairen wyrdi bewaakt, zal gedemonteerd worden. 'T ZAND. Aan mevr. R. do Cock, Weduwe ,van wijlen den heer J. Katoen hoofd der school te 't Zand. Is een pensioen van f 622 toegekend. WEERINGEN. De gedrukte stemming der eerste dagen is hier ver dwenen en alles komt langzamerhand in ztyn gewone banen terug. De boeren krijgen dc granen mooi en droog binnen, terwijl de kaas- en boterprijzen zich wat herstelden en ook voor de eieren worden thans vrij goede prijzen gemaakt. Met de visscherij èn schipperij is net niet zoo gunstig gesteld. Vinden thans verschil lende vlsschers nog werk in de granen, dit is spoedig af- geloopen. Gemaald zeegras wordt niet geperst, er is geen vraag, gevischt zeegras wordt geleverd te pereen met latere prijsbepaling en thans 1 voorschot of wol voor f 1.50 per 100 K.G. directe aflevering De paling, ge durende eenigen tfid onverkoopbaar, wordt thans ge leverd voor 14 tot 18 ct. por pond. voor zeemos wordtf 60 cent per K.G. betaald. Een groot deel der visscherfc- vloot ligt echter nog stlL evenals vele vrachtschepen. Voor de Haukes liggen niet minder dan 10 tjalk- en klipperschepen, welke anders gedurende dezen tijd van hef "jaar goede zaken maken, thans zijn de schippers noodgedwongen bezig mooi schip te maken, roest bik ken. verven enz. En vanzeü sprekend feit is dat ook win keliers en andere "neringdoenden hieronder lijden. WIERINGERW4ARD. Ten. behoeve van het Roode Kruis .werd in onze ge meente door de damesclub „Acmarylja" een inzameling gehouden van allerlei "kleedlngstukken enz. Als bewijs dat de Ingezetenen ook veel gevoelen voor het schoon© doel, kan worden vermeld dat het volgende werd In gezameld: 33 lakens. 4 sloopen, 53 handdoeken. 37 nianshemden, 16 onderbroeken. 16 paar sokken. 11 gebreide waschlapjes, 2 gebreide kruikzakken. J1 stecncn kruiken met stoppen, 15 vorken. 4 glazen. 5 pak kaar sen. 20 pak lucifers 12 pak zeep, 3 wollendekens. 3 kluwens wol en 14 losse'lappen (linnen en katoen). Behalve dit alles werd op eene intoekenlifst nog f 108 bijeengebracht. UITVOER NAAR DnTSCHLAND. Men schrijft uit Winterswijk: Da invoer van vee, boter, eieren, enpi. van hiter uit per spoor naar Dut toch land is van gistermiddag af niet meer mogelijk. Da gemeenschap Is geheel ver broken on er komt geen locomotief meer, om da goe deren te halen. Eene lading vee die op het punt stond afgestuurd te worden, werd nog ijlings via, Zevenaar verzonden, van waar de uitvoer nu nog mogelijk is. KONINKLIJK VOORBEELD. Beq leverancier van de Koningin-Moeder ontving na, mens H. M. een schrijven, waarin hem, met het oog op de treurige tijdsomstandigheden, waardoor velep firma's dringende behoefte hebben aan contanten, ver zocht werd,, zijn jaarrekening, die anders na het einde van het Jaar aan H. M. wordt ingezonden, reeds nu In te zenden» wanneer hean dllt gemakke lijk kon zijn. Vad. 70-JARIGB ECHTVEREENIGING. In De Rotterdammer komt de volgende merkwaar dige advertentie voor: 70-Jarlge echtvereniging van, Marlnus den Boer Czn. en Grietje Boot J<lt Hunne liefhebbende 12 kin deren, 11 behuwdkinderen, 64 kleinkinderen, 21 be- buwdklelnkinderen» 76 achterkleinkinderen. Dlrks- land, 20 Aug 1914 FRAUDUIEUSE UITVOER. Door de rijkeambtenaren te Kortten (gem. Winters wijk) zijn twee wagens met graan aangehouden, be stemd om uitgevoerd te worden naar Dnittschland. Een wagen was reeds de grens gepasseerd. Het graan is in beslag genomen, EEN DUITSCBE BALLON. Uit Zevenaar wordjt geseind: In den afgeloopen nacht kwam uit Dultsche rich ting een vliegtuig, vermoedelijk een Zeppelin» de grens over, blijkbaar den Rijn volgend) en onophou delijk met zoeklichten werkend. Het werd door onze militairen, beschoten on verdween weder in de rlca- ting naar Duischland. Uit Nijmegen wordt gemeld: Vannacht ongeveer half een werd een: vliegmachine te Beek bij Nijmegen waargenomen, die klaarblijke lijk verdwaald was; ln de richting van de Dultsche grens, zuidoostelijk va» Nijmegen, hoorde men duide lijk den motor en gedurig word met zoeklichten ge werkt. Om een uur verdween de vliegmachine, waar op driemaal werd geschoten, weder ln de richting van, Dultschland. Ook uit Maastricht wordt gemeld: Gisteravond te half twaalf dreef een Zeppelin, over de stad; aan den kanjt van den Meersenerweg werk te hij met zoeklicht, en trok daarna ln, westelijke richting verder. Veel memschen waren op het geluid van den motor naar buiten gesneld. HdbJJd. Dit nummer bestaat uit twee bladten, Hot volgende nummer van dit Blad verschijnt MAANDAG. Terugtocht Belgisehe leger. Een Nederlander, die gisteren uit Antwerpen Jiii r aankwam, schrijft aan het Handelsblad. De officieels mededeelingen der Belgische re geering, beknopt en meestal in zeer vage bewoor dingen opgesteld, kunnen onmogelijk den waren toestand doen begrijpen. Het ministerie van oorlog hee't dagon lang verborgen gehouden wat er eigen lijk omging en het is slechts noodgedwongen, dat het thans aan het publiek in België den aftocht van het Belgische leger op Antwerpen heeft bekend gemaakt. Sinds het einde der vorige week reeds heerschte er te Antwerpen een zenuwachtige spanning, vooral verwekt door het gebrek aan nieuwstijdingen van het oorlogsveld. Men voelde, dat er iets gaande was, dat er zioh iefs afspeelde waarover de regee ring geen inlichtingen wenschte te geven. lederen dag werd die spanning heviger en een dichte me nigte vulde gedurig de hoofdstraten, naar het sta tion leidend, in de hoop van terugkomenden iets te vernemen. Het geheim, over de krijgsverrichtingen bewaard, is eindelijk uitgelekt en heeft een volkomen ver slagenheid onder het publiek gebracht. Het volk is terneergeslagen, draagt gelaten zijn smart. En thans begint te ontevredenheid zich te uiten over de handelwijze der regeering. die zoo lang, door dubbelzinnige communiquó's, het publiek in on wetendheid hield. Woensdag, om twaalf uur 's middags, hebben we de eerste troepjes soldaten ontmoet, die van het slagveld waren weggevlucht. De arme jongens zagen er ellendig uit, met hun bevuilde tenue, hun stofgrijze, meestal doorgeloopen schoenen, hun bruin-gebrand zwart besmeurd gelaat, waarin de omkransde oogen droef staarden. Zij vertelden ons. dat ze 's nachts om half twee door den vijand waren verdreven en dat het geheele Belgische front van Hannut (tegen Waremme, in de provincie Luik) tot Leuven achteruitgeslagen was. Drie dagen lang had de slag geduurd en op het oogenblik, dat de door ons ondervraagde soldaten moesten wijken, trachtten de Duitschers langs de linkerflank van het Belgische leger een omtrekkende beweging te volbrengen, ten einde de Belgen in den rug te kunnen aanvallen en van de stelling Antwerpen af te snijden. Deze beweging schijnt echter mis lukt te zijn, vermits de Belgen zich op Antwerpen hebben teruggetrokken. Zij, met wie wij spraken, verhaalden ons van het vreeselijke gevecht dat zij meegemaakt hadden „Wij zijn driemaal in het vold gestuurd, en drie maal werden we volledig teruggeslagen. Wij heb ben gev-Qobien als leeuwen, mjjnheer, als leeuwen, maar we konden tegen de overmacht niet op. Het was of een zee van Duitschers op ons kwam. Ons vuur op die geweldige massa bleef om zoo te zeggen zonder de minste uitwerking. Voor éón vijand, die viel, kwamen er tien andere in de plaats. Er was geen houden aan. En tooh zouden we misschien in onze stellingen gebleven zijn, indien onze mannen niet weg waren gemaaid, in letter lijken zin, door het verschrikkelijke vuur der Duitsche mitraileusen. Dat was eenvoudigweg af grijselijk. De Duitschers hebben acht mitrailleuses per compagnie, en wij slechts twee. Dat was te veel. Die moordtuigen braken onophoudelijk den dood uit. Als een waaier vliegen de kogels in het ronde, met een razende snelheid, en smakken de soldaten neer. Daar is geen moed tegen be stand; men móet vluchten." Verder klaagden de soldaten over het gebrek aan officieren. Zij zijn bijna geheel aan zichzelf over gelaten en weten niet wat ze moeten doen. Het leger is ontmoedigd, niet alleen door den thans verloren slag, maar ook omdat de 8"ld>iten meenen, dat zij door de Franschen en Engelachen bedrogen zijn„Sinds veertien dagen, zeggen zij, werd ons hulp beloofd en als het er op aankomt slag te leveren, staan wij alleen en moeten wij ons omver laten schieten." In hare officieele mededeeling spreekt de regee ring van een moorddadig gevecht. Dat was het inderdaad. Hoevelen aan Belgischen kant gevallen zijn, zullen wij waarschijnlijk nooit weten. Doch de toruggekomenen bevestigen, dat de lijken zich rond om hen ophoopten, onrustbarend snel, en de Belgen dus ontzaglijke verliezen geleden hebben. De vluchtelingen, in Antwerpen aangekomen, verhalen dat Diest, Thienen en Aerschot in brand staan. Ook Leuven is door de Duitschers bezet en Donderdagmorgen moet ook Brussel in hun handen gevallen zijn, vermits de spoorwegverbinding met Antwerpen toen afgebroken was, en ook geen tele grammen voor d6 hoofdstad moer werden aange nomen. in Leuven hebben de Duitsohers de taotiek herhaald, die z(j ro*da te Visé hadden aangewend ontelbare automobielen brachten eenijre duizenden manschappen aan, die onmiddellijk Leuven binnen rukten. Sommigen beweerden, dat ook deze stad in brand gestoken was, doch bevestiging van dit nieuws is nog niet ingekomen. Zooals wij hierboven zeiden, whs men sinds «-enige dagen te Antwerpen somber gestemd. Deze stem ming vond eenerzjjds haar oorsprong in het gebrek aan nieuws en anderzijds in het feit, dat onophou delijk bewoners vau de omliggende dorpen naar de stad vluchtten. In allerijl hadden zij hunne woningen verlaten, alles achterlalend. Het hoog noodige had den zij in kleine pukjes meegenomen. De indruk, dien deze vluchtelingen, meestal viouwen met kleine huilende k nderen, en stokoude, gebogen mannen en vrouwtjes maakten, is onbeschrijfelijk Men heeft zooveel mogelijk getracht hen te he pen, doch velen hebben geen onderdak gevonden en den nacht on der don blooten hemel doorgebracht. Daarbij kwamen sinds Woensdag de eindelooze stoeten van gekwet sten die naar de hospitalen gevoerd werden. Hun aantal was zóó groot, dat op zekere oogenblikken geen voldoende draagberries meer voorhanden waren. Het was hartverscheurend de witto, leveuslooze boven de dekens uitstekende, gezichtente zien voorbijgaan. Dat een paniek zich min of meer van de bevol king meester maakte, is begrijpelijk. uoral den te Antwerpen verblijvende Hollaiioer» sloeg de schrik om het hart. Sinds veertien dagen reeds waren velen naar Neder and afgereisd, doch van de onge veer 18000 leden die de Hollaudsche ko ouie te Antwerpen telt, was bet tneereudeel nog gebleven. Toen nu de laatste slechte berichten bekend wer den, achtten overtalrijke achtergeblevenen het raad zaam insgelijks weg te gaan. De enkele treinen naar de Hollandsche grens werden als het ware Donderdag bestormd en wij zelf hebben een groot deel van de re s in een goederenwagen meegemaakt. Het algemeen oordeel is echter, dat Antwerpen niet zal belegerd worden. De Duitschers zouden een te talrijk leger voor een belesr moeten inmobili- seeren en de uitslag van hunne pogingen zou vruchteloos blijven, omdat de stad, langs de Schelde, gedurig voorraad kan ontvangen. De moderne forten kunnen maanden en maanden weerstand bieden en de deskundigen verklareu zelfs, dat zij oninneem baar zijn. Alhoewel een beleg dus niet waarschijnlijk is, vreezen de Antwerpsche Hollanders, dat de Duit sche vliegmachines bommen op de stad zullen wer pen, zooals dit te Namen en te Dinant gebeurd is. Deze overweging heelt velen tot heeugaau doen besluiten. Zij die blijven maken zich gereed om in de kelders te gaan wonen Zooals men weet, heeft het bericht van het doortrekken van het Duitsche leger door Hollandsch Limburg een storm van verontwaardiging in België verwekt, die zekor tot gewelddaden tegen de Hol landers zou zijn overgegaan, indien niet tijdig dit bericht gelogenstraft was geworden en de Belgische pers zich uiet bejjverd had een meer juiste voor stelling van de .feiten te geven. Het is echter niet loochenen, dat nog steeds ueu zekere misnoegd heid ten opzichte der Hollanders blijft broeien Vooral in de handelskringen is men zeer ontstemd, omdat een beperkte doorvoer van levensmiddelen door Holland geoorloofd is. De Inzet van den Oorlog. De „Manoh. Guardian" bespreekt in een artikel de zeker zeer belangrijke vraag, die ook door de „Mor- ning Post" wordt behandeld) wat de richting zou moe ten zijn van 'de Engelsche poli.iele, indien de oorlog voor Engeland en de bondgenooten succes Zou hebben. De „Morning Post" 'is van oordeel, dat het verstandig zou zijn reeds 'van te voren om.rent de door de over winnaars te volgen politiek onder de bondgenooten overleg Te plegen en zoo noodig de nieuwe territoriale regeling, die in 'geval van een overwinning noodig zqu zijn, in een Tractaat vast te leggen. En de „Manch. Guardian" sluit ach 'hierbij aan. „Het gevaar 'van een oorlog, die in coalitie wordt gevoerd is, dat als de oorlog succes» brengt, de overwinnaars onderling gaan twjs en". Hel blad herinnert aan het gebeurde op den Balkan en al Is nu wel piet te verwachten, dat dazo misdadige dwaasheid" door 'de drie groote mogend heden, die thans 'in oorlog zijn met Duitschland eau Oostenrijk, zal worden "herhaald, het is toch om ver schillende redenen gewenscht 'reeds nu te bedenken ,.wat wij eigenlijk door den oorlog willen verkrijgen en op welke .voorwaarden wij 'bereid zullen zijn er een einde aan te 'maken. Dat zijn we aan ons zeiven verschul digd. Wij zijn "betrokken in een oorlog van reusachtigea omvang, die de "uiterste krachtinspanning en joffers van de natie -zal vragen en de foatie heeft dus een rechl te we'en met welk di>el de oorlog gevoerd wordt "en wanneer hij kan eindigen. Hoe hel gevoerd moet wor den, is buiten 'twijfel. Waar de veiligheid van het land en zijn geheele tioekomst op het spel staan, is de eenigo weg voor ons 'den strijd te' voeren met al onze kracht en energie tot 'een gunstig einde.. .Maar het gaat tniel alleen om de 'overwinning, ook om .de vruchten van de vruchten van 'de zege. Na den oorlog,* hoe de uitslag moge zijn Tal er een nieuw Europa komen. Hoe zouden wij ^Europa dan willen zien? Welke zfjm de winsten in -Tiationale vrijheid, Ln Europeesche sta- bilitei', in de «opheffing van oud onrecht, en de opening, als het kan, Van een nieuw en be er tijdvak, dat ver goeding zal geven voor de ellende en het bloedbad en ons te «iaat zal stellen ten slofte te verklaren, ftet we ai et fefebbfen vvx stófeuCËttge of onwaar dige bedoelingen, dat de menschhëid niet heeft ver loren door 't vreeselüfce gericht dat ze had te' doerstaui Al zijn we dit ons zeiven verschuldigd, wij1 zijn het ook verschuldigd aan hen, die thans onze vijanden zijn. maar die niet altijd onze vijanden zullen behoeven te blijven, een groote natie, wier verrichtingen op alle ge bied van menscheiyke werkzaamheid de wereld 'rijker maakten en die'de wereld nimmer zal kunnen ontberen. Laat Duitschland welen -wat, hoeveel., wijvan ham als prijs voor don vrede verlangen, indien en als wij in staat zyn de voorwaarden hiervoor "op te leggen. En met dankbaarheid en volkomen instemming begroeten wij in het algemeen de schikking, die de „Morning Post" sprekend Jegens oen geheet ander publiek en van een geheel tegengesteld politiek standpunt voorstelt „Engeland", aldus de „Morning Post", „begeert jnlets voor zich zelf, Helgoland zelfs niet. Het verlangt een bestendig, vreedzaam Europa, levend in vrijheid, over eenkomstig de wet. Dat beteekencf dat de grenzen der Europeesche staten zooveel mogelijk moeten overeen komen met dje der nationaliteiten'". Dit zijn vèrrei- kende beginselen en "wij meenen. dat ze even gezond als dringend zijn. Wat dit land betreft, tenminste wat den volksgeest aangaat is deze oorlog niet een oorlog van eigen voordeel en het zal te gemakkelijker zijh onze bondgenooten in hun eischen te matigen, nu onze eigen bedoelingen niet zelfzuchtig zijn. Deze oorlog is een oorlóg van'Vrees. Duitschland. geklutst tusscKen den hamer en het aambeeld van Rusland en Frankrijk, heeft meer dan veertig Jaren op, den uitkijk gestaan, steesdl bezorgd, steeds gereed en jndien nu het volk instemt met den slag die nu geslagen zal worden is. daj. omdat hel ook een schikking zoekt, een schikking, waarin ton slotte geen vrees meer behoefde te bestaan. Dit is de prijs geweest, dien het had te betalen voor pen onrecht, de prijs voor de beide provincies die het na zijn overwinningen van Frankrijk losscheurde. Dat on recht Inoet, indien het in den nieuwen oorlog niet meer zegevierend fa. worden goedgemaakt. Dultschland zal niets verliezen, het zal alleen flat verliezen, wat het nimmer had moeten nemen en waar voor het altijd te duur betaald heeft. Er Is nog 6en ander, nog ouder onrecht» dat hersteld' moet wardejn en dat zoolang het bestaat een bron moet blijven van gevaar en ongelpk. Daar ls Polen» verscheurd, onge lukkig. wachtend en lijdend' eten eeuw lojng, de prooi van drie groote, despotische staten. Elk heeft zijn buit wreed behandeld. Rusland ongetwijfeld het al lerwreedst, Thans echter Bchij.nl door een zonderling spel van het lot Rusland, lm zijn nood, het werktuig te zullen worden van het Poolsch herstel, de stichter vau, een nieuw Polen, althans veneenigd en wellicht eenmaal verder vrij ook- Het Is ook mogelijk, dat die Servische bevolking van, Oostenrijk, na den oorlog, de handen zal willen Ineenslaan, met de broedetreax, van hetzelfde ras over de Drina ea\ de Save. De ineen storting van de zuivere kunstmatige eenheid van 't OostPurijksch-HoDigaarsche rijk ls long reeds voor. spe'd als onvermijdelijk op den duur met het oog op de groeiende kracht der nationaliteiten. De Manch. Guardian meent, dat dit voor de mengchhedd en de volkeren, van ïujft) opigellij ksoortige rijk geen nadeel zou zijm en dat dia mogelijk nieuwe orde van zaken, meer waarborg voor rust en vrede zou bieden. Het blad wijst op nog verdere mogelijkheden. Op de Itallaanecbe districten van Oostenrijk, op de Roe meens che bevolking, westejijk van de Karpathen. De ze ciuaestles echter zijn voorloopüg niet aan de orde, omdat geen der hierbij betrokken staten met Oosten rijk in oorlog zijn. Maar itn den tegenwoordigen aige- meenen warboel zal er weinig noodig zijn om ook hun strijdkrachten ln het veld te brengen-1 Hle*rop ech ter, meent bet Engelschej blad, mogen we niet spccu- teeren. Twee dingen zijn echter duidelijk: „Indien, aan het eind van den oorlog de bondgtenóoten tege- vierend zijn, zal Duitschland zijn Frajn/schef provin cies en zijn Poolsche provincie moeten verllozem em wlo weet misschien kan het vergoeding vin den door de toevoeging van Duitsch Oostenrijk. Frankrijk en 11*8land moeten winnen wat Duitsch land verliest, indien op deze voorwaarden, gepaard met de stichting van een nieuw cm grootur Servië, d? c ivg kon Y/orden geëindigd* zou er geen wezen- djk urlles zijn voor Duitsche macht en Duitsche be schaving. ZIJ kunnen ook ln toekomstige dagen, bloei en en groeien. Maar wat moet verdwijnen, en voor Immer, is de eigendunkelijke trots en, tirannieke over- heersihlng \ari Pruisische autocratie, en de groote militaire, kas.©. Indien, het Duitsche volk zich zelf terugvindt, zal tr Inderdaad een. nieuw Dultschland en een nieuw Europa zijn. HANDHAVING NEUTRALITEIT, Uit O os.burg meldt men aan de N. R. CL De Duitsche officier, die eergisLermorgen met ^jn eendekker hier geland is en die onmiddellijk zijn wa pens heeft uitgeleverd, was des morgens om 6 uur té Luik opgestegen om verkenningen te maken langs de Belgische kusten, voornamelijk te Ostende. Hier was hevig „op hem geschoten, evenals verder op ver schillende plaatsen in België. Hij schijnt gevlogen te zijn naar Knocke en heelt daarna ten westen vaat Brugge in de richting der Nederlandsche grenzen koers ge-nomen. Boven Nederlaaidsch grondgebied was hïj'iia et eerst boven Sluis en onder Heille waargenomen en zoo is hij langs Aardenburg ia de richting van Oost burg gekomen. De grenswacht nabij de Liter ouden Oostburg "heeft evöneens op het vliegtoestel göchoten en door het derde schot \verd het toestel getroffien in zijn motor. Het is geland op .een stoppelveld, dat hier voor een bizonder geschikt terrein bleek te zijn, zoo dat ^Overigens het vliegtuig geheel onbeschadigd was. De Officier sprong dadelijk uit zijn gepantserde machine en stelde zijn "wapenen ter hand aan eénjSlar arbeiders Welke daar in de 'buurt aan het werk warén. Inmiddels verscheen de grenswacht op het terrein, welke den officier naar den burgemeester bracht. In het vliegtoestel werden later nog eenige kaarten en aanteekenboekjes en een paar dynamielpatronen in besfag genomen. De vlieger is eergistermiddag afgehaald en per auto mobiel naar Middelburg gebracht ter interneéring. De eendekker was gepantserd en gemerkt A. 29 (13). In de vleugels waren ook nog enkele kogelgaten tó zien. Tegelijk met dezen vlieger werd nog een tweede vliegtuig, eveneens boven Zeeuwsch Vlaanderen, waar- Aan de Russische grens. Petersburg, 20 Aug. (Van Russische zijde.) De Nowojei Wremja geeft den uitvoerige beschrijving van, de Jongste gevechten rondom Eydtkuhnen. In het kort samengevat, komt dit relaas op het volgende neer: Tot heden hebben de operatlee tot resultaat ge had, dat alle Duitschers van Russisch grondgebied binnen de sfeer van het eerste legercorps verdreven zijn. Van nog meer belang is echter, uat deze operatlee aangetoond hebben, dat Dultschland niet onoverwin nelijk ls. Een kozak, die de vorige week deelnam aan, den strijd aan de Duitsche grens, schrijft, dat oenlgo öscadrons kozakken, die van hun paarden gestegen waren en gesteund werden door artillerie en machine geweren, gedurende verscheidene uren, den opmarsch van twee Duitsche infanterie'regimenten tegenhlolddn. De strijd was wanhopig. Aan belde zijden sneuvelden, er velen. Ook twee kozakken-offioleren werden, ge. dood. Toen de Russische cavalerie* haar taak ver vuld had, trok zij zich terug. De Duitschers ver brandden hun dooden, doch lieten de lijken der ge sneuvelde kozakken-officieren Tlggenj op het Slag. ve'd, zeggend, dat de kozakken goed voedsel voor de kraaien waren. Deze woorden werden, geuit ln tegen woordigheid Tan inwoners, die het ons vertelden.

Schager Courant | 1914 | | pagina 1