Aliemeen Niciws- DONDERDAG 15 OCTOBER 1914. 57ste JAARGANG No. 5472. Hoe de Fransche soldaat met spionnen handelt. SCHAGE1 tOÜHIIIT. I)ifc blad verschijnt viermaal per weekDinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den A.DVERTENTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. Uitgevers TRAPMAN Co. SCHAGEN. LAAN 0 5. - InL Teleph. NO. 20 Prijs per jaur f 3.Per post f 8.60. Losso nummers 5 cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaateruimte berekend. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Zitting van Dinsdag 13 üct. 1914. Vooraf een peer verzetzaakjes tegen de gebroeders Prins uit Egmand aan Zee, wegens eierenzoeken, in elk waarvan bevestiging van het vonnis voor ieder 14 dagen gevangenisstraf werd. gevorderdi. DAT WEKTE VERDENKING. De eerste beklaagde vandaag was zekere Dirk Vis ser, een soort ketellapper, die uit zijn woonplaats Am sterdam te voet naar West-Friesland was getogen. Hij beoogde waarschijnlijk het bekomen van gunstiger fi nancieel© conditiën, dan hem lot öog toe deelachtig waren geworden en begon, eenmaal Westfrieslands oud ste stadje, Medemblik, bereikt hebbende, daar met heel verdachte bewegingen te morrelen aan de deur van een manufacturenmagazijn. Hij was druk bezig om ïuot behulp v,an vilsche sleutels binnen te komen. De politie merkte hem echter op en rekende hem behoor lijk in. De O. M. J. eischte tegen den sinjeur 12 da gen hechtenis. EEN MOOIE GESCHIEDENIS. Volgen de beklaagden G. de Boer, Dirk Mooi en Dirk de Boer. De De Boeren waren present, maar Mooi was weggebleven. Tegen hem werd het gevraagde verstek verleend. Dit klaverblad was in den laten avond van 12 Juni zich komen presenteeren in het café van J. G. Vos te Callantsoog, waar ze hunnen dorst op hun dooie gemak leschton. Tegen den wil van Vos, wisten ze diens knecht Dirk Schuit mee naar buiten te krij gen. En het duurde niet lang of Dirk werd door een der heeren en wel Dirk Mooi, mishandeld. Zelfs ont zag deze zich niet om den kasteleins knecht tot mik punt te maken van zijn reeh(oefeningen met een bak- aker. Gelukkig voor het behoud van zijn heele huid, had Dirk het besef nog om in deze ure des gevaars zich achter de behoorlijke gestalte van de vrouw des huizes te verschuilen, zoodat Vrouwtje de Leeuw, de kasteleins ega, door Schuit's... voorzichtigheid den bak- aker tegen zich aan kreeg en werd nog een glasrui! aan gruizelementen geslagen. Voorts is Schuit door Mooi in den duim gebeten en door Dirk de Boer wat afge ranseld. Of ook Gerrit de Boer hem heeft geslagen, kan Schuit zich niet herinneren. De O. v. J. etischte tegen elk der drie beklaagden 3 weken gevangenisstraf. EEN LEELEJKE STREEK. De gebroeders Klaas en Pieter Bakker, veehouders te Texel, zagen met leede oogen dat hun eilandgenoo'. Kees Boot maar heel gemoedelijk aan 't visschen was op hun land, waar zij in het zweet huns aanschijns hun hooi op den wagen laaddenl.... En of Boot nu al beweerde door zijn werken met zoutzuur aan de Doops gezinde kerk tot handenarbeid voorhans niet in slaat te zijn en zoodoende op 't oogenblik aan 'tvissehein te zijn, dat gaf hom niet veel. De gebroeders ontzagen zich niet om hem, toen hij1 op nun vordering niet spoedig wenschte op te hoepelen, te mishandelen. Daar voor stonden zij! heden 'broederlijk'' terecht. De O. v. J. eischte tegen Klaas f 25 of 10 dagen hechtenis en tegen Piet f 15 of 5 dagen hechtenis. NOG EEN TESSELAAB. Rcier Johannes Daalder, een groote flink gebouwde kruidenier, ook van Texel, stond nu terecht. Ook ai wegens mishandeling. Hij had het den 27 Juli met rijn buurman A. Maas aan den stok over verdwenen kippen en hanen, waarvan Maas mar zijn vermoeden wel meer zou weten. In den loop der zeker niet zee - verkwikkelijke conversatie was Maas, hoewel physiek verreweg de mindere, zoo moedte om den ander vrij brusk van zijn erf te verwijizen. De reusachtige Daal der liet zich echter zoo maar niet afwijzen en bezorg de zijn tegenpartij een bebloed aangezicht. Daalder zei wel dat Maas hem met een stuk hout bedreigde, doch kon zich er niet „uit" redeneeren. De O. v. J. releveerde dat Daalder al eens eerder tot f 5 of 5 dagen hechtenis is veroordeeld, ook toen wegens mis handeling. Nu eischte Z.E.G. f 25 subs. 10 dagen hechtenis. OVERAL ONEENIGHE1D. Volgt beklaagde P. Kloosterboer van St. Pankras, die op 6 Augustus per groenteschuitje langs het erf van een slager te Broek op Langendijk zeilde en met diens knecht, een jongen van omstreeks 18 jaren, oa- eenigheid kreeg. Den volgenden dag ontmoette de sla gersknecht Klaas Dirkmaat genaamd, in gezelschap van ben vriend Genit Hoogland, den grooten Piet Klooster boer. Van de fiets gestapt en toen kwam het tusschen Piet en Klaas al spoedig van woorden tot daden. En Gerrit keek dat goeie werk op z'n gemak af. Maar Klaas, die „opslag'^ kreeg, lapte er Piet bij. Tegen Piet Kloosterboer werd vandaag wegens de op Klaas gepleegde mishandeling f 10 of 5 dagen hech tenis geëischf. TKSSBTj levert zun aandeel wel. Nu was Kees Zegel van Texel aan de beurt. Die had dein 25sten Augustus alaam1 hout opgeslagen op het havenplein, waarvoor echter opslaggeld betaald moest worden. Daar had Kees echter geen ooren naar. En toen de havenmeester Bcumkes, tevens onbezoldigd rijksveldwachter hem daarvoor onder handen nam, snauwde Zegel: „wat heb je weer een pref' en greep en mishandelde vervolgens Beumkes. Deze diende daar over een klacht in, met gevolg dat heden tegen Kees Zegel wegens mishandeling f 5 boete subs. 5 dagen hechtenis werd geëischt. TREK EN PEREN. Piet Ruin en Cornelis Geuzebroek, een paar jonge lui uit AbLekerk, waren netjes op tijd present. Ze waren in den avond van 6 September jj. nog heel laat op straat en kregen voor de variatie grooten trek ia om stuk of wat sappige peeren, die ze meenden bij den veehouder Jan Wit, hun dorpsgenoot, wel op het erf te kunnen vinden. Hoewel de voor den nacht bestemde tijd reeds lang was ingetreden, begaven de jongens zich heel vrijmoedig op het erf van Wit. Voetangels en klemmen, schietgeweer of een kwaadaar- digen waakhond waren zaken waar zij niet eens aan dachten. Maar pas waren ze heerlijk aan het ooft zich te goed te doen of daar kreeg de rijksveldwachter Kos- sen van Sijbekarspel hca in de gaten. Wel gaat het dezen zomer heel wat beier met het rooven van fruit dan vorige jaar zooals de President veronderstelde, in verband met de mobilisatie maar dit tweetal maakte dan toch' een ongunstige uitzondering. Ze wer den natuurlijk behoorlijk er bij gelapt en de O. v. J. was heden zoo vrij tegen elk der beide jongeheeren 1 15 boete subsidiair 10 dagen hechtenis te vragen. AL WEER RUZIE. Cornelis Komen, 8 Juli 1874 geboren te Hensbroek en aldaar nog woonachtig, had den 5den September j.1. ruzie met zhn dorpsgenoot den kastelein L. Man tel. Mantel heeft m zijn stalling en op den zolder daarvan heel wat bezoek van kinderen uit de buurt en schijnt die ongewenschte klantjes daar niet vandaan te kunnen houden. Dit vindt Laurens geduchl vervelend en toen op bovengenoemden datum 's morgens weer een stuk of wat kinderen bij den ladder op waren geklauterd en zich op den stalzolder bevonden, sloot de kaste lein hen daar op, door den ladder weg te halen, zoo dat de kleinen niet van den tamelijk hoogen zolder af konden komen. Onder de aldus gevangen gehouden kinderen was ode een dochtertje van Kees hoo rnen, dat zoo al van 's morgens half tien tol 's mid dags half een gevangen had gezeten. Koomen kwam het kind toen halen doch werd door Mantel zoo'n beetje uitgelachen en kreeg zelfs na herhaald aandrin gen zijn land niet mee. Toen werd de vader kwaad en dreigde de glasruiten van den kastelein te zuilen vernielen. En werkelijk sloeg Koomen een glasruit aan Gruizelementen. Dat hielp! Lauwtje liet het meisje van Koomen in vrijheid, dat met vader huiswaarts toog. De President bracht Mantel onder het oog, dat hij niet het recht heeft, andermans kinderen wEderrech le lijk van hunne vrijheid te berooiven. Maar Koomen had geen vernieling mogen plegen, doch desnoods de po- Me in den arm moeten nemen om zijn kind in vrij heid te krijgen .De man erkende dat zijn daad weder rechtelijk was. Echter had hij hel gevaar voor oogen gehad,' waarin zijn kind verkeerde. Een der andere kinderen toch was van den boegen stalzolder weten af te komen, door uit het luik op een lagen melk wagen, die in den stal stond, te springen, doch dat achtte Koomen voor een kind een groot waagstuk. We gens vernieling werd ten slotte tegen Koomen f 5 boete of 5 dagen hechtenis gerequireerd. INGETROKKEN. De zaak contra Pieter Borst uit Schagen werd we gens den dood van dezen beklaagde ingetrokken. Eetnige Kinderwettenzakon met gesloten deuren, vorm den het slot van deze zitting. A.s. Dinsdag uitspraken. V erschillende Oorlogsberichten. GEVECHTEN IN DE LUCHT. D.e heldendaden der Fransche vliegers en waarne mers sedert het begin van den oorlog, aldus de „Matin' vormen een lange lijst, maar menigmaal verrichten zij deze daden in de wolken, ver van alle toeschouwers, die hun moedig gedrag zouden kunnen waarmerken. Maar dit was niet het geval met den Frans chen ser- it-vlieger en zijn mecanicien-kanonnier Quenault, na een Homerisch gevecht, op 5 October te Jon- in de streek van Reims, een vijandelijke vlieg as van het „Aviatik"-type versloegen, vlak voor het front der Fransche troepen. De Duitscher had over de Fransche linies gevlo gen en keerde naar de Duitsehe stellingen terug, toen de sergeant Frantz, die een met een mitrailleur be wapend toestel bestuurde, en vergezeld was van den mecanicien-kanonnier Quenault, pijlsnel opsteeg en den Dnitscher achtervolgde. De Fransche troepen kwamen uit hun loopgraven te voorschijn om met kloppende harten dit gevecht in de lucht te aanschouwen Nadat de twee vliegers er alles op gezet hadden om boven elkander te komen, slaagde Frantz er in, den* vijand op zijde te komen. Quenault liet geen oogenblik verloren gaan, en dadelijk spuwde de mitrailleur ziju doodelijken kogelregen over de Duitsehe machiue uit. De Duitsehe stuurman werd gewond en het benzinc- reservoir werd lek geschoten. De machine begon eerst te waggelen, kantelde om, viel, en vatte vuur. Ter wijl zij als een steen te pletter viel, vlak bij de Fran sche linie, daalde Frantz met een sierlijken zweefvai, dicht bij de vermorzelde machine neer. Frantz kreeg voor dit wapenfeit hij had onlangs voor een andere, dergelijke daad reeds dé militaire medaille ontvangen het Legioen van Eer, terwijl aan Quenault de mi litaire medaille werd geschonken. Uit Ttoyes werd dal. 7 October geseind, dat de Franschen in de omstreken van die stad, des mjriffoy om 3 uur opnieuw een Taube omlaag hebben ge schoten. Uit een brief van een Fransch soldaat, thans aan het front: „Op honderd meter van ons vandaan lag een sectie genie uit te rusten aan den rand van den weg. Het was regenachtig weer. Op geringe hoogte, niet hooger dan 600 meter, schiet een tweedekker uit oen wolk te voor schijn» met dien cageoaardigen visscheastaart, cLcn wij nu zoo goed kennen. De sapcurs grijpen hun geweren. Zy hadden nog geen vijftig patronen verschoten, tom wij zagen dat de vliegmachine eerst sterk zij waar is holde, toen geheel kopje om duikelde en ten slotte* kaars recht naar omlaag schoot, terwijl de motor met volle snelheid bleef draalen. De machine ploft in een naburigen akker neer. Ie dereen snelt toe. Maar het benzinereservoir is in brand geraakt, de brandbommen, die iedere Duitsehe vlio) ger steeds meevoert, barsten uiteen, en gedurende üen minuten moeten wij machteloos toezien, hoe de twee Duitsehe officieren op hun zetels letterlijk gebraden worden. Pas een kwartier later kon men naderbij komen. De bestuurder draagt het kruis van den Zwarten Ade laar. Een onzer mannen draagt het zwartverbrande lijk volgenden dag bracht een piket de eerste be wijzen, toen het stoffelijk overschot der twee Duit sehe vliegers ter aarde wtërd besteld'. Tel. EEN HELDENDAAD. BERLIJN, 13 October. Uit Munchen wordt aap de Lak al Anzedger een heldendaad van een Belersch soldaat gemeld: Een bataljon, van een Beiersch infanteriereservo- regiment wlMe in een leeggeloopen betönkanaal tus- schen Saarburg en Saarbrücke ter diepte van 8 4 meter ongezien voortrukken, toen plotseling water in het kanaal stroomde, dat weldra ter hoogte van de patroontasschen steég. De technicus, die aan de de eerstvolgende sluis op 1 KM. afstand. Vier hon derd meter voor hij zijn doel had bereikt rukte een staf van het bataljon was toegevoegd, fietste naar Fransche granaat hem van zijn fiets. Btj de sluis stonden twee Fransche plonniers. Den eenen schoot hij dood, naar den ander wierp hij een handgranaat, waardoor deze in het water vleL Het gelukte den Munchener soldaat de sluis te sluiten. Onmiddellijk daarna kreeg hij een schot In do bovendlj en viel hij zelf te water. Andere bataljons, die Inmiddels aan gerukt waren, zuiverden den loopgraaf van vijanden. Het ln gevaar verkeerende bataljon en de technicus werden gered; hij werd tot onderofficier bevorderd en kreeg het ijzeren kruis. STEEDS MEER TROEPEN. Te Ottawa is ambtelijk bekend gemaakt, dat In Canada 200.000 man tn den wapenhandel geoefend wpraen. Drie en dertig duizend zijn verrtokken. dui zend op de Bermuda's en tienduizend in Canadeeeche garnizoenen of op patrouille-dierst. Volgens een bericht nit Bydnpy, zal dezer dage» een Australisch expeditie-leger van 20.000 man meerendeels Infanterie en artillerie Australië met onbekende bëstëinming verlaten. Reeds is men bezig öt.-n tweede contingent van 20.000 man aan te wer ven. En nieuwe contingenten zullen, al naar etr be hoefte aan bestaat, volgen. De regeering heeft moer dar. 30 schepen, onder welke groote P. 6n O. booten, afgehuurd. De vrijwilligere zijn van allerlei rang en stand, maar natuurlijk zijn er zeer veel boechloopers onder. ZEPPELIN-AANVAL OP LONDEN. Engelsehe bladen houden zich geregeld bezig met de mogelijkheid van een, Zeppelin-aanval op Londen. Dat hiermede in Engeland ernstig rekening wordt ge houden, moge blijken nit de bijzondere verzekeringen tegen luchtbomgevaar, door Lloyd's gesloten. Sinds verleden week is, blijkbaar in verband met den val van Antwerpen, de premie van 1 s. 6 d. tot 2 s. 6 d. per 100 s. gestegen. Zóo beangst maakt men ztoh Intusschen niet, of ar kan nog wel een grapje tusechendoor. De Daily Chronicle reproduceert een Illustratie uit een New- Yorksch blad, welke een. Zeppelin te zien geeft, die tevergeefs met zijn bommen Londen probeert te tref fen: de projectielen blijven op de dikke Londefcschè mist liggen. ENGKLAND*S HULP. Inleen hoofdartikel van de „Manch. Guardian' over den val van Antwerpen, erkent het blad de pogingen der 8000 Brilsche zeelieden om de benarde stad en bevolking te helpen. Maar, zegt het dan verder: Het is zeer te betreuren, dat onze strijdmacht niet grooter was en dat versterkingen, die de stad hadden kunnen redden, niet tijdig ter plaatse konden zijn. Het eenigc leedwezen der Engelschen over hun aandeel sedert het begin van den oorlog is, dat ze niet in staat waren meer voor België te dooi. België is de voornaamste reden van onze deelneming aan den oorlog, maar be halve dan de bezetting van Ostende, is er geen ongeluk waarvoor ons bondgenootschap tot dusver hot heeft weten te bewaren. Maar nimn\cfr is gezegd, dat de vriend schap van Engeland niets is voor een natie, en wij zijn er zeker van, dat dit ook niet zal kunnen worden gezegd. Alle Engelschen zonder uitzondering zijn be zield door hel vaste besluit, hun sympathie uit te druk ken ih daden en in zulke tïaden, dat geen Belg ooit reden zal hebben te betreuren dat zijn land Engeïami tot vriend had. Hobld. OORLOGSHUWELIJKEN. Volgens een uit Berlijn gezonden bericht zijn in de eerste maand van den oorlog 5793 huwelijken ge sloten, tegen 324 in de vorige maand. Dit groot er gelul wordt veroorzaakt door de talrijke „kriegstreurungen nog even vóór het te velde gaan der mannen gesloten. In de Westmlnster Gö®ette doet WIïHam Hope Hodgson het volgende spannende Verhaal: Hoe de Fransche soldaat met spionnen handelt. Een soldaat koant van achter een danneboom te voorschijn, een geweer met de bajonet er op in ie hand. „Oü allez-vous?" vraagt hij, mij tegemoet tredend, terwijl hij de punt van de bajonet iets In mijn richting laat zakken. „Wandelen," antwoord, fk en ik haal maar vast mijn bijzondere permissie en andere papleren en een officiéél gestempeld portret, voor den dag. „Monsieur pararit me?" zegt de soldaat dan ineens in heel aardig Engelsch. ..Monsieur is Engleesh? I shake you by ze hand with ver* pleasaire." We schudde® met voel animo elkaar de hand ca ik maak hom een complimentje over zijn Engotecb. HIJ glimjacJit, gestreeld' en wijst het compliment heel ne derig af. Hij wenkt mij terug tusschen de boomen. „Er komt iemand," htJ. „Set!" De boeachen zijn hier herhaaldelijk in brand gezet. Daar hadden ze zeker oen bedoeling mco." „Wie?" vraag ik fluisterend. „De forten"; fluis tert hij terug, terwijl hij scherp het smalle pad tus schen de boomen aftuurt. „De boomen, verbergen hen. Wiji vermoeden, dat er spionnen aan 't werk zijn en nu houden wij de wacht. Daar komt Iemand. Luister maar. Blijf hier staan-" „Ja," zeg ik. „Zie je hem?" vraagt hij een oogenblik later, „daar bij die... sst..." HtJ brak plotseling af en wij bogen samen voor over en zagen een kleinen honderd meter verder het pad tusschen de dennen af een man. in een blauw arbeiderskiel, die rustig stond rond te kijken. Plotseling deed hij een paar stappen tusschen de boomen en ©enige oogenbllkken lang kon ik hem niet zien. De soldaat beduidt me, dat ik mi doodi- stiï moet houden- Hij legt zijn wijsvinger tegen zijn lippen, zijn oogen glinsteren. Dan begint hij op zijn te enen tusschen de boomen, door naar benéden te loopen, een poot stappen op zij van den weg. Ik volg. Terwijl we zoo dalen, voet voor voet, gc- ruischlooe op de dennanaalden, hooren we heel zacht fluiten heneden ons en onmiddellijk wordt daar er gens links van ons on lager op de helling van den met dennen begroeiden heuvel op geantwoord. We doen nog een paar passen, onhoorbaar, dan houden we stil en luisteren. De soldaat maakt een wonderlijk opgewonden gebaar met zijn linkerhand om mij te beduiden, dat Ik niet bewegen mag. Dan hoor ik een geluld, een zacht en omzichtig graven in de aarde. De schildwacht gaat opnieuw voorwaarts en plot seling hebben we een langen nauw en doorkijk tus schen de boomen door. Vrij ver af, misschien een tweehonderd meter de helling ai zien we een man op zjjn buik op den grond liggen, zijn gezicht dicht bij de aarde. Dicht tyj zijn hoofd staat Iets, dat In de verte op een klein Jrifltjec lijkt. „Arrre!" mompelt de soldaat binnensmonds en ging voorover op den grond liggen, achter een dik ken boom, mij met oen wild handgebaar beduidend hetzelfde te doen. Het gelald van iets, dat voorzichttng in den grond graaft houdt aan. Hot Is nu rechts voor ons uit en dan zie ik eens den man dien wij al gezien heb ben. HIJ zal een kleine veertig meter van ons af zijn en ligt op zijn knieën. Hij licht Iets op. dat er uitziet als een smalle stsenen plaat. Hij buigt nu over oen opening heen, die hij zoo pas heeft open gelegd. Hij haalt een ijzer draad-schaar uit zijn tak on ik hoor duidelijk het geluld van do schaar als hij In do opening iets doorknipt. De soldaat hoort het geluld ook en hij kijkt snel rechts. Ik hoor weer zijn half gesmoorde „arre!" wanneer hij den andoren man ziet. Plotseling neemt hij zijn geweer, ik hoor een kik-geluld, hij legt aan. Beneden ons, aan het einde van den nauwen doorkijk tusschen de boomen, heeft de tweode man zich opgericht en te op zijn knieën gaan liggen. Zoo volkomen stil ts het, dat Ik ham duidelijk kan hooren kuchen. HIJ begint aan iets te trekken en 'n eens begrijp lk de betoekenls van wat lk zie. De twee mannen hebben de onder grond sche telefoon-geleiding, die naar het fout loopt, ontdekt. Zij hebben mogelijk allerlei nieuws onderschept en nu hebben zo oen stuk van een paar honderd meter van do telefoondraad weggeknipt Vervolgons zullen ze ongetwijfeld voor het oog alles weer herstellen zooals het aanvankelijk was on aaxdo en de aannaai den over de omgewoelde plaatsen spreiden De soldaat gaat stelselmatig te werk. Hij neemt eerst den verst verwijderden man op zijn vizier. Ik lig achter hom geknield en zie la sponning en be klemd hoe hij de kolf van zijn geweer tegen door de zon bruin verbrande wang aandrukt. Dan neemt zijn korte wijsvinger, die bruin ztet van hot Biga- rcttenrollen. dmkpnnt em ln dit vreeselljke oogen blik schijnt het mij toe dat hij het eindeloos lang zaam doet. Het ls afschuwelijk hier achter hem te knielen en bedenken, dat deze even gebogen siga retten-vinger letterlijk de vinger dee doods betee- kent voor den man aan het eind van den smallen doorkijk tusschen de boomen. Het schot valt en de man in db verte springt op zijde en blijft liggen. En terwijl ik staar valt een tweede schot; ik Bpriag op. De soldaat had ook den dichtst bijzjjnden man neergelegd. Bij onderzoek bleek, dat het twee Duitsehe spion nen waren, in het bezit van in ctjfer-echrift gestel de inlichtingen. Ze waren met automatische mauser- pistolen gewapend. Binnenlandsch Nieuws. nedeelandsche anti-oorlog raad. 8 dezer is ae Nedorlandsch© Anti-Oorlog Raad op gericht, welke nu een oproeping gericht, heeft tot het Nederlandsche volk. Daarin wordt er aan herinnerd, dat de regeering in de Tweede Kamerzitting van 8 Augustus Jl. te kennen heeft gegeven, dat zij, als de omstandigheden daarvoor gunstig zijn, haar goede diensten tot herstel van den vrede zal aanbieden. De oproeping vervolgt dan: Wij zijn er van over tuigd, dat het nuttig kan zijn dat in dit pogen, even als btj de. handhaving van do neutraliteit het geval te, op een gegeven oogenblik het volk achter haar staat. Doch bovenal ls het onze meening, dat een bestrijding van den oorlog Ln het algemeen voor hei vervolg zal moeten uitgaan van de massa des volks zelve, voorgelicht door de mannen en vrouwen, die ln staat zijn studie te maken van de middelen en wegen, die kunnen leiden tot het groote doel: de duurzame bestrijding van den oorlog. Welnu, wij hebben vrijheid gevonden tot den aan vang van dezen arbeid den stoot te geven. Wij deden het met den schroom van menschen, die weten hoe zwaar de taak is en hoe zwak de enke ling staat tegenover do geweldige factoren, die tot heden beschikten over het lot der volkeren. Maar wij deden het ln de overtuiging» dat zeer velen gevoelen wat wij gevoelen, en dat in ieder geval een begin moet worden gemaakt. wy dan stichtten een organisatie, die zich ten doel stelt do totstandkoming van den vrede ln boven bedoelden geeet Wij doen een beroep op U allen om ons daarin t» steunen! Die steun zal in hoofdzaak kunnen ztjn van moreo— len, voor een gering dfeei van matorlëelen aard. Onzo arbeid zal grootendoc-ls hierin bestaan: a. de oorzaken te bestudeeren, welke tot den te- genwoordigen oorlog hebben geleld en in d© toekomst tot nieuwe oorlogen zouden kunnen lolden; b. de middelen te onderzoeken, welke zouden kun nen bëvorderen, dat de tegenwoordige oorlog wordt beëindigd en een vrede wordt gesloten, welke niet de klem van nieuwe oorlogen tn zich draagt; c. de gevolgen te bestudeeren van den tegenwoor- digen oorlog op economisch, moreel en intellectueel d. de hervormingen te overwegen, welke in de na tionale en internationale verhoudingen moeten wor den aangebracht om oorlogen in de toekomst te voor- komon; e. te streven naar een krachtige nationale en In ternationale organisatie van alle tegenstanders van dpi oorlog. Het bestuur van den Noderlandschea Anti-Oorlog Raad, bestaat uit de volgende personen: f. M. Knobel, voorzitter; J. H. Schaper, onder-voorzitter; prof. dr. D. van Bmbden; mr. dr. D. A P. N". Kooton; mr. V. EL Itutgers; mevr. W. Asser-Th or- bocke, penningmeestoree. Oosteinde 1, Amsterdam; Jhr. mr. dr. B. de Jo.ig van Beek en Donk, se cretaris, Yhere3iastr&a* 51. 'sGravenhage. TERUG NAAR BELGIë? Het Handelsblad schrijft: Meer dan twintigduizend Belgen vertoeven thans In Amsterdam hot Juiste cijfer werd tot nog Uy' niet officiéél bekend gemaakt en ze zijn In vele tientallen gebouwen ondergebracht. Hoe lang ze in Amsterdam, Ln Nederland nog zuilen blijven? Daar van is niets bekend. Of zij zelf echter terug ver langen naar Antwerpen? Om dat eens van meer nabij gewaar te worden, heeft de redactie van het Handels blad een aantal lokalen bezocht en de leiders zoowel als de vluchtelingen ondervraagd. Daar b! ?k maar éen verlangen to bestaan bij die duizenden:te blij-

Schager Courant | 1914 | | pagina 1