Algmti Nieuws- VRIJHEIDSDRANG. WOENSDAG 30 DECEMBER 1014 57ste Jaargang. No. 5513. Binnenlandsch Nieuws. FEUILLETON. SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den ADVERTENTIEN in bet eerst uitkomend nummer geplaatst. UitgeversTRAPMAN Co. SCHAOEN, LAAN D 5. Inl. Teleph. No. 20. Prijs per jaar f 3.Per post f 3.6U. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIES van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct Groote lotters worden naar plaatsruimte berekend. ANNA PAULOWNA. Maandag 28 December hield de Coöperatieve Boe renleenbank eene buitengewone vergadering in Yuer- buig. De voorzitter, de heer C. WijcLen.es Spaans, riep den aanwezigen een hartelijk welkom, toe. Deze bijeen komst was een gevolg van de buitengewone omstandig heden, waarin de maatschappij verkeerde. Hij hoopte, dat de voorstellen en de besluiten zouden bevredigen esn do overtuiging wekken, dat bier de toestand zoo goed mogelijk was. De beer A. de Graaf las dè hotulen en na goedket nauwkeurige v< werd als aatw< bun geki op of zij, indien opnemen, dat dit leening, waarbij pand zou moeten worden zitter, na er aan herinm dankte de voorzitter hem voor het van het verhandelde. Medegedeeld op een vraag van inleggers, die termijn wens ebt en vast te leggen, dan toch tussdhenlijds geld konden [eschieden kan door het sluiten eener bet gestorte kapitaal als onder- ven. Verder zeide de voor- te hebben, dat dè Bank hare rente volgens reglement moest régelen naar de Centrale, dat er dit jaar door de buitengewone omstan digheden nogal eens wijziging- in de rente door de Centrale had plaats gehad. Bijl het begin, van het jaar werd voor inlagen 3% pet uitgekeerd en voor voor schotten gevraagd 43/a pel. In Juli was alles met een Yï pet. verlaagd, doch is op, 1 Augustus de rente voor inlagen gebracht op 4 pet. en die voor voorschotten op 8 pet Gelukkig had de Bank te Anna Paulawna een bedrag in voorraad en behoefde dus niet te leen en bij;,de Centrale, waardoor bier de leden door dè 8 pet. niet werden gedrukt. Deze 8 pet was inmiddels weder gedaald tot 6 pet., doch om te ontkomen aan de ver plichting, in Anna Paulowna van de voorschotnemers deze hooge rente te eischen, bood het bestuur regle mentswijziging aan. In art 5 kwam eene wijziging met betrekking tot het vergaderen van het bestuur. Ln het vervolg zullen deze vergaderingen gehouden worden zooveel mogelijk op den len Zaterdag van elke maand". I[n art. 12 werd voorgeschreven, dat door de bank ge lijke rente van voorschotten moest worden genomen, als idie door de Centraio was vastgesteld. En het vervolg zal Idit zóó zijtn, dat deze rente noodt meer dan 1 pel. boven die der inlagen zal kunnen zijn. Aan art. 17 zal worden toegevoegd, dat het niet tot het einde toe bijwonen der vergadering, gelijk zal staan met het ver zuimen der vergadering. De voorgestelde wijzigingefn werden zonder debat allen aangenomen. Hierna volg de behandeling van den beschrijvingsbrief, Tot afge vaardigde werd gekozen de heer A. de Boer eri lot diens plaatsvervanger de heer D. C. Rezelman. Beidein 'namen aan. De buitengewone algemeene vergadering was een gevolg van het verzoek der Bank Vinkeveen, gesteund door andere banken'. Het heffen! van 8 pet! later 6 pet. van voorschotten door de Centrale, had hij vele Banken kwaad bloed gezet Vinkeveen had deze hooge heffing oimoodig geacht, als maar de Centrale aan velschillende banken niet zulk een grooten steun had verleend en daarom beschuldigt Vinkeveen de Centrale van verkeerd gehandeld te hebben. De Centrale, niet wenschende te putten uit de reserve, verdedigde hel hooge pet., door er op te wijzen, dat zij zelf aan de Ned. Bank hoog er _pct. moest betalen. Indertijd had de algen*. vergadering besloten, om meer winst te ma ken, "dat de Centrale voor f 500000 in effecten zou beleggen. Dil was geschied doch door daling was de Centrale achteruitgegaan. Op de algemeene vergadering nu zouden de partijen elkanders meeningen nader toe lichten en daarom was bet wenschelijk, dat de afge vaardigde vrij mandaat kreeg. Dit werd goedgekeurd. Verschillende voorstellen, om in 't vervolg een handel wijze van de Centrale te voorkomen en een motie zul len den afgevaardigden worden voorgelegd. Daar de rondvraag niets opleverde, sloot de voorzitter, na dank aan den !heer A. de Graaf voor het waarnemen der func tie van secretaris gebracht te hebben, de vergadering ANNA PAULOWNA. Maandag 28 December hield de afdeeling Anna Pau- 8. Moeder en zoon vatten de zaak altijd heel prak tisch op. De meisjes hadden hun terechtwijzing ge kregen en zouden voor het vervolg wel beter op passen.. En als men er goed over nadacht, was het toch ook niet zoo erg geweest. Een onbedachtzaam heid van Toni en Ella over haar trok men de schouders op en zweeg verder. Zij had wel is waar vrij wat drukte gemaakt, maar men liet het terwille van den lieven vrede maar liever rusten. „Zij had echter niet zoo behoeven te schreeu wen," meende mevrouw Heller, „dat had je haar toch nog wel eens knap kunnen zeggen." „Nu niet, moeder daar zal nog wel eens een gelegenheid voor komen." antwoordde de adjudant, wien bet zeer onaangenaam was, zich dien bewus- ten avond vergeten te hebben. Maar hij was toch zichzelf volkomen meester gebleven? „In elk geval toch zeer onaangenaam," dacht hij. Een gloeiende thaal tegen zijn nicht kwam er in hem. De woor den die zij hem had" toegevoegd, zou hij haar be taald zetten. En voor het overige stonden de din gen heel goed. Zijn kameraad had hem op zijn woord van eer beloofd, wat hij ten opzichte van Toni had gezien, geheim te houden, en van de ontmoe tingen tusschen Ella en den schilder wist behalve Toni, zeker niemand iets af. Anders zou men daar wel wat over gehoord hebben. Toni was zeer bekommerd bij Ella in de kamer gekomen. „Ben je boos op mij? Ik moest het ver tellen, want Julius kwelde mij zoo." „Maar Toni veeleer ben ik je dankbaar. Ik voel mij nu veel, veel vrijer." Toen was Toni geheel gerustgesteld. Bij het avondbrood zat de familie aan tafel zoo als altijd. Geen twist of onvrede opdat het dienstmeisje niets zou bemerken en daarover gaan hobbelen. Mevrouw Heller was daar pijnlijk be- teorgd over. Ook Ella was uiterlijk onbevangen; dat had zij bij haar familie geleerd. Ja, zij was zelfs levendiger, vriendelijker dan anders. Zij had een groote triomf .en ^j voelde zich werkelijk vrijer, zooals zij Tom reeds gezegd had; zij bespeurde, dat de lowna der Hoilandsche Maatschappij van Landbouw, eene vergadering in „Veerburg Lr waren 25 personen aan5wezig. Na opening door den voorzitter, den heer Jb. Bakker, werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Een schrijven van het Hoofdbestuur was ingekomtx- met verzoek, een afgevaardigde te willen zenden naai de algemeene vergadering te Amsterdam, op 4 Januari a.s„ ten einde deze zou kunnen medewerken lol vast stelling van een reglement voor den kring, waaron der Anna Paulowna ressorteert De te kiezen afgevaar digde moest bestuurslid zijn en zou verder als be stuurslid van den kring blijven fungeeren. Tot afge vaardigde werd gekozen de heer P. Kaan Dz die de benoeming aannam. Nog een schrijven van het hoofdbestuur ging vergezeld van eene lijst van spre kers over verscniliende onderwerpen, waaruit men vooi eene gratis lezing eene keuze kan dooi. De vergadering wenschte te üiooren den heer I. van Klaveren, rijks- veearts te Elburg, over het onderwerp: „Het tegenwoor dige standpunt" der voorbehoedingen én curatieve en tingen". Van de afdeeling „de Laer" was een verzoek ingekomen, om instemming te betuigen met het zen den van een adres aan het Hoofdbestuur der H. AL van Landbouw, opdat dit maatregelen zou nemen, nu do prijzen volgens voorschrift der regeering niet meer golden, er voor te zorgen, dat de prijzen voor vee voederartikelen zoo laag mogelijk zouden blijven. Door het Centraal bureau van het Ned. Landbouwoamité werd erop gewezen, dat, nu de bemoeiingen inzake aan schaffing veevoeder vanwege de regeer mg hadden op gehouden, het wenschelijk zou zijn, zelf voort te zet ten, wat de regeering had begonnen, en daarom verzocht, eene verklaring te teekenen mot opgave van verlang de hoeveelheden veevoeder. Beide ingekomen stukken hielden nauw verband en besloten werd, eene afwach tende houding aan te nemen. Hierna deed de heer Jb. Bakker als penningmeester rekening en verantwoording. Ontvangen was f 251.12Vc< en uitgegeven f 245.3L Op verzoek belastten zich de heeren K. A. Kaan en G. Waiboer met (het nazien, en idaar het rapport bij' monde van den heer G. Wai boer gunstig was, gaf dit gelegenheid, den heeren voor hunne moeite, en idem penningmeester voor zijh accu raat beheer dank te Als afgevaardigde maar de algemeene vergadering van H. N[ Kt, macht de heer P. Kaan Dz. daarvan verslag uit, waarvoor hem door den voorzitter dank wend gebracht. Naar aanleiding van dit verslag sprak de heer Raap zijn. wenscth uit, dat in 't vervolg slechts een uittreksel der officieelè notulen in druk zou ver schijnen. Dit vond instemming en hierop zou ter ge— legenertijd gewezen worden. Toen kwam aan de orde het verslag van den mon sternemer, den heer D. Kaan, uitgebracht door den heer N. Raap, die de keurigheid en netheid der uitvoering van. het verslag prees. 86 monsters waren er genomen, en wel 3 van zaaizaad en 7 van lijnkoeken, die allen voldeden, 11 morasten* jmnstmest (slakkenmeel) te za- men 75000 K.G. Hierbij bleek, dat het gehalte ruim 'g was. 4 monsters kainiet, 22350 K.G. De uil- 5 gunstig. 30 monsters $uper, 470000 K.G. Daar van waren 13 goed, 10 binnen speling r er beboel. Van de 25 monsters chili, te K.G., bevatten de 5 mosters, gegarandeerd op van *15 tot lSYs pet- gehalte en van de rost, randeerd tot 151/2 pet., waren 2 voldoende, 16 'binnen de speling en werden er 2 beboet Die garandêoring van 151/2 'P.ct was gebleken, slechts voor reclame te die nen, doch had geen werkelijke waarde. Het bestuur bleef in verband met de uitkomsten, aan dringen op het lat&n nemen van monsters. Bij' accla matie wend de heer D. Kaan opnieuw lot monster nemer gekozen. Toen volgde als laatste punt der agenda: „Bespre- idng arbeidsbeurs" door den heer C. Wijdenes Spaans. Na het bestuur dank gezegd te hebben, voor de gele genheid hem geschonken, om dit punt ia te leiden, deelde spreker mede, hoe hij tot de oprichting van een arbeidsbeurs was gekomen, n.m. doordat hem gevraagd was geworden door personen, die werkeloosheid in den komenden winter voorzagen, maatregelen te willen no men tot oprichting van een steuncomité voor de ar beiders. Zeker zijn de hij; zijn allen het er over eens, dat door Jijden in velerlei bedrijven werkekjos- Hier i kweekerij ste jaren beiuidend is toegenomen en waardoor hst geniet lijk in de kweekerij van bloembollen, die in de laal- ketting wat losgelaten had, die haar aan deze men- schen bond. En voor de eerste maal kwam er in haar bij de gedachte aan den schilder, weer een lichte hoop, wenkend, leven gevend, met lichten, zachten vleugelslag. Hoe dat zoo kwam, kon zij niet zeggen. En1 die hoop bracht met zich mede een ge voel van geluk, zooals Ella het sedert langen tijd niet had ondervonden. Dit gevoel verliet haar ook niet weer. Het was haar onverklaarbaar, want wat er gebeurd was, be- teekende toch heel weinig. Het scheen haar dan ook meer een voorgevoel van eits wat nog komen moest, iets schoons, verhelderend, dat als een ster aan den nachtelijken hemel te voorschijn teredt. Een droomlooze slaap verkwikte haar in den ko menden nacht. Gouden zonnelicht stroomde de ka mer in toen zij ontwaakte. Zij sprong uit het bed, rukte het venster open en zoog met volle teugen de heerlijke morgenlucht in. Het doorstroomde haar als een nieuw leven. En het was Zondag. HOOFDSTUK 6. Toen Ella zoo opgewekt den nieuwen morgen be groette, ontwaakte, nog ongeveer een uur daar van daan, in den van het Zuiden komenden sneltrein een man, die ondanks het rommelen van den trein vast had geslapen. Hij wreef zich de oogen uit, rek- to zieh en wreef met het gordijntje de beslagen ruiten af. Als een geelroodc, gloeiende' bal stond de zon achter een groep hoornen aan den horizon van het licht golvende landschap, nog door een fijnen nevel bedekt. Ook de tweede reiziegr in deze coupe ontwaakte en richtte zich op. „Mooi weer, vandaag," sprak hij na een blik door het venster te hebben geworpen en geeuwde. „Ja," antwoordde Paulsen kort, een verder onder houd afwijzend, waarvoor zijn nog slaperige met gezel oogenschijnlijk ook nog geen lust had. Onophoudelijk blikte de schilder op den wonder baren, licht overwaasden zonnekogel, die langzaam hoven de boomen omhoog steeg. „Hoe mooi is de wereld toch," dacht hij en dan verder dacht hij aan dje eene, die hij niet had kunnen vergeten, die hem teruggetrokken had uit de bloeiende lente van het Zuiden naar het juist ontloken groen onder een donkeren hemel. Dacht zij nog aan hem? Was zijn naam in haar niet uitgewischt door zijn plotseling vortrek, zonder een woord voor haar achter te aantal arbeiders hier sterk is vermeerderd. De tijdsom Btandigheden hadden geen nadeel bezorgd aan land bouw en veeteelt, want de prijzen dier producten en de opbrengstenn hadden reden tot groote tevreden heid gegeven en daar door het vertrek der Belgen en de mobilisatie veel arbeiders kracht aan deze bedrij ven was onttrokken, ware het te verwachten, dat ar beiders werk zouden vinden. Immers, veel werk, dat bij gebrek aan werkkrachten na den oogst ongedaan was gelaten, kon nu ten uitvoer worden gebracht. Zoo redeneeronde, verraste mij het verzoek der personen, die werkeloosheid vreesden. Edoch, meeningen kunnen verse!lillen en waar het zóó stond, 'kon slechts een onderzoek de waarheid doen uitkomen en vandaar zeide spreker, kwam in hem op, eene arbeidsbeurs op te richten. Indien dan zou blijken, dat tal van aanmeldin gen van arlxaders niet tot voldoende plaatsing zou den ledden, ware de oprichting van een sleumicomilé gemotiveerd etn dan zou spreker giarne hiertoe willen medewerken. De giften zouden, als langs dien weg de nood bewezen werd, dan zeker ook milder - vloeien Daarbij kwam, dat, als vraag naar werk in de gemeente bekend werd, de werkgevers hier liever aan zouden trachten te beantwoorden, dan aalmoezen le geven, daar dit laatste den arbeider vernedert en alleen verdiend geld voldoening geeft. Spreker zet hierna uiteen, wat eene arbeidersbeurs beoogt, en hoe de oprichting er van kan geschieden. Hij herinnerde er aan, hoe par ticulieren zich als lusscjhenpersonen opwerpen in "de zen, en wijst er op, dat Jiierbij gewin voorzit en niet altijd op wederzijdsche belangen het meest gelet werd. Daarom was het wenschelijk, dat de gemeenschap op trad .en vandaar de oprichting van gemeente-arbeids- beursen. Waar deze in het leven werd geroepen, maakte de Raad eene verordening, waarin doel, bestuur en werkwijze werden neergelegd. De Centrale Arbeids beurs, die van Rijkswege werd bekostigd, trad bemid delend op tusschen deplaatselijke beurzen. Na verdui delijking van de inrichting en het bestuur der beurzen, werd erop gewezen, dal deze beurzen het vertrek van goede werkkrachten naar het buitenland voorkwamen en waar dil niet geschiedde, arbeiders, die buitenslands wenschten te werken, door nauwkeurige inlichtingen te behoeden voor teleurstellingen. Spreker had te voren formulieren in blanco rondgedeeld en lichtte de in vulling nader toe. Wie werkkrachten noodig had, kon een ingevuld formulier hem zenden. Gaarne zou hij dan tusschen arbeider en werkgever bemiddellend oplrcden. De zaak was nieuw, doch de inwoners hadden meermalen bewezen, het nieuwe aan .te durven en daarvan goede vruchten geplukt. De hoer Wijdenes Sapans deelde mede, dat hij door de medewerking van 'enkele werkgevers, reeds eenige werkzoekenden had kunnen plaatsen en vertrouw de, dat velen hierin zouden navolgen. Met eene op wekking aan de aanwezigen 'om elk voor zich eens te iderzoeken, of er geen werk kan gegeven worden. is het dan ook niet dadelijk hooge noodzaaf<' ïslpot spreker zijné rede. Door applaus betoonden de aanwezigen hunne instemming met deze inleiding. Moge hel weldra blijken, ilat de ingezetenen die hiervoor in aanmerking komen, aan deze roepstem gehoor ge ven, dan zou dit zeer zeker eene zege voor de gemeente wezen. Na bij hel debat nog nadere toelichting ge geven te hebben, ontving spreker den dank van den voorzitter voor zijne inleiding, waarbij de hoop werd uitgesproken, dat zij vruchten zoude moge dragen Bij de rondvraag informeert dc heer P. RC/ciman. of het zaak zou zijn, nu chili of zwavelzure amoniak te koopen, dan wel of het beter zou zijn eene af wachtende houding aan te nemen. De heer P. Kaan wenschte, dat men zich tot de IL M. van Landbouw zou richten met deze vraag. Dit werd goedgevonden. laten? „Op het naaste station is koffie te krijgen," on derbrak de reisgenoot zijn gedachten. „Dan wil ik eerst wat toilet maken," antwoordde de schilder en stond op, om zich naar het wasch- kabinet te begeven. De familie Lente zag. zeer verbaasd op, toen hun neef, zonder een woord geschreven te hebben, dat zijn aankomst meldde, weer bij hen binnentrad. Zij zouden juist ontbijten. „Ik blijf maar een paar dagen," zeide hij, „ik ben u nog schuldig het schilderij der kinderen af te maken. Als ik er vlijtig aan doorwerk, en dat w il ik, dan zullen er drie, vier dagen mee gemoeid zijn." Het echtpaar was min of meer bevanegn. Niet- dat het bezoek hun lastig zou geweest zijn zij waren altijd gastvrij maar de plotselinge, onver wachte verdwijning van den schilder, nadat men aan zijn optreden tegenover Ella Wolf ers ernstige bedoelingen had toegeschreven, had tot velerlei ge babbel, dat ook hen ter oore was gekomen, aan leiding gegeven. En voor hen, die Paulsen overal hadden ingevoerd, was de beele geschiedenis zeer onaangenaam geweest, nog afgezien daarvan, dat men zich door zijn vertrek zonder afscheidsbezoe ken, overal beleedigd achtte. Persoonlijk mocht de familie Lente neef Paulsen graag; zijn humor, die nu en dan ook sarcastisch kon zijn, maar altijd treffend was, zette overal le ven aan het onderhoud bij. En tenslotte verheugde het ben werkelijk, dat het schilderij hunner kinde ren, dat zij Soms in zijn nog onafgewerkten toestand droefgeestig bezien hadden, nu voltooid zou worden. De tot atelier ingerichte kamer, die men anders toch niet gebruikte, was in denzelfden toestand ge laten, als Paulsen het verlaten had. Deze maakte niet veel drukte. Daar het Zondag was, bevonden zich de beide knapen niet in de school, en tot den middag werkte Lij zeer ijverig. Na den eten ging hij dadelijk weer naar het ate lier en> nam kleine Cile mee. Mijnheer en mevrouw T.eute gingen somtijds eens kijken, maar de neef scheen slechts oogen voor zijn werk te hebben, hij was niet spraakzaam, rookte daarentegen uit zijn korte pijp als een schoorsteen en blies nu en dan de kleine Cile dikke ringen toe, die zij vroo- lijlc wilde grijpen, of hij tikte haar met den schil- dersstok. „Neen, maar je zet het kind heelemaal in den De heer N. Raap deelde mede, dat eerstdaags door hem eene lezing zou worden gehouden, waarin uiteengezet zai worden, in welke gevallen chili door zwavelzure ammoniak 'kan worden vervangtax De heer P. Kaan Dz. wenschte gemeenschappelijk en aankoop van kla verzaad. Dil werd goedgevonden De niet aanwezige leden zouden hiermede op „de hoogte worden gesteld Hierna sluiting. BARSINGERÜORN. De stormnacht van Maandag op Dinsdag heeft hier, zeker wel niet minder dan op andere plaatsen, go- ducht gespookt Over den weg liggen doode boom takken verspreid tusschen hooi, dek riet en gebroken dakpannen en hier en daar .staal een stuk van een hek, waarvan hel andere cr bij hangt. Tusschen de huizen kan men zien, hoe ten schoorsteen er van binnen uitzien, behalve bij het laatste huis van den Ileerenweg, waar dat uitsteeksel door dak en zolder heen in de binnenkamer is terecht gekomen. Achter de hui zen ziet men schuttingen die legen den grond go- worpen en .privaten, die van hunne stelten zijn ge worpen en, tot zelfs achter het erf van de buren, in de sloot zijn neergelegd. Van de torenspits hangt de zinkbekleeding af, voor zoover zij' «niet in stukken her- en derwaarts om de kerk over het erf verspreid ligt. Overal vernieling! BARSINGERIIORN. Het huis aan de Vennik, onlangs bij 'den heer P. Hoogland afgebrand, zal worden opgebouwd door den heer Westenberg je Haxinghuizen. WARMEMIUIZEN. De hevige storm in den nacht van 28 op 29 de zer, heeft ook in deze gemeente vrij wat schade veroorzaakt, en velen aan 't einde van het toch al niet voordeelige jaar 1914, nog een extra schadepost, of postje, bezorgd Heel veel d.aken. met reit of pan nen gedekt, zien er erg gehavend uit. Tegen den ochtend bovendien nog brand bij Gerbr. Zoon in „de Oude Wal". Huis en koolschuur werden, aangewak kerd door stormgeloei, een prooi der vlammen. ALKMAAR. Do orkaan heeft hier gisternacht heel wat schade aangericht. Tal van boomen in den Alkmaarder en Bergerhout en langs grachten werden ontwor teld of braken door. Zoo viel aan den Baansingel een boom doe/? het dak der woning van C. v. d. B„ en verwondde den te bed liggenden zoon zoodanig aan-het hoofd, dat hij onverwijld in het ziekenhuis moest, worden opgenomen. Zijn toestand is ernstig.. Op meerdere woningen vielen omgewaaide boomen. Er is baast geen huis, dat geen letsel.bekomen heeft Vooral in dakpannen 'en goten is vreeaeüjk buis ge houden. Sommige gevels hebben ernstig geleden. Op tal van plaatsen., zijn ruiten, ja in sommige hui zen geheele ramen ingedrukt. De haan van den waagtoren slaat te wankelen. Op den middenbouw van het hoofdgebouw van het gemeente slachthuis is de glazen bekapping vernield en hij gedeelten naar beneden gekomen. De houten loods bij den bouw van de tuinbouwschool is geheel uit elkaar gesla gen en alle tcekeningen zijn vernield YEENHUIZEN. Bij den heer Danenberg ontstond gisteren een begin van brand, hetwelk zich nogal ernstig iiet aanzien. De verschrikte bewoners snelden naar de buren om hulp, terwijl ijlings om de brandspuit ge zonden werd. De brandspuit behoefde echter geen water te bgeven, daar de wakkere buren met ver eende kracht het vuur wisten te bedwingen, wat wel een geluk was, daar de gevolgen bij zoo'n storm niet te overzien waren geweest,. VEENHUIZEN. Ds stormwind heeft hier groote schade aange - richt. Bijna geen huis, of er zijn talrijke pannen afgewaaid. Bij sommigen is de schoorsteen naar beneden gekomen, terwijl enkelen de pannen door de tuiten in de woning kregen. Bij den heer C. Ap pel wejden verscheidene zware boomen omver ge worpen, die te zamen een oppervlakte van wel 10 vierk. meter aarde meenamen. rook!" meende Cecilia, toen zij weer eens binnen trad nieuwsgierigheid en onrust dreven haar tot den zwijgenden man „het witte jurkje kan ik wel dadelijk weer buiten hangen." „Hinder niemendal, lieve nicht, er is lucht ge noeg om het kleedje op te frisschen, en de kleine wordt nog eens een kranig ding. die voor geen wachtmeester bang is. Overigens kan je haar over cm kwartiertje wel weghalen dan wordt de ach tergrond geschilderd. Maar dat ding daar" hij wees met het penseel naar de schets „Schalks", die altijd nog op den ezel voor het onafgewerkte schilderij gestaan had, en nu door hem tegen den wand gezet was „denk je, dat daar nog eens een schilderij van zal groeien?" „Hoe kan ik dat nu weten. Peter?" 1 „Ik zal het je zeggen, Cecilia. Daar komt een schilderij van, wanneer ik het zal zijn. die daar voor den spiegel staat, en Ella Wolfers de vrien delijkheid heeft, als model te dienen voor de schalk- sche Kobold met den .waaier." Terwijl hij tot nu toe onder het spreken, hier en daar een licht had aangestoken, draaide hij zich nu plotseling om en zag zijn achter hem staande nicht aan. Hij lachte hartelijk, maar zijn gelaats trekken waren grimmig. „Nu zul je wel de handen in elkander slaan een jong meisje van goede fa milie als model gebruiken zonder dat daar een an dere dame bij is dat is afschuwelijk. Maar zeg nu zelf, waar vindt ge ooit zulk een figuur 'terug, deze regelmatigheid in lichaamsbouw, deze harmo nie en het hoofd, lijnen vol uitdrukking de trekken zoo sprekend en markant, zooals het schil- dorspenseel die noodig heeft en weet je, wat mooi is? dezeaschblonde kleur van het haar en het diepe, bijna roodachtige bruin der oogen, zie je daar Ella Wolfers" weer wees hij naar de schets „achter mij' staan?" „Peter, het kind Cecilia was getroffen door zijn woorden, waarin een wilde hartstocht gloeide, en het was haar ook pijnlijk om het kind, dat of schoon nog maar vier jaar oud, toch reeds ooren had die scherp luisterden, maar tegelijk voelde zij zich aangenaam aangedaan. Als haar neef toch nog Ella Wolfers als vrouw begeerde, dan was aan al het gebabbel een einde gemaakt. „Och ja, het 'kindverschrikkelijk!" zeide de schilder nu, „kille-kille, kleintje" hij streek met den schilderstok langs hot ronde halsje. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1914 | | pagina 1