Alieieu itiim- DINSDAG 12 JANUARI 1915. 58ste Jaargang. No. 5520. UitgeversTRAPMAN Co. SCHAGER COURANT. Dit blad versohijnt viermaal per weekDinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den ADVERTENTIEN" in het eerst uitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAN D 5. - Int. Teleph. No. 20. Prijs per jaar f 3.Per post f 3.60. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIEN van I tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Binnenlandsch Nieuws. Z1JPE. In de plaats van den heer Menno Huizinga Jz., die als lid van het Steuncomité heeft bedankt, is benoemd tot secretaris de heer Ds. Groenéveld. De hger Menno Huizinga heeft ook bedankt als lid van comito voor de Belgische vluchtelingen; in zijn plaats treedt als penningmeester op de heer Jn. Schuijt. HOI-IANDSCHE MIJ. VAN LANDBOUW. In de vergadering van het Hoofdbestuur van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw was blij kens mededeeling in het Ned. Landb. Weekblad, in gekomen van de af deeling de Lier een verzoek dat het hoofdbestuur zich tot de Regeering wende met verzoek om de prijzen der veevoederartikelen zoo laag mogelijk te houden of te doen houden. Adhae- sie-bctuigingen aan dit veerzoek kwamen in van tal van afdeelingen, coöperatieve en Landbouwver- eenigingen. Het verzoek vond instemming bij de vergadering. Toch achtte men het niet gewenscht zich op dit oógenblik in dezen tot de Regeering te wenden, om dat men daarvan geen resultaat verwachtte. Het Hoofdbestuur hield zich reeds bezig met plan nen om den aankoop van veevoederartikelen ten 'behoeve van de afdeelingen en Landbouw-vereeni- gingen zonder steun der Regeering door te zetten. Het vertrouwt dat die plannen zullen slagen en hoopt binnen enkele dagen den belanghebbenden corpora ties hieromtrent te kunnen berichten. Mochten ech ter deze pogingen niet slagen, dan zal nader wor den overwogen of van den drang der afdeelingen gebruik zal kunnen worden gemaakt bij de Regee ring op wijziging van het besluit van 2 December lyu aan te dringen. Yan de afdeeling Bodegraven was ingekomen een verzoek om hij de Regeering aan te dringen op het geven van verlof van de in dienst zijnde landbou wers in de maanden Maart en EApril a.s. van z k 3 dagen per week. ten einde toezicht op hunne zaken te kunnen houden, welk toezicht in den kalftijd .hoogst noodig is. Ook van andere zijde ontving het Hoofdbestuur het verzoek om bij de regeering aan te dringen op het geven van meer verlof aan bedrijfsleiders. Na breedvoerige besprekingen werd besloten voor- loopig geen stappen bij de Regeering te doen als door aanvragers wordt verlangd, aangezien in den loop der maand Januari 1915 door den Minister van Oorlog een nader wetsontwerp zal worden ingediend, regelende het onder de wapenen houden der Land weer en bij de behandeling daarvan zeekr zal ter sprake komen de regeling der verloven. Van de afdeeling Weespercarspel was een verzoek ingekomen om pogingen aan te wenden bij het De partement van Oorlog, om opheffing van de voorbe reidende inundatiën te verkrijgen. Bij de bespreking werd gewezen op de groote schade die de landerijen zullen krijgen en ten ge volge daarvan op de groote schadevergoeding die het Rijk later zal hebben te voldoen. Besloten werd aan het verzoek der afdeeling ge volg te geven. UITGEBREID VERLOF VOOR DE LANDWEER. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen be vestiging gewerd ons bovendien van twee zijden heeft onze regeering, in "overleg met den opperbe velhebber, besloten, voor de landweerplichtigen, on der de wapenen sinds 1 Aug. jl., een meer uitge breid verlof in te stellen, met dien verstande, dat door dezen maatregel een groot aantal landweer mannen gedurende een belangrijk deel van de week hun zaken zullen kunnen waarnemen. Tel. DE GROOTE LEENING. Naar Het Volk verneemt, heeft de Bondsraad van den A. X. D. B. in zijn jongste vergadering besloten deel te nemen aan de oorlogsleening met een be drag van f 125.000. Die sora is het kwart van de werkloosheïdskas, dat, volgens de bepalingen der buitengewone werk loosheidsverzekering, niet uitgekeerd behoeft te worden, doch gereserveerd moet blijven, opdat, als normale omstandigheden zijn ingetreden, de kas on middellijk weer normaal kan functioneeren. Waar dus de f.125.000 toch vastgehouden moe ten worden, meende de Bondsraad gebruik te moeten maken van deze gelegenheid om het geld solide, te gen hooge rente en makkelijk realiseerbaar te be leggen. fn den loop der discussie werd door den voorzitter Heuri Polak er bovendien op gewezen, dat de regee ring wel oonig recht heeft op de erkentelijkheid van de vakbeweging in het algemeen en den Bond in het bij/onder voor de instelling der buitengewone werkloosheidsverzekering, die van zoo groote betee- kenis '.oor bet behoud der organisatie is gebleken. FAMILiÊÏÏitlMA. Gisteravond heeft in een woning in de Conrade- straat te Amsterdam een zoon zijn vader bij een twist met een mes doodgestoken. Omtrent dit familiedrama kan het volgende wor den medegedeeld: De 51-jarige bootwerker Jurre de Vries kreeg gisteravond omstreeks half negen dn zijn woning, 1 Conradstraat 108. huis, twist met zijn 28-jarigen ge huwden zoon Jan, eveneens bootwerker, die op het Mariniersplein woont. Aanleiding tot deze oneenig- heid was het volgende: Enkele dagen geleden was het dochtertje van eerstgenoemde bij haar getrouw den broeder op liet Mariniersplein naar later •bleek uit eigen beweging om een boterham ko men wagen, die haar geweigerd werd. Gisteravond nu kwam de gehuwde zoon met zijn vrouw in de woning van zijn vader in de le Conradstraat en naar aanleiding van het weigeren van de boterham kwam het tusscben vader en zoon, die beiden eenigszins onder den invloed van sterken drank verkeerden, tot een heftige woordenwisseling, die zoo hoog liep, dat de vader zijn mes trok, dat hij als bootwerker steeds bij zich heeft. Met dit mes bracht hij den jongen man een steek in den linkerbovenarm toe. De zoon wist zijn vader het mes afhandig te ma ken en wondde zich daarbij aan de hand. Daarop stak do zoon met dit mes naar zijn vader, dien hij een steek in den hals toebracht. Vermoedelijk werd de slagader geraakt, want hevig bloedend zak te de vader ineen en was weldra een lijk. Do politie werd gewaarschuwd en de zoon werd naar hot Binnengasthuis vervoerd. Zijn toestand was gisteravond van dien aard, dat hij nog niet kon ge hoord worden. De vrouw van den gedooden boot werker was na den eersten steek naar buiten ge- loopen, haar schoondochter was bij het drama te genwoordig geweest. W1ERINGERWAARD. Voor het pas opgerichte Nut „Ons Genoegen" met aanvankelijk 15 leden, schijnt nogal ambitie te we zen. In twee weken is het ledental reeds tot 50 ge klommen. De eerste bijeenkomst zal den 28 Januari worden gehouden. ÏERINGERWAARD. Zaterdagavond vergaderde de Sociëteit De Een dracht, onder leiding van den heer H. Koster Kz., secretaris de heer H. Limpers. Na opening en voor lezing notulen volgt rekening en verantwoording van den penningmeester. Nagezien door de heeren M. Wonder en J. Breed, werd bij monde van eerst genoemde medegedeeld, dat de ontvangsten hadden bedragen, met inbegrip saldo vorig jaar f 123.86%; uitgaven f 101.77, batig saldo alzoo f 22.09%. Voor zitter dankt de commissie voor 't nazien der beschei den en don penningmeester voor zijn accuraat be heer. Als bestuursleden worden in de plaats van de heeren H. Koster (niet herkiesbaar) en J. Speets, gekozen de heer M. Wonder en herkozen de heer J. Speets. Punt 3 is bespreking feestavond. Voorzitter zegt, dat het bestuur met het oog op de kas niet met een definitief voorstel om de leden een feestavond aan te bieden, zöoals o.a. verleden jaar, durft aan komen en vraagt of een der leden iets wenscht voor te stellen. Een paar stemmen laten zich hooren waarna bij acclamatie wordt besloten een gewonen kolf- en biljartavond te houden, welke wordt vast gesteld op Zaterdag 30 Januari. Hierna sluiting. De heer M. Wonder werd tot voorzitter gekozen. DE YEREEM GING „OMHOOG" TE WIE RIN GEN. Zaterdagavond 9 Januari jl. werd in het lokaal van den lieer N. Kok te Hippolytushoef, een ver gadering gehouden van voorstanders van Plaatse lijke Keuze, samengeroepen door de voortzettings commissie voor P. K. Reeds in een vorige vergadering was overge gaan tot stichting van een vereeniging ter bevorde ring van hetgeen het geestelijk, zedelijk en maat schappelijk leven der bevolking kan verheffen. Thans ontving deze vereeniging den naam „Om boog", en werd een reglement vastgesteld. Zij telt nu 21 werkende leden. Gesproken werd over de plannen der vereeniging. Het einddoel is tot stichting te komen van een eigen gebouw op alcoholvrijen grondslag, dat be schikbaar gesteld zal worden voor vergaderingen, samenkomsten enz., ook van alle andere vereenigin- gen cp ons eiland. Maar voorloopig stelde de com missie voor te beginnen met het organiseeren van een Huisvüjttentoonstelling en daarvoor de belang stelling van oe bevolking in te roepen. Dit vond instemming en aldus werd besloten. In de commissie tot voorbereiding van deze ten toonstelling werden gekozen de dames P. G. Don- dorff en A. v. d. Mei en de heeren B. Kat, J. M. Leendertz cn D. v. d. Pol. Als bestuur der veree niging werden aangewezen de heeren O. J. Bosker, J. Al. Leendertz, D. v. d. Pol, W. G. van Setten v. d. Meer en I.. Spaander. AARTSWOUD. Benoemd als klerk ter secretarie te Berkhout is onze plaatsgenoot P. G. Groot. AARTSWOUD. De in de vorieg week gehouden vergadering van het Onderling Nut en Genoegen, mag wederom goed geslaagd fceetcn. De lezing,getiteld Een Mop, werd door den voorzitter gegeven, terwijl daarna de heer Vetman voordroeg De Dronkaard. Na hem volg den er nog een paar andere. Na de pauze betrad de heer W. Groot den catheder, welke op meester lijke wijze ten beste gaf: De Negerslaaf, een frag ment uit De Negerhut. Wat wel vermeldenswaard mag heeten is het feit, dat genoemde heer hetzelf de 40 jaar geleden ook bad voorgedragen op dezelf de plaats. Na hem betraden nog eenige anderen het spreekgestoelte. Zang wisselde dit alles af. KOLHORN. Voor een goed gevulde zaal gaf de rederijkerska mer Oefening baart kunst, alhier, een voorstelling op 10 Januari in de zaal Blom. Opgevoerd werd het tooneelspel Aan Flarden, door Top N'aeff, en als naNtulcje het blijspel „Flik en Flok in de klem" door W. Metz Tz. Zeer verdienstelijk kan de opvoering worden genoemd: de bijval was groot; om het na- stukje werd hartelijk gelachen. BELGISCHE VLUCHTELINGEN. Uit Budel (N.-Br.) wordt gemeld: In het cantinegebouw van de zinkwitfabriek hui zen tal van uit België gevluchte dienstplichtige jon gelingen, meestal afkomstig uit Hamont. Er waren te Hamont ongeveer 100 jongelingen van de lichtin gen 1914, 1915 en 1916, die zich moesten melden aan de Kommandatuur. Op het laatst gehouden appèl verschenen er van de ruim 100 slechts 8. Aangezien ouders en voogden verantwoordelijk worden gesteld voor de jongelingen, zijn vele ouders, uit vrees voor de Duitscbo straffen, eveneens naar Nederland ge vlucht. INBRAKEN. Te Haarlem zijn twee brutale inbraken gepleegd, een i nde arteljorisstraat bij den goudsmid F., waar een raam werd ingeslagen en verschillende gouden en zilveren voorwerpen zijn ontvreemd, en verder in het Diaconiehuis der Nederduitsch Hervormde ge meente, waar men door overklimming is binnenge komen en een gouden en vijf zilveren horloges zijn gestolen. LASTIGE SOUFFLEUR. Gisteravond, aldus een bericht in de Delibladen van 2 December, is de voorstelling van „De laatste eer" totaal ia de war geschopt. Louis de Vries engageer de voor souffleur lijdelijk zekeren Bataviaschen heer V. doch wenschte dezen niet op de reis mede te ne men. Daarover was V. zoo verbolgen dat hij, ondanks het verbod >even voor de pauze toch achter de coulis sen was gezien. Na de pauze bleken de cahiers van den souffleur verdwenen en nergens vindbaar, zoodat het stuk moest gespeeld' worden zonder souffleur. Het Hep spoedig dooreet, geheele passages vervielen en hel scherm zakte te vroeg, vóór den zelfmoord. De Vries legde aan het publiek het geval uit en werd hartelijk toegejuicht. Het laatste bedrijf liep be ter ondanks den tegenslag. Het publiek was toegeefe- lijk en applaudisseerde enthousiast. Later bij het wegslepen der kisten voor het vertrek naar Bandoeng, werden de cahiers daartusschen ver stopt gevonden. De aak is in handen gegeven van de politie. ARME BEESTEN! Naar het N( v. di. D. meldt, kwam Vrijdag le Am- sterdam-Kietlanden (veelading) per Staatsspoor een wa gen vee aan van Etten-Leur, waarin 9 koebeesten ge laden waren; bij opening van den wagen, een zoo- fenaamden speciaal-wagen, met dikke wanden, die ari ërs alleen gebruikt wordt voor bananen-vervoer, ble ken de dieren alle gestikt te zijn. De opgezwollen koo- lijken vertoonden een ontzetten den aanblik. Er bleek dat de eenige ventflalie-gelegenheid dicht zat en zelfs de deuren bijna hermetisch gesloten waren. De eigenaar der omgekomen dieren zal ongeveer f 1500 sdiade hebben, maar een woord van afkeuring over de scliandelijk-nalatige wijze, waarop met de beesten is omgegaan, zal zeker ieder op de lippen komen. ANNA PAULOWNA. Ter secre'.arie der gemeente Anna Paulowna zijn inlichtingen te bekomen omtrent een gevonden heeren rijwiel. ANNA PAULQWNA. Loop van de bevolking gedurende het jaar 1914. Bevolking op 31 December 1913 1911 m., 1760 vr„ totaal 3671 Vermeerdering: Ingekomen 165 m., 158 vr., lo- faal 323; geboren 52 m., 49 vr„ totaal 101. Totaal 217 m., 207 vr., totaal 424. Vermindering: Vertrokken 123 m., 130 vr., totaal 253; overleden 17 m„ 22 vr., totaal 39. Totaal 140 m., 152 vr„ totaal 292. Bevolking op 31 December 1914: 1988 m„ 1815 vr., totaal 3803. Getal huwelijken 26, levenloos aangegevenen 4. VERGOEDING WEGENS KOSTW LNXERSULYP. De minister van oorlog heeft aan de commissaris sen der Koningin medegedeeld ,dat de beslissingen, welke sedert den aanvang der huidige bijzondere tijds omstandigheden door de verschillende burgemeesters zijn genomen ten aanzien van de aanvragen, om ver goeding wegens kostwinnerschap, op hem den indruk hebben gemaakt, dat er te groote ongelijkheid bestaat ten aanzien van den maatstaf, welken de burgemees ters aanleggen voor die beoordeel ing van het als nood zakelijk toe te kennen vergoedingsbedrag, bepaalde lijk waar het geldt de gemeenten, die mogen worden geacht voor deze aangelegenheid op één. lijn te kun nen worden geplaatst. Ten einde deze ongelijkheid, althans gewestelijk, zooveel mogelijk op te heffen, heeft de minister de commissarissen der Koningin uilgenoodigd, maatrege len te overwegen, welke er toe kunnen strekken, een zooveel mogelijk gelijke toepassing van het vergoe- dings-inslituut te bevorderen. STEUNCOMITÉ TE ALKMAAR Alen schrijft uit Alkmaar aan. de N. Cr!. De kas van het plaatselijk steuncomité alhier is na genoeg uitgeput. Op de eerste aanvrage, in Augustus, I.I., kwam nagenoeg f 12.000 in. Half December werd opnieuw een beroep op de burgerij gedaan, doch de opbrengst viel toen geducht tegen, zoodat het comité op 23 Januari a.s. haar arbeid zal moeten stop zetten. Wat dan? Wekelijks is f 1100 a 1200 noodig. CALLANTSOOG. De hier aanwezige 20 Belgische vluchtelingen, zul len op Donderdag 14 Janunn e.k. worden overgebrach: naar het vluchtelingenkamp te N mispoet. PETTEN. Zondagmorgen is te Pelten het in vergevorderden slaat van ontbinding verkeerendc lijk van een mans persoon aangespoeld. Het is op de algemeene begraaf plaats ter aarde besteld. SCHAGERBRUG. Zondag j.1. had alhier een voetbalwedstrijd plaats tusschen „Z.V.V." alhier en „H.V.V.' te Helder. De uitslag was ten voordeel» van laatstgenoemde vereeni ging. Zij won met 71. Voor |de rust was de stand 21. HARENKARSPEL. Bevolking over 1914. Op 1 Januari 1914 1436 m„ 1316 vr., totaal 2752. Geboren: 55 m„ 45 vr., totaal 100. Ingekomen 88 m., 110 vr., totaal 198. Vermeerdering 143 m., 155 vr.,t otaal 298. Overleden 17 m., 10 vr., totaal 27. Vertrokken 100 m„ 109 vr., totaal 209. Vermindering 117 m., 119 vr., totaal 236. Aantal inwoners op 31 December 1914 1462 m,. 1352 vr., tolaal 2814. Aantal huwelijken gesloten: 18, levenloos aangeg. 7. nARENKARSPÉL. Naar aanleiding van het afbranden vén den wa termolen rn den polder Weslerend, is door het bestuur yan dien polder, met het bestuur van den polder Scha- ferwaard een tijdelijke overeenkomst aangegaan om et water ,door middel van een hevel, over de riagsloot in den polder Schagerwaard uit te loozen. WTERINGEN. Na afloop der godsdienstoefening werd jl. Zondag avond tot ouderling bij de Ned. Herv. Gemeente van Hippolytushoef c. a.. wegens bedanken van den heer P. A Wiegman te Westerland, gekozen de heer J. J. Tijsen te Westerland. WIERINGEN. Voor rekening van 41 leden Ct Oostdeel) onzer onder af deel ing der V. P. N. werden jl. Vrijdag op de Amstcrdamsehe eierenveiling geveild 1580 kip- eieren en 13 eendeieren. De hiervoor verkregen prijzn warn zeer goed en varieerden voor de kip eieren van f 6 tot en met f 8 per 100 stuks en voor de ecndcioven f 8 per 100 stuks. Aan schoon geld zullen de leden voor dc kipeieren per kilo ontvan gen f 1 en voor de eendcieren 7% cent per stuk. Voor de kipcieren wordt alzoo per stuk uitbetaald voor die van 15 jn een kilo 6.06 cent, 16 in een kilo 6.25 cent, 17 in een kilo 5.88 cent, 18 in een kilo 5.55 cent, 19 in een kilo 5.26 cent en voor kleine eitjes van 20 in een kilo 5 cent. Middenprijs kip eieren 5.88 per 10C stuks. Handel vlug met vaste prijzen. GROET. De R.-K. school is in de afgeloopen week m gebruik genomen. Alle R.-K. kinderen hebben de beide scholen in de gemeente verlaten en zijn als leerlingen op eerstgenoemde school ingeschreven. BROEK OP LANGENDIJK. Ln de week van 49 Januari werd aan de veiling aangevoerd 12000 bloemkool, 249100 roode kool, 158200 gele kool, 50600 witte kool, 204 (zak roode kool, 1554 baal uien, 40 baal wortelen en 5700 bieten. OUDESLUIS. JJ. Zondagavond gaf de Propaganda club van den Bond voor Staatspensionneering vun de afdeeling Oudo- sluis een openbare verkooping in de zaal van den heer Joch. Kreijger. De zaal was geheel gevuld met belangstellenden. Het was voor het eerst (lat deze Propaganda club een uitvoering gaf cn zeer zeker kan zij met voldoening op deze goed geslaagde uitvoering terugzien. Reeds do keuze en volgorde der beide stuk ken, (voor dc pauze werd Poppckastjo door mevr. N. Hoekstra-Kaptcijn gegeven en daarna een blijspel), getuigde van oen juiste opvatting. De rollen waren uitstekend ingestudeerd. Brant. bij genaamd „Poppekastje", zijnde de hoofdpersoon in het eerste stukje, vervulde zijn rol uitmuntend, hij werd daarin trouw terzijde gestaan door zijn vrouw en op zulk een wijze, dat dit oude echtpaar ons al de ellende van het oud en arm; na jaren van arbeid, deed mede gevoelen. Ook het spel van Leen, hun schoondochter, werd zeer goed vertolkt. In haar niet zeer gemakkelijke rol maakte zij indruk op de aanwezigen. Ook Hein, hun zoon, vertolkte de rol heel mooi en deed de kinderlijke liefde aan zijne ouders verschuldigd, zeer juist uitkomen, terwijl Greet, de kleindochter van Brant, vooral best was in hel gedeelte waar ze zich op liet breede pad bevond. Ook de overige rollen werden heel goed weer gegeven en die juiste grimeering droeg er veel toe Bij om een mooi geheel te maken. Na de pauze kregen we „De gevolgen van een leugen". Met dit aardige blijspel hadden de spelers zeer veel succes. De rol van koster werd meesterlijk vervuld, terwijl ook de predikant als 't ware voor deze roi als geknipt was. De overige spelers in dit stuk waren ook zeer goed. We zijn er dan ook wel zeker van. dat de eerste indrukken van de nieuwe Propagandaclub bij allen zeer gunstig zijn, en voegen daarbij den wensch, dat de club ons nog menige aangename avond zal ver schaffen. LANGER IN DIENST HOUDEN VAN INGELIJFDE BIJ DE MILITIE. Door de Ministers van Oorlog en van Marine is thans een wetsontwerp ingediend om den termijn voor het langer in dienst houden van ingelijfden bij de militie te verlengen tot 31 Juli 1915. Ter toelichting wordt het volgende opgemerkt: In de buitengewone omstandigheden, die aanleiding geven tot de dienstverlenging, aanvankelijk tot uiter lijk 31 Januari 1915, is ook nu nog geen verandering fekomen van dien aard, dat met deze verlenging zou unnen worden volstaan. Ten einde tegemoet te komen aan bet van de zijde der Tweede Kamer geopperde bezwaar, dat als uiterste tijdstip voor de verlenguig werd aangewezen de datum waarop het oorlogsgevaar niet meer aanwezig wordt geacht, is thans de datum van 31 Juli 1915 in het ont werp opgenomen. Deze datum is gekozen, omdat, mocht vóór dien tijd nog niet tot demobilisatie zijn overgegaan, het vraagstuk der verlenging dan toch aan de orde moet worden gebracht met het oog op de op één na oudste lichting, welker dienstijd naar den gewonen regel op dien datum zo ueindigen. De thans ontworpen bepaling sluit geenszins in zien, dat de dienstplichtigen gedurende hun geheelen ver deren diensttijd onder de wapenen zullen worden ge houden. Zoodra toch de omstan ïdgheden het veroor loven, zal tot gchoele of gedeeltelijke demobilisatie wor den overgegaan en met het naar huis zenden van de dienstplichtigen zal geen oogenblik langer worden ge wacht dan strikt noodig is. LANGER IN DIENST HOI'DEN VAN DIENST PLICHTIGEN RIJ DE LANDWEER. Een wetsontwerp van gelijke strekking is ingediend met betrekking tot het langer in dienst houden van dienstplichtigen bij de Landweer. Ter toelichting wordt daarom naar het w. o. be treffende de Militie verwezen. VLUCHTELINGENKAMP TE EDE. Het groote vluchtelingenkamp, dat te Ede wordt gebouwd en bestemd is voor 10.000 personen, begint al flink op te schieten. Het is zoo ongeveer naar de zelfde regelen aangelegd als de andere kampen en men heeft zich de ondervinding daarmede opgedaan, ten nutte gemaakt om hier alles zoo goed mogelijk te maken. Een achttal groote woosiiootfeen zijn reeds gereed, benevens enkele kleine gebouwen, en «ken dag werkén honderden werklieden aan de verdere voUooüng. Het geheele kamp heeft een oppervlakte van 25 5H.A. eji ts gelegen op 3 K.M. van net dorp Ede aan den straatweg naar Arnhem op een gedeelte van heft militaire oeféningsterrein. Het wordt voorzien van wa terleiding (uit Ede), electrisch licht en centrale ver warming. De luitenant der genie Kiers is belast met de directie en het werk wordt uitgevoerd door den aannemer Blankenvoort. voor, naar men zegt, f 230.000. DE STORM. Men meldt uit Tecoel aan do Tel.: Doch* den storm is aan de zeeweringen belangrijke schade toegebracht. Tot hei in goeden slaat brengen alleen van de dijken, onder beheer van het Waterschap „de 30 Gemeenschappelijke polders", zijn de kosten geraamd op f 27.454. welke raming is goedgekeurd. DIJK DOORBRAAK. Te 't Meer bij Heeren veen zijn gisternacht de polders van de Glee en Gouma ondergeloopen. De dijken be zweken voor den harden, wind en golfslag. WEGWIJZERS? Naar het \aaerland verneemt, hebben sommige winkeliers te Nijmegen aanzegging gekregen, met ingang van morgen alle reclame-platen en reclame- opschrift* i: aan bun buizen, van de muren of ramen te do<"n verwijderen, in zooverre deze reclame-op schriften niet. rechtstreeks betrekking hebben op hun zaken. Dit voorschrift staat in verband met de onlangs reeds verwijderde reclame-opschriften langs de wegen, welke reclames beschouwd werden als wegwijzers voor een eventueel invallend leger uit hes buitenland. VERLOF LANRWEERPLICIITIGEN. Naar aanleiding van een desberteffend berieht in de Tel., (zie bier boven), meldt het Corr.-Bureau, dat ter plaatse waar men het weten moet, er ab soluut niets van bekend is, dat de Regeering beslo ten zou hebben voor de landweerplichtigen, sinds i Augustus jl. onder de wapenen, éen me^r uitgebreid verlof in te stellen, door welken maatregel een groot aantal landweermannen gedurende een belang rijk deel van de week hun zaken zouden kunnen waarnemen. UITVOER VAN.„. ERWTENSOEP. Nu de uitvoe.r van erwten en boonen naar Duitsch- land uit ons land is verboden, worden, zoo meldt

Schager Courant | 1915 | | pagina 1