De Oorlog. men aan de N. Ct, Lteele waogns erwtensoep over Grooau Duitschland ingevoerd. De soep is verpakt in bussen van 5 Iv.G. elk. BELGISCHE VLUCHTELINGEN. Men meldt uit Roosendaal aan de N. Crt.: Dat we in ons land veel Belgische vluchtelingen hebben, weet ieder kind. Maar dat we hier ook nog vluchtelingen herbergen, dio op eigen bodem wo nen cn ouder eigen dak slapen, zagen we nog niet vermeld. Toch is het een feit. Ik zag het gisteren mot eigen oogen inhet naburige Esschen. Daar staat nJ. eco Belgische trein van drie-en- twintig compartimenten. Hij is indertijd, toen do Duitscbers zich van Antwerpen meester maakten, van daar over do grens gekomen en staat op Neder- ïaixtsoh gebied. Do Duitschers mogen hom daar niet weghalen en Nederland verder in kan hij niet, want hij staat aan Ncderlandschen kant voor oen stoothlolc I)e drie-en-twintig compartimenten nu van dezen trein heeft men ingericht tot woningen voor Belgi sche vluchtelingen, zoodat dezen in ons gastvrij land toch eigen bodem onder de voeten en eigen dak hoven het hoofd hebben. Vlak in do buurt staat de Duitsche schildwacht. GEÏNTERNEERDE ENGELSCHE OFFICIEREN ONTVLUCHT. Uit Groningen wordt ons gemeld, dat een zevental geïnterneerde Engelscho officieren ontvlucht zijn. Er worden nasporingen naar hen gedaan. Men moldt nader: Niet minder dan 15 Engelsche officieren to Gro ningen hebben Zaterdagavond getracht to ontvluch ten. Twee werden, als bedelaars verkleed, aan het hoofdstation door do marechaussees aangehouden, twee anderen, in uniform en gereed om per auto te vertrekken, aan de Kraneweg en vier anderen, in civiel nabij hot Nooïdersportterrein, aan do uit hoeken der stad. Twee officieren hebben telegrafisch bericht over Harlingon to zijn vertrokken. Vijf zijn nog niet te rug. Allen hadden hun eerewoord teruggegeven en waren in do kazerne geïnterneerd, maar mochten dagelijks eenige uren vrij in de stad rondwandelen. T>e groote leuning. Uit Den Haag meldt men aan het Hdbld.: Kon Maandagmiddag omstreeks drie uur reeds met zekerheid gemeld worden, dat het. bedrag stel lig 900 millioen bedroeg, thans is gebleken, dat het totaal der inschrijvingen dit bedrag verre over schrijdt, zoodat het Maandagmiddag omstreeks 5 uur reeds 402 millioen bleek te bedragen. Bij bet departement van financiën zijn reeds ver scheidene gelukwenschen voor minister Treub in gekomen met hot welslagen der leening, o.a. van den voorzitter van do Kamer van Koophandel te Amster dam, den heer Van SEeghen, en van do Vereeniging voor den Effectenhandel to Amsterdam. DUITSCHE MACHTNES. Naar aanleiding van het bericht dat de vorige weel in De Tijd verscheen en ln verschillende bladen werd overgenomen, als zou geen uitvoer uit Duitsch; land van machinerieën zijn toegestaan dan tegen wederinvoer van gelijk gewicht aan oud ijzer, deelt mr. D. Gpaevesteyn van IJoyst, advocaat to Zeist, na- aaona oen cliënt, liandolaor in twoode-hands machi nes, dio thans in Duitsohland vertoeft, ons het vol gende rnodo: Aan hot grensstation Elten werd bedoold bericht al dadelijk tegengesproken. Dat do verspreiding ervan niet onschadelijk was, bleek doordat bedoelde hande laar c.r in zoover schade door leed dat Nederland- scho firma's hun onderhandelingen wildon afbreken. Een ondernemer dio zelfs bitter verlegen was om uitbreiding, daar zij zeer veel werk had to verrich ten, mankte bezwaar een machine te koopen, dio allicht nan do grenzen zou wordon ongehoudon. Er is echter geen sprake van dat do uitvoer van machines uit Duitsohland zou wordon tegengehou den, integendeel. Een van des handelaars zegslieden zakte den handelaar: „Gold hebben wij noodig, oud ijzer hebben wij genoeg." Wio zich wil overtuigen kon aan do gronsstations den dat er dagolijks ijzer uit Duitschland wordt uit gevoerd. Zelfs spoorrails bij wagonladingen. Uit nndero relaties vernam dezelfde handelaar, dat er uit Duitschland zolfs nog atoeds oon belangrijk gewicht aan koper wordt uitgevoerd. Zoo levert b.v. het Noderl. Bureau voor Kooltoohniek hlor to lando nog Duitsoho ijs- on koelmachines, waaraan zich zw£ re koperen apparaten bovlndon, terwijl bij don uit voer gcfuerlei bozwaron word ondorvondon. mijnen. Er zijn wederom verscheidene mijnen aangespoeld of drijvende gevonden in do laatste dagen, na do stormachtige nachten. Zoo zijn er cp de noordelijko eilanden Tcssel. Ter schelling on Vlieland oon tiental aangespoeld en een Duitscbo mijn drijvende govondon. In hot zuiden ziju ook een 5-tal aangespoeld en eei achttal door d' schepen onzer marine tot zinken ge bracht. Onder do in het zuiden aangespoelde mijnon was een Duitsohe, do andoro waren Engelsche of Fran- sohe. WINKEL. Bevolking op 1 Januari 1915. Zielental op, 31 Do- ccmbcr 1913 7$7 m„ 767 vr., totaal 1554. Gevestigd in 1914 6-4 m., 75 vr., geboren 9 m. 16 vr. Vermeerdering 73 m., 91 vr. Vertrokken ia 1914 61 m., 79 vr., overleden 9 m., 11 vr., Vermindering 70 m., 90 vr, Vermeerdering 3 m., 1 vr. Bevolking op 1 Jan. 1915 790 ni., 768 vr., totaal 1558. suiker ALS VEEVOEDER. In do Magdeburger Zeitung schrijft een groote hcerenhoer: Reeds sedert eenige maanden voor ik met het meeste succes suiker aan paarden, rund vee, schapen en varkens. In de suikerfabriek, waar in ik aandeel heb, hebben wij 't tweede product ge denatureerd door toevoegiDg van twintig procent cu- coskoekmeel. In een andere fabriek in de buurt is hiervoor het stof van droge pulp gebruikt. Dit laat ste is aan te bevelen wegens de prijsstijging van allo oliekoeken. Verder deelt de schrijver nog mee, dat dit voeder uiterst goedkoop komt. Hij meent, dat do groote suikervoorraden van Duitschland niet beter gébruikt kunnen worden dan om in de behoefte aan krachtig veevoeder te voorzien. lectie worden toegepast op dca grondslag van de keu ringseis dien voor vrijwilligere. SER Vlo EN ITAUë. Uil PARIJS, 9 Jan. De correspondent van de ,,'iemps" te Milaan verneemt uit goed ingelichte bron, dat een overeenkomst is aangegaan tusschen Italië en Serviö, waarbij aan Serviö een uitgang wordt verzekerd nan de Adn'aiisdhe Zee. DE NIEUWJ AAHSWENSCH VAN EEN DUITSCH SOCIAAL-DEMOCRAAT. Uit BERLIJN, 9 Jan. De afgevaardigde Scheido ma nn, lid van het bestuur der sociaal-democratische partij en gewezen ondervoorzitter van den Rijksdag, liceft in de „Bergiscke Arlnaterstimmen' den volgen den Nieuwjaarsgroet aan zijn kiezers gepubliceerd: „Hoe den af vota- de holden, die voor het vaderland zijn ge vallen I Onze onbuigzame wil en onwrikbare vastbera denheid moeten zien verheffen boven alle zorg en ver driet; wij willen dezen vreesdij kon tijd doorleven, niet alleen mot vol bewustzijn en open oogen, doch wij willen ook de platanen van de'n vijand tot schande ma- keu. Wij willen overwinnen l Daarom wensch ik bij de wisseling des raars allen de kracht toe, die ze zullen behoeven, om hun verdriet en leed te boven te komen; allen wetasch ik de onverzettelijke wilskracht loe, om vol te kunnen houden tot do zege is bevochten! Onze gewonden sLoldatcn wensch ik spoedig en volkomen herstel toe; ik druk hun hartelijk dc liand en ook hun kameradeiL die het vaderland dienen in de loopgra ven, ter zee of op wacht, hun in het bijzonder roep ik toe: „Houjdt vol; vata u hangt af wat er wordt van ons land, van de Duitsche werkmanswereld". Moge het (nieuwe jaar ons. weldra de overwinning en een duurzamen vrede brengen!'-' Tel. OPSPOREN VAN LDUIKBOOTEN EN MIJNEN. De Engelsclien hebben te land al veel succes gehad met hun goed ingerichlen vliegersdienst. Ook de vloot zal nu volgens Engelsche opvatting van hun mede werking de vruchten kunnen plukken. Wel is de toch! naar Cuxhaven, ondanks de hulp der vliegtuigen, geen groot succes voor de Engclschen geworden, maar uit een oogpunt van vliegkunst blijft het toch een belatag- rijke prestatie. Zij zullen nu echter ook bij de verdedigingtegen duikboolcn en mijnon, de twee groote vijanden der Engelsche vloot .hulp kunnen verleenen. Boven het wateroppervlak rondscherende als een meeuw, die op visschen loert, zal een vlieger de duikbooten in eenigszins helder water, zooais bij mooi weer en effen zee voorkomt, nog kunnen waarnemen op de diepte, waarop gewoonlijk gevaren wordt, en dal, zonder zelf gezien te worden. In 1912 moet bij vlootmanoeuvres gebleken zijn, dat een aantal onder zeebooten in de Firtta of Forth kon doordringen, zon- d'eï dat iemand data een paar vliegers hen opmerkte. Die bestuurders van vliegtuigen konden hen echter over hun heelen weg in t oog houden, In volle zee wordt dit natuurlijk moeilijk, maar het zal daar toch voor een duikboot gevaarlijk blijven haar periscoop bo ven water té hebben. liet zog, dat deze vormt, valt van lieven gezien gemakkelijk in het oog, oneindig vee! beter dan van een afstand onder kleinen hoek met het zee-oppervlak waargenomen, zooals van boord af. Eu zonder de periscoop bovön water te brengen Is do ondcrzceör blind. Dat Krupp dit alles ook wel be grepen heeft, toont iele constructie van zijn kanon voor onderzeeërs, dat, zooals onlangs bericht werd, ook voor gebruik tegen vliegmachines eta luchtschepen is in gericht. Het mijngevaar bestaat natuurlijk voor een groot deel in de onbekendheid met ligging en uitgestrektheid van het mijnveld. Ilicr kan ook weer, wind cn weder dienende, door een vlieger nuttig werk verricht wor den, door het op to sporen, waarna dc mijn vegers, meestal trawlers, hun werk kunnen beginnen. Zij slcc- Sen twee aan twee cm goed) bezwaarden kabel over en bodem, ceta aantal der „geveegde1' mijnen zal wel, tegen elkaar slaande, tot cxploi.slo gebracht worden, do etaacro worden, zooveel mogelijk ,nls zij aan' de opper vlakte komen, in dén grond gehoord. Losgeraakt© of slecht verankerde mijnen dio weg drijven, worden na tuurlijk nog gemakkelijker ontdekt en aangewezen dan die, welke zich nog onder water bevinden. Verschillende Oorlogsberichten. een belgisch generaal veroordeeld. Uit BRUSSEL, 9 Januari. De op non-activiteit go- stelde generaal van het Belgische leger, Gustave File, cn luitenant Gillé, zijn door den krijgsraad te Luik ver oordeeld lot levenslange gevangenisstraf. Zij waren be schuldigd van verraad. Deze beschuldiging berust op het feit, dat deze twee officieren Belgische volontairs het dienstnemen in hot leger der geallieerden hebben bevorderd, door de a.s. soldaten via Nederland naar het I'iansche frotat te zenden. Tevens zouden zij de versterkingen, die de Duitschers thans maken, in de valei van de Maas. in kaart hebben gebracht. Toen generaal Fife gevraagd werd, of het waar was, dat hij op genoemde wijze 35 dezer volontairs over de grenzen geholpen had, antwoordde hij: „Dit is niet juist; het waren er geen 35, maar 350". De generaal vroeg om de doodstraf. „Ik wit taiet haar een Duitsdie vesting gezonden worden1', zeide hij. De generaal is naar Gladz overgebracht, dezelfde vesting, vaar burgemeester Max gevangen zit. de fransc1ie lichting 1916. Ln geheel Frankrijk hebben dekeuringsiaden hun werk begonnen. Dc keuring van de lichting 1916 moet uiterlijk 27 Februari zijn afgeloopen, zoodat de dienst plichtigen zoo noodig 20 Maart kunnen worden inge lijfd. De leden vota de keuringsraden hebben zeer strenge voorschriften ontvangen. De bedoeling is. uit sluitend degenen voor den dienst aan te wijzen, die in staat geacht worden de zware vermoeienissen van het leven te velde te doorstaan. Met het oog op, den jeugdigen leeftijd van do in geschrevenen voor'de lichting 1916, moet scherpe se- nFT moeilijkste voor den strijder. Aan het schrijven van een Nederlander bij het Fransch© vrijwilligerskorps dlonendo en door do Telegraaf gepubliceerd, onlteonen wij het volgendo: „Wat mij persoonlijk betreft, lk loor hoo langer hoe n eer inzien, dat aan do absolute doorvoering van oon vrijwilHgors-ongngomont heel wat vast zit. Vdrtr alles moet do vrijwilllgor oon ruimo dosis mo reel o kracht mot zich dragen: moor nog dan phy- sielc uithoudingsvermogen. Hij moot steeds in go- dnohto houden, dat hij een grootsche taak voor staat; ook al moet hij minder „kranig" werk ver richten. En juist dat minder krnnlgo werk is het zwaarst vel te houden. Want dat is juist een dor eigenaar digheden van dezen oorlog, dat do moderne wape nen hem iu een bolegcringsoorlog herschapen heb ben. Do klassieke methode dor tiraillours-linios mot do aankleve van dien, is vervangen door oon sys teem van aanvallen en yordodigon, dat zich boter aanpast aan de holsche perfectie dor moderne ka nonnon en geweren, 't Is oen mollonoorlog. Werke lijk brengen wij een groot gedeolto van onze dagen onder don grond door cn werken we als mollen in ondorgrondscho galerijen. Dat werken en graven mankt dus een voornaam deel uit van ons loven en heeft op het eerste gezioht niets „glorieux", tooh komt hot op dat baggeren hoel erg aan. Een andere factor in de organisatie van het reus achtige front is do voedingsquaestie. De treinen stoppen natuurlijk op eon respectabelen afstand van de vuurlinie; de Duitsohe kanonnen dragen op 12 tot 16 KM. Per spoor worden dan de levensmidde len naar verschillende centra vervoerd, van waar zo pep wagen eenige KM. dichter bij het front komen. De wagens echter kunnen niet overal komen waar ze genoeg gedekt zijn en op 3 h 4 KM. van het front stoppen ze, gewoonlijk in een bosch. van daaruit worden de levensmiddelen op de schouders of op kruiwagens naar de diverse compagnieën ge dragen. Dat sjouwen met levensmiddelen noemen we: „faire la corvee de vivres". Het spreekt van zelf, dat de corvees de vivres steeds 's nachts ge daan worden. Als je nu weet, dat het overdag een halve onmogelijkheid is om de in modderpoelen herschapen wegen te betreden, kunt ge u voorstel len, dat het 's nachts een weinig benijdenswaardig werk is om den weg met een zak brood, aardappe len of vlecsch af te leggen. Deze „corvees de vi vres" vormen een der vreeselijkste oogenbnkken van ons leven en zonder mezelf in de hoogte te ste ken heb ik eens in mijn dagboek, dat ik tot nu toe steeds dag voor dag bijgehouden heb, aange- teekend: „Ik begin me te verwonderen over het weerstandsvermogen-van het menschelijk lichaam. Dat schreef ik, nadat ik eens gedurende twee nach ten het corvee gemaakt had en dat twee keer de wagens met levensmiddelen eensdeels door de Duit sche artillerie vernield waren en de rost in de modder verloren was. J We hadden twee dagen geen eten gehad en twee nachten in den regen en de modder doorgebracht; bovendien maakte de Duitsche artillerie het ons lastig. Heuseh, do moderne oorlog heeft niets poo- tlsqered uit een watervliegtuig „en pan ne". Kort geleden geraakte een Engelsch watervliegtuig onklaar, Diet ver van Sinai; de inzittenden waren 'n kapitein van de Engelsche marine en eon Franscho bestuurder. De motor geraakte „en panne" toen hot vliegtuig ongeveer 30 kilometer het land inge vlogen was; de bestuurder daalde in zweefvlucht, en teen hij landde op een rots, werd hij uit de ma chine geslingerd, en kwam neer op zijn hoofd. De verkenner, die vastgekneld zat tusschen do overblijfselen van het vliegtuig, kwam tot de conclu sie, dat hem Diets anders overbleef dan te sterven van honger, of gevangen genomen te worden; plot seling bemerkte hij echter dat do bestuurder, dien dood gewaand had, levensteekenen gaf. De man kuchte eens en stond toen op; blijkbaar had hij slechts enkele kneuzingen opgedaan. Hij bevrijdde zijn tochtgenoot, en beiden snelden naar het strand; dit ging niet gemakkelijk; daar de bestuurder sieohts moeilijk loopen kon, en hoog stens 700 meter achtereen. Nadat zij in vier uren een afstand van 6 K.M. af gelegd hadden, liet do kapitein zijn uitgeputten kameraad in den besten schuilhook achter, dien hij vinden kon, gaf hem een flesch water en snoldo zoo spoedig mogelijk naar do zee die 25 KM. ver was.... helaas, het Engelsche oorlogsschip was vertrokken. KiJ legdo zich te slapen op.bet strand, en toen hij wakker werd, benterkte hij het slagschip weer, riep het aan cn werd aan boord genomen. Den dag aaarop werd een landings-expeditio uit gezonden, om den bestuurder te zoeken; men vond eon troepje vijanden, dat er van door ging, maar van den bestuurder geen teeken. Dien naoht zoebt bet zoeklcht do kust af, en plot seling hoorde men roepen. Een boot, die uitgezet werd, keerde met don Franschman terug; blijkbaar was hij, na zijn schrik wat uitgeslapen te heb- bea, naar het strand gesukkeld. Hij viel, op het strand aangekomen, weer in slaap, cn werd wakker doordat het zoeklicht hom in het gelaat scheen .Aldus vertelt een correspondent van de Times in een brief uit Cairo. kookles voor soldaten. Naar de „Norddeutsche Allgemeine Zeitung'' meldt, wordt op het ©ogenblik in de Lette-vercenlging to Ber lijn, eeu sociale school vo:or jonge meisjes, aan sol daten les gegeven in. de kookunst. Reeds sedert eenige® tijd bezoeken regelmatig veldsoldaton de school om in de geheimen van deze kunst te worden ingewijd. De soldaten leeron daar de eenvoudige gerechten koken, die voor het veld in aanmerking kennen en kunnen daardoor zich zelf cn hun kameraden van goed klaar gemaakte spijzen voorzien. Tegelijkertijd worden zij onderwezen in de leer van het dieet. De soldaten krijgen het gekookte eten zelf to proeven cn kunnen zoo te gelijkertijd1 den smaak, dien zij; als kok noodig hebben, ontwikkelen. Zij krijgen ook een bijzonder daarvoor berekend kookboekje. Dc soldaten moeten zeer goede leerlingen zijn en do Lelte-vexeeniging heeft reeds uit hot veld voto brieven gekregen die bewijzen hoe haar. lessen op prijs worden gesteld. De overheid zendt haar ook telkens nieuwe soldaten toe. Tot nu toe heb ben honderdvijftig van deze leerlingen de schooi ver laten graaf witte in duitschland. Wij vernemen dat graaf Witte, dc bekende Russische staatsman, onlangs in Duitschland' vertoefde, to Berlijn en te Keulen, natuurlijk met voorkennis van de Duit sche Regeeiing. Dit bezoek moet plaats gehad hebben op verzoek van dé vredes-partij aan het Russisch© hof. Deze partij, zegt men, jhoeftj na liet échec van den grootvorst Nicolaas Nicolajwitsj bij diens poging een opmarsch te doen naar Berlijn, weer hét heft in han den gekregen. Graaf Witte is weer naar zijn vaderland teruggekeerd. de ski in den oorlog. Aan de „Daily Telcgraph" wordt uit Parijs geseind Een compagnie Franstihe troepen op ski's, hoeft groote diensten bewezen in de actie op clc bergen, ten oosten van Saint Dié, op 31 December. In kleine secties bestegen zij' de mot sneeuw' bedekt© hellingen, waar d© donkere gestalten zeer duidelijk afstaken tegen don schitterend witten achtergrond on aldus- e,en uitstekend mikpunt opleverde voor het he vige vuur van den vijand. Er violen eenige mannen, maar do rest bereikte den heuveltop en koos dadelijk dekking in het pijnbooincn bosch. Daarnagleden de manschappen op hun sklós pijl snel de tegenovergestelde helling af, naar Diédalshausen en richten eon onverhoedsch en moordend tirailleursvuur op dé flank van den aldus overrompelden vijand. Do Duitschers trokken terug langs ©au smal Ion hollen weg, don' jcicailgen, dio hun overbleef, wilden zij' niet omsingeld worden, én stornden daar dermate bloot aan het enfileercaid vuur van do Franscho infantorio on artillerie, dat de in don aanvang ordelijke terugtocht weldra ontaardde ia oen overhaaste, wilde vlucht. hoog water. Do houton brug over do Mans bij Lixho (Vise), door do Duitschers begin Augustus gemaakt, on waarover het Duitsche leger grootendoels België is binnengetrokken, is door den plotaelingen was der Maas, dio oon zoor snollen stroom hooft, godoolte- lijlc uit elkaar goslagon. Dozijnen zwaro boomon on balkon mot handijzer sterk aan olkaar goklonkon.g drijven als wrakstukken do Mans af, on wordon niet zonder govnar, door personen, tuk op eonigo ver dienste, nnnr den Maasoever getrokken. de houding van roemenh». Naar wij in Duitsohe bladen lezen, wordt uit Boe karest aan do Italinnnsoho Unione gemeld: Ronmeniö is boroid, om aan don oorlog dool te nomen. Do regeering hooft door een aanschrijving do ondersteuning van do to veldo trokkondo soldaten on hun botrekkingen goorganiseord. In die aanschrij ving loost men: „Aonmorkolijko sommen zijn voor mogelijk, dat R mhrf htnrd wtahr mtahr waord aof do groote hulpversohftffing noodig, want, het is mo gelijk, dat Iloomeniö gedwongen zal zijn, aan den oorlog dool to nomen." gebrek aan petroleum. Dat er gebrek aan potroleum in België is, blijkt wol uit het foit, dat eon vat petroleum, dat in Hol land mot ongeveer f 20 betaald wordt, in België f 50 to tf 60 kost. wollen dekens. De militaire overheid in do provincie Brandenburg hoeft den gohoelen voorraad iwollen, halfwollen, ka^ toonen en moltondekens, te Berlijn on in do provin cie Brandenburg bij fabrikanten on handelaars in beslag genomen. De fabrikanten en handelaars moe ten binnen drie dagen hun voorraad, als die van de verschillende soorten ten minste vijftig stuks teza men bedraagt, opgeven. Het is hun streng verboden iets van dien voorraad te verkoopen, tenzij ten be hoeve van do marine of het leger. generaal leman. Uit Parijs, 40 Januari. Hedenmiddag is in tegen woordigheid van een publiek van ongeveer vijf dui zend personen in het Trocadero het borstbeeld ont huld van den verdediger van Luik, generaal Leman. Het is bet werk van den Belgischen beeldhouwer Igace Gailofut. generaal joffre. Een correspondent van de „Neue Zuneher Zeitung zegt in een artikel over generaal Joffre: „Sedert Joffre het opperbevel heeft aanvaard, ontsloeg of verving hij niet minder ffon 7 generaals. Van ai Ie politieke ge neraals en. corpscommandamten, d.w.z. van dezulken, die hun positie te danken hadden aan die tusschmkomst van politieke machthebbers, is er maar één enkele overgebleven, tu.1. generaal Sarrail, dito groote strate gische bekwaamheden heeft getoond. Het geringste vergrijp bij de aanvoering der troe pen wordt streng gestraft. Men becijfert het getal der daarvoor „gestrafte?" hoofdofficieren op niet minder dan de •heilige" oorlog. Uit LONDEN, 11 Januari. Als een bewijs, hoe ge- heel cn al do poging van Duitsclüand, om dc Moham medanen te overtuigen, dat Turkije in een „heiligen" oorlog gewikkeld is, als mislukt beschouwd moet wor den, kan het volgende dienen Te Damascus verklaarde Zekki pasja, die onlangs van zijn post teruggeroepen werd!, in een proclamatie: „Als de vijand do kuststeden bombardeert, dan moe ten wij otas hlot verdedigen, maar do Christenen en vreemdelingen in het binnenland vermoorden1'. Op een Vrijdag wierp daarop de sijeik in de groote Madamos- kec te Damascus, na de gebruikelijke toespraak, zijn tulband op den grond en riep tot do aanwezigen: „Trap er op". De Mohammedanen waren verwonderd en ant woordden: „Dat verbiedt God". De sjeik antwoordde: „Het is beter op mijn tulband te trappen, dan in koe len bloede Christenen te vermoorden. Dozo oorlog is geen heilige oorlog, maar .een strijd) van Christenen tegen Christenen. Wij moeten bedenken, dat de pro feet ons verboden heeft te moorden en ons in het bij zondere als plicht heeft opgelegd, vriendelijk on be hulpzaam voor onze naburen te zh'n." de duitsche artillerie. De laatste maanden is herhaaldelijk geschreven over de slechle kwaliteit der Duitsche arlillcrieprojectielen. Inderdaad is hot getal der projectielen, die niet sprin gen, zeer groot en noodzakelijk is het vaak voor de bondgenooten, na men artillerieduel hun eigen terrein te zuiveren vain dj© miet gesprongen Duitsche granaatkar tetsen. Maar ook in ander opzicht is de Duitsche artillerie in kracht verminderd, werd ze aanvankelijk zeer stel selmatig aangewend, wist ze werkelijk al 'haar kracht productief te maliën, thans is dit veranderd en de wijze waarop de Duitsche artillerie haar (volgens verschil lende berichten schaarschen) munitievoorraad verspilt, is in de hoogste mate verbazend. Zonder doei van beteekenis, zendt zij soms urenlang haar projgc tieten in dc richting van den tegenstander. Enkele dagen ge loden bombardeerde zij' b.v. eon, reeds grootendtoel ver woeste, door micmotad meer bewoonde kleine groep huizen. Een anderen dag sloegen haar projectielen alle Ln het weilanidl, veroorzaakten .groot© gaten, maar hadden anders niet de minste uitwerking. Voor een dergelijke mu-ni ticverspilling is slechts één aannemelijke verklaring: door, ook bij afwezigheid van eenig doel, doch de stem van het Duitsche geschut te doen hooren, het geschokte moreel van ae eigen troepen eenigszins op te wekken. Békend is het toch, hoo bemoedigend het gebulder van het eigen geschut den troepen steeds in de ooren klinkt. Nu en dan gaat de Duitsche artillerie tot een zekere tactiek over. Stiel worden enkele batterijen in de voorste linie gebracht eti data het vuur geopend op ver achter het gevechtsfront van den tegenstander gelegen stadjes of dorpen, waarschijnlijk in de hoop van daar. misschien verzamelde troepen velen bulten gevecht te stellen. Ook hiermede is tot nu toe echter nimmer eenig succes bereikt 'en aan de actie wordt - meestal door het geschut der brondgenooten zeer spoe dig een einde gemaakt. te st. miihel. Armand Fehori, de oorlogscorrespondent van de 'Neue Fneft' Press©, beschrijft bet leven te St. Ml- hiel, de stad aan de Maas ten Z. O. van Verdun, die nog all'ijd ïta Duitsohe handen is, als volgt: „De stad St. Mihlel, die nu op sterven ligt, was voor den oorlog een vroolijko garnizoensplaats. Zij liad ccn schouwburgzaal, een aantal cafc-ctaóntónts en koffiehuizen, en sjiekére inrichtingen, waar de of ficieren en hun gezinnen kwamen. De wijk waar do brug is, was de voornaamste. Daar vond men de hui zen der welgestelde®, aan hot plein voor de brug stond een officierensociëteit, een fraai gebouw van eeQ ver dieping. Voor de sociëteit, bij den toegang tot dc brug, een monument voor de Franschen die in 1870 gesneu veld zijn, Eeln marmer voetstuk waarop een beeld, dlait oen stet'vienldleta Fransdheu soldaat voorstelt. Die Fran scho officierensociëteit tils inu dootr Franscho granaten vernield, do geheel© ,wijk bij de brug iu elkaar gescho ten on do droevige oogopslag van den stervenden Frans chen soldaat Is ook op dit toon cel van verwoesting van toepassing. Ik wil nog wat melden over het zieleleven van dio bevolking, die sedert drie maanden onder granaten en granaatkartetsen leeft. Het aantal burgers, ddt er achtergebleven was, is eerst verminderd, daar menigeen door ao Invallende muren van zijn huis bedolven is. Maar ook tdio natuurlijke sterfgevallen zijn toogenoimcn. Vooral konden ouderen; Van dagen m kinderen do moof- Hjkcr geworden' levens- eta voodingsvoorwaardm niet verdragen, dlc 'do oorlog met zien meebracht. Men zag gevallen van psychische depressie, die door den voortdu renden angst, dat do eerstvolgende granaat do mcnschcn zou treffen, veroorzaakt werden. Zoo heb ik in de drioVlngcn dat ik ra de stad was, opmerkelijk velo krankzinnige oude lieden en stompzinnige kin deren gezien. Ook do levensgewoonten van dc mon- schon zijn anders geworden. Zoo loopen zij niet meer midden op stront, 'maar sluipen zij langs do huizen, om daar ©enigszins bescherming tegen hét granuat- kartotsvuur to vimHen, of, als er ectn granaat aankomt, gauw in een Jcioktor te kunnen vluchten. Hun zenu wen zjjh ook volslagen vernield!, on het vallen van een steentje is voldoende, om hen te laten bukken, alsof zij 'een projectiel willen mijdon. D<» spelende kinderen zijn van de straat verdwe nen. In den beginne liepen zij zonder iets van het gevaar, dat hen omringde, te vermoeden, vroolijk op straat rond. Vele kinderen heeft een granaatkar tets, al spelende, voor do oogen van hun eigen va ders en broeders gedood. Nu hebben do Duitschers last gegeven om de soholen te openen, om de kin deren te verhinderen, op straat rond te loopen. Hot economische leven heeft geheel en al opge houden en voor een dof voortsuffen plaats gemaakt. Niemand werkt, er is goen handel, geen industrie, ?een landbouw. Niemand denkt aaneen dag van gis teren en aan dien van morgen, alleen dc zorg voor het heden en hot jammerlijk beetje leven neemt iedereen in beslag. De dag lijkt eindeloos, hij heeft geen doel voor do mensehen, niemand weet wat hij met zijn tijd moet beginnen, doelloos vegeteeren zij in volstrekte stompzinnigheid voort als menschen, dio in deze wereld niets uit te voeren hebben." 150. "Niet alleen heeft generaal Joffre de bevelvoering in het Fransche leger verjongd, hij heeft ook voortdu rend de lichamelijke en geestelijke onbekwamen stel selmatig achteruit gedrongen en den militairen geest vam het geheel sterk bevorderd. Het wegwerken der politieke generaals is natuurlijk tatet zonder tegenstand gegaan, doch Joffre bleef op zijn stuk staan en toen op een goedlen dag een hooggeplaatste persoonlijk heid er bij hem op aandrong zekere besluiten, in te trekken, verklaarde hij beslist, dat hij als men deze pogingen zou voortzetten, den degen aan den kapstok zou hangen. geen veldtocht es' egypte? Uit ATHENE, 11 Jata. Aan de bladen wordt geseind, dat de Turken, volgens berichten uit betrouwbare bron, uit vrees voor een landing van troepen in Syrië, waar door hunne verbindingen zouden worden bedreigd, den voorgenomen veldtocht in Egypte totaal hebben op gegeven. De toestand' van' het Bagdadteger is jammerlijk. In Frankrijk. Het weer doet op de krijgsverrichtingen zijn ge- duchten invloed gelden. Schieten kunnen de beido elkaar bestrijdende legers evengoed naar har telust en daar wordt volgens de berichten dan ook eon ruim gebruik van gemaakt. De artillerie is door loopend in de weer. Het hevigst schijnt de strijd thans te zijn in het Argonnenwoud in de streek van Perthes. Zoowel Duitschers als Franschen maken daar in hun berichten melding van. De Duitscho berichten spreken van het afslaan der Fransche aan vallen. Het Fransche communiqué zegt: „In de streek van Perthes heeft de vijand een aanval ondernomen, waarop wij onmiddellijk hebben' geantwoord door een tegenaanval, wij hebben niet alleen onzestellingen op den heuvel 200 (westelijk van Perthes) behouden, maar zelfs hebben wij ons van 200 meter vijandelijke loopgraven meester ge maakt, tusschen den heuvel 200 en het dorp Per thes: daarenboven heeft een aanval rechtstreeks to gen Perthes ondernomen op het oogenblik van on zen tegenaanval op den heuvel 200 ons in het bezit gesteld van het dorp Perthes. Wij hebben er ons gevestigd en zijn vooruit gekomen tot over den raud van het dorp. Onze winst aan dien kant is meer dan 500 meters in de diepte." Hier schijnen dus de Franschen eonig suooes te hebben behaald. Ook in den Boven-Elzas duurt de strijd kracntJg voort. Burnliaupt was weer door de Duitschers, die versterkingen hadden gekregen, bezet. De Fran-

Schager Courant | 1915 | | pagina 2