iltiitn Niens- DISSDAS 19 JANBABI 1915. j 58ste Ja af gang. No, 5524, Het Duitsche succes bij Soissons. „Concertgeboüw-Mxtet" van Amsterdam. S C H A GE I COURANT. Dit blad. verschijnt viermaal per weekDinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den ADVERTENTIEST in het eerst uitkomend nummer geplaatst. UitgeversTRAPMAN Co, SCHAGEN, LAAN D 5. lof. Teleph. No. 20. Prijs per jaar f 3.Per post f 3.ÖU. Lo*se nummers 5 cent ADVERTENTISN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Uit 'BERLIJN, 17 Januari. Wij vernemen uit het groote hoofdkwartier de volgende nadere bijzonderheden, aangaande de jongste gevechten bij Soissons: De in de laatste dagelijksche commumquê's slechts in het kort medegedeelde gevechten ten Noorden van Soissons, leidden tot een aanmerkelijk succes voor onze troepen, die onder leiding van generaal Lochow en luite nant-generaal Wichura streden. Gedurende den oorlog in stellingen der laatste maand, bezetten do Franschen in do streek van Soissons een aantal uit een warnet van loopgraven bestaande stel lingen, lilt: zich brugiioofdsgewijze op den rechteroe ver van do Aisne in Noordelijke richting uitstrekten. Op den Westelijken vleugel van het terrein van den strijd verheft zich, ten Westen van den spoorweg naar Soissons naar Laon, uit het breede rivierdal een zwaar beboschte hoogte, doorsneden met tal van ravijnen en spieten, op welker top kfe loopgraven van Frans chen en' Duitschers dicht bij elkaar gelegen waren, terwijl beide partijen hun best deden, zich door het graven van mijngangen het bezit van het hoogste gunt van dezen heuvel te verzekeren. Oostelijk van dezer hoogte, aan haar voet, is het dorp Crouy gelegen, en langs dit dorp loopt, door een diep ingegraven hollen weg, de spoorlijn van Sois sonsLaon in Noordelijke richting. Dicht bij dezen spoorweg en ten Oosten daarvan bevindt zich een reeks mergelgroeven, waar onze sol daten zich meesterlijk hadden ingegraven. Deze z.g. „mergelgroef-stelling vormt den Westelijken uillooper van de hoogvlakte van' Vregny, welke zich' in de lengte en iui de breedte Oostwaarts van den spoorweg uit strekt, en die, wat het geheele Zuidelijke deel betreft, in handen der Franschen was. Van den kant der rivier Wordt deze hoogvlakte als het ware gekarteld door lange en diepe ravijnen. In deze uitsnijdingen was de zware artillerie der Franschen zeer gunstig opgesteld. Hun waarnemingsposten, die aan den rand der hoog vlakte in boomkruinen verscholen zaten, achter stalen schilden terwijl zij bovendien een stalen borstkuras droegen, dirigeerden het vuur van dit zware geschut en fileerend' op de Duitsche stellingen, gelegen 'op de reeds genoemde, beboschte hoogte. Dit flankvuur der Franschen was vooral gericht op de loopgraven van het Iijfgarde-regiment en was op den eersten Kerstdag al bijzonder hevig. Met een ontzaglijk munitieverbruile, begon het vhren op 7 Januari op nieuw, en onze fappere troepen hadden onder dit moorddadig schieten zwaar te lijden. Zoo wend b.v. een stelling van z.g. mitrailleur-loopgraven door hét vijande lijk vuur letterlijk met den grond gelijk' gemaakt, en de mitrailleurs dïe zich daarin bevonden, werden allen onder den grond bedolven. Na dez ©voorbereiding door de artillerie, ging de vijand op 8 Januari' tot den aan val over, en drong over een frontbreedte van ongeveer 200 meter in de Duitsche loopgraven joor, waaruit hij, ondanks talrijke pogingen onzerzijds, niet verdreven kon worden. Daar ter plaatse hadden tot 11 Januari, overdag zoowel als 's nachts, uiterst heflige gevechten van man tegen mam plaats, zóó verbitterd en zoo bloedig, "als men ze zich ternauwernood kan voorstellen. De Turko's, dia hier medestreden, vochten niet alleen met geweer en bajonet, maar beten en gebruikten dolkmessen. Aan dezen toestand moest een einde worden gemaakt. Op 12 Januari begonnen de Duitsche troepen een tegen aanval, aanvankelijk minder tegen de met wouden be groeide hoogte zelve., dan wel tegen de hierbij aan weerszijden aansluitende Framsche stellingen. Klokslag elf uur rezen het eerst onze wakkere sol daten op uit hun mergelgroef-stelling, die door een maandenlang afwachten in hun verschansing niets van hun offensieven geest hadden ingeboet en door een moedige bestorming den' vijand de dichtstbij gelegen loopgraven, benevens eenige waarnemingsposten voor de artillerie ontnamen. Dadelijk zweeg het Fransche flankvuur op onze stellingen op de heuvelhelling. Dit voornaamste doel van den eersten aanval was nauwelijks bereikt, toen een uur later (12 uur 'smïd- dags), op den uitersten rechtervleugel onze jagers zich oplichtten en een kilometer terrein wisten te winnen. Nu begon levens de aanval op de meermalen genoem de hoogte. De Franschen werden 'eerst uit de Duitsche, daarna uit hun eigen loopgraven verdreven, waar hij echter halverwege opnieuw stand hield. Naar uit dè verklaringen van krijgsgevangenen blijkt, geloofden de Franschen, dat de verwachte voortzetting van den Duit- ochen aanval van don licboschten heuveltop, dus van den rechter vleugel der Duitschers zou komen. In de verwachtingen van 'm aanval uit die richting, voer den zij aanzienlijke versterkingen naar dit punt. Van een der veroverde Fransche waarnemingsposten uit, waar men het gansehe Aisne-dal, benevens Soissons met haar kathedraal, aan zijn voeten kon zien liggen, kon het naderen dezer versterkingen in auto's en per spoor dui delijk worden waargenomen. De Duitsche aanval op 13 Januari, had echter op een geheel ander punt plaats, en de vijand werd ge heel verrast door de omstandigheid, dat het Duitsche centrum en de linkervleugel zich de verovering der hoogvlakte van Vregny ten doel hadden gesteld, terwijl de vijand gerekend had op een aanval van onzen rech tervleugel, daarop zijn geheele Ioopgravenstelsel had gebaseerd, en zich geheel zeker van zijn zaak scheen te gevoelen. Wederom precies om 12 uur 's middags, kwam er beweging in de Duitsche loopgraven. Sprongsgewijze snelden de troepen voorwaarts. Om 12 uur 3 minu ten was de eerste verdedigingslinie der Franschen, om 12 uur 13 minuten de tweede genomen. Een vijandelijke flankaanval van het bosch' van Vregny uit, had, wegens de snelheid van ons optreden, geen effect meer en laat m den middag was 'de geheele zoom der hoogvlakte In ons beidt. De vijand! slaagde er nog slechts fa, zich' de terrein plooien en op de naar het Aisne-dal afglooiende hel lingen te handhaven. Het welslagen van dezen Duit sdien aanval bracht de Franschen, die in de streek der beboschte hoogte tegen onzen rechtervleugel op rukten, in een buitengewoon gevaarlijke positie, want toen op 14 Januari de uiterste rechtervleugel der Duit schers zijn omtrekkende beweging weder begon, en van uit het centrum over Crouy Duitsche troepen Westwaarts zwenkten, toen bleef dezen Franschen niets anders over, dan zich'gevangen te geven. Terug kon den zij niet meer. daar de Duitsche zware artillerie het Aisne-dal beheerschte. Dionzelfden dag werd de vijand ook van de hellingen der hoogten van Vregny geworpen, voor zooverre hij zich' reeds niet gedurende den voorafgaanden. nacht naar en over de Aisne in veiligheid bad gebracht. Een compagnie van het lijf- drong zelfs fa de duisternis tot in de voorsteden van Soissons door. Onze patrouilles zuiver den het geheele voorterrein, tol aan de Aisne, van i vijanden. Slechts fa de bocht der rivier ten Oosten van Sois sons, vermochten aenige Fransche afdeeiingen zich te j handhaven. Gedurende deze meerdaagschè gevechten bij Soissons, werd de vijand over een froixtbreedle van ongeveer 12 j lot 15 kilometer teruggeworpen, over een afstand van 2 lol 4 kilometer, ondanks zijn sterke stellingen en I numeriek overwicht. Aan Fransche zijde streden de 114e divisie infanterie en de 55e reserve-divisïe, een i gemengdle brigade jagers, een. regiment landstorm en Airco's. Zouaven en Marokkaansche fuseliers. Wij maak1 ten 5000 man dezer troepenmacht gevangen. De bui was zeer aanzienlijk en bedroeg 18 zware en 17 lichte stukken geschut, voorts snelvuurkanonnen, talrijke mi trailleurs, vuurpijl-pistolen, geweer- er. handgranaten en groote hoeveelheden ommunilie voor handwapens en De Duitschers leverden dit succesvolle gevecht, na lange weken nietsdoen, onder ongunstige weersgesteld heid, storm en tegen. De mars chen moesten plaats hebben op grondelooze wegen, de aanvallen over klei- velden. door met modder gevulde loopgraven en over mergelgroeven vol kuilen en spleten. Menigmaal bleven de laarzen fa de modder zitten, maar dan schopten de soldaten ze uit en streden op kousevoelen door. Alk- lof voor wat onze troepen hier verricht hebben; zij zagen er weliswaar smerig uit, maar hun lichaams kracht en vechtlust waren prijzenswaardig. Hun opperste krijgsheer, die bij den Strijd aanwezig was, -heeft 'hun' moed! naar verdienste beloond, door hun aanvoerders op het slagveld te decoreeren. De generaal der infanterie von Lochow, kreeg de Orde Pour Ie Merite en Juitenant-generaal Wichura werd1 tot com mandeur fa de Huisorde der HohenzoIIerns benoemd. Het succes bij Soissons is, behalve aan d ©krachtige, doelbewuste leiding etn de presatües der roepen te dan ken aan dfe schitterende samenwerking van alle wa pens, vooral van infanterie, veldartillerie, artillerie te voet en pioniers. Ook de telefoontroepen hebben niet weinig tot het welslagen bijgedragen. Het Duitsche volk kaïn trolsch zijn op troepen en aanvoerdlers van dit slag. Buitengewoon Concert VAN HET op Zaterdag 6 Februari a.s. te Schagen. —O Ondergeleekende verklaart gaarne, dal hel „Con- cerlgebouw-Sexlel" een zeer belangrijke rol in het muziekleven speelt. Mei warmte beveel ik daarom het „Concertgebouw-Sextet" aan allen nan. Dan. de Lange. Zoo er één muzikaal ensemble voor muzikaal Nederland een weidaad moet zijn, dan is 't wel 't „Concertgebouw-Sextet". (De Telegraaf.) Binnenlandsch Nieuws. een klacht over de bestrijding van mond- en klauwzeer. De Haarlemsche berichtgever der Tel. schrijft: Het Kamerlid Frans Lieftinck, die voorzitter is van de Haarlemsche afdeeling van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, heeft in de vergade ring van deze afdeeling meegedeeld, in de volgen de bijeenkomst van de Tweede Kamer te zullen kla gen ever de door de regeering gevolgde methode van bestrijding van mond- en klauwzeer. De beer Lieftinck veroordeelde bet nu gevolgde systeem, om, teneinde besmettingsgevaar te voor komen, alle vee af te maken, indien bij een vee houder een of meer gevallen van mond- en klauw zeer' voorkomt. Dezer dagen waren in een stal te Siglswold, in Friesland, 5 runderen lijdende gebleken aan mond en! klauwzeer. Daarom moesten nu ook de overige 82 runderen. 40 varkens, eenige kalveren en hokkelingen afge maakt worden, terwijl toch vele beesten immuun zijl of herstellen, als zij doorgeziekt zijn. Die slachting op groote schaal kost aan het rijk, dat de schade moet vergoeden, ïnillioenen. Do heer Lieftinck keurde bet ook af, dat de minister van Landbouw dezer dagen heeft bepaald, dat het vleesch en de huiden van de gedoode run deren naar 't Rotterdamsche slachthuis moet wor den vervoerd. Dit is nu ook gedaan met deze 87 runderen uit Friesland. Het ligt voor de hand, dat dit vervoer per spoorwagen juist besmettingsgevaar oplevert. drijvende mijnen' in de zuiderzee. Bij het Departement van Marine is thans ook bericht ontvangen, dat in de toegangen tot de Zui derzee en in die zee zelf mijnen drijvende zijn ge zien. Onmiddellijk zijn de noodige maatregelen ge nomen om ze op te sporen. Uit Nieuwediep is een torpedoboot tot dat doel uitgezonden Tot gisterochtend was dit vaartuig er nog niet in geslaagd een mijn te vinden. hoog w ater. De Zutpl». Ct. meldt uit Zutphen: Nu ligt Zutphen weer heelenal op een eiland. Aan alle kanten zijn we door water omringd. Want IJsel en Berkel blijven aldoor wassen. Al seinde Keulen gisteren alweer 22 cM. val, hier toonde de peil schaal aan de Uselkade weer 10! cM. was; gister ochtend was de stand 7.39 M. -f- N.A.P. Heel het Coenenspark is nu een groote vijver; de weilanden tusecben de Pollanen vormen een meer, evenals trou wens vele landen en tuinen oostelijk en zuidelijk van de stad De Berken stroomt op verscheidene punten over de kade. De Nieuwe Wandelweg was gistermiddag, op een klein overstroomd plekje na, cog begaanbaar. Bij de IJselbrug klotst het water al tegen, zelfs op het trottoir; de schildwachten zullen welhaast het veld moeten ruimen, als 't zoo doorgaat. De Enjneriksche tram rijdt nog; de Baak- sche overlaat werkt nog niet, al rijst 't water tus- scben de rails. De Arnh. Ct. meldt: De Rijn is volgens de waarneming aan de Rijnbrug te Arnhem sedert Vrij dag niet meer gewassen. De stand was gisteren nog S—07 Arnh. peil. Uit Keulen werd nog 22 cM. val gemeld. Het motorbootverkeer tusschen Spijck en Welle, waarmeder de reizigers, die van de spoorlijn Kleef- Zevenaar gebruik maken, worden overgezet, is we gens den hoogen waterstand gestaakt. Ook heeft de Rijn den weg van Kleef naar Emmerik ter plaatse, waar vroeger de oude Rijnbedding liep, overstroomd. De Leeuw. Ct. meldt uit Weststellingwerf: Om trent den hoogen waterstand alhier kan worden medegedeeld, dat een dijk om den grooten polder van de heeren Boelstra té Nijlamer, over een lengte van 12 M., is bezweken. De polder is thsns een zee. Het vee op de boerderij staat nog droog, terwijl de schapen en varkens tijdig in veiligheid konden 'worden gebracht. Groote hoeveelheden aardappelen !en ingekuild gras zijn verloren gegaan. Het voornemen bestond, dat a.s. week een 29-lal i arbeiders aan bet werk zouden gaan tot verdere cultiveering en grondverbetering van den polder, j maar deze werken zullen thans niet eerder worden aangevat voor het stoomgemaal in Tacozijl in wer king is. Men wil niet opnieuw het risico loopen, dat al het werk, dat veel arbeidsloon moet kosten, opnieuw door het hooge boezemwater te niet wordt gdÖaan. Uit Harlingen: Vele landerijen in den omtrek, die sinds menschenheugenis niet onder water heb ben gestaan, aangezien het hooge kleilanden zijn, staan thans blank. Ook sommige wegen zijn onbe gaanbaar, o. a. de Groote Schapendijk. Een en an der is zeer ten onegrieve van boeren en veehou ders. Uit Hardegarijp: Ten gevolge van het regenach tige weder en den harden wind is Vrijdagnacht het boezemwater alhier nog aanmerkelijk gestegen. De zoogenaamde Reitsma's Polder bij den Hardegarij- perhoek is bijkans geheel ondergeloopen. Men vreest dat van de meeste polders de dijken het zoo niet lang meer zullen kunnen uithouden. Uit Weesp: De waterstand in de Vecht en aangrenzende boezemwaters was reeds geruimen tijd ongekend hoog, doch gisteren heerschte er een be paalde watersnood. Overal, zoo binnen als buiten de stad, is de Vecht buiten zijn oevers getreden; op de Ossenmarkt moesten de bewoners naar de zol ders verhuizen, op den Groenen Singel, 's-Graven- landschen weg (hoofdweg van Weesp naar Bussumj en Langen Muiderweg stroomt het water over den weg en tracht men tevergeefs met ophooging van zand en grint dien stroom te stuiten. Zelfs een eg- deelte van de straat naar het station staat bij de badinrichting onder water. nederlander in duitschland gearres teerd. Donderdag is te Gronau gearresteerd en Vrijdag naar Ahaus overgebracht, de heer S., Enschedeër van geboorte en sedert korten tijd als beambte werk zaam op een der groote katoenspinnerijen te Gro nau. Do beer S. zou zich in 't openbaar op antimili taristische wijze hebben uitgelaten, door te zeg gen: „Wanneer ik Duitseh soldaat was, wierp ik het geweer den Duitschen keizer voor de voeten." droevig ongeluk. Vrijdagavond had te Maastricht, nabij Sint Pieter. een droevig ongeluk plaats; de kanaalbrug over het kanaal Luik-Maastricht stond open, doch was afge sloten met een ijzer. Van de richting Luik naderde een stoomboot, terwijl de brugwachter op de brug stond. Plotseling kwam een wielrijder in flinke-vaart aangereden en plofte in het water. Zeer waarschijn lijk beeft de man niet gezien, dat de brug geopend was, reed tegen de ijzeren afsluiting en tuimelde •hals over kop in het water. De stoomboot moest stoppen en met politiehulp werd het lijk na een half uur dreggen opgehaald. De verongelukte is de zeer oppassende bouwvakar beider, J. H., vader van twee kinderen. Hij was op weg naar huis. Het lijk is naar Calvariënberg ge bracht. vrouwelijke vluchtelingen aan t wer1 Men meldt uit Leiden aan het Hdbld.: Het vluchtelingencomité kreeg dezer dagen een be zoek van een Amerikaan, den heer Jennkenson, dfe namens de Rockefeller-vereen. voorstelde aan <fe vrou welijke vluchtelingen werk te verschaffen, waarmede ze geen concurrentie aan de Nederlandsche industrie zul len aandoen. Het werk zal bestaan in het vervaardigen van wollen onderkleeren: borstrokken, sokken, ten be hoeve der geïnterneerden. Door de vereenigfag wor den machines en grondstoffen verschaft en een derde van de opbrengst, gesteld op f 1 per week, komt aan de werksters toe. Daarvoor moeten zij zes uur per dag werken, terwijl zij verder de vrije beschikking over de machine hebben voor eigen gebruik. Ook elders zullen dergelijke regelingen worden ge troffen hondentrouw. Het volgend staaltje van dierentrouw en (Dierenver stand verdient bekend gemaakt te worden. Dezer dagen ging een dame met haar kind een wan deling maken op ©enigen afstand van haar woning op onze Noordzeekust. Op jeen 'eenzamen weg loopende viel zij, waarbij zij zoo ongelukkig neerkwam dat d een© arm gebroken, de andere arm verstuikt was. Zij zag geen kans overeind te komen en moest stil blijven liggen. Haar hemd liep echter naar huis, gfag in den stal bij den koetsier, en bleef fa zulk een opvallende wijze om hem heen draaien, dat d ©koetsier eindelijk be greep den hond te moeten volgen. Op deze intelligente wijze wist de trouwe hond zijn meesteres hulp te brengen. De dame wenscht niet genoemd te worden, maai de waarheid van hel verhaal staat vast. N. Ct. wethouders en mobilisatie. Door den opperbevelhebber van land- en zeemacht is het volgende bepaald: Ten efacfe het aan Wethouders, die onder de wape nen zijn, mogelijk te maken, de vergaderingen van den Raad en die van B. en W. bij te wonen, moeten op vertoon yan den daartoe strekkënden oproepingsbrief de fa werkelij'ken dienst zijnde wethouders in de gele genheid worden gesteld bovenbedoelde vergaderingen, bij te wonen. De dientengevolge te Verleenen verloven mogen niet langer duren, dan tot h'et bijwonen dier ver gaderingen strikt noodzakelijk is. cacaovoorraab. In verband met dé groote aanvragen om cacao heeft de Regeering de voornaamste cacaofabrikanten in ons land opgedragen, alvorens tot uitvoering vin 'andere orders over te gaan, eerst zorg te dragen dat eoai zekere voorraad cacaopoeder aanwezig is (naar gelang \.1n do capaciteiten der fabrieken v.irieerend van 59.000 tot 100.000 kilo), waarover do Regeering ten allen tijde moet kunnen beschLkken. Bij niet-nakoming van di! voorschrift zou van regceringswege op eventueel aanwezige voor raden cacao beslag gelegd moeten worden. de oorlog en de heerenkleeding. De „N. Ct." schrijft: Het is maar goed, dat de oorlog en wat daarmede san» -nhangt, veel weelde, ook in heerenkleeding, be perkt heeft. Want onze winkels van heerenar'ikefen, die zich plegen te voorzien van uit Engeland, Duitschland en andere landen, zijn ongeveer au bout de leur Ia'in. Engeland levert momcn'.aneel zeer weinig en de Duft- sefce reizigers, die anders ons land plegen af te gaan j ter aanbieding van hun doozen boorden en overhemden, I! komen nog wel, doch brengen niets mede. Speciaal wat boorden betreft, is een crisis Ingetreden, ferseh lin- nen, dat meestal verwerkt wordt voor boo-den, komt niet meer naar Duitschland en ook Amerika levert niets meer. Het Belgische linnen, dat thans in de buurl van Kortrijk bij groote hoeveelheden in beslag genomen en gerequireerd wordt, is voor het fijnere werk, als boor den, manchetten en overhemden onbruikbaar. Voor dc Duitseh industrie, die voor zulk teen groot deel fa do Nederlandsche behoefte placht te voorzien, Ls dus enkel de ltanenvoorraad uit de buurt van Bfclefdd en omge ving overgebleven. Het spreekt van zelf, «fat bij de groote behoefte, dfe Duitschland zelf gevoelt aan linnen, de industrie aldaar zelfs fa de verte niet kan voldoen aan de normale vraag. lil rgerbrl'g Naar wij vernemen zal op den in Januari te houden propaganfa-avond van. den Bond voor S'a itspcnsionneo- ring'alhier optreden dé heer Sfanighe Damsté met h'et onderwerp: „Oorlog en Vrede". Eenige belangstellen den zullen een tooneelstukje opvoeren; de baten komen ten voordeele van de behoefligen fa de wijk Burger- brug. hoogwoud. Ten overstaan van notaris H. de Boer heeft alhier aan de Langereis de verkooping plaats g had van de boerderij van de erven van wijlen mef. Br. Schagen. Van de boerderij totaal groot 14 H.A., 3 A., 55 c.A. is kóoper geworeten de 'heer S. de Jong te Alkmaar voor f 27479.50. - WEERINGEN. Voor rekening van 32 leden Ct Westdeel) onzer oti- derafdeelfag .der V.P.N., werden ff. Vrijdag op dé Amsterfamsche eieren veiling geveild 800 kipeleren, en 58 eendeieretn. Do hiervoor verkregen prijzen waren zeer goed en varieerden voor de kïpeierefli van f 6 tot en met f 8 per 100 stuks en die der oendeieren f6.75 per 100 stuks. Aan schoon geld zullen de leden voor de kip eieren per K.G. ontvangen f 1.05 en voor de eendeieren 6 cent per stuk. Voor de kipeieneln zal per stuk berekend alzoo worden uitbetaald, voor dfe van ■15 fa een K.G. 7 cent, 16 in «jen K.G 6.56 cent, 17 fa een K.G. 6.18 cent, 18 fa een K.G 5.83 cent, 19 fa eon "K.G. 5.53 cent en van 20 fa eem K.G 5.25 cent. Handel vlug met veel kooplust. Deze week zal weer Oost en West worden opgehaald. de hoefsmid en de oorlog. „De Hoefsmid" schrijft: Het uitbreken van den oorlog tusschen verschillen de groote Staten van Europa, gaf aanleiding dat ook Nederland zijn leger op voet van oorlog moest bren gen, Niet alleen de manschappen werden opgeroepen, maar ook wend zooveel mogelijk hét bruikbare paar- d en materiaal gevorderd. Hierdoor is hét beslag vin een groot aantal paarden aan de burgersmeden ont'rokken, terwijl de militaire hoefsmeden drukke dagen k'egen als zeker niet door hen zullen zijn gekend. De ver plaatsing van dien "arbeid kan echter over het geheel genomen voor de hoefsmeden zeer nadeelig heeten, daar de extra-verdiensten voor de militaire hoefsme den zoo goed als niet genoemd worden bij het ver lies, fat de burger-hoefsmeden leden, vooral ook omdat fa het leger veel fabrfeksijzers worden aan gewend. Het kan zijn, dit enkele onderdeden van liet smids vak, hetzij fa het buitenland of fa ons land, door den oorlogstoestand tijdelijk fa een gims'fger positie zijn gekomen, of er geen nadeel bij hebben, maar in de meeste gevallen heeft het vak, In zijn geheelen omvang, van den kritieken toestand de nadeden ondervonden. De sluiting der grenzen voor uit- of invoer van ver schillen de artikelen, en bovendien de vertraging, die m het verkeer en het vervoer werd teweeggebracht, leverde direct voor velen eigenaardige bezwaren. Aan stonds werd zulks gevodd door vertraagden invoer van steenkolen en meer indirect ook van ijzer, enz. Het hoefsmidvak is een bedrijf, dat overigens weinig aan ingrijpende veranderingen onderhevig is. Vooraf in de landbouw-districten Is vrij nauwkeurig te bepalen hoeveel en welke soort ijzers in voorraad dienen le zijn. In verband met dien geregeld en gang van zaken kan de hoefsmid dus ook behoorlijk nagaan, we'fcê finan- eieele verwachtingen hij mag hebben en in dit opzicht heeft 1914 derhalve teleurstelling gchracht. Vooraf Au gustus, die anders een drukke maand is, heeft veel verlies van werk gegeven!. He» is Ihhns moeilijk te voor spellen hoe het verloop in 1913 zaf zijn. In de eerste plaats is de hoop er op gevestigd fat ons land bulten den feitelijken oorlog moge blijven en teen daarbij aan sluitende wensch is, dal spoedig tot démobilbat'e kan worden besloten. Is dit eorste het geval, fan wordt er in Nederland geen paardenverlies van beteekenis geno teerd en zijn de paarden eenmaal wver over de ver schillende bedrijven verdeeld, dan zaf de gelefan schade wel met gelatenheid worden gedragen. In de oorlogvoe rende landen is hét paardenverlies fntusschén enorm. Déér krimpen dus zeker de verdiensten van vele hoef smeden gedurende een langer tijdsverloop. In beperkten kring frebb -n in Nederland de mobi lisatie en dé oorlog aanleiding gegeven tot vermeer dering van werk. Sommige burgersmeden hadden kleine groepen militaire paarden van beslag te voorz en en in' Groningen b'.v. werden op een gegeven oogenblifc dui zenden machinale ijzers door een handelaar bij hoefsme den in bewerking gegeven, voornamelijk met hel doef om alle hoefijzers van een toordip te voorzien. Dé groote afzet die de machinale ijzers fa het laatst van 1914 hebben gehad, was een gevolg van den oor logstoestand. Verscheidene hoefijzer fabrieken hébben dag en nacht gewerkt. stroet. Te Stroet, gemeente St. Maarten, is in 1914 ver-

Schager Courant | 1915 | | pagina 1