De Oorlog. waardoor het werk niet kan vlotten, zooals men zich dit gewenscht had. BURGERVLOTBRUG. De jaarlijks cho rekendag der Doopsgezinde gemeente alhier, zal op Dinsdag a.s. gehouden worden. In af wijking met vorige jaren zal deze, miet het oog op den minder gimrligcn fanatici celen toestand, geen feestelijk karakter dragen. WIERINGEN. Ds. J. W. Poort te Den Heldor heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Ooster- land alhier. JULMNADORP. Den 7 Februari zal in het lokaal vain den heer J. Bijvoet optreden onze Toonoclvercemging „Klein Begin' met ,,'t Lied van Moeder", laoneelstuK in drie bedrijven met voorspel, ten bate van de vereWiMüg tot bevorde ring van he' getrouw schoolbezoek te Koegras. Te wen- schen Is het, dat alles nu mag medewerken tot het wel slagen van dezen zoo nuttigen avoind. 8CHAGERBRUG. Het bestuur van de alhier opgerichte Rederijkerskamer „Kunst kweekt Kennis", is samengesteld uit de heeren: G. L. Kroonenburg, voorzitter, L>. Nap, secretaris en A. L. Zuldseherwoudo, penningmeester. Do vereeniging besloot zicli aan te sluiten bij den Noordhollandscnm Bond van Tooneel- en Dilettanlenvereomgingen. KOEGRAS. Onze llarmonievereenigittg bcgjiat weer te herleven Waren er eerst, bijna geen leden meer, thans zijn er toch weer 20, en 'er woirdt weer flink gestudeerd, om straks zoo goed mogelijk voor den dag te komen. Oók is de plaats van bijeenkomst veranderd, voorheen bij den heer J. Bijvoet te Julianadorp, thans bij den heer G. Schut aan de Kooi, hetgeen ook zeker veel aan deze her leving heeft bijgedragen. WERINGEN. De alhier gehouden collecte voor den heer VBakker, welke in den storm van 29 December j.I. op de Zui derzee zijn schip met twee zoons verloor, heeft opge bracht f 827. De jonge dames, welke, voor een oom missie vooi fljat doel gevormd, bij1 de burgerij d<> rondte hebben gedaan, hebben dus succes van haar werk gehad en komt hier een woord van hartelijken dank zeer zeker tod. OUDESLUTS De Propagandaclub van de afdeeling van den Bond voor Staalspensionneering alhier, welke voor de afdee ling Oudesluis reeds zoo'n goed geslaagde uitvoering heeft gegeven, zal, daartoe uitgenoodigd, de volgende weck met hetzelfde programma optreden voor de afdee ling Barsingerhorn. EEN ONGELUKKIGE VAL. Een 16- jarige zoon van den heer Veerman te Bar- ncveld had Dinsdag het ongeluk van zijn fiets te vallen. Door den schok ging een schot van een re volver, dei hij in zijn zak droeg, af, en ongelukkig genoeg trof do kogel hem jusit in de lies. Zwaar ge wond is het jonge mensch aanstonds naar een ge neesheer vervoerd. Arnh. Crt. NED. WERKLIEDEN IN PRUISEN. Men schrijft uit Limburg aan het Hdbld.t Nog steeds gaan er uit de grensplaatsen tal van werklieden hun geluk beproeven aan de groote me- taalfabrieken in Duitschland, waar voortdurende vraag blijft naar arbeidskrachten, en nog steeds ko men er ook tal van werklieden ontgoocheld van daar terug. Wel zijn de loonen er hooger dan in ons land. maar er wordt zooveel ingehouden aan belastingen en allerlei bijdragen, dat, als de werkman om de drie weken eens naar huis gaat, hij na aftrek van zijn reiskosten al weinig meer overhoudt dan op zijn vroeger wei*k in Nederland het geval was. En dan heeft hij in Duitschland nog bovendien al den tijd gewerkt onder een soort militair regime en onder veel drukkender arbeidsomstandigheden (er moet daar ..gewerkt" worden) don in ons land. Hieronder volgt een opgave van onvermijdelijke kos ten voor ieder, dei als werkman de grens overtrekt. Aan het Grenzamt van de zoogenaamde Arbeiter- Zentrale op het perron van ieder grens-spoorweg station vindt men zulk een bureau moet de ar- beider zich melden om tegen betaling van 2 Mark zijn Arbeiter-Legitimation8karte, door de werklie- i den Blauwkaart genoemd, en die geldig is voor een I bepaald jaar in ontvangst te nemen .Is er geen treinverkeer nog, dan heeft de werkman zich eerst i te vervoegen aan het grens-Zollamt, waar men hem slecht9 doorlaat, als hij bewijzen kan werk te hebben gevonden in Duitschland. De militaire Durch laszposten laat hem echter niet passeeren, of hij moet zich voor 10 pf. een Ausweis aanschaffen, een bewijs dat hij te voet de grens mag overschrijden, als hij weer naar Nederland terugkeert. Komt hij aan de fabriek, dan heeft een vooraf gaande keuring plaats. Dit kost 1 Mark. Neemt men hem aan, dan komt hij tegelijkertijd in het ziekte-verzekeringsfonds. Voor 1 Mark ont vangt hij daartoe zijn Quittungskarte van den Ver- sicherungsanstalt. Deze kaart is ingericht voor het opplakken van zegels. Iedere 1dagen moet hierin een zegel van 96 pf. worden geplakt. In do groote Stalilwerko of metaalfabrieken in de Roerstreek kunnen de arbeiders huif maaltijden eg- bruiken op het terrein. Eetzalen voor 500 man zijn er bijv. op de fabrieken ..Deutscher Kaiser" te Hamborn. Middag- en avondmaal, gewoonlijk bestaan de uit aardappelen met" leverworst, erwtensoep of dergelijke, dus beide warme maaltijden, worden ver strekt voor 98 pf. daags. Gaat de werkman bij particulieren In den kost, dan heeft bij gemiddeld, logies inbegrepen, 2 Mark of 2.50 Mark per dag te betalen. Maar bovendien wordt op de loonen tegenwoordig een bedrag van 2 pf. op iedere Mark gekort als bij drage in den Kriegs-steuer. De overige belastingen lest is hier neit 't best beloopen voor oen werkmaD. die omstreeks zes Mark daags verdient, ongeveer 30 Mark in de drie maanden, oftewel de kapitale som van 120 Mark in een jaar. Gelukkig heeft de arbeider zelf zich niet het hoofd te breken boe hij al deze onkosten betaald moet krijgen. Als het loondag is krijgt hij zijn loonlijst met de nota van onkosten; ter zijde staat een klein aftreksommetje, en de arbeider krijgt de Marken die er overblijven, als alle Steuer-, Versicherungs- en andere bijdragen verrekend zijn. Met Kerstmis werd den arbeiders een extra-bij drage ge....vraagd voor een Weihnachtsgift aan de militairen. MEER DAN ERG. Men meldt aan de Tel.: Dinsdagavond viel een paard van den melkrijder Spruit, ton gevolge van een beroerte en verlam ming der voorpooten, achter het cafe „De Stuiver" aan den Osdorperweg neer en Donderdag lag het dier aldaar nog in denzelfden toestand, zonder dat do eigenaar er naar had omgekeken, daar hij ver meende, dat do Verzekering-Maatschappij het had overgenomen De rijksveldwachter van Halfweg, door medelij dende menscben gewaarschuwd, maakte van het ge val proces-verbaal op, maar verklaarde neit anders te kunnen optreden 1 Donderdag is het dier van gebrek gestorven. donker vooruitzicht. De Kon. Stearinekaarsei^abriek te Gouda, waarop plm. 600 mannen en vrouwen werk vinden, dreigt stopgezet te zullen worden, wanneer de uitvoer van geraffineerde talk, oliën, oliezaden, oliehoudende no ten en reuzei door Engeland wordt gehandhaafd. De kaarsenfabriek gebruikt in hoofdzaak talk en palmolie als grondstoffen en er is slechts voor plm. 10 dagen voorraad, zoodat als binnen korten tijd geen verandering in het verbod wordt gebracht, er tal van werklieden werkloos zullen wprden, daar ook tal van bijproducten dan niet meer kunnen worden vervaardigd EDELMOEDIGE ZIELEN. Een redacteur van het Dgbl. van Noord-Brabant, maakte een tochtje door de sterk door water be zette streek aan do Mark. Hij rustte wat uit bij 'n boerenfamilie en verhaalt nu van een ontmoeting aldaar: ,,'t Was er, als 1 nolk boerenhuis, gezellig en vriendelijk; in een aangrenzend vertrek joelde een klndorbent. Go sötiijnt er vele te hebben, moedor? - Maar drie. Dio maken dan veel lawaai. Jawel, maar er zijn vijf Belgische vluchtelin gen bij. Die hob ik hier sinds drie maanden ge huisvest. Met de moeder. Dat is kras! Hier in het binnenland! En beta len ze? Neen. Dot wil nogal wat zeggen. Tb Ja, men is er eenmaal mee begonnen, hè? En wie kan zulke arme stakkers nu wegsturen? Neen, dat is erg .Maar de regeering onder houdt vluchtelingenkampen. Daar stuur ik de bloedjes van kinderen nim mer heen. Krijgt gij geen steun of vergoeding? Geen cent. Nu wilden wij vragen: of de regeering, die nu al vijf millioen aan de behoeftige vluchtelingen be steed heeft en nog duizenden ten* koste legt aan de voeding en kleeding der Belgen in de kampen, geen gold beschikbaar kan stellen voor. de uitgewekenen, welke in de gezinnen worden verpleegd. 't Is waar, dezen worden toch geholpen. En hunne behoeften schreeuwen niet zoo luid om hulp. Maar het moet de vraag niet zijn, wie het hard ste schreeuwt, maar wat billijk is. Gezinsverpleging, daar zullen allen het wel over eens zijn, gaat ver boven de massaverzorgiug in de kampen. En voor dit betere wordt geen cent betaald. Dat is onbillijk. een win i er die geen winter is. In de N. R. Cl. houdt een inzender de volgende bespiegelingen over het weer: We maken nu een kwakkelwauter van, de ergste soort door. Even was er in December een kijkje op koude dagen, de thermometer ging juist legen, de Kerstmis oinlaag? wie hoopte toen niet op een winter als ver leden jaar die zulk opwekkend weer van schaaGen- sport met heldere blauwe luchten over vorsl-Land- schappen had opgeleverd? In de weer kaartjes, dooi den oorlog mishandeld en besnoeid, zag men toch uit de spaarzaam inkomende Seandinaviscne berichten dai daar koude heerschle met hooge barometerstanden, ter wijl de d pressies, die ons zoo lang in den regen lïaiiden gehouden, eindelijk ddn 2den Decemuer wa. zuidelijker waren getrokken. De wind draaide, nu we aan den (noordkant yam het centrum waren genomen, naar het Oosten, en zoo waarlijk het begon te vrie zen. Nu moest het komenI Maar op 26 December, toen hel 's ochtends bij mooi weer nog flink gevroren had, wijzigde zich alles ton kwade. De lucht werd dik, er kwuin sneeüw, de wind, gisteren nog uit den kouden N. N. O.-hoek, liep go- heei naar Zuid, de stoepen werden al nat, er zat dooi in de lucht. 'Voor optimisten, die zelfs door den da lenden barometer niet te overtuigen waren, werd dien avond ten 10 u. de roode storm-lantaara gelieschm. Daarna, tot op heden 21 Januari, is de thermometer niet meer onder vriespunt geweest; soms was hel guur, dan 'eens Lauw, van vriezen geen sprake, de stor men volgden elkander op, de dampkring kon niel, meer tol rust komen. Tussehen al de depressies, die oost waarts over de Noordzee en de O.ostzeé naar Rusland trokken, vertoonde zich 18 Januari eventjes wal hooge drukking in het Westen, die hser Noordelijken wind bracht, maar onmiddellijk kwamen bij de Noorsehe kust weer de stippeilijntjes in de weerkaart, de stor men volgen elkaar opnieuw. Hel mag zeker merkwaardig heeten dat in dezen koudsten tijd van het jaar, 26 Dec. tot 21 Januari, hier volstrekt geen vorst, zelfs geen nachtvorst is voorgekomen. Dan is er in dit tijdvak een buitenge woon aantal stormsemen gegeven; eigenlijk zijn al- 51een 5^ 6 en 19 Januari verloopen zonder dat eeóig stormscxn is getoond. De hoeveelheid regen is eveneens de vermelding waard. Totaal viel er 124 m.M., doch er waren in hel geheel slechts 3 droge dagen, namelijk 30 Deoeanber, 4 en 6 Januari. Vooral 7 en 9 Januari waren nat maar de kroon spant de nacht van Vrijdag 15 op 16 Januari, toen te Rotterdam 's avonds ten 9 u. een bui begon waaruit den anderen ochtend 8 uur al circa 23 m.M. was nedergestort. Personen die dezen nacht uit moesten, en het waren er velen want de Holland-Amie- rikarboot vertrok, hebben zich hierover bitter beklaagd. Het werd toen om 8 uur nog volstrekt niet droog, het regende alleen minder hard. Eerst Zondag daarop volgden de' buien elkaar met eenige korte rustpoozon. Andere verschijnselen, die zeker verhand met deze weersges eldlieid hebben, werden in die bovenlucht waargenomen. Den 29en December vertoonde zich een halo, bestaande uit meerdere kringen en begon om de zon, en 's avonds stond ook de maan in een kring. Den 18en Januari werden na 3 uur in den namid dag bijzonnen gezien van heldere kleuren Ier weers zijden van de werkelijke zon. Deze lichteffecten ont staan Idtoor breking van de zonnestralen in de ijs naalden die in de hooge lucht lagen zweven. Zij vor men op vaste afstamden lichtbogen en knooppunten met de kleuren van het spectrum. Dat hieraan al sedert lang de profetie van boos weder is gehecht, blijkt uit het rijmpje: „Een kiing om de maan, Dat zal wel gaan". „Maar een kring om de zon, Daar huilen vrouwen on kinderen om". Vroeger heerschte de opvatting dat het weder ver stoord werd door kanonschoten, men schreef er voóral een wolken- en regen-voortbrengende kracht aan toe. Men zou er nu weer opnieuw toe geneigd rijn, mOar nooit is er meer geschoten dam in dezen zomeren het prachtigste weder stond dag in dag uit over de strijdende legers. Deze hypothese heeft danook af gedaan, men verbreekt geen mooi weer door schieten en evenmin het nalLe weder, want deze regenmoesson is ondanks het geschutvuur, ai even onverstoorbaar. Men zou de hypothese met meer succes kunnen omkeeren: of de weersgesteldheid op het schieten inwerkt. Zij doet het wel op de trefkans, maar jam mer genoeg niet op den boozen wil. In alle oprichten een slechte winter, grauw en somber met donkere zonlooze dagen, overstróómde weilanden en hoqge rivieren. Men begrüpt niet hoe een fietsers-gezelschap het uitdacht om in zuJk een tijd. te midden van regen, storm m modder ons va derland, dat toch ai eenige reputatie op dit gebied heeft, te doorkruisen, maar, Jaap Eden was er bij, dit verklaart alles. Gerief en gezelligheid hebben hum plaats geruimd voor nattigheid, influenza, en Griep; ae ware com fort is. als men ten minste de veldslag-beschrijvifn- gen als volmaakt waar geschetst mag aannemen, alleen nog te zoeken in een verscli leeggepompte loopgraaf, waar men bij een petroleumkachel, een pijp eu een gaedgestemd© Belgische piano, aan de wereld voorzingt dat „Deutscnland Ueberafl'' liaar schoonste toekomst is. Voor onze ónrijdiglteld zij hierbij gevocgdj dat de keuze van dit lied een zui-i ver meteorologisch verschijnsel is, want, wie de re genstralen in den rug krijgt, zingt van Tipparary. Zich omdraaien doen al deze dapperen zich nog min der dan de hardnekkige regenwind, zoodat in dis harmonie een ieder zijn eigen lied blijft zingen. Treurige, afschuwelijke winter! de .exportslagerijen. Men r.ehrijft uit Cuijk aan de „Geld.": Dat er bij onze Oostelijke nabyren nog geen over vloed van vleesch is, bewijzen de* groote partijen die nog dagelijks uit Nederland worden uitgevoerd. De geweldige drukte in de exportslagcrijen houat nog steeds aan. Heeft dit een gunstigen invloed op de werkloosheid, \ati den onderen kont wordt vrij algemeen eene stijging •ier vleeschprijzen verwacht. Velen beweren reeds dat eene buitengewone duurt© van het vleesch voor de deur slaat. MIJNEN. Door Marinepersoneel werd gistermiddag een mijn, aangedreven bij Kimswerd (Fr.), lot ontploffing gebracht. In den dijk wérd een kolossaal gat geslagen, "terwijl vier arbeiderswoningen belangrijk werden beschadigd. winkel. Toezegging van beroep door Ds. J. C. Kars, Her vormd predikant te Steenbergen. iieehliugowaard. In hot lokaal van don h'oer P. Roos werd de alj (meen© vergadering van hei Ondersteuningsfonds bij Ziekte „Licht in Duisternis'" gehouden. Bij afwezig heid van den voorzitter, den heer G. Smit Az., werd de vergadering geleid door den heer C. Groot. ÜF het finamtieel verslag van den penningmeester den heer A. Groot bleek, dat door overlijden en ver trek het fonds 4 Leden verloor, waar tegenover een aanwinst staat vain 10 ledön, zoodat het ledental thans 90 bedraagt. De ontvangsten bedroegen met de ge kweekt© rente van de reservekas f 529.87, terwijl de uitgaven bedroegen f 519.89i/2, zoodat trots de vele uit- kecringen toch nog ean klein batig saldo vilei te boie- ken, dank rij den steun van.' begunstigers en de flinke kas. Het fonds beschikt thans over een kapitaal van f 1762.21, Het aantal uitkeeringen bedroeg aan 18 fonds led m 77 tot een totaalsom van f386. De rekening door de jhieeren C, Kroon en P. Roos nagezien en in orde bevonden, werd onder dankzegging aan den penning meester goedgekeurd. De secretaris, de heer S. Brugman, brengt vervol gens verslag uit over het jaar 1914, waarbij spr. aan het slot de loden krachtig oowekt vooral jónge leden 'ot het fonds te doen toetreden. In het bestuur werden herkozen de heeren C. Kroon, T. Smit, A. Bart en C. Groot, en in den Raad van Toericht de heer P. Meereboer. Voor zooverre aanwezig, nemen df\ hekozenen hun benoeming opnieuw aan. Twee haJfjtiarlijksche vrijstellingen werden door hef lot toegewezen aan de heeren C. Groot en A. Groot. De rondvraag geeft aanleiding tot bespreking der contributie-iinning, wat tniet geregeld blijkt te gaan. Het bestuur zal in dezen de noodige maatregelen treffen. Hierna sluiting. hoog water. Te Angerlo is gisteren de waterwacht ingesteld. Tal rijke binnenwegen staan blank. UitArnhem meldt men van gisterenDe Rijn blijft thans vallende, De Ct meldtUit BoxtelHet water be gint hier nu gelukkig wat weg te vallen. De Bossche steenweg is om zoo te zeggen zoo goed als dróóg, men kan daar nu goed droogvoets passeeren, maar over den Eindhovenschen Steenweg stroomt het water nog heen, doch hier en daar komen ook reeds droge vakken. De weg heeft veel geledien en is erg stuk geslagen door den vrij sterken ^stroom, zoodat het daar vóór vóer- tuigen lnog steeds gevaarlijker is, doch' met nog ©enige centimeter? val komt die weg ook spoedig droog. Uit Megen: Ten gevolge van de hooge water standen in deze streken is de communicatie met Gel derland voor voertuigen nog steeds verbroken. De post- wagendienst kaft nog niet op Oss plaats Jiebben door den hoogen waterstand in de Berchemsehe Steeg, maar geschiedt op Ravenstein. Ook de Ooijensche post gaat nog over Megen. De Maaskantbewoners gevoelen weer als de ongemakken van het overtollige water. Uit Veen: Het water is de laatste dagen veel ;estegen en hiervan wordt veel ongerief ondervon den. Met moeite moeten stoombooten worden gelst en geladen. Ook de overtocht met de veerpont ondervindt veel vertraging. Üil Hardegarijp De peilschaal alhier wees Don derdagmorgen een waterstand aan van 85 c.M. boven Z. F. In ido meeste huizen (Staan de kelders blank en heeft men daaruit alle goederen moeten verwijderen. Sommige huizen zijn door bakkers, winkeliers en „de post" niet meer te bereiken. Uit Weidum: Tengevolge van de aanhoudende zuidelijke winden is het water in de Snoekerweg zoo danig 'gestegen, dat sommige gedeelten van den trek- weg niet te passeereu*zijn. Op niet zoogenaamde Nieuw- land staan onderscheidene stukken land blank en heeft men de daar weidende schapen moeten bergen. Het vervoerd der melk geschiedt voor een groot deel te water. Uit GaasteelandOp de boerderij van den vee houder S. Falkena kwam het vee tot aan de uiers in het water te staan, zoodat men .genoodzaakt werd, de dieren naar elders te vervoeren. Bij1 verschillende boeren Ie Nijewirdum rijn de beeslen onderdak gebracht. Uit Oudega (Small.): Het water is nog gestegen in den grooten Jan Durkspolder. De drie woningen zijn verlaten. In twee staat het water ter hoogte van. de vensterbanken. Uit Utrecht: Het hooge water rondom de stad speciaal ror.dom het oostelijK gedeelte, is, meldt het „U. D." al heel wat van zijn macht kwijt, Woens dag stond nog al het land vanaf don Biltscben weg tot achter het Sint-Anlhoniegasthuls blank. Thans reeds nietsjnecr daarvan. de groote lèentng. Naar wij vernemen, aldus de N. R, Ct., zal de 5 pots. Nederlandsche Staatsleening 1914 in de volgen de coupures worden uitgegeven: 200.nno f 1000 f 200.000.000; 100.000 ft f 500 f50 millioen; 50 duizend h f 200 f 10.000.000; en 160.000 ft f 100 f 15.0(30.000. Met het verlangen van Inschrijvers, om bepaal- „3 coupures te ontvangen, zal zooveel mogelijk reke ning worden gehouden, mits do wensch daartoe zoo spoedig mogelijk aan den agent van het ministerie van financiën worde kenbaar gemaakt. kazernebrand. Gisteravond halfzes is er te 's-Hertogenbosoh branc uitgebroken in de artillerie-kazerne aan de Mortel. De bovenverdiepingen zijn geheel uitgebrand. Het dak is ingestort. Ruim 8 uur was men den brandmeester. De N. R. Ct. meldt nog nader: Ruim halfzes, juist nadat de manschappen het middagmaal hadden gebruikt, werd er brand ontdekt op de zoldering van den linkervleugel tan de Mor telkazerno, waar tijdelijk 400 manschappen van de houwitserafdceling waren ondergebracht. In een mi nimum vantijd stond de geheele zoldering, welke niet van het overige gedeelte van het gebouw is af- gesoheiden, in lichtelaaie. De Mortelkazerne Is een oud gebouw, dat voor den dienst is afgekeurd, maar met het oog op de eischen der mobilisatie weer in gebruik was gesteld. Zoodra de brand ontdekt was, ontstond er een groc te opschudding in de volkrijke aohterbuurt. Men zag de menscben hun meubeltjes vol angst uit het huis dragen. De gemeentelijke brandweer en die der militairen togen spoedig aan het hlusschingBwerk, doch men begreep al ras, dat .tegen zulk een geweldig vuur niets was uit te rich'tcn. Gelukkig heersohte er vol komen windstilte, zoodat de vlammenzee recht om hoog golfde, en er geen oogenblikkelijk gevaar soheen te bestaan oor de belendende gebouwen. De brandweer bepaalde zioh in hoofdzaak tot de bevel- liging vau de omliggende gebouwen en het looali- seoren van den brand tot de kazerne. De opgewondenheid werd nog grooter, toen er knallen, als gevolg van hot ontploffen van aanwe-» zige scherpe patronen, gehoord werden. De patro nen sloegen daarbij uit het dak .De voorraad scher po ammunitie was bijtijds in veiligheid gebracht. De manschappen hadden ook hun uitrustingen en eigendommen in veiligheid kunnen brengen. Zij hiel pen onversaagd aan hot blusschingswork mee. Onder donderend geraas stortte tenslotte het door het vuur geheel verteerde dak in. Onmiddellijk werd dit instorten gevolgd door een vuur- en vonkenre gen, geweldig en schoon tegelijk. Omstreeks 8 uur had het vuur zich voortgeplant tot op de tweede verdieping 'en op het oogenblik waarop dit telegram wordt afgezonden (half negen) woedt het vuur nog steeds hevig voort. Er is geen I hoop, dat er van het gebouw nog iets bruikbaar zal i overblijven. Met zekerheid valt echter te zeggen, dnt de belendende huizen, dank zij het krachtige optreden van do brandweer en de militairen, ge spaard zullen blijven. De oorzuak van don brand is niet bekend, maar men vermoedt, dat de brand hieraan te wijten is, dat het nieuwe stroo, hedenmiddag op zolder go- bracht, te dicht bij een hard brandendo kachel is (gekomen. Hetgeen van het nachtleger en de uitrustingen werd gered, werd overgebracht naar de militaire rij baan, Daar zuilen ook de militairen voor een groot deel onderdak krijgen. De kazerne is het eigendom der gemeente 's-HerT togenbosoh. Gemengd Nieuws. pokKen ie weenen. Uit Londen, 22 Januari. Uit Bern wordt aan de Morning lJsot geseind, dat de pokken te Weenen al meer slachtoffers maken. Tussehen 10 en 16 Januari weredn 150 gevallen officieel taangegeven. De epi demie beperkt zich niet tot Weenen. Het publiek verwijt den autoriteiten, dat ze pogen den toestand te bemantelen. schip vergaan. Uit Stockholm. 21 Januari. Het Zweedsche stoom schip „Drott" van Gefle is in de Botlinische Golf op een mijn gestooten en gezonken. Vijf man van de equipage, waaronder de kapitein, zijn om het leyen. gekomen, de anderen zijn gered. Twee man werden gekwetst. In Frankrijk. De oorlog is weer een nieuwe phase ingetreden. Het is nu de beurt weer aan de Duits obers om aan I© vallen. Het offensief der bondgenooten heeft niel voel verandering in den stand van zaken gebracht. We zullen zien of liet de Duitschers nu beter zal geluk ken. Van verschillende kanten komt liet bericht dat de Duitschers nu al op al zullen zetten. Nu of dat veel verandering zal brengen in hun rechtwijze, valt te be twijfelen. Tot dusver nebben rij steeds met volle ambitie hun werk verricht. Het directe oorlogsnieuws begint weer met een klacht over hel slechte weer en dan spreekt het Duitsolic legerbéricht van afgeslagen aanvallen der Franschen. In de Vogezen hebben de Duilschers bij Senhheim een klein succes behaald en 2 officieren en 125 man ge vangen gemaakt. Hel Fransche communiqué vertelt ons evenmin iels" bijzonders. Op den weg inaar Lombartzijde rijin' de bondgenooten gevorderd. Bij Soissons geen verandering. Een loopgraaf is hernomen- een aanval \s afgeslagen. In het bosch Le Prétre heeft de vijand eeu loopgraven hernomen en verder niets. En op 'het Oostelijk gevechtsterrein: toestand on veranderd. telegrafisch weerbericht, naar waarnemingen verricht in den morgen van den 23 Januari 191o, medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 755.4 te Ilernosand, laagste barometerstand 745.9 to Groningen. Verwachting tot den avond van 24 Januari. Zwakke tot matige, veranderlijke wind. Nevelig tót zwaarbewolkt. Aanvankelijk weinig of geen neerslag. Temperatuur om het vriespunt. Plaatselijk Nieuws. paaschtentoonstelling. Op de loterij onzer Paaschten toonstelling is de Ko ninklijke goedkeuring ontvangen. geslaagd. Mej. A. v. Grafhorst alhier, is na afgelegd gunstig examen, aangesteld als hulp-telegrafiste te Amsterdam. bevolking. Loop ider bevolking gedurende het jaar 1914: De bevolking bestond; op 31 December 1913 uit: 1533 m., 1626 vr., totaal 3159. Zij vermeerderde gedurende bet jaar door: geboor ten 40 m., 46 vr., tot 86; vestiging in de gemeente 162 m., 151 vr.. iotaal 313. Vermeerdering 202 m,. 197 vr., totaal 399. Verminderde door: overlijden 2o m., 15 vr., totöai 41;. vertrek uit de gemeente 165 m., 150 vr., totaal 315. Vermindering 191 m., 165 vr., totaal 356. De bevolking vermeerderde dus met: 11 ra.;. 32 vr., totaal 43 en bedroeg op 31 December 1914: 1544 m.., 1658 vr., totaal 3202. Gedurende bot laar weidein 28 huwelijken gesloten en één geborene als levenloos aangegoven. verkocht. Het café op de Nes alhier van den heer j. Leijen, is in eigendom overgegaan aan den heer D. Vries te Barsingerhorn. Marktberichten. BROEK OP LANGENDIJK, 22 Januari. Roode kool f 2.40 a f 11, gele kool f 2.20 a f 9. witte kool f 3 a f 12.20 per 100. Uien f 4.70 a f 5.40 per baal. NIEUW LEVEN, Station NOORDSCHARWOUDE 22 Januari. Roode kool f 14.50 a f 45, 2de soort f 41.50 a f 13, kleinen f 2.50 a f 10.50, gele ko.ol f 12 a f 13.25, 2de soort f 0 50 a f 11, kleinen f 2.75 a f 9, Deensohe witte f 12.50 a f 13.50, 2e soort f 10 a f 11, kleinen f 2.50 a f 9 per 100. Grove uien f 5 a f 5.25 per 50 KG. WARMENHUIZEN, 22 Januari. Aangevoerd: 6350 stuks roode kool f 2 a 13.90, 2700 stuks gele kool f 2.50 a2.80. 750 stuks witte kool f2.90 per 100, 60 baal uien fO.75 a 4.85 per baal, 67 zak roode kool f 1.01 per zak. ALKMAAR, 22 Januari. Kleine fabriekskaas f 40.50, kleine boerenkaas f 37.50, commissie boerenkaas f 39, middelbare boere ïas f 38.50. Handel zeer vlug. Aangevoerd 129 stapels, wegende 79764 KG. Graaumarkt. Aangevoerd 198 HL. Tarwe f 13.a f 13.75, haver f 7.80 a f 8.40, bruine boonen f 11.75 a f 14,25, citroenboonen f 20, witte boonen f 23.50, groene erwten f 17.50 a f 20, grauwe erwten f 25. ALKMAAR, 23 Januari. 6 Paarden f 100 a f 450, 10 koeien f 230 a f 310, 15 schapen f 12 a f 32, 41 nuohtoro kalveren f 8 a f 24, 29 magere varkens f 24 a f 32, 140 biggen f 0 tot f 10.50, kipeieren 7 a 7 cent per stuk. Boter 82% a 92% cent per halven KG. Burgerlijke Stand. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 19 tot 22 Januari 1915. GeborenCornelis Jacobus, z. v. Jacobus Moreboer en Anna Catli.i.ina Nieir/enburg. Thoodcr.is, z. v. Arim Haring en Evie Schouten. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. GeborenBregtie Maartje, dochter van Jan Vader en Maartje Aris. Simon, zoon van Johannes Jacobus de

Schager Courant | 1915 | | pagina 2