Rugpijn is nierpijn. Ingezonden Stukken. Reclames. vinden, de Haagsohe dameswereld in opschudding. Eerst trachtte de directie met een zacht lijntje do dames te bewegen tot het gebruik van dopjes. De conducteurs werden beladen met deze nuttige voorwerpen, om ze, oindien noodig, te verkoopen. Doch helaas, zonder gevolg, lntegendeol bleek deze zachte dwang op het schoone geslacht gewerkt te hebben als een roode lap op een stier, want na deze maatregelen constateerde men een kolossale toeneming van het aantal onbeschermde hoedepen- nen Het werd nu voor de heeren bepaald levensgevaar lijk zich in het binnenste van een tramwagen te be wegen .Het werd der H. T. M.-directie to kras. Waarschuwingen werden nu gedrukt en in de wa gens opgehangen, dreigende met f 26 boete bijaldien een het waagde mët een uit den hoed stekende punt de tram binnen te stappen Dat zou de dames toch wel afsohrlkken. Hesultaat.... nihil. En. thans, nu <men alles geprobeerd had, heeft men de hulp van den Heiligen Hermandad ingeroepen, om roet diens sterken arm de voorschriften te doen eerbiedigen. En zoo gebeurde het dat Donderdag verschillende tramwagens beklommen werden door streng uitziend politiedienaren, die do wagens binnenkwamen en met argus-oogen de sierlijke dameshoeden monsterden, of niet ergens een gevaarlijk dreigende punt uitstak. De oogst was rijkl Bijna in alle tramwagens hadden de agenten suc ces, zoodat naar we vernamen het aantal slachtof fers, wier namen als wetsovertreedsters genoteerd werden enkele honderden moeten bedragen. Wie niet hooren wil, moet voelen.... DUITScnE LUCHTSCHEPEN Naar wij vernemen, heeft de Nederlandsche Re- geering, in verband met het vermoeden dat de in den nacht van f9 op 20 Januari boven Nederlandsch grondgebied waargenomen zich in oostelijke richting bewegende luchtvaarders deel uitmaakten van de Duitsche strijdkraohten, Hare Majesteits Gezant te Berlijn opgedragen zulks ter kennis van de Duitsche Regeering te brengen, opdat een onderzoek naar 't gebeurde worde worde ingesteld. UIT MAASTRICHT. Men meldt aan het Hdbld.: Nadat in de eerste maanden van den oorlog vele Belgische onderwijzers bierheen zijn gekomen uit de buurt van Luik, van die gemeenten, waar de scholen verbrand zijn of geen kinderen meer zijn om die te bezoeken, zijn het nu onderwijzers uit Verviers en omstreken, die naar hier zijn gevlucht. Tot 14 dagen geleden was het te Verviers nog zeer kalm en ging iedereen rustig zijn gang. Maar daar werden op eenmaal 100 mannen, allen beneden 30 jaar, op het Stadhuis ontboden. Vóór dien tijd had den zij allen een verklaring moeten teekenen, dat zij de wapenen niet tegen de Duitschers zouden op nemen. Die 100 mannen kwamen niet moer terug; zij werden gevangen genomen en volgens zeggen van de gevluchten naar Duitschland gevoerd. Zoodoende trachtten alle mannen, die binnen dien eleftijd vie len, zoo spoedig mogelijk de grens over te komen. Dl moest natuurlijk zonder pas geschieden en ging ln de meeste gevallen met groote moeilijkheden ge paard. Door tussohenkomst van hot plaatselijk oomite zijr te Maastricht 6 onderwijzers aan het werk gezet, nl. van de Broederscholen, 2 aan de Augustijnen, waai aanvankelijk door dames slechts halve dagen werd les gegeven, maar nu geregeld school wordt gehou den en 1 aan de openbare school voor betalenden in de Spilstraat, waar nu alle Belgische kinderen, in oen klas veroonigd, van een Belgischen onderwijzer les krijgen. Velen zijn met hunne gezinnen naar En geland vertrokken, in de hoop daar werk te vinden. Maar er zijn nog veel onderwijzeressen, die voor moeders of zusters te zorgen hebben en wien het co mité graag werk zou verschaffen. Veel kinderen van onderwijzers zijn gratis ln in richtingen in Limburg opgenomen. VERSPREIDING VAN MOND- EN KLAUWZEER DOOR MILITAIREN. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft de aandacht van zijn ambtgenoot van Bln- nenlandsche Zaken gevestigd op de omstandigheid, dat inkwartiering van militairen bij veehouders een gevaar kan opleveren voor de verspreiding van het mond- en klauwzeer. Deze gaan ton minste eenmaal per maand met verlof naar hunne haardsteden. Is daar mond- en klauwzeer, dan bestaat er kans, dat zij de smetstof overbrengen naar de plaatsen, waar zij zijn inge kwartierd. Om dit gevaar weg te nemen, althans te beperken, waren, voor zooveel mogelijk, veehouders van in kwartiering vrij to stellen. Uit den aard der zaak zal bot in sommige gemeenten niet wel mogelijk zijn geheel aan dit verzoek te voldoen, maar wan neer de aandacht hierop gevestigd wordt, vlei ik mij, dat alles zal worden gedaan om langs dion weg uitbreiding van het mond- en klauwzeer tegen te gaan; inzonderheid zoude door den burgemeester aan den plaatselijken commandant kunnen worden so van inkwartiering, als ter plaatse, waar zij hun verzocht de militairen op te dragen, zoowel ter plaat Be, waar zij hun verlof doorbrengen, elke aanraking met vee te vermijden, VREEMDE HANDELAARS. Voor eenige weken werden, naar de Geld. bericht, door een Engelschman te Brest bij Boxtel, 10.000 paar mansklompen besteld voor het Engelsche leger. Nu de verschillende klompenmakers deze flinke partij gereed hebben, laat de kooper op zich wach ten. Telegrafisch verzochte inlichtingen bleven alle zonder resultaat. VAN DE BELGISCHE GRENS. De correspondent der Maasbode te Bergen-op-Zoom meldt: Van gezaghebbende zijde vernam ik te Antwerpen, dat de goedkoopte in levensmiddelen, vooral van vleesch, aldaar spoedig gedaan zou zijn. De goed koopte van vleesch was toe te schrijven aan het feit, dat de boeren op groote schaal hun koeien slachtten, om daardoor confiscatie van de zijde der Duitschers te voorkomen. Zelfs waren mijn zegsman gevallen bekend, dat koeien voor 50 cent verkocht De plaatsen aan tafel werden hoe langer hoe meer bezet, meest door jonge dames en heeren. Naast juffrouw Schmidt kwam een oudachtig en welge daan uitziend heer te zitten professor Essinghau- ser. De beide stoelen naast Ella bleven heel lang leeg. Dan werden zë door een jonge mijnheer met zwarten puntbaard en een heel gracieuse dame in genomen. Haar zeer regelmatig gezicht was zeer aan trekkelijk. Zij werden aan Ella voorgesteld als mijn heer Von Marwede en juffrouw Roth. Professor Essinghauser richtte eenige beleefde vra gen tot Ella. Het kwam tusschen hen tot een kort onderhoud. Maar steeds meer werd Ella's belang stelling getrokken door wat er rond haar voorviel. De zwarte Hagenbach dronk haar toe, met een vriendelijk knikje. Ella lachte vriendelijk tegen het jonge meisje, dat haar zeer goed beviel. Dikwijls werden haar oogen ook naar Lenchen Munsow ge trokken. Elk die kwam, werd dadelijk bediend, hetzij door het dienstmeisje of de dochter des huizes, alles liep als van een leien «dakje. Praten deden zij op alle kanten van de tafel met elkaar en soms ging het er zeer levendig toe, er was maar een en kels die zweeg. De heer met den zwarten baard, die al zat te eten, toen Ella binnenkwam, was nu een plaats aan het raam gaan zoeken en las daar zijn brochure verder. Naast hem op de vensterbank lag een sigaar bij een nog niet gevulden koffiekop. Ella bemerkte nu een papier aan den wand, waarop met groote letters: Men wordt verzocht, gedurende het eten hier niet te rooken. De man wachtte blijk baar zeer geduldig en zijn lectuur interesseerde hem blijkbaar zeer. werden. Binnen enkele dagen voorzag mijn zegsman dan ook een dreigend gebrek aan voedingsmiddelen. Te Valenciënnes was de toestand zoodanig, dat hongersnood nabij was. Nu reeds was er gebrek aan alle eerste voedingsmiddelen. Aan boter werd niet meer gedacht; de bevolking gebruikte melasse, die uren ver van de raffineerderijen gehaald werd. Sedert 24 Augustus had geen enkele bewoner van Valenciennes kunnen correspondeeren en Is er geen enkel blad meer verschenen. Het bij zich hebben van een dagblad is verboden op straffe van gefu silleerd te worden. De zwaargewonde Fransche soldaten, die nog steed" in het hospitaal to Valenciennes vertoefden, zijn Vrijdagmorgen om 11 uur naar Berlijn overge bracht .Zij moohton geen afsoheid nemen, zelfs niet van hun naaste familieledon. 1 ANNA PAULOWN.A. Do uitslag der verkooping ten overstaan van den notaris J. van der Veen te Alkmaar van een woon- en winkelhuis, schuur en erf te Anna Paulowna, groot 16 aren, eigendom van den heer W. Kleijn, is geweest, dat kooper werd de heer Th. A. Smits, aldaar, voor de som van f 2460. DE GROOTE LEENING. De groote staatsleening is zoo vernemen wij van de best-ingelichte zijde geheel hier te lande geplaatst; niet sleohts zijn de geruchten, als zou het buitenland een deel daarvan voor zijn rekening genomen hebben, volkomen ongegrond, doch zelfs uit Indiè is niet voor een noemenswaardig bedrag ingeschreven, hetgeen dan ook geheel met de op vattingen der regeering strookt, die immers met de mogelijkheid eener eigen Indische leening had reke ning te houden. Eerlang zal een statistisch overzicht gegeven wor den, waaruit zal kunnen blijken, hoeveel in de groo te steden en in andere deelen van ons land is on dergebracht en hoe groot het aantal inschrijvingen is. Echter mag reeds thans aangenomen worden, dat het werkelijke cijfer der inschrijvingen het eindoijfer dier statistiek aanmerkelijk zal te boven gaan, aangezien ongetwijfeld verschillende commis sionairs in effeoten gemakshalve een aantal klei nere inschrijvingen als een preferente inschrijving in f 10.000 hebben aangegeven. N. R. Crt. VERLOF VOOR MILITAIREN. In verband met het groote aantal verzoeken, die den laatsten tijd worden aangeboden om verlof voor militairen, die in gewone omstandigheden eigenaar zijn van een zaak, belast zijn met het beheer van een zaak of met ae administratie van een of ander bedrijf, en ten einde deze militairen in staat te stellen de balans op te maken of orde te stellen op bun administratie, heeft de opperbevelhebber van land- en zeemacht bepaald, dat in de maanden Januari en Februari, door de korpscommandanten om bovengenoemde redenen een verlof van ten hoogste 8 degen kan worden verleend. Ten einde voor dit verlof ln aanmerking te ko men, ia het noodig, dat de dienstplichtige door den burgemeester van de gemeente, waartoe hij be hoort. de noodzakelijkheid van een dergelijk verlof kan doen staven Het is noodzakelijk, dat de verloven zoodanig voor de verschillende aanvragers gesohikt worden, aat de dienst daardoor zoo weinig mogelijk bezwaren onder vindt. BROODPRIJZEN. In verschillende plaatsen van Friesland is de prijs van bet wittebrood weer met 1 oent per stuk ver hoogd, SPOORWEGVERKEER MET DUITSCHLAND. Men schrijft uit Winterswijk aan de N. Gt.: Aan den aanvoer per spoor uit Duitschland kan men het egbrek aan arbeidskrachten nog niet mer ken, want het totaal aantal binnenkomende wagens was nog 160 grooter dan voor 14 dagen. Wat kolen betreft, werden alleen aangevoerd die soorten, waar voor weinig arbeidskrachten noodig zijn, voorname lijk groote bunkers, vet- en fabriekskolon, terwijl, de aanvoer van cokes grooter is dan ooit. Eierkolen en anthraciet ontbreken bijna geheol, terwijl ook briquetten in kleniere hoevoelheid dan anders aan gevoerd worden. De aanvoer van diverse goederen houdt nog al tijd gelijken tred met dien van de laatste weken. Van allerhande zien wij hier op het emplaoement staan, vooral machinerieën en onderdeelen, groote petroleum- en benzlnevaten enz. De 65 binnenkomende treinen (60 de week te vo ren) brachten 1707 wagens met kolen, cokes en bri quetten aan tegen 1650 voor 14 dagen, terwijl voorts 330 wagens beladen met allerhande goederen bin- nonkwamon. torwijl er Zondag bovendien volkomen Zondagsrust was. EEN KOSTBARE VONDST Donderdagmiddag zag lomand ln het water der Kei zersgracht te Amsterdam eenige bankbiljetten drij ven. Ken politie-agont werd gewaarschuwd, die on der proote belangstelling van het publiek voorzich tig zijn dreg liet zakken en de papiertjes een voor een opvischte. Het bleken drie biljetten van f 200 en oen san f 10 te zijn. De briefjes werden op het politiebureau Stadhouderskade gedeponeerd en den naam van den eerlijken vinder werd ln het notitie boekje van den politie-beambte genoteerd. Later op den middag meldde een vrouw zich aan. Door een onhandigheid waren de biljetten te wa ter geraakt. Tel. MAATSCHAPPIJ ZAADHANDEL. Van de Maatschappij Zaadhandel vanouds De Ko renbeurs te Alkmaar, is de voorjaarsprijscourant verschenen van allerlei Tuin-, Bloem-, Gras-, Kla ver- en Landbouwzaden. Een lange opsomming van allerlei zaden in een gemakkelijk overzicht, geven een goed idee van wat op dit gebied deze zaak pres teert DURE VISCH. Wegens de duurte van de vsich in Engeland heeft kardinaal Bourne de Roomsch-Katholieken in En geland ontheven van de verplicnting om Vrijdags en in de "Vasten visch in plaats van vleesch te eten. Ella zelf at met groote «appetijt, zij had honger gekregen en ook de wijn dien juffrouw Schmidt haai inschonk, smaakte haar bijzonder goed. Maar meer en meer zag zij alles door een lichten sluier en drongen haar eigen gedachten, alles wat zij zag op den achtergrond. Zij maakte ook kennis met de hospita der inrichting, mevrouw Weltevreden, eene statige dame met diepe altstem, die zelf kookte en alles klaar maakte, maar nu, nu het eten bijna was afgeloopen, eens naar haar gasten kwam kijken om te hooren of alles naar genoegen was geweest. Juffrouw Schmidt bleef langer zitten dan anders haar gewoonte was. Maar zij wilde niet dringen om heen te gaan en bovendien de flesch wijn was nog niet half leeg. Zij monterde daarom Ella aan, om nog eens in te schenken. Allen waren bijna heen gegaan, toen ook eindelijk juffrouw Schmidt met Ella opstonden. Men groette kort en ging. Mijnheer Von Marwede en juffrouw Roth bemerkten niet eens dat Ella naast hen opstond. Zij kibbelden hevig zij wilde 's avonds naar het theater en hij had met dit regenachtige weer daarin geen lust. „Nu, lieve kind, nu moet je wat gaan rusten," zeide juffrouw Schmidt, toen zij weer in het ate lier waren aangekomen. „Ik ben eigenlijk niet moede." „Maar eigenlijk wel niet waar? Na een reis als vannacht moet ge'wel moe zijn en bovendien ik ben gewoon om na tafel een half uurtje te droo- men."" „Thuis mocht ik dat niet ook zelfs niet na een bal," zeide Ella. ,Als je wat ouder wordt, leer je zulke dingen wel SMOKKELMETHODEN. Uit de aanbiedingen, viaia Daiilsche handelaren of reizigers bleek het. dal de mogelijkheid bestond oan per spoor naar Duitscakmd uit te voeren verschillende ver- bruiksartikelen en koopmansgoederen, welke in ons land op grond' van, do betreffende bepalingen, omtrent contrabande en dergelijke ten uitvoer verboden waren. Aan verscliiliende personen In Nederland namelijk werd verzocht een wagonlading levensmiddelen, leder, koper of zelfs gietijzeren voorwerpen, die een sterke over eenkomst vertoonden, met een zeker soort projectielen (een bepaald model behoefde slechts nagegoien te wor den), te verkoopen tegen contante betaling. Men üiad hier te lande slechts te zorgen, dat de wagon geladen werd; die kooper aanvaardde alle verdere risico wat den uitvoer naar Duitschland betrof. Nu Is het een. feit, dat geen trein naar het buitenland vertrekt, of hij wordt door de belastingambtenaren zoogenaamd uit geklaard. De inhoud der wagens wordt gedeclareerd op vrij-aangiften ten uitvoer of er zijn documenten bij, die den uitvoer wettigen. Zoonoodig heeft verzegeling plaats van de wagons. Zooi is het dus theoretisch onmogelijk, dat er goederen liet land verlaten, waarvan de belasting ambtenaren geen kennis dragen. Practischl echter blo ken de handelaars in contrabande en" andere ten uit voer verboden goederen over middelen te beschikken, welke maakten, dat een voor vertrek gereed1 zijnde en door de ambtenaren uitgeklaarde trein nog een wagon extra kreeg, of wel dat een onder geheim,zin nige omstandigheden geladen wagen met den uitvoer gedeclareerd vnjgoed nog werd aangehaakt. Donderdag werd aan t station Venlo zulk eten uit voer bijtijds verhinderd. Door mopperende spoorweg ambtenaren attent erop gemaakt, dat er met een nog" aan te haken wagon iets „niet iinl den haak" was, vernam een der belastingambtenaren, dat een Duitscher den spoorweglui in pen afgeloopen nacht had gevraagd om den betreffendm wagon van een anderen tredn los te maken en aan den nu voor vertrek gereed1 staanden te koppelen. Het geval was wat verdacht en bij' onderzoek bleek den betasting-ambtenaren, dat onder de lading bloem kool in den wagon 1000 pond bovenleer was verbol gen voor e*en waarde van 3000 gulden. Daarop verder aenzelCden trein nagaande, vonden de ambtenaren een tweeden wagon niet versche groenten, waaronder voor een waarde van 1800 gulden aan erwten, gemengd met gedroogde wortelsnippers, was verborgen. BELGISCHE GEÏNTERNEERDE OFFICIEREN. Onlangs hebben wij' gemeld, dat zes geïnterneerde Belgische officieren, o.w. een luitenant-kolonel, tot den stand van soldaat zijn teruggebracht in verband met hun houding aan 't front. Thans zijn zijl weer im hun rang hersteld en1 ver trokken gisteren van Leeuwarden naar Amersfoort. EEN ICNGELSCH STOOMSCHIP GETORPEDEERD. Een Duitsche onderzeeër heeft het Engelsche stoom schip „Dumvaxd", 13 mijlen, ten westen van het vuur schip Maias in den grond,1 geboord. De onderzeeër toeft tot volk gered' en overgegeven n hiet vuurschip. Door een loodsboot is do bemanning van daar te Hoek van Holland geland. HOOGWOUD. Indertijd ls door B .en W. dezer gemeente aan de direotie der Holl. IJzeren Sp.-Maatschaiïplj aange vraagd een zijspoor te willen aanleggen bij het tram- station alhier. Thar? is mot het werk begonnen en zal een en ander met het oog op het lossen en laden van vee en goederen een groote verbetering te weeg brengen. HOOGWOUD. De Veroeniglng Ziekenfonds heeft dezer dagen hare gewone vergadering gehouden. Na verschillen de zaken te hebben afgedaan kwam aan de orde de rekening van den penningmeester. Deze werd nage zien en in orde bevonden door de hoeren Vau Leeuwen en Kollenberg, waarna goedkeuring volg de. De ontvangsten hebben bedragen f 122.20% en de uitgaven f 46.14, zoodat er oen voordeelig saldo was van f 76.06%. Tot bestuurslid werd daarna her kozen de heer K. de Boer. Tenslotte werd nog eenige bespreking gehouden over een paar artikelen vun 't reglement. Besloten word het volgende Jaar de wet aan een herziening te onderwerpen. WAARD EN GROET. Naar wij vernemen, zal bij de a.s. verhuring vati het grasgewas enz., als nieuwe voorwaarde worden gestold: vooruitbetaling van huur, namelijk Jaarlijks in April, tovens zal de mogelijkheid bestaan, om dq peroeelen dijk tweemaal te mogon hooien, mits de noodige hoeveelheid kunstmest gestrooid wordt. Aan de beurt von aftreding zijn dit jaar de hoe ren G. Boers Cz. te Sohagen als Heemraad en de hoeren 1'. Wit en P. Schaap, beidon te Winkel, als Hoofdingelanden. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik u om eenige plaatsruimte voor onderstaande regelen, bij voorbaat mijn dmnk. In uw courant van Woieinsdag j.1. staat een verslag van eene te Hoogwoud getliioudein vergadering van land eigenaars en -gebruikers. Bespreking de hooge water- stond enz... Im dat verslag staat, dat de toer S. Glas, hoofdingeland, zegt: De bemaling is maljg en wordt steeds matiger door de meerdere ondeirbomallng, het geen met voorbeelden wordt aangetoond. Waarin die voorbeelden bestonden, wordt niet vermeld door den verslaggever. Dit spijt mij als belangstellende zeer. Vrij goed bekend zijnde met den. toestand in die Vier Noor derkoggen, kan ik im de onderbemaling in de laatste 25 a 30 jaar weinig verandering vinden, behoudens één uitzondering. Er is het Vorige jaar een motorbemaling ingericht te Hauwert voor een drietal aldaar bestaande polders. De drie molens bleken niet langer bij machte het overtollige water weg le houden. Waarom niet? Om dat in die polders eenige bron gasinstallaties hun water loozen. Dit is ook een van de redenen waarom in De Vier Noorder Koggen tot water niet zoo spoedig weg Ss als vroeger. In onzelni polder toch' waren in. tot begijn van hef vorige jaar reeds ongeveer 220 brongaswellef die dagelijks oen waleropbrangst leveren tegen de ma tige berekening van '160 Liter per minuut, te 160 x 220 totaal per minuut 35200 Liter of 35.2 kub. M., per uur 35.2 M8 X 60 te 2112 M3., alzoo per etmaal 2112 x 24 is 50688 M8. Bij! regen en stormachtig weer, wer ken deze wellen hef krachtigst, zoodat er in dezen natten winter nog dagelijks bijna 51000 M3. water ala een extraatje door onze watermachimeö verwerkt moeten worden. Een tiende deel ongeveer van deze wellen be vinden zich in den binnenpolder onder de banne Hoog- en Aartswoud. Bij een dagelijkscton watcraanvoer van ongeveer 5000 M8. behoeft tot dus geen verwondering te wekken dat daar de waterstand dezen winter ab normaal hoog te. Wanneer we dam eens nagaan hoe treurig de toestand van vete slootem gesteld Is, waarbi dan nog gevoegd kan worden de vroeger begane fou om 2 stoomgemalen naast elkander te plaatsen, waar elders toch oen goede gelegenheid was ora er één te plaatsen, dan begint men te begrijpen dat het mo gelijk is dat do stoomgemalen stil staan, terwijl terwijl men elders 20 tot 30 c.M. boven Koggepdl staat. Wan neer het bestuur der Vier Noorder Koggen zijne wa terwegen zoo go cd onderhield als hij' dat zijne straat wegen doet, zouden, zulke toestanden kunnen worden voorkomen. Nu echter belangrijke stroowislooten lang zaam aan, bijna geheel dicht'zijn gegaan, waérdoor hot water soms een grooten omweg moet maken eer Wet bij bet stoomgemaal te, zal het vrij' zeker groote uitgaven veroorzaken, eer de toestand liter normaal genoemd kan worden. Dit bedrag zal weinig minder zijn dan het nieuwe stoomgemaal, heeft gekost. Nogmaals mijn harte!ijken dank voor de plaatsing. EEN BELANGSTELLENDE. EEN STAALTJE VAN DUITSCHEN OORLOGS HUMOR. Tn het „Artilleristische Monatshoft" van Decem ber komt het volgende gedicht voor In het plat- Dultseh: Dlcke Bertha heet lok tweeunveertig meet iok wat lok kanri, dat weet lek, Söben mileu schiet lek. Steen und Ison freet lek, diokb muorn biet ick. Grote! Löoker riet ick. dusend mann de smiet lek! Beuse KlÜten kok ick, Blitz und Donnor mok lok, heete Suppen broo iok, Wiete Reisen doo lok, Erst vor Lüttick stunn ick, Huy und Namur funn lek. 0(k Givet dat seolig iok Un Maubouge kreeg ick. Vor Antwerpen stoli iok, No Paris hen go ick, 0!k no Londen, glüuf lok. Op den Dag, dor teuf lok! Ts dat Dng, denn brumm lok, ls dat nacht, denn Summ lek, ganz verdiibelt, meen iok, mienen Kaiser deen ick, dicke Bertha heet ick! Wat ick kann, dat weet iok! DE SPAANSLinü KONINGIN ZIEK Do Koningin vain Spanje, haar kinderen, prinses Beatrix en prins Jalnc en de infante Beatrix van Saksen-Coburg zijn lijdende aan roodvonk. Vermoedelijk hebben de «.oningin en de infante bij een bezoek aan de armen te Madrid die nu doof den oorlog ook al duchtig hebben te lijden cle besmetting opge daan, die <daarnu op de kinderen overging. Prinseis Beatrix van Snksen-Coburg een dochter van don hertog van Edlngburg te zoor ernstig riek. vanzelf," meende juffrouw Schmidt. „Maak het je nu maar wat gemakkelijk. Vooruit, op den divan." „Neen, dat is bepaald uw rustplaatsje." „Wel, beware mij, ik zit altoos in den schommel stoel." Juffrouw Sohmidt haalde den stoel wat voor het front. „En nu geen plichtplegingen meer, beste Ella dat mag ik zeker wel zeggen maar gehoorzaam mij nu maar. Ik ben onzen Paulsen voor jou verantwoordelijk. En nu ook die natte schoenen uit, ik hoop dat je voeten droog zijn ge bleven?" „Ik heb niet gauw last van verkoudheid." „Maar toch moet je mij gehoorzamen, tot dat een ander het bevel over het regiment krijgt." Juffrouw Schmidt zeide deze laatste woorden met nadruk. Ella bloosde, haar bloed ging vlugger, maar zij boog zich vlug en begon de veters van haar schoe nen los te maken. „Ja, ja, ik wil u gehoorzamen," sprak zij haastig en in verwarring. In een oogenblik waren de schoenen uit en toen kroop zij op den divan, haar voeten onder haar rok trekkend. „De voeten zijn bepaald nat." „O neen, ik heb het gevoeld." „Kan ik het gelooven?" „Zeker, bepaald." „Anders zeg ik het aan een ander." „Neen, neen, het te echt waar." „Nu dan," de oude juffrouw spreidde een de ken over Ella uit „en nu stil zijn en slapen." „Ik ben heel gehoorzaam." Ella sloot de oogen. Juffrouw Schmidt ging in haar schommelstoel zit Iemand.1 met gezonde nieren zou haast vergeten, dat bij oen rug beeft, maar zij, die» een nloraandoo- ning hebben, zijn altljdi lijdend. Zij! staan 's- morgens steeds mot pijn in den rug op. Wanneer zij zich buk ken of iets zwaars optillen trekt oen scherpe pijn door do lendenen, Iietzolfae avonds cm 's nachts, bun rug gunt hun geen rust, Pynlijkholdi in den rug en de zijlden moot onze aan dacht vestigen op de nieren. Zij liggen onder tot smalle gedeelte van den rug, en wat. als rugpijn beschouwd wordt is gcwootilijk nierpijn. Daarom wordt rugpijn spoedig gevolgd door andere versuhijnselun van een 'meraamdooning, zooais waterzuchtige zwellin gen ondier de oogen of der voeten, bewolktheid, bran.- dorigheid van het water, bezinksel. Nier zand, jicht, rheumatiek, ontsteking idler blaas, niersteen (nierko liek), zyn andere gevolgen von tot verwnorloozen dor nieren. Foster'6 Rugpijn Nieren Pillen dienen enkel voor het genezen der nieren en blaas. Zij 'torstelten dozo organen en bewerken, dat rij tot bloed behoorlijk fil- treeren en die onzuiverheden daaruit afvoeren. Te Behagen verkrijgbaar btf J Rotgans, Drogisterij „Het "Witte Kruis", Molenstraat O 14. Toe. zending geschiedt franco na ont vangst van postwissel k fi.7ovoof één, of flO.— voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rug pijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. ten. Nog eenmaal keek zij naar Ella. „Slapenl!" dreigde zij en dan was Ella weer gehoorzaam. Hoe goed deed het haar zoo languit te liggen zij opende stil haar oogen onder het dek en rekte zich eens lekker uit. Zij dacht aan alles wat zij van daag zoo al had beleefd, aan do vele vreemde men- schen, die zij had leeren kennen en die in hun aard en karak,ter zoo heel, heel anders waren dan die zij tot. dusverre had gekend. Vooral die opge wekte Alice Hagenbach beviel haar en hoe goed en lief was die juffrouw Schmidt voor haar. Zij opende nog even stil de oogen, de kleine dame sliep reeds hoe heerlijk had dat geklonken, toen zij haar lieve Ella had genoemd. En zij had ge dreigd met dien ander! Zij vouwde onder het dek de handen en haalde diep adem,- een onein dige rust kwam er over haar; haar gedachten vloei den in elkaar en haar vermoeidheid deed zich gel den en ook zij sliep spoedig in. Zij sliep vast en zonder droomen, slechts eenmaal was het haar, als had zij een luid bellen gehoord, maar dat had haar niet tot bewustzijn gebracht. Zij had zich omgedraaid en was doorgeslapen. Zacht was juffrouw Schmidt bij dat bellen op gestaan en had een brief, door de post gebracht, uit de brievenbus gehaald. Zij herkende het karakteris tieke schrift van Paulsen. ZIJ ging in haar schom melstoel zitten, sceliurde de envelop stuk er. las den brief van haar ouden vriend. Dan zonk haar hand met den brief in haar schoot en lang rustten haar oogen op het slapende meisje, dat haar ter bescher ming was gezonden. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1915 | | pagina 6