Altmul liins- ZATERDAG 23 JANUARI 1915. 58ste Jaargang. No. 5527. BRIEVEN VAN EEN ONBEKENDE. ..Concertgebouw-Sextet" van Amsterdam. SCHAKER COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den ADVERTENTIES in het eerst uitkomend nummer geplaatst. UitgeversTRAPMAN Co. SCHAGEN, LAAN D 5. lot. Telepb. No. 20. Prijs per jaar f 3.Per post f 3.60. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIES van I tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ot Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit drie bladen. EERSTE BLAD. Lm. „Alles went, ook het ergste." Als ge uw oogen den kost geeft, dan hebt ge dagelijks de bewijzen voor de v, Dorheid van dat woord kunnen, waarne- meq. De oorlogsgedachte met al de ellende daarin vervat, is nu zoo lang onze dagelijksche gast ge veest. dat baar onheilspellend uiterlijk ons niet al •1c- veel afschuw meer inboezemt. Men zegt, dat een aicu.-eh ook het kriebelen onder zijn voetzolen op het laatst niet meer voelt. Onze huid is dik geworden. Berichten van loopgravenel lende, bajonetaanvallen, d rpen- en steden-verwoestingen, bezorgen ons geen rillingen meer. Mijnen, die we hooren ontploffen, Zeppelins, die over ons heen snorren en diplomaten- gekonkel, dat wroet en wurmt, om onze labiele neu traliteit te doen kantelen het zijn geen voldoen de prikkels meer, om onzen angst op te wek ken. ïlot duidelijkste bewijs? De Godsvrede, bij het begiu van de crisis op alle terreinen uitgeroepen, hebben we zoo onbemerkt zijn congé gegeven. De twistvuren, die overal brandden in ons lieve vader landje (waar ieder rnensch minstens een halve po liticus en een halve theoloog is), waren voor een ooge-nblik gedoofd. Wie bad bij het aanschouwen van ceri wereldbrand nog lust om vuurtjes te sto ken'.' 't Scheen al pais en vrê. 't Heftigst rood ging arm in arm met het stemmigst zwart- Gezichten, die elkaar anders grimmig aanzagen over hun theologi sche scheidsmuren, lonkten elkaar vriendelijk toe. Als er geen oorlog geweest was, zouden we gezegd hebben: ,,'t is al botertje tot den boóm". Maar de vuurtjes waren niet gedoofd. Onder de asch bleef 't smeulen. En nu schrik en huivering ons niet langer te pakken hebben, nu gaan we de vuurtjes weer oprakelen. En we sleepen weer brand stof ana van alle kanten. En de scheidsmuren, die zoowaar hier en daar dreigden weg te vallen, met selen we weer hecht en hoog op. We zijn weer politici; ieder zijn eigen kleur. Vooral we zijn weer theologen; ieder in zijn eigen hokje. isr het goed is? Ik weet het niet. Maar ik weet wel, dat het menschelijk is. Een mensch is nu eenmaal niet eerder tevreden, vóór hij den mede- mensch tot zijn zienswijze heeft overgehaald. En. dat lukt niet altijd, en zeker niet gemakkelijk, ziedaar jde strijd I En die strijd, als strijd des geestes, is in alle gevallen ver verheven boven den strijd met vuisten en de aanvulling daarvan: geweren, kanonnen, bom men, onderzeeërs, enz. Jammer alleen maar, dat bij dien strijd des gees tes nog maar alteveel de methoden van het slag veld worden toegepast! Of dat goed is? Zeer zeker niet. Maar menschelijk? Helaas! ook hier blijkt het o n men6chelijke juist menschelijk te wezen. Daarvbor moeten we waken. En dan maar meestrijden, en het gewicht van onze overtuiging mee in den schaal werpen. Daar wordt op het oogenblik in de Ned. Herv. Kerk een strijd van beteekenis gestreden. Ik heb een vorig jaar in een brief daarop reeds gewezen. En de vrijmoedigheid, om dat in een blad als de Schugcr le doen, heb ik gevonden in het feit, dat het overgroote deelvan ons volk tot die kerk be hoort cn allicht belang stelt in- en zeer zéker be lang heeft bij dien strijd. Dat is de strijd tusschen orthodoxie en vrijzinnigheid, tusschen „preciesen" en „rekkelijken". Die strijd is, sinds ik er naar aan leiding van de „Groote vergadering in Den Haag" over schreef, in een nieuw stadium getreden. Voor de vz'ijzinnigen is het er niet beter op geworden. Men weet, het ïb do bedoeling van de orthodoxie om de vrijzinnigen te bewegen of te dwingen uit de Herv. Kerk te treden. Het eerste is niet gelukt; aan het tweede wordt gearbeid. Voorloopig niet zon der succes. Twee afsluithekken stonden tot nu toe open. Het eene hek de vraag uit artikel 27 van bet Reglement op het Examen, door a.s. predikan ten te beamen gaf en geeft nog altijd vrijen toe gang aan vrijzinnige candidaten tot de kansels der Ned. Herv. Gemeenten. Een poging om dit bek voor hen te sluiten, „een wachter bij den kansel" te plaatsen, is voorloopig mislukt. De Synode ver wierp dat met kleine meerderheid, dank zij de hulp Yan eenige gematigd-orthodoxe leden. Meer succes had de orthodoxie bij het andere hek de vragen uit artikel 39 van het Reglement op het Godsdienstonderwijs, te beantwoorden door a.s. lidmaten der gemeente. Die vragen geven, naast een „verklaring" en een „belofte", een „belijdenis" van den volgenden inhoud: „Belijdt {jij te gelooven in God, den Vader, Schep per (les Hemels en der Aarde, en in Jezus Christus, Zijn Ecni{joehoren Zoon, onzen lieer, en den Heili gen Geest." De woorden „Zijnen eeniggeboren Zoon" zijn daar in van beslist-orthodoxen klank. Daaraan ligt im mers ten grondslag het dogma van do Godheid van Christus, waarmee de vrijzinnigen hebben gebroken. Tot nu toe legden deze woorden den vrijzinnigen niets in den weg, omdat volgens een in 1880 toege voegde bepaling deze belijdenisvragen „wat b e- treft den geest en de hoofdzaak" moes ten worden gesteld. Ieder kan natuurlijk ujt die vra gen nemeu wat zijns inziens „geest en hoofdzaak" is. Gij kunt u voorstellen hoe het offensief der ortho doxie zich steeds gericht fiheeft op die woorden «geest en hoofdzaak". Tot nu toe waren alle aan vallen afgeslagen, maar in de jl. gehouden zitting dor Synode is een voorstel om de woorden „geest eu hoofdzaak" te schrappen, aangenomen. Daardoor worden vrijzinnige predikanten gedwongen de vragen letterlijk te stellen; ook dus de woorden „Zijnen eeniggeboren Zoon", die een overtuiging in zich heigen, waarmee zij het niet eens zijn. Vrijzin nigen zullen zich daardoor den pas afgesneden zien tot de Ned. Herv. Kerk als leden toe te treden. Nu is hot zoover nog niet. Een kerk is een bedaagd en bezadigd instituut, dat niet over ijs-van-een-nacht gaat. Zoo ook de Ned. Herv. Kerk bij het nemen van wetsbesluiten. Hot besluit om „geest en hoofdzaa'k' te schrap pen, mag nog maar „voorloopig" genoemd worden. De Synode van het volgend jaar zal het nog eens weer van alle zijden bezien, vóór zij het nog eens in stemmiDg brengt. En dan zullen tenslotte de Pro vinciale Kerkbesturen er nog al of niet hun goed keuring aan kunnen hechten. Ge ziet, de Ned. Herv. Kerk is wel voorzichtig en schijnt wél bevreesd voor het: „eerst gedaan en dan gedacht, heeft menigeen in 't ongeluk gebracht." Nu zóóver is het nog piet met de vrijzinni gen. maar 't gevaar dreigt en is geenszins denk beeldig. 3>o uiterst-rechtschen, de z.g. Confessionee- len winnen in de Ned. Herv. Kerk steeds in macht. En wie indertijd op de „groote vergadering" in Den Haag en sindsdien in hun pers hun oordeel over „het modernisme" heeft leeren kennen, die weet, dat de vrijzinnigen slechst zóó lang in de Ned. Herv. Kerk zullen blijven als zijzelven er zich kunnen handhaven. Van „het recht der vrijzinnigen" willen zij niets weten; en al mogen zij in hun prediking den mond vol hebben van „genade", met de vrijzinnigen zul len ze, zoodra ze daartoe in staat zijn, „ongena dig" afrekenen. wat kunnen de vrijzinnigen, wien de Ned. Herv. Kerk (ook bun kerk!) lief is, anders doen, dan te genover dit offensief der steile orthodoxie een krachtig defensief stellen? Bovendien de vrijzinnigen mogen hun plaats in die kerk niet opgeven en daardoor het contact ver liezen met alle lagen van ons volksleven. Ik geloof, dat het zeer bedenkelijke gevolgen zou hebben (zoo godsdienstig als politiek), wanneer van al de kansels der Ned. Herv. Kerk de vrijzinnige getuigenissen verbannen waren. Daarvoor moet gewaakt; door de voormannen, de vrijzinnige predikanten, maar ook door de vrijzin nige gemeenteleden. Wanneer deze voorloopig aan genomen wetswijziging definitief tot stand is geko men, dan zullen uwe zonen en dochters, o vrijzin nige leden der Ned. Herv. Kerk, niet meer hun plaats naast u, als leden van dezelfde kerk kunnen innemen. De vrijzinnige actie tegen dezen eersten vitieusen stap (waarbij de Confessioneelen het zeker niet zul len laten) moet dus geen predikantenheweging zijn, maar een algemeene mobilisatie van het gansche leekenelement. De noodzakelijkheid daarvan gevoelt men meer en meer. Daar komt beweging in de vrij zinnige scharen. De provicniale vergaderingen, door de Vrijzinnig- Hervormden belegd om tegenover de bedreigingen der orthodoxie hun houding vast te stellen en strijd middelen te beramen, werden door een groot aantal gemeenteleden bijgewoond. En in de vergadering te Alkmaar, die ik mocht bijwonen, viel te constateeren, dat er onder Noord- Hollanders nog wel liefde voor de Ned. Herv. Kerk en geestdrift voor.,,vrije vroomheid" te vinden is. En als straks, nadat de Provinciale vergaderingen voorloopig hebben aangegeven de h. i. doelmatigste strijdmiddelen, de algemeene vergadering te Amster dam samenkomt, om definitief een keuze te doen, dan hoop en vertrouw ik, dat die keuze zal worden gedaan onder medewerking van tallooze gemeente leden, die eindelijk eens gaan inzien, dat hier be langrijke dingen op het spel staan. En vooral hoop ik, dat de vrijzinnigen eindelijk eens in staat zullen blijken in dezen een lijn te kunnen trekken. Dat zal, zooals altijd, nog heel wat voeten in de aarde hebben. Wij, vrijzinnigen, zijn nu eenmaal zulke verstoALe individualisten. Dat mag onze trots zijn. Maar 't is ook onze zwakheid. Reeds nu blijkt, dat de vrijzinnigen gansch ver schillend staan tegenover de vragen van artikel 39 van het Reglement op het Godsdienstonderwijs. Er zijn predikanten, die volstrekt geen bezwaar hebben, bedoelde wagen letterlijk te stellen aan hun lidmaten, ook de geïncrimineerde woorden „Zijner eeniggeboren Zoon". Deze predikanten zullen na tuurlijk lidmaten kweeken, die geen bezwaar hebben de vragen ook letterlijk te beantwoorden. Er zijn er anderen, die een onherroepelijk „non possumus" (wij kunnen niet) hebben uitgesproken. Wat zullen zij doen als „geest en hoofd/aak" geschrapt is? Weer niet allen hetzelfde Sommigen willen eenige jaren geen lidmaten aan nemen. Zal dat gaan? Zeker niet langer dan eenige iaren. Anderen, meer revolutionnair aangelegd, wil len de vragen naar hun welbehagen blijven stellen on der mededeeling van hun ongehoorzaamheid aan de wet „om 'des gewetens wille" aan hoogere kerkbesturen. De gevolgen van deze gedragslijn zuilen waarschijnlijk zijn kerkelijke procedures, tot in het oneindige, die ten slotte moeten uitloopen op „uittreden", ot laat ons liever zeggen „uitzetten". Het is goed, dat over al deze wegen, ter bewandeling aanbevolen, lang en breed gedachh geschreven, gede batteerd en gediscussieerd wordt. En we zouden geen vrijzinnigen zijn, als we dat niet met een zekere voor liefde en hartstocht deden. Als het eind maar mag wezen „één weg waarlangs allen te zamen zullen gaan". Dat zal van sommige vrijzinnigen een groote mate zelfbeheersching en zelfver loochening vragen discipline en tucht staan hu eenmaal bij hen in een slecht hoekje. Maar daartoe moet het komen. De eendracht, die alleen macht geeft, moet gevonden en bewaard worden. Terwille van onze vrijzinnige beginselen! Tcrwille van de Ned. Herv. Kerk, die nog een volkskerk is en dat moet blijven. Terwille van de banen, waarin het godsdienstig en politiek leven van ons volk zal worden geleid. Mogen steeds meerdere vrijzinnig eleden onzer Ned. Herv. Kerk dit beseffen en daaruit putten de bezieling, om bij dezen strijd geen werkelooze toeschouwers te blijven, maar waakzame en werkzame deelnemers te worden. X. Buitengewoon Concert VAN HET op Zaterdag 6 februari a.s. te Schagen. O I Men hoore de uitvoeringen door het „Concert- qebouw-Sextet" I De namen der medewerkenden waarborgen een groot kunstgenot. JüLlUS röstgek. Het talrijk opgekomen publiek verliet de zaal niet, alvorens het „Concertgebouw-Sextef zich nogmaals op het podium had vertoond om een wel verdiende hul&jing in ontvangst te nemen. (Leidsoh Dagblad.) o Zie de advertentie in dit blad en de biljetten. Binnenlandsch Nieuws. ST. MAARTENSBRUG. Het melkvervoer voor de Zuivelfabriek De Eens gezindheid alhier, is bij onderhandsche aanbeste ding gegund voor den tijd van twee jaar aan den heer Jn. Doorn Ln. te St. Maartensbrug. YEENHUIZEN. De heer G. Smit Az. alhier, is voor den tijd van drie jaren herbenoemd als secretaris-penningmees ter van den Polder Veenliuizen. - - ZUIDSCHARYVOUDE. Alliier is gisteravond een af deeling opgericht van den Bond voor Staatspensionneering met aanvanke lijk 40 leden. Het bestuur bestaat uit de heeren ds. Teriet, W. C. Bouman, D. Zeeman, A. Kist en H. Stins. jlltanadorp. Woensdag 20 Januari jl. vergaderden de elden van het Ondersteuningsfonds bij Ziekte „Vooruitgang zij ons streven", bij den heer L. Kuit alhier. Aan wezig waren 25 leden. Na opening door den voorzitter, werden de notu len der vorige vergadering voorgelezen en onveran derd goedgekeurd. Daarop werd het jaarverslag voorgelezen door den algemeenen secundus, daar de (secretaris gemobiliseerd is. De rekening en verantwoording van den penning meester volgde, waaruit bleek, dat er in dit afge- loopen jaar was ontvangen f 27AM, en uitgegeven f 92.17; zoodat het saldo f 155.17 was. Van het vori ge jaar was nog in kas f 391.13, wordt totaal een hedrag van f 546.30, waarvan op de spaarbank is geplaatst f 474.74. De voorzitter noemde dat voor de vereeniging een voorspoedig jaar, en terecht. Daarop volgde bestuursverkiezing, met het resul taat dat gekozen weredn: tot penningmeester, we gens bedanken van den heer Joh. Bakker, de heer P. Verver Kz., tot commissaris de heer M. v. Eeten en tot lid van den Raad van Toezicht de heer Joh. Bakker. Daarna kwam het voorstel ter tafel tot het benoe men van een bode, wat, na goed overwogen te hebben, beter in het belang der vereeniging geacht werd, dan per post de gelden te innen. Voor die betrekking hadden zich 2 sollicitanten aangemeld en wel de heeren L. Tichelaar en G. v. d .Werf bJz. Na stemming werd met groote meer derheid gekozen de heer Tigchelaar, voortaan zul len nu de leden weer voorzien worden van een stempelkaart. Hierna sluiting. goedkooper tarwe. Nu de tarwe overal hoog in prijs is, wil de bur gemeester van Haarlemmermeer trachten zijn inge zetenen goedkooper tarwe en dus goedkooper brood te bezorgen. Van gemeentewege zullen namelijk en kele winkels worden aangewezen waar gemeente- tarwe voor 7% cent per pond verkrijgbaar is. Per gezin zal niet meer mogen worden verkocht dan strikt noodig is. stroopen. Dat er in de Katwijksche duinen, alsook in de om geving gestroopt wordt, is zeer bekend, maar dat dit op groote schaal geschiedt was niet bekend. Het is toch geen zeldzaamheid in deze dagen, dat men opkoopers een 100-tal viervoeters ziet vervoeren De siroopers zijn zoo heer en meester in de dui nen, dat zij schertsend de mannen der wet durven vragen, als ze betrapt worden: „Wat doe je hier?" goedkoope bollen. In Haarlem biedt een „uitdrager" goede bollen van tulpen cn hyacinthen aan, de 10 stuks voor 10 cents, dus 1 cent per stuk. In den goedkoopsten tijd dien men zich berinneren kan, was de prijs 2% cent. Deze lage prijs schijnt te worden veroorzaakt door groote productie van het vorige jaar en geringen afzet. een fransche vlieger op walcheren geland. Naar men uit Middelburg meldt, is er gisteren tusschen de dorpen Nieuwlar.d en Rithem, op het eiland Walcheren, een Fransche vlieger geland Boeren verzekeren, zoo meldt deze berichtgever, dat de vlieger aan den arm gewond is. De gelande vliegmachine was een eendekker. De vliegenier zeide in België verkenningen te hebben gedaan en door de Duitschers beschoten en aan den pols gewend te zijn. De machine was geheel om geslagen, doch verder blijkbaar niet erg beschadigd. De vlieger was verbaasd in Nederland te zijn; hij begaf zich naar Vlissingen om medische hulp. De machine wordt door militairen bewaakt. anna paulowna. Vrjidag had in Veerburg een vergadering plaats, uitgeschreven dcor het comité voor de Belgische vluchtelingen. De voorzitter, de heer C. Wijdenes Spaans, opende de bijeenkomst. Spreker verheugde zich erover, dat de opkomst zoo groot was. Ten be hoeve der Belgische vluchtelingen was flink en ruim geteekenik zoo zelfs, dat de inkomsten meer bedroegen dan wat er noodig was. Daarom deed het bestuur het voorstel, om zijn werkkring uit te brei den door steun te verleenen aan de militieplichti gen, die daarvoor in aanmerking zouden komen. Vro< ger was reeds gesproken over de oprichting van een steuncomité voor werkeloosheid. Deze is hier gelukkig haast niet^ maar mocht aan die zjide hulp noodig zijn, ook om deze te verschaffen, was het bestuur niet ongenegen. De heer K. A. Kaan vroeg inlichtingen aangaande de uitkeeringen van het Rijk. Voorzitter wees op ver schillende omstandigheden, waarvan de uitkeering al hankalijk was, maar daardoor juist was steun noo dig, daar, waar die uitkeering, vastgelegd in wet ten, onvoldoende bleek. Door een voorbeeld werd dit verduidelijkt. De beer Lindenberg vroeg, of het de bedoeling van het comito was, alle militieplichtigen, ook die geen steun kregen van bet ltijk, te hel pen. Dit werd ontkennend beantwoord. De heer Wissekerke gaf in overweging, het aan zienlijke bedrag, dat over was, te beleggen en uit dien spaarpot toelagen te geven aan de armste en ongelukkigste menschen in de gemeente. Steun aan militieplichtigen was meer Rijkszaak. Dit laatste werd doe don voorzitter beaamd, maar al zou in dezen kleinen kring daarop worden aangedrongen, pen succes zou een onafzienbarer» tijd eischen en hiei was dadelijk hulp noodig. Het comité bezat op dit I oogenblik f 1800 en van wat er wekelijks inkwam, .bleef ook nog geld na aftrek der uitkeeringen over. De heer Keuris deed liet genoegen, dal in do ge- I meente zoo weinig werkeloosheid heerschte, maar zou toch wenschen, dat mocht een werkelooze hulp noodig hebben, ook aan dezen door hel comité zou worden uitgekeerd. De heer K. L. van Gorkom is in principe tegen het gebruik der gelden, om mifciiieplichtigen te helpen. Dit was het werk van het Rijk. Hier mocht geene lief dadigheid optreden. Deed het Rijk het niet, dan meende spreker, lag het op den weg der gemeente en zette dit nader uiteen. De voorat ter bestreed dit laa tste. De heer J. Krouwel wensckie dc wekelijksche bij drage af te schaffen, totdat dc f 1800 besteed zouden zijn. Ze waren voor de vluchtelingen gegeven en ook alleen dezen moesten ze ten goede komen. Een voorstel in dien geest werd. door den voorzitter afgewezen. Men had geen recht, dergelijk voorstel in stemming te bren gen. Medegedeeld werd nog, dat de wekeLijksche bijdragen waren tusschen f 80 en f 85 en de uitkeering f 61.oO. De heer D. Schenk geloofde, dat velen hunne weke lijksche bijdragen zouden intrekken, als ze hoorden waartoe het geld nu besteed stond te worden. Ook achtte hij gemeentebemoeiing wenschelijk. De voorzitter wees op oen middenweg: die er tegen was, dat zijne bij drage aan anderen dan aan viuclilediageii werd geschon ken. kon in dien geest aan zijn verdere financieelo hulp eene voorwaarde verbinden. Elk kon individueel over zijne gift een bepaalde beschikking eischen. Ten slotte werd het voorstel van het comité met groote meferderhjead aangenomen. Hierna werd door den voor zitter de wijze en de omvang van steun nader uiteen gezet, on. zou hier en daar de Rijks-uitkeering door het comité mét oen toeslag van 15 pel. daarvan worden verhoogd. Indien hulp werd verleend volgens het plan van het comité, dan zou dat p'er week kosten circa f 65. Het béstuur verkreeg machtiging naar bevind van zaken te handelen. De steun blijft dus niet enkel i bepaald tot dé militieplichtigen. Op verzoek van den heer .T. C. Geerligs deelde de voorzitter m'ede, dat op dit oogenblik 58 personen dóór het comité wordén gesteund. De voorzitter dankte voor de goede opkomst, róem- de de welwillende bewoordingen, waarmee men zijne gedachten naar voren had gebracht en vertrouwde!, dat zij, ,d ie niet volledig voldaan de vergadering verlie ten, zich toch bij de gevallen beslissing zouden neer- iken. jen en voort Wijven gaan met hunne bijdragen te militair of niet-militair? Het volgende ingewikkelde geval doet zich voor: Een luitenant van de vrijwillige automobilisten heeft in een café iemand met een revolver gedreigd, althans dreigend een revolver laten zien. Er is proces-verbaal opgemaakt. Als officier zou hij voor den krijgsraad moe ten verschijnen, ware het niet dat in de regeling, on der den vorigen minister van Oorlog met de automo biel-bezitters getroffen, die hun wagen cn zichzelf in geval ven nood ter beschikking stellen en wien daarvoor officiersrangen werden toegekend, was bepaald dat zij niet voor den militairen maar voor den gewonen rech ter zouden terechtstaan. De auto-luitenant zal dus voor den gewonen straf rechter terechtstaan... men rade waarvoor. Wegens over treding van de wet welke het dragen van wapenen verbiedt! Als luitenant moet hij een revolver dra gen maar behoorde als zoodanig, in geval van de bet, dan ook voor den krijsraad terecht le staan. Als burger mag hij niet en zal gestraft moeten worden wegens het vervullen van een militairen plicht. De uitweg uit deze moeilijkheid zou misschien zijn dat de burgerlijke rechter weigerde de geldigheid te er kennen van een regeling, door een minister tot stand gebracht, waarbij aan tot het leger behoorcode personen een uitzonderingspositie in foro criminalx werd toege kend. In dat geval zou de betrokkene toch bij den krijgsraad terecht komen zij het ook niet wegens het dragen van wapens! schaglrbrug. Naar wij vernemen is het heanenhuis, slaande aan de Grootesloot alhier en bewoond dóór den heer Jb. Tuinman, verhuurd aan den heer R. Krul aldaar. SCHAGERBRUG. De zau-vereeniging „Euphonia" alhier is voorne mens op Zondag ol Januari a.s. hare jaarlijksche uit voering te geven. Er wordt reeds druk gerepeteerd voor de verschillende nummers, zoodat het een aangename avond kan worden. OUDKARSPEL. De zangvereemging „Caecilia' hoopt met de ope rette „De Klokken van Corneville" nog een derde uit voering te geven ten lokale van den heer Buckmann. Deze is bepaald op a.s. Zondag. Naar men ons mededeelt, zal de heer Van Tright als directeur bedanken. LANGEDIJK. De verschillende produclen worden hier hoog in prijs. De verzending is ook groot en er beginnen al lecge dorschen le komen. Was nu de opbrengst zoo goed geweest als de prijs, dan had 't wel gegaan, doch dit is niet zoo. De verschillende ziekten in de kool maken 't nu bijna zoo, dat een flinken prijs bij vroe ger vergeleken, 't al niet meer lot een best jaar kan maken. Over het algemeen is dit niet den vreemden toestand, waarin wij verkeeren, oorzaak, dat de huurprij zen der landerijen en ook van bouwersplaatsjes, minder wordt. NOORDSCHARWOLDE. De werkzaamheden aan de nieuwe spoorlijn Sla tion-Dorp vorderen, doch niettegenstaande dat, vreest men. dat de hoop om met het nieuwe seizoen gereed ie zijn, ijdel zal blijken te zijn. Het slechte weer'ma- zeker wel een der hoofdoorzaken worden genoemd.

Schager Courant | 1915 | | pagina 1