Alieicei Bitlis- DINSDAG 26 JANUARI 1915. 58ste J aar ga ng. No. 5528. „Concertgebouw-Sextet" van Amsterdam. SG1A6E COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week Dinsdag, Woensdag, Ponderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den AD VERTEN" TIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. UitgeversTRAPMAN Co. SCHAOEN, LAAN D 5. Inl. Teleph. No. 20. Prijs per jaar f 3.Per post f 3.00. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIES van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 cfc Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Binnenlandsch Nieuws. een politieagent doodgestoken. Zondagavond omstreeks negen uur is op de Kat- tenburgerbnig te Amsterdam een politieagent door een onbekende met een mes doodgestoken. De agent Titselar van het politiebureau Katten burgergracht, een beambte van 35 a 40 jaar, wilde op de Katlonburgergracht bij het Kadijksplein een man aanhouden, die in staat van dronkenschap ver keerde. Daartegen verzette zich het publiek, zoodat de agent zijn arrestant moest loslaten en den wa penstok trok. Uit het publiek kwam plotseling een man op den agent af en bracht hem met een mes ee steek in de borst toe. De agent snelde, hoewel ge wond, zijn belager na, doch bij liet wachthuisje der gemeentetram op het Kadijksplein zakte hij ineen. Men droeg hen; bet wachthuisje binnen, waar hij weldra den geest gaf. De messteek had hem vermoe delijk in bet hart getroffen. De dader wist te ontkomen en was gisteravond laat. nog niet opgespoord. Het lijk werd per rijwielbrancard naar het Bin nengasthuis vervoerd De verslagene stond als een kalm beambte be kend. een engelsch uitvoerverbod. De voornaamste Goudsche industrie, de kaarsen- fabricatie zoo schrijft het Dbl. van Gouda, zal ge ducht de gevolgen ondervinden van het uitvoerver bod der Engelsche regeering van talk, oliën, olie zaden, oliehoudende noten en reuzel. Want palmolie en talk zijn de grondstoffen voor de kaarsenfabri- catie, en wanneer daarvan geen geregelde «toevoer is, zal noodwendig de Kon. Stearine-Kaarsenfabriek „Gouda" moeten worden stop gezet. Reeds waren door de Eogelsehe regeering zekerheidsbepalingen ge troffen voor den uitvoer, opdat de producten niet voor doorvoer zouden zijn bestemd, doch moesten niennn voor verwerking tot andere stoffen. Een gele galiseerde verklaring was daarvoor noodig, welke bovendien nog door den Britschen consul moest wor den geviseerd. Nu de uitvoer verboden is, wordt de kaarsenfa briek te Gouda voor het feit gesteld, na verbruik van de aanwezige voorraden grondstoffen, welke nog voor een tieDtal dagen toereikend zijn en uit sluitend uit Engeland kunnen komen, de fabriek te sluiten. Als' gevolg daarvan kunnen dan ook geen bijpro ducten van do kaarsenfabricage meer worden ver vaardigd en kan de aflevering van glycerine en an dere oliën niet meer plaats hebben. Daardoor komen de wolf abrieken, die oliën verwerken, zeepfabrieken, wasscherijen en bleëkerijen en tal van andere fa brieken, w.o. ook die van pharmaceutische artike len, in moeilijkheden om de bedrijven voort te zet ten. Het Dbl. van Gouda hoopt, dat de Nederlandsche regeering, die ongetwijfeld pogingen zal aanwenden om intrekking van dit uitvoerverbod te krijgen, zal slagen. smokkelen. Men schrijft uit Venlo aan de „Geld.": Het smokkelaarsbedrijf houdt niet op. De groote verdiensten schijnen velen te verlokken. Zoo wer den hier aan het station weer een partij van zeven pakken leer ontdekt voor uitvoer bestemd. Hetzelfde vond dezer dagen plaats aan het station Tienray, waar een partij boonen in een goederenwagen werd gevonden. Streng worden de paarden gecontroleerd. Verschillende personen hebben reeds een vervolging opgeioopen, wegens het zonder vergunning vervoe ren f verkoopen van paarden. De Duitsche grens bewaking is zeer streng. Zelfs Duitsche kinderen, dm hier school gaan, moeten een pas hebben met portret enz., die eiken dag wordt afgeteekend. de keoimacht op dames met onbescherm de hoedepennen. Den eersten dag van de jacht in Den Haag moe ten 2-10 bekeuringen zijn ingesteld. Tegen een tramconducteur werd proces-verbaal op gemaakt, omdat hij de dames waarschuwde dat er gevaar van politiezijde dreigde. Zondag bracht do politie een bezoek aan de stoom trams. ook hier was de oogst belangrijk. Zondag zagen we op verschillende tramwagens vee politiedienaren de dameshoeden monsteren. Voor zoo ver wij konden nagaan, waren de punten thans alle voorzien van dopjes: Het schijnt dus wel geholpen te hebben. Haagsche Ct. dood door brandwonden. De 20-jarige dienstbode A. vati den Akker, in be trekking bij een familie in de De Wetstraat, te Arn hem, kreeg Vrijdagavond, door bet breken van een flesch, brandspiritus over haar kleeren. Kort daarop bij het brandend fornuis komend, vatten haar klee ren vlam .Met brandwonden overdekt werd zij naar het St. Elisabethsgasthuis vervoerd, waar zij Zon dagmorgen overleed. alkmaar. Uit het thans verschenen algemeen rapport van hot in de secties van den Raad behandelde in zake het adres van het voorloopig comité voor het stich ten van een schouwburg- en concertzaal, blijkt dat men het algemeen, behoudens een uitzondering, er over eens was dat in deze gemeente behoefte be staat aan een heter ingerichte schouwburg- en con certzaal en dat in den bcstaanden toestand van ge- meentewege verbetering dient te worden gebracht. Over de wijze heerschte echter groote verdeeldheid van gevoelen. Slechts e e n lid bleek voor gemeente- exploitatie. Het moest werd gevoeld voor het denk beeld, gedurende een zeker aantal jaren een rente- bedrag te garandeeren van b.v. f 150.000 5 3%. Be paalde voorstellen werden niet gedaan. mond- en klauwzeer. Het bestuur van 't Nederlandsch Landbouwcomite zond het volgende schrijven aan de besturen der pro vïnciale, gewestelijke en plaatselijke landbouwveree- nigingen, maatschappijen en boerenbonden: Onder leiding van het bestuur van het .'Neder landsch Landbouwcomite werd op 16 Januari jl. te Utrecht eene samenkomst gehouden met de voorzit ters der provinciale en gewestelijke landhouwver- eenigingen, maatschappijen en boerenbonden in Nederland, ter bespreking van de circulaire van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 6 Januari jl. Ns 331. 3de Afdeeling, betreffende de mond- en klauwzeerbestrijding. In deze circulaire wordt door den Minister het verzoek gedaan, te willen bevorderen dat door het vereenigingsleven in elke plaats Commissies van Waakzaamheid worden gevormd, die op zich nemen de veehouders te wijzen op hunne wettelijke ver plichtingen en hun op het hart te binden, dat eigen waakzaamheid het beste wapen is in den strijd te gen het mond en klauwzeer. De Minister zegt verder het op hoogen prijs te zullen stellen, indien de landbouwvereenigingen, door krachtige medewerking in bovengenoeniden zin, de moeilijkheden in den strijd tegen het mond- en klauwzeer helpen overwinnen, en dat in die provin ciën, waar landbouwmaatschappijen en boerenbon den bestaan, deze door onderlinge samenwerking 't beoogde doel trachten te bereiken. Het plan, om door eendrachtige samenwerking van het geheele landbouwvereenigingsleven, den strijd tegen de gevreesde ziekte aan te hinden, vond in de vergadering algemeéne instemming en uit de be sprekingen over deze aangelegenheid bleek, dat de afgevaardigden allen bereid waren om mede te werken aan de instelling van plaatselijke Commis sies van Waakzaamheid. Aan het bestuur van het Nederlandsch Landbouw comite werd opgedragen, aan de besturen van de provinciale en gewestelijke vereenigingen, maat schappijen en hoerenbonden en van hunne afdeelin- gen, en aan de besturen der plaatselijke of dorps- vereenigingen, eene circulaire te zenden waarin de wijze van samenstelling en de taak der Commissie van Waakzaamheid nader zouden worden omsehre ven. Het bestuur van het comité heeft deze opdracht gaarne aanvaard en meent, om tot eene uniforme uitvoering te geraken, de volgende regeling in over weging te moeten geven. A. De samenstelling der Commissies van Waak zaamheid. 1. In elke stad, dorp of gehucht, waar veehouders wonen, wordt eene Commissie van Waakzaamheid aangesteld. Deze commissie wordt benoemd door 't bestuur der afdeeling van de Vereeniging of Maat schappij van den Boerenbond, of van de Dorpsver- eeniging, ter plaatse gevestigd. Zijn in eenige plaats twee of meer besturen ge vestigd, dan is het hoogst wenschelijk dat deze ge zamenlijk in gemeen overleg tot de aanstelling eener Oommissie overgaan. Zijn de veehouders in twee of meer dorpen of gehuchten aangesloten bij een afdeeling of e e n dorpsvereeniging, dan zal het wellicht raadzaam zijn in elk dorp of gehucht eene afzonderlijke commissie aan te stellen. 2. Het aantal leden der commissie worde vastge steld door het bestuur of de besturen, aan wien of wie de benoeming is opgedragen. Er zal rekening gehouden moeten worden met de grootte van den kring, waarbinnen de oommissie werkzaam zal zijn en met het aantal veehoüders, dat binnen dien 'kring gevestigd is. 3. Tot leden der commissie zullen benoemd wor den zelfstandige, onafhankelijke en als rechtscha pen bekende personen, wonende binnen den kring waarin zij zullen werken. B. De taak der Commissies. 1. Zoodra het mond en klauwzeer de grenzen van ons land nadert, en zich het eerste geval hééft voorgedaan, treden de commissies in functie. 2. De leden der commissies geven leiding aan de medewerking van alle veehouders, binnen hunkring gevestigd, door hunne aandacht te schenken aan alle middelen, die de veehouders zelf ter hand kunnen nemen cm de uitbreiding der ziekte te voorkomen. 3. Zij trachten de veehouders te overtuigen, dat het noodzakelijk is van elk verdacht geval terstond aangifte te doen, en geven hun inlichtingen, welke maatregelen zij moeten nemen vóór de komst van den, veearts. 4. Zij trachten het markten of verkoopen van be smet of verdacht vee, en het vervoer van allerlei van besmette hoeven afkomstige artikelen te voor komen, zoolang daartoe door de bevoegde autoriteit geen vergunning is verleend. 5. Zij doen aan de veehouders mededeeling van alle raadgevingen, die van Regeeringswege worden verspreid en plegen zoo noodig overleg met den burgemeester hunner gemeente. Aan'alle leden der commissies van waakzaamheid zal een kleine brochure worden ter hand gesteld, waarin duidelijk wordt uiteengezet, wat zij ten op zichte van de voorkoming der ziekte en hare be strijding noodig hebben te weten. Bovendien zal een voldoend aantal vlugblaadjes aan elk der commissies worden toegezonden, die aan eiken veehouder moeten worden uitgereikt en waarin nuttige wenken staan, die hij in de eerste plaats heeft ter harte te nemen. Om de noodige eenvormigheid te verkrijgen bij de bestrijding der ziekte, zal het nuttig zijn, dat in elke provincie eene commissie wordt benoemd, die leiding geeft aan het werk der plaatselijke com missies van waakzaamheid, cn .advies geeft overal waar dit gevraagd wordt of noodig wordt geoor deeld Het is wenschelijk, dat in deze commissies, die uiteraard niet te groot moeten zijn, vertegenwoor digers van alle provinciale en gewestelijke vereeni gingen, maatschappijen en boerenbonden zitting heb ben. Dezo Provinciale Commissies zullen zich geregeld op de hoogte hebben te houden van het werk dei- Plaatselijke Commissies. Telkens wanneer het haar noodig voorkomt, zenden zij een beknopt rapport in aan het bestuur van het Nederlandsch Landbouw comité, over het werk der Plaatselijke Commissies, en verder over al datgene wat zij nuttig achten mede te deelen. Het bestuur van het Nederlandsch Landbouwcomite zal aan de Regeering mededeeling .doen van den inhoud der ingekomen rapporten. Wij zijn overtuigd, dat door de boven omschreven samenwerking tusschen alle veehouders van Neder land, goede resultaten zijn te bereiken en doen een ernstig beroep op uw aller steun en medewerking om het mond- en klauwzeer te bestrijden, of in streken waar de ziekte nog niet heerscht over brenging van smetstof te voorkomen. Wij geven aan de Provinciale Commissies in over weging, zooveel mogelijk de hulp in te roepen van de plaatselijke pers, om de boven omschreven maat regelen algemeen bekend te maken, terwijl wij de Plaatselijke Commissies van Waakzaamheid zouden willen aanraden, zich in verbinding te stellen met de ouderwijzers binnen haren kring en hun te ver- Buitengewoon Concert VAN HET op Zaterdag 6 Februari a.s. te Scbagen. O «Mei groote warmte beveel ik het „Concertge- boëw-Sexter in de belangstelling van het publiek aan B. ZWXER8. O „Het was een avond van verfijnd kunstgenot. A. (Het Yolk). zooken al hun invloed aan te wenden, om het werk der commissies zoo vruchtbaar mogelijk te maken. hoog water. Uit Peize (Dr.) meldt men dd. 22 dezer aan de Pr. Gron. Ct.: Wanneer men des winters op de brug te Oude Molen, halfweg Peize en Roden, staat, ziet men mees tal een meer van het laatste dorp in de richting van Groningen langs het Peizerdiep. Wie dezer da gen den weg over die brug passeerde bij storm, zag het water over den weg spatten, als de vrij hooge golven tegen de wallen klotsten. En was de tram- dijk niet over de Peizermade, dan zou bij harden wind de straatweg daar op vele plaatsen niet veilig zijn. Het water staat er om de huizen, zocdat enkele bewoners noodbruggetjes hebben moeten maken. Geen echter is er minder aan toe, dan de bewoner van het oudste huisje in die buurt. Het water dringt zelfs in den koestal, zoodat er koeien in het water staan en de stal dagelijks moet worden uitgeschept. De bedoelde bewoner heeft bovendien wel 250 HL. aardappelen ingekuild in het water staan. Met verlangen zien die madebewoners uit naar de totstandkoming van het electrisch stoom gemaal te Zoutkamp, het eenigste middel, dat her van die hoogwaterstanden kan verlossen. Uit Beers (N.Br.) schrijft men aan de „Geld.": Eerst is een gedeelte van de gemeente onder de Beërsche Maas geloopen en nu krijgt het overige ge deelte van de gemeente met name de Lange Heide en Viann, bijna venveei last van bet peel- en bin nenwater. Daar alle bruggen en duikers voor de Beersche Maas gestopt zijn, kan het water niet zoo- als anders naar de Maas afstroomen, terwijl het van de bovengemeenten evengoed bijkomt. Ver schillende wegen staan reeds onder water. De ,,'s-Hert. Ct." meldt uit Werkendam: Door den hoogen waterstand zijn de werkzaamhe den aan de Merwede alhier gestaakt moeten wor den, terwijl ook de houakkers veel hinder van het water hebben daar bijna al de polders in denBies- bosch vol water staan. Uit Sneek schrijft men dd. 23 dezer: We zijn er hier thans niet beter aan toe dan in 1910. Langs Oppénhuizcr en Lemmerweg is alles ge zichten ver in een zee herschapen. Tal van boerde rijen zijn er hoogst treurig aan toe, alleen met een vaartuigje zijn ze te bereiken, 't Water uit Witte en Zwartebiekken golft tot aan de stad. Hier heeft men de woning verlaten, wijl men zich wegens het binnendringende water niet meer veilig achtte, daar vond men 't geraden geheele beslagen vee in de stad een veilige plaats te bezorgen. Vooral langs den Lem merstraatweg ziet bet er armzalig uit. Daar golft thans een binnenzee, die onderscheiden boerengezinnen beeft gedwongen een veilig heenko men bij'familieleden te zoeken, terwijl het vee bij dezen en genen, vooral in de stad is gestald. Een groote boomgaard vertoont nog slechts het vrij hoog gelegen huis van den eigenaar, de vruchtboomen echter steken nog slechts een klein gedeelte van hun kruin boven het watervlak uit. mijnen. Wegens mijnengevaar varen van gisteren sf de stoombooten EhkhuizenStavoren na 's namiddags 5 uur niet meer. De dagdienst blijft gewoon. Een tjalkschipper, Zaterdag van Enkhuizen te Stavoren binnengekomen, heeft gerapporteerd, dat hij op geringen afstand twee drijvende mijnen voor bij was gevaren. En gisternamiddag hebben, naar uit Enkhuizen wordt gemeld, een schipper en een loods een mijn. waargenomen, drijvende in het Wagenpad tusschen Enkhuizen en Stavoren. langed1jk. De omzet aan de Broeker markt bedroeg over de 4 laatste maanden in 1914 f 154247.84, tegen 76111.64 gld. in 1913 en f 119984.18 in 1912. Prijzen en aanvoer zijn dus wel redelijk geweest. noordscharwoude Wij willen de aandacht van belanghebbenden er op vestigen, dat in de plaats van den heer Groet voor afwisseling op de in dit blad aangekondigde uitvoeringen van „Sempre Crescendo" zal zorgen de beroemde humorist en karakterkomiek Johan Gra- pendaal, vereerd met tal van hooge prijzen in groo te wedstrijden. petroleum. De gemeente Budel (N.-B.) heeft een petrolcum- depot opgericht. De olie wordt uitsluitend voor het eigen gebruik verkocht. Er wordt niet meer afge leverd dan redëlijkerwijs voor de behoefte van bet gezin noodig is. Aan degenen, die als petroleum- smokkelaars bekend staan, wordt geen petroleum af geleverd. breezand. Tn bet cafe van den heer R. van Ekeren verga derde Zaterdagavond de Melkleveranciersvereeni- ging: Gelijkheid en Eendracht zij ons Streven". De voorzitter, de heer A. Buij, heet de aanwezi gen welkom en drukt zijn spijt uit, dat zoo wei nig van de vaste leden aanwezig zijn. Misschien komt dit wel, doordat het een tusschentijdsche ver gadering is. Hij hoopt echter,, even als vroeger de belangen der vereeniging naar zijn beste weten te behartigen en verklaart de vergadering geopend, waarna de secretaris, de heer C. Smit Jz. de notu len leest. Na lezing hiervan vraagt de heer S. Spigt het woord en komt er tegen op, dat de voorzitter ge zegd heeft, dat spreker er om lachen zou, als de vereeniging niet bleef bestaan. Hij hoopt, dat de voorzittèr die woorden zal intrekken, daar hij en de heer Jb. Lanser anders als lid zullen moeten be danken. De heer Buij antwoordt, gezegd te hebben. dat Spigt er om kan lachen als de vereeniging ont bonden wordt en dit durft hij nog beweren, zoodat hij niets intrekt. Na heel wat geharrewar zegt de voorzitter tot behandeling van de agenda te zullen overgaan en hoopt, dat allen daarbij eendrachtig zullen samen werken, al vreest hij het tegendeel. De heer Buij zegt, dat we door het dure voer ge noodzaakt zijn den prijs der melk te ver-hoogen. 't Spijt spreker dat dit noodig is, maar 7 Vz cent per Liter is nu voor volle melk te weinig. Hij vraagt daarom, wat de leden er van denken. Enkelen mee- nen, dat dit zoo maar niet gaat en willen er eerst met de slijters te Helder over gesproken hebben. Besloten wordt daarom, dat voorzitter en secretaris naar Den Helder zullen gaan en er met de voor naamste slijters over zullen spreken, om den melk prijs van 1 Februari tot 1 April met een cent per Liter te verhoogen. Vervolgens leest de voorzitter bet contract voor, hetwelk met den melkrijder Ambuul is gesloten. Ook dit wordt goedgekeurd. Eveneens wordt aangenomen het bestuursvoorstel om van de leden, die onder de wapens zijn, dit jaar geen contributie te heffen. Voorts wil voorzitter van die leden, welke zonder geldige redenen van de vergadering wegblijven, 50 cents boete heffen. Met 12 stemmen voor en drie tegen, wordt besloten, dit voorstel op de agenda der volgende vergadering te plaatsen. De heer Spigt komt nog eens op de straks ge noemdekwestie terug en. daar hij met den voor zitter niet tot overeenstemming kan komen, bedankt hij met den he«»r Lanser als lid en verlaten beiden dd vergaderlDg. Bij de rondvraag komt de heer A. Tiel Gz. nog eens terug op het besluit inzake verhooging van don melkprijs. Hij meent, dat daarover eerst met den melkrijder en koopcr Ambuul dient te worden gesproken. Daar de vergadering het met den heer Tiel eens is, zal de voorzitter er eerst met Ambuul over spreken. Heeft men bij hem geen succes, dan gaan voorzitter en secretaris naar Helder. Verder verzoekt de heer Tiel den voorzitter, dat deze de leden er eens uitdrukkelijk op wijst, dat ze zorgen de maat te geven. Bij een enkele laat dit te wenschen over. Daar de rondvraag verder niets oplevert, volgt sluiting. breezand. Zaterdagavond vergaderde in het cafe Borst de vereeniging „Door Recht en Eenheid tot Vooruit gang". De vice-voorzitter, de heer C. Tiel, opende met het gebruikelijke welkom de vergadering, waar na de notulen worden gelezen en goedgekeurd. Op verzoek van den voorzitter belastten de hoe ren Jb. van Stipriaan en M. v. d. Wel zich met het nazien van de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer L. C. Sipman. Daar ze deze geheel in orde bevonden, werd ze goedge keurd. De ontvangsten bedroegen f 23.08, terwijl er f 22.95 was uitgegeven, zoodat, al is het dan ook heel klein, er toch een batig saldo is. Bij de daarop volgende bestuursverkiezing werden de aflredenden, de heeren C. J. de Mazure en L. C. Sipman, met op een na algemeene stemmen herko zen, terwijl in de plaats van den overleden voorzit ter, den beer G. van Mullem, na een drietal stem mingen tot bestuurslid werd verkozen de heer C. v. d. Linden. Voor zooverre ze tegenwoordig waren, de heer Do Mazure had kennis gegeven, verhinderd te zijn. namen de heeren hun benoeming aan. Aan de orde kwam thans de candidaatstelling voor een lid van den Gemeenteraad. Ingekomen was een schrijven van de Roomsch-Katholieke Kiesvereeni- ging, waarin werd medegedeeld, dat door haar was candidaat gesteld de heer H. P. Pateer, wiens can- didatuur zij verzoekt te steunen. Voorzitter vraagt naar aanleiding van dit schrijven de meening van de vergadering. Dé hc-er H. Visser is er voor, den gevraagden steun te verteenen. Volgens hun getalsterkte heb ben de Katholieken wel aanspraak op een zetel. Dat onze vereeniging daar niet tegen is, heeft ze bij vorige gelegenheden getoond. De heeren G. van Rozelaar en P. van Stipriaan vinden den heer Pateer te weinig bekend. Bijna geen lid der vereeniging weet iets van. hem, ja verre weg het meerendeel kent hem niet eens van aan zien. Bovendien is de heer Pateer ook niet op de hoogte van de toestanden In de gemeente, daar hij er nog maar kori woont. De heeren Sipman en v. d. Linden vinden den heer Pateer wel een geschikt persoon. De voorzitter brengt nu in stemming het voorstel den candidaat der Katholieke Kiesvereeniging le steunen, over welk voorstel de stemmen staken, zoodat het wordt geacht te zijn verworpen. De heer Visser stelt nu voor te beslissen of de vereeniging er voor is een Katholiek te stemmen, welk voorstel met op een na algemeene stemmen woidt aangenomen. Met algemeene stemmen wordt daarop de heer Th. A. Smits candidaat gesteld. Bij de nu volgende rondvraag herdenkt de secre taris met enkele woorden den overleden voorzitter, den heer G. van Mullem, die langer dan twintig jaar een zeer ijverig bestuurslid was, met wien men steeds aangenaam samenwerkte. Daar de rond vraag verder niets opleverde sloot de voorzitter de vergadering. een waar woord. Fr is onlangs medegedeeld, dat er sedert het uit breken van den oorlog door uitgeweken Belgen in de provincie Zeeland alleen reeds meer dan zeven millioen is gewisseld en dat tal van winkeliers er dan ook bijzonder goede zaken gemaakt hebben. Dit bericht heeft het Handelsblad van Antwerpen aan leiding gegeven tot eenige opmerkingen aan het adres van baar uitgeweken landgenooten. Na de vraag gesteld te hebben hoeveel millicenen er door andere welgestelde Belgen dan nog in EngelaDd ver teerd zijn en erkend te hebben, dat iedere Belg vrijgelaten moet worden het vaderland al dan niet te verlaten, schrijft het blad: „Bet blijft niettemin voor onze neringdoenden 'n diep bedroevende zaak, te moeten hooren dat in Zeeland alleen de vluchtelingen 7 millioen in de circulaite brachten en de winkeliers er bijzonder goede zaken maakten. Intussehen zien ónze winkeliers hunne affaires verloopen bij gebrek aan kliënten, kunnen de bazen hun werkvolk niet aan den arbeid helpen om de zelfde redenen en blijven de door diezelfde uitlan- digen verschuldigde rekeningen onbetaald.

Schager Courant | 1915 | | pagina 1