ATTENTIE! Hel ZONDAGSBLAD. DE ZEESLAG. Wij misgunnen geenszins aan de winkeliers iu Engeland of Holland dat zij goede zaken maken; maar wij vinden, dat bet hemd nader is dan de rok; dat onze welstellende nigezetenen, vooral in ongelukkige dagen, bij ons volk hadden moeten blijven, ons volk hadden moeten helpen en steunen; en wij beeten het alles behalve fraai, het vet van do soep te eobuimen in Antwerpen als er wat to verdienen valt en schampavie te spelen en uw geld op oen ander to gaan verteren, wanneer uwe mede burgers in nood verkeeren. Want met een klein deel van die millioenen had don hier duizenden mensohen, die nu in noodtoe stand verkeeren, even eerlijk en deftig als vroeger' hun kostje ge.wonneu en duizenden werklieden zou den nlèt verplicht zijn geweest bij het Comité te recht to komen. 80.000 werklieden zouden vandaag niet verplicht zijn in onze stad bij do werkloozenkas aan te bel len. Wanneer go daarbij de millioenen in den vreemde gaat uitgeven, en intussohen uwe eigen landgenoo- ten op do kom laat bijten, hebt ge ten minste de kieschheid diegenen onder uwe landgenooten met vrede te laten,, die hier met de behoeftigen hot oor logsbrood doelen, en de centen, die zij te verteren hebben, door eigen stadgenooten laten verdienen." WIEHINGEN. Voor rekening van 31 leden ('t Oosterdeel) on zer onderafdeeling der V.P.N. werden jl. Vrijdag op do' Amsterdamsche eierenvoiling geveild 2430 kip- eiereu, welks prijzen varieerden van f 5.50 tot en mot f 7.65 per 100 stuks. Aan schoon geld zullen de leden voor de eieren per kilo ontvangen f0.95. Per stuk berekend ia dat voor eieren van 15 in een kilo 6.33 cent. 16 in oen kilo 5.93 cent, 17 in een kilo 5.58 cent, 18 in oen kilo 5.28 cent, 19 in een kilo 5 cent en van 20 in een kilo 4.75 cent. Mid- denprijs schoon per 100 f 5.54. Aan de veiling was handel vlug met veel vraag naar eieren en slachtgevogelte. BARSEVGERHORN. Voor een volle zaal trad Zondagavond ten huize van den heer N. de Jong op, het zangkoor Caecilia, onder leiding van den heer Joh. de Groot. Er waa gezorgd voor een uitgebreid en afwisse lend programma; er werden uitgevoerd stukken voor koor, voor kwartetzang en solozang met piano begeleiding. In de jongejuff. G. Spaans heeft Cae cilia wel kan worden toevertrouwd. Twee der zan ding wel kan worden toevertrouwd. Twee der zan geressen, nl. Je. Sluis en Gr. Spaans, bovengenoemd, (de eerste voor viool), lieten op niet onverdienste lijke wijze een paar nummers instrumentale mu ziek hooren, en wel een Sonatine van Schubert en een Cavatine van Raff, hetgeen een aardige afwis seling aanbraohlt. De zang, als altijd met veel zorg ingestudeerd en voorgedragen, was mooi. Na de pauze werd opgevoerd de komische ope rette in 2 bedrijven van Alph. G. J. Mosmans, geti teld: Voor den Bloedraad I of: Pas op voor de Stu denten. Zooals te verwachten was, genoot dit aardige kluchtspel aller aandacht en vooral niet minder bij val dan de zangstukken. Een zeer geanimeerd bal besloot den avond. HEEllHUGOWAARD. Enkele minuien voor den aanvang der godsdienst oefening iin die Herv. Kerk alhier, s lort te Zondagmorgen onder groot geraas een deel van het plafond der gaan derij naar beneden. Ware hel 5 minuten later geschied, dan zouden siellig kerkbezoekers geirofien zijn, nu zijn alleen stoelen beschadigd. NOORDSCHARWOUDE. Naar wij vernemen begon ten lokale van den heer A. C. Bakker alhier de wodsirijd in kolven tusschen „Op Maai" to Zuidscharwoude en ,,Ons Genoegen" 'al hier en moest laatstgenoemde club liet onderspit delven met een achterstand van een 15-tal punten. liet ver volg van den wedstrijd wordt te Zuidscharwoude ge speeld. ZUIDSCHARWOUDE. Bij het luide® der klok in de Ned. Herv. Kerk alhier, brak Zondagavond het touw. De klokluider kwam daar bij zoo (hevig te vallen, Idlat hij zij® been brak. LANGEDIJK. De pi-hzen der velschillende koolsoorten cn uien aan den Langodijk hooiden zich uitstekend. De Ioatsto dagen doet zich echter een bezwaar yoor, n.1. dat weer geen dichte wagens in voldoenden getale aanwezig zijn. De prijzen worden tengevolge van de vrees voor Inval lende vorst ccnigszlns gedrukt. Voor do bouwers is het gevolg veel t ïjdsverhes, wijl zij soms 2 of 3 keer naar de laadplaats moeten, om te zien of er gelost kan worden. VEENHUIZEN. Dat een kleine verwaarloozïng soms schade kan veroorzaken, ondervond de heer P. Groot alhier. Voor bij de Veenhuizerbrug bevindt zich al eemgen tijd een diep gat in den besrmi van den weg (behoorendo aan de Kogge). Do heer G. moest voor ben stoomficts uit wijken, het wiel kwam te dicht lan#3 het gait, 'dat den weg ook eenigszins ondermijnde, zoodat het voorste deel van den wagen kantelde cn tot de as in de kuil zakte, 'envijl do bestuurder van den wagen viel. Met gebroken veeren enz. moest het rijtuig naar den siuid gebracht worden, heigeen voor den heer Groot eene belangrijke schadepost ix-teekent. ST. MAARTEN. Zondagavond 24 dezer, werd in de Herv. Kerk alhier, door den heer Nonhebei eene vertooning gehouden van lichtbeelden, welke in hoofdzaak allen op kerkelijk gebied betrekking hadden. In een groote reeks van platen werden ons geloond de plaatsen waar de hoofd personen onzer Christenwereld gewerkt, geboden cn geleden hebben, alsmede enkele andere, betrekking heb bende pp andere geloofsgezlnden. Deze avond is voo rvelen aangenaam en nuttig ge weest, daar de teks der plaatjes op een duidelijke cn aangename wijze door den heer Notnhebel werd mede gedeeld cn ide opgekomenen tevens een vrij duidelijk beeld deed zien van de schoone Oostersche en ook de tegenwoordige levenswijze van hen, Welke volgens spre ker niet veel zal afwijken bij die van vroeger, daar dit gemakzuchtige volk het steeds bij het oude houdt, ook wat de kleeding betreft. Na eindiging werd door den heer Ds. Tïnholt dank gebracht aan den heer Nonhebei WINKEL. Op veler verzoek trad Zondagavond in de kolfbaan van den heer A. Wit op, mevr. Jenny Eibers, zangeres aan de Vlaamsche Opera te Antwerpen, thans te Hoorn, behoorende tot hen die hun stad en land moesten ont vluchten. Hoewel er minder belangstelling was dan de eerste keer, was er toch over de opkomst niet te kla gen. De bekwaamheden en gaven dor zangeres zijn reeds meermalen 'medegedeeld en ook nu "wist zij 'het publiek te boeien en voor zich te winnen. We hadden verder het genoegen kennis Je maken nuet twee hier onbekende krachten, in.L met de® heer J. Visser, declamator te Hoorn en den heer P. Reijtns, jpianist te Enkhuizen. De declamator was goed, zoools dat in de zaal werd uit gedrukt, en 'zoowel in ernst als luim had hij succes. De pianist kwijtte zich ook verdienstelijk van zijn taak. WINKEL. De Afd. Winkel der Vereeniging tot bevordering van hel Vakonderwijs in West friesland, vergaderde Zondag namiddag bij de® heer J. Vijzelaar. Van de 28 leden, waren slechts enkelen, aanwezig. Opening der vergadering en lezing der notulen had plaats als gewoonlijk. Een schrijven van het gemeente bestuur, dat de leerlingen zich giet naar behooren ge dragen in het schoollokaal en dat daartegen maatregelen genomen moeten wordie®, wil de Afd. in het genot van.het lokaal blijven. Het bestuur zal 'die leerlinge® ernstig wijzen op hun gedrag en met de hulp der on derwijskrachten, hoopt men ïn het vervolg vrij Ie kun nen blijven van klachten. De rekening 1914 wijst oen te kort aan yan f 3.681/». goedgekeurd. Voor net schoonhouden van hot lokaal zal een extra vergoeding van f 5 worden gegeven over 1914. Tot bestuursleden worden benoemd de hoeren C. Speets en D. Brugman E>z., de laatste in de plaals van den heer L. Beijneveld, dio helaas, om gezondheidsre denen moest bedanken. Tot lid van het hoofdbestuur der vereeniging wordt benoemd de heer A. Volger. Tot afgevaardigde naar de plgcmeene vergadering die dit jaar in Vinkei wordt gehouden, de heer A. de Ridder, plaatsvervanger de heer C. Speets. Voorbereidende maatregelen voor de tentoonstelling, di« dit jaar te Winkel is, zullen door het bestuur wor den genomen, rekening houdende met de finnanciën. NIEUWE NIEDORP. De uitvoering der tooneelvereeniging van Oudcsluis in het lokaal Prins Maurits alhier op Zondagavond 24 Januari, niet door kunnende gaan blijkens" te elfder ure ontvangen ofbericiht, is dien avond in dat lokaal een voordrachtavond gehouden door den heer Slikker van Oudcsluis, die de aanwezigen op verschillende nummers vergastte, terwijl zijne voordrachten werden afgewisseld -'door een gezellig dansje. OUDE NIEDORP. Maandagavond hield het ondersteuningsfonds alhier zijn jaarlijksche algemceno vergadering tn de consistorie kamer de Hervormde gemeente. De vergadering was best bezocht, 19 leden waren aanwezig. Nadat de voor zitter de vergadering met een welkom had geopend, werden de notulen door den secretaris gelezen en on veranderd onder dankzegging goedgekeura. Hierna werd het jaarverslag door den secretaris gelezen. Het Iedenlal was met 3 achteruitgegaan. Op 1 Januari j.I. telde het fonds 42 leden, 1 lid was overleden. Financieel was he' nfgoloopcn jaar gunstig, het leverde een voordeelig saldo op van f 60.06. Het aantal uitgekeerde ziektedagen bedroeg 134 aan 8 personen. Het totaalbedrag dat uit gekeerd was aan ziekte was f 108.50. In het afgeloopen jaar werden 4 bestuursvergaderingen gehouden, Besmet- 'elijke ziekte kwam niet voor. De secretaris, de heer D. van Zoonen ontving een woord' van dank voor zijn ui'gebracht verslag. Volgde rekening over het afgeloopen jaar. De raad van toezicht die deze had nagezien, rapporteerde bij monde van den heer S. Vis, dezelve goed te keuren. Ontvangen was f212.07, uitgegeven f 152.01, al zoo een voordeelig saldo van f 60.06. Hel bezit van het fonds steeg hierdoor tot f 682.32Vj. Met algemeene stemmen keunde de vergadering deze- rekening goed. De penning- mees'er, de heer W. "Langodijk ontving een woord van Mank voor zijn goed beheer. Kwam nu aan de orde bestuursverkiezing. Aftreden moesten de hoeren M. Kooijman en G. Bakker, de eerste voorzitter, beiden waren niét herkiesbaar. Na langdurige stemmingen 'en verschillende bedankjes, werd de heer R. Vis gekozen tot voorzitter, die bereid was die betrek king te aanvaarden. Tot bestuurslid in de plaats van dén heer C. Bakker, werd gekozen de heer J. Bood. Na eenige bespreking werd met algemeene stemmen beslopen, om de leden die in werkelijken d-ensf zijn. niet vrij te stellen van het betalen van contributie. Nadat nog enkele punten meer van hulshondeli.fken aard werden besproken, werd de vergadering jnet woor den van d-mk door den voorzitter geslote®. EEN MTLIJOEN HOEFIJZERS. Naar wij vernemen, worden thans te Amsterdam en in omliggende gemeenten groote hestellingen uit gevoerd van gesmeede hoefijzers: men spreekt ons zelfs van 1 millioen. Deze bestelling is voor buiten- landsche rekening en ook werd ons de richting aan gegeven, waar de hoefijzers zullen heentrekken. Onze zogsman verontrust zich over een dergelijk aanzienlijk verlies van grondstof voor de binnen- landsrhe nijverheid. 'Wij hebben echtorriT bevoeg de plaatse geïnformeerd en vernemen, dat uitvoer van iizerwsren niet. verboden is. De Tijd. VEEFONDS IIOOGWOTTI-OPMEER. Verslag van de vergadering van het Onderling Veefonds voor de gemeenten Hoogwoud en Opmeer, op Maandag 52 Januari gehouden ten huize van den heer A. Breed te Hoogwoud In zijn openingswoord wijst voorzitter, de heer Pijper op de vooruitgang van het fonds, nl. in 1013 verzekerd 1081 en In 1914 verzekerd 1704 runderen. Een goede naam geeft een goeden klank, er bijvoe gende dat naam te maken niets Is, doch naam te houden, dat ls Iets. Laat, dit ons aller streven zijn. Daarna werden de notulen van een tweetal ver gaderingen door den secretaris, den heer Schilder, voorgelezen cn onveranderd goedgekeurd. Als com- mispieledon belast met het nazien der rekening, wer den aangewezen de heeren P. Helder, J. de Vries en K, Groot Pz. Deze heeren verklaarden de rekenlnc volgens do bescheiden In orde, waaruit bleek, dat de ontvangsten met inbegrip saldo 1913 ad f 2.90, be droegen f 3216.40, de uitgaven f 2942.79%. het saldo was f 273.60%. De omslagen hiervoor hadden bedra gen f 2.50 per koe en per Jaar. Nu volgde verkiezing van twee keurmeesters voor de afdoeling Hoogwoud, wegens periodieke aftre ding. Herkozen werd de heer C. Schilder en geko zen de leer K. Groot Pz.. In plaats van den heer A. Groot, welke bedankt had. Bij de rondvraag wijst de secretaris op het sala ris van don bode, dat is z. i. to laag. Na een aan gename discussie werd besloten, om mocht do bode wederom bij een eventuëel op te maken sterktestaat geen omslag behoeven te innen, hem hiervoor even goed de vorgoding te geven welke was vastgesteld, nl. cent per koe. Tevens werd, na een warme ver dediging van de heeren Helder en Koorn, het sala ris van f 10 op f 20 gebracht. Hierna sluiting. EEN OORLOGSWINSTJE VOOR DEN ARBEIDER. In den bouwhoek van Frieslands Noorderkwartier houden In den wintertijd vele arbeiders zich ge meenlijk onledig met het bewerken (braken) van vlas. Dit is ook dezen winter weer het geval. Het is een ongezond en doorgaans weinig loongevend werk, het vlasbraken, dat daarom dan ook alleen in het slappe seizoen wordt verricht. De meesten braken vlas voor den boer, bij wien zij het overige gedeelte des jaars veldarbeid verrichten. Er zijn er echter ook, dio wat ondernemingsgeest bezitten. Deze kno pen zelf een partijtje vlas en bewerken dat voor eigen rekening. Dit is uit den aard der zaak min of meer riskant. Loopen de vlasprijzen een beetje op, dan maakt men wel eens goede zaken, maar is de vlashandel traag, dan wordt er uit den aard der zaak niet veel ver diend. Zij nu, die dezen winter vlas voor eigen rekening bewerken, maken goede zaken, want het vlas is thans tamelijk duur, gelijk trouwens alles in dezen oorlogstijd. Overjarige partijen van dit landbouw product worden tevens zoodoende met voordeel nu van de hand gedaan. Ook moedigt deze omstandigheid allicht de verbou wers wat aan, om weer meer land voor de vlas teelt beschikbaar te stellen, waar do vlasbouw in de laatste jaren telkens meer achteruit ging, daar deze v bouw niet erg voordeelig meer was. En dit bevordert meteen dan de arbeidsgelegenheid weer voor üe talrijke arbeiders niet onaanzienlijk, daar de vlasteelt veler handen werk vereisebt en alzoo velen brood versohaft. KAASPRUZEN. Wij vernemen, dat het in do bedoeling ligt de maxi- mu m-ka&sprij zen, welke voor de loopende maand gelde®, ook voor de maand Februari vast te stellen. tours aangeroerd een vrij hevigen en warmen strijd met den voorzitter om alles te zeggen, wat hem op 't hart lag. Vooral golden 's heeren K. ter Laan's grieven de geneeskundige behandeling van zieke militairen, waaraan heol wat schijnt te ont breken. Een andere vraag, tot minister Bosboom ge richt. is deze: waarom van de lichting-1914 niet veel krachtiger gebruik gemaakt en vooral ook: waarom de 25.000 man van de licbting-1915 niet half Januari ingedeeld? Men zou dan allengs meer ruim te voor groot verlof hebben gekregen, allereerst wat de oudste landweer-lichting betreft. De heer Duymaer van Twist 3loot zich met alle kracht bij deze bezwaren aan. Was er zei deze afgovaardigde gebrek aan gelegenheid tot plaat sing (voor de jongens der licbting-iÖ15) bij de depAts olders in het leger had men, met wat goeden wil, die plaats wel kunnen vinden. De heer Ter I.aan schetste met meer beknoptheid dan men van dien Volksvertegenwoordiger gewend is, de bittere, loodzwaar-drukkende zorgen in zoo menig gezin yan L.W.-man, wiens bedrijf re"ds te gronde ls gegaan of dreigt te gaan. Dit geldt zoowel voor grooteren als kleineren. Van eerstgenoemde catego rie noemde de heer Knobel de technische leiders van groote bedrijven, mcnschen. die men in de oor logvoerende Staten buiten dienst laat, to onzent bij do mobilisatie houdt. De heeren Van Twist en Van Nispen (Rhoden) wezen op de belangen van den land (bouw, welke juist in dezen tijd van het jaar de aanwezigheid van „het oog des meesters" zoozeer behoo\en. Is aan dit alles, en nog meer niet tegemoet to komen; m meerdere mate dan Oorlog tot dusver (sinds Augustus 1914) deed?.... Men kreeg wel den indruk, dat de groote meerderheid der Kamer, die munster Bosboom zijn aanvrage zal toestaan en hem het .blinde vertrouwen" niet zal opzeggen op deze vraag een ontkennend antwoord zou geven, ware thans een votum op z'n plaats' Vrij scherp is door de heeren "er T aan, 'De Jong, ook Eerdmans, gecritiseerd de weigering van Z.Fxc. om de Kamer, zelfs in vergadering met gesloten deuren „meer licht" omtrent den toestand, in verband met het oorlogsgevaar te schenken. Wij schonken u aldus do heer Ter Laan „blind vertrouwen", en gij beantwoordt het met wantrou wen. Vergetend, dat de Volksvertegenwoordiging ook hare verantwoordelijkheid heeft te dragen en dat zeker in deze omstandigheden niemand uit het corni- te-generaal zou klappen. Voor deze argumentatie is ongetwijfeld iets te gevoelen. Maar onbetwistbaar is ook m.i. de nuchtere opmerking van dr. Nolens, dat wanneer hetgeen de minister van Oorlog in het oomite-generaal nu eens had te beweren niet werd goedgekeurd ën beaamd door sommigen, het vertrou wen in den minister gesteld eer. gevaarlijken schok zou krijgen.... Waarom men in de Scandinavi sche Staten wel aan de Vertegenwoordiging meer licht schonk, en niet te onzent, is eene vraag, die misschien in nauw verband staat met het beduidend verschil tusschen de verhouding dier Staten tot den „wereldbrand" en de zeer-netelige positie, waarin Nederland zich op dit stuk bevindt. Dat weigeren van inlichting, ook in geheime ver gadering, *,al minister Bosboom niet de lastigste pa ragraaf van zijn verdediging straks werden. Er zijn opmerkingen, vragen, grieven, wijzend op een te kort aan ernstige attentie voor wat men de „oeco- nomische weerkracht" van ons volk heeft genoemd, en waarbij de militaire autoriteiten wellicht inder daad ietwat „in verzuim" blevenDeze discussie, zich bovenal richtend op verbetering van de verlofs- regeJing tijdens de mobilisatie, zal vermoedelijk wel eenig „proctisch effect" hebben. Van-middag, toen de diseussiën verdaagd wer den tot morgen. Dinsdag, waren er nog „verschillen de sprekers" ingeschreven. De kans, dat deze ont werpen dus in het avonduur van 26 Januari zullen worden goedgekeurd, is tamelijk groot. Mr. ANTONIO. Tweede Kamer. Den Haag, 25 Januari. Dat de ontwerpen tot verlenging van diensttijd (tot 31 Juli a.8.) van dienstplichtigen bij Landweer en Militie waarover heden de beraadslaging in het Parlement aanving, zullen worden goedgekeurd: het ls aan geen zweem van twijfel onderhevig. Daarover gaat het ook niet. Maar toch komt niet sleohts yan soo.-demooratische zijde het bezwaar, dat men sinds Augustus Jl. meer oog had behooron te hebben naast de uitsluitend-militaire belan gen voor do oeconomi8che. De heer Ter Laan (Den Haag) had nadat besloten was, op voor stel van den President, om slechts te bespreken, thans, de punten, door de Commissie van Rappor- Enkele abonne's hebben hun INTEEKENBILJET voor het Zondagsblad ln open envelop met 1 cent gefrankeerd aan ons toegezonden. Deze brie ven zijn bijna alle door de post met strafport belast 9 cent. Wij hebben deze brieven niet kun nen accepteeren en dus ook de bestelling van het Zondagsblad niet kunnen noteeren, daar ons de na men der afzenders niet bekend zijn. Aan degenen, die hun Inteekenbiljet op genoem de wijze hebben vërzonden, verzoeken wij dus be leefd hun bestelling per briefkaart te her halen, wij zenden hen dan h,et Zondagsblad dade lijk toe, Voorts zij medegedeeld dat het Inteekenbiljet in gesloten envelop met Boent gefrankeerd moet worden ingezonden. De bestelling van het Zondagsblad behoeft ech ter niet gedaan te worden met gebruikmaking van dat Inteekenbiljet, doch kan natuurlijk ook per briefkaart gesohieden, terwijl óók door don Brievengaarder (de post) iedere bestelling wordt aangenomen. DE ÜITG. Het groote nieuws is ditmaal, dat Zondagmorgen een zeeslag tusschen Duits che eu Engels che schepen heefl plaats gehad, met een voor de.EngeJschen gunstige bo Hel was hier in Schagen duidelijk te hooren het ka nongebulder en toe® later het bericht kwam dat een had1 plaats gehad, was dat een bevestiging der ge- Het eerste korte bericht der Engelsche Admiraliteit was. dJat Zondagmorgen een vlootaanvai der Duitschers in ae Noordzee verijdeld is. De Duitsche kruiser „Blücher" is in deu grond ge boord en twee andere kruisers zijn ernstig beschadigd. Geen enkel Engelsch schip is gezonken. Het bleek al spoedig dat de Duitsche vloot op weg was geweest om weer een bezoek aan de Engelsche kust te brengen, maar nu heeft de Engelsche vloot haar gesnapt. Een later bericht bevestigt dit. Zondagmorgen, aldus dat bericht, kreeg 't patroel- jeerende Engelsche eskader, uit slagschepen en lichte kruisers onder vice-admiraal Beatty en een torpedo- flottielia, onder commodoro Byrwhilt bestaande, vier Duilsche kruisers, verscheidene lichte kruisers en ee® aantal torpedojagers ïn het zicht, die westwaarts koers hielden en blijkbaar op do Engelsche kust afgingen. Plotseling keerde de vijand terug met groote Snelheid. Hij weid nagezet en omstreeks half tien begon de strijd tusschen de Engelsche schepen Lion, Tlger, Princess. Royal, New Sealand en de Indomitable aan den eenen kant en de Duitsche schepen Derfflinger, Seydlitz, Moltke, Blücher aan den anderen kant. Een geregeld gevecht ontstond en kort voor één uur sloeg de Blücher, die te voren uil de linie geloopen was, om en zonk. Twee andere Duitsche kruisers werden ernstig bescha digd, maar ze konden toch nog vluchten e® het gebied bereiken, waar het gevaar van Duitsche duikbooten en mijnen een verdere vervolging belette®. Er zijn geen Engelscho schepen verloren gegaan en, naar bericht wordt, zijn onze verliezen aan man nen klein. Do Lioln. ddie de leiding had, had 'elf gekwetsten en geen laoodem. Honderd! drie en twintig overlevenden van do bemanning der Blücher, die achthonderd vijf en tachtig koppen telde, zijn gered. Een bericht uit Berlijn spreekt ook van het zinken van een Engelsch slagschip. Dit bericht is evenwei niet be vestigd. Het spreekt dat deze overwinning in Engeland met grooie vreugde is bccroct. In de concertzalen en bwsco. pen werd het meegedeeld. Het publiek juichte de mede. deeüng geestdriftig toe. In het Alh&mbra zong het pu bliek onder leiding van den kapelmeester op indruk wekkende wijze het volkslied. Op straat werden de cou ranten de® courantenventers door de opgewonden me nigte uit de handen gescheurd. De Engelsche bladen verklaren dat de overwinning zoowel een daad van recht als een daad van oorlog is. Zij maakten een eind aan het gebluf der Duitschers dat zij do Noordzee bcheerschen, terwijl ze levens de harbaarsche strooptochten op een onverdedigde kust heeft gewroken. De Britsche vloot heeft in een daad van werkelijke® oorlog de zfcge behaald: beide partijen waren gelijk in sterkte wat het aantal der zware kanonnen betrof, maar de Engelsehen waren aanzienlijk superieur wat kaliber betreft. Het feit, dat de Duitschers dc vlucht namen, toont wel dat dc les van Coronel en de Falkland- eilanden is begrepen, dat het zware kanon onder alle omstandigheid steeds 't beste is, immers wat middel baar geschut betreft was het Duitsche eskader sterker dan het Britsche. De kapitein van dc stoomtrawler Erica IJmulden 21 te IJmuiden binnengekomen zijnde, heeft de volgende be vestiging van het gevecht gegeven. W ij waren Zondagmorgen omstreeks 10 uur vissche®- de ten West-Noordwest van Helgoland, toen opeeas de sluurman mij kwam zeggen, dat er geschoten werd. Nauwelijks waren wij aan nek gekomen, of wij zagen de Duitsche vloot, ongeveer zes kruisers en een twintig tal torpedojagers full speed aanstoomen. Opeens regei lang of er kwam van 'den tegenoverges telden kant een viertal groote Engelsche kruisers met eveneens een aan tal torpedojagers fuul speed aanstoomen. Opeens regen de hei granaten en kogels van de zijde der Engelschcn. Ze gingen over ons schip heen. De Duilschers antwoord den wel ,doch gingen al schietende op de vlucht. Een Engelsche kruiser had het geluk, een groot schip van den vijand (waarschijnlijk de „Blücher'11 in den grond 'e boren. Terwijl de Duitsche vloot steeds meer uit het gezicht verdween, zagen wij nog, dat ook twee En gelsche schepen werden geraakt, een er van tn het ach terschip het andere midscheeps. Dit was echter niet van dien aard, dat ze erg gehavend worden. Wij waren niet zeer ver van de beide vloten verwijderd, toe® het gevecht begon, en konden het verloop goed nagaan. Nog twee andere IJmuMensche trawlers waren tn dio nabijheid en'ook een koopvaardijschip. Reusachtige wa'erzuile® van don gramatenregen zagen wij opspuiten. Het was een fantastisch gezicht, het vluchten en zinken van een der Duitsche kruisers te zien. Wij zagen nog de Engelsche vloot den vijand achtervolgen, doch be merkten verder niets meer en vertrokken naar IJmui den om daar het indrukwekkende schouwspel mede te doelen". Dit succes op zee behaald, is voor Engeland "van 't grootste gewicht. Het straffeloos bombardeeren der En gelsche kust door de Duitsche vloot, zonder dat hier wat aan gedaan kon worden, gaf een gevoel van onzeker heid en vestigde het idee dat net met Engeland» oppermacht ter Zee niet zoo hoog stond!, als wel gezegd werd!. Maar na deze overwinning zal weer sterk het idéé bevestigen, dat Engeland Duitschlands geduchtste '©•jens'ander is, wiens macht op het water overwegend; en beslissend; is. o Van het verdere oorlogsveld!, absoluut geen nieuws van eeniqe betoekenis. ALs steedis artilleriegevechMn mot plaatselijke sucoesjes. De toestand is zooals bij was, reeds maanden. DE BLÜCHER. De Engelsche pere wijst er met nadruk op dat hgt zeegevecht van Zondag was een eerlijken open strijd zonder gebruikmaking van verraderlijke on derzeeërs of vliegtuigen. Zooals het den overwinnaar betaamt zijn er on middellijk reddingspogingen in het werk gesteld door de Engelscben toen de Blücher zonk en niet minder dan 123 officieren en manschappen van dat Duitsche schip zijn met levensgevaar voor de Engelsche ma trozen gered van verdrinken. Wat de Blücher be treft zoo is dit een zeor merkwaardig schip, bezien uit een maritiem oogpunt. Toen in 1966 de Engel scho marine-autoriteiten besloten tot don houw van een nieuw groot slagschip van nieuw type, lekte dat geheim spoedig uit en betoonde Duitschland 'n zeer groote belangstelling in dat voornemen. Zóó groot, dat in 1906 op een Duitsche werf ook de kiel gelegd werd voor een Dreadnought van het groot ste type. Zelfs bouwde Duitschland or spoedig nog twee. Maar weldra bleek, dat die nieuwe schepen f;eon aanwnist waren. De Blücher, een daarvan, wert angzamerhand een nachtmerrie van de Duitsche ad miraliteit. Zij had bijv.: twaalf 8.2 duiroa kanonnen omdat de Engelsoho Dreadnought acht 12 duims ka nonnen had en meer dergelijke technische fouten werden gemaakt, doordat men Engeland wilde over treffen. Deskundigen volgden de loopbaan van de Blücher met belangstelling, als een soort gewaagde proofneming. Thans, nu het schip van circa twaalf millioen op den bodem van de Noordzee ligt. is er aan oordeelvellingen goen gebrek en men zal in ma rinekringen nog heel wat hooren over dit schip dat uitgerust was met alle denkbare verbeteringen en do beste artilleristen aan boord hda. BIJ het uitbreken van den oorlog heesch Prins Heinrich van Pruisen op de Blücher zijn commaildo- vlag, maar nadat het schip in de Oostzee niets had uitgericht, ging die vlag weer omlaag. Zeer waar schijnlijk is het, dat de. Blücher ook deelgenomen heeft aan het bombardement van de Engelsche Oostkust. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen verricht in den morgen van den 26 Januari 1915, medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 757.7 te Bodo, laagste ba rometerstand 746.1 te Memel. Verwachting tot den avond van 27 Januari. Meest zwakke wind, aanvankelijk uit N. richtin gen, nevelig tot zwaarbewolkt, weinig of geen neer slag, temperatuur om het vriespunt. Verschillende Oorlogsberichten. OVERSTROOMINGEN IN DEN ELZAS. Berichten uit Zwitserland te Parijs ontvangen zeg gen, dat in de nabijheid van Altkirch en in den geheelen Sundgau de Duitsche krijgsverrichtingen door o verstro omineen worden belemmerd. De Hl en de Largue zijn buiten de oevers getreden. De Duit sche staf te Altkirch is naar «hooger gelegen ter rein verhuisd. De Franscheü hebben hun posities meest op hoog gelegen terrein buiten het bereik der overstroomingen en zij blijven krachtig de Duit- scjberB beschieten. Volgens de „Basler Naohrichten" zou prins Eitel Friedrich, de tweede zoon van den Keizer, te Alt kirch zijn aangekomen. DE HOUDING VAN ROEMENIË. Het Roemeensche parlement zal 28 Januari bijeen komen. De regeering zal dan voorstellen doen tot de noodzakelijke maatregelen in verband met de aan staande mobilisatie. De leider der conservatieven, Greceanu, zeide in een rede te Jassy, dat het Roemeensche leger ge heel gereed is en zich aan de zijde der Triple En tente zal scharen. Roemenië zou in beginsel reeds tot interventie hebben besloten. Roemenië heeft bij Zwitserscbe firma's voor een millioen Kronen ver band- en geneesmiddelen besteld. Alle Roemeniërs, •meest studenten, hebben Zwitserland verlaten om naar het vaderland terug te keeren. DUITSCHLAND EN ROEMENIë. Parijs, 24 Januari. Naar de Temps uit Petrograd verneemt, zou de Duitsche gezant te Boekarest he den aan den Roemeensohen minister van Buitenland- eche Zaken Porumbaro, namens zijn regeering een officiëele prote6tnota hebben overhandigd van den volgenden inhoud: Ten eerste zou de Roemeensobe

Schager Courant | 1915 | | pagina 2