De Oorlog. nostenrilkers-DoItschers en Russen. nrts dankt voor het hem verstrekte getuigschrift. Van de vcrceniging voor Gezinsverpleging is dankbetuiging ingekomen voor de verleende f oO subsidie. Ged. Staten richten tot B. en W. het verzoek tot geheele in plaats van gedeeltelijke vaststelling der gemeentelijke Bouw- en Van het Algemeen Armbestuur is de begroeting voor 1915 ingekomen, die thans niet wordt behandeld. Het suppletoir kohier Hoofdei. Omslag en idem Hondenbelasting, zijn goed gekeurd van Gea, Staten ingekomen, evenals de raads besluiten tot wijziging der aflossing van clc leening ad f 4000 en tot betaling uit onvoorziene uitgaven. B. en W. deelcn medo dat de exploitaties taal van de gemeentegasfabriek einde September aanwees, dat er 280 H.L. steenkolen en 1500 H.L. cokes te weinig in liet magazijn aanwezig waren. De heer Biersteker wijst op een gerucht, dat door da gemeente is gegaan, ais zou net aan do gasfabriek niet in orde zijn. Men wilde, dat er daar was gestolen en fraude .wais gepleegd. Spreker weot niet hoe het zit en zou van uit de gascommissie gaarne hooren hoe dat nu eigenlijk in elkander zit. Voorzitter zegt ook dat het met de aanwezige steen kool en cokes niet in orde bleek te zijn, maar dat er van fraude toch wel geen sprake was. Spreker zoekt de oorzaak meer in de omstandigheid, dat de cijfers mooier waren voorgesteld dan mot de werkelijkheid overeen kwam. De heer Biersteker wil toch graag moer 1 licht in deze zaak. Het was, dus, zegt spreker, moor hierin te zoeken dat mijnheer Roos een modïe balans wilde maken, maar .het gerucht ging alsof de gemeente voor 'kweet niet hoeveel is bestolen. Do heer De Groot zegt, oen gerucht te hebibcn go- boord, dat dé heer Roos, de vorigo directeur der gas fabriek, do gemeente voor f 2000 bestolon had. Veer tien dagen geleden had spreker dit gerucht al vernomen, maar hij had 't nog tegen niemand verteld. In de herbergen is het echter 't praatje van den dag. Voorzitter zegt niet te weten, wie dat vertelt. Do heer De Groot is van meening, dat de heer Roos er zijn naam wel wat mee heeft weggegooid. De heer Swan zegt in de verste verte niet aan fraude door den heer Roos gepleegd, te denken. Do heer Biersteker vindt het mooi, dat de gascom missie niet aan fraude van den heer Roos denkt en de gemeente hierover gerust kan zijn. Eu 't was zeker wat onpleizierig voor den tegenwoordigen direc teur, den heer Rijpma en zou die er lalcr in minder schitterend daglicht door hebben kunnen komen. Voorzitter zegt dat de hoer Rijpma er daarom dan ook direct kennis van heeft gegeven. Dc heer De Groot wil nog graag inlichtingen over de 250 mud steenkool, die er te weinig zijn. De heer Swan zegt dat het zakelijk rapport goed heeft Voldaan. Eenige persoonlijke dingen doen er feitelijk minder toe, maar het zakelijke gedeelte heeft de gas commissie geheel voldaan. Den gemeentesecretaris, den heer P. Tromp, tevens Waar nu deze zaak is afgehandeld, wordt een voor stel van de gascommissie ter tafel gebracht om uitbrei ding van het buizennet door daarin Schoorldam en Krabbendam, op te nemen. Een memorie van toelich ting van deh heer Rijpma, directeur der gasfabriek gaat hierbij. Hierin wordt het wel gemotiveerd geacht om onder deze omstandigheden dat te doen, waar het zich laat aanzien dat Nederland wel buiten den oorlog zal blijven. En, hoe grooter aantal verbruikers, hoe beter rendeeren, terwijl na den oorlog de prijzen der pijpen toch nog zullen stijgen, 't Zal zich wel bedrui pen in Schoorldam en Krabbendam. 4 Plannen zijn gemaakt en dc firma's Wilson te Den Haag en De Rui ter 'e Leiden hebben ingeschreven. Aan Wilson als de firma voor hoofdleidingen in Nederland, wordt de voo'keur gegeven in de toelichting. Een hoofdzinker zal door hot N.-Holl. Kanaal moeten worden gelegd, terwijl er nog een [jaar andere zinckrs noodig zijn. Het rende ment is echter wel verzekerd en adviseert de directeur om tot de uitbreiding over te gaan. De heer Biersteker zegt: Dit rapport is van den nieuwen directeur, die 't gunstiger bekijkt dan de vorige. Spreker is er wel voor, De toegezegde aan sluitingen worden wel gestand gedaan. Woorzitter: Risioo blijft er altijd wol. Ik kan als voorzitter der gascommissie wel meedeelen dat die commissie voorstelt deze uitbreiding te doon. De heer De Groot voelt ér niet veel voor en, denkt aan bezwaren. Het zal do menschen nogal wat kosten, eer ze de leiding in huis hebben. En dan 40.000 kub. meter gas, het duurt misschien 20 jaar eer we dat behalen. De voorzitter erkent, dat er risico is, maar als we daarop afgaau, dan zou Krab bendam on Schoorldam nooit gas krijgen. Na eenige discussie wordt het voorstel aangeno men, met alleen den beer Blankendaal tegen. Door de gascommissie wordt nog voorgesteld, een woning te bouwen voor den eersten stoker, 't Is wenschelijk, dat die dicht bij de fabriek woont. De beer Stadegaard, lid van de gascommissie, gevoelt er nogal veel voor en stelt zijn grond daar beschik baar inplaats van voor f 1.60 voor f i per vierk. M. Ek* zou 266 vierk. meter noodig zijn. Als een hui9 Ivoor f 1-100 werd gezet, zou de huur nog niet te zwaar zijn. De stoker woont op het oogenblik in een woning, waarin hij niet tevreden is, zegt voor zitter en de direceur heeft aan de gascommissie voorgesteld, dat een woning voor den stoker werd gebouwd. De heer De Groot meent in de B. en W.-verga- dering zou besloten zijn om twee woningen te bou wen, daar dat goedkooper zou zijn. De secretaris zegt, dat het niet definitief besloten is. De heer Swan zegt, dat de gascommissie ook hot idee beeft van twee woningen, omdat het goedkoopei uitkomt. Allen voor, de woningen te bouwen. Voorts wordt met algemeene instemming besloten tot het aangaan van een hiervoor benoodigde geld- leening. socrclnris der gascommissie, wordt daarna hol woord rer-1 van de Gezondheidscommissie te Schogon is ad- leend, om do geheele zaak eens toe lo lichten. Daaruit blijkt dat 250 H.L. steenkolen en 1500 H.L. cokes volgens do opname in September gedaan, minder aan wezig waren dan er volgens do overdracht moesten zijn. Do tegenwoordige gasfabrieksdireclcur is dc eer ste geweest, dio verklaring van die tekorten In do gas commissie heeft gedaan, en h5j' zei dat het in 't muist niet noodig is geweest, om aan de goede trouw van den heer Roos te twijfelen. En dan wordt aangegeven dat er van do geproduceerd© cokes ook gebruikt wordt om er do retorten der ovens mee te stoken. Gemeten wordt die cokes niet, alleen getaxiecrd. Do cijfers had de hoor Roos conlgszins te hoog voorgesteld. Zoodoende kwam hij tol (ion te grooto hoeveelheid van zooveel honderd H.L. cokes over. de paar laatste maanden van het jaar. Do gascommissie had den hoor Roos, dJo vorige f;aadirecteur, in de gologenhjedd gestold om dc cijfers oo 1o lichten cn dat hooft Roos gedaan, schriftelijk en ook mondeling. Eiru geheel bevredigend. Hiermee zou hot klaar zijn geweest, als do nuonschicn or niol zooveel over hadden gesproken. Mussolim, do steen kolen worden per ton Ingekocht, anders zouden do ui (geloste H.L. steenkolen als zo werden gemeten, meer losloon kosten. Dc inhoud van hot kolonschlp werd vastgesteld. Hot aantal H.L. kolen daarin was raming. De eenige controle was hot goproducoordo gas per H.L. steenkool. Doch dat was dan ook alles. Nu wordt aan zulko kicino gasfabrieken eenige malen por Jaar dc voorraad opgenomen en bij- of afgeschreven. Bries cn gruis was ongemeten opgeslagen. In 't begin nam dc heer Roos do cokes te hoog, doch later Is dat vermin derd toen hom gebleken was, dat ter te weinig was. Voorts is dc bries ongemeten voor zoover noodig aangewend voor het zwartmaken van hot terrein. Controle was onmogelijk, Doordat voel cokes word gemnakt dien zomer, werd do cokes aangewond voor de ovons. zoo dat daarvoor geregeld cokes van buiten werd gehaald, en dc boeking niet juist was. Er was dan ten slotte 1500 H.L. mindor dan er moest zijn. In do vergadering met dc gascommissie heeft de heer Roos hot gehad over do moeilijkheden, die kicino fabrieken opleveren. Door een beücdigd scheepsmeter zou opmeting kunnen plaats vinden van oen te lossen kolonschip. lerwijl ongeveer 78 K.G. gerekend werd voor 1 H.L. kolen, 't Is moei lijk tc zeggen hoeveel M8. gas per H.L. kolen wordl geproduceerd. Dc heer Roos zegt dat zjjn personeel stipt eerlijk was en nog geen mud cokes ging er van het terrein zonder bonnetje. Wat voor de andervuren is gebruikt, is lastig tc bepalen on do bries, voor hel torreln aangewend, Is niet van den voorraad afgetrokken. De gascommissie verklaart aan geen kwade trouw te denken, hoogstens is van eenige onvoorzichtigheid van den heer Roos sprake geweest. vies ingekomen over de instructie van den gemeente geneesheer. Dio commissie acht artikel ii wat vaag ten opzichte van do benoeming van een schoolarts on zou wijziging daarin ndviseereu, om den go- meonto-nrt9 direct mot het geneeskundig toezicht in do school to belasten on omschrijving zijner werk zaamheden vast te stollen. Do heer Swan vraagt of de heer Bronkhorst do nieuwe arts, met die bepaling benoemd kan zijn. Spr dacht, dat hij wol met zijn instructie in kennis ge steld is. Voorzitter zegt van niet en de secretaris zogt, dat hij or nooit naar heeft gevraagd. Do Raad is altijd nog gerechtigd om do instructie te. wij zigen. Op do bemerking, dat do instructie dan wel zoo uitgebreid kan worden, dat doktor zei: „Als ik dat geweten had, dan...." verklaart do socrotaris, nog, dat do Raad toch niot oppermachtig is. Als hot bolang van don gemoonto-ambtonaar in het godrang komt, kan or toch reoht gezocht worden. Do heer Swan zogt: Wo stollen de instructie vast, zooals dio voorloopig is opgemaakt on, afgoloo- pen. Do kwestie van oen schoolarts is or nog niet on is voorloopig van do baan en daar zal hot wel bij blijvon. Do hoor De Groot: Dus do gemeonto-gonooshoor hooft zich nog hoolomanl niot met de school te bomoeien. Do secretaris zegt: Art. 11 is niet definitief, om dat or nog geen advies was van do Gezondheidscom missie. Do neor Do Groot: Maar nu ia dat advios er toch. De heer Biersteker stelt voor: Als we lator wol tot schooltoezicht door den gemeente-arts besluiten dan kunnen wo in nader overleg treden met don 'gemeentearts. Met allen voor aldus besloten on wordt hot inge komen advios verder voor kennisgeving aangeno men. Rondvraag. De heer Blankendaal wijst op do nood- zakelijkhcicf van roparatlo van enkoio dnkon van go- meentowoningeu, die door don jonasten storm bob ben geleden. Goedgevonden wordt dat voorzitter er over met Berkhout zal spreken. Hierna sluiting. DE VERMOEDELIJKE DADER. Gisteren hebben, naar bet Hdbld.m eldt, rechor- chcurs een man aangehouden, die verdacht wordt Zondag'1 vond op het Kattenburgerplein den politie agent Titseler ie hebben doodgestoken. De aangehoudene is do 49-jarige kolenwerker A. G. Hij werd gearresteerd op zijn werk aan do Suri- namekade, waar hij tijdelijk als betonwerker aan don arbeid was. Do heer Swan zegt füs lid van do gnscommlwie er j oNTSIAG LIT DEN DIENST. zich heel goed mee te kunnen voreonlgen. De heer Biersteker kan er zich cvonoons mee ver eenigen en houdt zich overtuigd, dat do heer Roos geen fraude heeft gepleegd. Do heer Dc Groot vmdt dat Roos toch niet goed heeft gehandeld. Na 1 Januari hooft hij bemerkt dat hij hot to hoog had genomen en toch heeft hij gezegd dio voorraad is er. Dat is geen goede handeling. Ik denk niet dat Roos wat verduisterd heeft, daarvoor ken ik hem to goed. Maar ik kan zijn handelingen toch niet goedkeuren, 't Is erg verkeerd geweest. Do heer BierstekerJa, hij heeft 't zoo opgegeven terwijl hij wist dat het niet in 't reine was. Dat js jammer voor Roos zelf. Voorzitter: Er hapert wel wat, dat spreekt. Voorzitter stelt nu aam den Raad voor het hierbij' to laten en er niet verder op in te gaan on het gebeurde to beschouwen als eetne onvoorzichtigheid en als het streven om het mooier voor te stellen dan het is. Do secretaris zegt, dat hot verslag over 1913 is op gemaakt in de vergadering vah die gascommissie op 5 April 1914. De heor De Groot blijft or bij dat Roos anders had moeten handelen. Do heer Swan: IM valt niet te ontkennen. De heer De Groot wijst er op dat do cokes nu graag was en werd verkocht. Maar als het nog eens leen jaar had geduurd eer de voorraad verkocht was ge worden, dan zou de nieuwe directeur er mee gezeten hebben en had die dan de schuld gekregen. De heer Biersteker: Als er eenige onregelmatighe den zijn, dan zit dat niet in den tegenwoordigen, maar in den vorigen directeur. Voorzitter zegt, ik geloof dat de hecren het wel met de gascommissie eens zijn om er niet verder op in te gaan. Roos erkent zelf, niet goed gehandeld te hebben. De heer Swan zegt: H? vina het wenschelijk om het in het openbaar te behandelen, waar er praatjes> gaan of Roos diefstal heeft gepleegd, waaraan toch in de verste verte niet mag worden gedacht, 't Gaat toch niet aan, om dat dan zoo maar van iemand te zeggen. De heer De Groot: Ja, een vriend zou 't nog ver kleinen, maar een vijand maakt hel zesmaal eraer. Voorzitter brengt in rondvraag om het nu als afge handeld te beschouwen. Allen voor. In dc doofpot, zegt de heer Biersteker. Neen, in de doofpot, ebt behoeft niet, zegt de heer Swan. Neen, maar 't is dan nu toch beöuidigd meent de heer Biersteker. De hoer A. W. Michels uit Den Helder, doolt aan Hot Volk mee, dat dezer dagen „wegens verregaand plichtsverzuim" uit den dienst zijn ontslagen de ma troos le klasse H. Toering en do matroos-timmer man G. Mulder, beidon dienende op do „Noord-Bra bant". Zij hadden, do een als voorzitter, do tweede als secretaris ondorteeeknd een circulaire, waarin 'n petitionnement werd uiteengezet tegen de uitzonde ringsmaatregelen tegen den „Bond van Minder Ma rine-Personeel'". Het hoofdbestuur van dion bond had gemeend thans, nu gebleken is, dat de orga nisatie geen slechten invloed op de krijgstucht oe fende, een petitionnement tegen die uitzonderings maatregelen op touw te mogen zetten. De opgelegde strafr is de zwaarste. Toering zou over vier jaar zijn pensioen hebben verdiend; hij was 15 jaar onafgebroken in het bezit van het certificaat van goed gedrag, zegt de schrij ver. mond- en klauwzeer. Naar wij vernemen heeft de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, in een onderhoud dat de heer F. DLieftinok, lid van de Tweede Kamer voor Zutphen, gisteren met den Minister had, te kennen gegeven, dat hij denkt voort te moeten gaan met het thans gevolgde systeem in zake het mond- ten klauwzeer. Op 1 Februari heeft de Minister wederom cone conferentie met landbouw-autoriteiten, om wederom hun gevoelen in deze te vernemen. Mocht de ziekte tegen den weide-tijd niet zijn bedwongen, dan zall van het thans gevolgde systeem natuurlijk moeten worden afgeweken en daarmee moeten worden opge houden. Op dit oogenblik zal dus van een verdere poging om verandering te verkrijgen, hetzij door middel van eene interpellatie, hetzij door het richten, langs par lementairen weg, van een schriftelijke vraag tot den Minister, geen resultaat te verwachten zijn. Verschillende Oorlogsberichten. DE ZETEL DER BELGISCHE REGEERING. Men weet dat het adres der Belgische regeering thans Sainte Adresse te Hftvre is. Men weet echter niet voor men het gezien heeft, welk een druk leven daar beerscht. Een kleurige beschrijving daarvan geeft een correspondent van de Tijd te H&vre, waar aan o.a. het volgende is ontleend: „Allerlei wagens en karren en auto's rijden af en aan overal soldaten, uniformen in allerlei kleu ren: spabi's en turco's, rood en lichtblauw, mooie huzaren, Fransche roodbroeken te voet brengen bon te afwisseling tusschen het monotone khaki der Engelschen en het donkerblauw der Belgen met de roode streep langs de broek. Daartusschon glinste ren goudgalon, sabels en bajonetten. Onder de ver schillende thans verbonden nationaliteiten heer- oohen grooie vertrouwelijkheid en verbroedering, jSsaj? hot khaki heeft do overhand, want H&vre is de basis voor do militaire transpörtcn der Engel- sohen, "Van de haven naai' het station is er een voortdurend gerij van de eigenaardige Londensche omnibussen, die soldaten vervoeren, terwijl de ambu lance-auto's in tegengestelde richting voorbijsnorren van het station naar de haven, waar dikwijls een groote witte boot, *wmet een machtig rood kruis ge- teekend, gereed ligt. In de golf buiten de haven ziet men van de kust een heelo vloot van koopvaardijers in voortdurende beweging; altijd binnenkomende of wegstoomende booten. Engelsoho legerkampen om ringen de stad met bun tenten en barakken: van een kant klinkt onophoudelijk een oorverdoovend gehamer en gesmeed. Daar heeft men een volledige fabriek opgericht ter reparatie van allerlei voorwer pen, die van het front komen; van verbogen, ver wrongen verrekijkers, geweren, kanonnen, mitrail leurs, van auto's dié een of twee wielen missen: in oen woord van alles, wat door granaten of slijtage ontredderd is. Op de groote verkeerswegen staan hier on daar voor de bureau's, waar telkens de laatste oorlogs berichten van den generalen staf worden aangeplakt, groote menigten volks: men spreekt Fransoh, En- (gelscb, "Vlaamsch, van alles wat met min of meer levendigheid of langzaamheid naar ieders landaard. Opzij!-daar snort huppelend d* motorfiets van een Belgischen koerier door de menigte vliegensvlug naar St. Adresse. St. Adresse ligt ten N.W. van H&vre tegen den stoilen rechteroever der wijde Seine-monding, vlak tegenover Deunville op den linkeroever. Eerst een rij sierlijke villa's tusschen het geboomte, verderop de groote moDumentalo badhotels. Het kerkje van Notre Dame des flots steekt boven alles uit en daar naast het „suikerbrood", een wit torentje. Langs do helling van den heuvel wappert nu op een tiental punten het zwart-geel-rood van onze roemrijke va- derlandsche driekleur. "Vlak aan zee in de hotels en in prachtige villa's zijn de ministeries geherbergd het hart en het brein van België. Belgische gen darmes staan op wacht bij de driekleurige schilder huisjes, en vóór het ministerie van oorlog steken twee korte, dikke, op den vijand veroverde mijnen- werpers hun leege muilen omhoog, waarvoor nie mand meer hoeft te vreezen deze glorieuzo zege- teekens herinneren er u aan, dat het groote Duitsch- land nog rekening moest houden met het kleine Bel- gëi! In de ministeries niets te doen, meent 'gij mis schien? Neen, integendeel een geweldige drukte. Bo den, beambten, padvinders, soldaten, Fransche en Belgische officieren mengelen in do veel te nauwe gangen de verschillendo kleuren dooroen hunner zeer uitcenloopendc uitrustingen. Aan do kapstok ken hangen bonte bergmutsen, kepi's, politiemutsen on kolbakken naast elkander. Men draaft de trap pen op cn af, In het trappenhuis gaan bij ge brek aan goederen-lift twee koorden op on neer, om de pakketten en kratten op do verschillende ver diepingen to bezorgen. De Belgische ministers doe len, zoo goed als het gaat, hun bekrompen verblijf mot do vreemde gezanten. Hier is een bureau ge vestigd In den voormalige badkamer; een of ander archief is zelfs ondergobrcaht, waar vroeger nu ja. een W. 0. was. Buiion tuften de auto's en do knapperende motor- fiotsors in velerlei uniform, om naar alle kanten bevolen en modedeolingen over te brengen. Daar in don regen voor dio weelderig-rijke, maar stijl loos opgetrokken gebouwen, bewijst een nooit on derbroken koortsachtige bedrijvigheid, dat België nog vol levon is. Door eon politieke fictie word St. Adresse voorloopig Belgisch grondgebied; aan hot postkantoor, dat door Belgische beambten bediend wordt, verkoopt men Belgische postzegels. Een brief Van hier naar Nederland kost slechts 20 centimes, maar een brief van Nederland naar St. Adresse moot met i2 Va cent gefrankoerd worden. Do Fran sche gezant in Belgiö resideert nu hier binnen zijn eigen land." DE OORLOG IN DE LUCHT. Met een enkel woord is roods melding gemaakt van het bezoek dat Duitscho vliegers boven Duin kerken brachten en dat Engelscho vliegers brachten bovon Zeebruggc. De tocht der Duitschers boven Duinkerken leidde tot eon gevecht in de lucht, waar- omtrent de corrcspondont van de Times het volgen- do meedeelt: Duinkerken is Vrijdag opniouw door Dultsobe vliegers aangevallen; dat is de derde maal dus binnen oen maand tijda. Op de stad en dc voorsteden werden 60 bommen geworpen. Negen burgers werden gedood, onder wie oen oud vrouw tje, en velen gewond. Twee dor vijanedltjko vlieg tuigen werden omlaag geschoten. Van hel none was het reservoir door een schot van eenB ritsch vlieg tuig uit doorboord. Het kwam bij Ghijvold neer. Do beide officieren van het vliegtuig, die khaki-petten drcegen, werden gevangen genomen. Het toestel, dat in uitstekenden staat is, ord naar Duinkerken gebracht. Het andere vllogtuig werd door eon gra naat uit oen luchtkanon getroffen en kwam te Bray- lo8-Duncs neer. De inzittenden worden gedood. De roid begon Vrijdagmorgen tegen tien uur. Hot was kalm, helder en koud weer. Men zag dat zes aeroplanes hoog in de lucht van dc richting dor Bel gische grens naderden, Onmiddellijk bestegen Fran- schó en Britsche vliegers hun vliegtuigen om den vijand tegen te houden en slag to leveren. Maar do vjiandeli.iko vliegers veranderden hun route en ver dwenen uit het gezicht. Men vermoedde dat ze hun aanrlag op de stad hadden opgegeven, ziende dat men op hun komst was voorbereid. De opgewonden heid dit bij hun verschijning was ontstaan, bedaar de dan ook spoedig weer. Maar 's middags zag men opnieuw een vijandelijk vliegtuig naderen, weldra door anderen gevolgd. Zij waren blijkbaar 's mor gens in de richting van de zee gevlogen om zich aan waarneming te onttrekken en naderden nu uit do richting van Grevelingen. Zoodra ze op schoots afstand kwamen, openden de luchtkanonnen (anti- aircraft guns) het vuur en Fransche en Britsche vliegers stegen op ter vervolging. Drie kwartier lang werd er in de lucht hevig slag geleverd, met hel reeds vermelde gevolg, dat twee Duitscho vliegtui gen werden neergeschoten. De lucht was bespikkeld mot de witte wolkjes der uiteenspattende kartetsen. Hot was een boeiend schouwspel, on vele stedelin gen onbekommerd voor de rollende bommen, bleven op straat om het te zien. Niettegenstaande de be schieting der kanonnen en het vuur van onze vlie gers vlogen de vijandelijke aeroplanes in breede kringen over de stad en wierpen zij vele bommen, waarvan enkele vuurbommen waren, die o.a. een ka toenpakhuis in brand staken. Drie bommen troffen de consulaten van de Vereenigde Staten, Noorwe gen en Uruguay. Op de voorsteden werden dertig bommen geworpen. Daarna verdwenen de vijande lijke vliegers, maar te drie uur 's middags keerden ze terug en wierpen opnieuw bommen. Zaterdagmid dag werd Duinkerken opnieuw door een Duitschon Vlieger bezocht, die vuurbommen liet vallen op do werf (Chartiers en Franco). De hierdoor ontstane brand was echter spoedig gebluscht. Hdbld. DE SLAG IN DE NOORDZEE. Uit LONDEN, 26 Jan. Officieel. Alle Britsche oor logsschepen, die Zondag aan den slag deelnamen, zijn teruggekeerd in de haven. De kruiser „Lion" en de torpedoboot jager „Meteor" liepen averij op, welke echter spoedig te herstellen is. De Engelsche verliezen zijn 14 dooden en 29 gewon den. Nog tweehonderd overlevenden van de „Blücheri zijn door een schip aan wal gebracht en naar Edinburg gezonden. Het nog steeds volgehouden beweren der Duitschers dat een Engelsche kruiser gezonken was, wordt hiermee nu officieel tegengesproken. EEN „ZEPPELIN" NEERGESCHOTEN. Uit LONDEN, 26 Jau. Het persbureau deelt een com muniqué mede van den Russischen marinestaf, mel dende. dat een Zeppelin bommen heeft geworpen op het onverdedigde gedeelte van Libau. De artillerie der 1 forten vuurde op het luchtschip, dat in zoc viel. Een klein vaartuig vernielde de Zeppelin en nam de be manning gevangen. DHTSGHE TROEPEN IN HET ZUIDEN. Uit Londen, 26 Januari. De Daily Telegr. ver neemt uit Athene, dat volgens berichten van Servi sche en Roemeensche zijde, het aantal Duitsche troepen die nu aan de Sërvisch-Roemeenschë gren zen worden saamgetrokken, 250.U00 bedraagt. In Frankrijk. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de bondgenooten Mie delkerke en Westende-bad hebben gebombardeerd en dat daarbij veel burgers zijn gedood, o.m. de burge meester. Verder zegt dit Duitsche bericht: Aan beide kanten van het kanaal van La Bassee (naar Bethune) hebben wij de stellingen dor Engel schen aangevallen. Terwijl de aanval ten noorden van het kanaal, tusschen Givonchy en hot kanaal, wegens de sterke flankdekking niet tot verovering der vijandelijke stelling leidde, heeft de aanval dei- Beieren ten Zuiden van het kanaal volkomen suc ces gehad. Daar is de Engelsche stelling, ter breed te van 1100 M. stormenderhand genomen, twee ster ke steunpunten veroverd, 3 officieren en 110 man gevangen genomen, een kanon en drie machinegewe ren buit gemaakt. De Engelschen hebben tevergeefs getracht de door ons dadelijk voor ons doel inge richte stellingen te hernemen. Zij zijn met zware verliezen voor hen teruggeslagen; onze verliezen waren betrekkelijk klein. Op de heuvels van Craonne (ten zuidoosten van Laon) hebben onze troepen met goeden uitslag ge vochten. In het zuidelijk deel der Wogezen zijn alle aan vallen der Franschen afgeslagen. Meer dan 50 gevan genen zijn daar in onze handen gevallen. Het Fransche bericht spreekt van eon afgeslagen aanval der Duitschers op Yperen. Die aanval is afgeslagen en 300 gesneuvelde Duit schers, onder wie een compagniescommandant zijn op het terrein blijven liggen. De aanval moest wor den esteund door compagnieëni van de tweede linie, die echter onder het zeer goed gerichte vuur van onze artillerie, niet uit hun schuilplaatsen hebben kunnen komen. Bij La Bassee, Givonchy (iets ten noorden van 't kanaal Bethune-La Bassee) en Quinchy (iets ten zuiden van hetzelfde kanaal) heeft do vijand vijf aanvallen gedaan op do Engelsche stellingen. Na eenige vorderingen to hebben gemaakt, zijn do Duit schers teruggeslagen on hebben tal van dooden op hot gevechtstèrrein laten liggen. Do Engelschen hebben 50 govangenen gemaakt, onder wie 2 offi cieren. Deze aanval ging gepaard, mot pogingen om ons op verscheidene punten van ons front af to loidon. 'Jen westen van Craonne heeft de vijand achter eenvolgens twee buitengewoon hevige aanvallen ge daan. Du eerste is afgeslagen, bij den tweedon zijn do vijanden in onze loopgraven doorgodrongon, doch door oen krnohtigen tegenaanval hebben onzo troe pen bijna het geheele verloren terrein herwonnen. Do strijd duurt nog voort om een nog door do Duit schors bezet dool vnn oen. loopgraaf. Hot blijkt, dat ook in den Bovên-Elzfls nog steeds hevig gestreden wordt. Daar pogen do Franschen hun posities lo handhaven, dio steeds door dc Duitschers heftig worden aangevallen. Dat do bondgenooten nog niet van plan zijn hot hoofd in don schoot to loggen, blijkt wol uit do mede- deeling, dat dc Engelschen do laatste dagen 720000 man nieuwe troepen -haar Duitschland hebben gezonden.. Do bondgenooten helpen elkaar niet alleen met hot /waard, ook financieel slaan zij elkaar krachtig bi|. Binnenkort zal to Parijs oen bijeenkomst plaats hebben om -een gezamenlijke leening voor te borcidon. Daaruit zouden Frankrijk, Engeland on Rusland naar behoefte kunnen putton. De strijd tusschen wordt oveneens onafgebroken voortgezet, Veel nieuws lekt er niet uit. alleen hooren we van een groote bo- driivigheid in do Knrpathon, waar do Oostenrijkers niet onfortuinlg schijnen to zijn geweest. In do oostelijko Karpathcn hebben zij oonige Russische aanvullen uf- <gce!ngen. Een nieuwe poging om vnn dc Karpathen uit het offensiof to hernemen ,is van Oostonrijksche zijde stellig te verwachten, als zij er niet In willen berusten dat Rusland meester blijft van Oostelijk Galiclö en Boo- kowina, cn Hongarije met zijn legers blijft omknellen. Trouwens, het niet of wel deelnemen van Roe menië hangt geheel van het succes der Russen hier af. De Daily Mail krijgt het volgend bericht uit Boo karestDe Russen hebben het spoorwegstation JacobenJ in do Boekowina, na een hevig gevocht, waarin eon heel Russisch regiment gedood of gewond werd, ver nield. Do Russen bezetten vervolgens het geheele district Jacobenl, dat <jo sleutel is tot Josefvala in Hongarije. De val van Doraawatra is onvermijdelijk. Als dit bericht waar is, zal een binnendringen van Hongarije niet zoo heel lang op zich laten wachten. Verder geen belangrijk nieuws. IN DUITSCHLAND. Uit Berlijn wordt bericht dat ondanks do groote voor raden, w.o. varkensvlees ch, stijgen de prijzen. Daar voorlichtingen niet helpein. zijn tal van dwangmaatregelen ingevoerd. In beslagneming van meel- en graanvoor raden is gevolgd. De Duitsche ochtendbladen noemcin dat van ide regeering een wijze maatregel tegen fl© vlees ch- en bro odnooa. Maar of deze maatregel, hoewel het van Duitsche zijde heftig wordt ontkend, eön teekön van groote sterkte is, mag worden betwijfeld. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, naar waarnomingen verricht in den morgen van den 27 Januari 1915, medegedeeld door hot Koninklijk Meteorologisch Instituut te De Bilt. Zwakke tot matige N.O. tot O. wind, afnemende bewolking, weinig of geen neerslag, lichte vorst, 's nachts, overdag om het vriespunt. Gemengd Nieuws. DE EEN-ARM1GE. Dit is niet zoo Amerikaansch als hot verhaal, van een golfspeler zonder .armen: het gaat hier om iemand met één arm. 's Mans verhaal is als boek geschreven, dat in normale tijden zeker onopgemerkt zou zijn voorbij gegaan, een boek, geschreven door een éón-armige en bestemd voor één-armigent Maar in deze slagerstijde.il, dat men in de oorlogvoerende landen gewond raakt, als iets gewoons te beschouwen, tal van lieden zonder ol met misvormde ledematen door het leven tc zien gaan, in geëstropieerde periodes ais deze moeten er vele verminkten zijn, die den éénen overgebleven arm uil- strekken naar eén boek, dat opgddragen werd aan onge lukkige lotgenooten van den schrijver, die zelf over slechts één arm beschikt en toch kans hoeft gezien, zich .'«eheel naar zijn levensomstandigheden te voegen. „Het boek van den één-anriige 'werd geschreven dqor Hongaar graaf Géza Zichyhij is iemand, dio in zijn

Schager Courant | 1915 | | pagina 2