iltiatii Nieuws- ATTENTIE! W O E NSDAfi 27 JANUARI 1915. 58ste Jaargang. No. 5529. Het ZONDAGSBLAD. VRIJHEIDSDRANG. oncertgebonw-Sextet" m Amsterdam. SCliCEI COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den ADVERTENTIES! in het eerst uitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAN D 5. Int. Teleph. No. 20. UitgeversTRAPMAN Co. Prijs per jaar f 3.—. Per post f 3.00. Losse nummers 5 cent AD VERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ot Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Enkele abonne's hebben hun INTEEKENBILJET voor het Zondagsblad in open envelop met 1 cent gefrankeerd aan ons toegezonden. Deze brie ven zijn bijna alle door de po3t met strafport belast h 9 cent. Wij hebben deze brieven niet kun nen accepteeren en dus ook de bestelling van het Zondagsblad niet kunnen noteeren, daar ons de na men der afzenders niet bekend zijn. Aan degenen, die hun Inteekenbiljet op genoem de wijze hebben verzonden, verzoeken wij dus be loofd 'bun bestelling per briefkaart te her halen, wij zenden hen dan het Zondagsblad dade lijk toe. Voorts zij medegedeeld dat het Tnteekenbiljet in gesloten envelop met 5 c e n t gefrankeerd moet worden ingezonden. De bestelling van het Zondagsblad behoeft ech ter niet gedaan te worden met gebruikmaking van dat inteekenbiljet, doch kan natuurlijk ook per briefkaart geschieden, terwijl óók door den Brievengaarder (de post) iedere bestelling wordt aangenomen. DB UITG. Binnenlandsch Nieuws. strafwerk en liefdadigheid. Men schrijft uit 's-Gravenhage aan het Hdbla.: Het zal wel niet algemeen bekend zijn dat op sommige inrichtingen van onderwijs hier ter stede stellig weten we 't van enkele middelbaar-on- derwijs-inrich tingen de onderwijzers of leeraren een vernuftig middeltje hebben bedacht om de kas sen van steuncomités alhier te doen stijven door do jeugd en tegelijkertijd bij deze den liefdadig heid-zin te ontwikkelen. Zij hebben nL met de leerlingen een verdrag dat ouders of voogden waarlijk niet te gronde zal richten, nl. een stuiver of een dubbeltje. En dat „strafport"' wordt dan door den onderwijzer of leer- aar afgedragen aan een of ander comité tot steun in de tegenwoordige tijdsomstandigheden. Een statistiek van de in dubbeltjes omgezette 8traftherna's cf -regels bestaat niet, maar, zoo wel eens uit de kringen der delinquentjes wordt ver nomen, moet het stelsel nog wel een aardig duitje opbrengen en wordt er menig verzuimpje moedwil lig zelfs gepleegd. Natuurlijk voor 't voortreffelijk doell En tegelijkertijd hooren wij uit Amsterdam: Veel hulp moet worden verleend, veel nood moet worden gelenigd. Hel plaatselijk, of Nationaal Steun-Comite kan daartoe de hulp, zelfs van hen, die meer kleine bijdragen opbrengen, geenszins ont beren. Daarom he^ft, reeds sedert een paar maanden, Klasse V van het Stedelijk Gymnasium te Am sterdam met onderling goedvinden vastgesteld, dat hij of zij, die te laat in de klas verschijnt of eenig boek, cahier, etc. vergeten heeft, een stuiver boete stort in eene kas, welke aan het Amsterdamsehe Steuncomité zal worden afgedragen. Ook leeraren nemen hieraan dedl. De ondergeteckenden meenen, dat dit voorbeeld al- gemeene navolging verdient en richten bij dezen 'n daartoe strekkend verzoek tot alle Gymnasiasten, H.- H.S.c-rs en Handelsscholieren in Nederland, ten einde door toepassing van dit stelsel over het geheele land, het vloeien van deze, zij 't ook bescheiden, bron van inkomsten te bevorderen. FEUILLETON. 16. Werkelijk Paulsen had geen ongelijk gehad, dit vogeltje voor zich te halen 1 Maar waarom op zulk een eigenaardige wijze? Daar stond niets over in den brief, dien juffrouw Schmidt zooeven gelezen had. Maar Peter Paulsen wist, hoe moeilijk hij soms ook te begrijpen was, toch steeds wat hij deed. Er zou wei een goede reden voor bestaan. En dat jonge ding daar, was bij al haar onervarenheid, toch moedig. Er lag iets energieks in de mooie trekken, zelfs nog in den slaap, nu zij willoos neerlag, en die lichte rimpel op haar voorhoofd tusschem de oogen zij denkt veel en haar leven was niet al tijd even gemakkelijk. Het volle haar, deze kleur, het is een zeldzame kleur van asehblond. Ea daarbij die prachtige oogen, de diepbruine als zij ze nu eens opendel Dat moest een kun stenaar als Paulsen wel begeesteren. En haar ge stalte! Een der voeten in zwarten kous, was on der het dek uitgeschoven. Prachtig niet te klein, juist zooals hij voor die hooge gestalte moest zijn, maar zoo voornaam smal en gewelfd de zool. Ook haar wezen bevalt mij, voor zoover ik daar nu over oordeelen kan. Paulsen laat zich ook niet door schoonheid verblinden. Ja, ja, Paulsen weet wal hij doet, hoe verkeerd de mcnschen hem ook dik wijls mogen beoordeelen. En wat zal de kunst er bij winnen, wanneer hij een gelukkig tehuis heeft, een teedere hand, di* hem onmerkbaar aan ban den legt waar zulks noodig is, die orde en regel maat brengt als dit gevorderd wordt, die hem tot rust, tot volhardend arbeiden brengt, hem thuis houdt met zachten, onmerkbaren dwang. Ella ontwaakte. Zij deed de oogen wijd open en zag juffrouw Schmidt bezig met den koffiekan. Direct sprong zij overeind. „Nu wil ik u helpen De slaap had haar goed gedaan en alle zorgen van haar afgewenteld. „Laat mij dat maar doen tenminste vandaag nog. Van morgen af moet u „Neen, neen, nu is er geen verontschuldigen meer aar., ik moet mij verdienstelijk maken." Haar besliste toon deed juffrouw Schmidt toege ven. Ella liet zich de koffiemaohine verklaren, waar Andere bladen worden verzocht dit over te nemen. De leerlingen van Klasse V van het Ste delijk Gymnasium te Amsterdam. WIERINGEN. H. M. de Koningin heeft aan den Burgemeester alhier f 25 gezonden als bijdrage voor den aankoop van een visschersvaartuig voor den heer V. Bakker, welke in den storm van 29 December jl. zijn schip en zijn beide zoons verloor. - ZUIDSCHARWOUDE. Gisteravond vergaderde de tuinbouwvereeniging De Toekomst te Zuidscharwoude ten lokale van mej. de wed. A. Kist. De vergadering was goed bezocht, vooral zeker doordat het bezoek verplich tend was gesteld. De voorzitter, de hr. S. de Boer, opende de vergadering met er zijn genoegen over uit te spreken, dat, ondanks de slechte vooruitzich ten in 't begin van den oorlog, de toestand op het oogenblilc zeer goed kan worden genoemd, daar de win terproducten voor hooge prijzen worden opge kocht. Meegedeeld werd, dat door het bestuur bij betrokken autoriteiten stappen zijn gedaan om voor de bouwers-gemobiliseerden verlof te krijgen, doch die zijn zonder resultaat gebleven; Meegedeeld werd, dat het aantal ongevallen bij de Plaatselijke Ongevallen-Commissie over 1914 maar 49 heeft bedragen, wat een zeer klein getal is, als men weet, dat 536 bouwers lid van die Commissie zijn. Tevens werd nog opgewekt, vooral de loon lijsten goed in te vullen. Mecegdeeld: werd, dat de heer S. de Boer Kz. benoemd- is tot voorzitter van de P. O. C. in de plaats van den heer Barten, die als zoodanig had bedankt. Wat de kosten van het lidmaatschap der Groep Veilingsvereenigingen betreft, werd dit ge schat op een 400ste deel van den omzet, die op f 60.000 wordt berekend, d.i. f 15. Besloten wordt lid te worden van de Rijks tuinbouwschool te Alk maar en aandeelen te nemen tot een bedrag van f 50. Bij morde van den heer P. Berkhouwer, als lid van de commissie tot nazien der rekening van den penningmeester, werd meegedeeld, dat ontvan gen was f 690.14%, uitgegeven f 473.13, zoodat er een voordeelig saldo was van f 217.02%. De kunstmest-commissie bracht verslag uit van haar bemoeiingen. In drie termijnen was geleverd: 16900 KG. superphosphaat, 6350 KG. kali, 19900 KG. ohili, 4500 KG. zwavelzure ammoniak. 200 KG. kalk en 500 KG', kopervitriool. Het gehalte, de verpak king en de medewerknig van het Centraal Bureau lieton niets te wenschen over. Van dit Bureau was thans een schrijven ingekomen, dat geen super phosphaat kon woredn verstrekt, daar De Toe komst niet tot de geregelde afnemers behoort. Daar dit op een misverstand moet berusten, werd beslo ten, dat eerst door de bouwers zal worden opgege ven, hoeveel zij willen betrekken, om dan de zaak makkelijker te kunnen regelen. Óp een aanbieding van bet Landbouwkantoor werd niet ingegaan, ter wijl de zwavelzure ammoniak van de gasfabriek zal worden betrokken, die ze uitsluitend voor de Lan- gedijker bouwers reserveert. Als bestuursleden werden herkozen met groote meerderheid van stemmen de heeren S. Zeeman en A. Kout. Als bode werd herkozen de heer C. Klin- geler. Een nieuwe functie werd ingesteld, nl. die van vasten administrateur voor de kunstmest. Als zoodanig werd aangewezen de heer P. Zeeman. Tot commissaris der koolverzekering werd de heer G. de Boer Cz. benoemd. In overleg met de Arbeidersvereniging besloot men de volgende uniforme regeling vast te leggen, nl. December, Januari en Februari van 6% tot 6 uur; Maart 6 tot 6 uur; April 5% tot 6 uur; Mei tot en met Augustus 5 tot 6 uur; September 6 tot 6 uur; October van 6% tot 5% uur. November 7 tot 5 uur. De aardappelsproeimachine werd bij op-j bod verkocht aan edn heer J. Strijbis voor f 15. Bij het punt Varia besprak de heer S. Zeeman zij om verzocht had. Thuis werd de oude methode gehandhaafd. Fluks dekte zij het koffietafeltje, „Mijn God, je loopt op je kousen!" „Dat hindert mij niet." ,,Aeh, je huisschoenen zijn er nog niet ik zal je een paar sloffen geven, daar kun je dan zoo in glijden." Toen Ella de pantoffels aanhad, zeide de kleine dame, het hoofd bedenkelijk schuddend: „Neen, die aantrekkelijke voetjes in zulk een afschuwelijke lijst Dat moest Paulsen eens zien, wat zou hij opspelen. Maar wij letten daar niet op." „Zóó niet spreken alsjeblieft, juffrouw Schmidt." Deze zag het blozende meisje aan. „Zeg alsjeblieft, Schmidtje zoo noemt iedereen mij, in wier vriend schap ik mij mag verheugen." „Mag ik?" Ella had het reeds van de beide leerlin gen der kunstnijverheidsschool in het restaurant ge hoord. „Natuurlijk. Wij zullen goede vrienden zijn." Ella schonk koffie, een tafeltje was bij de sofa geschoven en het jonge meisje moest naast haar beschermster plaats nemen. „Er is straks ook een brief gekomen, lieve Ella," zeide deze, „en raad eens van wien. Je zwijgt? Begrepen dus. De brief is met denzelfden trein als gij gereisd, onmiddellijk na je vertrek van Berlijn ge schreven. Paulsen legt mij daarin een jong meisje boe noemt hij haar ook weer" zij nam den brief op met een scbelmsch oogknipje „weet je, lieve Ella, ik zou je den brief kunnen laten lezen, maar ik wil je niet ijdel maken. Doch de envelop wil ik je tenminste schenken" de oude juffrouw lachte hartelijk „iets van hem."' Zij gaf haar de envelop. „Hij heeft je zelf ook nog veel te ver tellen, binnen enkele dagen hoopt hij te komen. "Voorloopig is het voldoende, dat hij je mij ten zeerste in mijn bescherming aanbeveelt. Hij is ech ter ook een practisch man en verzoekt, aile nood zakelijke uitgaven voor u te bestrijden. Nu echter in 's hemels naam geen verlegen gezicht, of oogen- neerslaan. Ook niet zoo afwerend, zooals ik dat op uw voorhoofd zie. Je kunt en moet getroost alles van den man aannemen, die met eerlijke bedoelin gen tot je genaderd is. wiens roep je gevolgd hebt en voor wien je spoedig alles zult zijn." „Waarom moet ik? Ik kan en wil werken. Op de een of andere wijze moet ik toch iets kunnen ver dienen?" ,Dat is niet zoo gemakkelijk als je het je voor- Buitengewoon Concert van het op Zaterdag 6 Februari a.s. te Schagen. De ondergeleekende verklaart gaarne, dal hij hel artistiek streven van het „Concertgebouw-Sextet" met bizondere belangstelling heelt gevolgd.^ liet Ensemble Yan dit „Sextet" voldoet bovendien aan zeer hooge eischen. S. vak Milligek. o 't Zijn waarlijk half begraven schatten die bei „Sextet" aan hel licht brengt, en zeker bewijst het daarmede een oischatbaren dienst aan de kunst. Vli8sing8che Courant. de wenschelijkheid van wisselbouw, ten einde daar door een middel te verkrijgen om do draaihartig- heid tegen te gaan. Vooral den verbouw van haver werd aanbevolen, verder gerst, erwten en boonen. Met de gewone plichtpleging werd de vergadering daarna gesloten. noordscharwoude. Opgave van de kolf- en biljartmatdh tusscihen. de so ciëteiten „Ons Genoegen" t» Noordscharwoude en „Op Maat" te Zuidscharwoude. Ie dag 23 Januari, te Noord scharwoude gespeeld. Biljarten. „Ons Genoegen". „Op Maaf'. G. Langedijk 4015. K. van Kleef 5050. J. Jonian 4042. R. Siot 5050. W. Kostelijk 3643. P. de Geus 50—50. J. Barten 3137. S. Opperdoes 5050. T. Pranger 50—42. T. Kostelijk 20—50. C. Langedijk 5049. D. Blom 3150. C. Pranger 5050. Jb. Strijbis 16—^33. A. Swager 5050. C. de Boer 1126. C. Swager 2950. A. Kout 5049. W. Kuiper 4724. P. Hagenaar 5050. Totaal 413—402 (815). Totaal 378158 (836). Kolven. P. Goudsblom 114. P. de Geus 132. K. Bood 107. J. Zijp 120. W. Kuiper 114. K. Kroon 121. C. Langedijk Pz. 134. P. Molenaar 112. J. Vlug 147. J. Reine 120. W. Bakker 115. A. Klingeier 126. G. Langedijk Cz. 121. S. Opperdoes 127. A. Groot 94. A. Moieijes 110. Jb. Hopman 140. R. Slot 101. T. Pranger 115. D. Blom 154. J. Joman 144. P. langedijk 123. W. Kostelijk 138. J. Slot 81. J. Barten 95. T. Kostelijk 136. A. Bomt 109. P. Hagenaar 143. Totaal 1687. Totaal 1702. ZIJPE. Op die aanbeveling voor de benoeming van een nel der Commissie tot Wering van Schoolverzuim te 't Zand 'Vacature P. Doedes) zijn door B. en W. geplaatst; ie. C. F. J. Bruno en 2e. Jb. Groot zijpe. Naar wij vernemen zijn B. en W. dezer gemeente voornemens dea Raad voor te stellen den bouw van de O. L school te St. Maartensbrug voorloopïg uit te stellen, zulks in verband met de tegenwoordige tijds omstandigheden. burgervlotbrug. In (Ie gisteren gehouden vergadering van leden der Doopsgezinde Gemeente werd tot diaken benoemd de noem cl de heer j. Kooij, in plaats van den aftredmden diaken, den heer H. Slik. stelt, en bovendien zou het Paulsen zwaar krenken. Neen, kind, schik je in deze ongewone omstandig heden slechts in het onvermijdelijke. En nu wil ik je vaD Peter Paulsen vertellen." Zij nam Ella's hand op haar schoot tusscben haar beide handen. „Peter Paulsen," ging zij voort, „is onbetwistbaar een der meest beteekenende genieën van onze jon ge kunstschilders. Een portretschilder, zooals nau welijks een tweede te vinden is. Indien bij tot op dit oogenblik nog geen werk geleverd heeft in over eenstemming met zijn kunnen, dan ligt dit aan zijn onrust hij werpt spoedig wat neer ver koopt het gauw het is hem voldoende, om te kunnen leven. en hij is weer verdwenen. Tot een zorgvuldige uitvoering heeft bij zich bijna nooit den tijd gegeven, veel staat onvoltooid in zijn ate lier. Wij kunnen er morgen wel eens heengaan, ik heb den sleutel. Doch neen, ik mag hem niet voor zijn, hij zal je er het liefst zelf heenbrengen. Zonder twijfel is hij een genie het bliKsemsnelle der gedachten en ontwerpen, het eenvoudige en toch origineele, en hoe hij het licht weet te plaat sen en te verdeëlen, met enkele streken, weinige pënseeltrekken weet te karakteriseeren, weet te be zielen idat kan alleen iemand, die door de muzen gewijd is. Maar het was toch altijd nog, als zocht 'hij iets, dat buiten hem lag, dat hij in rusteloos streven moest najagen, om het te kunnen bezitten. Hij moest trouwen, is hem dikwijls gezegd. Hij zei daar neen noch ja op. Hij is zeer gevoelig voor schoonheid, voor het voorname, het fijne, het uitgezochte, maar tot nu toe heeft hij zich nergens laten vasthouden. Bij u is dat gebeurd. En waar hij eindelijk beslist heeft, daar zal hij zich ook niet ver gist hebben. Hoe dikwijs heeft hij mij reeds over u gesproken hoe dikwijls nooit met veel woor den, maar woorden van gewicht! Een groote taak ligt voor u, lieve Ella: door den man den kunstenaar te verheffen." Ella had, hoewel in haar binnenste zich gelukkig voelend, toch met klimmende verwarring de spreek ster aangehoord, haar nu eens in de oogen kijkend, dan weer den blik op haar nand richtend, die de kleine dame nog steeds vasthield. Nu zwegen bei den. „En je zegt daar niets op?" vroeg eindelijk juf frouw Schmidt. Toen bracht Ella met moeite uit: „Wat kan ik, armzalig, onervaren ding voor hem zijn?" „Zoo twijfelend? En gisteren nog zoo moedig. Al- dirkshorn. Werd hi vroeger jaren de mare: „Schinkels Cinema- tograaf komt", door jong en oud met genoegen verno men, "thans maakte do aankondiging van de komst van Rotter en De Jong niet zoom indruk. Zaterdagavond, tijdens de eerste voorstelling van de bioscoop, was oe zaai dan ook maar matig bezet. En dat was jammer, want de voorstelling was wer kelijk mooi te noemen, vooral de natuuropnamen, ter wijl de film, die ons een kijkje ui Vfcsé gaf, bepaald pakte. Ook de kindervoorstelling op Zond ig middag, die zeer druk bezocht was, was goed verzorgd. „De Dierentuin van Cincinati' 'was een fraaie, gekleurde film. Zondag avond volle zaal ea dankbaar publiek, Maandagavond goed bezette zaal en mooie voorstelling. Fraaie land schappen en bovenal uitstekend geslaagde zeegezichten lokten vaak grooten bijval van het publiek uit. Vooral „Aan den mond van de Adour" in Z.-Frankrijk. De dui delijke explicatie verhoogde zeer het genoegen. Gaarne roepen wc Regter en De Jong een „Tot Weerziens" toe. lang ere is. Dinsdagavond 26 dezer hield het Nut -Vriendenkring" alhier in het lokaal van den heer K. de Beurs eene ver gadering met dames. Na het openingswoord van den heer M. do Jong, voorzitter en na een gezelschapslied ie, werd de lezing gehouden door den heer S. Oudt. Iïij wist met „'t Begin" van J. J. Cremer zijn gehoor ter dege te boeien. Ook mej. WitHoogland met hare leuke voordracht „De Eienenvrouw; of Mieke van Oir- schot" (van Abr. de Winter), oogstte onverdecldm bijval. De heer D. Olie bracht ons op boeiende wijze „ln Sa tansgezelschap", mej. Benit-IIouter, de heeren Kooi, K. de Beurs en K. Wit Cz., vergastten ons verder achtereenvolgens op aardige nummertjes en lest not least, hoorden we nog eenige liederen zingen door mej. XL Leien, die dat met hare frissche krachtige stem deed op een wijze, die niets dan lof verdient, 't Was een gezellige avond. arrondissements rechtbank te alkmaar. t Zitting van Dinsdag 26 Januari 1915. Uitspraken: P. Glim, Wielingen, belemmering ambtenaar, 15 of 10 d. h. II. Loolsman, Urk, vernieling, f J of 1 <L h. S. Molenaar, vr. v. G. Beemsterboer, Wognum, ver nieling, vrijgesproken. J. Droog, Anna Paulowna, verduistering l 15 of 10 dagen h. J. Leien, Winkel, diefstal, 6 w. gev. W. J. Wijsman, Enkhuizen, verduistering, f10 of 10 R. h. K. Langcreis, Hoorn, diefstal, 2 mnd. gev. T. Bestevaar, Schagen, wederspann.. 1 week gev. IJ. Stijl, Enkhuizen, verduistering, i 15 of 10 d. h. U. do Vet, Alkmaar, beleed, d. di. ambt f 10 of 5 d. h. J. Zwart en A. Zwart, Egmond-Binnen, beleed., elk f5 boete of 5 d. h. P. de Graaf, Schoorldam, mish'. f 3 of 1 d. h. ontsnapte krlfgsgevangenen. Te Winterswijk zijn vanochtend twee Fransche krijgsgevangenen, een paardenarts en een officier, aangekomen, die uit het kamp te Friedrichsfeld ontsnapt waren. bekroning. Op de Koloniale Tentoonstelling te Semarang wer den do reeds zoo gunstig bekende praeparaten> Dr. Nanrmig's Kinadruppels, Haemoferrin (Staalhaema- togeen) en Niva Tandpasta alle bekroond met de gouden medaille. raad van warmenhttzen. Vergadering gehouden op Dinsdag 26 Januari, 's voor- middags 10 uur. Voorzitter burgemeester Blom. Afwe zig de" heeren Kraakman en Stadegaard. De voorzitter opent de vergadering, De notulen worden gelezen en Bij de jongste kasv rificalic was ia kas en moest zijn f 10943.19Va- De heer Bronkhorst, de nieuwbenoemde gemeentegeneesheer schrijft, zijne betrekking als zoo danig aan te nemen. De heer Heringa, de tijdelijke les van u afgeworpen hij heeft het mij geschre ven en flink gewaagd, moedig de wereld in! Wat u voor hem zijn kan? U zult het spoedig leeren, maak u daarover maar geen zorgen. Verstandig, en zonder onwaarheid voorzichtig met zwakheden, maar streng tegen gebreken en den grondtoon geeft het hart aan. U zult gelukkig maken en ge lukkig zijn. Maar nu is de koffie koud gewor den." Schmidtje greep naar haar kopje. Ella zat in ge dachten. Dan zeide zij: „Als ik eens niet weet wat te doen, mag ik u dan vragen?" „Ja kind, stellig, maar alleen totdat hij u in zijn huis gebracht heeft als zijn vrouw dan behoort gij alleen den man toe." Weder zat Ella in gedachten. Eindelijk zeide zij, star naar den vloer ziende: „Als hij maar spoedig komt, ik verlang zoo." Doch daarop hief zij met een glimlach het hoofd op. „Mag ik de koffie warm ma ken?" vroeg zij. „O, hoe prozaïsch, denkt u nu zeker" zij stond op „maar u mag ter wille van mij de koffie niet koud drinken. En ik moet mij een beetje bewegen." Zij nam juffrouw Schmidt's kopje en goot de koffie weer in den kan, die zij weer naar de Ame- rikaanscho kachel bracht. Goedkeurend knikkend sag de kleine dame haar na. Het i was zeker een bijzondere toestand waarin El la Wolfers zich bevond. Bijna op goed geluk, in een snel, niet overlegd, slechts instinctief besluit uit den grond losgerukt, waaruit zij tot hiertoe kracht en voeding had getrokken, zag zij zich plotseling in een volkomen vreemde wereld overgeplaatst. Alles was anders dan zij het gewend was. Reeds in het uiterlijke. Dan het eigenaardige huishouden, op de manier van jonggezellen, zonder dienstmeisje, alleen maar niet een werkvrouw, die gedurende eenige uren kwam en 's avonds nog even kwam vragen, of er nog wat te bezorgen was. Maar het was voor Ella een genoegen, zelf overal voor te zorgen, en reed3 den tweeden dag had zij zich ingeburgerd, de werkzaamheden overgenomen, die zij onder haar beheer wilde nemen. Daar was niets tegen in te breiigen. Veel moeilijker werd het haar eenig begrip te krijgen van de menschen, die zij leerde kennen, en hunne levensomstandigheden. Hier stond zij voor raadselen. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1915 | | pagina 1