De Oorlog. Socialistische conferentie te Kopenhagen. Oostenrilkers-Dultschers en Rassen. BREEZAND. Naar we vernemen hoeft do heer Th. A. Smits be dankt voor <le candidatuur voor hot lidmaatschap van den Raad, jhem door jlo Vorocnigtag Door Recht en Eenheid tof Vooruitgang aangeboden. WAAD VAN IIELDEW. De Raad besloot, op voorstel van het lid W. Bier stoker, eene oommissie van drie lodon uit den Raad to benoemen, die zal hebben te onderzoeken do op richting van een gemeentelijk werkloozenfonds. Aangenomen word eon voorstel-Biersteker om voor de drie laagste categorieën van de aangeslagenen li. o„ alsmede voor de niet-aangeslagenen cokes voor lagen prijs beschikbaar te stellen. Met algemeene stemmen handhaafde de Raad het instituut van schoolarts, dat 12 Maart 1912 voor drie Jaar was ingesteld en benoemde don tijdelijken functionaris dr. A. Griinwald tot definitief school arts. Aan het plaatselijke steuncomité word nogmaals een crediet van f 1000 verleend, om dat bedrag te laten verwerken voor werkverschaffing. Op initiatief van het lid Biersteker werd eene commissie ingesteld, die voorstellen zal doen om trent de oprichting van een m. u. 1. o. school. Tot gemeente-geneesheer in. de plaats van den uit de gemeente vertrokken arts M. H. J. Groenen dijk werd benoemd de heer Bakker. Bij eenige benoemingen van onderwijzeressen werd *door eenige leden aanmerking gemaakt over de wijze waarop do voordrachten waren opgemaakt. Slechts eene van het drietal was door net be trokken schoolhoofd gehoord en die was no. 1 ge bracht op de voordracht. Eveneens werd de wijze van werken van het armbestuur gelaakt, die zeer eenzijdig werd genoemd, eü waarbij men steeds an dersdenkenden weerde. GEITEN» VOOR SCHAPENVLEESCH. Te Middelburg is een slager betrapt op het ver- koopen van geitenvleesch voor schapenvleesch, waai" bij hij een geit in den winkel had hangen, waar Oen schapenstaart aan bevestigd was. EEN GELUKKIG TRIO. Een drietal te Alkmaar vertoevende Belgen kreeg fcteteron, na lang vruchteloos zoeken, het verblijdend bërioht, dat hun doodgewaande betrekkingen nog in loven waren. Eon vrouw vernam, dat haar man. dien ze reeds lang gesneuveld waande, in Duitschland in krijgs gevangenschap verkeert; ook de verloofde van een te Alkmaar vertoevend meisje bleek Duitsch krijgs gevangene te zijn. En ton slotte kreeg een man, die eveneens ver geefs geïnformeerd had naar zijn vrouw en kin doren, bericht, dat deze behouden in Nederland zijn aangekomen en er reeds eenigen tijd verblijf hou den. Alkm. Gt. IIOEDENPENNENGEVAAR. Sedert Donderdag, toen de politie to 's-Graven-. hago met bekeuringen is gaan optreden tegen de da mes, die zich met onbeschermde hoedenpennen in tramrijtuigen bevinden, bedroeg liet aantal van deze bekeuringen gisteren roeds een 600-tal, VLUCHTELINGEN TE DELFT. Do D. G.t meldt, dat do burgemeester do oommis- sio voor do Belgische vluchtelingen hoeft ontbon den. Het motief Is, dat de burgemeester de te Delft nog verblijvende vluchtelingen wilde overbrengen naar do vluchtelingenkampen, terwijl de commissie, la hot belang der vluchtelingen, zich daartogon krachtig verzette. De burgemeester is van oordeel, dat in Neder land en moor in 't bijzonder in Delft, roeds zooveel hulp noodlg is voor eigen landgonooten, dat niet langer uitgavon godaan kunnen wordon ton behoeve van vreemdelingen, wanneer op andere wijze in hun ondorstouning kan wordon voorzien. Er bestaat een ministeriëolo aanschrijving, waarin gezegd wordt, dat §oen aanvragen om opzonding van vluchtelingen go- aan moeten wordon, zoolang do commissie in do Elaats zich mot do verzorging der vluchtelingon, zij ot ook met subsidie van hot rijk, wil blijven be lasten. Zoolang dus do oommlsslo baar taak vervulde, kon do burgemeester zijn doel niot bereiken, weshalve hij do commissie ontbond. I ANNA PAULOWNA. Dinsdag 20 Januari hield do voreeniging Nut on Gonoogon oen vergadering met dames in hot lo- kaal van den hoor G, J. Yoldor. De opkomst was vrij good. Nadat do voorzitter met een toopasso- i lijk woord do bijeenkomst had geopend, worden do notulen golozon en goedgekeurd. Medegedeeld word, dat de hoer G. Kaan do functie van voorzitter had aanvaard in de plaats van don hoor G. Slikker, die pennlngmoöstor was geworden. Hierna word begonnen met do afwerking van het zoor nfwisselcndo on arnusnnto programma Tusschen do bedrijven door en tijdens de voor- j draohton klonk do pianomuziek van don hoer D. Zon. Het was laat, toon de voorzitter do vorgado- 1 ring sloot, na allen, die medegedragon haddon tot het welslagen van don avond, hartelijk dank te hebben gezegd. Ook word een woord van dank go- richt tot don afgetreden voorzitter, den hoer G. Slikker, on het uitgetreden bostuurslid, den heer W. (Klein, voor wat beidon in het bolang dor veroeni- igng hadden godaan. Na de sluiting bleef men nog eenigen tijd gezellig hijeen. Hot Persbureau M. S. VAZ D'lAb to Amsterdam meldt i Mr. P. J. Troelstra hooft een persgesprok toegestaan over do socialistische conferentie te Kopenhagen. Over hetgeen besproken werd op do conferentie, zei- de de heer Troelstra. kaïn inlets wonden medegedeeld* Onze eigen pers mocht van het verhandelde niet meer dan het offlcioele communiqué medcdeclen. Gaarne wü ik u echter op uw verzoek mijn meening zeggen over de beteekenis der conferentie. Voor mij ligt de beteekenis der conferentie te Ko~ penhagenj zoo begon de heer Troelstra^ hierin, dat In een tijd, waarin do sociaal-democratie in de oor logvoerende landen, verhinderd is zich uit te spreken over den vrede, zoowel wegens den geest en de stem ming van hun volk ais wegens de militaire censuur, de sociaal-democratie van eenige neutrale landen het ver zamelwoord heeft gesproken, dat op dit «ogenblik ge sproken moest worden. Het manifest in de conferentie aangenomen, zoo vervolgde de heer Troelstra, herinnert ten eerste de 6ociaal-demooraten der oorlogvoerende landen aam de beginselen yam internationale politiek, die op 't laatste congres in Kopenhagen in 1910 de Internationale zijn aangenomen. De verwezenlijking dezer beginselen bij den aanstaanden vrede behoort "het doet te znn der sociaaldemocraten in de verschillende landen. Zoodra zij zich dat bewust zijn, kén en zéJ. er een basis ge vonden worden voor een gemeens chappelijken arbeid tot het uitoefenen van den invloed der Internationale op de te maken vredesvoorwaarden. Deze beginselen zijn: het streven naar een over eenkomst tusschen de groote mogendheden tot geleide lijke internationale ontwapening met de daarbij behoo» rende nadere bepalingen, verplicht scheidsgerecht, dle- mocratiscering van de huitenlandsche politiek en hand having van het recht der "volkeren op nationale onaf hankelijkheid en zelfbeschikking, waardoor dus a n- nexatie van Belgiü is uitgesloten en. ten opzichte van ElzasLotharingen in geen geval veran dering van .staatsverband kan plaats vinden, zonder dat de tegenwoordige bevolking van ElzasLotharingen zich aaax Vóór heeft verklaard. De conferentie heeft verder, aldus de heer Troelstrai, het woord uitgesproken, dat door de sociaal-democratie van bijna alle landen werd verlangd!, n.1. een protest tegen de rechtsbreuk België aangedaan. De conferentie heeft dit woord zoo gesproken, dat hel ziqh niet richt tegen de Duitsche sociaal-democraten, maar tegen de Duitsche Regeering en verder zich aansluit bij het, zy het ook zwakke protest, dat met eenigen goeden wil, uit de verklaring van de Duitsche RjjkadaghncUe op 2 December kan worden gelezen. Ve. der wordt in het, manifest .het Internationaal 'Soci alistisch Bureau opgedragen zich zoo spoedig dit mo gelijk is; in vorbiuifing te stellen mot de verschillende socialistische partijen der oorlogvoerende landen, om deze samen te brengen tot het opstellen van eoii gemeenschappelijk yredesprogram. Dat dit zoo vlot ven stapel m loopen, pi., op dit oogenblik, ia niet te verwachten. Maai' do conferentie heeft vooruitgezien, Dat het stadium, waarin do oorlog zich thans bevindt, waarin niemand vóóruit komt on eon hopelooze stilstand valt waar te nemen, moer dan iets anders geschikt is, de volksstemming in de oorlogvoerende landen en vooral die van de sociaaldemocratische arbeiders, zoo danig te doen kenteren, dat de kans op een onpartijdige bemiddeling onder het socialistisch proletariaat met dien dag grooter wordt. Bij mijn laatste bezoek, terugkeenende van Kopen hagen, in een vam de groote Duitsche steden, is mij eleken, dat het optreden ym. Karl Liebkneciht on- de Duitsche Socialistische arbeiders vrij wat meer sympathie heeft gevonden, dan men uit de bekende verklaring van den Partijvorstand zou vermoeden. Ook trof het mij', bij mijn reizen in den trein, dat, ter wijl voor eenige weken ieder den mond vol had over den oorlog en de verwachtingen zeer 'hoog gespannen waren, ditmaal zoo goect ais niet over den oorlog werd gesproken en dan nog op een zeer cynischen toon. Tenslotte geeft het manifest ook het standpunt aan, 'dat de sociaal-democraten in de gegeven omstandig heden zal moeten innemen, wü zij werkelijk op de vredesvoorwaarden den grootst mogelijken invloed uit oefenen. Zij moet daarbij drijven een verzamelingspoli- tiek, een politiek dus, die het al te elementen in het volkj die afkeer yan den oorlog 'hebben eu hun plicht begrijpen, dus in dit 'historisch moment, al hunne krachten mede in te spannen om oorlog in de toekomst te voorkomen, mogelijk maakt, met de sociaal-democra tie, aan te dringen op de verwezenlijking van een daar toe strekkend vredes-program. Dat hierloe de mogelijk heid bestaat, blijkt voldoende uit het feit, dat de begin selen van de internationale politiek, die hierboven ge noemd zijn, volstrekt hiet het uitsluitend eigendom zïjn van de sociaal-democratie maar ook in burgerlijke vredeskringen wordeu gedeeld. De vraag is slechts, of men in die kringen de noodige energie zal kunnen ontwikkelen om voor de verwezenlijking dier denk beelden to strijden. Maar dit zul nader moeten blijken. Wat do arbeidersklasse betreft, zoo wekt dit manifest deze op, in den tijd, die verloopt tusschen het einda der vijandelijkheden en het sluiten van den vrede, al hare energie op do verwezenlijking van dat program te concenlreerm. Op de vraag hoe de stemming was van de leidende socialisten in de oorlogvoerende landen ten opzichte van do conferentie, antwoordde de heer Troclstra. „deze was, zooals te verwachten was Ln do bestaande om standigheden^ inogol wantrouwend. Bij' den gespannen toestand van thans, vervolgde do heer I'roelstra, moet iedereen, die tracht zich op een objectief standpunt te plaatsen er bp voorbereid zijn. bij allo oorlogvoeren den wantrouwen te ontmoeten, ik heb •echter dc o ver tuiging. dat de Uitslag van do conferentie voel zal heb ben bijgedragen om dit wantrouwen, dat het sterkst was bij do partijen der Entente, weg te nomen. Als een stap naar do hernieuwde internationale sa menwerking, zal. naar ik vertrouw, deze conferentie steeds moetr 'in nare beteekenis worden erkend'. üp de vraag, hoe do heer Troela tra denkt, dat in de naaste toekomst in het belang van den vrede moot wordon opgetredon, luidde hot antwoord: Deze conferentie moest zich goed bewust zijn van do beperktheid van hetgeen zij, én wegens hare samen stelling én wegens den politiekem toestand, kon ver richten. Zij hoeft daarom hiel zelf een vredospro- gram, muar slechts do beginselen daarvan, zooals die door do internationale zelve roeds vroeger zijn vast gesteld, in hare herinnering teruggeroepen. Zij toept ook wel tot arbeid voor don vrede op, maar besefte, dut het tijdstip voor den vrede niet door neutralen, maar slechts door do oorlogvoerenden zelve kan wordon aangegeven. In don zin is ook hot besluit gerodigoord, waarin do conforontio de deelnemende partijen opdraagt, zich met hun rospectievo rogeerfngen in Verbinding te stollen inzako hun optreden als bemiddelaar voor den yrodo. Do conforontio hoeft zich 'ook niet uitgespro ken over don vorm, waarin do sociaal-democratie haar wenachon moot trachten tot uitvoering to bron- §on. Wat dlon vorm betreft, herinner ik u-aam hol enkbeeld „door mij geopperd in do Kerstrede en dat blijkbaar door de redactie Van „Het Handelsblad' niet goéd is begrepen. Ik drong aan op oen interparlemen tair congreshot Handelsblad meende, dal dit hetzelfde was als de conforentlo der Interparlementaire Unie, die zoo weinig vrucht hebben opgeleverd. Dat Is rtiot het geval. Do Interparlementaire conferenties zijn, con ferenties van parlementariërs, dlo daar geheel persoon lijk Vei'.scliijnon. Hot congres, dat Is bedoel, zon zijin eon congres van pari omen toto, b.v. door do purlofhonton van eenige neutrale staten samengeroepen en bezocht door offioiëolo dciogafcf.cs van parlementen, in en door die parlementen gekozen, om in het congres bepaalde voorstellen, betrekking hebbende op do meer algemeene internationale elementen van hiet to sluiten vredesverdrag, te verdieidlgon. Do bedoeling is dat dit congres zou samenkomen im don tijd, waarin het .con gres dor diplomaten plaats vindt. Verwacht u oonig succes van het besluit der con ferentie, dat do deelnemende partijen bij hunne regeerin- cen 'zullen aandringen op interventie? zoo vroegen wij den heer Troelstra. Ik heb roden om aan to nomen, antwoordde do hoor Troelstra mot grooten nadruk, „dat bij 'do Regoeringen „van do op de conferentie vertegenwoordigde Jonden, „do geneigdheid zal hós taan om .In die richting werk- „zaam to zijn. En dat een1 dergelijk optreden blf de „Rogeering aer Veroenigde Staten instemming 'zou ont- „moetcn". Tn mijn rode im de Tweede Kamer op 8 Augustus "uitgesproken, heb Ik or reeds op gewezen, dat wanneer do strijdende partijen lm een Impasse ver keerden, het oogenblik gekomen zou Sijh ,yoor een bemiddelend optreden. Welnu, zoo eindigde de heer Troelstra, het heeft alle schijn, dat dit oogenblik be gint te Wat onze Minister zeide. In ons Kameroverzicht gister hebben wij enkele brokstukjes meegèdeeld uit wat minister Cort van der Linden zeide, als antwoord op de aanvallen uit de Kamer over het langer in dienst houden onzer soldaten. Van het hoogste belang als deze redevoe ring van onzen premier is, laten wij hier van dat belangrijke deel der rede den woordelijken inhoud volgen, die wij aan de N. R. Ct. onlteenon. Nadat de minister zich verdedigd had tegen het verwijt, dat de regeering getracht had, discussie af te snijden, vervolgde hij: De heeri Troelstra heeft met verontwaardiging af gewezen, dat een lid van de Kamer zich zou laten vinden om iets, wat in het geheim was medege deeld, openbaar te maken. Die verontwaardiging was volkomen overbodig. De regeering wantrouwt geen enkel lid der Kamer, en wanneer zij weigert deze feiten in comite-generaal mede te deelen, dan is dat niet omdat zij eenigen den minsten twijfel koestert aan de integriteit van de leden van de Kamer. Niet het minst, maar het bewaren van een geheim hangt niet alleen af van de integriteit van de leden. Het is toch bekend, dat dikwijls hij vergissing meedee- lingen worden gedaan van hetgeen men weet, en dat men er naderhand spijt van heeft, dat men uitdrukkingen heeft gebëzigd, die tot vermoedens en misvatting aanleiding kunnen geven. Het is en daarmede behoef ik niemand, wien ook, te krenken t— bekend, dat 't niet zeker is dat 'n geheim, dat aan honderd mensohen wordt medegedeeld, een ge heim blijft. Ik zou ook nog dit willen zeggen. Gesteld dat '8 lands belang zich niet verzette tegen een volko men openhartige bespreking van alles wat de regee ring weet, welk nut zou dan een dergelijke bespre king kunnen hebben? En die vraag zou ik ook in het bijzonder kunnen doen aan den geaohten afge vaardigde uit Winschoten. Nu niet meer, zegt de geachte afgevaardigde uit Winschoten, maar wij spreken bij dit debat alleen over hetgeen nu nog. mogelijk is. En het oordeel van de regeering berust niet alleen op feiten, maar ook op de beteekenis, die de regeering aan die feiten hecht. En nu zou ik toch willen vragen of men inderdaad zou meenen, dat de regeering. die de gebeurtenissen van de laatste vijf maanden als het ware van dag tot dag aaeft medegeleefd, waarde zou kunnen heohten, zoo groote waarde dat zij op grond daarvan van opinie zou veranderen, aan het oordeel van Kamerleden, die niet over die ervaring beschikken, en die even min diplomatieke en strategische kennis hebben, ia staat om aan bun oordeel autoriteit te verleenen. Ik meen, dat dit uitgesloten is. Wanneer een arts tot een operatie raadt, zal hij dan zijn verantwoordelijkheid gedekt achten, omdat de patiënt meent, dat de operatie niet noodig is? Welnu, dat is ook het geval met de verantwoordo- tlijkheid der regeering. De regeering kan de verant woordelijkheid niet van zich afschuiven en de Ka mer kan de verantwoordelijkheid niet overnemen. Die leden van de Kamer die de verantwoordelijk heid opeischon, wie het ook zijn, moeten dan ook bereid zijn om de regeering te aanvaarden. Men kan niet zeggen, zooals gezegd is: wij eischen de verantwoordelijkheid op, maar wij wenschen tegelij kertijd dat gij blijft regeeren. Dat gaat niet. De regeering draagt haar eigen verantwoordelijkheid onafhankelijk van de Kamer, de regeering is niet de mandataris' van del Kamer. Nu zal ik niet met den heerB os in debat treden over de vraag of in normale omstandigheden een debat niet vruchtbaar kan zijn ook wanneer het niet uitloopt op een overwinning of een echec der regeering. Het is zeer wel mogelijk dat de Kamer jn haar geheel het niet eens is, in normale om standigheden, met de regeering, maar dat de regee- ring daarom toch volstrekt niet behoeft af te tre den, maar wij verkeeren thans niet in normale om standigheden en ieder meeningsverschil tusschen de Kamer en de regeering zou onmiddellijk moeten lei den hiertoe, dat de regeering het beleid niet lan ger zou kunnen voeren, omdat het thans noodwen dig geldt de hoogste belangen van het land. De regeering denkt er niet aan de rechten van de Kamer aan te tasten; zij denkt er niet aan het gezag van de Kamer op eenigerloi wijze te ver minderen. Dë Kamer, en Ieder lid van de Kamer, heeft volkomen het recht om rich onvoldaan te ver klaren. Ieder lid van de Kamer heeft volkomen het recht om thans, op dit oogenblik, verantwoording van de regeering to vragen, maar ik zeg pog eens, dat recht heeft men alleen, wanneer men bereid is te regeeren. En nu vraag ik, wanneer gij een votum van wantrouwen aan do regeering zoudt willen uit brengen, zijt gij bereid om naar oen ander bogin- sel te regeeren dan deze regeering doet? Ik geloof, dat het antwoord daarop ontkonnend is, want het beginsel dat deze regeering als grond van baar be leid heeft aangenomen, wordt door do goheelo Ka mer geacceptoord. Ik zou in do tweode plaats willen vragen: zoudt gij dan nu roods kunnen beloven dat gij, de rogee ring aanvaardende, bereid zoudt zijn om die ope ning van zaken te geven die gij thans van de ro geering vordert? En dun zog ik: dat kunt gij op dit oogenblik niet zoggen, omdat gij niet kunt beoor deel on of gij het moogt doon. Maar wanneer gij dat niet kunt of niet wilt, dan zou ik u willon vragen of het verantwoord is om do regeoring uw vertrou wen te ontzeggen, want van het verrtouwen van de Kamer hangt ton slotto uf het gezag van de regeo ring en in de omstandigheden waarin wij nu loven hangt van hot gezag van do rogeering voor oen groot dool af hot wolzijn van hot land. Wanneer er nu leden van do Kumer zijn, die ten gevolge van do weigering van do regooring om al- los wat zij weet aan do Kamer mode to doelen, zij bot in comite-generaal, «ouden aarzelen hunne stem aan dit wetsontwerp to goven, dan zou ik hun toch nog enkele consideratlön willen voorleg gen. in do eerste plaats dit. Toen in einde Juli van hot vorige Jaar do oorlog dreigde, was do regoo ring zioh bowust, dat or in onze Internationale stel ling verscheidene kwetsbare plekken waren. En toen do oorlog was uitgobroken. waren wij ton volle go- rood on wisten wij, dat do goheelo volksvertegen woordiging en hot geheele volk achtor ons ston den. Do erkenning van dozo feiten hoeft niot wei nig bijgedragen, dat ons land buiten don oorlog ls gebleven. Deze foiton hebben gbhad een machtige provontievo werking. In do zeer zorgvolle en go- vanrlljke tijdon die aohler ons liggen, op menig tijdstip meer zorgvol en gevaarvol dan menigeen zich Bewust is, hooft do rogeering tal van nete lige vraagstukken to beslissen gehad, vraagstukken waarbij uit don aard der zaak nu eens hot belang van de eene, dan het bolang van do andore der groote bolligoronten word geschaad. Is het nu ge weest do voortreffelijke leiding van do rogeering die ons hooft behoed? Neen, veio van de beslissin gen zullen vat hebben googovon tot gerechtvaardig de critiek. Maar wat hoeft ons behoed? Ons hoeft behoed, dat hoe langer hoe meer zioh do overtui ging heeft gevestigd, dat do rogeering trachtte naar eon loyale handhaving van onze internationale ver plichtingen on dat do regeering achter zich had oen ongerepte weormacht en het vertrouwen van do natie, dat het woord van do regeering ook tegen over hèt buitenland gold als het woord van een een drachtig volk. Nu zijn er nog, evenals in Juli en Augustus, kwetsbare plekken In onze internationale stolling. En nü zou ik willen vragen, wat men ook verder moge denken ovor do verantwoordelijk heid van de. rogeering on de Kamer of hot ver antwoord zou zijn om thans die waarborgen, welke ons in het verleden hebben behoed, te verminderen, doordat do regeering niet meer zeker zou zijn van het vertrouwen van de Volksvertegenwoordiging. Eei. tweede overweging, die ik zou willen voor- ggen is deze. Op het oogenblik is er in den grooten worstelsrtijd een toestand van evenwicht en het schijnt alsof daarom een zekere gerustheid ook voor ons volk en voor onze natie gerechtvaardigd zou zijn. Maar dit weet toch iedereen, dat ieder oogenblik die toestand kan veranderen, dat ieder oogenblik zioh incidenten kunnen voordoen, die de beschikking over onze gansche weermacht noodza kelijk maken. Ik zeg ieder oogenblik, want, Mijn- hoer de Voorzitter, de ervaring leert, dat deze in cidenten zich meestal voordoen volkomen onverwacht en dat voor de beslissing aan dq regeering slechts een korte tijd wordt gelaten. Ik zeg dit niet om eenige ongerustheid te wekken, of om de ongerust heid, aio er zou mogen bestaan, te voeden, maar ik zeg dit alleen om aan te toonen, dat men uit hetgeen er op'dit oogenblik is niet mag afleiden wat er morgen zal zijn. Want men mag.toch geen oogen blik uit het oog verliezen, dat hot hier een strijd geldt tusschen zeer machtige naties, die vechten op leven en dood, en dat de gevolgen van dien strijd zich op het onverwachts kunnen voortplan ten oök in de sfeer van de neutrale naties. Ik heb de vaste overtuiging, dat, indien voor ons het oogen blik zou aanbreken dat wij, terwijl wij nu het ge weer bij den voet hebben, het geweer zouden moe ten vellen, dat oogenblik van beproeving over ons zal komen met plotselinge en onverwachte hevig heid. En daarom acht ik het van het hoogste be lang, dat wij blijven beschikken over alle krachten, waarover wij kunnen beschikken. In de derde plaats en ten slotte zou ik ook dit ter overweging aan de Kamer willen geven, aan die leden van de Kamer, die nog aarzelen om hun stem voor dit wetsontwerp uit te brengen, De Kamer is eenstemmig met de regeering, dat de neutraliteit van ons land tot het uiterste moet worden gehandhaafd; ik meen, dat twijfel te dien aanzien is uitgesloten. Hoe heeft de regeering haar taak om die neutrali teit te handhaven, op te vatten? Er is een nega tieve, speculatieve neutraliteit, een neutraliteit die gericht is uitsluitend op de materiëele belangen van ons volk. Een dergelijke neutraliteit zou wankel zijn, want zij zou berusten op kansberekeningen en. macht verhoudingen. Maar er is ook een hoogere neutrali teit, en dat is de vaste wil om ons zelf te zijn; de vaste wil om die hoogere goederen van vrijheid en van verdraagzaamheid, die ons volk in een his torie "vol van strijden en lijden tot haar eigen goed heeft gemaakt, to handhaven en te behoeden tegon- ovor iedereen. Die neutraliteit is sterk, want zij is onafhankelijk van eenige krijgskans, onafhankelijk ook van eenigo voorkeur. En de regeeririg is er zeker van, dat Nederland nu en in de toekomst dit zijn recht aan, wie het ook zij, niet goedschiks zal prijsgeven. Wij leven in een tijd van daden, niet van woorden. En niet ons recht op een onafhankelijk volksbestaan is onze beschutting, maar die beschutting is hierin ge legen, dat wij bereid zijn om dat reoht ook met da den te verdedigen. Indien de Kamer zou weigeren om aan de regeering haar volle vertrouwen te sohenkeu, zou men dan niet meenen, dat de wereld die ons gadeslaat, en dat gebeurt in deze dagen, zou gaan twijfelen aan den ernst van ons volk? Zou men niet meenen, dat, indien het gezag van de regeering werd ondermijnd door gebrek aan vertrouwen van do zijde der Kamer, daardoor onze kracht om ons volksbestaan te handhaven inderdaad zou worden verminderd? Ik zou meenen, dit zou ik den heer Troelstra nog willen toevoegen, dat, indien nog, zooals in Augustus, de nationale gedachte over - heerseht, dan nu nog, zooals toen, de verantwoor delijkheid van de Kamer het best gedekt zou zijn, indien zij nog steeds aan de regeering haar ver trouwen schonk, want die nationale gedachte, wordt niet gediend door woorden, maar door daden. In Frankrijk. Het lijkt nogal roerig op het oorlogstorrein. Het Frans che communiqué vertelt ons: Da Engelsche troepen 'hebben in den algeloopen nacht tefen nieuwen aanval afgeslagen op Givenehy nabij la Bassóe en slaagden or in door een tegenaanval hun stellingen van don vorigen avond weer te bezet ten. Zeer heet was de strijd op den weg Bcthunefla Bassée. Die Duitschers lieten 300 dooden liggen. Gisteravond wist de vijand' door een horigen aanval, waarvan wij reeds melding maakten, in onzeloopgraven tusschen Heurtebise en het bosch Foulon (ten Westen van Craonne) door te dringen. Na den vijand! door luchttorpedo's duchtig in wanorde te hebben "gebracht, hebben Wij eon tegenaanval gedaan. Volgens de laatste berichten is een gedeolto van net terrein (net bosch Fou lon) heroverd. In Argonne deden onze troepen twee aanvullen in do richting van St, Hubcrt on Fontaine Madame. Zij slaag den ci ïri weer vasten voel to krijgen in onlangs verloren loopgraven en verschillende sappen van de Duitschers to beschadigen. Een vijandelijke tegenaanval weid! af geslagen. Op het front bij Nieuwpoort en Yperen zijn artil- leriegevochten geleverd. Een Duitsch vliegtuig is neergeschoten '<en le land gekomen binnen do Bel gische linie. Uit opgaven van krijgsgevangenon is gebleken dat onze schansen ten oosten van. Yperen den 25sien dezer door oen vijandielffke brigadie zijn aangevallen chi dat de vijand daarbij anderhalf bataljon hoeft verloren. Bij In Bassée, Givenehy en Qulnohy hebben de Duitschers gisteren een grooten tegenslag geleden. Alleen op don weg van Ln Bassée naar Béthuno hooft men de lijken van 0 Duitsche officieren en 400 soldaten gevonden. De verliezen der Duitschers Hebben dus zeker ton minste twee bataljons be dragen. Hel Duitsche bericht spreekt van een behaald succes op de hoogten van Craonne. De Franschen werden van hun stelling op de hoogte ten W. von dc' boerderij Lu Grettl en ten O. van Heurtebise geworpen en op de zuidelijke helling van do heuvelen teruggedrongen. Verscheidene steunpunten ovor oen breedte Van 1400 M. werden door do Seksers stormenderhand genomen. 865 ongedeerde Frans chen werden gevangen genomen on 8 machinegeweren buit gemaakt. Een plonieredopot en veel ander materieel werd buit gemaakt. Van het andere oorlogstorrein, waar elkaar bestrijden, meldt hot Duitsche bericht: geen nieuws. Uit Ween en: In hot dol van de Boven-Umg is do vil and gisteren itit zijn stellingen, op do hoogten aan bedde kanton van den Uzsok-pas geworpen. Dit is een der belang rijkste passen over de ICarpathon, om welks bezit m den loon van don veldtocht reeds meermalen met verbittering is gestreden en die sedert 1 Januari door do Russen was bezet on bizonder sterk bevestigd door verscheidene echter elkaar gelegen stellingen, De pas die toni werd verdédigd, is nu, na een driedongsch gevecht, weer in ons bezit gekomen, Uit Pótersburg komt het bericht, aait do Russen in Oost-Pruisen weer aanvallend optreden on den Duit schers hebben teruggedreven. Aan den rechteroever der Weichsel geen nieuws van beteekenis, op den linkeroever zijn de aanvallen dor Duitschers afgeslagen met. groote verliezen, luidt do toevoeging. Itn. Galicdë wordt, de Duit sche bedrijvigheid grooter,, maar ook hier zonder suo- ces, do Russen maakten wat gevangenen In het dal van do Boven-Umg -Is de vijand gisteren uit zijn stellingen op de hoogten beide kanten verdreven. Rusland en Turkije. Een Turksch bericht: Naar het groote hoofdkwartier meedeelt, rijn de Turks öhe troepen in den 'Kaiukasus opnieuw tot het of fensief overgegaan en. in de richüng van Olty opgerukt, na den Vijand te hebben teruggeslagen. Zij "Rebben een groote hoeveelheid oorlogstuig buit gemaakt. De Russen hebben op ihun terugtocht het -Russische doirp Narman in brand gestoken om' het daar opge slagen oorlogsmateriaal niet in onze handen te lan ten vallen. Engeland en Turkije. Uit KAïRO: Tijdens een schermutseling bij EI Kan tara openden de Turken artillerievuur op een patrouille, die het vuur beantwoordde met mitrailleurs en geweren. De vijand toonde geein verlangen om naderbij Te komen. Kleine Vijandelijke afdeel togen rijft bemerkt op drie andere punten ten oosten van het Suezkanaal. Men heeft geen voeling gekregen met deze detachementen. Bij "Birmurhadad heeft een watervliegtuig bommen men geworpen op e^en Turksche kolonne, waardoor deze verliezen leed'. Zoo zien Tve, dat ook aan het Suezkanaal 'de actie begint. Predikbeurten. ZONDAG 31 JANUARI. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE te: Schagen. Geen dienst. Callantsoog, 's av. 7 uur, Ds. Onnekes. Nieuwe Niedorp, 's av. 7 uur, Ds. Schermerhorn. Julianadorp, voorm 10. uur,, Ds. Van Griethuij- sen. Huisduinen, 's av. 7 uur, Ds. Van Griothuijsen. St. Maartensbrug, v.m. 9.30 uur, Ds. Nieuwburg. Reerhugowaard, v.m. 9.30 uur, Ds. Broekema. Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. Van Loon. fcehagerbrug, voorm. 9.30 uur, Ds. Groeneveld. Veenhuizen, voorm. 10 uur, Ds. Dijkt Dirksliorn, v.m. 9.30 uur, Ds. Dainste.

Schager Courant | 1915 | | pagina 2