De Oorlog. Oostenrljkers-Dultschers en Russen. Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Bekendmakingen. Burgerlijke Stand. Marktberichten. E. Vos en H. Stybrands brengt bij monde van eerstge noemde rapport uit, waaruit blijkt, dat de ontvangsten niet inbegrip saldo vorig jaar, zijnde f 261.42, hebben bedragen f 635 69, uitgaven f 470.70y», batig saldo f 16-1.98 v'ï. Aan don heer 1>. Sleutel wordt als secretaris- boekhouder, dank gebracht. Door voorzitter wordt in verband met 't mindere saldo medegedeeld, dat dit rijn ooraak vtadt In 't steeds duurder worden der le» r^smlddelcn en spoort tevens ieder aan die nog geen lid is, zich alsnog op fca goven. Tenslotte wordt ter sprake gebracht „Hert Zieken fonds", zooals dit verloden jaar was verbonden aan Vrije Liefdadigheid, en na eenige bespreking besloten, dat de kosten van de gevoerde actie inzake de Dokters- kwestie .zullen warden betaald uit de kas van „Lief dadigheid". Bij de rondvraag zegt do heer Sijbrands, dat hij heeft opgemerkt, dat „Vrije Liefdadigheid'" f 5 per jaar geeft aon de vereeniging „Het Witte Kruis' en f 5 aan de „Gezinsverpleging", hij' vindt dit niet verantwoord voor ©ene vereeniging die toch zcive noodlijdend is. De hoer C. A, Waiboer wil deze posten behouden, wanneer de kas leeg Is, komt er wel weer geld. De hoor A. Visser vindt het Witte Kruis geheel In de HjTi van Liefdadigheid. Voorzitter licht toe, dat Het Witte Kruis 't desnoods zou kunnen missen, doch Gezinsverpleging heeft dezen steun bepaald noodig. De heer Sijbrands stelt dan voor als donatrice van. Het Witte Kruis te bedanken, welk voorste! echter met op 3 na algemcene stemmen wordt verworpen. Hierna sluiting. HEBT U NIETS VERGETEN? Woensdag kwam ik met den trein van 9.54 "uit Breda te Zwaluwe {jan, toen er een spoorbeambte langs de coupé's kwam en vroeg of er iets in de coupé was blijven liggen. Hij keek meteen naar boven in de netten. Ik zag niets en vroeg, wat het jzijn moest. Daarop antwoordde hij, 'dat er iemand een kindje van drie maanden had vergeten. Ik dacht, dat het een mop was, maar eenige oogcnblikken later zag ik iemand met het kindje voorbijgaan. Hoe was dat zoo gebeurd? Een Belgische vluchtelingen-familie ,dle met den t^in van dc richting Venlo kwam, moest te Breda voor Roosendaal overstappen. Door do drukte en het gewoel, en dat met zeven kleine kinderen, had men het jongste, dat men nota bene boven in het net had gelegd, ver geten. Toen de trein vertrokken was, dacht men er eerst aan, waarna men naar Zwaluwe telefoneerde met het bekende gevolg. D. v. N. hardsteen. 3 Er is gisteren te Rotterdam woer een wagon hard steen uit Bclgiö apncekomeïi, en nanr men aan de N. R. Ct. meldt/ zullen de verzendingen van hard steen uit Belgiö nu geregeld worden voortgezet. MINISTER CORT VAN 1)ER LINDEN. H. M. de Koningin heeft minister Cort van der Linden tot minister van Staat benoemd. Minister van Staat Is tegenwoordig enkel een titel, die bij wijze van onderscheiding ..aan uitstekende staats lieden wordt verleend. Er zijn geenerlei bevoegdheden aan verbonden. De grooto diensten aah den lande In dezo moeilijke tijden aan het vaderland bewezen, hebben H. M. dc Koningin zeker genoopt tot deze hooge onderscheiding. ^hsterochtcnd ls In een perceel In de Koninglnnelaan te Haarlem de vlam geslagen In een gasslang en daar door brand ontstaan. Do dienstbode vloog naar bui ten, zonder do bewoners te waarschuwen. Deze zijn wakker geworden door don rook .Een, dame ls uit de twecdo verdieping gesprongen cm heeft kwetsuren ge kregen. Een anaer is aan, den voorkant uit hot huis gered, maar oen oude dame, mevrouw BIgeaud, word later door de brandweer dood op haar kamer go- vonden. Do dlonstbodo is van do straat naar doq kei- dor gevlucht en werd daar bewusteloos gevonden. Z AANLAND SC I IE SPAAR- EN VOORSCHOTBANK. Do gisteren gehouden algememc vergadering van aandeelhouders In do Zaanland» oho Spaar- em Voor schotbank te Krommenie, hooft het dividend vastgosteld op 6i/» pet. of f 32.50 T>er aandeel, ovenals vorig Jaar en den heer K. Czn. tle Boer als commissaris her kozen. EEN LEZING VERBODEN. - T Een door do S. IX A. F., aM Hoek van Holland, uitgeschreven openbare vergadering, waarvoor Voors hands toestemming was verkregen, om dezo Dotndcrdug kl. te houden, mot het Kamerlid, den heer A. J3. loorokoper, als spreker, ging niet door, omdat de militaire autoriteit van don spreker oen mondelinge of schriftelijke Verklaring fdsdhte, dot hij zich verbindt: le. rechtstreeks nóch zijdelings op minder eerbiedige of kieinnehtendo wijze te spreken over H. M. do Ko ningin; 2o rechtstreeks noch zijdelings het militaire gezag, do krijgstucht of de neutraliteit aan te tasten. Aangezien men cOn dergelijke verklaring uiot heeft willen afleggen, is do vergadering tot tiader order uit tor Cort van der Linden, Mjnder voorspoedig ging het mot het wetsontwerp tijdelijko afwijking van do kieswet. Daar was scher- ■po oppositie tegen met veel geredeneer. Het slot was, dat het noodwetje werd aangenomen met 25 tegen 16 stemmen. De reoh terzijde was hier de oppositie in hoofdzaak. Ö&mJWDH ONDERWIJZERES TE EGMOND GEHANDHAAFD. In antwoord op het door het hoofdbestuur van het Ned. Onderwijzers Genootschap verzonden adres heeft het hoofdbestuur van Ged. Staten van Noord- Holland het bericht ontvangen, <lai Gedeputeerde Sta ten hun goedkeuring hebben onthouden aan het besluit van den Itaad van Egmond aan Zee om mevrouw A. Wisse—Jansen wegens het aangaan van een huwelijk eervol ontslag te verleenon. Gedeputeerden kwamen tot hun besluit door de vol gende overwegingen: dat dc gemeenteraad bovenbedoeld ontslag heeft ver leend uitsluitend op grond van het aangaan van een huwelijk, daarbij dus als regel aannemende, dat het aangaan van een huwelijk steeds een reden tot ontslag zal opleveren! dat het de blijkbare bedoeling is van artikel 30 le lid lett. b en e der wet tot regeling van het lager onder wijs, dat de gronden, waarop een ontslag wordt gege ven, voor elk bijzonder geval öp zich zelf worden beoordeeld en niet aan algemeeoe regelen mogen wor den gebonden; dat ook in dit bijzonder geval niet vooraf vaststaat, dat door het huwelijk van meergenoemde onderwijzeres aan het haar toevertrouwde onderwijs schade zat 'worden toegebracht. Het Schoolblad. VERLAAT. Een gezellige aanblik bood de groote zaal van den heer Meereboer alhier Donderdagavond, toon de ver eeniging ,jNooit Gedacht'' haar derde bijeenkomst hield in dit seizoen. Ruim 60 personen waren bifcengeko men om te genieten van do leuke voordrachten, 'die door eenige dames en heeron werden ten gehoore ge bracht. Ter afwisseling samenzang en gramofoonmuziek. Nader meldt men, ylat aanvankelijk den heer Kleere- kopcr een schriftelijke verklaring ter onderteekoning was voorgelegd, terwijl op zijn weigering om daarop in te gaan, oe naaere modeueeling kwam, dot ook met een mondelinge verklaring ondor twee getuigen genoegen werd genomen. Doordat de heer Kleerekoper hierop niet Inging hnd do vergadering niot plaats. Vaa. dienst hersteld. aj lt Do dienst Enkhulzen—Stavoren, die wegens het mij nengevaar gestaakt was, is, naar het N. v. d. D. ver noemt, in zijn vollen omvang hervat. een moordaanslag. Men seint uit Weesp han het Hdbld. i Gistermiddag heeft de soldaat J. Raiskin In Nïgtevecht zijn vrouw door een revolverschot van het leven be roofd. Gistermiddag ongeveer 1 uur hoorden twee soldaten uit een woning in net dorp Nigtevecht eenige revolver schoten weerklinken. Zij durfden echter de woning niet binnengaan. Een voorbijgaande voerman, die even eens de schoten hoorde, verschafte zich toegang tot de woning en zag tot zijn schrik 'de 29-jarige milicien J. Raiskin, wonende te Watergraafsmeer, thans in het fort te Nigtevecht gedetacheerd, half gebogen op zijn hevig bloedende vrouw liggen. Op de tafel naast het bed lag een revolver welke door oen courant gedekt was. De vrouw was hevig bloedende. De man waarschuw de onmiddellijk de marechaussee, die zich naar de woning begaf. Het Parket in Utrecht werd 'van het geval verwittigd. Raiskin, die als burger kantoorbediende Is, werd aan gehouden. Omtrent de aanleiding is niets bekend. KOEGRAS. Donderdagavond vergaderde de afdeelir.g der Hou. Maatsch. van Landbouw hier in het lokaal van den heer Marees. De opkomst was flink. Na opening le zing en goedkeuring der notulen; volgde goedkeuring der rekening, die sloot met een batig saldo van f 21.30%. Na eenige discussie werd besloten op Juliamidorp een paardenmarkt te houden, evenwel zonder verloting, zooals werd voorgesteld. Do Rijks subsidie voor de proefvelden is dit jaar weer toege staan. Het bestuur zal optreden als commissie ter bestrijding van het mond- en klauwzeer. Tot bestuurslid werd herkozen de heer H. Bakker en gekozën de heer P. Pluister. Tot lid van het kringbestuur werd de heer H. Bakker gekozen. Hierna kregen we een lezing van den heer Slikke uit Rotterdam over het onderwerp: Bemesting van Grasland. Verschillende belangrijke wenken en voor lichting werd gegeven, 't Was met een opgewekt woord, dat voorzitter deze belangrijke vergadering (sloot. eerste kamer. De ie Kamer heeft zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp aangenomen, regelende het langer in dienst houden van dienstplichtigen bij de land weer, Zelfs de beide Soc.-Dem. senatoren hebben zich hier bij de meerderheid gevoegd en zich van hol parade-vertoon onthouden. Het was een succes, zoowel voor den minister vaq Oorlog als voor minis- In Frankrijk. Het oorlogsnieuws is weer niet veel bijzonders en de berichten draaien hoofdzakelijk over plaats gehad hebbende gevechten hij Soissons en elders. Het blijft ook hierbij hetzelfde liedje: do Fran- schen rekenen zich het succes toe, en do Duit se!) ers eveneens. Toch gelooven we niet te veel te zeggen, als we beweren, dat do Duitschers bij Craonne succes hebben gehad en er ook in geslaagd zijn dichter bij de Aisne te komen. Wol hebben de Franschen volgens hun berichten een dool van het verloren terrein herwonnen, maar een verlies blijft het nochtans voor hen. Van tw.ee heuvels ton zui den van Craonne zijn do Franschen verdreven. Wel mag worden aangenomen, dat deze strijd voor do Duitschers veel verliezen heeft meegebracht. Bij La Bassee is het eindsuccos aan do Fran schen gebleven, wel hadden do Duitschers eerst suc ces, maar de tegenaanval der Franschen heeft dit 8ucofl woer te niet gedaan. Ook hier is de strijd moorddadig gewoost. In oen Franscb legerbericht worden de Dultscho verliezen op het Westelijk oorlogsvold, godurendo25, 20 en 27 Januari geschat op 20000 man. Van het oorlogsveld, waar strijden, komt het bericht, dat do Russen niot vool succos hebben in do Karpathon. Altijd volgons Weena clh bericht. Jiot was generaal Iwanof, die in Galiclö een duw van do Duitschors on Oostenrijkers heeft gehad, tenminste zijn; pogingen ora het Oostonrijksoho leger om te trekken, hcoten mislukt met kans op hot af snijden der verbindingswegen dor Russische legers in Gallclü en do Karpathon. De Russische invallen lm Hongarije hebben ook geen succes. In de Bookewiha is hot Russische leger door generaal Teschers troepen te ruggeslagen. In Overoenstommlng met dit OostourJJksch bericht is wat do Times uit rolereburg meldt: Ia actie der Oofltenrijksch-ifouguaracho en der Dult scho Iroonon In do Oostelijke Bestelden eetti gedeelte' van do Karpathon begint de gewichtigste factor van don militairen toestand to worden. Do bedrijvigheid van den vi|und ontwikkelt zich snol ovor een front, dat zich yan don Dukla-pas uitstrekt tot Wyskow, oen af- styand van tconaastemMji '100 mijl. Colonnes van den vijand trachten door de talrljko passen, die binnen dit front liggen, don bergrug over te komen. Do troo- penaanvoer geschiedt langs vier belangrijke spoorlij nen uit hot zuiden. Przcmysl ligt centraal ton opziohto van do voor- waartscho boweglng vun don vijand; on hot doel van den opmarsen ls blikbaar, die vesting to ontzet ten. Do Russlscho berichten spreken van succes In Oost pruisen. Do Dultscho aanvallen hooien afgeslagen, zoo wol aan de Woiehsol als elders. pokken te weenen. Uit Londen, 29 Januari. Do Morning Post meldt, dat de pokkenepidemie te Woenen zeer ernstig is. Er zijn 600 gevallen aangemeld; alleen de laatste week kwamen 150 nieuwe govallon voor. honger. Aage Madelung, de oorrespondent van het Berli- ner Tageblatt in Hongarije, zendt dit blad een schetsje uit Satoralje-Ujholy, oen Hongaarsch stadje. Hij vertolt, hoe hij daar 's avonds in de eetzaal van het hotel waar een gezelschap officieren van do intendance, alle weldoorvoede mannen, bijeen zit, plosteling een kapitein van het front ziet binnen komen, wien men de ontbering van het uitgemagerd gezicht leest. Een oogenhlik is hij verschrikt door het groote gezelschap en bescheiden zet hij zich alleen neer aan een leege tafel. Hij zit stijf en heohtop ln zijn stoel, met zijn knieën in een rech ten hoek gebogen, met de fceele voetzool op den grond, als om niet meer plaats in te nemen dan hem toekomt. Terwijl hij daar zoo zit, vertelt Madelung, de ma gere handen sierlijk op den rand van de tafel ge- legt, kan men eerst goed zien met hoe weinig vleesch een man door het loven komt. Leege ingewanden, beenderen, pezen, huid en haar, dat is alles, wat 6tellen, om nadere beschouwingen te kunnen hou den over een dergelijken toestand; maar zijn oogen van goede dagen, is overgebleven. Maar hel is vol komen genoeg om het er mee te kunnen stellen. Ik voel grooten lust mij aan den kapitein voor te kijken zoo naar binnen gekeerd, dat ik het niet waag hem te storen. Bovendien was hij spoedig zoo druk bozig, dat er van een praatje geen sprake kon zijn. De kellner had hom oen spijskaart gege ven en nu begon de verval9periode. Geleidolijk kwam het over hem. Door lichamelijke functies overweldigd, verslapte hij tegenover de eischen van de vormelijkheid. Behoedzaam leest hij den eersten naam van een gerecht op de kaart, den tweedon, den derden, tot hij ze alle zes heeft gehad en begint dan weer van voren of aan, herhaalt het sneller en sneller, met koortsachtige oogen en een (smachtend gehemelte. Hij opent, als at hij reeds, den mond, bijt zijn tanden hard op elkaar, wijst onzeker tastend op de kaart, zonder te kunnen zien, waarop hij wijst en houdt in den tijd, waar op hij op het toevallig gekozen gerecht wijst, de handen voor de oogen, als werd hij door een ont zaglijke en smartelijke spanning. Nu zet de kellner, met de borden rinkelend, het eten voor hem op tafol. De lucht van kalfsborst met zuurkool dringt nom verlokkend in den neus. Met de rechterhand zoekt hij, zonder hulp van ^ijn oogen, het mes, met de linkerhand de vork. Hij Vindt beide en gaat aan het werk, snijdt groote, stukken af en kauwt zoo geweldig, dat alle been deren in zijn hoofd in hun anatomiaohe samenstel-» ling zichtbaar worden. Steeds slapper wordt zijn vormelijke houding. Hij ligt voorovergebogen, steunend op zijn ellebogen en staart onafgebroken op het bord. Verwonderlijk snel het berd leeg. Weer wijst hij op de spijskaart, nadureqde den tijd, waarin hij moet wachten, strekt hli sieh do-an keer echter behagolijk uit; hij lount achterover, rekt de beenen uit, zoover hij maar kan, en drinkt een tweede glas blei uit. Hij is nu langzamerhand zoo verzadigd geworden, dat hij kalm en stelselmatig begint te eten. Hij wordt zelfs kies keurig. Na verschillende gerechten is hij bij do paunekoeken aangekomen. Hij maakt een pauze om woer op krachten te komen en kijkt de portie, die hij nog overweldigen moet, wantrouwig en critisch aan, als twijfelde hij of zij wel goed was. Intus- schen verwijderen zich de andere officieren. Alleen de kapitein en ik blijven achter. De kellner heeft niets meer te doen en staat op een tandenstoker te bijten. Ten slotte 6ta ik ook op en werp een lief- devollen blik op den kapitein en zijn laatste panne- Voeken. HET PANTSERHEMD VAN NAPOLEON. Velerlei proeven worden genomen om den solda ten in het veld schilden en andere equipementstuk- ken te bezorgen, om hen te beschermen voor de vijandelijke kogels. Dergelijke proeven zijn niet nieuw. Kent ge het verhaal niet van het pantserhemd van den grooten Napoleon? De keizer kon soms een beetje achterdochtig zijn en eens, vóórdat hij een tocht naar België ging on dernemen, liet hij een als zeer bekwaam bekend staand wapensmid bij zich ontbieden, en vroeg hem, of deze een pantserhemd zou kunnen vervaardigen, dat aan alle wapens weerstand bood. De smid beantwoordde de vraag bevestigend en op den bepaalden tijd ging hij zelf de bestelling afleveren bij den keizer. Napoleon onderzocht nauwkeurig het door mees terhand vervaardigde werkstuk en zei toen tot den wapensmid: „Pas dat ding eens aan. Ik wil zien, hoe bet zit." Do smid gehoorzaamde, maar merkte tot zijn schrik, dat de keizer een pistool in zijn hand nam. „We zullen eens onderzoeken," zei Napoleon, „of het pantserhemd de beloofde proef doorstaat!" Stom van schrik voldeed de man aan dit bevel. Dc keizer trad een paar passen achteruit, mikte op de borst van den man en vuurde. De kogel ketste af en vloog in een hoek van de kamer. Het pant serhemd was onbeschadigd gebleven. voorraden in te slaan, die hoofdmkelffk van milt- tairen emrd zullen zijn als gevolg van zijn hache lijke positie. Do vastzetting van het geld ergens buiten Roemenie stelt hot land Ln slaat betalingen te doen zonder het geld met de huidige .jiadeeligo wisselkoersen utt zijn eigen land over te maken. Draal jo om," oommandeerde Napoleon, nam een ander pistool en schoot nog een keer. De kogel trof thans in den rug, doch met dezelfde uitwerking. Toen nam de keizer een Jachtgeweer en herhaalde de proef niet schoten tegen maag on schouders van dei. smid. Het pantserhemd bleef volkomen onbe schadigd. „Ik bon tevreden," sprak de keizer, die in een goede stemming was gekomen. „Hoeveel moet je voor Je werk hebben?" Op bcdeesden toon vroeg de smid achttlenduizond francs loon. Dat is to weinig," beweerde de -keizer, „ga naar mijn betaalmeester en laat jo zesendertig duizend francs goven. Je hebt de proef meesterlijk door staan."' Hdbld. Verschillende Oorlogsberichtèn. HONGERSNOOD TE CHARLEROI. Do ellende in het bekken van Charleroi, waar do bewoners in gewone omstandigheden hun brood in do mijnon verdienen ls tot een buitengewone hoog- to gestegen. De rantsoenen zijn zeer ingekrompen. HET SUEZ-KANAAL. Hot wub een ontstellend bericht, dat Donderdag middag arriveerde, juist oven na hot afdrukken van ons blad. nl. dat ons ministerie van Buitoulandscho Zaken, do tijding bad ontvangen, dat maatregelen worden genomen, om do scheepvaart door hot Buoz- kanaal to staken. Later luwde hot oen weinig en kroeg do Stoomvaartmaatschappij Nodorland het bericht, dat do vaart door liet Suez-lcanaal onder militaire controle stond on dat de schonen alleen op bepaalde uren konden worden toegolaton. Na 's middags 12 uur mogen geon schepen meer bin nenvaren. In handelskringen gelooft mon niot aan ornstig op onthoud, vast als men or op rekont, dat Engeland alles zal doen om den Turksohen aanval, dlo na tuurlijk de reden ls van deze stagnatie, to ver ijdelen. Do grooto belangen (ook voor ons land)ook voor andoro landon behulvo Engeland, o. a. Italiö, zullen wel spoedig eon oplossing eischen. STRAATSBURG IN STAAT VAN BELEG? uit LONDEN, 29 Jan. Uit Bern wordt aan do „Morning Post" gesoind, dat Straatsburg in slaat van beleg is verklaard. Zoln de vrouwen dor officieren kregen laat onmiddellijk do stad to verlaten. DE TROUWRING. In Straatsburg hield zich dozer dagen naar do „Strassb. Post" schrijft een 21-jarigo koopman uit Ingol&stadt op. IliJ bchoordo tot do eerste koxnpagnio van een Beierach reserve-bataljon, on droog, ondanks zijn jeugdigen loeftHd, een trouwriqg. Toon men hom daarnaar vroeg, vertelde het jongo- mensch do merkwaardige geschiedenis van dozen ring. Bij 'do Col de St. Ivfario geraakten in den vroegen morgen van 22 Augustus de voorposten van zijn ai- 'leelfng slaags mot het 21e Franscho infanterio-rogimcoit, en er ontstond con kort doch bloedig gevecht, waarin do Franschen met zware verliezen werden „terugge slagen. Luitennnt-kolonol Faivre, uit Langrcs, was onmid dellijk blij den aanvang der schermutseling zwaar go- wond in het onderlijf neergestort. Nadat de Franschen waren teruggetrokken, trok dè jonge Beier, die goed Fransch sprak, zich net lot van den officier aan; hij haalde water, en trachtte hem weg te dragen, maar liet dit plan varen, toen hij 'zag, "hoezeer de gewonde leed. Toen de officier van gezondheid er kij kwam, be merkte deze direct, dat hier niets anders meer te doen viel, dan de pijnen van den stervende te ver lichten. Do Beier -r bleef bij den doodeiijk gewonde, die wel begreep, dat zijn einde nabij was. Eindelijk smeekte de gewonde, terwijl hij züh trouw ring afschoof, dezen kuste, en den Beier overhandigde, dat deze den ring paar zijn vrouw zenden moest, en haar en zijne kinderen hartelijk groeten moest, als hij ze na pen oorlog soms zou opzoeken. Kort daarop ontsliep de stervende. De dappere Beier, die zelf niet wist hoe het hem nog vergaan "kon, gaf den ring aan jemand in Straatsburg, die zich verder met het geval zoude belasten. Het was een merkwaar dig. tragisch toeval, dat de ring als inscriptie draagt „22 Augustus 1899'de drager ervan stierf... op zijn zilveren bruiloftsdag. DE ROEMEENSCHE LEENING. Uit Londen, 28 Januari. De aankondiging van de Roemeensche leening is in politieke en financiëele kringen met groote voldoening ontvangen. De meeste menschen schijnen het als een oorlogsleening te boschouwen, doch het eenige beding dat de Engel- selio Ilegeering heeft gemaakt bij het toestaan van het voorschot is, dat het geld onmiddellijk noch mid del.tik tegen de bondgenooten zal worden gebruikt. Het voorschot is verleend op aandringen van eene Roemeensche financiëele commissie, aan welke het dubbele van het bedrag ls aangeboden; zij geloof de dit echter niet noodig- te hebben. Daar het geld ook zelfs niet middellijk tegen de bond genooten kan worden gebruikt, heeft Roemenië geen recht, ook al wensdhte het dit, om hot te gebruiken tot aankoop van voorraden rn landen die de vijan den van Engeland zijn. Roemenië kan het geld al leen gebruiken in onzijdige landen of landen der drievoudige entente.- Roemenië had geld noodig om telegrafisch weerbericht, Verwachting tof den avond van, 31 Januari. Zwakke tot "matige W. tot N. wind. Haltbcwolkt. Weinig ct geen neerslag. Om het vriespunt ia het W. in het O. lichte vorst. politie. Adrianus Fransiscus Dam, geboren te Schoten 3 Dec. 1898, wordt verzocht ter Secretarie te verschij nen, in verband met do inschrijving voor de Militie, Opgevangen oen kip. Inlichtingen ter Secretarie. overgeplaatst. De heer Stuivenberg te Barneveld wordt als op zichter der Holl. Sp.-Maatschappij verplaatst naar Eohagen. aangesteld. Mej. J. Veltman, alhier, is benoemd tot lijdelijk onderwijzeres aan de R.-K. school te Grootcbroek. aanbesteding lijnkoeken. Ten behoeve van de leden der Tweede Coöpera tieve Vereeniging tot aankoop vun veevoeder is aan besteed de levering van plm. 40.000 KG. murwe lijn koeken. De commissie is gegund tegen f 15.36 de 100 KG. Garantie: 28% pet. eiwit, vet, 11% pet. met voldoende zuiverheid. k ooiplaats. De heer C. Huiberts alhier, indertijd kooper van de Komplaats in de Zijpe, heeft het laatste ge deelte van die plaats, huismanswoning met eenige bunders land, verkocht aan don heer W. Noot te Koegras. vakantiekolonies. Vrijdagavond vergaderde in Cerès de afdeeling Behagen van het Centraal Genootschap voor Kin- derhorstellings- en Vacantiekolonies. De voorzitter, do heer Jb. de Vries, opende de vergadering, waar na de notulen werden gelezen en goedgekeurd. Me vrouw KosterEriks las daarna het jaarverslag waaruit we meedeelen, dat het ledental geslegen was van 00 op 119. Twee kinderen waren tor ver pleging uitgozonden, 1 naar Egmond aan Zee en 1 naar Nunspcet. Het eerste kostte aan verpleging f 78.80%, de tweedo f 150.16, wol een bewijs, dat van alle zijden dezo nuttige instelling gesteund en geholpen moot worden, wil men tenminste iota be reiken. Het Jaarverslag Vortoldo ons, dat de resul taten met de verpleegde kinderen gunstig waren ge weest. Mevrouw Veldkamp gaf ons eon overzicht van de rekening. De ontvangsten hadden bedragen de som van f 261.60%, uitgaven f 263.37%, bötig saldo f^.23. Deze rekening werd goedgekeurd. Tot bestuurale- don werden horkozon de dames KosterErilcs en a. Vader. De contributieafdracht aan het hoofdbo»tuar werd weer bepaald op f 5. Toen kwam in bespreking do wijze, waarop do geldmiddelen to versterken. Besloten werd, dat liet bestuur een avond zou organiseer on van eigen krachten, om do kosten zoo laag mogelijk te doen zijn. Muziek, zang, toonoel, met dat alles zou men po gen eon gozelligen avond to krijgen. Ovor enkele dagen zal de prnningmeestoreise do lidmaatschapskaarten weer aanbieden. We geloo- von dat we hier wel met drang het verzoek aan mogou toevoegen, dat niot alleen niemand zijn lid maatschapskaart weigert, maar dat diegenen die het betalen kunnen, hun bijdragen nou verhoogen. We wekkon tevens allen op,- theolood on vloei papier to verzamelen en dat af te dragon aan me vrouw KosterEriks. Gp dezo wijze kan ook voor hot goodo dool nog wat gedaan worden. Do Burgemeester en Wethouders van Behagen doen to woton, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van 12 Januari lülö is vastgo steld de volgende verordening: De Raad der gemeente Behagen; Overwegende do wenaóhelljkneld tot aanvulling van do Algomeono Politieverordening voor die go- meonte; gelet op het voorstel van Burgoinoostor on Wethouders; Bosluit: tot aanvulling van do Algomeono Politieverordening als volgt: Toe to voegen aan Hoofdstuk XT, artikel 120a. Hot is verboden oeno inrichting, welke op kor- mlsson wordt aangetroffen, voor hot publiek open te stellen, tenzij Burgemeester on Wethouders daar toe vergunning hebben gegeven on de voor waardon waarnon die vergunning is verbondon stiptelljk wor- don nagekomen. Vastgesteld in do Opoobare Vergadering van den 12 Januari 1915. De Voorzitter, (Kot.) J. P. W. VAN DOORN. Do Secretaris, (got.) ROGGEVEEN. ZJfndo dezo verordening aan de Godoputoercle Sta ten van Noord-Holland, volgens hun bericht van don 20 Januari 1915, no. 34 ln afschrift niodogodoeld. En is hiervan afkondiging gesóhiod, waar het bo den 28 Januari 1915. Burgemeester on Wethouders van Schagcn, J. P. W. YAN DOORN* Burgomeestor. ROGGEVEEN, Secretaris. GEMEENTE SCIIAGEN. Gehuwd: Frans Groote», oud 24 j. en Antjo Kater, oud 22 jaar. GEMEENTE ZIJPE. Overleden: Vrouwtje de Leeuw, oud 6 jaar, doch ter van Dirk de Leeuw en Neeltjo Dolver. Johan- nes Zacheus Bierman, 40 jaar, echtgenoot van Chris tin» Sluis. Antje Leeuw, 81 jaar, weduwe van Jan Veter. Cornelis Bruin, 65 jaar, weduwnaar van Adri- anai Blaauw. NOORDSCnARWOI DE, 29 Januari. Roode kool f 15 a f 16.50, 2e soort f 12 a»f 14, kleinen f 2.50 a f 10.75, gele kool f 14.50 o fr16. 2de soort f 11 a f 13.50, kleinen f 3 a f 10, Peensche Witte f 15 a f 16.50, 2de soort f 12 a f 13, kleinen f 2.50 a f 10 per 100. Grove uien f 5 a f 5.40 BROEK OP LANGENDMK, 29 Januari. Roode kool f 2.40 a f 11.80, gele kool f2.40 a 14.10 gld., witte kool f 2.50 a f 9 per 100. Uien f 5.50 a f 6.05, wortelen f 1.15 a f 1.40 per baal. WARMENHUIZEN, 29 Januari. Aangevoerd: 4800 cstuks roode kool f 3 a f 8.50. 400 stuks gele kool f 2.70 a f 4.40 për 100; 62 baal uien f 5.50 a f 5.55 per baal: 9 baal stek f 0.80 a f 1.10 per baal; 58 zak roode kool f 1.41 per zak. ALKMAAR, 29 Januari. Fabriekski-as. Kleine f 42.50, kleine boerenkaas f39, commissie boerenkaas f 40, middelbare boerenkaas f39. Handel kleine goed. Aangevoerd 148 stapels, wegende 82057 K.G. Graanmarkt. Aangevoerd 29o H.L. Tarwe f 12.25 a 13.75, gerst chev. f 11.25, haver f 7.25 a 8.50, bruine boonen i 14.25, citroenboonen f 16 a 21, witte hoor nen f 16, grauwe erwten f 25. ALKMAAR, 30 Januari. 5 Paarden f 100 a f 225, 8 koeien f 180 a f 300,100 schapen f 20 a f 32, 58 nuchtere kalveren f8 a f 24, 28 magere varkens f 18 a f 32, 53 biggen f 9 a f 13.50 per stuk. Kipeieren 5% a 6% cent per stuk. Boter 85 a 05 cent per KG.

Schager Courant | 1915 | | pagina 2