De heer Damste sluit met een opwekking om lid te worden der nieuwe vereeniging, die wenscht te werken in kleinen kring, waar bovenal „liefde moot heerschen", smokkelaars, Dat de smokkelaars nog maar steeds niet bekeerd worden, blijkt uit het feit, dat hedennacht te Maas tricht bij 0 personen samen 198 liter petroleum werd aangehouden. Deze was afkomstig uit eenzelfde win keltje, "Voor dat huis wordt nu een post geplaatst. UIT HET INTERXEERINGSDEPOT ONTVLUCHT. 'Volgens mededeeling van den commandant zijn uit het interneeringsdepót te Zwolle ontvlucht de korporaal der genie Du6tin, de korporaal der artil lerie Bodson en de milicien der artillerie Berch- mans, professor te Leuven, allen van het Belgische leger. raad van nieuwe niedorp. Vergadering van den. Raad der gemeente Nieuwe Niedorp, gehouden Donderdag 28 Januari 1915, nam. half drie. Voorzitter Burgemeester Koopman. De Voorzitter opent de vergadering, waarna lezing en goedkeuring der notulen volgt. In behandeling wordt genomen het verzoek van den heer Drenth, om als hoofd overgeplaatst te worden naar de school in de kom De Raad gaat hiervoor in comité. JS'a heropening komt in bespreking het uitdiepen van de voorsloot. B. en W. stellen voor in verband met de hooge kpslen en de moeilijkheid van het krijgen van geld, deze zaak nog wat uit .te stellen. De heer Kuil man zou echter wenschea, in weerwil Van de hooge kosten toch door te zetten. De belangen yan de schip- perij, het beter houden van .den nieuwen straatweg en ook het aanwinnen van den grond, dat alles weegt ruim schoots tegen do kosten op. De heer Stammes vindt het evenzeer een hoogst nuttig werk en zou in geen geval afstel wenschen. Men ïjeemt .zich voor te ge legener tijd op de zaak terug te komen. Voorzitter aeelt mede, dat er kans bestaat om te gen billijke rente een gedeelte van de geldleening van f 9500 voor de gasfabriek te verkrijgen van de Nederl. IJerv Weezenadministralie. Hoeveel precies echter kun nen de weesmeesters nog niet zeggen, dat zal 'binnenkort worden meegedeeld. B. en 'wT worden gemachtigd met de Weezenadministratie nader overeen te komen, voor het restant hoopt men met-den leverancier een regeling te treffen. in bespreking komt verder, het verbeteren ven den weg aan net Oosteinde. B. en W. stellen voor tot het uitrooien der boomen op den Z. O. berm over te gaan en lager op don berm wat wilgenhout te planten op daarvoor geschikte plaatsen aan den slootkant. Bestraten zou wel zeer wenschelijk zijn doch een bezwaar is alweer het geld en strikt noodig is 't nog niet. De heer Stam mes geeft in overweging om meer grint te gooien. Zelfs wanneer de boomen bleven staan zou dit meerder grint ai een grooto verbetering opleveren. De heer Kuilman zegt, dat in elk geval de nauwe passaat toch een ar gument voor het opruimen der boomen. blijft. De hoe ren Bunt en v, d. Stok meenen, dat het met die be nauwdheid niet zoo'n vaart loopt. Öok wordt gesproken over een afscheiding van het tramemplacement, voor zoover Ih et gedeelte betreft waar de droge sloot is yolge- gooid. Met Iepen veeren zou dat heel geschikt gaan. Te gen het uitrooien -verklaren zich de heeren, Bunt en v. d. Stok. De andere hoeren zijn er allen voor, zoadat or toe wordt besloten. Het aanplanten van het wilgen hout aan den slootkant wordt goedgevonden §n eveneens do afscheiding, van den weg van het Westelijk gedeelte van het tmmemplaceanent door iepen veeren. Op het kerkhof moeten ook eenigo boomen worden opgeruimd cn opgeknapt. Voor hot rooien en den verkoop van de ongeveer 50 boomen zal' worden geadverteerd. Het af komende hout van de boomen van het kerkhof zai pu bliek worden verkocht. Bij de rondvraag deelt de heer v. d. Stok mede, dat bij hem als lid fier commissie voor de landerijen een verzoek is ingekomen om een dam te mogen verleggen, op een aan do gemeente toobehoorönd! stuk land' aan don Schulpweg. De commissie wordt uitgenoouigd, on derzoek in te stellen en in de volgende vergadering advies uit te brengen. De heer Wit zegt, dat een hek! op de Peoreweid door den storm is vernield en een ander in het ongereede is geraakt. Herstelling zal plaats vinden. Hierna sluiting. koegras. Tot kaasmaker in de kaasfahriek Eendraoht te Koegras is benoemd de heer Jb. Wijn, thans werk zaam aan de fabriek Wilhelmina te Beemster. Met hem stonden op de voordracht de heeron J. Brak te Herwen en t! Jongejan te Anna Paulowna. Toen*do^N/V^W. J. Stokvis Koninklijke fabriek van metaalwerken op 1 Januari j.I. haar 50-jarig jubileum vierde, schonken d© directeuren aan het personeel een bedrag van f 10.000, met do bedoeling dat hiervan een fonds zou worden gevormd, waarvan de reinto aal ge bezigd worden, om diegenen, die bij1 do gemeente-spaar bank een spaarbankboekje nebben, 5 pet. rente te ver zekeren. Uit dit fonds zou dan' dus 2 pet. worden ge geven boven de 3 pet. die idle spaarbank betaalt. In ie cn thans gehouden vergadering van het perso neel is, meldt de Telegraaf, besloten aun directie mede te dcelen, dat het personeel gaarne de nuttige strekking van een spaarfonds erkent, doch van oordeel is dat de overgroote meerderheid v/m genoemd personeel niet bij machte is te sparen, en dat zh' derhalve tot hun groot leedwezen het fonds ,als spaarfonds niet kan aan vaarden. een goede vangst. Te Rotterdam is Woensdagavond door de Delftscne rechercheurs Luijendlik en Dijkshoorn gearresteerd ze kere A. M. D. 'Snoeren, een gevaarlijk Individu, die in 1908 tot 6 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld door hot gerechtshof te 's-Gravenhage, wegens de bekende inbraak in hot postkantoor te 's-Gravenhage. .S. wist in 1912 uit hot krankzinnigengesticht te yen- ray te ontsnappen cn 'nam de wijk naar BelgiB. Bij borst had öpgehouden en het besluit was genomen, om Ella Wolfers tot,zijn vrouw te maken. Lang had hij zich verweerd tegen dén invloed, dip van hot meisje op hem uitging. Hij wist het immers, haar eigenaardige schoonheid, de aantrekkelijKheid van haar geheele verschijning waren het geweest, die hem het eerst vastgehouden hadden. Maar daar naast het kinderlijke, dat toch reeds de vrouw ver ried, het onervarene, dat toch geen domheid was, het trotsche en dan het aantrekkelijke ervan, kelf zijn vrouw, de mensoh te vormen en op 19 voeden, te leeren. Als zij slechts den moed had om werkelijk te leven, dacht hij dikwijls bij haar zal ik rust vinden en kunnen voortbrengen. Het landschap aan zijn voeten scheen hem een beeld van vredig geluk, hij voelde de gansche schoonheid der liefde in zich op dit oogenblik, nu misschien zijn oögen zioh spoedig voor eeuwig zou den sluiten, om niets meer te zien. Zijn blik wendde zioh naar rechts in de verte gofde de rook uit den schoorsteen der locomotief, Solve de rook uit den schoorsteen der locomotief, aarachter het eene wagentje na het andere vol gend, gehoorzaam de wendingen van het gareel vol gend, alles als kinderspeelgoed. Paulsen stond op. „Ik heb gedroomd, Hesch, zeide hij, „zoo zijn mannen van het penseel, wan neer wij een beeld zien, zooals dat hier voor ons ligt."' De graaf, die langzaam,op en neer gegaan was. bleef staan. „Niet droomen, man, dat maakt het oog dof." Hij zag op zijn horloge. „De trein is wat venaat nu, dat 'hinaert niet, wij zullen straks in dat nest nog lang genoeg op onzen trein moeten wachten. In den Leeuw is men anders wel goed verzorgd. Eigenlijk is dio geschiedenis met u een dom ding. Zoo aan zijn bruid te komen." Paulsen zag zijn vriend in het gezicht. Toen lach te hij vroolijk. „Zoo en niet anders mocht het ge beuren, en u zult zien, dat het 't beste was. Dat noemt men moed, energie, zelfstandigheid zoo iets brengt landloopers tot rust io een eerzaam, huis met hoogen gevel, achter goede muren." zijp aanhouding had S. ruim f 1400 aan Hollandsdi, Fransch, Belgisch en Duitsch geld in zijn bezit, alsmede een valschen pas, afgegeven door het Duitsche consulaat te Rotterdam, ten name van H. de Smet, uit Gent. Hij is naar het (huis van bewaring te Rotterdam over gebracht. MOND- EN KLAUWZEER. Door hot bestuur van den Bond van Zuivelfabrie ken in Noordbolland is de volgende circulaire aan de besturen en melkleveranciers der kaasfabrieken in Noordholland gezonden. Het is u o.a door de circulaire, welke u op last van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del door de Burgemeesters in zake de bestrijding van het mond- en klauwzeer is toegezonden, bekend geworden, dat onder de vele wijzen, waarop de ver spreiding van de smetstof kan plaats hebben, ook aan de fabriekmatige Zuivelbereiding gedacht moet worden. Hoewel, bij de ook in Noordholland gedu rende de laatste Jaren talrijk voorgekomen gevallen der ziekte, tot dusverre geen feiten ten laste van de kaasfabrieken alhier geconstateerd zijn geworden, is het haar plioht de Regeering zooveel mogelijk te steunen bij hare pogingen om de ziekte te voorko men en om bij het uitbreken van het mond- er klauwzeer onder het vee op een boerderij haar tot dat eene bedrijf te beperken Het aandeel in het gevaar voor verspreiding der smetstof, dat de kaas- fabriek zou kunnen opleveren, moet tot een mini mum teruggebracht worden. Wij vertrouwen er op, dat alle fabrieken van goeden wille zijn om, voor zooveel de uitvoerbaarheid zulks toelaat, mede te werken en wijzen u hierbij op hetgeen naar onze meening kan en moet gedaan worden. ie. Aan verreweg de meeste kaasfabrieken wordt de melk 's morgens door het melkpersoneel ge bracht, terwijl dezelfde personen de zure geroomde wei in eigen vaatwerk weer naar de boerderij te rugvoeren. Indien de ziekte op een boerderij uit breekt bestaat de kans, dat de smetstof reeds voor dat de noodige maatregelen getroffen zijn, door den melkbrenger op de losplaats der fabriek gebracht is en door het personeel van andere boerderijen daar heen wordt overgebracht. Wat kan er gedaan worden, om deze besmettings kans zoo gering mogelijk te maken? Wij geven u in overweging al het mogelijke te doen om een einde te maken aan den toestand, waart IJ zoovele personen, komende uit verschillen de .'lal! n in hun stalkleeding, in nauwe aanraking met (-.kaar komen, door in 't vervolg de melk van de boerderijen te doen halen en de wei te doen terugbezorgen. Indien, tengevolge van plaatselijke toestanden, van sommige boerderijen de melk gebracht moet worden, dan kan men het personeel met gestrengheid de verpliohting opleggen, niet in het stalpak en de stalklompen aan de fabriek te komen on vooraf hun handen flink te reinigen. 2e. De melkleveranoiers moeten, op straffe van niet te laag gestelde boete verplioht worden, om, zoodra zij vrees gaan koesteren, dat de ziekte zich op hun boerdorij zal openbaren, alle verbinding met de fabriek af te breken en dus alle melkleve- ring onmiddellijk te staken. Mocht hun vrees on gegrond blijken te zijn geweest, dan kan hun vol komen vergoeding van geleden schade toegezegd worden. 3e. Jndien het pasteuriseoren der wei en karne melk toegepast wordt, moet dit ook geheel vol gens den eisch geschieden; men mag dus niet op houden met het opstoomen, zoolang de door do Re geering voorgeschreven temporatuur niet is be-J reikt. Doze bedraagt 80 graden Celsius 176 gr. Fahr. Na de wei goed te hebben doorgeroerd, con- rtoleert men de temperatuur door er oen thermo meter, die minstens 100 gr. C. aan kan wijzen er in te houden. Men bedenke dat onvoldoende verhit ting geen waarborg geeft. 4o. Indien do wei niet voldoende vorhit is ge weest, moet zij, alvorens naar de boerderij terug te jaan, flink verzuurd zijn. Dit is gemakkelijk te jewerken, omdat men ze, zoo noodig, kan aanzurett. Ook voor de karnemelk, welke voor veevoeder dient, geldt hetzelfde. Wij doen een beroep op u aller flinke medewer king, zoodat de Regeering van onze Noordholland- sohe kaasfabrieken de overtuiging krijgt, dat, zij doen, wat in haar vermogen is, om het besmettings gevaar door de Zuivelfabriek zoo gering mogelijk te doen zijn. Door denzelfdon Bond zal op Woensdag 3 Febru ari a.s. een vergadering te Alkmaar gehouden wor den ter bespreking van het punt: verplichte pasteu riseering van wei. raad van heerhugowaard. Vergadering van den naad, gohouden op Donder dag 28 Januari 1915, des namiddags 2 uur. Voor zitter Burgomeester Van Blooton. Afwezig de heer WIJnkor. Na opening volgt lezing on goedkeuring dor no tulen. Ingekomen is bericht van do heoren Konijn en Kroon, die hun benoeming on herbenoeming als Armvoogd aannemen. Volgt een adres van eon aantal belanghebbenden, die, waar de verlaging van den Mallegatsdljk plaats vindt, gaarne ook do verlaging van de kleine Malle- gntsbrug verzoeken, 't Zou na do dijk-vorlaging las tig zijn als dio brug op onveranderde hoogte bleef, daar er dan nogal een „klucht" zou komon. Do beer Molenaar vraagt of het vnn vroeger be kend is, dat de brug geheel of gedeeltelijk onderhou den werd op gomeentekosten. Voorzitter herinnert zich wol, dat een jaar of wat geleden in 1010 of 1911, die brug in slechten toe stand io geweest,. Toen is er van gemeentewege ook wat aan do onkosten gegeven. 'I Onderhoud borust misschien bij de Berkmeer. Do brug is nu in goeden „Dezen herfst kom ik u te Münohen bezoeken." „Ik houd u aan uw woord. Overigens, de trein is binnen. De heeren zullen wel een rijtuig genomen hebben en zullen dus spoedig hier zijn. Laten wij naar de plaats van samenkomst gaan. U kent immers den weg." „Als mijn vestzak. Een goed jachtveld is het hier, ik heb het reeds drie jaar." Het onderhoud liep verder over onverschillige on derwerpen. Op een open plek wachtten zij de aankomende officieren op. Dezen lieten het rijtuig op den weg stilhouden en gingen het laatste eind te voet kapitein Sinning als onpartijdig toeschouwer had het kistje met ae pistolen in de hand. Verder kapi tein Dore, lid van den raad van eer, luitenant Hel ler en zijn getuige, luitenant Riedemann, dan de officier van gezondheid van het bataljon, dr. Melle, en ecu jonge militaire arts met eon groot lidtee- ken op zijn wang. De beide laatsten droegen een tamelijk zware kist, die zij na even rondgezien te hebben, achter een paar struiken neerzetten. De heeren begroetten elkander beloefd maar koel de officieren, die graaf Hesch nog niet kenden, stel den zich voor, de graaf ging hun tegemoet. De onpartijdige deed een laatste poging om beide partijen te verzoenen Paulsen weigerde kort, lui tenant Heller betuigde met leedwezen, dat zijn eer hem een andere genoegdoening dan de voorgeno- mene verbood. Hij was bleek en kauwde af en toe op de punten van zijn snorretje. Eerst bij het be treden van de open. plek had hij zijn sigaar weg geworpen. Ofschoon hij zich in deze dagen onophou delijk had voorgehouden, dat hi> zijn eer en die zij nor familie had te verdedigen, en zich had herin nerd aan zijn plicht als officier, had hij in den afgeloopen nacht maar weinig geslapen en hij be vond zich in een zenuwaohtig opgewonden toestand, dien hij, ondanks alle daartoe aangewende moeite, niet volkomen kon beheerschen. Paulsen daarentegen was rustig hij gehoorzaamde het bevel der eer, en daar hadden andere gedachten ver te blijven dat was nu zijn geluk. staat. Die brug is slecht ge.weest zoodanig zelfs, dat ze werd afgesloten al werd door sommigen voor 't gemak die afsluiting toen toch nog wel weg genomen om op gevaar van doorzakken af, over de Brug to komen. Het Geestmerambacht is van oor deel, dat voorheen vergunning aan de Berkmeer is gegeven, om de brug te herstellen. Of de Berkmeer- polder echter genegen zal zijn om de brug te verla gen, is nog een open vraag. De dijk die nu verlaagd zal worden is een vervolg van den Langereizer dijk. 'Voorzitter heeft wel eens hooren beweren, dat verlaging van de kleine Mallegatsbrug belemmering voor de scheepvaart zal zijn daar, doch er wordt daar. vindt sprweinig gevaren. Bij voorzitters be zoek aan die brug was de afstand van den water spiegel tot onderkant brug l# meter. Wanneer in- tu«Hiben de Berkmeer mogelijk niet genegen was mede te helpen, zou het ook al niet veel geven, al willen wij steunen. De heer Schilder zegt: de brug is eenige jaren gelcd<»ü_ afgesloten geweest vnor reparatie. Op wiens kosten geschiedde die reparatie toen? De heer Appel ligt hierop toe, dat dit gebeurde op kosten van vier lichamen, te weten Berkmeer, Veenhuizen, Heerhugowaard en Geestmerambacht. De lieer Molenaar is er voor, hier ook eenige te gemoetkoming toe te staan, waar hier voor verschil lende andere belangen van de gemeente eveneens vergoeding wordt toegestaan. Er zijn verschillende menschen die met die brug noodig hebben, die veel in slechten toestand verkeert. De vele onderteeke naars hebben er belang bij. 't Ligt op den weg van den Raad om te steunen. Voorzitter zegt: B. en W. hebbeT> het besproken en zijn er niet tegen om steun te verleenen. In dit bijzondere geval zal het veel menschen gerieven en zijn B. en W. ook van oordeel te halpen.0 Maar eerst dienen we te hooren, hoe groot het bedrag der kosten zal zijn, voor we zeggen, hoeveel we zullen bijdragen. De heer Blauw vindt het wel geworsrht, dat de gemeente wat bijdraagt, doch de verlaging van de brug kan voor sommigen met het vaarwater wel last opleveren. N u is 't al zoo, dat een flinke schuit bij hoog water er niet onder door kan. Wordt de brug een vaste brug nu nog meer verlaagd, (waar zo reeds lager is dan de andere bruggen), dan schept dat bezwaar voor de scheepvaart. Een beladen kunblmestschult gaat er al niet onderdoor uit vrees, terug ledig er niet meer onder door te kunnen komen. En er is nog wel wat scheepvaart daar. Spreker zou het beter achten, die bezwaren op te heffen door moge het dan al meer kosten - een ophaalbrug te maken. Voorzitter vindt, dat het gemeentebelang hierbij niet evenredig zou zijn aan zulke onkosten. Dan moei ook de soheepvaart zelf hare bezwaren ook maar indienen. En wij hebben ook niet de zeggingschap over de brug. De heer Blauw vraagt, wie er wel zeggingschap over heeft. De Berkmeer ook niet. De heer JBlom wil liever eerst nader onderzoek, voer er bijdrage gegeven wordt. De heeron De Boer en Bchi'der vinden het ook beter eerst meerdere gegevens te hebben. Voorzitter vindt het nu de vraag om bijdrage in de verlaging der brug te zijner tijd beschikbaar te stellen. We hebben te beslissen of we in beginsel voor steunen zijn of niet. Bij stemming hierover wordt dit met 8 stemmen voor aangenomen. *Tegen de heeren Schilder en Bos. I)e begrooting voor het gemeentelijk electrlsch be drijf wordt nu Ier tafel gebracht, waarbij wordt goedgevonden dat het salaris boekhouder f 300 per Jaar en dat van den incasseerdor-metevopnemer f 100 's jaars zal zijn. De begreoting sluit in ont vangsten en uitgaven op een eindcijfer van f 5804 (met f 765 voor onvoorziene uitgaven) en wordt op ae cijfers goedgekeurd om naar Ged. Staten ter goedkeuring te worden gezonden. B. en W. stellen voor, nu we dit nieuwe en groo- tore raadhuis hebben, den post schoonhouden raad huis van f 50 te brengen op f iOG. De heer Pool vraagt of Jaar de „grooto schoon maak" ook onder begrepen is. Voorzitten zegt dat dit niet het geval i6. De heer Pool meent, dat als het alloen het. gewone wekolijkscho schoonhouden betroft, het bedrag van f 50 dan voldoende mac heoton. Do heer Molenaar zou eerst de groote scnoonmank bij de werkzaamheden willen inbegrepen zien, om vorvoigens het bedrog vast te stellen. Voorzitter vindt f 400 voor de wekelijksohe schoon mank ulleon al niet te hoog. In dit nieuwe en zoo veel grootere raadhuis ia meer te doen dan in het vorige. liet voorstel van B. en W. wordt tenslotte met algemeene. stemmen aangenomen. Vorder wordt algemeen goedgevonden een supplo- tolro begrooting, opgemaakt tot f 170 in ontvangst en uitgaaf. Een tijdelijke kasgeldleening zal worden gesloten, tot oen maximum bedrag van f 3ÜPO, Naar aanleiding van een onlange plaats gehad heb benden brand in den Hassolaarsweg, wordt vanwege hot Gemeentel estuur van Zuidsohsrwoude voorge steld een regeling, om enkele perceelen dier ge meente (voor baar brandweer moeilijk tc bereiken), onder te brengen onder het gebied van de brand weer te Heerhugowaard. Voorzltier zegt, dat B. en W. naar aanleiding hier" van voorstellen aan den Raad, om hierop in te gaan, ondor bepaling, dat Zuidsoharwoudu de koston die het uitrukken der spuit mot zich brengt in zoo'n goval betaalt en zich voorts verbindt, als JaarliJk- sche overeenkomst er f 2.50 voor te betalen. Allen voor. Nog stond de zon niet boven de boomen, maar haar gouden schijnsel lag tusschen de stammen. Een vink liet zijn helder geluid hooren. Paulsen luis terde zoo bad hij de stem der geliefde voor het eerst gehoord, teen zij den vink jnet frisscbe, vroo- ltjke stem nabootste. Hij stond daar, als wilde hij van uit de verte iets beluisteren. Met groote schreden bepaalden graaf Hesch en luitenant Riedemann de afstand, vijftien passen, ter wijl de onpartijdige de pistolen laadde. De dokters legden hun werktuigen en verbandstoffen achter de struiken klaar en bedekten die met een doek. De tegenstanders namen, nadat Heller een pistool gekozen en Paulsen het andere genomen had, hun plaatsen in, de andere heeren gingen ter zijde. De onpartijdige scheidsreohter deelde nogmaals de voor waarden mede. „Vijftien schreden van elkaar tweemaal wordt er geschoten. Mijne heeren, ik zal tellen: een twee drie, met pauzen van zes seconden. Tus schen een en drie mag geschoten worden, later niet meer. Zijn de heeren klaar?" „Ja." „ja." In ongedwongen houding stond Paulsen tegenover den luitenant, die als bij het schijfschieten zijn rechterschouder wat naar voren had gebracht. Kapitein Sinning telde: „Een twee Daar kraakto Heller's schot, direct daarna, als meege trokken, vlamde het ook uit Paulsen's pistool „drie." Beide tegenstanders stonden schijnbaar ongekwetst Langzaam had Paulsen zijn pistool opgericht, lang zaam liet hij het weer zakken. Nog een oogenblik na het schot hield de officier zijn pistool in den aanslag, voor hij, zich bezinnend, haastig het wa pen liet zinken. Diepe stilte heerschte er, niemand sprak 'n woord. Onder de voeten van den scheidsrechter, die de pis- stolen haalde, om ze opnieuw te laden, brak een dorre twijg als een schok ging het door de har ten. Zenuwachtig kneep de adjudant zijn wenkbrau wen samen. Het scheen een eeuwigheid, voor dat Komt in behandeling een verordening np gewicht en kwaliteit van brood. Na voorlezing der artikelen zijn de heeren het er over eens, dat watineer alles uitgevoerd wordt als is voorgeschroven, dan krijgen we bier vast geen zieke menschen. De heer Molenaar vraagt of doze verordening-ar- til.olon ook in andere gemeenten in gebruik zijn. Voorritlcr meent, dat het in Vla ar dingen is, waar ook zulk een verordening is uitgevaardigd en die bleek wel ven kracht, al werd die wel eens aange vochten. Den beer Pool is eeti bakkorij te Helder bekend, die daar do verordening, vrolke geheel met de onze overeenkomt, zonder eenig bezwaar nakomt, ook wat percenten vet en vluchtige vetzuren in het brood betreft. Voorloopig wordt de verordening met aller goed vinden zoo vastgesteld, terwijl voorts bet advies der gezondheidscommissie zal gevraagd worden. Ter tafel komt salarisregeling voor militieplichtige onderwijskrachten. In de verordening op de jaarwed den is geen bepaling voor loon bij dienstplichtver vulling. Als het voor een korten tijd is, is het ook niet noodig, maar waar het nu langeren t;jd /.al gel- den is het toch goed uitkeering van salaris te rege len on de verordening daarmee aan to vullen. Voorzitter zegt, dat B. en W. een regeling voor stellen, waarmede de schoolopziener zich kan ver eenigen. De regeling geeft aan dat bij dienstplicht vervulling van minder dan een jaar geen uitkeering van salaris geschiedt. Duurt die een jaar of langer, dan wordt voor een hoofd der school, gehuwd of weduwnaar met kinderen, van 't salaris en voor een ongehuwden onderwijzer, of geen kinderen ten zijnen laste hebbende, Yi van 't salaris uitgekeerd. De heer De Boer vindt voor ongehuwden wat weinig. Bij stemming wordt met 8 tegen 2 stemmen deze regeling aangenomen. Tegen stemden de hee ren Met en De Boer. Met allen voor wordt f 10 gratificatie aan den bri gadier Schermerhorn toegekend. Rondvraag. De heer Do Boer vraagt, hoe het in het electrisch bedrijf geregeld zal worden met Kwantes en Akkerman en zou hun werkzaamheden wel omlijnd willen zien. De heer Kwantes had spr.' daarnaar gevraagd. Voorzitter zegt, dat dit zaakje niet in den Raad behoort, 't Is aan B. en W. opgedragen, gehoord do commissie. Kwantes en Akkerman zullen zich be kwamen in het vak van electricien. Akkerman had zich ais aangesteld beschouwd, wat nog niet zoo is. Kwantes is aangesteld voor meteropname en incas- seeren. Voorts wil voorzitter na sluiting straks nog wel nader hierop terugkomen. De heer Met geeft in overweging eenige urinoirs te plaatsen. Voorzitter zal al hebben we niet noemenswaard over gemeentegrond te beschikken, plaatsing ervan gaarne overwegen. De heer Met geeft verder voor onze gemeente in overweging om aan aangrenzende gemeenten bijv. aan Oterleek, met het oog op de boerderij van Vis ser eenzelfde regeling voor te stellen, als straks bleek dat Zuidsoharwoude aan ons heeft voorge steld. Voorzitter zegt, dat we er wel onze aandacht aan kunnen schenken, maar stelt toch voor er nog niet op in te gaan. Do heer Met wilde er ook nu nog geen voorstel van maken, doch het alleen in bespre king brengen. Dan brengt de heer Met nog het 6teuncomite ter sprake. waarvoor gelden zijn ingezameld met het doel steun te verleenen, doch spr. heeft tot heden toe er nooit iets van vernomen dat er wat in dio richting gedaan wordt. Als bet voorkomt, tot wion moet m'en zich dan wenden? Voorzitter zegt, dat gelden zijn ingezameld om wer keloosheid to bestrijden door vergoeding te geven. Gelukkig is nog van geen werkeloosheid hier ge hoord. Komt die, dan zal steun worden verleend. Men kan zich daarvoor bij B. en W. vervoegen. De heer Met kent een geval waar steun noodig is en wil daar wel nader onderzoek omtrent in stellen. Voorzitter zal gaarne do resultaten daarvan vernomen. De heer Pool geeft in overweging het aanvangs- uur der raadsvergaderingen te vervroegen, opdat men met voortijd thuis kan zijn in dezen kalf tijd dor koeien, waar velon, ook spr., bovendien perso neel onder de wapenen hebben, Voorzitter belooft met de wonschen van den hoer Pool rekening to houden. Hierna sluiting, LANGER IN DIENST HOUDEN. Bij 'hel ofdeollngHomlorzouk van do wetsontwerp en omtrent het langer in diénst houden van Ingolijfdian, bij militie on landweer bleken de loden zich met hot Ontwerp volkomen te kunnen vereenlgen. daar zij vertrouwen op do toezeggingen door don Mltusler in de Tweede Ku mor godman. Een lid betreurde, dat do Minister vun. Oorlog geen verdore mededcelingen had gbduaa, KEN GOED VADERLANDER. De „N. P. G. Crt.' schrijft: Onder degenen dio zich vrUwillig hebben aangemeld om het land in do ure des govaari to dienen, behoorde ook de 75-jarige oud-tamboer-tmotre Ie Groningen, do hoer Eli Cohen. Do oudgediende werd afgewezen om zijn hoogen leeftijd. De och te oranjeklant en vaderlan der hoorde het bescheid van den hoofdofficier aan on antwoordde„In 't welracewcö, overste, een vloo kan ook bijten", Do overste lacht. De heer Cohen salueerde, zich verwijderende in het besef zijn plicht te hebben gedaan, de 1-meidag te zaandam. Do gemeenteiaad van Zaandam besloot Donderdag avond ton aanzien van arbeid am gemeentewerken op feestdagen, daarmede dim 1 Mei-dug gelijk te stellen en ook voor arbeid op dien dag het loon met 100 pet. te vorhoogen. laden afgeloopen wa3. Hoog in de lucht klonk de schreeuw van een muizenvalk. „Zijn de heeren klaar?" Weder hoorde men beider ja. „Ik begin: EenII Bijna tegelijk kraakte het schot van luitenant Heller. Een oogenblik nog bleef de schilder overeind staan, maar toen zonk zijn hoo ge, krachtige gestalte ineen. Graaf Hesch en de beide dokters snelden op hem toe. de anderen ble ven bewegingloos staan. Men legde Paulsen op zijn rug, opende jas en vest, met een schaar verwijderde de officier van gezondheid het bloedige hemd. In de nabijheid van het hart was de kogel ingedrongen, langzaam drup- poldo het bloed uit de wond. Voorzichtig stak hij de hand onder den rug, hij voelde niets, de kogel moest nog in het lichaam zitten. Met watten traoht- te de Jonge dokter het bloeden te stillen. De officier van gezondheid stond op en wischte zich het zweet van het voorhoofd. Zijn gezicht was zeer ernstig. Hij ging naar kapitein Sinning. „De verwonding is ernstig, de kogel zit vlak bij het hart» heeft dit -misschien wel geraakt." De kapitein legde de hand stil groetend aan zijn kepi. „Als een der heeren zoo vriendelijk zou willen zijn eens even rond te zien naar een plaat9, waar wij den gewonde kunnen heenbrengen? Hier in het bosch kunnen wij niets .beginnen en een vervoer naar de stad 'zou hem dooden „Ik zal zelf gaan zien, dokter." De kapitein ver wijderde zich met langzame sohredeu, maar spoedig werd zijn gang sneller. Luitenant Heller had de laatste woorden gehoord, zijn gezicht dat gloeiend rood geworden was toen hij zijn tegenstander zag vallen, werd bleek. „Dat heb ik niet gewild," mompelde hij. Zijn armen zon ken slap neer, het pistool gleed in het gras. Lui tenant Riedemann tikte hem op den schouder en wenkte hem, mede ter zijde te gaan. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1915 | | pagina 6