llititu Nieuws- D SDAG 2 FEBRUARI 1915. 58ste Jaargang. No. 5532. „Concertgebonw-Sextet" van Amsterdam. SCHAGER COURANT. Pit blad verschijnt viermaal per week Dinsdag, Woensdag, [Donderdag!' en /.«oerAag Bij inzending tot 's morgens 9 u<e wor den APVEHTBN Tl KN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. UitgeversTRAPMAN Co. SCHAGEN, LAAN 0 5. - Inf. Teleph. No. 20. Prijs per jaar f 3.Per post f 3.60. Losse nummers 5 cent AJDVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Binnenlandsch Nieuws. ouderdomsrente. Het hoofdbestuur van den Bond voor Staatspen- sionneering stelt een onderzoek in naar de maat - schappelijke omstandigheden, waarin de trekkers van ouderdomsrente verkeeren. oldesllis Jl. Zaterdagavond hield de sociëteit Burgerkring alhier, baar tweede gewone vergadering in dit sei zoen. Na opening der vergadering en voorlezing der notulen, welke werden goedgekeurd, was het eerste punt der agenda: ingekomen stukken. Hieruit bleek, dat er oen schrijven aan den secretaris was ge zonden door den Anti-Oorlogsraad, met verzoek aan de sociëteit om als lid van genoemden Raad tce te treden. Het lidmaatschap bedraagt f 2.50. Na eenige besprekingen hierover wordt met algemeene stem men besloten als lid toe te treden. Hierna volgde bespreking buitengewone vergade ring. Er wordt besloten deze te houden op Zaterdag 27 Februari a.s., en dezen avond door eigen krach ten aangenaam te maken, eenigen der aanwezigen zegden reeds hun medewerking toe. Nadat nog twee nieuwe leden, de heeren D. Langedijk en G. Smit Kz., met algemeene stemmen als lid werden aan genomen,! wordt de vergadering gesloten. m ieringen. Op 31 December 1914 telde de Doopsgezinde Ge meente alhier 336 leden. In 1914 verloor zij 6 leden door den dood en 1 door vertrek naar elders, terwijl daarentegen door den doop 4 nieuwe loden en door vestiging lid, te zamen 5, bijkwamen. wierïngen. Yan do lichting der Nationale Militie 1915, welke 17 Februari a.s. te Haarlem bij het 2e bataljon infanterie zullen worden ingelijfd, zijn uit onze ge meente opgeroepen de volgende, jongelingen: Pieter Kuut Vz., Stroe, Pieter Mostert Cz., Westerland, Dirk Doves Dz., Hollebalg, Simon Bakker Sijbrz., Zandburen, Simon de Jongb Wz., Polder Waard- Nieuwland, Jacob Doves Jz., Boterhoek en Johan- nes Glim, Hippolytushoef. wierïngen. Naar wij vernemen zal de door de vereeniging „Omboog" te organiseeren huisvlijttentoonstelling plaats hebben van 21 tot 28 Februari a.s. in het lokaal van den heer N. Kok te Hippolytushoef. wierïngen. ."Voor rekening van 49 leden onzer onderafdeeling der V.P.N. werden jl. Vrijdag op de Amsterdamsehe eierenveiling geveild 2292 kipeieren en 29 eendeie- ren. De hiervoor verkregen prijzen waren zeer goed en varieerden voor de kipeieren van f 5-90 tot en met f 7.20 per 100 stuks en voor de eendeieren f 6.05 per 100 stuks. Aan schoon geld zullen de leden voor de kijeieren per kilo ontvangen f 0.97 en voor de eendeieren 5% cent per stuk. Voor de kipoieren wordt per stuk berekend uitbetaald voor die van 15 in een kilo 6.46 cent, 16 in een kilo 6.06 cent, 17 in een kilo 5.70 cent, 18 in een kilo 5.38 cent en van 19 in .een kilo 5.11 cent. Middenprijs kipeieren schoon per' 100 f 5 70. Handel vlug met veel vraag naar eieren en pluim vee. petten. Voor de benoeming van onderwijzeres te Petten is een vijftal dames op de voordracht geplaatst- Mej. J. Blok te Helder, mej. J. G. G. Kramer te Umuidcn, mej. H. M. E. Ruigengaast te Helder, mej. A. Noordeloos te Enkhuizen, mej. Cath. de Vries te Wieringnrwaard. dikkshorn. v Gelijk vorige jaren hoopt ook nu de afdeelmg Dirkshom en O. van den A.N.G.O.B. wederom baar jaarlijksche propaganda-vergadering te houden en wel op Zaterdag 6 Februari. Dat het de bezoekers aan afwisseling niet zal ontbreken bewijst het pro gramma, waarop respectievelijk vermeld staat: le zing, tooneelspel, zang, voordracht en tableau. aartswoud. Vergadering van de Rundveefokvereeniging in het lokaal van den heer Veerman op Donderdag 29 Ja nuari jl. Voorzitter de heer .T. Schagen heet de aanwezigen welkom. De secretaris, de heer Zeile- maker, leest de notulen, welke worden goedgekeurd. Er was ingekomen een schrijven van den provin cialen bond om het. oordeel van de leden te vragen omtrent de z.gn. zwarte vlekjes aan de onderpoo- ten. Het meerendeel acht het geen bezwaar en de secretaris zal hiervan rapport zenden. Uit de reke ning blijken de ontvangsten over 1914 f 376.93 te zijn, de uitgaven f 499.39, alzoo een nadeelig saldo van f 122.46. Daar de subsidie nog niet is ingeko men, zoo wordt geadviseerd dat de heeren P. Hel der en P. Donker de rekening zullen nazien, zoodra hieromtrent het bedrag bekend is en ingezonden. De contributie wordt vastgesteld op f 1 per jaar. De heeren D. Koorn, P. Helder en C. Zeilemaker wor den benoemd als keuringscommissie. De kosten van inschrijving in het stamboek van de goedgekeurde runderen zal bedragen f 1 per stuk. Het monster- nemen van vrijwillig melkonderzoek 10 cent per monster. Als afgevaardigde naar de algemeene ver gadering wordt aangewezen de heer G. Zeilemaker. De heeren P. Best, L. Glas en A. Schagen worden voorgesteld als nieuwe leden. Op een gedane vraag hoeveel inleggeld nieuwe leden zullen moeten be talen, wordt geantwoord, f C.35 per rund. Nog wordt door den heer D. Koorn ter sprake gebracht den melkeontroleur een toelage te geven voor het meer dere werk, dat het inschrijven in bet stamboek ver- eischt. Wordt goedgevonden dit in een volgende ver gadering vast te stellen. De secretaris stelt voor 'n jaarlijkschen omslag te heffen. Goedgevonden. Hierna sluit voorzitter de vergadering. klok in de war. De dorpsklok te Niawier (Fr.) sloeg Donderdag te Middernacht 300 maal achter elkaar. De dorpelin gen stonden verschrikt op en dachten aan botsing met een vliegmachine. Eindelijk wist men de klok tot rust te brengen. onvervaard1 Aan de koelbloedigheid, noodig voor de uitoefe ning van haar dikwijls gevaarlijken plicht, ontbreekt het iii onze Marine gelukkig niet. Het ongeluk dat aan luitenant Luden en zijn man nen het leven kostte, gebeurde op 1 Januari bij het lichten van een der mijnversperringen in de Wie lingen, ten einde de mijnen, welke een zekeren tijd te water hadden gelegen, na te zien. De mijn die ontplofte, was de laatste, welke dien dag gelicht kon worden, daar in verband met het doorkomende getij de omstandigheden voor het ver der doorgaan met lichten niet gunstig waren. Den volgenden dag, zoodra men het werk kon her vatten in verband met wind en stroom, zijn alle mannen daarmee belast, onder leiding van den lui tenant ter zee ie kl. R. H. van Meerlant, kalm met den lichtingsarbeid doorgegaan en is de rest van de versperring gelicht zonder eenige aarzeling. Onverschrokken zeevolk I De admiraal te Hellevoetsluis, waaronder de „Tri ton" ressorteert, heeft over dat feit zijn tevreden heid betuigd. N. Ct. oor de belgische onderwijzers. Het Weekblad Het Onderwijs deelt het volgende mede: Wat wij hier in Holland gedaan hebben voor de Belgische collega's is de moeite waard, ook als wij 't vergelijken .met wat andere landen doen. Blijkens de laatste opgaaf van den penningmeester a. i. van het Internationaal Bureau, was tot 22 Januari ingekomen een bedrag van f 55.070, meer dan een halve ton alreeds. En daarvan is door de Hollandscht onderwijzers opgebracht niet minder dan f 15-924. Denemarken bracht voor het Internationaal Bu reau tot 22 Januari toe f 10.020 te zamen, Roeme nië f 466, Noorwegen f 1980, Frankrijk f 7143, En geland f 6354, Zwitserland f 519, Bulgarije f 375, Ned. Oost-Indië f 147, Ned. WesUlndië f 362, Rus land (Finland) f 574, Zweden f 10.185, Spanje f 1022. het mijnengevaar. Wij zijn in de gelegenheid gesteld, aldus het Han- delsbl., een opgave in bijzonderheden te doen van het totaal aantal mijnen, dat sedert het uitbreken van den oorlog op onze kusten is aangespoeld, ver nietigd enz. Benoorden Helder zijn 6 mijnen in den grond geschoten en 40 op het strand vernietigd, waaronder waren 5 Fransclie en 30 Engelsche mij nen, terwijl 5 van onbekenden oorsprong waren. Tus sohen Helder en Hoek van Holland zijn er 13 ver nietigd, waarvan 12 Engelsch ën 1 Fransche. Bezui den den Hoek van Holland zijn 46 mijnen in den grond gëschoten, 55 geborgen, 70 na aanspoeling op de kust vernietigd en 4 bij aanspoeling ontploft. Van deze bezuiden den Hoek aangetroffen mijnen waren er 69 van Engelschen, 36 van Fransehen en 3 van Duitschen oorsprong, en de overige onbekend. In het geheel zijn er dus 234 mijnen op onze kus ten gevonden. Nog, kan worden medegedeeld, dat het onderzoek vanwege onze zeemacht naar in de Zuiderzee gesig naleerde mijnen nog steeds wordt voortgezet, maar ook nog steeds zonder eenig resultaat. meel van knollen. Verscheidene scheepsladingen knolrapen worden uit Brakel, alwaar duizenden hectoliters geteeld worden, naar Gorinchemd vervoerd, om, na gemalen en gedroogd te zijn in de mouterij van de firma; Van Renesse en Co., voor Duitsche rekening te wor den verzonden. N. Gor. Ct. burgemeester en wethouder. De Meerbode verneemt, dat de officier van Justi tie te Haarlem geen termen heeft gevonden, om in de zaak van den burgemeester van Haarlemmer meer contra den wethouder Evelein, in zake het „vervalschen" van stukken, betrekking hebbende op de inkwartiering en het aannemen van een val- sche hoedanigheid, nl. die van waarn. burgemees ter van Haarlemmermeer, tot een vervolging over te gaan. Een viertal op deze zaken betrekking hebben de proces-verbalen is terzijde gelegd. mijnen in de zuiderzee. Met vrij groote zekerheid kan worden gemeld, dat in de Zuiderzee geen mijnen meer aanwezig zijn. De mijn, die in de Vlieter dreef, is; zooals bekend, door de marine vernietigd. Een nauwkeurig en uitge breid onderzoek heeft verder aan het licht ge bracht, dat de andere gerapporteerde „mijnen" van zeer onschuldigen aard zijn geweest en bestonden uit een oude mand, een dito wieg en een donker ge kleurd tonnetje, afkomstig van een baggermachine, liggende in de Rijkshaven te Enkhuizen. Genoemd tonnetje, dat thans nog op zee ornddrijft, moet zelfs door ervaren zeelieden voor een mijn zijn aangezien en had tijdelijke staking van den veerdienst ten gevolge. een klompenfabriek. Te 't Meer bij Heerenveen is een machinale klom penmakerij opgericht. Die zal het werk krijgen, want Duitschland vraagt 80.000 paar mansklompen, zoo spoedig mogelijk te leveren tegen contante betaling. een uitzondering. Men schrijft uit Edam aan de Tel.: Evenals in vele andere plaatsen, werd in het vo rige jaar ook hier een Steuncomité opgericht. Tot heden behoefde dit comité echter nog niet actief op te treden. De daarvoor aangewezen gewone instel lingen van weldadigheid hebben tot nog toe in vol doende mate hulp kunnen verleenen. Een bewijs dus, dat nog niet overal de economische toestand ernstig werd verstoord. een salaris-quaestie. In Het Onderwijs wordt het volgende verteld: In een van onze landelijke dorpen, waar de „lan delijke" opvattingen overheerschend zijn, zelfs om en in het Raadhuis, is een van de hoofden van scholen gemobiliseerd. Zijn salaris, dat f 25 boven het wettelijke minimum bedraagt, komt op onge veer f 74 per maand. Zijn plaatsvervanger, een on derwijzer uit het dorp, heeft de toezegging van het gemeentebestuur, dat hij f 30 per maand voor de waarneming van het hoofdschap zal ontvangen. Er moet op het salaris van het hoofd worden ge kort. Dit spreekt vanzelf 1 De burgemeester stelt hem voor, drie vierden te korten. Hij vindt de helft al mooi, de burge meester wil het dan eens met twee derden probee-. ren, maar de Raad, na ampele bespreking in een soort onder-onsje, besluit tot drie vierden. Als je 't doet, doe het dan goed, niet waar? Onze collega krijgt van dit besluit in zijn garni zoen per briefkaart van den burgemeester bericht in de volgende bewoordingen: dat Uw salaris is be paald op „minstens een vierde". Een vierde is natuurlijk veel te gering! Moet de gemeente er nog op verdienen? Waar blijft de f50 per maand? Of, als men de vergoeding voor den waarnemer eraf rekent, de f 26 per maand? Op een dag, dat het hoofd der school met ver lof thuis is, moet hij bij den gemeente-ontvanger komen om zijn „salaris" in ontvangst te nemen. Deze Buitengewoon Concert VAN HET op Zaterdag 6 februari a.s. te Schagen. O Mei stijgende belangstelling werd er naar ge luisterd en de viekkelooze zuiverheid van toon zoo wel als de techniek dwongen bewondering at, ('s Hertogenbossobe Courant.) o Het Concertgebonw-Sextet heeft ons een zeldzaam en nog ongekend kunstgenot verschaft. (Limburger Koerier.) functionaris wil hem f 18 geven, maar hem laten teekenen voor f 74, op de gewone quitantie, waarop elke maand voor ontvangst van het twaalfde deel van de jaarwedde geteekend wordt.Het hoofd der school maakt bezwaar, te teekenen voor een be drag, dat hij niet ontvangt, maar de gemeenteont vanger beduidt hem, dat dit moet* omdat de ge meente anders het rijkssubsidie niet kan ontvangen; de burgemeester heeft het aldus geregeld. Onze collega is hardvochtig genoeg, nog te aarze len en besluit, eerst eens op kondschap uit te gaan, Hij vraagt- den burgemeester te spreken, doch deze moet zijn kamer houden. Intusschen, de burgemees- tersche verklaart zich bereid hem de zaak duide lijk te maken en hij verneemt uit haar mond: „Als u hoofd van een school wil blijven, dan moet u teekenen, zooals mijn man heeft gezegd!" Opnieuw vervoegt bij zich bij den gemeenteont vanger, thans met de ietwat zonderlinge vraag: „Als ïk nu voor f 74 teeken, wat doe jij dan met je kas? Die moet toch kloppen?" „Natuurlijk," zegt de ontvanger, „dat is duidelijk, ik neem f 74 uit mijn kas, als ik voor f 74 quitantie heb; anders klop ik niet." „Maar waar laat je dan die f 56, die over blijven?" mocht onze collega weer vragen. En tot zijne en onze ontsteltenis luidde het antwoord: „Die breng ik op het Raadhuis. De Burgemeester heeft dat zoo geregeld." Er is als een precedent, een amb tenaar, die gemobiliseerd is, en voor wien nu de zoon van den burgemeester plaatsvervanger is. Deze ambtenaar schijnt tegen de merkwaardige regeling geën bezwaar te hebben ingebracht. Het hoofd van de school teekende natuurlijk niet, ondanks den dreigenden vinger van de Burgemees ters che. Het blad geeft den raad: teeken in geen geval voor een bedrag, dat gij niet ontvangt. Ook wijst het blad er op, dat tot zulk een geval voor de gemeente geen noodzaak bestaat. Het Rijk kan tweeërlei doen: het kan besluiten, het volle sub sidie uit te keeren, ook al is er op de salarissen, gekort. In dat geval bestaat er niet het minste be zwaar tegen, dat de onderwijzer teekent voor het bedrag, dat hij werkelijk ontvangt, want het Rijk ontleent daaraan geen bezwaar tegen het uitbeta len van het volle subsidie. En besluit het Rijk, op het subsidie te korten, omdat op het salaris is ge kort, dan zou het onmiskenbare valschheid zijn te genover het Rijk, wanneer men teekende voor een hooger bedrag dan men werkelijk ontvangt. RAAD VAN NOUiÜJSGHAKM OUDE. Vergadering van uea Rand uer gemeente NoordscJiar- woudo, gehouden op Zaterdag 30 Januari 1jL>, s inumJ,- uags 4 uur. Voorzitter Burgemeester Bankman. Aiwezag de heer Heman. Na opening volgt lezing der notulen, die onveranderd worden goedgekeurd. Medcdeeling woidi gudoan van eenige betalingen door Rijksontvanger en oeiaaimeester. Vei der komt aan iie orde het verslag van de buiten gewone'vergadering van de Gezondheidscommissie, ge- ze Leid te bcüagen, gehouden op den óo Doconmer lala aldaar, in die vergadering kwamen voorsteden omircul den an te stellen keuringsdienst op vieescn en vLcu, waarvoor de verordening is goedgekeurd. De gemeente Broek op Langendijk wensdile met lol invoeren van dien keuringsdienst over te gaan en geen amoienaaa daarvoor te benoemen. Voorzitter deelt mede, dat onze gemeente builen het gemeentebestuur van Broek om toch evengoed meent, wel Jol den keuringsdienst ovei te gaan. Er weid besloten de verordening ie mmtl.ua- ven.en zal men zich voor de benoeming van een amb tenaar voor uilvoering der verordening wenden lot de Gezondheidscommissie. Komt aan de orde hei laatste punt van heuandeiiug een schrijven van Burgemeester en Wethouders van Oud karspel over het onderwerpCommissie van Beheer der gemeenschappelijke gasfabriek. In dat schrijven wij zen B. en \V. op twee punten uit een te ÜuJkurjpd ge nomen raadsbesluit en wela. De vergadering der com missie van beheer vau de gemeenschappelijke gasfabriek in het vervolg openhaar te doen houden en b. de com missie van beheer "der gemeenschappelijke gasfabriek voor het vervolg te doen bestaan uit de burgemeester en éen raadslid (of ander ingezetene) uit eik dar 4 ge meentel alzoo vermindeiing met 1 lid van iedere gemeente en in verband met hit laatste uw coaege voor te stellen over "te gaan tot wijziging der gemeen schappelijke regeling. Wat het punt onder a genoemd betreft, was de Oud- karspelsche gemeenteraad van meening dat in de com missievergadering veelal zaken worden bespioken, waar van de behandeling in het openbaar zeer geweascht is. Als voorbeeld wordt genoemd de indertijd voorgekomen kwesties tusschen directeur en personeel der gasfabriek. Tot het doen van het voorstel hierboven bij punt b genoemd, werd de Raad van Oudkarspel uit een oog punt van bezuiniging geleid. De heerD Bart en zou het -niet goed vinden om 2 inplaats van 3 commissie-leden af te vaardigen. De gedachten wisseling #al uitgebreider zijn met 12 dan met 8 leden. De heer Slotemaker vindt dat een punt als kwestio tusschen directeur en personeel, dat hier wel eens voor tkomen is, gevoegelijk in comité kan besproken wor- len. De heer Keeman meent dat ook bij' bespreking van liandelsbelangen, bijv. in- ca verkoop, toch van ver gaderen in comité sprake moet zijn. De heer Keeman wijst er verder op aat 'bepaald belangrijke punten toch in den Raad in behandeling komen. Intusschen wijsl het misschien hierop, dat er niets bekend is van maand staten van verbruikt gas. De heer Bart en: Maar de jaarverslagen zijn toch ter lezing. De heer Vlug vraagt, of het bepaalde klachten zijn, dat men piet tot zijn recht komt, indien de com missie vau beheer piet in 't openbaar vergadert. Voorzitter zegt, dat er af en toe wei wat over Is gezegd en 't schijnt wel of enkelen 6teeds maar naar verandering verlangen. Maar is het nu zoo noodzakelijk? .■Vlies wordt in de commissie behandeld en indien het belangrijk genoeg is komt het toch in den gemeenteraad, die wel in 't openbaar vergadert. Wij hebben voor de controle een accountant en ook hebben de leden van den Raad nog het recht, om inzage van de stukken te hebben. Voorzitter verklaart er zich tegen dat de pers altijd in zulk* commissievergaderingen zou zijn. De heer DartenWe hebben daar zooals wij daar met z?n twaalven in de commissievergaderingen zitten, allen '■rij spreken en loopen in dat opzicht heelemaal niet aan een band. En met 12 krijg je breeder beschouwing als met 8 leden. Je praal er zoo vrij mogelijk maar het blijven commissievergaderingen. Het gaat niet ooi konkelen of zooiets, heelemaal niet. De heer Slotemaker zou dan tegen punt b nog geen bezwaren hebben en vindt hij 2 commissieleden uit elke gemeente ook wel voldoende. Maar in het eerste punt onder p kan spreker niet met Oudkarspel mee gaan. De heer Keeman zou 2 leden te weinig vinden. 3 vertegenwoordigers uit eiken raad is werkelijk niet te vee^. De heer Vlug Vindt openbaarheid overigens wel een mooi ding als er maar geen bezwaar tegen is. Of er misschien gedacht wordt dat er wat is, dat niet voldoende wordt gecontroleerd? De heer Vlug vindt ook, als klachten niet voldoende behandeld worden, dan kan men bij den Raad toch bezwaren indienen. Na nog eenige deliberatie wijst voorzitter er op, dat volgens het desbetreffende artikel (dertien) alle vier gemeenteraden moeten besluiten over het voorstel van Oudkarspel. Met algemeene instemming besluit de Raad om niet op de punten a en b van het voorstel van Oudkarspel in te gaan. Bij de nu volgende rondvraag zegt de heer Barlen dat hij de verpachting der sluis graag spoedig zag gehouden. Liever nog in Maart, dan in Apral, dan kan men er zich naar regelen. De heer Keeman kan zich hiermee best vereonigen. Dit punt zal op de agenda komen voor de eerstvolgende vergadering. Hierna sluiting. raad van nieuwe niedorp. Vergadering vau den Raad der gemeente Nieuwe Niedorp, gehouden op Zaterdagavond 30 Janurai, half acht. Voorzitter Burgemeester Koopman. Allen aan wezig. Voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom én wordt voorts bepaald, dat het lezen van de notulen zal worden uitgesteld. De voorzitter zegt, dat deze vergadering is belegd voor het behandelen van het bekende verzoek van den heer C. Drenth, hoofd der school II in de Moer beek, om hem met ingang van 1 Mei *1915 over to plaatsen in gelijke betrekking naar school I. Dit ver zoek is ingediend op 'grond Van art. 29 sub 7 der wet van 17 Aug. 1878, tot regeling van het -Lager Onder wijs: „In gemeenten waar meer dan eene school be slaat, kan de onderwijzer, aan het hoofd der eene ge plaatst, aan het hoofd der andere worden gesteld zon der voordracht, indien de gemeenteraad ca overleg met den districtsschoolpziener, hiertoe besluit." Op dit ver zoek js, méldt Voorzitter verder, een schrijvea ingeko men aan B. en W. van den heer Van Buisen, districts schoolopziener te Alkmaar, luidendeIn antwoord op uw schrijven heb ik de eer uw college mede te doe len, dat ik het verzoek van den heer Ghr. Drenth, om met 1 Mei 1915 overgeplaatst te worden naar school I alleszins kan ondersteunen. De heer Drenth toch is een ijverig en kundig hoofd, die op bevordering ten volle aanspraak kan maken. De mogelijkheid, (kt bij eene oproeping van sollicitanten voor hoofd der school no. I iemand ~Zou zijn, in staat om muziekles te geven, is heel gering. Bovendien mag oen derge lijke kwaliteit niet in de eerste plaats in aanmerking komen bij eene benoeming. Noodig is, dat het '.e be noemen, hoofd der school berekend is voor zijn taak. Met gerustheid zou ik deze aan den heer C. Drenth toevertrouwen. Bij stemming met gesloten briefjes worden 3 stemmen vóór en 4 stemmen tegen uitgebracht, zoodat overplaat sing niet zal plaats vinden. De heer Kuilman zegtEn nu zullen er bij 'de tegen stemmers wed zijn, die motieven hebben die niet ont leend zijn aan den persoon, van den heer Drenth, maar aan de omstandigheden; dat is aan te nemen. De heer Wilken zegt, nu de beslissing gevallen is, er wel voor te zijn om een jong hoofd der school I op ie roepen, die diploma heeft voor muziek, dat is mijn idéé om die hier gevestigd te krijgen. Voorzitter vraagt aan spreker of hij er het tractement naar zou willen zien gewijzigd. De heer Wilken zegtIk zou willen beginnen met f 50 verhooging er voor te geven. De heer KuilmanDus voor diploma van Toonkunst t "50 verhoogiiig. De heer StammesWre zouden kun nen zeggen, dat diploma Toonkunst geweascht, doch geen behoefte is. De secretaris wijst er op, dat bij oproeping kan wor den aangegeven dat het bezit van 't diploma der Maat schappij tot bevordering van Toonkunst tot aanbeveling kan strekkendoch dit kan niet ais voorwaarde gesteld worden, want dat is bij de oriciarwijswet niet toegelaten. De héér Wilken zegt, ook niet het doel te hebben, het als voorwaarde te stellen. De héér Stammes vindt, dat van andere bijacten ook niet Gesprokén behoeft fe worden. Waar we hier tegenwoordig althans van allés voorzien zijn en te Winkel, dus dichtbij, bovendien meer uitgebreid lager onderwijs is te genieten. Voorzitter zou anders een taalacte, bijv. Engelsch of Duitsch waar de onderwijzeres, mej. Oostwald reeds acte Fransch heeft wel aanbevelenswaardig vinden. De heer Kuilman vindt: we zouden voor een bijacte f 50 verhooging kunnen toekennen. Een volwassene die bijv. Duitsch of Engelsch wil gaan loeren met het oog op den handel, zou eerder privaatlessen gaan nemen dan in de schoolbanken te gaan zitten. De heer Wit vindt, dat het salaris al f 100 boven het minimum is en we krijgen geen vergoeding van het Rijk. voor de verhooging die wij voor bijacten toekennen en spreker acht die bijacten niet zoo noodig, waar we hier dichtbij een goede gelegenheid voor onderwijs, die te Winkel n.1., zijn. De heer Kuilman merkt op, dat we met die f 100

Schager Courant | 1915 | | pagina 1