De Oorlog. hccr E-v<*'pbauv^ boven het minimum-salaris volstrekt niet bovenaan staan. I)c hoor Wit heeft' ook volstrekt niets tegen die t 100 boven 't minimum. Do heer Kuilman zou nu den vorm der advertentie voor oproeping .van sollicitanten voor school I willen behandelen om daarin tevens tc vermeiden wat tot aan beveling zal strekken. De Secretaris heeft reeds een ontwerp voor advertentie gereed, waarin voorkomt: Kennis van muziek en zang kan tot aanbeveling strekken. Bij eventueel bezit van diploma Toonkunst wordt f 50 per jaar verhooging toegekend. Wanneer de benoemde in het bezit is van taalactcn, wordt het salaris voor elk der acten Engelsch of Duitsch met f 50 verhoogd. Allen vinden deze advertentie goed. De rondvraag levert niets op, en sluiting volgt. ONZE NEUTRALITEIT. "Van geachte zijde schrijft men aan de Telegraaf. nnninMinir Hot» «joinioT welwillende. meest on- Naar aanleiding der weinig welwillende, meest on juiste beschouwingen, die nu en dan in enkele bui- tonlandscho bladen met betrekking -tot onze neutra liteit aangetroffen worden, hebben wij ons ©enige ze kerheid willen verschaffen aangaande de juiste ge voelens der Engelsche, Franscho onDuitsche regie ringen ton aanzien van Nederland. Daartoe werd ons in den aanvang van dit jaar gedurende een verblijf te Londen en Parijs, voorzoover Engeland en Fran krijk betreft, een zeer welkome gelegenheid ver schaft, en werd ons van zoor bevoogde zijd© hot een en ander medegedeeld, dat wij als volgt kun nen resumeeren. De kwestie, die sedert hot uitbreken van den oor log tot voortdurend gehaspel met Nederland, aanlei ding gegeven heeft, is, zooals bekend, die der oor- logscontrahande. o Reeds dadelijk, d.w.z. in Augustus 11., werd tus- schen de Britsche en Franscho regeeringen over eengekomen, om ter zee tegenover Nederland, pene marken, Noorwegen enz. een- en dezelfde gedrags lijn lo volgen, en niets naar die landen door te la ten, dan hetgeen te goeder trouw en voor eigen ge bruik dier landen bestemd was. Tegenover de bewe ring, dat die handelwijze niet in volkomen harmonie zou zijn met zekere beginselen van het volkenrecht, werd van Engelsche en Franscho zijde aangevoerd, dat deze oorlog onder zeer eooeptioneele omstandig heden gevoerd werd en dat door Nederland op zeer ruimo schaal van dien oxceptioneelen toestand ge profiteerd werd. Namen werden ons genoemd van kleine Nederlandsche firma's, die Duitsche artikelen, welke vroeger rechtstreeks uit Duitschland Engeland verzonden werden, thans op uitgebreide schaal en mot het etiket „made in Holland naar Engeland wisten uit te voeren en daarmede reusaon- tigo winsten zouden maken. Overigons deed men ons opmerken, dat de kwestie der ooriogsoontrabande op dit oogenblik nog als hangende te beschouwen was, en dat het voorbarig zou zijn, daaromtrent een oordeel uit te spreken alvorens het definitieve antwoord der Britscho re geering op do bekende Amerikaansche protest-nota verschenen was. Een andor punt, waarover men in zekore nooge kringen onaangenaam getroffen was. botrof het feit, dat. zoovele van onze eerste familiën in Duitscncn militairen land- en zeedienst aangetroffen werden. Hierin meende men een bewijs van de bijzondere sympathie onzer hofkringen voor Duitschland te moeten zien, en wel vooral, omdnt zich onder die voor Duitschland strijdende Jongelui o.a. ook bevon den: do zoon van een dor hoogste hofdignitarissen ten onzent, alsook de zoon van een oud-voorzitter onzer Tweede Kamer. Indien onze hofkringen ge heel onpartijdig hadden willen blijven, dan had, naar men ons deed opmerken, do vroegor verleende ko ninklijke goedkeuring tot dionstnemlng bij hot Duit- scli o leger thans bohooren te worden ingotrokkon. Tntusschon werd zoowol to Parijs als te Londen hulde gebracht, aan de goede bedoelingen en hot oorreoté optreden van jhr. Loudon, onzen minister van Buitonlandsoho Zaken. Te betreuren vond men hot evenwel, dat onze re- gooring in vele zaken moest afgaan op adviozon van agenten, wier bijzondere sympathieën voor Duitsch- land welbekend waren. Zoo werd ons o.a. gevraagd, of hot waar was, dat onze tegenwoordige gezant to Berlijn vroegor in Duiteohon militairen dienst ge weest was. Overigens deed het ons veel genoegen te kunnen oonstnlceren, dat de houding van sommigo onzer hoofdorganen in het buitenland niet onopgemerkt is gebleven, een houding, die, naar ons verzekerd werd, zeer gunstig afstak hij hetgeen tegenwoordig in do Skandlnnvische pers te lezen viel. noordhollandsghe varkensfokvereeni- g1ngen. Algemeen© vergadering op Maandag 1 Februari 1915, dos morgens half elf in het oafe Do Roskam te Hoorn. BIJ afwezigheid van den voorzitter, den hoer N. Dekker, opent do heer H. Jb. Avis met een gepast woord do vergadering. Daarna las de heer J. Sijp te Bobcldijk do notulen, die werden goedgekeurd. Alle afdeolingen waren aanwezig. De afdeolingen Hau wer t-Nibbix woud en Berk hout haddon mededceling gezonden van ontbinding. De rogooringssubsidie van f 1000 was toegestaan en ontvangen, van de provinoie was een afwijzende beschikking ingekomen. Uit het jaarverslag deelen wo meo, dat was eerst van den kant der afdeolingen to klagen over te wei nige belangstelling, bij de laatste inspectie een. flin ke verhetoring was te constateeren. Zoowel controle als boekhouding werden regelmatig uitgevoerd. In verschillende afdeelingen worden vergaderingen gehouden, waarin bepleit werd het in eigen beheer nemen van de beerenhouderij Zoowel do heer J. Sijp, inspecteur, als de heer C. Nobel woonden deze vergaderingen bij. De rapporteur weeB er op, dat door het oploopen der prijzen van de varkens, de fokkerij meer loonend was geworden en dus de belangstelling der fokkers stijgend. Op 31 December waren 178 zeugen in controle. Eet aantal afdeelingen is 6, het ledental 259. De rappor teur wekt do afdeelingen op om door eendrachtige samenwerking de vere6niging tot meerderen bloei te brengen. De heer Sijp, die dit uitstekende jaarver slag had uitgebracht, ontvangt den dank der ver gadering. De heer Sijp brengt nu uit het verslag over de aan- en verkoop fokmateriaal. Er werden 16 zeu gen aangekocht en zoowol t,o Hoorn als te Sehagen werden zeugen verkocht, nl.9 en 7. De financiëele uitkomsten waren niet schitterend. Het hoofdbestuur zal de zeugen direct na aankoop verkoopen om zoo- doendo kostgeld uit te winnen. Door den inspecteur zijn later 7 zeugbiggen en 3 beerbiggen aangekocht en zonder verlies verkocht. Ook is een zending van 6 zeug- en 1 beerbig op bestelling gezonden naar Brabant. Over deze varkens was kooper zeer tevre den. Bovendien werden voor enkele afdeelingen nog dieren gekocht De rekening en verantwoording werd goedgekeurd. Het batig saldo bedroeg f 288-55. Ook de begroo ting werd goedgekeurd tot een bedrag van f 1314.45. Belangrijke posten op deze begrooting waren de te gemoetkoming in de kosten van een studiereis door den inspecteur en de bestrijding onkosten oprichten nieuwe afdeelingen. "Verkiezing lid van Hét hoofdbestuur, aftredend dc heer H. Jb. Avis, wordt aan de afdeeling Midwoud- Oostwoud overgelaten. Volgt benoeming administra teur-inspecteur. Aanbeveling van het bestuur de hr. J. Sijp Jr. Deze wordt met algemcene stemmen her kozen. Tot leden der financiëele commissie worden geko zen de hoeren Spil te Zuidermeer, Konijn te Wijde- wormer en Oud te Ursem. Volgt do behandeling van het huishoudelijk regle ment, dat nagenoeg onveranderd wordt goedgekeurd, nadat door den afgevaardigde van Wijdewormer, den heer Konijn was opgekomen tegen het vorde ren van f 0.25 voor het in oontrole nemen van var kens. Door de heeren J. Sijp en 0. Nobel werd dit kr: cl tg bestreden met als resultaat, dat de f 0.25 blief g. handhaafd, -nadat oen voorstel om f 0.10 te vorderen,w as verworpen. De heer N. Dekker had als voorzittor bedankt. In deze functiü zal het bestuur voorzien. Bij dc rondvraag brengt de heer Oud van Ursem büde aap ds werkzaamheid van den heer G. Nobel cu inf jrmeert vervolg..us naar de resultaten van de bestrijding tegen do pestzioklo. Ingelicht wordt, dat de Seruminrlohtiag te Rotterdam deze.zaak nog steeds in onderzoek hoeft. De heer J. Sijp geeft in overweging om pogingen aan te wenden om bet tarief der veeartsen tegen de vlekziekte verlaagd te zien krijgen. Het hoofdbe stuur zal deze zaak in onderzoek nemen. Hierna sluiting. HET ZAND. De heer J. de Haan, sluiswachter aan de Zijper schutsluis alhier, heeft als zoodanig ontslag aan gevraagd. BARSINGERnORN. Zondag jl. werd ten huizo van den heer Scheringa een uitvoering gehouden door de gymnastiekvereeni- ging Do Westfries, in vereeniging met het muziek gezelschap T.O.N.I.D.O. Alles leidde er toe, dat er niet op veol bezoek kon worden gerekend. Do gymnasten, krachtig gesteund door collega's uit Sehagen, werkten zeer correct en gaven blijken van kracht en vlugheid. Jongelui besloten den avond met bal SINT MAARTEN. Tot plaatselijk lid der Tuinbouw Onderlinge is aangesteld voor Sint Maarten, de heer P. Heneweer, alhier. SCHAGERBRUG. De gemengde zangvereeniging Euphonia alhier, di recteur de heer C. H. N. Tates, gaf Zondagavond in de 'aal van den logementhouder A. Bakker een goed geslaagde uitvoering. De zaal was echter niet geheel bezet, doch er heerschte een opgewekter geèst. De koornummers vielen wel in den smaak vqn 't publiek, blijkende uit het hartelijk applaus. Na do pauze werd een tooneelstuk opgevoerd, t. w. „Wie zal hem zijn?", blijspel in twee bedrijven, van D. Junior, dat zeer goed werd ten uitvoer gebracht en waarbij de lachspieren soms danig in beweging kwamen. Het laatste nummer van het programma „Neörland bovenal!" was slechts dameskoor, dat flink zuiver werd gezongen. Nog menigen tijd werd na afloop van hot pro gramma gezellig in de zaal doorgebracht, terwijl eon bal, waarvan een zeer dankbaar gebruik werd go- maakt, do bijeenkomst sloot. BURGERVLOTBRUG. Zondagmiddag vergaderden ten huize van den hoor C. Constant belanghebbenden in zake de op richting van een vorzekeringsfonds van ketton. Door het ongunstige weer waren slechts weinigen opge komen, zoodat do besprekingen tot 'n gunstiger tijd stip moesten uitgesteld worden. De kans, dat de pogingen zullen slagen, is vrij groot, daar tot heden zioh reeds 32 eigenaars hebben aangemeld, die aan do verzekering zullen deelnemen. rurgerbrug. Zondagavond werd ten huizo vim den kastelein Bregman de aangekondigde propaganda-avond van d« afdeeling van den Bond voor Staatspensionneering gebopden. Als spreker Irad op do heer Sinninghe Damsto van Harenkarspel met liet onderwerp „Oor log en vrede". In een boeiende rede zette spreker zijne meoningen uiteen. Hij werd met de grootste belangstelling gevolgd. Tot-slot, voerden eenige dilot- tanton do toonoelstukken „Zalig uiteinde" en „Do erfgenamen van Neeltjo Pater" op verdienstelijke wijze op. Door den voorzittor der afdeeling worden allen, die tot hot welslagen van don avond haddon medogeworkt, hartelijk bedankt. Een groot aantal bolangstcllondon was aanwezig. De baton van den avond zullen ten goedo komen aan do bohooftigen alhior. GROET. Op do in do vorige wook gohoudon vergadering der vereeniging „Hulp in Noodto Sohoorl, bleek uit hot jaarverslag, dat dezo op 31 December 11. een batig saldo had van f 1706.50%. Voor zlokten was in 1914 uitgekeerd f 1024.50, terwijl aan contributiön en donatlën f 1017.40 werd ontvangen. Do bestuursleden, de heeren 1'eeck, Keizer en Polli benevens 't workman-bestuurslid J. Zwagerman wer den h zoodanig herkozen. De heer H. Selhorst, die langen tijd secretaris was, maar om gezondheidsre denen I edankto, werd tot corclid der vereeniging be noemd. sint pancras. Do heer Jn .Gootjes Pz. slaagde voor het examen boekhouden voor de voreoniging van leeraren In 't boekhouden. broek op langendïjk. In do wook van 25 tot 30 Januari werd aan do veiling aangevoerd 1860 bloemkool, 150000 roodo kool, 87300 gelo kool, 19100 witte kool, 57 zak roodo kool, 1400 baal uion on 190 haal wortolen. wieringerwaard. De sooiöteit De Eendraoht hiold jl.Z aterdag haar Jaarlijkfiohon feestavond, waaraan was verbonden 'n kolf- en biljartwedstrijd. De uitslag was als volgt: Kolven lo klasse: le prijs do heer J. Brood mot 142 punten, 2o prijs do hoer P. Schonk Dzv mot 136 punten, 8e prijs do heer R. D. Kaan met 129 punten. 2e Klasse: le prijs do hoer K. A. Kaan met 98 punten, 2o prijs de heer A. D. Sleutel met 97 pun ten, Se prijs do heer A. IC. Kaan mot 95 punten. Biljarten: le prijs de heor C. Blaauboer Rz., 2e prijs do heer P, J. Visscher, 8e prijs de heer J. Broed. Voor afwisseling nog eon wedstrijd op den zgn. vlotbrug, waarbij prijswinners waren respectievelijk de heeren A. D. Sleutel, A. IC. Kaan, Jb. Kaan Kz. en N. D. Kaan. Prijzen en promiën bestonden in contanten. Summa summarum: een zeer gezellige avond. moord te leiden. In den nacht van Zaterdag op Zondag to ongeveer oen uur begaven zich eenige personen naar de z.g. Kamp, een vroeger nog meer dan thans beruchto buurt te Leiden, waar in de Agnietenstraat I. Welg woont. Hij staat niet ter goeder naam en faam be kend. De mannen zouden verhaal zoeken op een be- leediging door W. vroeger een hunner aangedaan. Zij kwamen echter mot in huis. Na eenige woor denwisseling tusschen de personen binnen en de andoren buiten loste W. uit een met scherp geladen revolver en trof daarmee den 26-jarigen schipper H. van Gemert, in dienst hij de Stoombootmaatschappij „Carsjens", in de borst. Van G. stortte onmiddellijk ter aarde. Hij werd naar de militaire wacht in een school onmiddellijk daarbij gelegen gedragen, waar do ont boden geneesheer slechts den dood kon constateeren. Het lijk is ter gerechtelijke schouwing naar 't Aca demisch Ziekenhuis vervoerd. De verslagene laat een vrouw met twee nog jeug dige-kinderen na. Dg dader, die ook vroeger al eens op iemand een schot lostte, heeft bekend, doch zegt uit zelfverdedi ging to hebben gehandeld klacht tegen een burgemeester. Door de heeren W. Roelofs en H. Scholten Jr., directeur en administrateur van het Residentie-Ope rette-Ensemble, is een klacht ingediend bij den Mi nister van Binnenlandsche Zaken tegen den burge meester van Zevenhuizen (Z.-H.), over het weigeren van vergunning tot het opvoeren van de Revue „Vrij Nederland" door dit Ensemble. De burgemees ter gaf toe dat deze Revue niet in strijd was met do goede zeden of gevaar opleverde voor de open bare orde, maar grondde zijne weigering op het feit, dat hij niet toelaten wilde, dat het geld door niet- plaatsgenooten uit de gemeente werd gehaald. Naar de administrateur meedeelt, wordt de burge meester per deurwaardersexploot aansprakelijk ge stold voor de door het Ensemble te lijden schade. DRAMA TE NIGTEVECHT. Nader blijkt, dat de landweerman J. R., uit Water graafsmeer, gedetacheerd in het fort Nigtevecht, die Woensdagmiddag te Nigtevecht zijn eebtgenoote met een revolverschot van het leven heeft beroofd, aan do tafel bezig was zijn revolver schoon te maken, toon onverwacht de revolver afging. De kogel trof ïljoi vrouw, die bij het raam stond, iu den mond, ar Di. ?.ij doodelijk getroffen ineenzakte. Gp do kamer, waar het drama is voorgevallen, heeft men op tafel het vetpotje en de vetlappen ge vonden. De huls van de patroon, vond men liggen naast de canapé, vlak bij de plek waar de revolver werd schoongemaakt. MOND- EN KLAUWZEER. Men meldt uit Den Haag: Maandagochtend te 11% uur had de conferentie plaats betrekkelijk de bestrijding van het mond- en klauwzeer, welke dezer dagen reeds werd aangekon digd, in verband met het gesprek, dat de minister van Landbouw, Nijverheid en Handel onlangs gehad hoeft met den heer F. Lieftinck, lid der Tweede Kamer voor Zutfen. Minister Posthuma hield de besprekingen met ver tegenwoordigers van alle landbouwmaatschappijen boerenleenbanken, rundveestamboeken, den directeur generaal, van den Landbouw, den heer Van Hoek, en den geheelen veterinairen dienst. NIEUWE TIJDELIJKE BANKBILJETTEN. De directie van Do Nederlandsche Bank maakt be kend, dat zij zal overgaan tot uitgifte van nieuwe, tijdelijke typen bankbiljetten van de coupures van f 10, f 25, f 40 en f 60. SCHADEVERGOEDINGSPROCES. Naar wij vernemen heeft de hoofdredacteur van het dagblad De Telegraaf, de heer J. C. Schröder, tegen luitenant Mallinckrodt, gedetacheerd bij do bowakingstroepen "Van het interneeringskamp te Zeist, bij den rechter een vordering aanhangig ge maakt tot schadevergoeding en betering in eer en goeden naam, op grond dat op een avond in de vo rige maand genoemde officier in een cafe te Am sterdam ten aauhoorc- van een aantal bezoekers zou hebben gezegd, dat de redactie van het dagblad Do Telegraaf tegenwoordig betaald wordt door de En gelsche Regeering om in dat blad stemming te ma ken voor de geallieerden. Gevorderd wordt eon scha devergoeding van f 10.000. Mr. Giltay Veth zal voor don oischer optreden. ANNA PAULOWNA. Ter Secretarie der gemeente Anna Paulowna zijn inlichtingen te bekomen, omtrent een gevonden zilver bon. rreezand. Daar de heer Th. A. Smits vooir de can dictatuur hem door de vereeniging „Door Hecht en Eenheid lot Voor uitgang" aangeboden, bedankt luid, vergaderde deze ver eeniging Zaterdagavond opnieuw in het café Borst. De voorzitter, do heer C. Tiel, opende do vergadering en heette de aanwezigen welkom, waarna de notulen werden gelezen en onveranderd goedgekeurd'. Ingekomen was: a. Een schrijven van den heer C. J. de Mazure, met kennisgeving van verhindering. b. Een idem van den hoer Th. Smits, waarin hij dan kend voor Jfet in hem gestelde vertrouwen, mededeelt, dat hij voor de hein aangeboden candidatuür bedankt. c. Een schrijven van de Roomsch Katholieke kiesvereni ging, waarin deze op verschillende gronden de candida- tuur Pateer aanbeveelt on nogmaals den steun van Door Recht en Eenheid verzoekt. De belde eerste stukkon worden voor kennisgeving aangenomen, over het laatste opent de voorzitter do besprekingen. Hieruit blijkt, dat liet overgroolo deel der vergadering do enndidatuur Patoer niet wcnsclit to steunen. Met twee stommen legen wordt besloten oen anderen candidaat to stellen. Dc hoer A. de Graaf merkt op,- dat hij hul billijk acht de plaats opengevallen door hot overlijden van don hoor G. v. Muilom, weder te doen bezetl.cn door iemand uit den W-est-Poldjer. Op do groslijst woa-don duamu geplaatst de heeren P. Kaan, A. Langcrois, Jacs. Lindenberg en L. C. Sipmam. Nadat genoemde personen zijn besproken en door do voorstellers aanbevolen, wordt daaruit bij1 eerste stem ming gekozen do 'hoer L. C. Sipman, die op do vraag van den voorzitter antwoordt, do candldutuur te aan vaarden met dank voor het in hem gestelde vertrouwen. Bij de rondvraag stolt de heer A. do Graat yoor een commissie to benoemen, die tot taak hoeft hot ledental lo vcrgroolen. De secretaris ziet niet voel heil in hot werken van dergelijke commissies, z.i. is propaganda van do loden beter. Nadat do hoer H. Visser er nog op gewezen heeft, dat do vereeniging niet uitsluitend workt als kies vereeniging, maar ook ijvert voor andere belangen, wordt besloten, dut elk lid zijn best zal doen, nieuwe Joden te werven. Nadat do voorzitter dc lodon opgewekt hoeft mot olie kracht liun candidaat to steunen, sluit fay onder .dankzeg ging voor do gezellige samenwerking met do beate wen- sclion voor de candidatuur Sipman do vergadering. kolhorn. Dammatch KolhornWinkoi, gehouden 31 Januari alhier, in liet lokaal van don fa oer Blom. 1. P. Kislomakcr 00. D. Klcen 22. 2. A. J. T. Geertsoma 11. J. Kruit 11. 3. S. Geel 11. Brouwer 11. 4. Jn. Geertsoma 22. P, Molenaar 00. 5. Ju. Goot 00. Jn. Ham 2—2. 6. A. v. d. Welle 10. C. Kooiman 12. 7. C. Schermer 2—2. A. Wit 0—0. Totaal punten: Kolhorn 18, Winkel 15. Was het getal deelnemers klein, de belangstelling was groot. raar "van harenkarspel. Vergadering van den Raad der gemeente Haren- karspel, op Maandag 1 Februari, 's namiddags 2 uur. Aanwezig alle leden. Dc Voorzitter opent met een woord van welkom deze eerste vergadering in dit jaar. met do hoop, dat hef) do heeren cn hun huisgcnooton in 't bijzonder cn dc gemeente in 't algemeen gedurende 1915 goed mag gaan. Hierna worden de notulen gelezen en onveranderd vastgesteld. Medegedeeld wordt dat by de aanbesteding van leer- middelen voor de O. L. school dc laagste inschrijver was de lieer Melling va!n Zutphen voor f 286.28 en voor handwerken de heerStöve voor f 65. Bij gehouden kasopname bleek overeenkomstig de boeken in kas te zijn een bedrag van f 2766.76. Goedgekeurd' zijn terugontvangenhel suppletoir ko hier II. O. 1914 en de begrooting betreffende aankoop van tarwe. Van den nieuwbeinoemddn Onderwijzer Kniegt is bericht ontvangen, dat hij met. ingaing van 1 Februari! hoopt in functie te treden en Vrij van dienstplicht ia. Verder deelt.de voorzitter mede, dat gedurende de maand December 10075 M8. gas is verbruikt, waardoor het totaalverbruik over 1914 is 68711 M3. of 3711 M3. boven de garantie. Op eon vraag van den heer Groot deelt de voorzitter mede. dat de garantie 0( jaar duurt en de eerste 3 jaar 65000, de tweede 3 jaar 75000 Ms. moet worden ge garandeerd. Ingekomen is een Prov. Blad, waarin kermis wordt gegeven van de benoeming van den heer Roüli ais Com missaris der Koningin. In de plaats van den heer Van Ophem. die overleden is, wordt als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim benoemd de heer J. Borst Gz. Op de voordracht waren geplaatst de heeren J. Borst Gz. en Andr. Dekker. Aan de orde komt thans het verslag van de laatstge houden gecombineerde vergadering met de Gezondheids commissie inzake de vleeschkeuring, waaruit blijkt, dal de gemeente Broek op Langendijk zich voorloopig om de beslaande politieke toestand heeft teruggetrokken. In ge noemde vergadering is echter in beginsel besloten even goed met de invoering van den keuringsdienst door te gaan, temeer nog daar juist in dezen, tijd vatn dure vlees c!i prijzen het meeste minderwaardige vleesch wordt in gevoerd. Nu Broek' 'zich terugtrekt zullen de kosten ten hoogste et. per pond meer bedragen, wat men meende niet ais oorzaak to moeten aanmerken een af wachtende houding aan te nemdn. De 'heer Doek'es merkt op, we rijnlniet erg gelukkig, dit Is do tweede maal reeds, dat er zich terugtrekken. De Voorzitter zegt, dat St. Pan kras en Warmefnhuizcn zich al voor het 'vaststellen der verordening hebben teruggetrokken. Nu ook Broek zich terugtrekt, zal de keurmeester met des te meer kracht kunnen optreden, daar riin terrein kleiner wordt. De heer Doekes zei. eerst wel eenige bezwaren te hébbén, doch nu de voorzitter hiervan ook een voordeel aan wijst, hij zijn bezwaren voldoende weerlegd acht. Voorzitter deelt mee, dat de totale opbrengst gerekend wordt op f 1192. waur de geraamde uitgavenposten tegen op wégen als volgt: f 900 salaris hulpkeurmeesler. 50 hoofdkeurmeester, f 100 administratiekosten, f 100 inrichting keuringsgebouwtje, f 42 buitengewone uitga ven. Daar de f 100 inrichting gebouwtje alleen voor hot eerste jaar noodig kan zijn, worden de uitgaven daarna t 100 lager. Overeenkomstig 't voorstel van de Gezondheidscommissie wordt besloten, terwijl de inwerkingtreding wordt be paald op 1 Mei. Do sehoolgeldtooffing wordt bepaald voor KerkébUurt op f 57.30, voor Ddrkshorn op f 48.50 en Waarland op f57.15. Goedgekeurd woirden enkele af- en overschrijvingen on betalingen uit den post van onvoorziene uitgaven. Nadat nog de hoer Groot heeft gewezen op enkele gebreken aan de wegen, waarop de voorzitter ta ken nen gaf, hierop te zuilen letten, volgt sluiting der ver gadering. wieringerwaard. Vergadering van de afd. Wieringerwaard van den Bond voor Staatspensionneering, op Maandag 1 Febr Aanwezig 15 leden. Voorzitter 'de heer H. Limpers, secretaris de heer H. Kok. Na opening worden de no tulen voorgelezen en goedgekeurd. Van het hoofdbestuur is een verzoek ingekomen een vragenlijst, die tevens is toegezonden, iti te vullen on aan het hoofdbestuur op te zenden, in verband met een op te maken brochure. Door den secretaris zal een beknopt ©verricht worden opgemaakt. Ten tweede is van het hoofdbestuur ingekomen een krachtige aan sporing om zooveel mogelijk in overleg met de federatie besturen propagandfi-nvonden 1e houden. Tn verband hiermede wordt medegedeeld, dat dc heer W. de Boer van Den Helder zich alleen Zaterdagavond beschikbaar stelt, terwijl do heeren Dorhout van Venhuizen m Sinnighe Damsté van Dirkshorn, 'lederen avond be schikbaar rijn. Jaarverslag over 1914 wordt door den heer Kok voorgelezen De heer Van Leeuwen doelt als lid der commissie tot t nazien der rekening mede, 'dat 't vorig jaar om nadoolig saldo was te boeken van f 3.75. De ontvang sten hadden nu bedragen f 199.95%, uitgaven f 167,03, batig saldo f 32.91%. Tot bestuurslid wordt herkozen de heer H. Sifbrands, penningmeester en gekozen in do plaats van den heer J. E. Vos, die niet herkiesbaar is, do heor M. Wonder. Dc heer J. E. Vos brengt verslag uit van de gehou den fcderaticvergndering te Sehagen. Tot afgevaardigde naar do a.s. algomoone vergade ring der federatie to Sehagen, wordt na een serie In verbayd met puul 6„Propaganda", wordt mede gedeeld, dat dc Propagandaclub 28 Februari en 2'Maart wederom uitvoeringen zai geren. Opgevoerd zal wor- don het reeds bekende stuk: Uit het Leven, toonool- snei cn Papa gaf permissie en Dirk nergens -thuis, beiden biyspol. Op voorstel van den heer Sijbrands wordt besloten dat bij uitvoeringen do bepaling zai gehand haafd worden, dat kinderen beneden 16 jaar zonder go- lelde niet worden toegelaten. Na punt 6 wordt inog een ingekomen schrijven voor gelezen, waarbij aansluiting wordt verzocht van onze afdeeling bij den Anti-Oorlogsraad. Do heor K. Zijp, hoewel avmpathisecreude met 't streven vun genoem den Baud, is toch niet voor aansluiting, omreden 't. voi- goriB zijn idéé toch niels zal bijdragen tot 't doen eindi gen van den oorlog. Met 11 tegen 4 stommen wordt tot aansluiting besloten. Bij do rondvraag meent do heor M. Wonder, fanldlo lo moeien brengen aan den heer Limpers voor do vele bemoeiingen welke hij zich in hot belang van do afdeeling getroost. Dc hoer Hauwort geeft in ovor- weging, nu wjj bij den Anti-Oorlogsraad zijn aangeslo ten, een spreker'to laten komen, die waarschijnlijk gra tis is to verkrijgen. Hot bestuur zal hiervan nota nomen. Onder dankzegging vooral aan don opniouw gekozen penningmeester, den heer H. Sijbrands, die roods 13 jaar dio functie waarneemt, sluit voorzittor de vcr- CALLANTSOOG. Op Zaterdag 30 Januari hield do voroonigirtg Hulp in Nood haar tweede Jaarvergadering ten huizo vun den lieer A. Bakker te Groote Keetcn. Do vergadering was goed bezocht, tegenwoordig waren 30 leden en 1 donateur. Na voorlezing cm goedkeuring dor notulen, kwam aan do orde .rekening en verantwoording, welke worde goedgekeurd. Dezo sloot met een ontvangst van f368.45 on oen uitgaaf van f 132.16%, dus Oen batig saldo vna t 230.28%. Daarna las dc secretaris hol jaarverslag voor, en bleek dat do vereenigtag oen lid Jiad, aangeworven, dat door do voreoniging 17 uitkocirlngon zijn gedaan en op hel oogonblik nog uitkeerde veraterkende middelen uum oen vrouw. De vereeniging hoeft 36 leden, 18 donateurs on 1 donatrice. Vqrder kwam aan do ordo verkiezing van hot bestuur, dat werd herkozen, n.l. do heeren A. Thomasz, M. Bakkor Az., K. Hollander Kz., A. Toes on S. WoiJ. Aon de orde benooming hodé, in do plaats van don heer C. Langerijs, dio heeft bedankt. Werd besloten om dc contributie weder op ,de oude wijze, zooals het eerste jaar werd gedaan, op té halen, dus ieder op zyn bourt. Volgde bespreking over uitkeering aan do vrouw M. de Haan. Besloten werd om wel uit .te keeren, maar aangezien het reglement in die gevallen niet vóórziet en men van oordeel was dat daar later conflicten uit zouden kunnen voortvloeien, werd daarna tot regie men ts- herzlening over te gaan en werd besloten om in het reglement bij te vpegen, 'dat wouwen, waarvan do man lid is, .ten allen tijae kunhan toetreden, ook als complex-lid, mits oen wckelijksche premie betalende gelijk aan de helft wat de man betaalt, enz., enz. Na gehouden rondvraag volgt sluiting. kolhorn. Op Zaterdag 30 Januari werd alhier in het lokhal van den heer Blom, ©ene openbare vergadering gehouden van de afdeeling van den Boind voor Staatspensionnee ring. Als spreker trad op de heer W. de Boer, hoofd ©ener school te Helder, met het onderwerp„Nu en straks". In een mooie rede, .zooals we dat van den heer Do Boer gewend rijn, wist hij rijn gehoor te boeien en mee te sleepen, wat tevens duidelijk bleek uit het re sultaat: 52 aanwezigen traden als lid van den Anti- Oorlogsraad toe, terwijl de Bondsafdeeling 2 leden won. Een plaatselijke commissie van den Anti-Oorlogsraad kan nu in Kolhorn worden gevestigd, en er zou gepoogd worden einde Februari een spreker te doen optreden. Toen werd door de tooneeliislen opgevoerd: Aan Flarden en het werk was weer uitstekend. Mej. Jannetje Ploeger verdient een apart woord van bijzonderen lof. De heer A. Droog sloot de bijeenkomst met een opgewekt woord. Was Kolhorn "de gangmaker in ons Woorden van den Bond voor Staatspensionneering, ook nu weer is hel de eerste afdeeling die riéh aansloot hij den Anti-Oorlogsraad. Dat ook in dit opzicht de propaganda succes moge hebben. In Frankrijk. Neen, belangrijk nieuws is er niet .En tooh, het lijkt wel of er wat aanstaande is. De medewerker van do Times waarschuwt ook dat Duitschland het

Schager Courant | 1915 | | pagina 2