enz. Dat aanbod werd algemeen goedgevonden en behoefde niet tot inbeslagname te worden overge gaan, De rest der tarwe werd in beslag genomen te gen den rcgeeringsprijs en ook de tarwe van den hoer Raat, aldus adressanten, was voor dien prijs beschikbaar gebleven. Adressanten wijzen er op, hoe de tarwo van den heer Raat nu door het raads besluit Difcl beschikbaar is op dit oogenblik voor hwn. voor den goedkooperen prijs en zij nu ver plicht zijn dure tarwe te koopen en dit op hun ver diensten een nadeeligen invloed zal hebben. Zij vra gen nu aan den Raad op het genomen besluit terug te komen. Voorzitter zegt, dat de reden van dit adres is, dat bij bakkers bij zich heeft gehad om tarwe, maar hen die niet heeft mogen afgeven. Dat was voor die menschen een kolossale teleurstelling. Nadat den heer Raat is meegedeeld, dat het aan tal onderteekenaars 21 is, terwijl er 23 bakkers in de gemeente zijn, zegt spr. het adres niet heel dui delijk te vinden. 12 October is, zegt spr., do bewuste vergadering met bakkers en meelhandelaars gehou den en 13 October heb ik schriftelijk den Burgemees ter meegedeeld, de tarwe voor de gemeente be - schikbaar to stellen. Daarbij is echter vol strekt de bepaling niet gemaakt, dat ik niet zou mogen verkoopen. Immers door mij is er bijgeschre ven, dat ik in do plaats van datgene wat ik naar buiten do gemeente uitvoerde, ook weer van buiten de gemeente zou invoeren. Dat is door mij gedaan, maar in mijn handel binnen de gemeente bleef ik toch vrij. Voor wat ik heb uitgevoerd, beb ik weer aangevoerd, door mij is 215 zak regeoringstarwe aangekocht en wat ik beschikbaar stelde voor de gemeente ligt er nog. Over een yijs is evenwel niet gesproken, er is door mij voor een bepaalden prijs niets beschikbaar gesteld. Als handelaar heb ik ge meend alle vrijheid te behouden door mijn aanbod en ik kan toch de gemeente geen tarwe geven die mij meer kost, dat is met mijn bosten aan te too- nen. 't Gaat toch niet op, dat het Gemeentebestuur in tarwe bad gehandeld met mijn klanten, terwijl mij dat verboden zou zijn geweest. Dan had ik ge rust mijn handel kunnen stopzetten. Voorzitter zegt, het met de redeneering des heeren Raat niet eens te zijn. Op die bewuste vergadering is door mij gevraagd of het noodig was, om op de tarwe in de gemeente beslag te leggen. Ja, is er gezegd, algemeen, dat is hoog noodig. Toen heb ik gezegd, dan zal ik vandaag nog beginnen met de grootste partij en morgen vervolgen. Er is haast bij. Toen heeft u, mijnheer Raat. gezegd, dat het niet noodig was op uwe partij, die de grootste was, beslag te leggen, omdat u die partij ter beschik king van de gemeente stelde. Als wij toen maar een klein idee hadden kunnen hebben: Raat bedoelt, dat deze beschikbaarstelling niet is tegen den regee - ringsprijs op dat oogenblik, dan begrijpt u toch wel, dat ik dadelijk beslag op het graan had gelegd. Er is geen beslag gelegd om voor de gemeente moei te en kosten uit te sparen. Maar toen u uw tarwe beschikbaar stelde, deed u dat tegen den regeerings- prijs, die op dat oogenblik geldende was. nl. f f0 per HL. hëbt dit beloofd ën den volgenden dag schrijft u bovendien 25.000 KG., wat nog meer is dan 300 HL., voor de gemeente beschikbaar te stel len. De bewuste brief wordt voorgelezen. De heer Raat wijst er op, dat hij toch ook in den brief schreef, als hij naar buiten uitvoerde ook weer te zullen invoeren en zijn handel in de gemeen to dus vrij bleef. Het kon toch spr.'s bedoeling nooit geweest zijn, zijn handel aan banden te leggen door die belofte. Moet spr. dan oppassen, verwerken, bewaren etc., alles er nog op toeleggen? Ik heb de tarwe voor de gemeente beschikbaar gesteld, be schikbaar stellen is toch heel wat anders dan be schikbaar houden. En in de vorige vergadering heb ik voorgësteld geen tarwe meer af te geven aan de bakkers, om voor tijden als er stagnatie mocht ko men, geborgen te zijn. Ik zou zorgen dat er steeds tarwe in de gemeente was, dat heb ik bedoeld en ook beloofd, en die belofte heb ik gehouden. Voorzitter: U hebt beloofd 800 HL., later 25000 KG. tarwe voor de gemeente beschikbaar te hebben, na tuurlijk voor den regeeringsprijs die toen gold. Hadt u dat op die vergadering niet beloofd, dan was nog dienzelfden dag beslagneming gevolgd, te gen den regeeringsprijs van dien dag. En ik kan u wel zeggen, dat ik van dien prijs niet afwijk. Bij Swartbof en Dekker is voorraad opgeslagen en daar is eerst van verkocht, omdat dit gemakkelijker was voor de bakkers. Was do voorraad daar opgeraakt, dan was begonnen aan de 300 HLu, die bij u voor de gemeente ligt. De beer Raat wijst op het feit, dat een der bak kers den volgenden dag na de gehouden vergadering reeds tarwe kocht: 20 HL. voor f 11, dus wel een bewijs, dat er over den prijs van f 10 niet is ge dacht. Spr. wijst er op, dat door hem volstrekt geen winst is gemaakt en stelt zijn boeken ter controlee ring ter beschikking. Voorzitter meent, dat de heer Raat er al een zeer eigenaardige redeneering op na houdt. Maar spr. denkt wel, dat het hem niet gemakkelijk zal vallen iemand te overtuigen dat het recht in deze aan zijn zijde is. De zaak is zeer eenvoudig. Er zou beslag worden gelegd op uw tarwe voor den regeeringsprijs van f 10. U stelde uw tarwe, 300 HL., beschikbaar en dan was beslag niet noodig. dus daar sprak van zelf uit voor den regeeringsprijs van f 10. En ik kan u de verzekering geven, dat ik daar ook beslist niet van zal afwijken ook, ik houd u aan uw belofte. Maar nu het verzoek van de bakkers. Bij Swarthof en Dekker is nog 94 3/8 HL., bij Raat 300 HL., is te zamen 394 3/8 HL. Het verbruik is per week 30 zak tarwemeel, dus is er nog ongeveer voor 13 weken. De heer Hooij wil de tarwe bewaren voor een tijd als er minder gemakkelijk tarwe zal zijn te krijgen Voorzitter'meent, dat als de toevoer blijft als thans, er geen gebrek zal komen. De beer Brak meent dat het beter is nu tarwe af te geven en liever duurder tarwe te gebruiken in den zomer. Dan toch wordt er algemeen meer verdiend en zal men gemakkelijker duurder brood kunnen betalen dan thans. Voorzitter wijst er op, dat in de Zijpe het brood steeds verkocht word beneden den maximumprijs. Kunnen de bakkers de goedkoopere tarwe niet meer krijgen, dan zal het brood duurder worden. Juist, zegt de heer Brak, en dan vind ik het be ter dat dit in den a.s. zomer het geval is dan nu. De heer Raat komt nogmaals op de vorige kwes tie terug en vraagt of het hem dan niet vergund was aan de bakkers te verkoopen, terwijl de ge meente dat wel mocht doen. Ik heb de tarwe be schikbaar gesteld, maar als dat moet worden opge vat als voorzitter meent, had het beter geweest dat er beslag was gelegd. Voorzitter: Dat had ik ook bepaald gedaan, als u zelf die belofte niet hadt gedaan. Uw handel beletten wil ik geenszins. Als een bakker naar u gaat in- plaats van naar mij, is de man volkomen vrij en dat gaat mij niet aan. De heer Kreijger brengt, in herinnering, dat de heer Raat in de raadsvergadering gezegd heeft, ten al'.on tijde 300 IIL. tarwe beschikbaar te stellen voor de gemeente. Dat heb ik, zegt spr., beschouwd als een nobel aanbod, om voor' de gemeente moeite en Jkosten uit te winnen. De heer Raat zegt, dat als de kwestie zoo wordt opgevat door de heeren, spr. niet verder behoeft te ageeren. Ik dacht, zegt spr., te mogen verkoopen even goed als de gemeente. Om de hoeveelheid voor de gemeente beschikbaar te houden, heeft spr. nog tarwe van Buis gekocht tegen f 12. De heer Mann stelt den heer Raat de vraag, waar om of de hakkers bij hem zouden komen en niet bij de gemeente?? De heer Raat wijst er eerst op, dat de gemeente de tarwe te goedkoop heeft verkocht. Voor f 10.10 per HL. konden niet alle onkosten worden betaald. Yowilter wijst spr. er op, dat de gemeente voor f 1". f "9 i, f 9.85 enz. heeft gekocht en voor f 10.10 kon verkoopen. Op zijn ergst kan de gemeente er iets bijleggen, maar niet veel. Bij de rogge zijn alle onkosten gedekt. Dc heer Raat zegt, niet te hebben geweten, dat dG gemeente bonedert f 10 had ingekocht. En wat nu do vraag van don hoer Mann betreft. Spr. deelt mee, hoe hij te Rotterdam tarwe koopt, omdat de bak kers die óiever hebben, vooral met het oog op don smaak. Spr. drukt er nogmaals op, dat hij meende van zijn voorraad te mogen verkoopen. Voorzitter zegt, dat bij bij zijn opinie blijft en hij daarvan beslist niet zal afwijken. Wordt nu in stemming gebracht het verzoek der bakkers, om weer tarwo af te geven. Dit verzoek wordt toege staan. Tegen de heeren Kreijger, Hooij en Raat. Op zijn verzoek zal de belasting van A. H. Kos ter (onder de wapenen) worden kwijtgescholden. Tot lid van de commissie tot wering van school verzuim wordt met algemeene stemmen benoemd de heer C. F. J. Bruno. B. en W. stejlen voor den bouw van de school to Sint Maartensbrug met het oog op de tijdsom standigheden uit to stellen. De beer v. Buijssens, schoolopziener, kan zich mot eenig uitstel verecni- gon. Allen voor. Do grond zal zoolang worden ver huurd. Bij do rondvraag wijst de heer Hooij op het aam- merkelijk prijsverschil van het drukken der notu len. Spr. wijst er ook op welk een hoogen prijs be taald moet worden voor het drukken der begroo tingen. Een cijfer van f 80 wordt genoemd en spr. verbindt daaraan het voorstel, om, gezien deze hooge noteeringen, voortaan het gemeentedrukwerk aan to besteden. Spr. zegt, dat men als raadslid ver- S licht is bet gemeentebelang voor te staan en waar et /erschü zoo groot is, moet er met die onder linge gunning gebroken worden. In stemming ge - bracht, staken de stemmen 5 tegen 5. Volgende vergadering beslissing. Do heer Hooij zegt, wel te hebben gehoord dat er 5 heeren tegenstemden, maar spr. is zeer nieuws gierig naar de motieven, waarom zij dat hebben gedaan. Voorzitter zegt, dat ir. de volgende vergadering hierop kan worden teruggekomen. De heer Hooij deelt nog mee. den gemeente-op zichter bij zich te hébben gehad en met dezen uit voerig te hebben besproken de salariskwestie. We hebben gehoord in de vorige raadsvergadering, dat de gemeente-opzichter zou bedanken. Spr. kan zeg gen, dat dit niet zal gebeuren. Na gehouden ge sprek en uitleg van het standpunt van den Raad, kon de gemeente-opzichter zich daarmee vereeni gen. Hierna gaat de Raad in comité ter behandeling kohier H. O. a artswoud. Bij de heden gehouden verhuring van het gras gewas, ten behoeve der Weelpolders was de uit slag als volgt: Perceel 1, kade, T. Schekkerman voor f 85, voorheen A. Zweet voor f 56; perceel 2, kade, •ondershands verhuurd aan D. Bossen voor f 65, voorbeen dezelfde; perceel 3, kade, F. Kroon voor f 65, voorbeen dezelfde voor f 60; perceel 4, onderweg, M. Bruin voor f 20, voorheen hetzelfde. harenkarspel. Het veefonds van Harenkarspel hield Maandag jl. een vergadering voor de rekening over het 4e kwar taal 1914. Verzekerd, waren 1530 stuks vee, de om slag, door verlies van 6 stuks, bedroeg f 0.45, ter wijl de geheele schade bedroeg f 689.14. Besloten werd om een loopend credmt aan te vragen bij de Boerenleenbank alhier, om de ver liezen zoo gauw mogelijk uit te keeren. verlof. De Opperbevelhebber van land- en Zeemacht heeft bepaald, dat vanaf 1 Februari 3 weken verlof zal kunnen worden verleend aan de dienstplichti gen die op 29 Juni 1914 werkzaam waren tor beurse of in de effectenafdeeling, van Banken of Commis sionairs iq effecten, met uitzondering evenwel van het personeel van inoasso, coupons, of rekening courant afdeelingen, mits een bewijs wordt over gelegd waaruit blijkt, dat de firmant die het ver lof aanvraagt lid is van den provincialen bond van effectenhandelaren, en dat het verlof noodig is voor het op e-oeden gang brengen van het be.drijf. DM r'fde is ook van toepassing op de verloven aange- rnagd voor de leden der vereeniging voor eff' ctenhardel te Amsterdam, die bij aanvrage 'n bewijs hebben over te leggén, lid dezer vereeni ging te zijn. onbevoegd uitoefenen of doen uitoe fenen der geneeskunde? De gemeente Sassenheim heeft twee geneeskun digen, tusschen wie de verstandhouding echter niet bijzonder collegiaal moet zijn, zoodat de een niet bereid is bij ontstentenis van den ander dions praotijk waar te nemen. Nu werd een der docto ren ongesteld, zoodat hij zijn patiënten niet per soonlijk kon bezoeken. Hij vond echter een stu dent uit Leiden bereid hem bij te staan. In ver band met de behandeling van een kraamvrouw door den jongen esculaap moet het hoofd der ge meente in de zaak zijn gemoeid en zou gebleken zijn, dat de aanstaande medicus nog niet bevoegd is de geneeskunde zelfstandig uit te oefenen. Van het geval is proces-verbaal opgemaakt en door de reohterlijke macht zal moeten beslist worden of de student dan wel de betrokken geneesheer aan sprakelijk gesteld mot worden van de overtreding. er goed afgekomen. De ingenieur van de Budensche Zinkfabriëken, de heer L. R., keerde met zijn vrouw en kind van een bezoek aan hetpensionaat te Boxtel gisteravond te rug, toen hij onder Linden, terwijl een hevige sneeuwstorm woedde, 'den spooroverweg passeerde. Op hetzelfde oogenblik kwam een trein en greep dei auto, waarin het drietal gezeten was. De in zittenden werden er uit geslingerd, maar bekwa men geen letsel. De auto werd verbrijzeld. verdacht van spionnage. De heer N. "Pels te Delfzijl, die Zaterdag uit Emden in zijn woonplaats is teruggekeerd, heeft var zijn reis naar Duitschland, waar hij met zijn vrouw, een Duitsche van geboorte, eenigen tijd ver toefde, geen aangename herinneringen thuis ge bracht. Het echtpaar was met „De Vooruitgang1' naar Embden vertrokken om een afscheidsbezoek te brengen aan een neef in Oost-Friesland, die naar het front zou vertrekken. Bij het onderzoek aan de douane to Emden wekte een volkomen on schuldig* briefje, dat de heer Pels bij zich had, argwaan bij den Duitschen officier, die van den JHebreeuwschen tekst niets begreep en aan spion- nage dacht. Nog bedenkelijker werd het toen de officier in 'n notitieboekje van den verdachte een teekening vond van een winkelpui to Delfzijl, waar de heer Pels een manufacturenzaak heeft. Het echtpaar werd onder bewaking gpsteld en moest voorloopig aan de buitenhaven verblijf houden. De militaire over heid te Hannover, waarheen de ..stukken" ter on derzoek werden opgezonden, scheen het gëval zeer ernstig te vinden, want na een paar dagen werd den autoriteiten te Emden gelast de aangehoude nen als van spionnage verdacht te behandelen. De familie te Delfzijl, van het gebeurde onder richt, wendde zich tot den minister van Buitenland- sche Zaken, die den gezant te Berlijn opdroeg, te trachten de invrijheidsstelling van den heer en me vrouw Pels te verkrijgen. Ten gevolge van de tus- 8chenkomst van den gezant en de bemoeiingen van den Holland3chen consul te Emden, konden zij eindelijk naar hun land terugkeeren. duitsche geïnterneerde officieren ver mist. Men meldt uit Alkmaar aan het Hdbld.: Uit het interneeringsdepot te Bergen worden 'n Duitsch luitenant en een Duitsche vaandrig ver mist, Gisteren werd bun vermissing ontdekt. Hun opsporing is door den commandant van het depot verzocht. Nader meldt men: De beide Duitsche officieren, die eenige maanden geleden uit Bergen, waar zij geïnterneerd waren, wieten te ontvluchten, doch zich op bevel der Duit sche legerautoriteiteu weer bij den commandant van hei intorneeringsdepot te Bergen hebben moeten melden, zijn Maandagmiddag voor de tweedo maal ontvlucht. Het door hen vroeger gegeven eerewoord hadden zij terug genomen, zoodat zij thans in Duitschland kunnen blijven. De officieren waren gehuisvest in het pension Erica, alwaar ook de commandant van het interneeringsdepot zijn in trek bad genomen, bij wien zij zioh driemaal per dag moesten melden, doch overigens zich vrij in de aangegeven rayons mochten bewegen. Nadat zij zich Maandagmiddag voor de tweede maal gemeld hadden, zijn zij verdwenen. Men wachtte mot hen op het diner om zes uur, doch tnen zij om acht uur nog niet verschenen waren, was het duidelijk dat zij wederom gevlucht waren. Vermoedelijk hebben zij handlangers gehad, die hen van kleeding hebben voorzien, want op hun kamers waren uniformen, pet enz. achtergelaten. De offi ciereu hebben hun pensionrekeningen over de af- geloopen maand niet betaald, hier en daar geld ge leend en zeiden Zondag o. m. tegen een Alkmaar- schen kapper, bij wien zij flinke rekeningen had den gemaakt, dat hij heden de quitantie kon pro- senteeren. Toen de kapper dit vanmorgen wilde doen, waren de vogels gevlogen. een ongelukkige. Te 's Heer Arendskerko was dezer dagen een 25- jarige vluchteling aangekomen, die door de Duit- schers was krijgsgevangen gemaakt, maar ontsnap te. Hij is tot nu toe in den strijd geweest, had verschillende wonden aan handen en beenen en verkeerde in hoogst zenuwachtigen toestand toe stand door uitputting en ontbering. De strijd in do loopgraven heeft den man zóó óaangegrepen, dat gisteravond zijn overbrenging naar het krankzinni gengesticht „Vrederust", te Bergen-op-Zoom nood zakelijk-bleek. 7,1 i 1dschar woude. Gisteravond vergaderde de vooruitstrevende Kies- vereeniging te Zuidscharwoude ten lokale van de Wed. A. Kist. Jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden goedgekeurd: het nadeelig sal do bedroeg f 0.90. Besloten werd een adres aan den Raad te richten voor progressieve belastingheffing. Het aantal leden was met 5 vermeerderd. Tot voor zitter werd gekozen de heer J. duB urek, tot secre taris de heer W. C. Bouman, penningmeester, vice- voorzitter en 2e secretaris de heeren A. Klingeier, W. de Boer en J. Berkhout. groote opbrengst. Een bouwer te Broek op Langendijk verkocht zijn uien voor een zoodanigen prijs, dat zij hem f HO per snees (1/42 HA.) opbrachten. Verschil lende bouwers komen tot een opbrengst van f 100 of iets minder. w armenhuizen. Den 31slen Januari en 1 Februari gaven de heeren Hegter en De Jong, met hun bekende Bioscoop, in de kolfbaan van 'den heer C. de Geus Az. twee avond voorstellingen, welke vooraf gegaan werden door een middagvoorstelling. Op beide dagen kan zoowel Directie als publiek, met tevredenheid terug zien. Ditmaal had de voorstelling een bijzondere attractie, doordien den tweeden avond de „Passiespelen'' vertoond werden. Mei den nóoidigen ernst werden de verschillende tafreelen, die op hel doek werden vertoond, gevolgd, en kregen we alzoo een stuk „Bijbelsdhe Geschiedenis' in scihoome kleuren, met'levendigheid voor de oogen. waarland. Spoedvergadering van de fuinbouwvereeniging „Waar land en O.' -"in hel café De Tortelduif van den heer T. de Jong alhier. Aanwezig 36 leden met Inbegrip van het bestuur, behalve de penningmeester, die ongesteld was. Voorzitter opent met een welkom deze vergadering, die nu is belegd wegens het,op een vorige vergadering enbloc bedanken van het geheele bestuur, en een ver eeniging zonder bestuur kan natuurlijk niets Uitvoeren, aldus voorzitter, vandaar deze spoedbqeenkomst. Tot heden zijn 'we echter met do gewone werkzaamheden doorgegaan, wat we natuurlijk onzen plicht achtten. Alsnu worden door den secretaris do notulen van de vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Daar wij wegens ziekte die vergadering niet kondfcn bijwonen, memoreeren wij. 't volgende uit deze no tulen: „Die vergadering was bezocht door 62 personen. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat de rekening sloot met een voordcelig saldo van f 13.20; dit gevoegd bij hetgeen in kas is, Heeft dö vereeniging oen kapitaaltje van 1 375.11, welk bedrag Is geplaatst op een Boerenleenbank. Dc bestuursleden werden her kozen en hun salarissen bleven bij 't oude. Van do gelegenheid om kunstmest to bestellen werd nog weinig gebruik gemaakt. Daarna kwam de geldkwestie aan de orde, die zooveel beroering bracht op die vergade ring. Zoo men wbet, zou Waarland deelnemen yoor 1 3000 als bijdrage voor het nieuwe inarktgebouw en circuleerde daarvoor dien avond een 'lijst ter teekening met het povere resultaat, dat f 750 was geteckend. Dit was voor 't bestuur een klap in 't aangezichtharde noten werden dien avond gekraakt* waarvan het gevolg was, dat het geheele bestuur voor het zaakje bedankte en aflrad,Nog wenschten wel enkelen borg te teekeneai voor het tekort, maar tot een resultaat kwam men niet. Nadat nog de gratisverloting was gehouden, ging die vergadering zonder sluiting uitéén. Voorzitter deelt nu mede, dat de heer C. Bakker eeneige dagen met de lijst is rond geweest en hard heeft gewerkt ,maar het bedrag is er nog lang niet en verzoekt dus aan de vergadering ot er nog zijin, die nog voor ©en bedrag willen teekenen. Er is, zegt voorzitter, nu geteekend voor een bedrag van f 1900. Na een Vraag van een der leden, of het nog kan ba ten, als er nog iets bijkomt, wat natuurlijk bevestigend wordt beantwoord, gaat dè lijst de zaal rond. Bij te rugkomst blijkt, dat er nog aardig wat is geteekend, zoodat men nog een kleine f 800 te kort komt, welke mededeeling piet applaus wordt begroet. Op algemeen verlangen van de vergadering, zal men dit bedrag leenen van de Boerenleenbank te Zijdewind, waarvoor bereids door de vergadering een borgstelling wordt geteekend. Het bestuur wordt opgedragen deze aangelegenheid verder te regelen. Aan de orde is nu de bestuursverkiezing en meent de secretaris stembriefjes te gaan uitdeelen, maar 't zou zooi niet gaan. 't Was direct een algemeen geroep van „We herkiezen jullie allen bij acclamatie' cm ging dus de secretaris voorloopig maar weer naar zijn plaats, want niemand wilde stemmen. Ook begreep men zeer goed, dat gezien de gunstige resultaten van hedenavond, het bestuur wel weer zou aanblijven. Maar ol dit nu eigenlijk zoo maar mocht, bij acclamatie, daarover was men 't niet direct eens. Voorzitter N. L., mede aanwezig, gaf te kennen, dat aangezien de vorige vergadering niet is gesloten, men deze wel als een vervolgvergadering kan betitelen, dat men dus niet in strijd komt met de statuten als men van een besluit als deze van de vo rige vergadering terugkomt. Na een kleine pauze, neemt dê voorzitter nu hel woord en zegt: „dat wij zoolang hebben gewacht om jullie .ons besluit mede te deelen, berust hierop, dat wij hier aan de bestuurstafel een kleine bespreking hébben gehouden en wel naar aanleiding dat wij had den beslolen, treedt er één af, dan bedanken wij allen. Doch nu wenscht men wel op het besluit van de vorige vergadering terug te komen en nemen de functies weer aan, maar in geen geval blijf ik voorzitter, aldus de heer Dekker. In een flink betoog werd door hem uiteengezet, waarom hij 'wel bestuurslid doch geen voorzitter meer wenscht te wezen. De heeren Kroon en Bakker drukken hun spijt uit over het heengaan van dén heer Dekker als 'hun voorzitter, maar brengen tevens hulde en dank voor de vele werkzaamheden, die hij heeft gedaan voor de vereeniging; noode ziet men hem heengaan, met welke woorden de vergadering onder applaus instemde. Daar de rondvraag niets opleverde, volgt sluiting. langeduk. De producten worden nu, zooals de bouwers zeggen „verschrikkelijk duur". Er werd Maandag niet minder dan I 21 per 100 stuks lo soort roode dorschkool geboden en nog werden ze niet verkocht. De uien worde® eveneens zeer hoog in pr^js, reeds betaalt men ruim I 6 per baal, hetgeen abnormaal hoog is. Niet het ver bruik in het binnenland is hiervan oorzaak, de binnen in ndschehandel toch, meerondeels uitgevoerd door de schipperij, is zeer stuc. Ook in Amsterdam loopt 't niet. De uitvoer naar Duitschland is echter groot. De dorschen raken leeg en het .weer van dezen kwakkel- winter laat den bouwer toe zijn veldarbeid vroeg aan te vatten. Bij het gebrek aan geschoolde werkkrachten houden velen ook niet meer van zoo'n groeten voorraad in den winter. werkverschaffing. De heer Hugenholtz, lid van de Tweede Kamer voor het district Weststellingwerf, had na overleg met den minister van financiën, zich gewend tot den Bond voor Werkverschaffing, ten eindo maatregelen te nemen om de werkloosheid in dat district te bestrijden, meer be paaldelijk onder de stoelenmakers te Noordwolde, wier industrie voornamelijk haar afzetgebied had in Belgiö en Noord-Frankriik, en de gevolgen, van den oorlog dan ook in bizoinuere mate Ondervindt. De gemeenten in het district Weststellingwerf zijn niét bij machte, om in den nood, door de werkloosheid ontstaan, te voorzien, zoodat hulp van derden dan ook moest wor den ingeroepen. Op advies van den Bond voor Werkverschaffing wend de de heer Hugenholtz zich tot de Heide Maatschappij en deze verklaarde zich bereid een plan tot heide-ont- ginning te ontwerpen, en onder haar leiding te doen laten uitvoeren. In een dezer dagen te 's-Gravenhage gehouden be spreking, waaraan ook de burgemeester van Weststel lingwerf heeft deelgenomen, werden de verschillende plannen besproken. Besloten werd voorloopig het plan van de Heide Maatschappij 'niet ter hana le nemen, maar aan een plan tot wegenaanleg de voorkeur te geven. 1 Het werk, dat f 30.000 zal kosten en waaraan het Kon. Nationaal Steuncomité f 7500 zal bijdragen, zal tot half Juni aan de werkloozen arbeid verschaffen. Indien de omstandigheden dit noodzakelijk maken, wat zeer waarschijnlijk is, daar bij het einde van den oorlog, van een normalen afzet aan -België en Noord- Frankrijk voorloopig geen sprake zal zijn, is men voornemens met het onlgimmingsplam, waarvoor 111.000 noodig is, een aanvang te maken. kopergebrek. Men schrijft uit Middelburgs Aan de fabriek „The Vitrite W.orks" alhier heerscht gebrek aan koper voor het vervaardigen van fittings voor electrisehe gloeilampen. Als gevolg daarvan 'is men verplicht geweest een 60-tal werklieden lijdelijk naar huis te zenden. Hdbld. hoe een paniek ontstaan kan. Gistermorgen heerscht© aan het postkantoor te Zaan dam groote opwinding over de mededeeling, die boven' liet loket te lezen was, dat „alléén regeeringstelegram men" werde- aangenomen. Nu was toch zeker, meende men, hel zooveel maal gevreesde conflict met der groote oorlogvoerende mogendheden werkelijkheid gewordt®. Het groote nieuws verbreidde zich al spoedig door de stad, natuurlijk nog een beetje aangedikt, zpodat reeds werd gezegd dat hel postkantoor gesloten was. Van alle kanten werd nu de directeur opgescheld om inlichtingen, doch deze verzekerde, dat er niets bijzonders was voorgevallen en de dienst even geregeld ging als andere dagen. Toen de directeur daarop opmerkzaam werd gemaakt op hot bordje boven 'het loket, dat alleen regeenngstelegrammen werden aangenomen, kwam het Wadsel tot een oplossing. Wat toch was het geval De werkster van het postkantoor had in haar ijver ook het bewuste bordje een beurt gegeven, doch dit zonder daarbij na te denken en zich niet bewust van. het kwaad dat zii daardoor stichtte, verkeerdom weder opgehangen, zoodat op die wijze het publiek kennis kon nemen van, een mededeeling, die alleen in de eerste dagen van de mobilisatie van kracht was geweest. Hbi. slecht vooruitzicht. Aan verschillende bloemistwerklieden en kantoorkler- 1 ken van eenige "groote bloemisten to Hillegora, is aan zegging gedaan, dat zij1 over 14 dagen kunnen ver trekken wegens gebrék aan werk. Als hoofdoorzaak wordt, opgegeven dat de reizigers, die uit het buitenland, voornamelijk Duitschland, zijin teruggekeerd, weinig of geen 'bestellingen hebben mee gebracht. N. v. d. D. Staatsloterij. 5de KLASSE, 1e TREKKING. HOOGE PRIJZEN, f 1000: 8760 7637 17189 20675. f 400: 664 18859. f 100: 285 2314 3628 4506 9807 14157 14340 20852. Prijzen van f 70. 170 3178 5508 8709 11263 13985 16392 18594 808 216 601 800 651 14041 396 422 549 253 671 882 865 59 761 888 581 429 901 903 12003 106 863 891 644 457 905 9030 40 338 866 19031 839 530 6107 44 97 366 881 186 885 610 145 49 136 451 893 231 905 811 316 494 183 822 918 298 935 845 662 632 352 940 928 330 1189 853 760 734 571 943 17079 384 395 892 818 795 597 15072 99 756 888 915 991 803 744 172 153 904 924 995 7017 927 949 196 183 968 925 4159 88 952 13127 255 355 20081 2033 209 151 955 280 352 384 203 104 228 190 10184 332 424 482 582 158 494 197 283 532 448 490 728 333 677 4444 606 558 471 644 757 483 744 485 640 615 611 916 892 593 862 838 861 617 634 18052 920 660 890 938 987 747 644 125 960 704 5082 8307 11056 804 658 182 961 871 327 547 105 855 662 517 972 963 328 561 220 918 916 546 3168 460 646 232 938 16370 593 Burgerlijke Stand. gemeente zijpe. Ingeschreven van 30 Jan.2 Februari. Geboren: Ambrosius Simon, zoon van Gerrit Ligt- hart en Catharina Elisabeth Slijkerman. Simon, z. van Jan Buik en Antje van der Oord. Jan, zoon van Jacob van der Oord en Hillegonda Zeeman. gemeente barsingerhorn. Ingeschreven van 131 Januari. Geboren: simonetta Pieternella, dochter van Ja cob Kistemaker en Johanna Rozetta Vis. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Overleden: Geen. gemeente warmenhuizen. Ingeschreven van 1319 Januari. Geboren: Petrus, zoon van Dirk Mosch en Klasina Beukers, Engclinn Maria, dochter van Cornelis Kem- per en Geertruida Maria Klasse. Gerda .lantina, dochter van Gerrit Vonk en Jantien Scholten. Jo hanna, dochter van Klaas Bak en Jchanna van Ko- ningsdaal. rrans, zoon van Cornelis Blankman en Bartje van Dijk. Willem, zoom van C. D. de Vries en Guurtje de Vet. Ondertrouwd: Johannes Adrianus Reinders, oud 24 jaar, brievenbesteller te Amsterdam, en Elisabeth Maria Rentinck, 23 jaar, wonende te Veenbuizen. Gehuwd: Geene. Overleden: Cornelis Gieling, oud vier maanden, zoon van Theodorus Gieling en Geertruida Groot. Jasper de Vet, oud 58 jaar, echtgenoot van Trijntje Zweed.

Schager Courant | 1915 | | pagina 2