De Oorlog. Oostenrijkers-Dultschers en Rassen. als pastemriscerïng daar dan noodig voor is, kan zij voor de bestrijding van mond- en klauwzeer tevens wor den gebruikt. Spr. eindigt met als zijn meening weer te geven, dat het eigenlijk niet noodig moest zijn dat do regeering den boer voorschriften gaf. Do landbouwers moesten zelf de handen ineen slaan en voor eigen be langen opkomen. Öc heer !)r. Ballier, dis'trictsveearte, waarschuwt te- hel trekken Vftn verkeerde conclusies, waar men gezien heeft dav kalveren en varkens bij het gebruik van gekookte wei do ziekte krijgen en bij zure niet. Het omgekeerde ziet men ook gebeuren. Spr. zegt dat de eenig ware conclusie is aan te nemen, dat de wei waarvan nog nooit is gebleken dat zij ongevaarlijk is, gevaarlijk is. Dit is het omgekeerde van de redeneo ring al was zij nooit gebleken gevaarlijk te zijn dat zij ongevaarlijk is. Spr. gelooft dat zijn redaneering de Juiste Is, Op voorstel van den heer Van Hoofc, zal de secretaris pen zeer uitgebreid verslag aan den minister zenden, opdat Z.Exc. goed zal worden ingelicht over wat de belanghebbenden zelf over de zaak denken. Voorzitter sluit nu, nadat hij dank aan den Dir.- Gén. en de andere gasten heeft gebracht, de zeer druk bezochte vergadering met een krachtige opwekking om de nog niet aangestoten fabrieken, bij den Bond aan gesloten te krijgen, do hoop uilend dat er geen ver plichte pasteuriseering zai'komen. Twee nieuwe fabrie ken traden toe. Nova Yita te Beets en Eendracht te Koegras. nieuwe plunje, Een uiting van het socialistische Kamerlid Hu- genholtz, in Het Volk, was ons ontgaan, schrijft de JV. Gt. Nu wij haar in andere bladen vinden, vermel den wij haar daaruit alsnog zij is van dezen antimilitarist die door zijn schamperen toon over alles wat onze weermacht betrof (behalve de solda ten en de schepelingen) zoo vaak rechtmatige er gernis wekte, te merkwaardig om haar voorbij te gaan. Ik wil sohrijft de heer Hugenholtz in een artikel ter beantwoording van een partijgenoot, die hem met zijn eigen vroegere uitlatingen bestookte eu vroeg hoe de sociaal-democratische Kamerfrac tie thnns voor do oorlogscredieten enz. had kunnen stemmen: Ik wil wel eerlijk bekennen, dat het afgeloopen halve jaar mij ook op militair gebied allerlei din gen anders heeft doen zien dan vroeger. Dat het kleine Belgische leger in staat is geweest het *ge- heele velaplan van Duitschland te verijdelen, en dat ten spijt van de geweldige vlootmacht van En geland, een paar Duitsche enderzeebooten, ver van hun vlootbasis en zonder bescherming van zwaar gewapende moederschepen, in staat zijn schrik en verwarring te brengen onder vijanden en neutra len, dat zal mij waarschijnlijk in het vervolg met wat minder geringschatting doen spreken van wat ook met kleine middelen is te bereiken, zoolang wij nog door het oppermachtig kapitalisme om ons hoen genoodzaakt worden een zekere weermacht in stand te houden. 6t. maarten. Voor de betrekking van Armonvader en -moeder alhier, hebben zich 16 sollicitanten aangemeld. noord scharwoude. Het Symphoniegezelschap „Sempre Crescendo'5 gaf onder leiding van den heer Jb. Prijs j.i. Zondag en Dinsdag een concert, dat, al wps de belangstelling, zeker tengevolge van het zeer 'ongunstige weef niet overgroot, toch welgeslaagd mag heeten. Vooral muziekliefhebbers hebben hier ten volle kun nen genietende "verschillende nummers werden keurig uitgevoerd en verwierven, evenals de klarinet-solo van den directeur, zeer groote instemming. De afwisseling, gebracht door dein bekroonden humo rist Joh. Grapendaal aan Jutfaas, "viel zeer in den smaak. Het talent van voordragen is zeer groot, zang en muziek uitmuntend, geen wonder tlat ook hem een levendig applaus ten deel vied. „Sempre Crescendo" heeft een .paar 'mooie con certen gegeven en zal daarop zeker, met voldoening te rugzien. STAAT VAN BELEG EN VERGADERINGEN. De lieer A. B. Kleerekoper, lid der 'Iweede Kamer, heeft tot den Minister van Oorlog de volgende schrifte lijke vragen gericht 1 Door den opperbevelhebber is bepaald, dat In ge meenten, waar de Staat van Beleg is afgekondigd, door ae militaire autoriteit geen vergunning wordt verleend tot het houden van openbare vergaderingen dan nadat door den voorzitter van de organisatie, welke .zoodanige vergadering belegt, eene verklaring is onderteekend, waarin deze zich verbindt namens de sprekers die het woord zullen voeren 1 a. Rechtstreeks noch zijdelings op minder eerbiedige ot kleinachtende wijze te spreken over H. M. de Ko ningin: b. rechtstreeks noch' zijdelings het militair gezag, de krijgstucht of neutraliteit aan te tasten. Ter vergadering zijn voorts -twee 'officieren aanwezig om te waken voor de naleving dezer toezeggingen en om lbij de schending daarvan onverwijld de vergadering te ontbinden. is de Minister van Oorlog bereid mede te deelen, of deze regeling door den opperbevelhebber !s getroffen in overleg met de Regeering, en zoo niet, kan de Re geering haar goedkeuren? Kan de Minister mededeelen welke feiten aanleiding hebben gegeven tot dezen maatregel, ondanks de om standigheid dat de afkondiging van den Staat van Beleg slechts heeft plaats gehad ter verhindering van verboden uitvoer óf met het oog op de bewakingsmaat regelen ter .plaatse, waar interneeringsdepots zijn ge vestigd? W1ERINGEN. Alegmeena vergadering van de afdeeling Wierm- gen van de Holl. Mij van Landbouw op 2 Februari 1915, ten lokale vanden heer Jacob Bruul. Hoofdzakelijk was deze vergadering belegd tot het behandelen van een ontwerp-reglement voor den kring (kring I), waarbij op de voorlaatste al- gemeene vergadering der Maatschappij deze afdee ling is ingedeeld. In het ontwerp, dat in behandeling komt werden geen noemenswaardige veranderingen aangebracht. Als lid, dat in het kringbestuur zit ting zal nemen, werd aangewezen de heer P. F. Kuut. Dezen afgevaardigde wordt voor de eerstvol gende kringvergadering vrij mandaat gegeven. Ten tweede wordt meegedeeld, dat in het laatst van Maart door den heer Dr. Vermeulen van Ut recht, voor de afdeeling een lezing zal worden ge houden over het „Besmetteljik verwerpen". Ten derde wordt rapport uitgebracht van de door de afdeeliDg ingevoerde regeeringsmais en lijnkoek. Belanghebbenden kunnen verder van de stukken inzage nemen ten katore van den heer O. J. Bos- Tenvierde worden eenige ingekomen stukken be handeld inzake regeeringsmaatregelen tegen mond en klauwzeer. Bij de directie van den Landbouw zullen brochures worden aangevraagd, teneinde deze onder de leden te verspreiden. Hierna sluiting. anna paulowna. Bij do heden gehouden verkiezing voor een lid van den Raad dezer gemeente (vacature-Van MiHlem) zijn candidaat gesteld de heerein B. Looij (S.-IX A.-P.), H. P. Pateer (Katb.) en L. G. Sipman (Lib.), zoodat een stemming zal plaats hebben en wel op 16 dezer. barsingerhorn. Wegens hoogen leeftijd heeft de wegwerker der Banne Barsingerhorn, V. Broekhuizen, tegen 1 Mei n.s. ontslag aangevraagd uit die betrekking. Hu heeft 85 jaar die betrekking waargenomen. barsingerhorn. De omslag voor het veefonds te Barsingerhorn i3 over het afgeloopen kwartaal bepaald op f 0.20 per koe. 1 zijpe. Ia dose gemeente zijn voor de militie, lichting 1918, .51 personen ingeschreven, waaronder 10 vrij stelling wegens broederdienst kunnen doen gelden. .gedood. Gisternamiddag is een werkman in de flesschen- melkfabriek aan de le Jan Steenstraat door een Sim- 200 KG. wegend deksel, dat hangende op eene oogtc van 1.20 meter was losgeraakt, getroffen. Ki) wefd in bewuRteloozen toestond naar het Wil- helmie^asthuië verwed en ia kort na zijn aan komst aldaar overleden. verbluf ontzegd. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft aan twee visschers, wonende in de nabijheid van het interneeringskamp Gaasterland, die Belgische geïnterneerden behulpzaam waren om te ontvluch ten, het verdere verblijf In de aan Gaasterland grenzende gemeenten ontzegd. anti-oorlog-raad. In den loop der maand Januari heeft het secre tariaat van den „Nederlandsche Anti-Oorlograad" (Theresiastraat 51, 's-Gravenhage) van ruim hon- aerd vereenigingen bowijzen van instemming mo gen ontvangen, zoodat het aantal aangesloten veree nigingen thans bedraagt 407. Tot de in de maand Januari toegetreden vereeni gingen behooren o.a. de Vereeniging van Christe lijke onderwijzers en onderwijzeressen in Neder land en de overzeesche bezittingen; het schilderkun dig genootschap „Pulchri Studio"; de Kamers van Koophandel en Fabrieken te Assen, Avereest, Nijkerk en Opsterland; de Nederlandsche Protestantenbond; de Nedrlandsche Esperantisten-Vereeniging; de Ver eer iHng van maebinepersoneel in dienst bij den Rijkswaterstaat in Nederland; de veteeniging „Moe derland en Koloniën". Het aantal medestanders heeft thans het getal 10.000 overschreden. mijnen in de zuiderzee. Het onderzoek der marinevaartuigen naar drijven de mijnen in de Zuiderzee heeft geen enkel resul taat opgeleverd, zoodat op goede gronden verwacht kan worden, dat er weinig aanleiding is voor de vrees voor mijnen-gevaar. In elk geval wordt een geregelde opsporings dienst naar mijnen in de Zuiderzee op dit oogen- blik, naar ons van bevoegde zijde wordt medege deeld, niet meer verricht. eerewoord teruggevraagd. Een Belgisch officier, geïnterneerd in het kamp Gaasterland, heeft zijn eerewoord teruggevraagd ën is naar TJrk overgebracht. muziekuitvoering. De Provinciale Bond van Harmonie- en Fanfarecorp sen in Noordholland, zal een groote muziekuitvoering houden ten bate van het „Steuncomité' in het Stadion. Hel plan tot uitvoering van bovengenoemd reuzen- concert, is in de laatstgehouden Algemeene Bestuurs vergadering vastgesteld Urn liet begin van de maaind Mei.- Ook niet-aangesloten dilettanten-gezelschappm in Noordholland zullen per circulaire tot deelneming wor den uitgenoodigd. vredesgeruchten. Hel Dagblad van Zuid-Holland en 's-Gravenhace heeft een aanzienlijk diplomaat, die op zijn reis van Londen en Parijs naar Petersb.urg, Den Haag aandeed, gespro ken orer de geruchten omtrent vredesonderhandelingen, die in (den laatsten tijd in Den Haag geloopen hebben. Deze diplomaat was volgens het „Dagblad' "(goed op de I-Tij gaf als zijn vaste overtuiging te kennen, dat alle geallieerden, hoezeer zij den oorlog op zich' zelf ook verfoeien, en hoezeer .de rampen, door dezen krijg te weeggebracht, hen ook op de ziel branden, eenstemmig van oordeel zijn, dat deze oorlog niet kan, ja niet mag eindigen zonder de absolute vernietiging van het Prui sische militarisme. Dit Ss ,zoo zeide hij" ons, de meeoing van alle gealli eerden, die hierin volkomen eenstemmig zijn. Zij heb ben dezen oorlog niet gewild, majar nu hij' eenmaal is begonnen' zou een beëindiging, zonder vernietiging van het Pruisische militairisme heteekehen, dat er als hot ware weer een nieuwe ramp op de Schouders van de afgestreden Europeesche volkeren Werd gelegd. Frankrijk is dezen Oorlog niet begonnen. Het beste bewijs daarvoor Is wel, dat het niet zoo; gereed was als liet had kunnen zijn, indien het zelf liet initiatief tot den krijg had genomen. Dit Is dan ook de reden, dat men aan de Belgen niet meer hulp. ïn eigen land heeft kunnen verleenan. Men moest er zich wef toe bepalen er voor te torcen, dat de Duitsche troepen na de verovering van België een geheel strijdvaardig Fransch leger tegenover zich zou den vinden. De Duitschers hadden zulk een haast met het schenden van de Belgische neutraliteit, omdat volgens hun zeggen de Ftanschen hun opmarsch door België tegen Duitschland voorbereidden. Zij' haddien daarme- de echter niet zulk een haast behoeven te hebben als iiet alleen de vrees voor een1 snel "öprukken van het Fransche leger godd. Het gold echter .Wellicht in vod sterker male [hun eigen zucht om zoo spoedig mogelijk Voor pairij's te staan. En wat Engeland betreft, dit was nog veel minder gereed voor een onmiddellijke® strijd. Het Is nu nog bezig zijn leger te vormen, gereed te maken en over te voeren. Alleen Duitschland was gereed om als het ware terstond op te trekken, omdat men in Duitschland steeds heeft geleefd in het idéé dat te eenigertijd plot seling hot machtige militaire Instrument tot een offen sief optreden zo uworden geroepen. Maar nu deze oorlog eenmaal is begonnen bestaat bij de geallieerden de eensgezindheid en rotsvaste over tuiging, dut hij niet beëindigd mag worden, voordat het Pruisische militairisme buiten staat is gesteld nieuwe rampen te veroorzaken. Frankrijk, zeide hij, zal tot geen prijs een vrede aanvaarden welke geen absolute vrede is, d.w.z. een vrede steunende od de beginselen van rechtvaardig heid en recht. De geallieerden zullen, steunend op deze beginselen^ verre van de Duitsche methoden te wille® Volgen, de wereld verhiaasd doen1 staan' door de be scheidenheid van hun efcehen en de edel moedighei® die zij zullen1 betrachten tegenover - de stichters van dez iioorlog, toadat zij' Volledige vergoeding hebben ontvangen voor alle door België geleden schade. Alle geruchten, die in' Hollandsche bladen verspreid worden om den indruk te wekken alsof er spoedig een basis voor het beginnen van vredesonderhandelingen zal worden gevonden, komen dan ook alleen van Duit sche zijde. Onze hoefijzer-correspondent, aldus hét Hdbbf., kan ten stelligste 'de medeidee'ing van het bladbevestigen dat de vnedesgeruchten, die in Den Haag sinds enkele weken loop en, uit Duitsche bron komen. anna paulowna. Dinsdag 2 Februari hield het Departement Anna Paulowna der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen een vergadering met dames in het lokaal van den heer H. Jonker Jr. Door afwezigheid van den voorzitter werd de bijeenkomst geleid door den hr. D. Stammes. Na een kort woord van welkom wer den de notulen gelezen en goedgekeurd. Tot be stuurslid werd met algemeene stemmen gekozen de heer K. A. Kaan, aan wien hiervan wegens diens afwezigheid bericht zou worden gedaan. Daarna werd de avond gezellig doorgebracht met bijdragen en voordrachten benevens pianc-muziek. Ongeveer 12 uur sloot de voorzitter de vergade ring, na dank te hebben gebracht aan allen, die tot het welslagen van den avond hadden medege werkt. Eet. gezellig dansje hield de aanwezigen nog eenigen tijd bijeen. vervvlsching van rund vet. De redactie van het Maandblad tegen de Verval- sohingen had dezer dagen gelegenheid te consla- teeren, dat de abnormale toestanden, waarin han del en industrie in de laatste maanden verkeeren, een getrouwe weerspiegeling vinden in velerlei pro ducten, die het publiek aangeboden worden, en die alles behalve den toets van nauwkeurig onderzoek kunnen doorstaan. „Wezen wij in onze vorige nummers op de schan delijke vervalschingen die met sohillenhoudende ca cao plaats vonden, en die door de herhaalde waar schuwingen en publicatiën gelukkig aan het ver minderen zijn nu hebben knoeiers in een andere industrie weer gelegenheid gezocht, eveneens door vervalsching het publiek te misleiden. Wij onder- zoohten verschillende monsters vet welke als pri ma rundvet aangeboden worden en waaraan door ren gele anlline-kleurstof (Metaniline-geel) de ge wilds ttuanóc van rundvet aangebracht was gewor den. Behalve dat de aangewende kleurstof uit een gezondhnldsüogpunt niet onbedenkelijk geacht moet wordon, wordt de kooper bedrogen daar hij meent rundvet met de natuurlijke kleur te ontvangen, het welk duurder dan de anders gekleurde soort ver kocht wordt, terwijl hij inderdaad inferieure quali- teit të duur betaalt. Indien dergelijk vet met een weinig verdund zuur (b.v. zoutzuur) bevochtigd wordt, verandert de gele klem- onfniddellijk in rosé, zoodat men zioh gemakkelijk van de aanwezigheid dezer knoeierij overtuigen kan. „Waar tegen de kleuring van vele voedingsmid delen en dranken (als azijn, cognao, puddingpoe ders enz.) met onschadelijke stoffen geen ernstige bezwaren geopperd kunnen worden, daar het pu bliek deze verlangt, is dit wel degelijk het geval waar de kleuring aangebracht wordt zooals in casu om den kooper te bedriegen, door een minderwaardig artikel den schijn van een duurder te geven, en.dient hiertegen in het belang van handel en huishouding publiek gewaarschuwd te worden." FRANSCH VLIEGTUIG GELAND. Woensdagmiddag is op Zuid-Bevel and geland een Fransch vliegtuig bemand met twee officieren en bewapend met een mitrailleur. Nader wordt gemeld, dat het Fransche vliegtuig, dat gistermiddag in Zeeland is geland, op Noord- Beveland is neergekomen. Het is een Voisin-twee- dekker. De beide officieren, die zich in het vlieg tuig bevonden, worden geïnterneerd. EENIGENBURG. Op Dinsdag 2 Februari vergaderde de tuinbouwver- eeniging „De Noordwest", ten huize van den heer J. Krijgsman, alhier. Aanwezig 26 leden. Door den voorzitter, den heer L. Teensma, werd de vergadering met een woord van welkom geopend, waar na de notulen werden gelezen en onveranderd goedge keurd. Hierna volgde het jaarverslag waar ondermeer uit bleek, dat de vereeniging 60 leden telde, het vo rige jaar 63, dus een kleine achteruitgang. De rekening, goedgekeurd ep nagezien door de hoe ren K. Kalf, W. Kossen en G. Medjlis, gaf 'een saldo aan groot f 29.02. Door voorzitter werd secretaris en penningmeestei' dank gebracht voor hunne werkzaam heden. Volgde bestuursverkiezing; de aftredonden do hee- ren P. Bood en. S. Sloop, werden met,groote meer derheid van stemmen herkozenin de plaats van den. heer 'Je. Strooper, ook aftredend bestuurslid, werd ge kozen de'heer JR. Blom, de heer Strooper had bedankt. Het aftredende lid voor het Centraal Bestuur, de heer L. Teensma, werd als zoodanig weer bij kcclamalid herkozen. Allen namen hunne benoeming aan. De jaarwedden van voorzitter, secretaris en penning meester, benevens de vergoeding voor afgevaardigden, werden weer bij het oude gelaten. Hierna had plaats de uitloïïng van aandeelen. Uitgë- loot werden de nummers 14, 35 en 52. Tot afgevaardigden der plgemeene vergadering te Warmenhuizen werden benoemd de heeren 'Jn. Boon tjes, S. JStoop, K. Kalf, Jn. Schoorl, P. Bood en J. Jonker; tot plaatsvervangers de heeren P. Blom en C. Kos. Bij de bespreking onderlinge koolverzekering tegen brandschade, werd besloten jiier niet op in te gaan, doch in deze vrij .te blijven. Tot commissieleden tót regeling uitzetting zetkool, werden benoemd de heeren K. Kalf, Jb. Zutt P. Blom lea A. Blokdijk. Bij de bespreking coöperatieve aankoop van kunst mest, manden en turfstrooisef, waarbij' 'tevens feen elk nu eene bestelling kon doen, werden ter vergadering besteld 161 aardappelen- en -25 koolmanden, benevens 67 baal turfstroodsel. Bij 'de rondvraag besprak 'de héér P. Bood hét idéé om de veiling weer te 11 uur voorin, te doen hou den, evenals bij het oprichten der markt, doch niet zooals het nu gebeurde om 8 uur voorm. De heer Bood meende dat 11 uur meer in het algemeen be lang was. Dit punt zal besproken worden op de alge meene vergadering te Warmenhuizen. Hierna sluiting. waard en groet. De opbrengst dor verhuring van de polderéfgendom- men van den Polder Waard en Groet jn 1915 bedraagt I 2191, tegen f 2274 in het vorige jaar. Staatsloterij. 5de KLASSE, 8e TREKKING. HOOGE PRIJZEN, f UiOO: 1837 12445 19787. f 400: 819 15767 20015. f 200: 6942 11325 11587 18286 18754 19886. f 100: 1774 8721 9319 7498 11587 13872 15311 15527 16618 17165 20343. Prijzen van f 70. 18 2765 6836 0059 10988 13682 16093 18779 134 971 016 142 11063 920 297 19057 241 8110 041 811 269 14115 888 59 459 154 7073 882 309 345 428 172 475 264 81 573 415 881 677 163 515 454 107 610 449 412 600 585 703 619 143 714 548 425 699 657 871 736 298 825 890 469 713 728 909 7/0 370 856 12073 570 753 816 1083 773 467 926 84 615 17152 848 565 991 650 10014 138 874 165 860 808 4074 674 72 281 15065 200 20052 891 495 815 135 346 291 287 89 919 659 8095 494 539 417 537 92 2109 797 126 381 663 443 18022 176 112 943 394 670 707 489 22 379 163 5275 596 685 779 503 897 526 204 801 656 726 781 543 294 563 430 6121 893 783 854 651 370 570 440 310 905 894 13155 675 446 617 561 319 975 960 498 779 617 763 689 376 9015 963 623 915 695 887 Predikbeurten. ZONDAG 7 FEBRUARI. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE te: Schagen, voorm. 10 uur, Ds. De Graaff. Doop. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Reiuders. Noord-Zijpe .Geen dienst. Caliantsoog, voorm. 10. uur, Ds. Groeneveld. Doop. Heerhugowaard, v.m. 9.30 uur,. Ds. Broekema. Haringhuizen, voorm. 10 uur, Ds. Van Loon. Dirkshorn, v.m. 9.30 uur, Ds. Damste. Petten. Geen dienst. Wieriugerwaard, voorm. 9.30 uur, Ds. Buiskool. Veenhuizen, Geen dienst. Ecnigenburg, voorm. 9.30 uur, Ds. Nieuwburg. Burgerbrug, nam. 1.30 uur, Ds. Nieuwburg. Winkel, voorm. 9.30 uur, Ds. De Leeuw. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Barsingorhorn, v.m. 10 uur, Ds. Van der Veen. Nieuwe Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. Haars. Oudesluis, voorm. 10 uur, Ds. Huizinga. Stroe, v.m. 10 uur, Ds. Leendertz. Hippolytushoef. Geen dienst. EVANGELISATIE te: Schagen. voorm. 9% uur, Ds. De Borst. Burgerlijke Stand. gemeente sint maarten Ingeschreven, gedurende de maand Januari 1915. Geboren: JVIaartie, dochter van Jacob Rus en Jantje Visser. Catharina sigbertha, dochter van Jan Limmen en va® Iminétje Djoffer, Johannes, zoon van Jacobus Petrus Mak en van Befje Stoop. Trijntje, dochter vaa Jacob Prosper en van Trijntje Rus. OndertrouwdJohanms Bruin, oud 37 jaren te Zijp< en Catharina Elisabeth Visser, oud 23 jaren te Sin Maarten. Cornelis Mooij oud 24 jaren te Bergen ee Neeltje Siibrands, oud 24 jaren te Sint Maarten. GehuwdGeene. Overleden: Willem Pastoor, oud 71 jaren, wedn van Maartje Vlam. gemeente broek op langendijk. Ingesohrevon van 131 Januari 1915. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Goboren: Wilhelmina, dochter van A. Bakker en J. Hein Pieter, zoon van C. Bak cn C. E. Tromp. Dirkje, dochter van D. Bruin en A. de Groot. Mau- rits, zoon van KI. Goet en G. Kansen. Rcijer, zoon van M. Kool en M. Visser. Antje, doohter van H. ae Graaf en A. Wagenaar. Krijn, zoon van Kr. Bak en L. J. Kommer. Overleden: Abr, Schoon, 41 jaar, eohtgenoot van Grietjo Beets. Jan Wagonaar, 60 jaar, echtgenoot van Aaltje Kostelijk. Neeltje Koedijk, 53 jaar, echt- genooto van Pieter Ploeger. gemeente nieuwe niedorp. Ingeschreven van 131 Januari 1915. Ondertrouwd: Melchior Arnoldus Wit, alhier en Aafje Kuin te Winkel. Willem Kluft, alhier en Anna Spaans te Anna Paulowna. Getrouwd: M. A Wit en A. Kuin. Geboren: Geene. Overleden: Trijntje Wiers, weduwe van Jan Wijn, eerder van Jan Butter, oud 78 jaar. Levenlooze zoon van Jacob Nap en Trijntje Alida Arts. gemeente oude niedorp. Ingeschreven van 131 Januari 1915. Geboren: Simon Johannes, zoon van Willem Ligt- hart en Anna Winder. Overleden: Agnes Cornelia Bruin, oud 19 jaar, overleden te Alkmaar. Geertje de Wolf, echtge- noote van Jacob Blokker, oud 66 jaar. Jan Zutt, echtgenoot van Neeltje Dubbeld, oud 74 jaar. Jacob Zomerdijk, echtgenoot van Pietertje op de Kelder, oud 69 jaar. Wilhelmina Groen, echtgenoote van Cornelis Baaij, oud 81 jaar. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. gemeente noordschrawoude. Ingeschreven van 131 Januari 1915. Geboren: Cornelia, dochter van Johannes Bijvoet en Elisabeth Molenaar. Dirkje, dochter van Johan nes Bijvoet en Elisabeth Molenaar. Petrus Bartho- lomeus, zoon van Willem Bakker en Margaretba Zuidam. Pieter Dirk, zoon van Klaas Schouten en Grietje Bruin. Ondertrouwd en getrouwd: Geene. Overleden:1 Gerrit Schuitemaker, echtgenoot van Trijntje Leegwater, oud 67 jaar. Maartje Twisker, weduwe van Klaas Schouten, oud 69 jaar. Pieter Sohollee, 0"d 51 jaar. Trijntje Vlug, weduwe van Klaas Noordwest, oud 51 jaar. gemeente winkel. Ingeschreven van 131 Januari 1915. Geboren: Dirk, zoon van Reijer Keijzer en Trijn tje Wit. Arie Dirk, zoon van Johannes de Veer en Antje Schenk. Geertje, dochter van Gerrit van Wieringen en Antje Amels. Neeltje, dochter van Jan Wit en Klazina Broers. Gehuwd: Frans Smit, 22 jaar en Trijntje Groot, 22 jaar. Overleden: Albert Sloos, 80 jaar, echtgenoot van Trijntje Zutphen. Antje Slooves, 71 jaar, echtge noote van Jacob Homan. Jan Kaaij, 78 jaar, weduw naar van Simetje Boor. In Frankrijk. De meeste aandacht trekt op het oogenblik del waarschuwing der Duitsche regeering, waar zijl schrijft met alle ten dienste staande middelen hefcf vervoer van troepen oto. uit Engeland naar Fran krijk te zullen beletten. Wat zal er gëbouren? Wijst dit op iets bijzonders? Is het vrees aanjagen? Zal dit alleen een hernieuwde actio van Duitsche duik- booten zijn? We weten het niet. Spoedig genoeg zullen we misschien hooren wat deze Duitsohe ac tie zal zijn. Van het oorlcgstorreln geen nieuws en de Duit schers zijn in dit opzicht al zeer weinig mededeel zaam. De Duitschers hebben nu weer bet offensief, maar cok zij schieten niet op. Zouden de bondgc- nooten nu wachten tot het heele nieuwe Engelsche loger aangekomen is. Hebben de Duitsehors soms ook versterkingen onderweg? 't Zijn tal van vra gen. In de streek van La Bassoe en Bethuno wordt nog maar steeds krachtig gestreden. Aanvullen aan weerszijden, zonder veel resultaat. Ook van andere zijden komt geen onkel belangrijk bericht. Van het Oosten, waar tegenover elkaar staan, meldt hetW eonsohe bericht groote bedrijvigheid in de Karpathen. Ook de Rus sen spreken daarvan en voegen er aan toe, dat de gevechten daar voor hen zich in gunstigen zin ont wikkelen. Ook bier de berichten over wederkeerig afgeslagen aanvallen. Het blijft hetzelfde liedje, met geen enkele variatie. Plaatselijk Nieuws. politie. Verloren eénj 'zilveren rozenkrans. Inlichtingen ter Secretarie. gemeente schagen. Geboren: Sophia Lamierta, dochter van Willem Wit en van Grietje Mink. marktoverzicht. De varkens maakten heden ©en .hoogste prijs-record. Er werd verkocht tegen 391/a cent. Dit is de hoogste prijs die tijdens het bestaam van onze vol markt werd besteed. Londensche biggen kosten 28 a 29 cent. Ook eon ongekende prijs voor varkens van 150 tot 190 pond. Natuurlijk was de handel vlug. Vette koeien waren iets hooger dan verleden week. Er was veel goede kwaliteit aangevoerd, hetgeen wel blijkt uit de prijzen die werden besteed. Verscheidene geldekoeien f 3Ö0, een zeslal zelfs boven f 350. Wij noteerden den hóogsten prijs voor den heer Baren- dregt te Winkel met f 380. Kaifkorien waron trekkend, nucntere kalveren hoog. De handel in vette schapen is afgeloopen. O verhouders waren -trekkend duur. Be steed werd f 31.50. nuts-zangschool. Voor de Nuts-Zangschool alhier hebben zich 70 leerlingen aangegeven. pro domo. Zaterdag 13 Februari zal in bet Noordhollandsch Koffiehuis alhier door de Kon. Ver. Het. Nederl. Tooneel, een uitvoering worden gegeven van hot bekende stuk Pro Domo van Jhr. Van Riemsdijk. De beer Louis Bouwmeester vervult hierin de hoofdrol. Bekendmakingen. De Burgemeester der gemeente Schagen brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Heer Commissa ris der Koningin in deze provincie de gemeente zal bezoeken op Maandag 8 Februari a.s., en aan de ingezetenen, die zulks verlangen, ten raadhuize au diëntie zal verleenen. Zij die ter audiëntie wenschen te gaan, worden uitgenoodigd, daarvan ter Secretarie kennis te ge ven vóór x iZaterdagnamiddag 4 uur. Schagen, 3 Februari 1915. De Burgemeester voornoemd, J. Pi W. VAN DOORN.

Schager Courant | 1915 | | pagina 2