De Oorlog. Oostenrijkers-Dnltschers en Rossen. EEN NOODÏ-OTTIO SCHOT. Op de spoorwegbrug to iNijmegen was Donderdag middag een soldaat van de genie, die bij do milic taire brugwaoht is aangesteld, bezig rnet het schoon maken \on eon revolver, toen plotseling een schot afging. De kogel trof den soldaat in de borst; hij was op slag dood. oe nijverheid. Men schrijft uit DoetJnchem aan het N. v. d. D.: Van do N. V, Houthandel voorheen G. J. Hors- ting. alhier, zijn twee der drie directeuren sinds de mobilisatie onder de wapenen, bolden als gowoon milicien. Naar aanleiding van de ministeriëelo beschikking, dal, aan do belangen dor industrie zooveel moge lijk moest worden tegemoet gekomen, had een de zer directeuren overplaatsing naar hier gevraagd, doch op dit roquest werd afwijzend bosohikt. De directie ontsloeg nu met ingang van 20 Februari tij delijk 2b van haar omstreeks 40 werknemers, met de hijvoeging, dat ze weer aangenomen zullen wor- d;n, zoodra do directie daartoo in staat wordt ge- etaid. Blecfttg het hoogst noodigo personeel voor het Uitvoeren der bestellingen is in dien%t gehouden. ZELFS DE KINDEREN. De Times verneemt uit Bern, dat onder Duitsche schoolkinderen vliegende blaadjes worden verspreid, waarin zij opgewekt worden, het boosaardige plan van Engeland om Duitschland uit to hongeren, te helpen verijdelen. Drie diDgen worden hun op het hart gedrukt: ïo. Hun ouders to vragen, niet anders dan oor- logshrood te koopen. 2o. Geen wittebrood te eten, omdat „wij vermoe delijk bloem te kort zullen komen." 3o. Zoo min mogelijk gebak te eten, zoolang de oorlog duurt; en in het algemeen geen voedsel to verspillen of meer te eten dan men noodig heeft. HEERHL'GOWAARD. Door de afdeeling der Holl. Maatschappij van Landbouw alhier werd aan het bestuur opgedragen zich in verbinding te stellen met het bestuur der afdeeling van den Boerenbond, teneinde door samen werking te komen tot het vormen eener commissie van waakzaamheid met betrekking tot het mond en klauwzeer. De afdeeling telt 64 loden, derekening elo'it met een batig saldo van f 54.67%, de ont vangsten bedroegen f 234.il, de uitgaven f 179.43%. Op de eerstkomende vergadering zal door den hr. Peereboom, lid der afdeeling, een inleiding worden gehouden. DM DUITSCHE VERKLARING. De hoefijzer-correspondent van het Hdbld. verneemt dat onze regcoring haar houding in zake de Duitsche quaestie (liet bekende dreigement tegen de Engels ché- en neutrale koopvaardij) nog niet definitief heeft vast gesteld. Zij' ziet itnj de Duitsche memorie nog to voet punten, waaromtrent opheldering dient te worden ge vraagd, met name de beweging over de Engelsche order tot misbruik van de neutrale vlag en do voorstelling, die van onze uitvoerverboden wordt gegeven, om nu reeds een bepaalde houding te kunnen vaststellen. Een toonaangevend Engels ch reeder zegt dat de Duitsche bedreigingen de Engelsche scheepvaart vol strekt niet zullen verlammen. (Jok uit Rotterdam komen berichten, die er op wijzen dat men ook daar niet zoo veel gevaar voor de neutrale scheepvaart ziet. GEMEENTE SINT PANCRAS. Ingeschreven van 131 Januari 1915. Geboren: Heiltje, dochter van Jacob Kroonenburg en Keeltje Duif. Klaas, zoon van Klaas Madderom en Trijntje Strooker. Gehuwd; Geene. O or ledenPetronella Maria den Engelse, 49 Jaar, ©bhtesr.oote vau Klaas Schut. Levenloos "kind van Jan Gootjes en Welnu* Blot. gemeente weeringen. Ingeschreven gedurende de maand Januari 1015. Geboren: Ehsubeth, d. v. Cornelis Sprenkeling cn Elisabeth Mulder. Dina Gecrtruida, d. v. Martinus de Haan en Trijntje Luijt. Pietje, d". v. Fok Pruimebooira en Geertje Tlais. Maria Anna, d. v. Jan Halfwceg en Guur Ito Lont. OndertrouwdCoraolïa de Haan Lz. en Cornelia Géihuwdi Jam Loft J.Gz. en Neeltje Visser. OverledenPieter Wiegman, oud 80 J., echtgen. v. Aotjo Dirks .Jacob "Mostert, oud 3j.,z. V. Cornelis Mostert en Geertje Keijzer. Cornelis Boersen oud 72 jaar wedn. van Aagje Bommor. Geertje Bakker, oud 93 jaar, wed. van Cornelis Koster. Jan BruuL, oud 72 jaar, wedn. van Trijntje ten Bokkel. Predikbeurten. ZONDAG 7 FEBRUARI. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE te: Valkoog, voorm. 9.30 uur, Ds. Tinholt. Kolborn. Goen dienst. V E R B E T E ITD~E OPGAVE. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Burgervlotbrug, voorm. 9.45 uur,, Ds. Huizinga m niet te Ouaesluis. Plaatselijk Nieuws. KANTONGERECHT TE SCHAGEN. C. J. J. C., Anna Paulowna, Mot. R., f 2 of 14 d. tuchtschool. P. v. E., N". Niedorp, id., f 10 of 10 d. 'X. R., Opmeer, Pohv., f 10 of 5 d. J. S., Helder, Mot. R., f 2 of 2' d. T. L, J., Callantsoog, Leerpl.wet, t 4 of 3 d. P. K., Zuidschairwoude, Mot. R., f 2 of 2 d. R. K., Zijpe, Jachtw., 2 mi f 8 of 2 ra. 4 d., verljcurdverkiarmg van .geweer en patronen. M. J., Callantsoog, Rijks rivi erenreglement, f 8 of 5 d. A. H., Zype, Jachtwet, vrijgesproken. C. L., id., Id., 7 dL hecht. A'. H., id., id.. ftd. MI. DL Amsterdam, Pohv., f 5 of 5 d. J. M., Zij pc, 453 S, f 3 of 3 d. E. v. d. H., Oudkarspel. Leerpl.wet, f 3 of 3 d. A. G., Callantsoog, ■121 S., f 10 of 3 d. W. L., Spanbroek, Mot. R., f 2 of 2 d. A. A, d. W.. 't Zand, Jachtwet, I 10.pl. t 20 of 2 m. 4 d. A. R., Callantsoog, S. M., id., S. W., ld.. G. Harenkarspel, Mot. R., f 2 of 2 d. A. A. d. W., 't Zand, 453 S.. f 10 j>I. f 15 of 2 m. 3 d. J. P., z. b. w.pl., id., 3 d. hecht D. G., Buïgcrbrug, Mot. R., I 2 of 14 d. tuchtschool. P. d. L., Winkel 426 5., t 6 of 3 d. L. v. S., id., PoLv. f 5 of 3 4 L. K, Petton, Jachtwet, f 15 of 8 d. J. J. d. G., Barsingcr- horn, 427b Sv'., f 5 of 5 d. P. S., Oudesluis, 453 S., t 10 of 3 d G. KL id., ld., f 15 of 3 d. P. B., ZukL schanvoude, Mot. R., f 2 of 2 d. W. C. G.. Schagen. Pol.v. f 1 of ld. W. K., Wierlngerwaard, 453 S.. t 15 of 3 d. P. K., Schagen. id., 14 d. h. J. S. Szn., Zijpe, Mot. R., f 2 of 2 d. A. C. G., Anna Paulowna 460 S., f 5 óf 3 d. J. S., Zijpe, Jachtwet, 2 in. f 10 of 2 m. 4 d. C. L., Zijpe, ld., f 10 of '4 d. J. R., Anna Paulowna. id., f 6 of 4 d. C. IC., F. V., Anna Paulowna 424 S., f5 of 3 d. E. J. F., Schageu, id., t '5 of 5 d. W. H. R., Schagen, f 3 of 3 d. C. 'B., Belkmerweg, 453 S., f 5 of 3 d. w. V., Petten, Jachtw., t 12 of 4.d. L. Z., Schagen, Mot. R f2 of 24 C. W. G., Burgerbrug, Jachtw. en 435 S., lot 7 d. hecht, 2o. f 15 of lö d. TWEEDE COöP VEREENIGING. De Tweede Coöperatieve Vereeniging tot Aankoop van Veevoeder enz. te Schagen, kocht neden ten behoeve van hare leden een party murwe lijnkoeken, te leveren laatste week Februarieerste week Maart, tegen den prijs van f 16.56 per 100 "K.G. Garantie29 pet. 'eiwit, II pet. vet, vocht en zuiverheid volgens A. H. V. volgens dé m dit nummer voorkomende advertentie kunnen nieuwe leden reeds van deze levering betrekkén. DR. BOS. Het Bestuur der Vrijzinnig-Democratische Kicsver- ecniging alhier, zal trachten binnen korten tijd een groote openbare vergadering to organisceren, en niervoor Dr. Bos als spreker te krijgen. Om dit doel te bereiken; zal in overleg worden ge treden met vele Kiesvereenigingen in dezen omtrek. MET PENSIOEN. De heer C. Schut, brievenbesteller alhier, heeft tegen 1 October a.s. pensioen aangevraagd. De heer Schut heeft 36 dienstjaren bij de posterijen. ONGEVALLENWET. Tot secretaris van de plaatselijke commissie, art. 86 der Ongevallenwet is herbenoemd, de heer D. Rog ges-een Lz. alhier. MOND- EN KLAUWZEER. In eene verleden Donderdag op initiatief van het bestuur van do Afdeeling Schagen en Omstreken der Bollandsche Maatschappij van Landbouw gehou den vergadering van de besturen der afdeelingen Behagen, en Tuitjehorn van den Noordhollandschen Boerenbond, van de Veefondsen te St. Maarten, Ha renkarspel en Barsingerhorn, is besloten in de ver schillende gemeenten tot den Kring der Afdeeling Schagen cn Omstreken behoorende, Commissiön van waakzaamheid op te richten, bestaande uit veehou ders cn daartoe de veehouders in iedere gemeente to ramen te roepen om de leden van die commissiën te verkiezen. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Johanna Wilhelmina Gijsberhta, dochter van Josepli Theodorus Kroone en van Johanna Ma ria Wielard. Gehuwd: Jan van Ham, oud 23 jaar, en Neeltje Kater, oud 25 jaar. Burgerlijke Stand. GEMEENTE OUDKARSPEL. Jngeschrevcn gedurende de maand Januari 1915. Geboren: Pionicus Dominïcus, zoon van Jan Mink en Margaretha Marie Kossen. Jan Pieter, zoon van Jan Schrieken en Trijntje Dirkinaat. Adriaatje Gcrarda, dochter van Gerard Dudok en Neefje Els wijk. Gehuwd: Geene. OverledenGeene. Marktberichten. ALKMAAR, 5 Februari. Fobriekskeas. Kleine f -18, kleine boerenkaas f 42, commissie boerenkaas f 40.50, middelbare boerenkaas f 88.50. Handel kleine goed. Aangevoerd 123 stapels, we gende 70780 K.G. Graanmarkt. Aangevoerd 358 H.L. Tarwe f 12 a 15. gerst chcv. f 9.75 a 10.50. haver f 6.50 a 8, bruine boonen f 12 a 13, citroenboonen f 18, paardebooneti t 12.50 a 13, witte boonen f 16, groene erwten f 12 a 19. vale erwten f 24. BROEK OP LANGEND IJK, 5 Februari. Roode kool f 2.40 a f 11.40, gele kool f 2.40 a 13.90 gld., witte kool f 2 a f 8 per 100. Uien f 5.90 a f 6.30 per haal. \V ARMENHUIZEN, 5 Februari. Aangevoerd: 3400 stuks roode kool f 3.60 a f 11.00, 900 stuks gele kool f 3.00 a f 9.70 per 100; il baal uien f 0.80 a f 4.50 per baal; 11 zak witte kool f 1.30 per zak; 147 zak roodo kool f 2.03 a f 2.90 per zak. NOO1IDSCHARWOUDE, 5 Februari. Roode kool f 17 a f 19, 2de soort f .15 a f 16, klei nen f 3 a f 14, gele kool f 15 a f 18, 2de soort f 12 a f 14, kleinen f 4 a f 11.50, Deensche witte f 17 a f 19.25, 2de soort f 15 a f 16.75, kleinen f 3.50 a f 14.25 per 100. Grove uien f 5.70 a f 6 per 50 Kilogram. ALKMAAR, 6 Februari. 81 Paarden f 60 a f 475, 20 koeien f 180 a f 240, 10 schapen f 12 a f 30, 120 nuchtere kalveren f8 a f 20, 26 magere varkens f 18 a f 34, 88 biggen f 8 a f 16, kipeieren 5% a 6 cent per stuk. Boter 82% a 95 cent per KG. midden, maar er blijkt toch duidelijk genoeg uit, hoe moorddadig de gevechten zijn. Uit Weenen komt het bericht, dat het Russische offensief in de Karpathen geen succes heeft en dat de Oostenrijkers do vijanden hebben teruggeworpen. Do Oostenrijkers zijn in het dal van Moldawa door gedrongen. Zij hebben Izwoz en Brcdza bezet. De Russen spreker zelfs van een terugtrekken in de r.nst'cn dor LeekJdon in, zoo heet hot, van te voren Lhs-v gemaakte stellingen. ïit dé O&szokpas gingen de Russen daarentegen vooruit en maakten daar 2000 gevangonen en 10 snelvuurkanonnén buit. We zien het do oorlogskans is verschillend. Dan hier, dan daar eens oen voordeel of omgekeerd. De Turken. Een belangrijk gevechtsbericht komt uit Egypte. Een Turksche of Arabische afdeeling, die volgens Reuter-berichten uit Knïro op ongeveer 12.000 man mag worden geschat, deed op drie punten een aan val op het kanaal; bij El Kantara, Toesoem en Is- maïla. Do hoofdaanval was op Toesoem gericht, dat tiisschen hot grooto bittermeer en het meer Timsah gelëgen is. IsmaHa ligt benoorden het meer Tim sah, en El Kantara nog noordelijker aan den zui delijken uitlooper van het Manzala-meer. Woensdagmorgen bij het aanbreken van den dag begonnen de Turken den aanval op Toesoem en het Serapeum; den geheelen morgen werd met een artülerjegevecht doorgebracht, doch toen de Egyp- tisohe infanterie van het Serapeum oprukte, trok ken de Turken terug, met achterlating van 'n groot aantal dooden. Bij Ismaïla hadden zich twee bataljons ingegra ven, 800 yards van de Engelsche posities. Hier werd de aanval niet eens ondernomen. Bij El Kantara deden de Turken wel een aanval, doch zij werden spoedig teruggeslagen. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen verricht iïi den morgen van den 6 Februari 1915, medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut te Do Bilt, Hoogste barometerstand 778.8 te Bodo, laagste ba rometerstand 755.2 te Vlissingen. Verwachting tot den avond van 7 Februari. Matige tot krachtige O. tot Z.O. wind, zwaar- tot halfbewolkt, weinig of geen neerslag, des nacht# eenige vorst. Zelfde temperatuur overdag. In Frankrijk. Het Duitsche legerbericht spreekt van een succesje bij "Massiges in het N.W. van St. Ménehould, Daar hebben do Duitschers in stormloop de drio achter elkaar liggende loopgraven dei- Franschen genomen. Xlet Fran- sche legerbericht maakt hier peen melding van. Vorder geen nieuws. Daaruit moot niet worden ge concludeerd, dat er niet gevochten wordt. Op, ver schillende dcelen Van tot (rcuzenfront wordt steeds hardnekkig gevochten, maar wijziging komt er malar steeds niet. Een half jaar lang $taan de reuzenlegers te genover elkaar, duizenden bij duizenden sneuvelen en nog geen verandering. Maar de geallieerden hopen, dat nu weldra do vernietigende, beslissende slag zal worden geleverd. De „Times'" zegtj „De geallieerden treden jnu in de tweede periode van den oorlog met de wetenschap dat hun kracht en hun hulpmiddelen voortdurend toenemen. Frankrijk is ongeschokt en ongebroken. Ruslands hulpmiddelen zijn onuitputtelijk. En .Engeland maakt slaglegers ge reed, die uit de bloem der jongelingschap.bestaan. „Duitschland moge sterk en vastberaden zijn, de geallieerden worden onvergelijkelijk sterker en rijn vast besloten den strijd tot "het einde voort te zetten''. Mooi gezegd, of 't zoo zal komen? 't Blijft nog pen open vraag. Meer roering is er aan de andere rijde van het oor log ooneel, waar strijden. Aan de Weichsel wordt do strijd; zoover als do weersgesteldheid dat toelaat, met kracht voortgezet. Mogen we de berichten gelooven, dan treden de Duit schers zeer stoutmoedig op. Met groote troepenmassa's m gesloten gelederen gaat het bij de Duitschers voor waarts om zoodoende door de Russische linies heen te breken. De Russen melden dat ze deze aanvallen af sloegen niet alleen, maar twee stellingen der Duitschers m bezit namen. Uit Petersburg wordt gemeld Duitsche gevangenen, die bij Borzymof (ten zuiden van Saclia) en Voliach Tdlowska (ten zuiden van Borzymow) in handen Van de Russen rijn gevallen, geven een teekenachtige beschrijving van de ge vechten in die streek. Zeven divisies, door de Duit schers de „doodsdivisies" genoemd, omdat rij èr zich van bewust waren ten doode te rijn opgeschreven, wierpen zich in een opeengeperste ma^sa op de Rus sen. Er werd een dntstellende slachting aangericht onder die dichte gelederen. De Russen dóden ver volgens een tegenaanval, waarbij rij" een van de schitterendste charges uitvoerden die in de krijgsge schiedenis bekend rijn. Heelc vijandelijke compagnieën werden in de loopgraven aan de bajonet geregen. Deze gevechten herinneren aan den slag aan de "Borodino uit den veldtocht van 1812. De vijand poogde de Rus sische loopgraven met een stortvloed van granaten en granaatkartetsen schoon te vegen. Hij had daar wei 600 kanonnen in stelling gebracht. De Russen moesten zich duchtig ingraven. Maar toen zij aan de beurt kwamen, was hun aanval onweerstaanbaar. Er is nog geen bericht omtrent de aan weerszijden geleden verliezen. De Duitschers hadden gardetroepen "van Lovfcz aan gevoerd. die order hadden door Tle Russische linies heen te breken, het kostte wat het wilde. Daar de Duit schers zeven weken achtereen zonder gevolg het front BorzymofGumin hadden bestookt, zijn de Russische militaire deskundigen geneigd dezen op zelfmoord lij- kenden aanval als een wanhoopsdaad te beschouwen. In hoeverre dit bericht waar is, laten wo in 't Verschillende Oorlogsberichten. BROODNOOD TE ANTWERPEN. Uit Antwerpen wordt aan de Tel. gemeld: liet lijkt er wel naar, of ook de Belgische bevol king haar aandeel moet krijgen in den broodnood van Duitschland. Op dit oogenblik betaalt men te Antwerpen voor een gewoon wit brood reeds vijftig centiemen en voor een bruin, van zeer ge ringe kwaliteit, twintig centen. En dan wordt or aangekondigd, dat „over een paar weken geen brood meer zal worden gebakken van tarwe, maar dat er hoofdzakelijk maï.sbloem zal worden ge bruikt. Het rundvleesch is echter nog niet in prijs gestegen; maar voor het varkensvleesch worden hier cn daar al hoogere prijzen gevraagd. Het zal in Nederland wel algemeen bekend zijn, dal de Duitschers voor een spoorreis van Antwerpen naar Ësschen of omgekeerd, niet minder dan 3.30 frank doen betalen, maar velen zullen niet weten, dat deze prijs ook geldt voor de kinderen, zülfs voor de zuige lingen. In den trein, waarmee ik naar Nederland ging, eer gisteren, was een Waalsche vrouw waarschijnlijk de echtgenoote van een geïnterneerden soldaat met drie kleine kinderen. .'Vis ze te Esschen uitstapte, bleek het, dat ze voor haar jongste, een wurm van zeker nog geen drie maanden oud, geen kaartje genomen had te Antwerpen. De Duitsche soldaat, die do controle deed, zei, dat zijn plicht hem niet toeliet, de vrouw verder te laten reizen, zonder dat ze ook voor dezen „gesmokkclden" reiziger betaald liad. en liet zich noch door de smeekingen, noch dóór het gejammer van de ongelukkige vermurwen, die niet mZèr dan nog $en paar frank op zak had. Toen deed een iemand een collectie onder de geluigén van dit hartverscheurend tooneel en haalde zonder moeite het yeretschto geld op... en zelfs mqg wel wat méér. OP ZEE. Uit BERLIJN, 4 Febr. Officieel. Do „Relchsanzoiger" bevat in het officicele deel 'dö volgende bekendmar king j „De wateren om Groot-Britannlë en Ierland, met inbegrip van het gcheele Engelsche Kanaal, worden fiierbii tot oorlogsgebied verklaard. Van 18 Februari at zal ieder in alt oorlogsgebied aangetroffen vijande lijk koopvaardijschip worden vernield, zonder dat het steeds jnogelijk zal rijn daarbij de voor bemanning en passagiers dreigende gevaren af te wenden. „Ook neutrale schepen ioopen in dit. oorlogsgebied- ges-aar, daar, wegens de door de BrUschc regoering op 31 Januari bevolen misbruiken der neutrale vlag en de wisselvalligheden van don zec-ooiioö niet steeds kan worden vermeden, dat de op vijandelijke schepen be rekende aanvallen ook neutrale schepen treffen. „Dö scheepvaart noordelijk om do ShetUandseilundcn, m het oostelijk deel der Noordzee, cn in. ecu strook \van minstens 30 zeemijlen breed langs de Ncdcrland- schie kust is niet: gevaarlijk." Berlijn, 4 Februari 1915. Do cltef v. "d. marinestaf (get.) Von Pohl. DE BEMANNING VAN DE „EMDEN" Het bericht is ontvangen dal hel sehip „Ayesha". de schoener waarop een aantal manschappen van de „Ëm- den" bij de Kokoscilandcn in zee zijn gegaan, onder bevel van den kapitein-luitenant Von Mucko, met dit landingskorps nabij Hodeida, aan de Zuidkust van Arabië, is aangekomen; de Duitschers werden door de Turken met geestdrift ontvangen. Na de reis door straat Perira, die plaats had onbe merkt door de Engelsche en Fransche bewakingstroepen, heeft de bemanning de landing volbracht in het gezicht van een Franscji oorlogsschip. FFN LIJK VAN EEN DUITSCH VLIEGER GEVON DEN. Uit LONDEN, 5 Februari. De „Daily Tel.' meldt. dat in d en mond van ide Theeimis het lijk "van een Duitsch vlieger in officiers-uniform) is gevonden. Een granaatkar- kogel werd in een long aangetroffen. Vermoedelijk is dit lijk van den aviateur, die met Kerstmis een raidi naar Sheerness deed. MARKTFONDS. Het hoogst aantal verzekerde runderen in ons miarkt- tonds ter- verzekering van afgekeurd slachtvee in 1914, kwam op naam van. den heer O. Schermer te Hoogwoud met 178 stuks, daarop volgde de heer J. de Veer alhier met 156, en vervolgens de heeren L. Koster te Hoorn en J. Bruin te Zijpe, elk met 119 stuks. HET BELGISCHE LEGER. De Belgische regeering zet haar pogingen om het leger van koning AJbert te versterken, krachtig voort. Alle ongehuwde weerbare mannen tusschen de 18 en 30 jaar zullen onder de wapens worden geroepen. Bekende Belgische politici stellen in de kringen van de Belgische vluchtelingen in Engeland alles in het werk om de mannen op te wekken zich voor den dienst aan te melden. De leider van de Belgisch'© socialistische partij Van- dervelde heeft dezor dagen ïn Queen's Hall 1e Londen een redevoering gehouden, waarin hij in krachtige be woordingen het gedrag van de Belgen tussclxen 18 en 30 jaar, die aarzelen om; in het leger te gaan, he kelde. Indien dit schandaal mocht Voortduren, zetde Van- dervelde, dan zou men zijn toevlucht moeten nem.n tot geweld en do weerspannigen eenvoudig oppakken om ze naar het leger te brengen, dat leger, dat ik steeds meer bewonder. To Luik een gouden bladzijde in zijn geschiedboek to Antwerpen, vanwaar de terugtocht zulk een uitnemend 'verloop had, aan de Vser waar het Belgische leger een bcwonderens- waardigen heldenmoed heeft tentoon gespreid door ge heel alleen gedurende tien dagen die barrière vast te houden, terwijl het in opdracht had dit slechts 48 uur te doen overal heeft het rijn plicht gedaan. Het Belgische leger weet, dat het ten slotte zal zegevieren. De loopgravenoorlog is slechts een voorloópige vórm: de andere oorlog zal komen. Iemand, op wiens schou ders een groote verantwoordelijkheid mist, zeide onlangs „Mijn vertrouwen; is volkomen. Wanneer bet oogenblik is aangebroken om door te breken, zullen wij door breken, Wij moeten overwinnen1 en wij zullen over winnen". DE TOESTAND IN SERVIë. Uit SOFIA, 5 Febr. Volgens vertrouwbare berich ten, door een reiziger uit Servië medegebracht, telt hot Servische leger nu reeds 18000 Russen, de sterk gedunde kaders rijn door jonge manschappen aangevuld. Het gcheele leger wordt op een sterkte van 220.000 man geschat. Lr ïieerscht groote radeloosheid wegens go- brok aan materiaal voor ziekenverpleging. De vlek- fyphus eisch' liter dagelijks honderden slachtoffers, KEIZFJRT IJK VOORBEELD VAN ZUINIGHEID. Uil Berlijn. 5 Februari. De bladen vertellen bij zonderheden over de zuinigheid in de keizerlijke keuken. De keizerin looft in het kasteel Monbyou zoor teruggetrokken. Bij het ontbijt wordt slechts thee en een ei gebruikt, 's middags soep on twoe gerechten, mot aardappelen in de schil. Als de kei zer aanwezig is, is de tafel nog eenvoudiger. Hij eot alleen vleesch in de soep en oorlogsbrood met aardappelmeel bereid. ENGELSCHE DUIKBOÜTEN. Er is reeds gemeld, dat er ih Canada 20 duikboo- ten voor Engeland zullen gebouwd worden. Volgens een bericht van de Associated Press zal dat ge schieden op de nieuwe werf, die Viokers, de be kende Engelsche schoepsbouwers, die o. a. de dread- noughl hebben gebouwd, to Montreal hebben ge opend. Zij hebben daar o. a. een reusachtige loods gezet, waarin tegelijk twee groote kruisers en tien duikbooten kunnen worden gebouwd. Ook bij stren ge koude kan het werk dus doorgaan. De stalen platen voor de duikbooten zullen deels uit Engeland, deels uit Amerika komen. OVER EEN ANDEREN BOEG. De Spaansche schatgraver heeft zijn bedrijf op nieuwen leest geschoeid. Hij doet zich nu voor als een Belg, die na den dood van zijn meester bij hot beleg van Luik, naar Spanje is gevlucht met twin tig duizend pond aan' Engolscli bankpapier. Do oor log verhindert hem die in goud om te zetten, maar ze zijn voor een prijsje te koop. Wie hem dit prijsje stuurt is natuurlijk zijn geld kwijt. De Engelsche pers waarschuwt allen die een brief van den op lichter ontvangen. EEN DUITSCHE HULPKRUJSER IN DEN GROND GEBOORD. Uti Buenos Ayres, 3 Februari. De bladen berich ten, dnt de kruiser Australia een Duitsehcn hulp- kruiser, een stoomschip van de Woermann-lijn, ter hoogte van de kust van Patagonië in den grond go- boord heeft. VAN ALLES NIET VEEL. Do socialistische Vorwörts zegt, dat do kennis neming van de burgerlijke pers in Duitschland se dert oenigen tijd voor den opmerkzamon lezer niet van humor is ontbloot. Op de eerste bladzijde vindt men pathetische vermaningen om spaarzaam te zijn met het brood en in de plaats daarvan andere voe dingsmiddelen, vleesch en aurdappelen, te nuttigen. Op dö tweede bladzijde wordt mên onderhouden over de noodzakelijkheid om vee te slachten, met het oog op den veestapel niet al te voel vleesch to nuttigen, „vleoschlooze dagen" te houden en liever andero voedingsstoffen te gebruiken. En een paar kolommen verder stuit men op de verzekering dat ook de aardappelvoorraad niet zeer rijk is, on dat men ook daarmee spaarzaam moet omgaan. M. a. w. men kan zich zat eten waaraan men wil, men zal steeds zondigen tegen het vaderland. Do Vorwërts wijst er dan op dat alle drie de ar tikelen: brood, vleesch en aardappelen in niet al te ruimen voorraad voorhanden zijn, zoodat het geen zin heeft het gebruik van het eene in plaats vau het andere te verlangen. Het blad bepleit dan verdor een broodzegelstelsol, vaststelling van maxi mumprijzen voor vleesch en handhaving van de maximumprijzen voor aardappelen op een schappe lijk peil. GRAAF WITTE AAN HET WOORD? Uit BERLIJN, 4 Februari. Omtrent den oorlogstoe stand te Petersburg is, een boek verschenen, geschre ven. door iemand onder den schuilnaam Marskoj, ge titeld „Rusland's militaire macht". Men, neemt aan, dat het op inspiratie on onder medewerking van den oud-minister van Financiën, graaf Witte is samenge steld. Het' boek begint met een onderhoud met Witte, die 25egt, dat Rusland slechts door don yrede sterker had kunnen worden. Zijn militarisme had ongetwij feld tot een Europeesche ramp moeten leidendaarom had Witte er steeds naar gestreefd, Rusland, Frankrijk en Duitschland in een bond te véreenigen, voor welk pion hij koteer Wilhelm reeds zou heboen gewonnen. Wanneer do oorlog later was gekomen, was deze voor Rusland voordecligcr geweest. Het doel moet de Bos- parus rijn, welke voor Engeland en Frankrijk juet lict- zelfdo belang heeft. Thans zou misschien slecht» JSngo- land voordooi kunnen behalen. Witte twijfelt er evenwel aan, of deze oorlog ooit tót een beslissend einde zal leiden. DL DUITSCHE VERLIEZEN. De Loaiidensohe correspondent der Tol. schrijft Volgons eon bericht uit Kopenhagen aan de „Times' bevatten de vijf laatst gepubliceerde Pruisische ver- iieslijston do namen van 23.158 dooden. gewonden cn vermisten. Volgens do tot dusver gepubliceerde 137 lijsten, bedragen cle Pruisische verliezen 926.547 man. Daar rijn nog bij te voegen 144 Beiersche, 100 Saksi sche, 104 Wurttembergsche en 15 marinelijstcn. De laatste verlieslijst van de vloot bevat de namen van 1572 man. Kan dat betrekking hebben op het jóngste zeegevecht? MINISTER CHURCHILL EN DUITSCHLAND. De Britsche minister van Marine, Churchill, heeft een gesprek gehad met een correspondent van den Matin. Het liep natuurlijk over het duikbootengevaar, Churchill vond dat Engeland voorzichtig moest to werk gaan, zijn schepen kropen niet weg in havens maar voeren vrij uit over alle zeeën. Een enkele Duitsche duikboot, die van uit haar basis 1e voorschijn sclüet en een doelwit vindt in Britsche schepen, die vrij' op de zee rondvaren, doel tneer kwaad dan tien Britsche, die immers toah geen Duitsche oor logsschepen kan vinden om] haar krachten 'op te be- n. Ischland zooi langs geheime kanalen nog we] een deel kunnen krijgen valn de groote voorraden, die het noodig heeft, maar ten langen leste zou het toch uit geput raken. Duitschland, zoo verklaarde Churchill nog, werd door twee onzijdige staten, Nederland en Denemarken als het ware beschermd tegen een aanval, onzijdige Staten toch waren voor Engeland onschendbaar. TEGEN HET ALCOHOLISME. Gedurende den oorlog is de verkoop van absinth en soortgelijke dranken in Frankrijk verboden. De Soclété médicale des hópitaux te Parijs heeft den wensch uitgesproken, dat het verbod blijvend worde gemaakt. De Académie des Sciences heeft den 7en December cén motie aangenomen, waarin wordl verlangt! een beper king van het aantal drankgelegenheden, bi.'jvend verbod van absinth en soortgelijke dranken en opheffing van de voorrechten der distillateurs. DE ONZIJDIGHEID VAN ROEMENIë. Volgens een telegram' uit Boekarest aan de „Times' is de regeering niet voornemens spoedig do onzijdigheid! te schenden -hoewel da militaire toebereidselen worden voortgezet. Zoolang de Servische regeerfng haar tegenwoordige houding bhjft volgen, schijnt geen Ingrijpen van Roe menië te wachten. De Roemeensche gezant te Sofia; die een paar weken te Boekarest vertoefde, is naar rijn post teruggekeerd, met de opdracht de vriendschappelijke gevoelens van Roe menië te verzekeren, doch geen aanbiedingen van con cessies te aanvaarden. De geruchten van oen ontmoeting tuss'chën de ko ningen van Roemenië en Bulgarije en van een hu wel fik tusschen den Bulgaarschen kroonprins en ren der doch ters van koning Ferdinand van Roemenië zijn van eiken grond ontbloot zegt verder het telegram. SCHEEPSONGEVAL. Uit Kristiania, 5 Februari. De reederij Gebr. Han- neng to Kristiania, wier ijsbreker Mjölnlr door Rus-

Schager Courant | 1915 | | pagina 2