Altmul Mms- WOENSDAG 10 FEBRUARI 1515. 58ste Jaargang. No. 5537. UitgeversTRAPMAN Co. VRIJHEIDSDRANG. SCHAGER COURANT. l)it bind verschijnt viermaal per week Dinsdag, Woensdag, 1 ondeidiig en /.nier ag Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den ADVJJBTKNT1BN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. SCBAGEN, LAAN D 5. Int. Teleph. No. 20. Prijs per jaar f 3.Per post f 3.60. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIEN van 1 tot 5 rogels f 0.25 iedere regel meer 5 ct Groote latters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Ingezonden Stukken. In deze benarde' dagen van oorlogsgevaar, van oor logsberichten, van oorlogsgruwelen, bedreven door de beschaafde" volkeren van Europa komt in elk den kend mensch wel de gedachte opHoe worden wij toch verlost van de grootste aller zonden, van den oor- n g? Wanneer zal het gebod: „Gij zult niet doodslaan!" eindelijk ook voor de volkeren geen doode letter meer zijn? We lezen met aandacht wat daarover wordt geschre ven, we worden misschien zelfs lid van vereenigingen. die in die richting werkzaam zijn, ook ai twijfelen we aan de resultaten. In verband hiermede wensch is de aandacht uwer lezers te vestigen op den geschrift van H. Boschma, evangelist te Ruurlo, met een voorrede van Dr. Louis A. Bahler, in eiken boekhandel te bestellen, prijs t0.4ü, getiteld: Oorlog en Christendom. Dit werkje van 50 pagina's, bevat een schat van kern gezonde argumenten tegen den oorlog, tegen het mili tairisme, tegen den gewapenden vrede en wat dies meer zij. Geen reserven, geen slag om den elleboog, geen vergelijking van verkeerde zaken, neen, helder en klaar wordt hier ieder mensch, van den hoogsten tot den laagsten stand, op zijn plicht gewezen. Het boekje zii ieder ter lezing en ter verspreiding aanbevolen I L. REUVERS. Dirkshorn, 8 Febr. 1915. Plaatselijk Nieuws. kiezerslijst. De Burgemeester der gemeente Schagen noodigt de mannelijke inwoners dezer gemeente uit om, zoo zij in eene andere gemeente over het laatstverloo- pen dienstjaar in een der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, wat de grondbelasting betreft in eene andere gemeente of in meer gemeenten te za- men tol een bedrag van ten minste een gulden, daarvan door overlegging der, overeenkomstig het bepaalde bij artikel la der Kieswet, voor voldaan f ^toekende aanslagbiljetten vóór 15 Februari a.s. te oen blijken. Deze aanslagbiljetten worden later aan belanghebbenden teruggegeven. Ook worden de mannelijke inwoners, die op grond van het bepaalde bij het vierde lid van artikel 2 der Kieswet aanspraak meenen te kunnen maken, om geplaatst te worden op de kiezerslijst, uitge- noodigd daarvan vóór 15 Februari a.s. aangifte te doen. De bewijsstukken, bij zoodanige aangifte over te leggen, waartoe moeten bebooren het aanslagbiljet, of een door den Ontvanger gewaarmerkt kosteloos af te geven duplicaat daarvan, een opgaaf van het bedrag van bet aandeel in den aanslag en de noo- dige bescheiden ten bewijze van het gemeenschap pelijk bezit, worden later aan belanghebbenden te ruggegeven. Tevens worden de mannelijke inwoners dezer ge meente, die krachtens artikel lb derzelfde wet aan spraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst, uitgenoodigd daarvan, voor zooveel noodig, vóór 15 Februari a.s. aangifte to, doen. Wie tot deze aangifte bevoegd zijn, blijkt uit de artikelen 1 cn 2 der Kieswet, luidende: FEUILLETON. 19. Weken achtereen verkeerde Paulsen intusschen nog in levensgevaar, tot op zekeren morgen dokter Streiehe de jonge vrouw met een gezicht tegemoet trad, dat voor haar ook zonder woorden een ge lukkige voorbode was. „Wij hebben het achter ons!" sprak de wakkere man, drukte haar hartelijk de hand en snelde ver der. Zij leunde op de eerste verdieping van het zieken huis, waar zij iederen morgen heen ging, tegen het venster en zag naar beneden in den tuin, waar de bconien hun jonge groen ontplooiden. En het was haar wonderlijk te moede, dat de zon scheen, war mer, schitterender, ja, er was nog een zon, nog gelukI Zij had het bijna niet meer kunnen geloo- ven. Zij had ook reeds verlof bekomen om haar man te zien, in het begin slechts voor een korte begroe ting, daar bij naar haar verlangde, later mocht zij een kwartiertje bij hem babbelen, dat zich van nu af steeds meer verlengde. In het eerste durfde zij slechts over ondergeschikte zaken te praten, en ook de patiënt scheen er mee tevreden, dat Ella hem van de jonge lente sprak, op mooie dagen het raam openzette, om de heerlijk zachte lucht bin nen te laten stroomen, hem bloemen bracht, rui kers door haar zelf geplukt, ook den eerster mei kever, die lustig op den deken moest rondkruipen, en wat den genezende zichtbaar groot genoegen deed. Toon hij krachtiger werd hield hij zich veel in gedachten met zijn kunst bezig en sprak ook graag met Ella daarover, die in Munchen, de paar dagen dat zij er geweest was, reeds een blik achter de coulissen van zijn werkplaats geworpen had. Paulsen wijdde haar stap voor stap in het wezen der schilderkunst in, verklaarde haar zijn opvatting der oude school, de nieuwe richting, over teekening, kleuren, compositie. Zij kreeg er steeds meer be langstelling voor. Hun eigen zeldzame verhouding werd door Paulsen nimmer aangeroerd en ook zij zweeg daarover. Hij noemde haar Ella, dat was ge heel natuurlijk; zij vermeed het hem bij den voor naam te noemen in een verklaarbare bevangen heid. Juffrouw Schmidt was, toen het zwaarste gepas seerd was, naar Munchen- teruggekeerd. Het zou ook te veel geweest zijn, een verder offer van lan ger te blijven van haar aan te nemen. Ella woonde Artikel 1. De leden van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal worden gekozen door de mannelijke ingezete nen des Rijks, levens Nederlanders, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, voor zoo ver zij over het laatstverloopen dienstjaar in eene of meer der Rijks directe belastingen zijn aangesla gen, het te dier zake verschuldigde voor of op den lsten Maart voldaan hebben, en a. over het laatstverloopen dienstjaar zijn aan geslagen in de grondbelasting voor een bedrag van ten minste een gulden, in de vermogensbelasting, in de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten of naar een of meer der vijf eerste grondslagen van de personeele belasting, of b. indien zij niet overeenkomstig het bepaalde sub a zijn aangeslagen, voldoen aan een der vol gende voorwaarden: lo. dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op den 31sten Januari sedert den lsten Augustus van het vorige jaar hebben be woond, krachtens huur, een huis of een gedeelte van een huis, waarvan de werkelijke huurprijs minstens een gulden per week bedraagt; 2o. dat zij op den 31 sten Januari sedert den lsten Januari van het laatstverloopeni jaar achtereen volgens bij niet meer dan twee personen, onderne mingen, openbare of bijzondere instellingen in dienst betrekking of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn geweest en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten van f 300 of dat zij op den lsten Februari in het genot zijn van een pensioen of lijfrente van gelijk bedrag (f 300). 3o. dat zij op den lsten Februari sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking heb ben van ten minste f 100 (nominaal), ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f 50 ingelegd in een spaarbank. 4o. dat zij met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aan gewezen bij algemeenen maatregel van bestuur en in verband staande met de benoembaarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrekking of de uitoefening van eenig bedrijf -of beroep. Artikel 2. Onder hen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, verstaat deze wet hen, die dien leeftijd hebben bereikt vóór of op den 15den Mei. 4e lid: Aanslagen in de grondbelasting wegens onroerende goederen eener onverdeelde nalatenschap gelden ook voor den mede-eigenaar, wiens naam niet bij den aanslag in het kohier is vermeld, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste een gulden bedraagt. Aanslag in de vermogens-, bedrijfs- of personeele belasting geeft geen aanspraak op kiesrecht, indien hij het gevolg is van eene met de waarheid strij dige aangifte. Bij de berekening van het inkomen, bedoeld in art. ib, 2o., worden vrije woning of inwoning ge rekend op f 37.5R en vrije kost en inwoning gere kend op f 200, enkel vrije kost wordt gerekend op f 162.50. Overigens komt alleen geld in aanmerking. Indien het loon, bedoeld in art. lb, 2o., wegens ziekte of verwonding gedurende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt het geacht tot het normale bedrag te zijn genoten. Indien in de plaats van het inkomen, bedoeld in art. lb, 2o., een tijdelijke ongevallen-rente wordt genoten, wordt deze, zoolang zij wordt genoten, in rekening gebracht tot een bedrag, gelijk aan het normale loon. in een hotel in het stadje. Nadat het onmiddellijke levensgevaar geweken was werd zij zich eerst be wust, dat zij tot dat oogenblik als in een droom ge leefd had. Nu begon zij ernstig over haar positie na te denken. Zij was echtgenoote geworden als in warrelwind was alles over haar heengegaan en had haar meegetrokken. Nu begon het haar eigenaar dig aan te Joen, wanneer zij mevrouw genoemd werd. Slechts langzamerhand werd zij weer onbe vangen, als hij zoo natuurlijk, zoo ongedwongen met haar sprak en zij de bleeke, smartelijke trek ken zag. Het was echter niet alleen medelijden, wat Ella aan het ziekbed van Paulsen deed vertoeven; dik wijls keek zij lang naar het gezicht van den man, als hij vermoeid de oogen sloot, en dan juichte 't in haar jonge hart. En wanneer hij dan weer de oogeu tot haar opsloeg, alsof hij haar blik gevoeld had, dan zag zij hem met groote oogen aan, maar na een oogenblik sloeg zij haar oogen neer. Nog was zij niet eens zijn bruid, zooals zij dikwijls tot zich zelf zeide en zij beefde ervoor, als hij den eer sten kus van hem zou ontvangen. Hij scheen aan dergelijke dingen echter in het geheel niet te denken, hij voelde alleen, hoe zwak hij daar neerlag; iedere hartstochtelijke gedachte deed zijn hart pijn het mocht nog niet sneller slaan. Zijn eenig verlangen was slechts, zoo spoe dig mogelijk te genezen, en gezond te worden. Toen kwamen de dagen, dat hij voor het eerst gedurende korten tijd het bed mocht verlaten. Hij ontving Ella, in een grooten leunstoel aan het ven ster ziftend. „Kom bij mij, Ella," zeide hij, „tegenover mij, asjeblieft, en hoor mij nu eens verstandig aan. Se dert gisteren voel ik werkelijk de genezing, niet zoo lichamelijk, dat bemerkte ik reeds vroeger, maar hier, hier heb ik het bespeurd" hij tikte tegen zijn voorhoofd „daar beginnen de oude, vreemde gedachten terug te komen, waar de men- schen nog een keer het hoofd over zullen schud den, maar dan heel verstandig willen worden, als een klein verstandig wezen, dat echter ook van een grap houdt, de teugels in de hand neemt, niet kort, maar liefdevol leidend. En dat verstandige wezen, waaromtrent ge niet «meer in twijfel kunt zijn, heet Ella Wolfers.' Een aantrekkelijk glimlachje, zoo als zij het zoo gaarne bij hem zag, trok over zijn gelaat. Hij had vloeiend, zonder zichtbare moeite gesproken, nu zweeg hij, maar bleef iets voorover gebogen in zijn stoel zitten en ook de gezonde kleur, die vandaag duidelijk zichtbaar was, week niet. „Ja, je heet nog Ella Wolfers," ging hij voort in antwoord op haar min of meer verwarden blik, „Of zou je meenen, dat Peter Paulsen zich de ge- Inkomen, ponsioen en lijfrente, bedoeld in art. ib, 2o., der vrouw geldt voor haar man, dat van de inwonende minderjarige kinderen voor de helft voor hun vader. Bij de wet houdende tijdelijke afwijking van de Kieswet is bepaald, dat de kiezerslijst, van kracht geworden 15 Mei 1914, van kracht blijft tot 15 Mei 1916. De boven gedane uitnoodigingen betreffen dien - tengevolge dit jaar alleen hen, die niet voorkomen op de 15 Mei 1914 van kracht geworden kiezers lijst. Herinnerd wordt voorts aan art. 3 van de wet van 30 Januari 1915 (Staatsblad no. 37), houdende tijde lijke afwijking van de Kieswet, volgens hetwelk van de 15 Mei 1914 van kracht geworden kiezerslijst af gevoerd worden zij: a. die hun Nederlanderschap hebben verloren; b. wien het kiesrecht bij onherroe pelijk geworden rechterlijke uitspraak is ontzegd; c. die bij onherroepelijk geworden rechterlijke uit spraak de beschikking of het beheer over hunne goederen hebben verloren; d. die hebben opgehou den ingezetenen der gemeente te zijn; een en an der beoordeeld naar den toestand op 1 Februari 1915. De formulieren tot het doen van aangifte zijn kosteloos verkrijgbaar ter secretarie der gemeente. De ingevulde formulieren kunnen kosteloos per post aan den burgemeester worden toegezonden, met inachtneming van het voorschrift, dat de om slagen met aangiften en stukken moeten dragen bo ven aan de voorzijde het opschrift „Vrij van brief port, ingevolge art. 50 der Kieswet" en in den lin kerbenedenhoek de vermelding van den naftm en de woonplaats van den afzender} gewaarmerkt door zijn handteekening. politie. Gevonden: een damesrijwiel. Verloren: een zwart leeren taschje, en een gulden. verkoop mest. Dinsdagmiddag had ten raadhuize de verkoop plaats van den mest der gemeen te-vuilnisbelt. In schrijvers 2, nl. 1 K. Zeeman te Zuidscharwoude: le stuit f 126, 2e stuit f 175, 3e stuit f 225-60. Dit inschrijvingsbiljet was ongezegeld. 2. P. Verburg te Noordscharwoude: le stuit 72 M.* f 3.05 per M.\ 2e stuit 100 M.' h f 2.65 per M.*, 3e stuit 141 M.* h f 2.45 per M.* Gegund. Binnenlandsch Nieuws. hoogwoud. Onze plaatsgenoot J. de Beurs is geslaagd voor het examen 3e stuurman Groote Stoomvaart. valkoog. Het dubbele woonhuis te Groenveld, eigendom van den heer K. Groenveld, is uit de hand verkocht aan den heer Cris Berg. dirkshorn. Ondanks het gure weer hadden toch nog een 80 menschen zich de moeite getroost de vergadering der Geheelonthouders te bezoeken. De heer D. Schwantje, onderwijzer te Schagen, trad als spreker op met het onderwerp „Jeugd en ouderdom". Alvorens spreker zijn onderwerp behan delde, stelde hij zich in zijn voorrede een wijle voor als ingezetene van Dirkshorn en raadde een iege lijk aan den dronkaard niet te verachten, maai- als zwakkeling te behandelen, want daar onze samen leving gelijk is aan een tuin, met zoo hier endaar een addertje onder 't groen, zoo is 't voor den ge heelonthouder veiliger daar te wandelen dtw voor den niet-onthouder, daar die allicht van zoo'n ad dertje gebeten wordt. Verder schetste spreker de lukkige verlovingstijd laat ontnemen, ook al is hij uiterlijk de dingen wat vooruit gesneld? En zou je denken, dat ik jou die gelukkige tijd van een jong meisje wil ontrooven? Moedig ben je voorwaarts ge gaan, Ella, als een soldaat in den strijd maar nu is het:- terug, zonder lange overwegingen, met vliegend vaandel. Terug naar Munchen, Peter Paul sen Vacht nog een weinig meer genezing af en dan zal hij nog wel een poosje den gevangene moeten spelen eenige maanden vestingstraf zal er wel opzitten wegens de verboden schieterij. Dat moet eerst achter mij liggen, daar kan ik geen vrouw bij gebruiken, die nog niet eens mijn verloofde is en reeds voor ziekenverpleegster moet spelen of met een mandje aan den arm iederen dag den misdadi ger een versnapering door de tralies aanreikt. Voor een zwaar zieke kon je zijn, zoover de dokter het veroorloofde, maar een herstellende te verplegen is niets voor een jonge vrouw. Misschien gebeurt dat later eens wij willen hopen van nooit wanneer je den man eerst geheel hebt leeren ken nen met al zijn humeuren en gebreken. Daarom is het nu: terug met vliegend vaandelI Jij gaat naar Munchen, zooals vroeger, en wacht geduldig tot Pe ter Paulsen komt en het jawoord haalt. En dan be palen wij ons feestelijk huwelijk, zooals het be hoort." Ella was geheel verward. Met beven had zij aan den tijd gedacht, dienu spoedig komen zou, waar de genezing zulke goede vorderingen maakte. Zij was in een onbeschrijfelijken doolhof met haar gevoe lens en gedachten geraakt, sedert de zorg voor het haar zoo dierbare leven geweken was. En niemand had zij, wie zij om raad kon vragen, en al was er zoo iemand geweest, dan had zij toch geen woorden kunnen vinden om baar gevoelens uit te drukken. En nu verjoeg deze man weer, wien zij zoo innig vertrouwde, al die spoken en loste met een paar woorden het geheele raadsel op hij wist haar goed te leiden, al waren de wegen waarop hij ging wat ongewoon, en het jonge meisje voelde, het was de beste weg. Er kwam een gewijde stemming over haar, een gelukkige toekomst zag zij in het verschiet. Wat had deze man toch voor bijzonders, dat hij op elke vraag van haar hart een antwoord wist te geven? Een gevoel van vereering voor hem kwam in haar op, en toen zij hem aanzag, voelde zij de sterke macht der liefde die haar tot hem heentrok. Zij wist niet hoe het kwam, maar plotseling lag zij voor hem op de knieën en verborg daar gloeiend rood wordend haar hoofd. „Mag ik niet bij je blij ven?" fluisterde zij Zij voelde zijn hand op haar hoofd. Lang zweeg hij, hij keek naar buiten, toen hoorde zij zijn stem: vele goede eigenschappen der jeugd, aan de hand van kinderhoeken en betoogde ook weder met voor beelden, dat op rijperen leeftijd de verleiding komt in al zijn vormen, ook de alcohol. Ernstig raadde spreker de jongeren aan, vooral dien verleider 't hoofd te bieden, zoodat er samenwerking bestond UiBSChen jong en oud. Vervolgens kwam ten tooneele „Manus de Snor der", een geheelonthouders tooneristukje. De wei nige voorbereiding in aanmerking nemende werd dit stukje, door drie dames en drie heeren, goed gespeeld. Na de pauze vergastte de heer Ds. Dam- ate, met zijn zoon en diens vriend het publiek nog op eenige voordrachten, ernstige zoowel als lui mige. Zoodoende naderde het al aardig naar mid dernacht, toen voorzitter met een woord van dank, vooral aan spreker en andere medewerkers, deze goed eeslaagde vergadering sloot. wie r in g er w aa r d Maandagmiddag vergaderde de Rundveefokveree- niging „Wieringerwaard", onder leiding van den hr. P. Schenk Dz. Aanwezig 17 leden. De notulen worden door den secretaris, den heer A. Kuin, voorgelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken. Van 't Ned. Rundveestam boek het bericht, dat geen dekbewijzen meer be hoeven te worden opgezonden van niet ingeschre ven koeien. Een verzoek van den Anti-Oorlog* Raad om lid te worden, wordt voor kennisgeving aangenomen. Uit het zeer uitgebreid en accuraat jaarverslag van den secretaris blijkt, dat de vereeniging telt 24 leden veehouders, 4 leden niet-veehouders en i donatrice. Aan de demonstratie te Heilo werd deelgenomen met 19 stuks rundvee. Wieringer waard had op de centrale keuring wel succes. Frans 57 verkreeg boven zijn verhoogde premie nog een premie van f 500 voor de beste overerving. Dezen stier heeft de stierenvereeniging echter niet mo gen behouden en is wegens ruggemergziekte aan de veeverzekering overgegeven. Op (Te 3 April ge houden voorkeuring kwam verreweg het grootste gedeelte der aangeboden stieren uit deze gemeente. Op de centrale keuring werd een andere stier (Frans 57) weer aangekocht, afkomstig van den heer K. Kaan Kz., alhier. De omslag voor 1915 is bepaald op f 1.50 per koe. Ook kan nog als bij zonderheid worden vermeld, dat de heer roneman de 2%-jarige Frans Adolf heeft verkocht naar Afri ka voor f 3500. Ten slotte wordt als bewijs, dat niet altijd opgaat de redeneering, dat de veel melkgeef- sters bijna altijd een laag gehalte hebben, vermeld het volgende: Maartje 2, eigenaar Jb. Kaan Kz„ gaf 6988 KG. melk bij 3.34% vet; Keizer, eigenaar R. Bakker, gaf 6758 KG. melk bij 3.35% vet; Cor- nelia 49, eigenaar K. Schenk Kz., gaf 6390 KG. melk bij 3.57% vet. Hierna wordt door den heer A. K. Kaan, mede, namens den heer J. Breed, als commissieleden tot het nazien der rekening rapport uitgebracht van den stand der ka». Ontvangen was f 815.76, uitge geven f 983.72, zoodat er een nadeelig saldo is te boeken van f 167.96, waarvan echter f 150.kan worden afgetrokken van nog te ontvangen subsidie. Volgt verslag Controleur-Stamboekhouder. In het jaar 1915 zijn 237 volledige melkstaten gemaakt (in 1914 223). De 57 proefgemolken vaarzen brachten te zamen op gemiddeld 3997 KG. melk bij 3.21 vet; 32 derdkalvers 4358 KG. bij 3.24% vet. De 85 oudere koeien brachten op 5116 KG. melk bij 3.26% vet; de oudere koeien hadden dus het hoogste gehalte De heeren F. A. F. Groneman, Jb. Kaan Kz. en R. Kaan Dz., worden allen als bestuursleden her kozen. Tot afgevaardigde voor de in 1915 te hou den algemeene vergaderingen wordt gekozen de „Neen, Ella ik wensch, dat je heel gelukkig wordt." HOOFDSTUK 13. Het was September geworden. Ella had een deel van den zomer in Munchen doorgebracht, daarna van midden Juli af met juffrouw Schmidt vier weken bij het Walchenmeer genoten. Voor het eerst kwam zij in het gebergte, dat zij in zijn geweldige keten van uit Munchen reeds dikwijls in de blauwe verte had gezien, 't Duurde dagen eer zij aan deze omgeving gewend raakte, waar zij nergens meer het vrije uitzicht had, zooals in haar vroegere Noord- Duitsche woonplaats. Doch daarna ontdekte zij da delijks nieuwe wonderen; met een open hart nam zij alles in zich op. Zij schreef over alles, wat haar ontroerde, aan haar verloofde, zooals zij haar man nog altijd noemde, lange brieven. Een steeds harte lijker, altijd vertrouwelijker, steeds dieper zich vor mende wisseling der gedachten en gevoelens vond plaats, en zij leerden elkander, hoewel gescheiden, steeds beter kennen. De schilder had het eerst onaangenaam gevonden, dat hij zijn bruid niet in de wonderen van zijn ge liefde bergen had mogen inwijden, maar hij meen de toch ook, dat het oponthoud daar goed voor zou zijn, Munchen was '8 zomers wel wat warm. Maar hij nam zich voor op de huwelijksreis nieuwe won deren te laten zien, hij wilde zijn jonge vrouw naar Italië brengen. Ella dacht haar oogen niet te kun nen gelooven, toen zij dat woord las Italië! Het was immers niet mogelijk dat zij Italië zou zien. „Schmidtje, kan men dan zoo gemakkelijk naar Italië komen?" vroeg zij sidderend. „Och kind, dat is maar een kattensprong van Mun chen verwijderd." Ella schudde verwonderd het hoofd. Wie zou dat een jaar geleden, of voor enkele maanden gezegd hebben 1 Zij voerde tegenover de buitenwereld nog steeds haar meisjesnaam, doch natuurlijk was alles wat gebeurd was, niet onbekend gebleven. Een eigenaar dige sluier lag er om haar de vrouw en toch nog maar de verloofde van Peter Paulsen. Zij werd dik wijls schuchter en toch deed een geheime trots haar boezem zwellen. Wanneer de haar nader staan de jonge meisjes, als Alice Hagenbach of Grietje Munsow, haar eens schertsend „mevrouw" noemden, ofschoon zij het streng verboden had, dan weerde zij dit gloeiend rood wordend af, maar gelukkig voelde zij zich toch wel. Met haar familie was het tot een uiterlijke ver zoening gekomen. Luitenant Julius Heller, - die, nu het duel geen doodelijken afloop had gehad, niet

Schager Courant | 1915 | | pagina 1