heer K. A. Kaan. Wordt besloten voor de keurings- commissiën wederom dezelfde heeren te nemen als yorige jaren, met uitzondering van den heer Hooij, voor wien 't wel wat moeilijk zal wezen. In diens plaats zal de heer Jm, Blaauboer Kz. van Barsin- gerhorn worden gevraagd. Volgt behandeling beechrljvlngabrief van den Pro- vinoialen Bond. In verband met punt 5 daarvan zal in do plaats van den heer W. F. Jongejans als be stuurslid door onze vereeniging worden gestemd de heer H. W. Kuhn to Maarden. Bij punt 10 wordt op .voorstol van het bestuur goedgevonden aan af gevaardigde op te dragen voor to stellen, dat de vet vrije droge stof wordt bepaald op de manier zooals ze in 't rapport is aangegeven. Dan werd ook aan afgevaardigde opgedragen, zooveel mogelijk te ver hinderen dat punt 11 (zwarte vlokjes) zal worden behandeld. In vorband <met de rondvraag der algemeene ver gaderingen, wordt besloten dat ons bestuur zal voor- stollen, dat bij opening eener vergadering wordt medegedeeld, dat hij, wie iets\voor de rondvraag hoeft, dit schriftelijk bij 't bestuur moet indienen, opdat het bostuur daar tijdens de pauze inzage van kan nemen. Thans komt hot meermalen voor, dat soms belangrijke punten niet voldoende kunnen wor den besproken, omreden vele loden reeds vertrekken of vertrokken zijn. Dan nog zou de heer R. Kaan gaarne zien, dat nogmaals ter sprake werd gebracht het aanstellen van eon veeteeltconsulent. Kon dit voor een jaar of 6 geleden geen meerderheid vinden, thans meent de hoer Kaan (gezien de gehouden cursus van vorleden Jaar door Dr. Bakker), dat de motieven veel ster ker zijn geworden. Ook wordt dit door den heer Jb. Kaan Kz. warm verdedigd, terwijl voorzitter nog beweert, dat ook voor verschillende jury's de aanstelling van een veeteeltconsulent zeer is aan te bevelen. De heer K. Zijp geeft nog in overweging bij de rondvraag er op aan te dringen, voortaan de notu len te laten drukken. Vooral met het oog op de financiën kan dit echter geen instemming vinden. Hiermede is de agenda afgeloopen. Rondvraag. De heer R. Kaan doelt mede, dat met de organisatiewedstrijd te Den Haag een inleggeld is betaald door de deelnemende vereenigingen van f 25, daarvan wordt door den Bond f 100 vergoed, welk bedrag door 6 vereenigingen moet worden ver deeld. Voorzitter stelt voor om verplichtend te stellen, dat de kal verenboekjes worden bijgehouden door de leden. Algemeen goedgevonden. Door den secretaris wordt nog verzocht om voor in de controleboeken te vermelden de dieren die verkocht of gestorven zijn. Ook dit wordt goedgekeurd. Hierna sluiting. WIERINGER WAARD. Zondagavond gaf de Gymnastiekvereeniging Olym- pia en de adspirantenafdeeling met medewerking der zustervereeniging Ons Genoegen van Schager- brug, alhier een zeer goed geslaagde uitvoering. De vereeniging, die December 1914 25 jaar hoeft be staan, had wegens de tijdsomstandigheden dit feit niet feestelijk kunnen herdenken, toch werd ze in zijn openingswoord door don heer A. J. Melker van Schagen hartelijk gelukgewenscht met dit jubileum, waarbij vooral hulde werd gebracht aan den heer Jb. Kaan Kz., die zich voor deze vereeniging altijd heeft geïnteresseerd en steeds met raad en daad tor zijde heeft gestaan. Ook werd do gymnastiek in 't algemeen door den heer Melker zeer aanbevolen en ook voor deze vereeniging algemeene medewer king ingeroepen. De heer Kaan bedankte in goedge kozen woorden den heer Melker, waarna tot do uit voering werd overgegaan. AJle nummers zijn zeer ten genoegen van het goed opgekomen publiek uit- ?cvoerd, alles droeg den stempel van goede zorg en linke oefening. Vooral bij de oefeningen der ad- spiranten is weer duidelijk gebleken, dat de lei ding bij den heer Melker in uitstekende handen is. Een gezellig bal tot slot. Daar door abuis der post de correspondentie van Wieringerwaard en Anna Paulowna ons eerst Dinsdagmiddag in handen kwam, zijn deze verslagon eerst heden geplaatst. Vrleoron: een zwart leeren tasohje en een gulden. CALLANTSOOG. Gisterenmorgen werden de schoolkinderen uit deze gemeente, in ae openbaro lagere school in 't Dorp ge- tracteerd, zulks Ier gelegenheid van het huwelijk van den Burgemeester dezer gemeente op dien dag. Ook voor traclatie van de bewoners van het Armenhuis was gezorgd. Allen waren zeer voldaan en dankbaar ge steund. KOLHORN. Alhier zal worden opgericht een plaatselijke com missie van den Nederl. Anti-Oorlogsraad. Behalve de twee aangesloten vereenigingen de sociëteit „Ons Ge noegen" en de afdeeüng van den Bond voor Staats- pensionneering, hebben zich alreeds 78 personen als medevoorstanders opgegeven. 7AJ1DSCHARW0UDE. De heer J. du Burck, onderwijzer te Zuidscharwoudc, is door het bestuur van den Anti-Oorlogsraad uitgenoo- digd om met personen van de verschillende politieke en godsdienstige richtingen 'ein uit de verschillende maat schappelijke kringen te Zuidscharwoude de vorming te bespreken van een Plaatselijke Commissie van den ise- deriandschen Anti-Oorlogsraad. Hoogstwaarschijnlijk zal deze week de oprichting plaats hebben. ZUIDSCHARWOUDE. J.l. Zondag werd de tweede dag der kolf- en büjart- match tusschen de Sociëteiten „Ons Genoegen'- van Noordscharwoude en „Op Maat'- te Zuidscharwoude gespeeld, ten lokale van" mej. de wed. ,A. Kist te Zuidscharwoude. Kolven: „Ons Genoegen". „Op Maaf'. P. Goudsblom 128. P. de Geus 131. K. Bood 122. R. Luiting 95. W. Kuiper 107. K. Kroon 105. C. Langedijk Pz. 124. P. Molenaar 144. J. Vlug 128. J. Reine 138. Hoog- weinig trotsch erop was, had haar in naam van zijn moeder drie duizend mark gezonden, de rest van haar kleine erfdeel, die zijn moeder voor den uitzet had bewaard, zooals hij schreef. Eigenlijk waren zij tegenover haar niets verplicht, had hij opgemerkt, want de kosten, die in den loop der jaren aan haar besteed waren, waren in elk geval veel hooger dan haar gebeele erfdeel; evenwel wil de mën haar niet heelemaal onbemiddeld laten, dat zou hun niemand kunnen nageven. Ella was reeds voornemens, het geld eenvou dig terug te zenden, maar zij schreef toch eerst haar verloofde. En het was toch ook een aangenaam gevoel, in bet huwelijk iets mee te brengen, en ook niet reeds tevoren op kosten van den man te leven, met wien zij toch wettig getrouwd was. Zij dacht verder aan de groote onkdsten die zijn verwonding had meegebracht, en Peter Paulsen was niet rijk, dat had hij haar reeds gezegd. Hij antwoordde: „Neem het, kind. Voor zoover ik je familie ken, zouden ze je geen cent geven, als ze do moreele verplichting daartoe niet voelden. Wat je, tenminste van je veertiende of vijftiende jaar af, bij hen genoten hebt, dat heb je door je han denarbeid rijkelijk vergoed. Daarom konden zij ge rust dit overschot voor jg terugleggen het was eenvoudig hun plicht en zeker van te voren op ef- fekt berekend. En het is een dwaas die wat af wijst, dat hem toekomt. Op deze wijze krijg ik zoo waar nog een rijke vrouw en heb toch mijn geheele leven geen waarde aan rijkdom gehecht. Drink met Schmidtje een flesch wijn en neem het geld, Ella neem ook een lot in de loterij, je schijnt geluk té hebben." Zij voelde, dat hij eglijk had in zijn oordeel over bet leven in het huis harer tante. Paulsen zat te Warnemünde in de vesting, neef Ju- lius genoot binnen de muren van Maagdenburg zijn W. Bakker 84. V. Klingeier 115. C. Langedijk Cz. 92. S. Opperdoes 117. Gróót 101. A. Mocijes 133. J. Hopman 91. B. Slot 126. T. Pranger 122. D. Blom 138. T Joman 78. P, Langedijk 139. W. Kostelijk 153. J. Slot 98. T Berlen 97 T. Kostelijk 124. A. Borst 91. P. Hagenaar 118. „Ons Genoegep" 1518 p., vorige stand 1687 p., totaal 32Ö5 p. Serie prijs P. Pranger met 57 punten. „Op Maat" 1/21 p., vorige stand 1706 p., totaal 3427 p. Serieprijs P. de Geus met 55 punten. Biljarten. „Ons Genoegen". „Op Maat'-. G. Langedijk 50—33. K. van Kleef 38—50. J. Joman 50—50. R. Slot 3425. W. Kostelijk 35—50. P. de Geus 50-42. .T. Barten 50—50. S. Opperdoes 9—33. T. Pranger 42—50. T. Kostelijk 50—25. C. Langedijk 50-50. D. Blom 45-29. O. Pranger 35—43. J. Strijbis 50—50. A. Swager 50—50. C. de Boer 35—35.' P. Jes 50-38. A. Kout 50—50. W. Kuiper 22—23. P. Hagenaar 50—50. „Ons Genoegen'- 871, vorige stand 815, totaal 1686, Hoogste serie A. Swager. „Óp Maat" 800, vorige stand 836, totaal 1636. ste serie A. Kout. KLOMPENINDUSTRIE. Men meldt uit Koewacht aan de N. Crt.: De klompenmakers in het Zuiden van Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen doen tegenwoordig uitmuntend zaken. El- ken dag komen groote bestellingen in voor Duitschland, Zoo werd dezer dagen een tiental wagonladingen te gelijk verzonden. Nu de vele vluchtelingen deze streek moeten ontruimen, zal men handen te kort komen. OORLOGS-WEE. Elk uur van den dag schier worden wij herinnerd, aldus de Tel., aan de zee van jammer en ellende, die er voortvloeit uit het moorddadig krijgsbedrijf. Soms schijnt het alsof wij verhard zijn door hot onmetelijke wee; maar dan hooren wij de tragedie van den enkeling, en plots zijn we opgeschrikt uit 't dof berusten en weer vragen wij 't ons af, waar om dit alles, waarom.... In 't Elisabethsgesticht te Amsterdam, wij hebben 't in een vorige editie reeds met enkele regels ver meld, vertoeft sinds begin October een vrouw uit Aerschot met zes kinderen. Zij hadden in de plaats hunner inwoning een goed bestaan. De man was schoenmaker en werkte met 8 knechts. Toen kwam de invasie der Duitschers. 't Gezin werd vroeg in den ochtend uit de woning gehaald en nauwelijks op straat gekomen, zag de vrouw haar echtgenoot weggerukt van haar zijde. Duitsche soldaten voer den hem mee. terwijl zij zelf en hare kinderen op geslurpt werden, als het ware, door den stroom van vluchtenden.... Zoo zwierven zij van dorp tot dorp, nu eens lief derijk opgenomen, dan met alleen den hemel tot dak Eindelijk begin October kwamen zij met duizenden anderen in onze hoofdstad aan. Het St. Elizabeths gesticht verschafte hen voedsel en kleeding; daar vonden zij voor 't eerst sinds dagen weer een zin delijk bed, een beschuttend dak.... Weken, maan den verliepen; van den man en vader werd niets ge hoord, maar moeder Yermaeren, een flinke vrouw van even veertig, bleef hopen. De Duitschers had den hom zeker weggevoerd, hielden hem gevangen in 't een of ander kamp, maar na den oorlog zouden zij hercenigd worden, en alles zou weer wezen als voorheen. Toen stond er Zondag jl. in' ons blad het getuigenis van een Hollandsch Amerikaan over 't gobourde te Aerschot en op do lijst van hen, die door de Duitschers werden gefusilleerd, kwam ook de naam van Vermaeren voor.... Men wist het in 't Elizabethsgesticht, maar nie mand, die den moed had de arme vrouw op zoo wreede wijze haar illusie te ontnemen. Hedenochtend heeft de eerwaarde overste der in richting zich van de droeve taak gekweten.... En ter wijl de arme vrouw, verstomd door smart, zich over gaf aan haar gepeins, spoeldon rond haar do drie kleinsten, kindertjes van vier, twee en een jaar, kwamen de drie oudste meisjes, van zes, acht en tien vroolijk en onbezorgd uit school Nog zijn ze allen veilig onder 't beschuttend dak van het Elizabethsgesticht, maar op den duur Wat moet er van die moedor en haar kinderen, wat moet er van zoovele duizenden worden? Wel is de oorlog wreed MELKOORLOG. Ook in Groningen dreigt een melkoorlog te „ont branden". Sommige huismoeders zijn niet van zins 9 cent. voor den liter melk to betalen. De boeren hebben zich contractuëel verplioht geen liter beneden 9 cent te verkoopen. Do huismoeders hebben nu een comité van actie gevnrnd, dat den strijd zal aanbinden. Een gister avond rehouden vergadering ging uiteen onder de leuze: geen melk! Een zuigeling, die 't hoorde, begon te grienen. Tel. HET OORDEEL VAN EEN ENGELSCHMAN OVER NEDERLAND. De Tel. bevat een verklaring van den heer E. .F. Hastings-Pimbury, die door het officieel hulpcomité voor de Belgen te Londen naar Nederland werd afge vaardigd om een onderzoek in te stellen over den toestand in de Belgische vluchtelingenkampen. De heer Hastings zei over het Nederlandsche volk o, m.: „De Hollanders mogen fier zijn op wat hun regee ring doet voor de Belgische uitgewekenen en over de eerlijkheid, waarmee zij de verplichtingen van een neutralen staat naleeft. Alle praatjes, hoe dom en ongerijmd ook, die over hen verteld worden, zul len hun geen kwaad doen. Hun eigen geweten zal hun luide zeggen, dat zij hun plicht doen, en meer dan hun plicht, en daarbij kunnen ze steenkoud blijven voor wat anderen zeggen. In een verre toe komst* wanneer het volle licht van de waarheid zal stralen over de toestanden van vandaag, dan zullen de kinderen en kleinkinderen der Nederlanders van heden den hoed afnemen ter eere van hun voorva deren, die, in een zóó weergaloos moeilijken en tragischen tijd, zóó bewonderenswaardig de hoogste naastenliefde hebben doen samengaan met de eer lijkste neutraliteit. Eere aan Nederland!" De heer Haalinga-Pimbury keert deze week naar Engeland terug, en zal er geen middel ongebruikt laten om door gansch zijn volk zijn grenzenlooze bewondering te doen deelen voor de prachtige rol, die Nederland in dit werelddrama speelt. DE AMSTERDAMSCHE BEURS. Na. meer dan zes maanden gesloten te zijn ge weest, is de Amsterdam8che fondsenbeurs Dinsdag heropend, zij het ook dat voorloopig do handel nog aan sterke restricties onderworpen zal blijven. De heropening der beurs is echter niettemin een heu gelijk feit, niet slechts voor den effectenhandel en de onmiddellijk hierbij betrokken kringen, doofi ook voor dezulke, waar men in de beslissing van den Minister van Financiën tot heropening der fondsen- beurs een symptoom ziet van de verbetering, die na de heftige crisis der Augustus-dagen in het eoono- misohe leven intreedt. EEN BEGRAVEN SCHAT. Gisteren is in de Stadstuinen to Sneek gevonden een pot met zilveren munten uit den Spaanschen tijd BARSINGERHORN. Men deelde ons mede, dat de heer C. Schoorl, wet houder van Barsingerhorn, met Mei a.s. de gemeente metterwoon gaat verlaten. Eene verkiezing voor den Raad zal daarvan het ge volg zijn. HEERHUGOWAARD. Bij het gehouden prijsbüjarten bij den heer J. Meo- reboer te Verlaat, waaraan 12 deelhebbers deelnamen, zijn de prijzen gewonnen door de heeren: A. Hitte- ma le prijs, R. Vis 2e prijs, W. Schoen 3e prijs, J. Meereboer Jr. 4e prijs. De prijzen bestonden in con tanten. ARRONDJSSEMENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting van Dinsdag 9 Februari 1915. Uitspraken: K. Langerels, Hoorn, diefstal, 2 mnd. gcv. P. Alles, Beemster, wedersp. 1 week gcv. D. Muntjewerf, Avenhorn. J. Oudt, Oudendijk, we- derspannigh., elk f 25 of 10 d. h. J. en C. Voorthuizen, Ziipe, Jachtwetovertreding f 10 of 5 d. en f 16 of 8 d. h. E. Duin. Grootebroek, huisvredebreuk, vrijgespr. H. v. Wieringen, z. v. woonpl., mishandel, f 10 ot 10 dagen hecht. A. Borst (Kinderivetten) 1 jaar tuchtschool. H. Zwart (Kinderwetten) teruggegeven aan ouders zon- sing van straf. of 7 TE vacantie. Paulsen had op aanraden van dokter Strei- che verzocht, om aan het meer zijn, straf te mogen boeten; dat was hem toegestaan. „Ik tel de dagen," had hij dadelijk bij het be gin geschreven. „Maar wacht slechts, je zult mij alles vergelden. Waarom ben je zoo maar wegge- loopen en liet mij over aan dien wraakgierigen neef Jutius? Waarom dat alles juist zóó en niet anders niet waar? Ik zal het je wel zeggen, wacht maar!" Ella glimlachte, als zij zulke proeven van zijn hu mor kreeg, waarbij nog altijd wat ernst verscholen was. ja, waarom had hij van haar die vlucht uit het huis harer tante verlangd, waarom had hij niet op de gewone wijze om haar hand gedongen, zooals hij 7.00 gemakkelijk had kunnen doen? Deze gedach- to had haar steeds opnieuw bezig gehouden, doch zij had den zieke niets willen vragen en per brief had hij de opheldering hierover verschoven tot hun weerzien, nog voor zij den moed gehad had, om dit onderwerp aan te roeren. Dat zij niet te lang behoefde te wachten was nu haar hoop. En die hoop steeg, toen zij vernam, dat Julius in Augustus iets meer dan twee maanden vestingstraf kwijtgeschol den was. Toni, met wie zij nu en dan een brief wisselde, had het haar geschreven. Nu kon zij ook hopen en van den eersten September af hoopte zij ook dagelijks op een telegram: „Ik kom morgen." Maar er kwam geen telegram en zij werd treurig gestemd. Die zoo zwaar door het duel had moeten lijden, had men toch eerder moeten vrijlaten dan zijn tegenstander. Maar ja, hij was de beleediger geweest en dus zouden ze hem wel langer vast houden, meende professor Essinghausen. Wordt vervolgd der toepassing P. Broer, Andijk, wedersp. 7 dagen gev. J. Bakker, Gitgeest, diefstal 3 mnd. gev. N. Schot. Noordscharwoude, vernieling, f 7 d. hecht., plus f 10 schadevergoeding. AMSTERDAM OP DE TENTOONSTELLING SAN FRANCÏSCO. In de veilingzaal van de Groote Koopmansbeurs te Amsterdam is tentoongesteld de groote maquette van de haven van Amsterdam, oorspronkelijk bestemd voor de Londensche scheepvaarttentoonstelling, die echter ten gevolge van den oorlog werd uitgesteld. De maquette zal op de tentoonstelling te San Fran- cisco tentoongesteld worden. Zij is zeer minutieus uit gevoerd en geeft in ieder opzicht een levendig beeld van onze haven. Alles tot in de kleinste onderdeden, zelfs de ver schillende kranen op de kade, vindt men er plastisch uitgebeeld. De verbinding naar de Noordzee Is uitge strekt tot. ^even voorbij de Hembrug; in Oostelijke richting zijn de Zuiderzee en het Merwedekanaai even eens in teekening gebracht. Ook de binnenvaart, als Zaansche booten en verschillende rijnaken, zijn niet vergeten. Als achterland doet een diorama van de hand van den kunstschilder Hobbe Smith dienst. liet opent een mooi verschiet op de stad, haar levendigheid van be drijf en nijverheid, welker rook een wozlg, verdoe zelend aspect oplevert, geheel in den trant, zooals Jacob Maris ons een blik op do stad heeft doen wer pen. De verschillende torens, heel in de verte b.v. die van het Rijksmuseum en het Palels van Volksvlijt, zijn nog flauwtjes zichtbaar. "De schaal, waarop de maquette werd teruggebracht, is 1:1000. Zij werd vervaardigd in het atelier van gebrs. Stegermann te Berlijn.N.K.Ct. Verschillende Oorlogsberichten. VOOR WARSCHAU. Eon aangrijpend stemmingsbeeld, dat de oorlogs ellende van de ongelukkige Polen in sombere kleu ren schildert, wordt door een correspondent van de „Stampa" geschreven in een brief uit Warsohau gedateerd. Hij schrijft ongeveer het volgende: „In heuvelachtige deining ontrolt zich de land streek aan onze blikken. Bij oen bocht van den weg schemert groen het opgaand akkermaalshout tegen het grauw van een dorpjo. Eindelooze loop graven rijen zich aaneen. Zo zijn door de Russen gegraven, waarschijnlijk met de bedoeling om den vijand den straatweg naar Piaseczno onbegaanbaar te maken. Aan het eind van het dorpje groept een menigto boeren en boerinnen bijeen en ze verdringen zich om een tweetal met allerlei rommel beladon hand karren. Zij zien er uit als landverhuizers, die op trekken naar een nieuw vaderland. En toch doen die lieden niets anders dan zich hun vensters en deuren weer toeëigenen, welke zijn genomen door de soldaten, die enkele dagen tevoren het dorp zijn komen binnenstormen als een wervelwind, en de huizen plunderden, om met de uitgebroken deuren en ramen en andere voorwerpen hunne loopgraven te versterken en te dekken. Woedend herkent een der vrouwen haar gordij nen, een andere haar matrassen. Wanhopig klinkt haar uitroep: „Kijk nou toch eens, Taddëus, wat ze met ons waschstel hebben gedaan!" „Mijn mooi toilettafeltjeI O, die duivels, die dui vels!" „Is dat een manier om met een bakkerstrog om te gaan?" Inderdaad. De vrouw heeft gelijk. Maar voor de oorlogvoerende soldaten hebben die meubels niet dezelfde waarde als voor de bezitters. De phantasie van den krijgsman gelijkt die van een spelend kind. Hij ontdekt in elk voorwerp eeii verborgen waarde, welke vóór dien nog geen mensch daarin heeft ontdekt. Zoo vindt de soldaat, dat het keurige tuinhekje het prachtigste materieel is voor een borstwering; deuren zijn geboren" ledikanten, matrassen vormen de meest practische muren. Wij verlaten het dorpje! In de verte strekt zich het woud uit. Dan, in eens, stijgt dikke, zwart- gelo rook op. De wind jaagt over de leege vlakte. Tusschen twee hooge, recht-op-gaande dennen be vindt zich een grafheuvel, gesierd door twee een voudige, houten kruisen. Het opschrift, in blauwen inkt geschreven, vertelt den voorbijganger, dat hier een onderofficier den dood heeft gevonden. Aan den anderen kant staan twee witte kruisen opgericht, met rooden inkt beschreven. Werktuigelijk breek ik een groen twijgje en leg het vol devotie op den grafheuvel. En dan denk ik even aan de beide jon ge, blonde deerntjes, die haar bruidegom hebben verloren in den wereldbrand.... Uit de diepblauwe slagschaduwen van het oer woud kom ik weer op den landweg. De aarde is doorgroefd van diepe wagensporen. Vol spanning volg ik die sporen; ik voel geen koude moer en gceo snerpenden wind. Een groen-spiegelend stroom pje zie ik voortstroomen; de brug, die zich eens daarover spande, ligt in drie stukken. Tot vóór de poorten van Warschau is geen enkele brug onbe schadigd gebleven. Overal langs den weg zwart-be- rookte, ellendige krotten; de vensterruiten zijn] diehtgestopt met oude matrassen. Stil en verlaten ligt het dorpskerkhof. O, wat hebben die dooden het goed. die kalm nu sluimeren in hun laatste rust plaats onder den blauwen zerksteën ën de altijd- proeoende klimop-blaren. Wat hebben zij het go<4 m vergelijking met de levenden, die uit hunne ge plunderde en vernielde huizen zijn gevlucht. Hier zijn de Russen geweest, hier hebben ze huis gehouden en gespeurd naar materiaal om hun loop graven te „meubileeren". De diepe gapingen in de muren, de vernielde glazen, de gescheurde gordij nen, en het kapot gegooide huisraad spreken dui delijk. Overal heerscht het diepste zwijgen. Nu doemen weer eindelooze velden op, in wier moerassigen bo dem „sporen" van menschen en dieren zijn te ont dekken. Overal, waar ik verder ga, ontdek ik die sporen. Hier zijn de menschen gevlucht; opgejaagd van het eene dorp naar het andere, over weiden en velden, door bossohen en woonplaatsen. En gansch Polen, van do Karpathen tot aan de Oostzee, toont hetzelfde beeld: een groote eentoni ge vlakte is het, door het noodlot tot slagveld ge maakt; een landstreek, zonder oenige andere afwis seling dan die van woud en veld, van groen en geel, maar een groen dat tot zwart is geworden en een geel, dat totaal is verbleekt.... Van Piaseczno is niets meer te bespeuren. Op goed geluk af loop ik verder, zonder te denken aan den terugtocht. Eensklaps wordt mijn blik getrof fen door het zien van een raaf, die al spottend op mij neerziet. Luid en sohreeuwerig krast hij boven mijn hoofd, den snavel mot gulzig gebaar vooruit gestoken. HOE DE DUITSCHERS GEWAARSCHUWD WER DEN. Het Duitsche tijdsehrift „Flugsport" weet te ver tellen van een belangrijke waarschuwing, die do Duitschers indertijd bij den opmarsch naar Parijs aan, een vlieger te danken hadden. Dagelijksch gingen vliegers omhoog om de bewe gingen der Fransche legers te verkennen. In hoofd zaak was het van belang, de gedragingen vast te stellen van het bezettingsleger in de Fransche hoofdstad, om de snel voortmarcheerende scharen van Von Kluck voor verrassingen te bewaren. Op zekeren dag bemerkt een der verkenners bij een Fransche legerafdeeling, die met de Duitschers in gevecht was, een vreemdsoortige beweging op. Op eigen verantwoordelijkheid wijzigt de vlieger zijn koers en vliegt naar het Noorden. Verder en verder ging het in die richting, cn wat daar te zien viel was de moeite wel waard. Want in allerijl terugkeerende, kon de verkenner den Duitschen bevelhebber berichten; dat het Engelsche leger in snelle marschen oprukte in de flank van Von Kluck. Niemand wilde het aanvankelijk gelooven. De ver kenning door de cavalerie had geenerlei resultaat op geleverd. Toch was het waar. En dit rapport bad de overhaaste terugtocht van den Duitschen rechter vleugel op nieuwe stellingen ten gevolge. vader en zoon. „Ja. mijn zoon," zoo schrijft een Montenegrijnsch vader aan zijn zoon, die met de Canadcezen vecht, eindelijk is voor ons de tijd gekomen om met de Oostenrijkers het zwaard te kruisen, maar gij ver gist u deerlijk, als gij denkt, dat ze gemakkelijker te ■verslaan zijn dan de Turken. Het is waar, een Oostenrijkscb soldaat kan niet mot een Turkschen soldaat worden vergeleken op bet stuk van het gevecht van man tegen man, maar de Oostenrijkers hebben doodelijke geweren, en de grootste held kan vallen door een kogel. Dit zal u het treurige nieuws verklaren, dat ik u te melden heb. Uw dierbare broeders Radoja en Ni- voza zijn dood. Uw broeder Tajo en ik zijn ge wond. Wat u zelf aangaat, gij zijt onder vreemden en in een vreemd land, waardoor misschien uw geestdrift voor den -strijd niet zoo groot is dan wannoor gij onder de uwen waart. Daarom bezweer ik, uw va der, u om onzen naam niet te onteeren, doch zonder aarzeling uw blood te vergieten, alsof gij met uw stamgenooten vocht. Wees indaohtig dat gij don- zelfden vijand bestrijdt; strijd dus met het geloof eens helds en als het Gods wil is, sterf zooals uw broeders zijn gestorven, want een roemrijk stervon is boter dan leven als lafaard. IN 'T GROOT Uit Hallo, 7 Fobr. De voormalige postbeambte Mey or uit Ilannover is gearresteerd, die in 23 steden bij aanzienlijke personen inbraken pleegde en hon derdduizenden buit maakte. In een dagboek heeft de aangehoudene al zijne daden nauwkeurig aangeteekond. «uil-handel. De opmerking wordt gemaakt, dat een der gevol gen van den oorlog, met name wat Duitschland be treft, weer ln zwang heeft gebracht den ruilhan del, waarmede het moderne economische verkeer voor goed scheen te hebben afgedaan, zoo vertelt de Onder de Streep-red. van het Hdbl. Inderdaad valt het op, bij het lezen der groote Duitsche bla den, maar vooral ook bij het doorbladeren van de kleine provinciale pers, hoe het publiek weer zijn toevlucht neemt tot dezen primitieven oervorm van handel. Bij het lezen van de advertentie-pagina's van vele dezer kranten valt op, dat men herhaaldelijk in plaats van baar geld (is het wellicht daarom, omdat dit schaarscher werd in Duitsche midden - stands-kringen?) aanbiedingen doet van waren als betaalmiddel. Dan eens biedt iemand per advertentie zijn han denarbeid aan, dooh verlangt als loon geen geld, maar.... kinderschoenen. Weer een ander biedt aan een „zoo goed als nieuwe electrische stations-in stallatie voor kinderen", waarvan als prijs wordt aangegeven een.warme jas voor een tienjarigen knaap". Weer iemand anders vraagt een huisnaai ster; er wordt evenwel niet gesproken van loon, doch de keus wordt gelaten tusscnen „eenige fraaio meubels, een gaslamp of een volledig spiritus-toe- stel". Ook ontmoet men in het annonce-deel aanvragen voor geestelijke ontwikkeling, terwijl als honorari um wordt aangeboden „een verwarmde kamer, ge durende het onderwijs-uur'". Of wel wordt aange boden het geven van „muziek-onderwijs voor een warm middagmaal". Hoeveel stille ellende ligt er niet, verscholen ach ter zulke voorbeelden van vraag-on-aanbod, maar ook hoeveel veerkracht en aanpassings-ver- mogenl BELGISCHE WERKKRACHTEN. Wij lezen in de „Times", dat do firma Vickers te Barro.w, die het thans ontzaglijk druk heeft niet re- geeringsbestellingen, een aantal nieuwe arbeiders in dienst heft genomen. Daar er niet voldoende En gelsche werklieden waren te krijgen, heeft de firma ook Belgen aangenomen. Niet minder dan 900 Belgi sche werklieden zijn nu bij de firma werkzaam. Het gemeentebestuur van Barrow laat nu tijdelijke ar beiderswoningen zetten om dezen nieuwen arbeiders woningen te verschaffen. Vooral omdat de gunstige uitkomsten van het gebruik van Belgische werk krachten er toe leiden, dat ook de F.urness Railway Company te Barrow Belgische arbeiders zal aanne men. MEEL-SMOKKELEN IN ROEMENIë. De correspondent van de Daily Telegr. te Boecha- rest meldt, dat nu het meel in Oostenrijk schaprsch is, een aantal kooplieden iu Roemenië hebben ge tracht om meel waarvan de uitvoer uit Roe menië verboden is, naar Oostenrijk te smokke len, in postpakketten. De tallooze nakketten van vijf kilogram die in den laatsten tijd naar Oosten rijk werden gezonden, wekte het wantrouwen op van de Roemeenscbe douane. Zoo werd deze smok kelarij ontdekt.

Schager Courant | 1915 | | pagina 2