De Oorlog. Oostenrijkers-Doitschers en Russen. „Het Congres der 8. D. A. P„ jftig en etreng is. Daardoor zal n«en in Engeland in I overwegende, dat het Kopenhaagsche congres van beter positie komcu dan docr te koopen in andero Barsingcrhom o. >10 aan de sociaal-democratisch o parlijon heeft op- lauden, waar men minder grondig te werk gaat. waard, De. Van dér Veen. 1910 i gedragen om, ingeval oen oorlog mooht uitbreken. WINKEL. de daarbij optredende politieke en economische ori- De heer Jb. Homan heeft tengevolge van familio- sit» te benutten om do arbeidende klasse wakker te omstandigheden ontslag genomen als lid van hot Al- schudden: ,'emeen Burgerlijk Armbestuur overwegende dat do Partijleiding dit deel van de t'fstrijqing VAN het MOND- EN KLAUW- JKoponhao^ebe resolutie niet terstond na het uitbre ^KKR. kro vuo <1:oorlog hoeft uitgevoerd, maar door hei 1 j)c Bont! van Zuivelfabrieken in Noordholland hooft aanvaarden van den Godsvrede heeft voroorzaakt. iaar aanleiding van de besprekingen op de vergade- dat do Partij haar aanvalskraoht had verloren, o.a ring van Zuivelfabrieken den 3den Februari 11. ge togen de leeningswet van minister Treub, waardooi aouden, een stemming onder de ter vergadering de sociale wetgeving ernstig wordt bedreigd; 1 »- doopsgezinde gemeente te: a., voorm. 10 uur, te Wioringer- keurt de houding van do Partijleiding ten opzlohU .olgende motie: lanwezige zuivelfabrieken uitgeschreven over de van den Godsvredo af.' MOORD. Men meldt uit Weert aan do Maasbode: Gisternacht ia eon Duitsch landweerman nabij dc Nederlandsche grens don hals afgesneden, naar mei vermoedt door een Nederlandsch soldaat in burgoi- dio over do grens op Belgisch gebied was. De plaat- K^'ijke commandant en do marechaussee stelden eei onderzoek aan de groua in. Ol DESLUIS Nnrtr wij vernemen zal de heer A. O. W. Koster t 's-Gravenhago, daartoe uitgenoodigd door de Vrijzinnig Democratische Kiesvereeniging alhier, den 24stesn Febi a.s. een spreekbeurt vervullen met het onderwerp: Ne der land en de Wereldoorlog. ZIJI'E. In de op Woensdag gehouden vergadering van lede der Doopsgezinde Gemeente Noord-Zijpe, werd tot. li- van den herkcraad benoemd de heer P. List te Ann Paulowna. in de plaats van den heer C. Slikker, di evenwel de funetic van boekhouder blijft waarpemen De heer List heefi de benoeming aangenomen. HEERHUGOWA ARD. In het lokaal van den hoer Pijper vergaderde de af deeling Van den Bond voor Staatspensionneering. B afwezigheid van den voorzitter, den heer Met, werd dez vergadering geleid door den heer M. Krap. Onder d ingekomen stukken was een schrijven van den voorzitk- meldende, dat deze door drukke bezigheden zich g. noodzaakt zag, voor het voorzitterschap te bedanken Algemeen werd dit zeer betreurd. De rekening van den penningmeester liep over f37.5 inkomsten, tegen f 33.81VJ uitgaven, alzoo een bati saldo van f 3.60Vs, doch ae opmerking werd hierbij ge maakt, dat de coutribub'e over 1914 nog moest wordei geïnd. Deels was dit nagelaten, omdat,men in het b< stuur wel iets gevoeld voor contributieverlaging, well punt nu ook op de agenda voorkwam. Na een begrootin, van uitgaven te hebben opgemaakt, werd1 evenwel m« algemeene stemmen besloten besloten de oude contri butie-rcgeling te handhaven De rooster voor aftreding van het bestuur werd op gemaakt, welke aanwees, dat dit laar moesten aftre den de hoeren A. Kooij en S. Bnegman, beiden nie herkiesbaar. In hunne plaats werden gokozen dc heerei A. Koelemen en (J. Bas, welke die benoeming aannemen Door liet bestuur was, onder voorbehoud van naden goedkeuring der vergadering, besloten toe to treden to f' den Anti-Oorlogsraad. De vergadering hechtte hierna v—.nig uvuiu-v iw-ii uuu ötii iLjjiutwji vcaguueiuu «au. nuize hare goedkeuring. Besloten werd tevens, dal de afd j ïeer P. Scheringa die Rundveefokvereciniging zich zal «/insluiten hit Vtft fivlr-raltr. SvoliarnW» I, 1'n V'orr. 11 1 o „De Besturen der Zuivelfabrieken in Noord-Hol- 'and, vertegenwoordigd op de vergadering, gehouden e Alkmaar, den 3den Februari 1915, inzake de ver dichte pasteurisatie der wei, kennis genomen heb bende van de discussies dier vergadering, zijn van - ordeel, dat de invoering van verplichte pasteuri- atie der wei, ter bestrijding van het mond- en Bauwt eer, wegens te groote practische bezwaren l mutvoerbaar is en dat het doel daarmede beoogd, iaar alle waarschijnlijkheid te bereiken is door de vei in goed verzuurden toestand af te leveren, bij velke wijze van doen zij tevens nog eenigen tijd in le fabriek gehouden wordt, waardoor het mogelijk j vordt zoo noodig maatregelen te kunnen nemen oor de~ afgifte van de wei bij het voorkomen van uond- en klauwzeer." Van de 52 aanwezige fabrieken betuigden 49 hare nstemming terwijl 3 groote fabrieken zich er te- I :en verklaarden. Verder is ook het oordeel gevraagd van de niet ter j ergadering aanwezige fabrieken leden en niet- eden over de ^genoemde motie, in eenigszins ge- ijzigden vorm, wat den aanhef betreft, doch overi- I :ons van geheel gelijke strekking. Aan deze motie betuigden 44 fabrieken instemming erwijl 5 fabrieken zich er tegen verklaarden. Van j leze 5 fabrieken zijn 2 fabrieken van melkproduc- j en, een middelgroote, een kleine, die zoi J >r nioei- ijkheden de pasteurisatie kan uitvoeren en eene Reine fabriek die de wei verkoopt aan de melksui- i terfahriek te Uitgeest en slechts een onbeduidende loeveelheid wei overhoudt voor veevoeder. Enkele fabrieken maakten bezwaren tegen het ge- uimen tijd bewaren van de zure wei, wegens onvol doende bergruimte. Uit het ingestelde onderzoek blijkt, dat de be waren, aan het pasteuriseeren van de wei verbon den, bijna algemeen worden gedeeld. Voor de_ Noordhollandsche fabrieken is het te ho pen dat, in verband met de moeilijkheden \oor do litvoering, de pasteurisatie van de wei, ter bestrij ding van het mond- en klawzeer, niet verplicht wordt De Secretaris van den Bond van Zuivel fabrieken, G. NOBEL. Lutjewinkel, 10 Februari 1915. BARSINGERHORN. Den 9en Februari vergaderde ten huizo van den Nieuw© Niedorp. Geen dienst. Hippolytushoof, voorm. 10 uur ,Ds. Leendertz. Slroe. Geen dienst. Oudesluis» voorm. 10 uur, Ds. Huizinga. EVANGELISATIE le: SehagöD-. 's av. 6.45 uur, Db. De Borst. zich zal aansluiten bij "de federatie Sckagen. Nog werd besloten tot het houden van een propa gandii-avond, waarvoor een spreker zal worden uilge- nóodigd. lerwijl „H.U.G.O." hare modowerking toe zegde en voor verdere afwisseling door het bestuur dt noodigo stappen zullen worden gedaan. Hierna sluiting. In de hierop gevolgde bestuursvergadering werd dc heer A. Brouwer gekozen tot voorzitter dlor afdoeling. de duitscile verklaring. Do Ilot land-A merika-lijn laat op al hare passagiers en yrachtschepent erweerszydm 'van hot schip, den naam er van in zëór groote betiers schilderen. Bo ven öp het dek worden groot? borden aangdbmchl. de haven, waar hot schip thuis hoort, staan vermeld Deze borden worden des avonds ©n 's nachts ver licht. Do stoomschepen Rotterdam en Potsdam zullen Za terdag, van deze o nders cheidings tcekenen voorzien, van Rotterdam vertrekken. Do stoomvaartmaatschappij Rotterdamscho Lloyd laai op ah flvaro passagiers- en vtytchtschepon met groote witte letters .den naam. van het schip en den naam van 'de haven, waar hot schip thuis behoort, schilde ren, Waar de letters, die ide nametti van het Schip en van de haven vermelden, ophouden, begint een band in de nationale kleuren, die rond het geheeld schip loopt. Elke kleur heeft de breedte van een plaat, 's Avonds en 'S nachts wordt de naam van het schip, verlicht. Aldus beschilderd, vertrekken de volgende' week 'de stoomschepen Malang, Mcrauko en Insuiinde. Het stoomschip Terschelling, van de Stoomvaart maatschappij Tritton alhier, vertrekt morden uit Am sterdam mot dezelfde onderscheidingstet kenen. Do directies van andere maatschappijen alhier, wel ker schepen onder Nederlandsche vlag varen, over wegen, oveneens onderscheidingen op. haar schepen te doen aanbrengen. Te Amsterdam gevestigde reoderijen zuilen soort gelijke maatregelen nemen. JNJd.Ct. mond- en klauwzeer. Sedert 1 Februari werd 1 geval van mond- en klauwzeer waargenomen te Kampen op 2 Februari; het voorlaatste geval werd geconstateerd op 25 Ja nuari. In Gelderland in de grensgemeente Zevenaar en Wisch resp. 2 en 1 gevallen en voorts te Gel- dermalsen i geval. In Limburg 1 geval te Roer mond. In Noord-Brabant te Lieshout. Leende, Heeze, Ginneken en Ter Heide elk i geval en een C-tal ge vallen, die in verband staan met de overige te Prin- senhage .In Utrecht, te Soest, i geval en in Zijid- Holland. te Rotterdam, 1 geval en 3 gevallen te Zoe- terwoudo, 2 te Stompwijk, 1 te Voorschoten en 1 te Alfen. De gevallen te Prinsenhage worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat de veehouders aldaar om beurten de melk naar do zuivelfabriek brachten en daardoor in aanraking konden komen met smetstof, afkomstig van nog niet opgemerkte gevallen. Om do gevaren hieraan verbonden, tegen te gaan, besloot het bestuur van do zuivelfabriek deze inrichting ©enigen tijd te sluiten. Dank zij de medewerking van de boeren, dië inzonderheid ook uit dit besluit valt op te merken, .bestaat er gegronde hoop, dat de ziekte volkomen zal worden onderdrukt; sedert 4 Februari kwamen geen nieuwe gevallen voor. Minder gunstig is de toestand in Zuid-Holland; de 7 gevallen in Zoeterwoude en oïhstreken zijn op zich zelf minder verontrustend dan de geringe medewer king. die aldaar van de veehouders in het algemeen wordt ondervonden. De eigenaars der besmette boerderijen ontzien zich niet tegen het advies van den districts-veearts bun erf te verlaten, een zelfs werd op de markt aangetroffen. Hier zullen de com missies van waakzaamheid nog veel goed werk kun nen verrichten. Met uitzondering van Zuid-Holland is de toestand in alle provincies gunstig. een raad voor reederijen. Do Minister van Buitenlandsche Zaken vestigt, voor zooveel noodig, de aandacht van belanghebber- den op do wenschelijkhoid, gedurende den oorlog de bemanning van Nederlandsche handelsschepen, die Duitsche havens aandoen, uitsluitend samen te stel len uit onderdanen van onzijdige mogendheden. nederlandsch vee in engeland. Reuter seint uit Londen aan het Hdbl.: In den loop van een discussie in het Hoogerhuis over de jongste invoeren van Friesch vee verklaar de de President of hte Board of Agriculture, de heer Lucas, dat hij voorzag, dat dit veeras weldra zou Svorden beschouwd als een der Leste, zoo niet het beste melkvee van de wereld. En daar het Engelsch Holsteinsche vee had geleden ten gevolge van het verbod tot invoer en van het voortdurend fokken met hetzelfde materiaal, had de regeering den in voer toegestaan onder zeer strenge voorwaarden. Hij wees op het voordeel van het koopen m Ne derland, waar het regeeringstoezicht uiterst krach- ingerhorn. Van, de 12 leden waren 8 tegenwoordig; de mobilisatie deed ook hier haren invloed gelden. Na opening door den voorzitter, den heer Jm. Blaau- joer Kz., volgde lezing der notulen van 30 Sopt., dia werdén goedgekeurd1. Bij1 de lezing vaia hot juar- verslag over 1914 bleek, dat de vereeniging toen, 14 eden telde. Door den monsternemer werden op 175 datums 1663 monsters genomen van 168 koeion. Bo vendien werden non 979 monsters vun particulieren onderzocht. Van 118 koeien zal oene volledige melk- ;laat kunnen wondlen berekend. Van deze dieren zijn 10 yaarzen, 19 twenters en 59 oudere koeion. In hel lamregister worden ingeschreven 20 koeien en in het .alfrenisler 58 kalveren. Den vorlgen herfst zijn er 8d dek bewijzen ingekomen. Door net Ned. Rundvee- ainboek werd1 do administratie en werkwijze onzer luudvcvlokvereeniging goedgekeurd en alle leden dézér ereenigingt raden toe als lid van het N.R.S. De om- >lag per koe werd vastgesteld, op f 1.35. Zij1 was vroe ger geraamd op f 1.80, doch wegens het niet houden der Schager Landbouwtentoonstelling in September van liet vorige jaar en het niet verbinden van prijzen nan do bekroningen op de herfstkeuring en andere omstan digheden- werd Idie raming niet gevolgd. De rcKening en verantwoording van den penning meester, wend nagezien dooi" oe heenen G. Waiboer en K. Slik on onder dankzegging door de vergade ring goedgekeurd. Tot bestuurslid wend herkozen do heer Jm. Biaau- bocr Kz. en gekozen de heer J. Ji'mmink. Tot afgevaardigde naar do in 1915 te houden ver gaderingen wend benoemd do heer Jm. Blaauboer Kz. en tot diens plaatsvervanger de heer Jb. Bakker. Met algemeene instemming werd besloten om mede te werken tot het instellen van een commissie van waak zaamheid ter besnijding van het mond- on klauwzeer. Tot Iedén der keuringscommissie voor hot stamre gister werden benoemd de heer J. Jimmink en 1. "Won der cn tot plaatsvervanger de heer Jm. Blaauboer Kz. Als eisch voor inschrijving na twee-jange proefniei- lang werd, met het oog op do jongere leden, vastge steld een vetgehalte der melk van minstens 2.8 pet. De kalveren Zullen di||jaar geschetst worden door den^ controleur, als gevolg van ae erkenning door liet Hierna volgde behandeling van den beschrijvir brief. De afgevaardigde naar de vergadering van Bond van Rundveefokvereem'gingen te Hoorn kreeg vrij mandaat. Bij onderzoek naar het aantal runderen met zwarte vlekjes in het wit der onderbeenen, bleek, dat bij "de leder- der vereeniging. van de ^51 dieren er 24 waren, die deze kenteekenen vertoonden. Daar de rondvraag niets ter verdere behandeling op leverde, sloot voorzitter deze bijeenkomst. Ned. Taal en Rekenen. Gij schrijft veel taalfouten en vindt dit terecht on aangenaam. Gij hebt veel moeite bij het maken van brieven en opstellen. Uw kennis van maten en ge wichten, van lengte- en vlaktematen is gering: de be werkingen met breuken en tiendeelige getallen zijn U :e moeilijk. Gij zijt echter te oud voor de schoolbanken geworden. Toch wilt ge graag dat tekort in uw kennis aanvullen. Wat ligt nu op uw weg? Proefnummers aanvragen van „de Herhalingsschool", Week blad voor Taal en Rekenen. Prijs per maand f 0.30. Proefnummers worden gratis en franco gezonden. A. F. G. Leiderilz, D. H. Schenk, Hoofdonderwijzers, De Clercqslraaf 34, Amsterdam. Predikbeurten. ZONDAG 14 FEBRUARI. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE te: Schagen, v.m. 10 uur. Ds. De Graaff. Heerhugowaard. Geen dienst. Oude Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. Broekema. Kolhorn, voorm. 10 uur, Ds. Theesing. Oudesluis, voorm. 9.30 uur, Ds. GroeneveldL Doop. Barsingerborn, voorm. 10 uur, Ds. Van Loom Callautsoog. Geen dienst. Dirksborn, v.m. 9.30 uur, Ds. Damste. Petten, voorm. 10 uur, Ds. Reinders. Wieringerwaard, voorm .9.30 uur, Ds. Tinholt. Veenhuizen, Geen dienst. St. Maartensbrug, v.m. 9.30 uur, Ds. Nieuwburg. Anna Paulowna. Geen dienst. Sint Maarten en Valkoog. Geen dienst. Bippolytushoef. Geen dienst. Westerland, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Oosterland, nam. 2 uur, Ds. Witkop. Den Oever. Geen dienst. Winkel, voorm. 9.30 uur, Ds. Staal. Nieuw© Niedorp, '8 av. 7 uur, Ds. Sohermerhorm V erschillende Oorlogsberichten. DE „ORIOLE" GKTORPILLEERD? Uit London, 9 Februari. Volgens een mededeeling van de Admiraliteit zijn op e Februari twee red- dingboojten gevonden bij Rye (zuidkust van Enge land), gemerkt: „Oriole". Men vreest,, dat bet stoomschip „Oriole" van de „General Steam Navigations", dat op 29 Januari uit Londen iis vertrokken en op 30 Januari te Havre werd verwacht, getorpileerd is door den Duitschen onderzeoër, die ook de .„Toko Maru" en do „Ikaria" in den grond heeft geboord. I>e equipng* van de „Oriole" bestond uit 21 man. huijp\eiuj:ening. in Oostfriesland is afgekondigd, dat de overheid hulp zal Verleenen in de boerenbedrijven, waar de mannen te velde staan, om de vrouwen in de gelegenheid le stellen niet later dan anders met bemesting, bezaaiing, polen enz. in het voorjaar kLar te zijn. DE NEUTRALEN EN DE DUITSCHE BLOK KADE. Uit Rome, 10 Februari. Er zijn besprekingen ge opend tusschen neutrale mogendheden over dc hou ding aan te nemen tegenover de door Duitschland afgekondigde blokkade. De algemeene meening is, dat een protest zal worden ingediend, maar een de finitief besluit is nog niet genomen en ook is nog niet lx'sloten of het protest der verschillende sta ten gelijkluidend zal zijn of zal verschillen naar ge lang van het gewicht der neutrale belangen welke worden bedreigd. DE „LUSITAMA". De New-Yorksche correspondent van de „Daily Telcgr." vertelt, dat de „Lusitauia"' kort na het uit breken van don oorlog e«:ns door de „Kansruhe" is achtervolgd, maar wist te ontkomen. Tot dusver was dit niet bekend gewerden, niaar do correspondent meent, dat het nu wel verteld mag worden. De „Lu- sitania" had New-York verlaten, reeds met de waarschuwing, dat Duitsche kruisers op den loer lagen. Het schip koerste als gebruikelijk in noor delijke richting. Kapitein Dow was zelf op de brug en ontdekte toen men eenigo uren in open zee was, de nadering van het schip, dat hij als de „Karls- ruhe" herkende. De „Lusitania" veranderde daarop van koers en ging zuidwaarts. Intusschen .werden draadlooze verzoeken om hulp aan den kruiser „Es- 8ex' uitgezonden. Toen het lichter begon te worden zag men dat men door het vreemde oorlogsschip, dat in volle vaart stoomde, achtervolgd werd. Vlag- öeinen verklaarden: „Gij zijt vermeesterd". Steeds meer naderdo do „Karlsruhe", maar toen zij nog een zes mijlen ver was, dook voor de „Lu sitania" een nevelbank op. De „Lusitania" had in tusschen antwoord gekregen van de „Essex", die meedeelde, dat de „Leipzig" de vluchtelingen op wachtte en dat het dus het beste zou zijn, als de „Lusitania" de „Essex" trachtte te bereiken. Hot zou dus noodig zijn weer van koers te verande ren. Toen de „Lusitania" de novelbank bereikte, liet de gezagvoerder de machines stoppen. Het reus achtige schip bleef in de vaart liggen, geen licht was aan, geon fluiten weerklonken, zelfs de signaal- bollen zwegen. Toen nog in de duisternis en in de diepo stilte wondde de „Lusitania" den steven en vervolgde in volle vaart de vroegere noordooste lijke route. Van den Duitschen kruisor werd niets meer gezien. Do mailboot was ontsnapt. 1ERUG UIT DUITSCIIE GEVANGENSCHAP. Eon Antworpöohe brlefsohrijver van het Handols- blad schrijft het volgende: Voor oen paar dagen zijn hier conigo dor vrijge laten hurgergov'angonon uit Duitschland terugge. keerd. Er waren er uit verschillende kampen, som migen kwamen zelfs van do omstreken van Königs- bergen. Allen zagen er echter erbarmelijk uit. Som migen nog barrovoets in hunne klompen, zooals zij waren govangen genomen op bet veld bij het begin van den oorlog. Anderen haddon bij wijze van sok ken vuile lompen aan de vooten. Eenparig klagen zij over de behandeling, die zij ginder te verduren hobben gehad. Uitzondering ma ken degenen, afkomstig uit het kamp in Mecklen- burg, waar zij bewaakt worden door eon militair, die vóór den dorlog te Antwerpen eon hotel voor landverhuizers hield. .Deze toonde zich insohikkelijk. Het is moeilijk om hen aan 't praten te krijgon. Meost allon zijn gewone lui, bocron of worklieden, en het verblijf van vijf maanden in de gevangen kampen heeft hen zoo schuw gemaakt, dat zij ter nauwernood durven antwoorden, wanneer men hun een vraag stolt. Wat zij mecdeelen komt op het volgende neer. Allen zijn het eens om te bevestigen, dat het voed sel afschuwelijk was. Het gewono maal bestond uit een afkooksel van biejten, kastanjes of aardap pels. Wanneer er niet genoeg was, werd hun soep aangelengd met een emmer koud water. Verder be stond hun rantsoen uit eon maïsbrood voor vier dagen. Te Königsbergen leden meest allen aan ko liek. In een der kampen zijn,' van de 1800 gevangenen 450 overleden. Toen zij in Duitsche steden aankwamen, werden zij onder militair geleide door de straten gevoerd, waar de burgers de straatjongens ophitsten om hen met stokken te slaan. Overal hebben zij slavenarbeid moeten verrichten, graafwerken, betimmeringen, vervoeren van balken, enz. Dc soldaten dreven dc onwilligcn met kolf slagen voort. Degoneij die gestraft werden, moesten gedurende twee uren met de handen, de voeten en den hals aan een paal gebonden blijven. Als karak teristiek detail: meest alle Brusselaars ondergingen deze straf. Over 't algemeen werden de Engelsehen nog slech ter behandeld. Men weigerde hun soms de hoogst noodige geneeskundige hulp. Er waren ook iir sommige kampen Russische krijgsgevangenen. De Joden onder hen verklaarden, dat zij zich hadden laten gevangen nemen. Het was hun om 't even, want nooit toch hadden zij voor krijgsmansmoed beloond kunnen worden. Op de terugreis hadden de gevangen Belgen vier dagen zonder voedsel geloefd. Zij wisten niet, dat zij vrij gingen worden gesteld, wisten niet waar zij heen gebracht werden. Velen weenden van aandoening toen zij te Ant werpen aankwamen. Zij werdén gelogeerd in het lanavcrhuizershotel Winnipei?. Toeü hun een ste vig maal van soep, vlecsch, aardappelen en roode kool, met als dessert een bord rijstpap werd voort gezet, werd de aandoening hun te sterk en zij ween den en lachten tegelijkertijd. Na het eten zouden zij gaan wandelen, maar ze durfden nauwelijks al leen de straat opgaan, 's Anderen daags hadden zij zelf met zorg hun bedden gedekt, en hun eerste werk was den meest geletterden onder hen te ge lasten met het opstellen van een dtyikbrief aan het Anlwerpsche gemeentebestuur voor de liefderijke behandeling. Vóór hun vertrek naar hunne respec tieve dorpen zijn ze in groep gefotografeerd. IN HET BELANG VAN DEN VREDE. Uit Washington, 40 Februari. In den Senaat heeft de heer Lafayette een motie ingediend vragend de bijeenroeping van een internationale conferentie van vertegenwoordigers der neutrale natiën, ter be spreking van de middelen tot beëindiging van den oorlog en de stichting van een wereldgerechtshof ter waarborging van den wereldvrede. In de motie werd het tevens plioht genoemd de uitvoer van oorlogs behoeften aan de oorlogvoerenden te verbieden. Be- aioten werd de motie in nadere overweging le ne men. de oorlogspknsioenen. De Londensche correspondent der Tel. schrijft: Het bekende sooialistische Lagerhuislid. Georgo Barnes, deelde in een openbare redevoering merk waardige cijfers mede over do kosten der oorlogs- pensioecen. Barnes was lid der parlementaire com missie, welke tot verhooging der pensioenen advi seerde voor de weduwen en woeren van gesneuvel den cn voor invaliden. Naar hij verklaarde, werd de kapitaal waarde der verhoogde pensioenen geschat op 348.000.000 pond sterling fzijnde f 4.152.000.000). Twee maanden geledefl was dc kapitaalwaardc der lagere pensioenen geraamd op 202.000.000 pond ster ling. Zij zouden het eerste jaar na den oorlog een uitgaaf van 8.240.000 pond sterling hebben gevor derd, terwijl de nieuwe pensioenen door mij in ons avondblad van verleden Vrijdag vermeld het eerste jaar een uitgaaf van 13.310.000 pond sterling (zijnd? f 159.720.000) zullen vorderen. rroodrvartjes. Om do verdeeling van brood en meel in Berlijn en do voorsteden behoorlijk te regelen, worden brood kaartjes uitgegeven, die door de huiseigonaars moe ten worden verdeeld. De huiseigenaars ontvangen lijsten, waarop zij moeten invullen hoeveel perso nen in ieder huis, of gedeelte daarvan, wonen, met nauwkeurige aangifte van het aantal personen tot het gezin behoorende, kamerverhuurders, dienstper soneel en andere inwonende personen. Niet meege teld worden personen, die vermoedelijk niet langer dan drie dagen in het huis aanwezig zullen zijn en de militairen .Zoodra die lijsten zijn ingeleverd en nagezien zullen de broodkaartjes ter beschikking van de huiseigenaars worden gestéld, die ze moeten ver deden in de verschillende woningen. Die kaarten zijl ingericht voor den duur van eenige weken. Alle wij zigingen, die in de numerieke samenstelling van de gezinnen ontstaan, moeten in de lijsten, bij den huiseigenaar berustende, worden ingevuld. Na liet einde van den bepaalden geldigheidsduur der brood kaartjes zullen nieuwe worden uitgereikt, volgens de lijsten der huiseigenaars .Strenge straffen wor den bedreigd tegen hen, die in strijd met de voor schriften handelen. KONING ALBERT EN AMERIKA. Op verzoek van de Amerikaansche pers heeft ko ning Albert van België de volgende mededeeling aan de Vereenigde Staten gezonden: Gij vraagt mij eenige woorden op 't oogenblik, waarop de eerste zes maanden van den oorlog ten einde gaan. Ik voel mij verplicht deze gelegenheid aan te grij pen om mijne dankbaarheid .-n mijne sympathie- aan de \ereenigde Staten van Amerika te betuigen. Met eene waarlijk ontroerende edelmoedigheid en kie9ch- heid zijn de Amerikaansche burgers mijn land te hulp gekomen, dat door do bezetting der Duitschers in nood dreigde te geraken, door de buitensporige dre- quisities, die in geen enkele evenredigheid staan mot de middelen der bewoners. Zonder de broeder lijke hulp der Vereenigde Staten zou de hongersnood als een nieuwe ramp op mijne verwoeste gewesten zijn neergeslagen. Het Belgische volk, dat tegen deze smarten beschut is, zal er dankbaar voor blijven. Aan de uitmuntende diplomaten, die zich met zoo veel bezorgdheid aan ons wolzijn hebben gewijd in deze moeilijke omstandigheden cn aan al uwe land- genooten, die zoo goed den levensmiddelen-toevoer hebben georganiseerd, breng ik van harte een open bare hulde Opnieuw heeft het groote Amerikaanscho volk aan zijn eeuwenoude traditio getrouw willon deelnemen aan een werk van monschelijke solidariteit, aldus aan de wereld kond doende zijn ideaal van recht vaardigheid en vrijheid. Groot-hoofdkwartier van het Belgische logor, 4 Februari 1915. benzine-loods te gent vernield. Uit PARIJS, 10 Febr. Een Fransch aviateur is Dom- «Jcrdagavpncl over Gent gevlogcln en Ihiecft daar een loods vernield', waar een groote hoeveelheid benzine was geborgen. amerika en de duitsche verklaring. Uit NEW-YORK, 10 Febr. Do Washlnglonsctio cor respondent vain de „Tllbune' meldt, dat het departement van buitenlamdsche zaken hoeft vernomen, dat de Duit sche bondgenooten 'elk Amcrikaansch protest, m tus- schenkomst inzake do verklaring tot oorlogsgebied, als oen niet-ïieutrale daad zullen beschouwen, en wel omdat de ■Vereenigde Staten niet geprotesteerd hebbëntógón de EngeJscIne verklaring .van. do Noordzee tot oorlof- terrein. Het standpunt van de regeering is, dat Duitschland zooveel gebied tot oorlogstooneel mag verklaren als het wil, mits maar de rechten van de neutralen beschermd' zijn. onderzeeër ontploft? Uit PARIJS, 10 Kbr. Uit Duinkerken wordt berient; Kapitein Hars, gezagvoerder van het bmnsctie stoom schip „Ville de Lilie", komende van Bordeaux, .ver klaart dat hij op 4 f ebruari togen 2 uur 's middags ccn schip hoeft zien ontploffen op 6 mijl ten noord westen vrOi Duinkerken. In verband' met do plaats, waar hlf do ontploffing heeft gezien, is hij Van moonitig, dat hel niet anders dan een onderzeeër jut Zeebrugge kan zyn, die op een mijn is gestooten. een leger van heeren. De Romeinsche Messagero wjj'dt aan het mflUoen sol- dhten van Kitchener, naar Reuter uit Rome seint, oen artikel, waarin zij dat leger als een „leger van hoeren' bestempelt: „Nooit in zijn lange krijgsgeschiedenis", besluit do Messagero, ,,heeft Engeland onder zij'n vaandels een leger vereerugd als dit puikje van de natie, ol wat het oude Britsche ras aan edels en edelmoedigs te geven heeft. Het is een leger dat niet alleen Engeland tot eer zal strekken, maar een voorbeeld voor dc geheeló menschheid zat zijn". Nog steeds gaat het eerst onze belangstelling naar het oorlogsveld, waar strijden. Het schijnt, dat de Russen het in de Boekowina niet best maken. Zij hebben de terugtocht aangenomen. De Weensche berichten spreken van een vlucht. Uit Boe dapest wordt gemeld: De geslagen Russen vluchtten naar Radantz en Koety. Soeczawa is ontruimd. De Russen vluchtten in de rich ting van Czernowitsj. De industiiecle inrichtingen tus schen Dornawatra en Soeczawa zijn onbeschadigd De bevrijding van de Boekowina maakt diepen indruk op de Roemeens che grensbevolking. Het blad de Secoio verneemt uit Boekarest over de zen strijd: Na twee dagen en twee nachten van artilteriegevech ten aan het front Kirlibaba—Jacoben—Walekapoei, zijn de Russen den algemeenen terugtocht in drie richtingen begonnen. Het achtergedeelte der Russische formaties trekt terug naar Kolornea, het centrum naar Seletin en de linkervleugel aan gene zijde van Kinapoldeny, dat reeds JtLoor de Oostenrijkers werd bezet. De Oosten- rijksch-Hongaarsche troepen, die in Dornawatra ge concentreerd waren, vervolgen die Russen. De stad Soeblsawa is reeds door de Russen ontruimd. Een spoe dige ontruiming van Tsjernowitsj wordt verwacht. Aan de „Pester Lloyd" wordt uit Burdujem bericht: Onder een onbeschrijfelijk gejuich van ae bevolking trokken gisteren de eerste afdeeling van. onze troepen en de honved-huzaren Soekzawa binnen. De stad prijkte in vlaggentooi. Om twee uur trokken de andere troe pen binnen. De soldaten werden op straat door de be volking omarmd' en gekust. De Russen zijn geheel én al "afgetrokken in de richting van Czernowitz. Te Ra- dant lieten zaj 200 Mohamedaansche soldaten achter, te Hatua 30 Xsjerkessen.

Schager Courant | 1915 | | pagina 2