Timmerlieden De Oorlog. een vast werkman, een flink werkman. ftiesche Boerenmeid, een Bakkersleerling een stuit MEST, verecb gekalfde KOE, eenkaismakersknecht een Meid-Huishoudster. een li nk Winkelhuis, Openbare Vergadering een vast werkman, Oostenrijkers-Daitschers en Russen. OP ZEE Marktberichten. B rgerlijke Stand. Mevr. ANTJE WITKOP-Kool. Boerenknecht, Aanbesteding. Het maken Yan een Groenten- veiling, VEEVERLOSKUNDIGE Timmerlieden, yast werkman, 2 Timmerlieden, Gramaphoon, Timmerlieden, een Dienstbode, Msid-Huishoudster, een Werkman, EEN SLAGERSKNECHT Smidsleerling, ongeveer 6 bunders best land voor koolboow, Werkpaard, Boerenknecht, een stuit Mest, een Werkman, Zaaizaden. W. KOMEN Jz., Melk-Controleur, een Woning Reglement wegen mol hun ÜW»d om d«i asm óa wegen afgezet hiel den. Over Insbrüok marcheerde hij vervolgens naar Trient, vanwaar het hem gelukte na een levensge vaarlijke klauterpartij in de nabijheid van Rover- rode op Italiaanschen grond te komen. De Italiaan- sche grenswachters waren echter op hun post en do deserteur werd nu als spion opgepakt en nadat do zaak opgehelderd was onmiddellijk aan de Oos- fcenrijksebe overheid te Insbrüok uitgelevertJ, die dan do uitlevering naar Duitechland bezorgde. De krijgsraad veroordeelde hem tot do laagste straf, Yijf jaar gevangenisstraf Van het strijdtooneel van blijft de terugtocht van do Russen uit Oost-Pruisen onze aandacht vragen. De Russen blijven terugtrek ken, erkennen dit in hun legerberichten zelf. In het centrum blijven zij tegenstand bieden en deze ge vochten. aldus het Russisch legerhericht, onderschei den zich door groote verwoedheid. Nu deze gebeur tenissen zich afspelen, en alles er op wijst, dat de Russen tot hun vestingenreeks zich zullen terugtrek ken, dringt zich do vraag op: wat dan? Zullen de Duitschers dit succes wat zij nu behalen, want hot is een kranig stuk werk, dezen Russischen colos uit Oost Pruisen weg te jageD, zullen de Duitschers dat kunnen- omzetten in een suces dat een beslissenden invloed op het eindresultaat zal uitoefenen. De Duit schors hebben niet alleen een dreigende omvatting der Russen weten af te weren, maar hebben zelfs den vijand verjaagd, maar het blijft nu de kwestie, boever zullen de Duitschers de Russen kunnen ver volgen. Komt het Russische leger aanstonds weer tot staan, en do geschiedenis der laatste oorlogsmaan den heeft ons geleerd, dat dit bij het Russische leger met niet te veel moeite schijnt te kunnen gebeuren, dan krijgen wij op het Oostelijk oorlogsveld wat we op het Westelijk nog steeds zien, een belegerings oorlog. En (lan is het Duitschland, dat in onvoordee- ligo conditie blijft. Dat land moet aan twee fron ten blijven strijden en van loskomen van groote strijdmachten is dan geen sprake. En dan moet niet vergeten worden, dat do toevoer geheel is afgesne den, en dat begint hoe langer hoe meer te nijpen. En al heeft nu het Duitsche leger de kracht, zijn land van vijanden gezuiverd te houden, maar het heeft niet de kraoht zijn vijanden te overwinnen, dan blijft de kans bestaan op een eindelijke overwin ning der bondgenooten, want al verliezen de Russen nu, er zullen steeds meer Duitsche soldaten noodig zijn om deze Russen in bedwang te houden, steeds meer oorlogsvoorraad, steeds verder van de oorlogs basis. Het eenige positieve resultaat is, dat Duitsch land oen uitgestrekt vijandelijk gebied bezet houdt. Alles hangt, af van datgene waartoe Duitschland in staat is. De toekomst zal dat ons wel loeren. Zooals gezegd, erkennen de Russen hun steeds re- tireeren vanuit Oost-Pruisen. Over den strijd in de Iiarputhon melden zij: m de Karpathen hebben wij aanvallen van den vijand in do streek van Gorlice en Swidnik afge slagen. Wij maakten ons meester van do vijande lijke versterkingen bij Smolnik, ten oosten van Lup- kow; 18 officieren, meer dan 1000 soldaten en drie rsttr&illeiirs vielen in onie handen. Hardnekkige ge vechten worden geleverd aan bet front Tuobla-Wysz kow en op do wegen naar Nadworna. De Duitschers melden, dat zij in het gebied van den Weichsel terrein hebben gewonnen en Racionz bozot hebben. De oorlogsooitrcspondont van de Vossïscho Ztg. schrijft over de overwinning in Oost-Pruisen: Den 8slcn Februari begonnen onze troepen den op mars oh naar het oostenuur „aAa uur. dag en nacht rukten zy in een groote boog van de Memel (Nje- wes) naar 'Schirwindt en Milkowiszki op en wierpen don vijand, waar hij' stand: hield, terug. Zij waadden soms, al vechtende tegen vijandelijke ruiterij1, tot den middel in de sneeuw en heten de brug bij Wilwiezki in dc lucht vliegen, zoodat geen trein terug kon. In den nacht van den lCton op den Hen Februari vielen hier 10.000 gevangenen en 75 keukenwagens in onze handen. Tusschen Stalluponcn en Wlrballen ziet het er hier on daar uit, alsof geheele Russische compagnietin hun kleeren en laarzen hebben uitgotrokken om te vluchten. Een Russische batterij lag neergemaaid, als of geen man en geen paard er hot leven hadden afge bracht. Door de puinhoopen van Eydkuhnen trokken in nacht en regen onze zingende troepen, als wilden zij jubelend bekend maken, dat Duitschland bevrijd was van den vijand. Dc oorlogscorrespondent van do Lokal Anzeiger schrijft o. m.Het Duitsche offensief heeft, even als vroeger bij Tannenberg, do Russen verrast. De nieuwe groepeering der Duitsche strijdkrachten was den 7cn Februari s nachts voltooid. Den volgenden dag begon de opmiarsch van den rechtervleugel in de richting naar Johannisburg, dat 's middags reeds in ons bezit was. De 57e Russische divisie die het verdedigde, werd bijna vernietigd en 5000 gevan genen vielen fin onze handen. De overblijfselen vlucht ten 'naar de vesting Ossowiec. De groepeering van onze troepen is, zonder dat de vijand er iets van merkte, voltrokken^ gemaskeerd als zij werd door een kavalleriedivisie. Onzerzijds werden tamelijk sterke strijdkrachten in do richting van Pillkallm en Lasdehnen in bewe ging gezet om den vijand, die zich in de streek van Lasdehnen, PillkaLlen, Gumbinnen en Stallu- ponen bevond, bij verrassing bij Schirwindt. Wladi- lawaz en Milkowiszki te kunnen aanvallen. Tij dens deze operaties kwam het tot een botsing met het 56c Russische divisie die geheel uiteengeslagen werd. Spullen en Hensjisken werden stormenderhand genomen. 'Nadat PillkaLlen door onze snel aanruk kende troepen was genomen, trokken de Russen terug en wel in de richting naar Stalluponen. Doch hel was te laat. daar oen sterke Duitsche strijd macht Schirwindt en Wirbolleai reeds had bereikt cn de omsingeling van deze Russische troepen had vol trokken. Het slagen van de omsingeling was slechts mogelijk door de bovenmenseholijke in spanning van alle aan deze krijgsverrichting deel nemende troepein. Bij1 het begin van hel offensief was strenge vorst met sneeuwjacht ingevallen; de voortbeweging van het geschut eischte groote krachts inspanning. Op den derden dag viel de dooi' in, zoodat de wegen meer op poelen, dan op wegen geleken. De omsingeling verraste de Russen zóó, dat bijv. in Kybarti een Russische brigade heel gemoedelijk in do huizen vertoefde toen het dorp door oen zwakke Duitsche strijdmacht werd omsingeld, zoo dat do Russen godwongen waren zich over te ge ven, zonder een schot te hebben gelost. Hun ge- neg bi de 'dorpsstraat. echten zijn elf Russische divisies ge- In de decltelijk verslagen, gedeeltelijk, vernietigd. De Bockowina, aldus een Weensch bericht, is geheel van vijanden gezuiverd. Ozernowitz is door de Russen ontruimd, ofschoon zij daar nog verschanst liggen. De Oostenrijkers zijd reeds tot de poorten der stad genaderd. 't Is met groote belangstelling, dat gewaoht wordt op dc resultaten van de Duitsche bedreiging tegen over de koopvaardijscheepvaart, die a.e. Donderdag 18 Februari dan in werking zal treden. Waar onze Nederlandsche scheepvaart, evenals dio der andere neutralen zeor onder dit Duitsche op treden zou hebben te lijden, heeft onze regeering een nota tot de Duitsche regeering gericht. In hare nota ontkent onze Regeering, dat de m algomeonon zin tot de neutrale staten gerichte ver wijten wat Nederland betreft, gegrond zouden zijn. In zake de verklaring van een uitgebreid gedeelte open zee tot oorlogszone zijn gelijksoortige beden- kingen kenbaar gemaakt als vroeger tot de Britsche Regeering zijn gericht naar aanleiding van het \oor- I nemen tot gedeeltelijke afsluiting der Noordzee. Mot betrekking tot de gevaren, die de Nederland- isehe Scheepvaart zou kunnen leopen in do oorlogs zone is volgehouden, dat neutrale schepen er aan- spraak op kunnen maken, dat voldoende, onderzoek naar do nationaliteit van handelsschepen worde in gesteld. alvorens maatregelen legen die schepen wor den genomen. Anderzijde heeft onze Regeering bij de Britsche Regeering hare bedenkingen kombaar ge maakt tegen hot standpunt, door laatstgenoemde m-j genomen ten opzichte van het misbruik van de neu trale vlag door Britsche koopvaardijschepen. Of deze nota en die der andere neutralen zal hel pen, we betwijfelen het wel. Duitschland, naar het ons lijkt veel la3t ondervindend van Engelanda over macht ter zee, zal zich daartegen met alle kracht en alla- middelen verzetten. De Duitsche regeering blijft tenminste de neutralen waarschuwen niet in het aangegeven zeegebied te komen, daar de han delsschepen, waar grondig onderzoek niet mogelijk zal zijn. zonder meer door de Duitsohe duikbooten in don grond zullen worden geboord. En Duitschland zal deze methode blijven volgen tot Engeland besluit de algemeen erkende regelen van het zeeoorlogsrccht, gelijk dat m do P rijsrhe en I ondensche Verklaringen is neergelegd, ,ok van zijn kant in de toekomst, na te loven of tot de neu trale mogendheden het daartoe dwingen, met andore woorden, als Engeland het niet langer verhindert, dat voedingsmiddel on het Duitsche volk bereiken. 't Spreekt, haast vanzelf, /ouden we willen neer schrijven, dat Engeland op dit Duitsche woord vnn bedreiging een antwoord geeft. Dat woord beeft de EngeDehe minister Churchill in liet Lagerhuis ge sproken. „Wij zullen nu blootstaan aan een oorlogvoering dio nog nooit door een beschaafden staat is toege past. Men moet echter niet aannemen dat, wijl do aanval buitengewoon is, een goede verdediging niet mogelijk zou zijn." Er zullen stellig verliezen wor den geleden, maar Churchill geloofde niet dat onher stelbare schade zou worden aangericht. „Onze be antwoording van deze oorlogvoering zal misschien niet geheel zonder uitwerking blijven." Wij zullen niet dulden dat Duitschland een stelsel van open lijken moord en zeerooverij toepast. (Toejuiohingen.) Er is alle reden om aan te nemen dat de economi- Bcho druk, door de (Engelaohe) vloot teweeggebracht zich in Duitschland begint te doen gevoelen. „Xot- dusver" besloot Churchill „hebben wij den invoer van levensmiddelen niet pogen te verhinderen We hebben onzijdige schepen niet belet een recht- etreeksch verkeer met Duitsche havons to onder houden. Wo hebben Duitsche uitvoerartikelen in onsijdige schepen ongehinderd doorgelaten. De tijd ia echter gekomen, dat opniouw zal zijn te overwe- fKö «tact, die zich door zijn politiek stel- aoImaMg aan alle internationale verplichtingen ont- tsokkon beeft wel in 't genot van die onaantastbaar heid kan worden gelaten. (Toejuichingen.) Er zal eei nkrv»ve verklaring vanwege do bondgenooten wor den afgelegd, om den vijand voor 't eerst met volle kracht den druk van de zeemaoht te doen gevoelen." Zooals onze lzeers zien, het belooft nog heel wat en van eenige toenadering is nog geen sprake. PURMFEEXD. 16 Fehruari. 47 Stapels kleine kaas f 4-1.50 a 48. 851 K.G. boter f 1.70 a 1.75. 487 Runderen, waaronder 212 vette en 11 stieren. Vette, stug. 78 a 91 cent per K.G. Gelde, stug, f ICO a 2-10. Melkkoeien, stug, f 19Ó a 340. 22 Paar den f 100 a 300. 28 Vette kalveren 100 a 120 cent per K.G. 1042 Nuchtere kalveren f 12 a 24, matig. 686 Vette varkens 86 a 90 cent per K.G., vlug. 27 Magere varkens f 16 a 20, matig. 101 Biggen f 8 a 15. matig. 1180 Scha pen, matig, f 24 a 35. 10 Zak peren f 3.50. 35 Zak appelen f3.50. Kipeieren f 5.75 a 6.25 per 100. AI.KMAAR, 15 Februari. Aangevoeld 14 koeien en ossen f V50 a 350. 17 vette kalveren f 50 a 115, per K.G. f 0.90 a 1.10. 127 nuchl idem f 8 a 20, 21 magere schapen f 10 a 32, 804 vette varkens f 0.56 a 0.83 per K.G., 9 magere id. f 20 a26. AMSTERDAM, 15 Februari. Veemarkt. Aangevoerd 4-12 vette koeien le kW. 88 a 92 ct., 2e kw. 80 a 84 ct.. 3e kw. 76 a 78 ct., 140 melk- cn kalfkoeien f 200 a 340, 146 nuchtere kalve ren f 12 a 16. 960 vette varkens Holl. le kw. 84—86 ct., 2e en 3e kwal. 8284 ct. 33 schapen f 22 a 24. BROEK OP LANG! NDIJK, 15 Februari. Roode kool f 2.50 a 8.70, gele kool f 2.50 a 9, uien f 6 90 n 7.20, bieten f 1.80 pt-r baal. NIEUW LEVEN, Station NOORDSCTIARW'OUDB 15 FEBRUARI. Roode kool f 24 a 26, 2e soort f 18 a 21.50, kleinere f 3.50 a 17, gele kool f 23 a 25 2c soort f 18 a 21. kleinere f 4 a 16, Deensche witte f 25 a 27, 2e soort f 18 a 23, kleinere f 4.10 a 16.75 per 100. grove uien f 7 a 7.25 per 50 K.G. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen verricht in den morgen van den 16 Februari 1915. medegedeeld door hel Koninklijk Meteorologisch Instituut le Do Bilt. Hoogste barometerstand 765.0 tc Munchen, laagste barometerstand 751.8 te Memel. Verwachting tot den avond van 17 Februari. Zwakke tot matige .later wellicht toenemende W. tot Z. wind. Toenemende bewolking. Later weer kans op regen. Mogelijk nachtvorst. Zelfde temperatuur over <iag. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Helena Gatharina Maria Bernardina, dochter van Jozef de Ruljter en Geertruida Maria Voorman. Advertentien. 0 Heden overleed, na een kortstondig ïyden, onze innig ge liefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, PIETER EVERTS Ez., in den ouderdom van ruim 70 jaar. "Wod, P. EvertsRoos. G. dc Beur»—flverts. J. de Beur». 0. Eyerts. M. Everts—Koorn, S. TakeB—Evorts, D. Take». J. Wiogman. T. TijsenWiegman. J, Tyson eu Kleinkinderen. Wieringen, 14 Febr. 1916. 1890 1915 SOU DEO GL0BIA. O, blijde, schoone erinringsdag, Als nimmer nog mijn leven zagl Gij, die de harten oop'nen woudt, Al» 't bloempje, dat zijn kolk ont- [vouwt, Een blijde glimlaoh van aen Heer 1 Een Mannaregen daalde er neer Van stof'lijk goed of geest'lijk [woord, t Geen 't oog verrukt, of 't hart [bokoort. Hebt dank, Collega'», Vrienden, [Ouder», Jeugd, H|| was ra' een bron van groote [vrougd. 0. DE GEUS Kz. Ondorwjjzor. Warmonhuizen, II Febr. .1915. Heden overleed zaoht en kalm, onze geliefde Vader en Be- huwdvader, de heer K. VLAM Jz., in den ouderdom van ruim 70 jaar. J. Vlam. S. Vlam, 0. Vlam. N. Vlam—Kroou. Warmenhuizen, 13 Febr. 1915. Zaterdag 13 Februari j.1. overleed te Winschoten in den ouderdom van ruim 64 jaren, onze lieve Moeder, Behuwd- en Groot moeder, Ds. H. J Witkop Ez. L. WitkopBouwman en Kinderen. Hippolytushoef, 14 Febr. 1915. Eenige en algemeene kennisgeving. Heten overleed na «eu geduldig lijden, zacht en kalm, mijn geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, G. KRAP, in don ouderdom van ruirc 62 jaar. Uit aller naam, Wed. G. KRAP. Lutjewinkel, 14 Febr. 1915. Gevraagd -oen tegen Maart of eerder, bij Jaoob Kuiper te Julianadorp. Gevraagd met 1 Maart liefst met zoon, beiden goed kun nende melken, bij D. de Graaf, Koegras. Door hot Bestuur van den Noor- dermarktbond to Noord-Schar- woude zal 3 MAART 1915, das na middags 2 uur, ten lokale van den Heer D. Stam te Noord Schar- woude, in het openbaar worden aanbesteed bestaande in hel graven en bag geren van 13000 M3. grond en het bouwen van 2 houten Veilings gebouwen met bruggen, aanleg steigers enz. Aanwijzing Zaterdag 28 Febr., nam. 2 uur. Bestek en teekeningen zijn vanaf 22 Febr. a f 2.verkrijgbaar bij den ondergeteekende, bij wien ook nadere inlichtingen zijn te beko men. H. TAUBER, Oudkarspel. Bouwkundige. Aan de Stoomzuivelfabrielc „de Volharding" to Hem, wordt f vraagd, om zoo spoedig mogelijk in dienst te treden, Vakkennis gewensoht dooh geen vereischte. Zich te vervoegen bij den Direc teur. Ondergeteekende beriobt bier mede, dat hij onder leiding van den heer H. ROLLOOS, veeverlos- kundige te Nieuwerkerk, het getuigschrift van heeft behaald, en beveelt zich als zoodanig bij heeren veehouders beleefd aan. A. de Vries. Kleine Sluis, Anna Paulowna. Aan de sollioitanton naar de betrekking van Armenvador en Moedor to St. Maarten, bericht ondorgetoekenue, dat zfjn benoemd: G. «I. VAN M1LL en echlgenoole, te Anna-Paulowua. Namens Armvoogden, D. SCHEBMERHORN, Secretaris-Boekhouder, St. Maarten. Gevraagd3 k 4 bekwame tegen 26 k 27 oent per uur. Aanbiedingen aan P. Pluylaar, Weststraat 109, Helder. Wordt gevraagd om met 1 Maart in dienst te treden, een goed kunnende melken en met paarden omgaan, bij C. Francis, Boschweg, 't Zand. Wonmg disponibel. Er biedt zich aaneen best kunnende melken, om spoedig in dienst te treden. Inlichting bij B. Hoekstra, Val- koogerdijk, St. Maarten. Gevraagd bij Gobr. Voeter to Koegras gem. Callantsoog. Te koop Torstond gevraagd of gevorderd, by L. SANDER, brood-, koek- en banketbakker, Winkeh bij S. Boor te Winkel. Gelegen aan vaarwater. Gevraagd om terstond in dienst te treden, een liefst omstreeks 16 jaar. AdresT. Delver, Callantsoog. Te koopeen jonge bij J. A. Keppel, Grasweg, Anna Paulowna. Te koop een zoo goed als nieuwe met 58 nummers, voor spotprijs. Br. fr. lett. OP' Bureau van dit blad. Govraagd om zoo spoedig mo gelijk in dienst te treden, een P.G., by J. Rooker, bakker te Ver laat, bij O. Niedorp. gevraagdbij Westenberg, Haringhuizen. Zoo spoedig mogelijk gevraagd Adres: P. Krijgsman, Stoom- zuivelfabriek „Prins Hendrik" te 8ijbekarspel. Terstond gevraagd3 bekwame bij M. Smit, Blauwe Keet, Koegras. Gevraagdmet 1 Maart of eer der te Alkmaar, bij W. G. E. Valk, Houttil B 6, aldaar. Gevraagd een Gevraagd, om direct in dienst te treden bij een herstellende vrouw. Fr. br. of zich persoonlijk te vervoegen aan het Hulppostkantoor te Zuidsoharwoude. boven de 40 jaar, bij H. Beek te Bar»ingerhoru. Gevraagd "T~ goed kunnende melken, t lis, Strooweg 2, Heldor. S. Ka- oi Leerling gevraagd tegen 1 Maart, wegens dienstplicht van den tegenwoordige, door Jbl STINS, Rund- en Var kenslager, Kleine Sluis te Anna Paulowna. Gevraagd om spoedig in dienst te treden, een vergevorderd bjj M. Wissekerko, Kolhorn. Te huur gevraagd liefst in Anna Paulowna of Wie- ringorwaard, door S. Opperdoes, N oord-Sohar woude. Te koop gevraagdeen sterk, beslist mak door 8. OPPERDOES, Noord» Scharwoude. Terstond gevraagdeen goed kunnende melken, bij C.Kieft. St. Maarten. Te koop: bg J. Silver, Aardswoud. Gevraagd, met 1 Maart goed kunnende rijden en melken. Adres0. J. Blaauboer, Bar- singerweg, Wieringerwaard. Enter Svalol Zegehaver 4 f9.60 per 60 K.G. Enter Svalol Zwanenhalsoeral 4 f 14.por 70 K.G. Nabouw Svalol Prlnsessegeraf 6 f 18.per 70 K.G. Groenkraag Jaapiesblelzaad 4 60 ot. per K.G. Beleefd aanbevelend, ANNA PAULOWNA. Donderdags Cafó „de Beurt" te Behagen. TE HUUR mei erf en Tuin op een der beste standen te Schngen. Te bevragen onder letter K K, Bureau'van dit blad. De Coöp. Zuivelfabriek te Op meer vraagt een 8alaris f 12.50 per week. Sollicitatiën worden ingewacht vóór 22 Februari bij den Dirootour. Gezondheids-Commissie gezeteld te Hoorn, op Woensdag 24 februari 1915 des namiddags te half zes in het stadhuis te Hoorn, ter bdtandeling en vaststelling van het jaarver slag 1914. De Secretaris, A. A. Huizenga. Gevraagd met 1 Maart good kunnende melken en met «aarden omgaan, by F. Bruin, üoegras. To Huur van 1 Maart 1915 tot 1 Maart 1916 of langer: mei 2 H.A. Land. Alleen zij komen als huurder in aanmerking, welke bereid zijn van 1 Maart 1915 tot 1 Maart 1916 of lauger op nader overeen to komen voorwaarden als Arbeider bij den verhuurder in dienst te zijn. Adres: C. NEEFJE8, Stroo weg No. 13, Kot )in. Helder. Burgemeester en Wethouders van St. Maarten brengen ter konnis, dat vanaf 27 Febr. tot 20 Maart 1915, tor Secretarie der gemeente ter inzago zullen liggen, een oniwerp van de wiizlging van den ligger der wegen mei schetskaart daaromtrent, betreffende het Im- I kelanderwegje, en dat gedurende 4 weken, vanaf den aanvangsdag der tervisie-ligging, schriftelyke bezwaren bij den gemeenteraad kunnen worden ingediend. St. Maarten 15 Februari 1915. Burgemeester eu Wethouders voornoemd A. KLERK, Burgemeester. G. SCHOORL, Wethouder.

Schager Courant | 1915 | | pagina 3