De Oorlog. Oostenrijkers-Dnitscliers en Russen. Verder i? Ingekomen een schrijven van de veree- niging Tuehtunie, betreffende voetbalspel, dit wordt voor kennisgeving aangenomen. Boor B. en W. is op 11 December II. kasopname bij den gemeente-ontvanger gedaan, boeken en be scheiden waren in orde en in kas was het saldo ad f 2P7U &7. Wordt oorgelezen een kennisgeving van do fami- iie Bruul betreffende het overlijden van den heer J. Bruul, Be- voorzitter wijdt eenigo waardeerende woorden aan den overledene. Worden tor inzage aangeboden vier maandstaten der Zecgraseiploilatie, over October tot Januari. Voorzitter deelt mede, dat in 4 maanden IsOO zak is afgeleverd. Een circulaire van den Bonc van Vereonigingen van fabrikanten en handelaren in bouwmaterialen, niet eon bijvoeging van het Koninklijk Nationaal Steuncomité, wordt voorgelezen. De circulaire spoort aan tot bestrijding van de werkeloosheid, door het doen uitvoeren van gemeente-wei-ken. Tevens wordt oen wenk voor credietverleening gegeven. Wordt voor kennsigeving aangenomen. Naar aanleiding van onkelo discussiën deelt de voorzitter nog mede, dat er kans is op een spoedige toekenning der subsidie voor den bouw van de on derwijzerswoning te Oosteriand. B. en W. zouden dan willen voorstellen de oud" woning zoo te verkoopon, niet voor afbraak en de nieuwe woning in den tuin te plaatsen. Wordt besloten dat de Raad gezamenlijk eens zal gaan kijken in hoeverre dit mogelijk is. Op een verzoek van de afdeeling Wxeringen van het Witte Kruis,om een subsidie van f 100 voor - de wijkverpleging wordt gunstig beschikt. Eveneens wordt goedgekeurd het verleenen van subsidie aan de afdeeling Wieringen van de Vferee- niging tot bevordering van het Vakonderwijs, f 50 in contanten en f 50 geschat voor vrij gebruik van een lckaal. Voorzitter deelt mede, dat uit de ingekomen be- groolirig blijkt* dat voor 1915 een saldo voor on voorziene uitgaven wordt geraamd van f 10. Volgt een adres van do Bcltbewoners. Dezen wtj- zen op den slechten toestand waarin zich de Belter- weg bevindt en verzoeken daarin afdoende verbete ring aan te brengen door aanleg van een straatweg. B. en W. deden mede, met het oog on don toe stand geen voorstel te kunnen doen. Willen wij dit uitvoeren, dan moeten wij een geldleening aangaan. I De heer De Vries: Zouden wij eerst.niet eens nagaan of het noodzakelijk is? Misschien kan de financiëclo regeling gevonden worden, in verband met de circulaire van de Ver. van fabrikanten en handelaren in bouwmaterialen. liet lijkt mij than» een goede tijd dit werk uit te voeren, ter bestrij ding van de werkeloosheid. Voorzitter: Dat is zoo, zoo u slechts kan aanwij zen waar de f 10.000 daarvoor te krijgen zijn. De beer Dc Vries: Aan dien weg wordt jaarlijks veel besteed, wanneer daar een straatweg wordt gelegd, is dit eerst een groote uitgave, je hebt dan echter niet die Jaarlijksche onderboudsuitgaven. Voorzitter: Ik zou dan gaarne van u hooren of u daarvoor de financiën kunt aanwijzen.. De heer Do Vries: Ik zou graag van do andere hoeren eens hooren of zij daar afdoende verbetering ook noodïg achten. Voorzitter: Zouden wij afdoende verbetering aan brengen, dan moeten wij gaan tot den molen van Halfweeg, zoo wij met kleine stukken van een 200 meter beginnen, dat zou veel te lang duren on daar mede zijn de Beltbewoners toch niet geholpen Do heer De Vries: Ik geef toe, het is een heel wet! maar zonder klinkerbestrating zijn er toch jaarlijks ook heel wat kosten aan verbonden. Voorzitter: Aan klinkerbestrating zijn ook kosten verbonden. De heer De Vries: De eerste jaren niet. Voorzitter: Het ver zoek is billijk, doch wij kunnen het niet uitvoeren zonder verhooging van den H. Omslag. Hoe denken de 'heeren daarover? Do heer De Vries: Wanneer dit nuttig en noodig is, geloof ik niet dat daar zooveel bezwaar tegen zal zijn. De heer Kuut: Wij zijn nu drie dagen bezig geweest om het kohier vast te stollen, doch dit viel niet mee, de belasting is nl vrij hoog. Dc heer De BVries: 2% pet. is toch niet veel. De heer Obreen: Voordat de straatweg klaar zal zijn ie hot natte jaargetijde voorbij, De weg Is hard Êenoeg, het water kan er echter niet weg. De- eer Kuut: Ik zou het ook wel goed achten, wan neer er flinke greppels langs don weg gemaakt wor den, wanreer de weg dan wat rond wordt gehou den, zal hij zeker wel verbeteren. De heer De Vries: Dat zou wel een verbetering zijn, doch dat is geen afdoende verbetering. Bij Jongkind bijv. is geen greppel en staat toch geen water Wat meneer Öbrecn voorstelt is ook te prvbeeren, do<*h zeker niet afdoende. Do heer Bosker: Do modder die wordt afgeschept moet toch worden weggercd.-n ook. Voorzitter: Die twee aanwijzingen zouden wij in praktijk kunnen brengen. De heer.-Poel: U zei. te moeten gaan tot den mo len van Halfwe9g. Dc heer De Vries* Wij zouden kunnen gaan tot zoover het noodzakelijk is. Voor zitter: De Beltbewonors zeggen, tot zoover zij er be lang luj hebben. De heer De Vries: Het zou ook in tweeën kunnen gebeuren. En met het oog op den tijdsomstandigheden is het ook een mooie werkver schaffing. Andere gemeenten doen daarvoor ook wel verschillende werken uitvoeren. De heer Poel: Ja, wij zouden daarvoor dan moeten leenen. Voorzitter: Ja leenen, zonder rentebeta ling, ik vTees dat dit niet gaan zal. De heer P. Koorn: Wanneer wij gingen tot aan P. Keijser toe, dat zou wel voldoende zijn, dan waren wij uit de huizen vandaan. De heer Obreen: Als wij vier dagen mooi weer hebben is de weg goed, mogen wij daarvoor duizende guldens besteden? De heer De Vries: Als dat zoo was zou ik zeggen, neen; ik ben echter overtuigd dat een straatweg op den duur daar voordeel op zal leveren. De heer Hermans: Wij zouden bet eens in gedachten kunnen houden tot betere tijden, het is wel wenscbelijk, dat daar ben stuk straatweg komt De heer De Vries: B. en W. zonden eens een kos- tenbegrooüng kunnen opmaken. De heer Obreen: Och, meneer De Vries weet zelf Wel, dat dit in de duizenden zal loepen. Op het punt van voordeel op leveren ben ik niet lichtgeloovig meer. Toen wij enkele jaren geleden in eens f 5000 aan don weg besteed «hebben, die toen noodig eens een extra beurt moest hebben, heb ik ook hooren beweren, dit zou een jaarlijkscne besparing opleveren, daar is mij echter nooit iets van gebleken. De heer De Vries: Ja, het verkeer is sterk toege nomen. De heer Obreen: Ja, Jb. Bruul rijdt alleen 2000 kaer heen en terug. De heer De Vries: Zou voor dit werk geen geld te bekomen zijn? Voorzitter: Dan zeker n;et bene den 5 oct. De heer De Vries: Het zou toéh geen bezwaar zijn, den H. Omslag te verhoogen. De hr. Obreen: Het lijkt mij daarvoor geen geschikte tijd, de menschen loopen er niet mede te koop, maar er is echter veel achteruitgang en »het lijkt mij geen tijd -eo niet 'dringend noodige werken uit te voeren. Al inogen andere gemeenten ait doen, dan is dit voor ons geen reden die domheid te volgen. Tk vooi mij zie den toestand donker in, het gaat nu nog, maar «ie armoede zal zeker wel voor den dag komen. Wij moeten niet te licht over aen toestand denken. Het voorstel van B. en W. wordt hierna jD sterr- ming gebracht, nL om voorioopig daarop niet in te gaan en bij beteren tijd daarop nader terug te ko men. Wordt met algemeene stemmen aangenomen. Op oen verzoek van den heer Jac Bais, wellce met het oog op zijn gevorderden leeftijd ontslag vraagt als telegrambesteller te Westerland, wordt goedgunstig beschikt. Aanvrager is dit 29 jaar ge weest en hem zal met ingang van t Maart eervol ontslag worden verleend, ender dankzegging voor zijn goede en langdurige diensten. Kq itjn plaats wordt als zoodanig met algemeene stommen benoemd mej. Offringa, dochter van den kuiilncrhouder te Westerland. richt ontvangen dat zij niet geheel accoord kan gaan richt ontvangen dat zij niotgeheel acoord kan gaan met de voorgestelde wijziging in de bouw- en wo ningverordening dezer gemeente. De commissie meen de dat de artikelen 4 en 22 betfekking hebbende op de oppervlakte er. hoogte dor woningen onveranderd moeten olijven. Met da aodero wijrigingen gaat zij accoord. De verordening wordt dauua met alge - meeoe stemmen zoodanig vastgesteld. Op een ingekomen verzoek van G. Nieuwenburg, om halve ontheffing van hondenbelasting, wordt af wijzend beschikt. Een dergelijk verzoek van P. Mosk wordt goedgekeurd. Een suppletoire begrooting dienst 1915 wordt goed gekeurd. Voorzitter deelt mede, dat do pest voor onderhoud straten enz. met f 175 verhoogd is, daar het voornemen bestaat den straatweg aan de Hau- kes, waarvoor reeds f 250 was uitgetrokken, te ver- voorzitter deelt mede, dat door het overlijden van den heer J. Bruul de functies van kantoorhouder van het telegraafkantoor do Ilippolytushoef en boekhouder der Zeegrasexploitatie zijn open gekomen. De eerste functie wenschen B t en W'. voorioopig nog open te lateö. In do tweede functie moet echter worden voor zien en geeft voorzitter ter nadere toelichting daarvoor het woord aan den heer Obreen, Deze deelt mede. dat bij de oprichting der Zeegrasexploitatie, de burgemeester, die 'toen de leiding had, deze administratie geheel af zonderlijk wilde houden van de gemeente-administratie. Het. gevolg hiervan is geweest, aat een particulier tot boekhouder weid. benoemd. Gedl. Staten konden zich daarmede echter tniet veireenigen, daar dfe gemeénté aan sprakelijk was voor de pachtbctalimg. Zij' beschouwden dit als een onderdeel der gemeente-administratie en zoo is deze zaak altijd blijven hangen. De heer J. Bruul was eenmaal als boekhouder benoemd en daar hij zij!n werk met ambitie deed, was het te hard hem te bedan ken. Het was echter geen goede verhouding daar het b.v. wenschelijk is, aat de boekhouder de vergade ringen van B. en W. bijwoont om geheel op de hoogte te zijn van de zaken. Deze betrekking legt ook ver plichtingen op waaraan een particulier zich gemakkelijk kan onttrekken. Nu is de heer Bruul overleden en thans dus de gelegenheid om de zaak goed in te richten. Deze administratie behoort gevoerd Ie worden door eon ge meenteambtenaar en zou eigenlijk bij1 den gemeente ontvanger thuis bchooren. Doze administratie kan ech ter hiel on een stoel gered worden, men moet daarvoor dun eens hier en dan weder daar informaties doen. Em daar de gemeente-ontvanger zich niet zoo vlug kan bewegen, is deze uitgesloten. Als de administratie den gemeente-secretaris werd opgedragen, is deze zaak 1 in goede lianden en wordt gevoerd door een gemeente ambtenaar. Alzoo hoeren, zouden B. en W. willetn voorstellen deze administratie op te dragen aan den heer W. Bruul, den gemeente-secretaris. De heer De Vries: Ik meen dat het bedrag voor het tractement nogal hoog gesteld is. De heer ObreenNeen, ik vind van niet, er is dage lijks werk aan verbonden. De heer De Vries: Ja, wel dagelijks werk, maar van kortenduur telkens. De heer Obreen: Men is toch gebonden. De heer De Vries: V-ooger is het toch door iemand gedaan, die er nog andere betrekkingen bij had!, en zou ik het ook niet billijk gevonden hebben toen over verlaging te spreken,' doch daar het nu als het ware oen ei nieuwe betrekking is, meen ik er toch op te moeten wijzen, of het salaris van f 400 niet iels lager kan. worden gesteld. Ik heb niets tegen den persoon die is voorgesteld, deze is mij zelfs zeer sympathiek, doch mi. kon het wel iets lager. Voorzitter: Wanneer iemand zijn werk doet zooals het behoort, vind ik dat het geld wel wordt verdiend ca het is ons ook een groolo geruststelling to weten, dat dc administratie Ên, goede handen is. B. en W. zijn verantwoordelijk en moet het in elk opzicht een voor zijn taak berekend persoon zijn, Maar wat had u dan gedacht? De lieer De Vries: Ik had gedacht, dat f 250 wel voldoende zou zijn, dan meen ik, dlat die arbeid fat soenlijk betaalt wordt en daarvoor wel gedaan kan worden. Voorzitter: Ik heb do laatste jaren de administratie van nabil gevolgd en beu overtuigd; dat het salaris niet e hoop is. De h- 1). Koorn Het ijs inderdaad1 moeilijk deze zaak ic beoorrlcelen, doch ben het eens met den hoér Dé Vries, wij zouden het voorioopig op f 250 kunnen stellen en bil betere tijden eens kunnen zien. De heer ObreenAls wij eens eene verhouding ne men en den omzet schatten op f 40000, krijgt de boekhouder 1 pet., als wij den omzet van de genneente- ftnanciën nemen op f 25000, krijgt do gemeen te-ont vanger 2 pet. Dat is geen verhouding tot elkaar. De lieer De Vries: Ja, maar dat is ook geen goede vergelijking die u daar aanhaalt. U zou ook kunnen zeggen, als er 200 wiermaaiers zijn en elk betaalt f 2. is dit niet zoo era. Dez» vergelijkingen gaan echter niet op, wij moeten hier rekenen met den arbeid die er aan verbonden is. De lieer Obreani Br is ïueel voel administratie aan verbotaden. De heer D. Koorn: Ik ontdek al, dajt wij eigenlijk heel goedkoop zijn klaar gekomen. De heer HermansDe secretaris is de aangewezen per soon, wij zouden hem kunnen vragen of hij het voor f 250 wil doen. Voorzitter: Wij mogen er geen handelszaak van ma ken en kunnen dat dus niet doen. De heer Kuut: Mijnheer Obreen doet gratis alles, als de boekhouder deze dus ook eens moet helpen zal de boekhouder nogal wat te doen hebben. De heer Obreen: Ik heb er wel wat werk aan, zoo spreek ik b.v. dagelijks den keurmeester en meest ook den boekhouder. De administratie die ik echter voer is eene controle en kan ik daar dus geen hulp bij hebben en kan deze ook wel af. De heer PoelMet het oog op de dure tijdsomstandig heden zou ik zeggen is het geen zaak tot verlaging over te gaan. Na nog enkele discussiën wordt door den heer De Viie; oen voorstel ingediend, om dit salaris op f 300 te stellen. Bij stemming wordt dit met 7 tegen 3sem- men verworpen. Voor stemden de heeren De Vlies, P. Koorn en D. Koorn. Hierna wordt overgegaan tot de benoeming van een boekhouder. De heer D. Koorn vraagt of er niet meer sollicitanten zijn. De heer Hermans: Er is zeker geen oproep ge daan. Voorzitter: Met het oog op het reeds mede gedeelde, dachten B. en W'. daarvoor uitsluitend een gemeenteambtenaar voor te moeten dragen. De heer L>. Koorn vraagt, of de Raad daarmede aan zijn plicht lean voldoen, wat door Voorzitter toestemmend wordt beantwoord. Hierna wordt als zoodanig met alge meene stemmen benoemd de heer W. Bruul, die zijine benoeming aanneemt. Een voorstel, om aan den Rijksveldwachter f 10 sub sidie te geven voor extra werkzaamheden tijdens die mobilisatie, wordt met algemeene stemmen goedgevon den. Niets meer aan <fc orde zijnde, zegt Voorzitter to: de vaststelling van de kohieren voor Hoofdei. Omslag en Hondenbelasting te zullen overgaan. Alvorens de Raad echter*" in comité gaat, wordt tot dc rondvraag overgegaan, waarbij de heer Poel opmerkt, dat de urinoirs zich in stinkenden toestand bevinden en ver zoekt daarin eenige verbetering aan te brengen, wat wordt toegezegd. De heer D. Koorn merkt op, dat de vier voetpaden naar de Huukes en J. Russelman, zoo hol worden uitgeloopen, eeenigc opvulling zou daar wel noodig zijn. Wordt ook "toegezegd en gaat de Raad to comité over. VERBODEN VAN UITVOER. Naar men ons meldt, is binnenkort het verbod van uitvoer te verwachten van allo rund- en varlcens- vlcesph, \an vlas en van onderdoden van motorrij wielen. ZEEOORLOGS-ONGKVALLENWET. Eerstdaags wordt verwacht de indiening bij de Btaten-Generaal van een Zecoorlc-ga-Ongevallenwet. PASSAGIERS VERKEER MET ENGELAND GE STAAKT Naar wtl vernemen zullen de eerofvolgende dagen geen afvaarten van de Maatschappij Zeeland en van d« batavierlijn naar Engeland plaats vinden met bunno passagiersschepen. HET SUEZ-KANAAL. Met verwijzing naar de mededeling opgenomen in de Staatscourant van 29 Januari Jl., Irengt de Minis ter van Euiienlandscbe Zaken tor kennis, dat bllj- verkeer door het Kanaal van Suez thans weder nor- kens bericht van den diplomatiek «gent te Cairo het maal it. St.-Ct. EEN DURE KLOK. Iemand te Hoorn heeft een ouderwetscho staart klok verkocht voor aen fabelachtigen prijs van 20 duizend gulden. GEEN PA\SCHTFNTOONSTrLE!NG. In do gister gehouden bestuursvergadering van de afdeeling Rotterdam Schiedam en omstreken, der Holland fiche Maatschappij van I.andb «uw '8, in over leg met do regeering, met het oog op het gevaar van de verspreiding van mond- en klauwzeer, beslo ten, de aangekondigde Taaschtentoonstelling niet te doen doorgaan. ONTSLAG VAN EEN GEMFENTF-AMBTENAAR. Bij Koninklijk besluit van 15 April 1914 werd, we gens strijd met het algemeen belang, vernietigd een besluit van den Raad der gemeente Heiloo, waarbij het salaris van den ambtenaar ter secretarie was ingetrokken, in verband mot een verhooging van de jaarweddon van burgemeester, secretaris en ontvan ger door Gedeputeerde Staten ender koninklijke goed keiiring. Het Koninklijk besluit overwoog, dat aan bedoelde verhoogihg rreen beweegreden mocht wor den ontleend om de jaarwedde \an een ander amb tenaar in functie in te trekken. De pemeonteraad heeft daarna in November den betrücken ambte naar ;.onder opgaaf van redenen medegedeeld, dat hij tegen 1 Januari naar Oni andere betrekking moest uitzien-en zijn jaarwedde op de begrooting 1915 geschrapt. De N derlandscho Bond van Gemeente-ambtenaren bemoeide zich ook nu weder met het geval. Gedepu teerde Staten van Noord-Holland gaven den Raad to kennen, bedoelde mededseling niet als een ont slag aan te merken, en drongen er op aan, de jaar wedde weder op de begroeting te brengen. Thans is de zaak een ander stadium ingetreden. Er blijkt nu nl. dat B. en W. (de burgemeester is voor het behoud van den ambtenaar) 31 December besloten met ingang van 1 Januari den ambtenaar ongevraagd eervol ontslag La geven. Dit besluit ver meldt geen enkel motief. De afdeeling Noord-Holland van den Nederland- soher. Bond van Gemeente-ambtenaren heeft aan de Kroon verzicht ock dit besluit te vernietigen wegens strijd met het algemeen belang. DlttKSHORN. Zondagavond gaf de rederijkerskamer ..Onderneming" te St. Maartensbrug, in het lokaal van den heer Bruin een openbare uitvoering. Opgevoerd werd „Zijn meisje komt uit", oorspronkelijk Indisch, tooneelspel in drie bedrijven door Mr. P. Brooshoofd. De rederijkers kamer „Onderneming" - is hier geen onbekende en men weet dat zij iets kan prestoeren. Ook ditmaal heeft zij getoond, dat door ernstige studie veel goeds gegeven kan, worden. Er werd dan ook door allen voortreffelijk gespeeld tan dat het publiek genoot; beweeswel hal aanhoudend applaus na ieder bedrijf. Het inastukje„Mej. Antje", was eenvoudig, doch do typische boer, deneer Swarthof, bracht mol zijn gezegden dc laclispieren geducht in beweging. ANNA PAULOWNA. Uitslag dor gisteren genouden stemming voor een lid van don Raad, vacature wijlen G. van .Ylullem. Aantal geldige stemmen 460, waarran de heeren: B. Looij (S.D.A.P.) 176. H. P. Patoer (Kath.) 62 en L. C. Sipman (Vrijz.) 222 stemmen verkregen, zoodat her stemming moet plaats hebben tusschen do hoeren Looij cn Sipman. WINKEL. Do heer Dr. LX A. Sloos, vroeger alhier wonende, zal 27 Februari a.s. als spreker optreden voor de S.D.A.P. KOLIIORN. Alhier, werd vanwege <le Sociëteit ,.Ons Genoegen" en die afdeeling van don Rondl voor Staalsponsioiunee- rimg een vergadering gehouden, tot vorming van een plaatselijke commissie van den Nederl. Anti-Oorlogs raad. Gekozen werden de heeren: Jb. Kistomaker als voorzitter, W. Oudt als secretaris. L. G. de Graaf, A. Droog en Jb. Otsen Klzn., benevens 2 dames, van wie nog onbekend is, of zc genegen zijn in het bestuur zitting tc nemen. In beginsel werd besloten de pro paganda te beginnen, nog in dit winterseizoen met een openbare vergadering, waarin een spreker van naam zal optreden. WJEIUNGERWAARD. Vergadering van de Vrijzinnige Klesvereeniging op Dinsdagavond bij mej. Boon. De heer i>. Sleutel Dz., voorzitter, opent. dc vergadering, waarna do secreta ris, do heer H. Limipers. de notulen voorleest, welke onveranderd worden goedgekeurd. Volgt rekening en verahtwoórding, Do ontvangsten hebben bedragen f ÖS.OlVj, do uitgaven f 30.55. batig saldo f 28.4&/|. Goedgekeurd. Tot bestuurslid' wondt herkozen de heer A. Visser. Volgt bespreking over de wijzigingen in hot reglement. Wij zullen dat niet op den voet volgen, maar alleen meedeelen. dat hét voorstel, om niel- ledeti der vereeniging ook niet candidaat te stellen voor den gemeenteraad, werd verworpen. Een uitgebreid) artikel werd vastgesteld over de wijze van stemmen over personen, dit in verband met e.v. candidaatstel- lingen. Tevens werd bepaald, dat de leden die geen kiezér zijn voor de Pr. Staten niet mogen moestemmen voor candidaten van dat collego. De Kon. goedkeuring zal op de statuten worden aangevraagd. De vereeniging telt thans 112 leden. NIEUWE NIEDORP. Onze vroegere plaatsgenoot», mej. D. Schild, is met ingang van 1 Maart benoemd als dame voor die huis houding in het Sint Jorês-gasthuis te Delft. NIEUWE NIEDORP. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. Visser, tij delijk leeruur aan de Ambachtsschool te Delft, is thans benoemd als 1 eeraar aldaar. DE NOORDEKMARkTBOND. Het benoodigde kapitaal voor de te stichten markt aan de nieuwe spoorlijn is voor een goed deel bij el kaar, terwijl omtrent het ontbrekende zekerheid kan worden gegeven. Het Bondsbe&iuur besloot de aan besteding van grondwerk, gebouwen enz. te doen uit schrijven tegen 3 Maart, terwijl den 27sten dezer maand de aanwijzing zal plaats hebben. Aan de spoor lijn wordt thans met bekwamen spoed gearbeid, zoodat er alle kans bestaat, dat met het nieuwe seizoen alles voor de (nieuwe markt in gereedheid Ss. Plaatselijk Nieuws. BEVORDERD. Dp heer Th. Paanw, alhier, thans sergeant,-majoor bij het legGr, is bevorderd tof. adjudant. COMMISSIE TOT WEIUNG VAN SCHOOLVER ZUIM. De Commissie tot Wering van Schoolverzuim in onze gemeente, hield Dinsdagavond hare gewone jaarver gadering. Tot voorzitter werd herkozen de heer J. de Vries en tot secretaris de heer J. B. Keet. Buitenge wone vergaderingen, wegens overtreding der Leer plichtwet. werden in 1914 niet gehouden. LVCURGUS. Dinsdagavond hield de gymnastiekvereemging ,.Ly- curgus" naar jaarvergadering onder leiding van dén heer Jb. Roggeveen. De secretaris, de heer K. Rogge veen Dz., las notulen en jaarverslag, die werden goedL flceurd. Tot bestuursleden werden gekozen de hecrén Blaauboer, P. Timmerman en L. Roggeveen, als voorwerkers de heeren K. Roggeveen Dz. en P, Timmer man, tot directeur de lieer Jb. -Roggeveen. De rekening sloot met een nadeolig saldo. De uitvoering zal na Paschen plaats hebben. De vereeniging mist nogal wat leden door de mobilisatie. VERPACHTING STANDPLAATSEN. Dinsdagmiddag bad ten raadhuize alhier plaats do verpachting van verschillende standplaatsen op de Schager kermis. Ingekomen was: 1. Hommerson en Co., Rotterdam, met klein Lunapark voor t 160 of f 100, naar ge lang de in te nemen plaatsruimte. L Berner Tewe, Dordreoht. Figuuraoht-baan f 500. 3. Jean Benner, Breda, Cake-Walk, f 95. 4. J. Dirks, Edarn, Zweef molen, f 55. 5. Hubertus Wolfs, Breda, Btocmcarous- sei. f 1013.2 6. Loon J. Kinsbergen, Amsterdam, voor Schouwburgloge f 100. 7. H. Janvier, Bergen op Zoom, Stoomcarou8sel f 901. 8. Anton Benner, Go- rinchom, Stoomcaroussel f 875. Gogund aan de nos. 1, 2, 4, 5 en 6, terwijl met no. 3 nog onderhandeld wordt. Het resultaat van deze verpachting is zeer goed geweest. B rgerlijke Stand. GEMEENTE HOOGWOUD. Ingeschreven van 1 tot 15 Februari 1915. Geboren: Aaltie, d. v. Arie Appel en Necltje Wit- smeer. Maria, d. v. Meindert Manshanden en Dieu- wertje Kolken. Rjeindert, z. v. Loureos Korver en Cornelia Bras. Alida Petronella, d. v. Jan Bat en Catha- rina Groen, beiden wonjende te Hensbroek. Cornelis. z. v. Willem de Lange en Elisabeth Vlaor. Petrus* z. v. Nicolaas Mulder en Anna Meiten. Ondertrouwd: Jacob Landman, oud 28 jaar. land bouwer to Winkel en Cornelia Hollenberg, oud 23 jaar, zonder beroep, wonende alhier. Picter Grootes, oud 24 jaar, landman to Barsingerhorn en Marijtje Donker, oud 24 jaar, zonder beroep, wonende alhier. Overleden: Ariën Groot, oud 67 jaar. weduwn. van Elisabeth Commandeur. Cornelis Rik, oud 79 juar we dn. van Maria Bol. Elisabeth Peis, oud 80 Jaar' echtgen. van Jan Kuin. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 13 tot 16 Februari 1915. GeborenAaltje Anna, d. v. Jan Delver en Janne'ie Bruin. P'cier, z. v. Pieter de Boer en Trijntje Lief hebber. OverledenGrietje do Wit, 62 j., echtgenoot van Simon Giroot. Marktberichten. IIR' EK OP LAlVGI'ND'iK, 16 Februari. Roodc kooi f 2.60 a 18.40, gele kool f 2.60 a 19.10 witte kool f 3 a 8, zak roode kool f 2.41 uien f 6.80 a 7.40, wortelen f 1.90 a 2.10. Staatsloterij. 5de IiLASSI-, IMe TRHKKING. HOOGE PRIJZE.V t 10.00: 9S1S. f 1 60: 559 1075/ 106Ü9 12291 12057 19081. f -iO": 1006 9421 14362 17724. I 200: 13981 16279 17077 18599 19074. t 100: 4717 5434 6679 10157 104M 11310 11328 11328 13018 13139 14218 156S9 18137 18348 20574. Prijzen v&ri f ;o. 14 3332 6336 8383 10824 130(1 16811 13708 110 373 470 554 836 60 963 743 263 404 611 590 857 108 16112 831 <69 618 628 773 878 174 135 84» 691 520 717 816 914 181 231 987 804 628 761 934 11010 307 498 993 311 600 798 913 12 330 (hl 19013 8.2 710 812 968 20 643 715 17 011 832 988 9057 29 706 747 81 911 838 0013 108 110 712 17097 100 917 916 iil() 148 180 742 135 123 1073 953 234 169 2:8 701 143 137 107 4011 219 161 309 11035 460 603 176 57 525 256 331 40 475 591 380 104 552 287 473 76 507 642 540 114 640 337 6711 122 579 684 574 233 677 838 506 Ml 011 704 670 236 743 307 870 212 050 751 625 340 750 372 12001 292 055 830 726 383 7113 447 108 463 080 816 83» 450 367 518 203 464 687 12074 801 458 055 670 £25 608 700 1 45 070 504 719 722 272 550 841 320 2380 040 752 757 390 596 868 363 500 807 839 765 407 647 18669 530 000 006 840 891 010 653 272 733 080 023 058 017 612 661 £37 751 715 5005 8025 10305 76 070 400 765 743 11 81 633 876 831 600 800' 770 111 155 615 751 961 531 926 956 182 159 639 939 972 680 972 232 194 684 097 15100 638 8059 320 312 709 13042 027 704 Wie leven nog steeds, wat het strijdtooneel der betreft, in afwachting, hoever of de Russen zullen terugtrekken. Daar de Russische staf spreekt van het front van de Njemen en tien Weiclisef, mag nu wel als zeker worden aangenomen, dat de Russen voor- loopig vrijwel het lieele gouvernement Soewaiki aan de Duitschers zullen laten, en eerst* aan de rivier Njemen (Memel) tusschen de vestingen Kowno en Grodno opnieuw tegenstand zullen bieden). Of de Russen ook ten noorden en aan de beneden Weichsel achter hun forlenlinie zullen terugtrekken, mag worden betwijfelt. Nieuiwe Russische troepen ko men over Lomza aanzetten, wat ei* op wijst, dat de Russen benoorden den Weichsel het nog wel eens met de Duitschers zullen probeeren. In de Karpathen duurt de strijd nog voort, in het ZuidL Oostelijk gedeelte zijn de Oostenrijkers aan het win nen. In de Boekowina, zoo schrijven de Weensche be richten, ook tegenslag voor de Russen. Deze zijn op Pruth teruggeworpen. Op het Westelijk oorlogstooneel In Frankrijk. ook meinig belangrijks. Alleen dat Romsb'ach door d'e Franschen is ontruimd. Dit hangt samen niet het aan vallend optreden der Duitschers in het Lauchdal. Ver der get OP ZEE 't Is steeds dat van alle zijden geschreven wordt over de actie die op zee wordt verwacht. De gezan ten zijn dr.Jc in de weer, om zooveel mogelijk de neutrale scheepvaart voor het gevaar en de schade te bewaren. Het schijnt, dat Duitschland het niet .dleen bil aanvallen van duikbooten zal laten. Duitschland zal ook mijnen zaaien rondom de Britsche eilanden en Engeland schijnt ook niet zuinig met die dingen to zijn, natuurlijk in do hoop Duitscbo onderzeebooten to treffen. Verschillende stoombootmaatschappijen, zoo- als in Noorwegen, hebben besloten den dienst op En geland te staken. Italië heeft zieli niet willen aansluiten bij de ver- toogen dér neutrale staten bij Duitschland. Italië zal zich zelf wei beschermen heet het.

Schager Courant | 1915 | | pagina 2