AllCICGl Nisiws- DINSDAG 23 FEBRUARI 1915. 58ste Jaargang. No. 5544. UitgeversTRAPMAN Co. Een ultimatum van Japan aan China SCHEER COURANT. l»\t blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor- den ADVERTENTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAN D 5. Int. Teleph. No. 20. Prijs per jaar f 3.Per post f 3.60. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 6 ct Groote lotters worden naar plaatsruimte berekend. Uit Petrograd wordt aan de te Kopenhagen ver schijnende bladen gemeld, dat de Nowoje Wremja uit Tokio een telegram ontving, meldende dat de Japan- sehe ministerraad orider voorzitterschap van den Mikado besloten heeft een ultimatum aan China te overhandigen. Het Russische blad Rjetsj schrijft over het Chi- neesch-Japansche conflict: Wat men voor een ca nard had kunnen houden bleek een feit. Het uitge breide programma, dat in de verklaring van de re geer jhg te Tokio is opgenomen, verandert de poli tieke onafhankelijkheid van China in een fictie. Het is van beteekenis, dat de Ver. Staten de monopoli- seering van de geheele Chineesche markt niet kun nen toelaten. Wanneer de Japansche regeering toch vast besloten is de verwezenlijking van haar eischen door te zetten is zij blijkbaar bereid het te laten aankomen op een conflict met de Ver. Staten, dat op belangrijke wijze bat wereldconflict compliceert. „Een kenner van de Oost-Aziatische toestanden" schrijft in de Neue Freie Presse over het conflict tusschen China en Japan. Hij betoogt: Het uitbreken van den wereldoorlog heeft Japan de gelegenhed geschonken zijn sinds lang gekoes terd droombeeld betreffende China te verwezenlijken Niet vijandschap tegen het Duitsehe Rijk bracht Ja pan er toe het bekende ultimatum (nopens Kiao- tsjou) te stellen, doch uitsluitend zijn streven, den invloed' van het overige buitenland in China te vernietigen in daden om te zetten. De Duitsehe han del in het Verre Oosten was voor .Japan steeds een lastige factor geweest, en ofschoon Duitschland de kolonie Tsingtou enkel ais commercieel steunpunt bestuurde zonder ten opzichte van China ook maar eenige territoriale plannen te koesteren, was het voer Japan een uiterst welkome gelegenheid, een begin te maken met zijn egoïstische, zuiver Japan sche politiek en alvast een vreemdeling uit Oost- Azië te verdringen. Dit dient op den voorgrond gesteld, om aan té toonen, dat Japan zijn snoode ondankbaarheid aan Duitschland niet uit liefde voor de entente-mogend- heden heeft begaan, doch enkel met het zuiver ego ïstische motief om aan den eenen kant een nieuw steunpunt in China te verkrijgen en aan den an déren kant en tezelfder tijd van een lasfigen Europeescbcn concurrent bevrijd te worden. Daar om is het onjuist, te verwachten, dat Japan in an dere opzichten hand in hand zal gaan met de drie voudige entente, en naar van Fransche zijde ge vraagd wordt een expeÖitieleger naar Europa te zenden. Want de Japansche regeering heeft juist be seft, dat thans voor het eilandenrijk de beslissen de ure is aangebroken om zijn invloed in China voor altijd' te vestigen. De Japansche machts-politiek jegens Duitschland wordt in Japan volstrekt niet in alle kringen goed gepraat; vooral de jonge generatie in Japan, die heel goed weet, hoeveel Japan aan Duitschland te danken heeft, maakt van zijn wrevel over de regee- ringspolitiek volstrekt geen geheim. Alle leden der drievoudige entente worden thans te zeer in beslag genomen, om zich ernstig te kun nen verzetten tegen de tenuitvoerlegging der Japan sche plannen, en de Vereenigde Staten kunnen niet tot een vast besluit komen. Japan wil zich zijn invloed op de binnenlandsche politiek van China ten nutte maken om zich de ex ploitatie te verzekeren van de belangrijkste mine rale schatten van China. Mocht het daarin slagen dan zou dit gelijk staan met het vestigen van een Japansch administratief toezicht over China De draagwijdte van de wenschen die Japan heeft gefor muleerd, laat zcih tot in haar uiterste consequentie overzien. En er kan geen twijfel over bestaan of Chna weet duidelijk, dat het zelf het graf van zijn onafhankelijkheid zou graven, indien het zou toe stemmen in Japan's eischen Binnenlandsch Nieuws. botsing fiets en motor-rijwiel. Gistermorgen ongeveer half twaalf kwam te Half weg een jongen, die vóór de suikerfabriek fietste, in aanraking met een motor-wielrijder, die van Am sterdam naar Haarlem reed. De botsing was zóó hevig, dat de knaap onder beide rijwielen terecht kwam. Hij werd gekneusd opgenomen en naar zijn woning te Halfweg vervoerd. Even erg was de mo torwielrijder er aan toe. Hij werd van zijn motor geslingerd en met ernstige kwetsuren en inwendige kneuzingen per automobiel naar Haarlem vervoerd, waar hij in het St. Elisabethsgasthuis werd opgeno men. Zijn toestand was gisteravond ernstig. het mijnengevaar. De stoomtrawler IJmuiden 77 „Urania" heeft op zee een mijn in het net opgehaald en deze gistpr- morgen te IJmuiden aangebracht. De trawler ligt binnen de pieren geankerd en is, in afwachting van nadere orders, onder bewaking der marine gesteld. De bemanning is aan land gegaan. Het van Goole binnengekomen stoomschip „Dag" hoeft op 540 mijlen west-noordwest-halfwest van IJmuiden met geweerschoten twee drijvende mijnen in den grond geboord. stroouitvoerverbod. De Groninger Landbouwbond heeft een adres ge richt tot de ministers van landbouw, nijverheid en handel en van oorlog tot opheffing van het stroo- uitvoerverbod. Door uitvoerige berekeningen en be schouwingen betreffende de voorraden stroo bij de speculatieve- en coöperatieve stroocartonfabrieken in 1912, '13 en '14, de capaciteiten dier fabrieken en stroooog8ten der beide laatste jaren, komt adres sant tot de conclusie, dat er ten minste 113 mill. kilo stroo over is, die niet door de fabrieken kan worden verwerkt, boven de gewone hoeveelheid, die onder normale omstandigheden in de boerderij wordt verbruikt of zoogenaamd voor consumptie verkocht. Worden er fabrieken geheel of gedeeltelijk stop gezet, wegens de uiterst lage niet moer loonende cartonprijzen, zooals reeds met enkele het geval is en vermoedelijk met nog meer het geval zal worden, dan is de hoeveelheid onverwerkbaar stroo nog veel grooter. Vooral nu ook Duitschland naast Zwitser land stroo begint te trekken, is het daarom van het grootste landbouw- en ook van algemeen belan, dat de uitvoer niet wordt belemmerd. Kan het Btroo niet worden verwerkt en niet in de boerderij worden verbruikt, dan geraakt men er in erge mate mee verlegen, omdat men het nu een maal ook niet kan eten. Wel is er thans nog vraag, ook voor consumptie, maar daaraan is spoedig V0I-7 daan, als de coöperatieve fabrieken haar leden vrij laten van de statutaire verplichting tot levering, zoo als met Sommige fabrieken reeds het geval is. Er zijn htans 12 speculatieve fabrieken, alle in Gronin gen, met een productievermogen van omstreeks 2500 ton carton per week, en 9 coöperatieve (waarvan 8 in Groningen en 1 in Drenthe) met een weekproduc- tie van 2600 ton carton. Samen kunnen deze fabrie ken thans verwerken 332 mill. kilo stroo per jaar. N. R. Ct. wieringerwaard. Te beginnen a.s. Vrijdag zal alhier op 't stations emplacement een vischafslag worden gehouden. Van uit IJmuiden zal voor die gelegenheid een hoeveel heid schelvisch, kabeljauw, schol enz., worden toe gezonden. Indien blijkt dat zulk een afslag levens vatbaarheid heeft, zal deze eenmaal per week wor den gehouden. Of de slagers, die tegenwoordig toch al klagen, met deze beweging sympathiseeren, kan zeker wel met een worden beantwoord. haringhuizen. Zondag 21 Februari gaf de Zangvereeniging Con- cordia, directeur de heer F. v. d. Meij, een openbare uitvoering in 't lokaal van den heer C. Groen. Voor den aanvang heette de heer Keetman, de talrijke aanwezigen hartelijk welkom en uitte den wenseh, dat. ieder voldaan huiswaarts mocht keeren. Nu, men heeft genoten, 't Was een mooi afwisse lend programma. De zangnummers getuigden van ernstige studie en werden alle uitstekend gezongen. Frisch en krachtig werd begonnen met „Nieuw Le ven" van Beethoven. Een ieder ging mee in 't mooie weergeven van 't zoo rijk aan nuanceering zijnde „Bede voor het Vaderland". Hoe mooi klonk ook 't laatste nummer „Barcarola". Ook de voordrachten velen zeer in den smaak en vormden een prettige afwisseling, 't Slotstukje „Broer Jan" werd in een woord keurig gespeeld en waren allen goed in hun rol. 't Publiek was dan ook gedurende de uitvoering geheel en al oor en beloonde zangers en spelers met een dankbaar applaus, 't Was voor Goncordia een succesvolle avond. geen kermis. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van den Gemeenteraad van Medemblik werd met algemeene stemmen besloten, dit jaar de in Juni te houden kermis niet te doen doorgaan. de vleeschquaestie. Onder leiding van den Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel, den heer Posthuma, had aan 't departement van Landbouw, Nijverheid en Handel een conferentie plaats, waartoe de exportslagers, voor zoover aan het Departement bekend, waren uit- genoodigd. Op deze conferentie waren tevens aanwe zig de directeur-generaal van den Landbouw, de heej Van Hoek, en de inspecteur van het veeartsenij- kundig staatstoezicht, dr. Remmelts. Omtrent het ter conferentie verhandelde vernemen wij dat allen het hierover eens waren dat men ten opzichte van de maatregelen, die men wilde nemen in verband met het varkensvleesch, zeer voorzichtig moest wezen, want dat de geringste verstoring in de toekomst zeer bezwarende gevolgen zou hebben. Eenige exportslagers, meer van nabij bekend met het varkensmesten en varkensfokken, hebben zeer pertinent eiken maatregel ontraden. Anderen, onder wie oök behoorde het dagelijksch bestuur van den Nederlandschen Bond van Exportslagers, achtten 't wenschelijk eenigszins regélend bij- 'den uitvoer op te treden. In aansluiting hiermede kunnen wij nog melden dat reeds in de Staatscourant een Koninklijk be sluit is opgenomen, waarbij de keuring op den uit voer van vleesch, die thans slechts bestaat voor export naar Engeland en Zwitserland, tot alle lan den van Europa zal worden uitgebreid. Het natuur lijk gevolg daarvan zal tweeledig wezen: io. dat de export afneemt, omdat zij slechts kan.plaats hebben van uit goedgekeurde inrichtingen en 2o. dat men zeer precies den toestand leert kennen en dus re gelend kan optreden. Hdbld. HELDER. De zaak betreffende het aftreden van den wet houder voor de bedrijven is bereids tot een goed, einde gebracht, doordat de heer De Ven zijne herbe noeming heeft aangenomen. smokkelen. Door de militaire grenswacht te Winterswijk is een groote hoeveelheid boonen, erwten en rijst tot een gewicht van 1500 pond in de buurtschap Woold in beslag genomen. Deze hoeveelheid was in zakken utsschen een hoop mest verstopt en zou, vermoede lijk door Duitschers die ondertusschen ontsnapt zijn; over de grens gesmokkeld worden. De leverancier van deze smokkelwaren is bekend. Ook werd in dezelfde buurtschap een paard van den landbouwer Ten D. in beslag genomen, dat eveneens/ over de grens gesmokkeld zou worden. Een hond, die de grenswacht te lijf wilde, moest nog doodgeschoten worden. frauduleuze uitvoer. Door de douanen te Winterswijk zijn in de laatste weken niet minder dan 14 Duitsehe spoorbeambten geverbaliseerd die zich hadden schuldig gemaakt aan frauduleuzen uitvoer van artikelen, waarvan de uit voer verboden is, zooals boonen, erwten, rijst, spek enz. schoorl. De tuinbouwvereeniging heeft met de firma Schelp zand en Zonen een contract aangegaan voor de teeltN van 9 H.A. Oost-Indische Kers. De teelt van snijboonen zal geschieden voor de fabriek van den heer Wagenaar te Warmenhuizen. NIEUWE N'KDORP. De tooneelvereeniging Nieuw Leven te Nieuwe Niedorp, heeft ons Zondagavond jl. aldaar in het lo kaal van den heer Kooiman vergast op de vertolking van een treurspel van J. Smidt. Vergast, zeiden we. En dat is niet te veel gezegd. „Mislukte levens", zoo is dit treurspel getiteld, biedt verschillende momen ten, waarvan wat pakkends is te maken. Dat hebben de luidjes dan ook gedaan. In die drie bedrijven is een stukje menschenleed uitgebeeld dat insloeg. En waren de beproefde krachten van Nieuw Leven goed op streek we denken bij de verschillende mooie momenten vol'hartstocht en vervoering ook mede in de eerste plaats aan de Belgische medewerking waarover de vereeniging thans het voorrecht had, te kunnen beschikken. De familie "Rossenbacker zal voorzeker „Nieuw Leven" met de dezen avond verleende medewerking aan zich hebben verplicht. Veel succes verwierven èn treurspel èn ook voordrachten, waarmede de heer FeÜx Rossenbacker het programma besloot. W1ERINGEN. j Voor rekening van 62 leden onzer ccoxlerafaoeimg der V.P.N., werden j.I. Vrijdag op de Amsterdamsche eioxenveiiiiig geveild 3368 kipeferen, welles prijzen va rieerden van f 5.35 tot en met f 7.35 per 100 stuks. Aan schoon gelldi zullen de leden voor de eieren per K.G. ontvangen f 0.82. Per stuk berekend is dat voor eieren van 15 in söen K.G. 5.46 cent, 16 in een K.G. 5.12 ©ent, 17 in een K.G. 4.82 ©ent. 18 in een K.G. 4.55 cent en van 19 in een K.G. 4.35 cent. Midden- prijs schdofn f 4.90 per 100 stuks. Handel vlug, mei veel vraag naar eieren en slachtgevogelte. OUDKARSPEL. j De Tuinbouwvereeniging „De Eendracht" vergaderde j.1. Zaterdagavond 7 uur ten lokale van den heer H. J, A. Buckmainn. De leden waren best opgekomen. De vergadering wondt geopend door den heer A. Swa- ger Az., die allen en het nieuwe bestuurslid, de beer J. Weel, in het bijzonder, welkom' heet. Voor 4 jaren mocht ik, zegt spr.. tot mijn genoegen in mijn ope ningswoord constateeren, idat de prijzen der producten hoog waren en ook thans is dat het geval. Toch is er tusschen deze en die campagne een groot verschil, want toen waren het geheele seizoen door de prijzen hoog On thans niet. In Idem aanvang toch is veel kool voor bijna niets weggegaantegen Kerstmis is dit beter géwor dén. 1914 zal ook daarom wel in ons geheugen blijven. Blijven wij', zooals wijl hopen, buiten den oorlog, dan laat 't zich aauzion, dat 1915 voort zal gaan met flinke prijzen te leveren. Hierop wonden door den secretaris^ den heer A. C. Kroon, de notulen der vorige vergadering gelezen en on gewijzigd goedgekeurd. De secretaris biedt hierop het jaarverslag uit. Wij ver melden hieruit, dat enkelen een best. anderen weer een slecht jaar hebben gehad, pl.m. 40 onzer land bouwers onder de wapenen werden geroepen, mislukking van de proeven tegen draaiharligheid, de rattenverdelging werd gestaakt, de besproeiing der aardappelen heeft plaals" gehad als vorige jaren, de zetkoolregeling werd uitge voerd als vorig jaar, het slagen der spoorlijn Dorp Station Noords charwoude, de ontvangst heeft bedragen f 1631.781/2 dn de uitgaven f 1115.29, zoodat men met een nadeelig saldo sluit, het aantal leden 178 bedraagt het •aantal ledien bij de Tuinb.-Onderl. 76 bedraagt en het aantal invaliedlen, die door een ongeluk zijn getroffen, in de P.O.C. Zuidscharwoude bedraagt; en f 6000 van het aandeel ad f 7000 in de markt is geleekend. Den secre taris werd -hiervoor een) hartelijk woord van dank ge bracht. De heer J. Timmerman verklaart, dat de rekening door 'hem met den heer Jb. de Boer is nagezien en in orde bevonden. De stand der rekening is in het jaarverslag vermeld. Door den heer C. Winder wordt als lid der Com missie van Beheer tier Bróeker markt daarvan verslag uitgebracht. Dit verslag is in zijn geheel al eerder door ons opgenomen. Den 'heer Winder wordt hiervoor een woord) van dank gebracht. De voorzitter hoopt met de Commissie van Beheer, dat de Broeker markt moge groeien en bloeien, doch wanneer het volgend jaar" verslag wordt uitgebracht van den toestand onzer markt aan de Wuiversloot wordt uitgebracht, hoopt spr. even gunstige cijfers te mogen vernemen. De zetkoolregeling wordt met een kleine wijziging als vorige jaren vastgesteld'. Met zoo goed' als algemeene stemmen wordt do heer A. Swager Az. tot lid' van het Bestuur van den Noor- dermarktbond herkozen. De heer Swager dankt voor het vertrouwen en neemt zijn benoeming wieder aan. Met algemeene stemmen wordt de regeling betreffende aardappelbesproeiing goedgekeurd als vorige jarem on der bepaling, dat ieder bouwer, die „buitenland" neeft. een flink werkman meegeeft. De heeren A. Eeoen en J. Joman, nemen hunne func tie als commissarissen voor deze zaak weder aan. Besloten wordt manden coöperatief aan te koopen. De opgave wordt opengesteld tot 15 Maart. Ook voor compost kan men zich opgeven (binnen 7 diagen) bij den heer O. Bakker. Deze meststof komt van P urmerend. Van de directie der Langedijker gasfabriek is een mededeeling ingekomen, dat 2000 K.G. zwavelzure am moniak voor de vereeniging beschikbaar is. Men besluit deze te accepteereni en onder de leden in baaltjes van 100 pond' te verloten. De voorzitter brengt hierop verslag van de fede ratievergadering uit. Er fc werk gemaakt van verlof van gemobiliseerde tuinbouwers om van half Maart lot einde April drie dagen in de week verlof te hebben. Daar mag niet al te vast op worden gerekend, doch de Minister zal er alles voor doen. De werklieden zijn hier niet onder begrepen. Van de Tuinbouwschool wordt men lid voor f 10. Ter sprake kwamen de onderhandsche contracten. Geklaagd werd toch over overleggeld, dat niet uitbetaal! wordt dan nadat men de goedkeuring hiertoe van den koopman op de ontvangstbon heeft. De voorzitter geeft dien raad om het geld te vragen, zich, wanneer dit niet uitbetaald wordt, te wenden tol den heer A. Eecen, commissaris voor de contracten. In de overeenkomst van de tuinbouwvereeniging met „Koophandel" stond hieromtrent een bepaling, die de goedkeuring op de bon noodig maakt. Het federatie bestuur zaT hierover met „Koophandel" in overleg tre den. De heer S. Ton merkt op, d!a.t de contracten zoo 't schijnt, eeuwigdurend zijh. Is de tijd van levering verstreken ,dan kan men zijn aanspraken doen gel den op het overleggeld, doch wanneer dit ophoudt wordt niet vermeld. De heer G. Stam zegt, dat op de contracten ruimte open is om daarop bepalingen, die men wil, te ver melden en daaronder kan de koop worden gesloten. Hiervan wordt te weinig gebruik gemaakt. De heer C. Wfihder vindt, dat men de kooplieden te veel naar de oogen ziet en zou trots alles de bepar limgen willen handhaven. Men heeft met de contrac ten al meer vooraan in den strijd gestaan, daarom moet men 't er nu ook niet bij laten. Overleggeld is het geld, waar we treciht op hebben en 't is niet mooi van den koopman 'dit niet uit te betalen. Als we de kool op Januari verkoopen, kan men ze ons. als de prijzen stijgen, wel tot April doen bewaren en dat gaat niet op. Steeds zijn wijl ondergeschikten van do kooplieden en dat is geen goede toestand. Spr. stelt voor f 59 te be palen voor elk lid, dat zijn geld zonder overleggeld ontvangt. Na nog eenige besprekingen wordt dit voorstel met 38 tegen 14 stemmen verworpen. De rondvraag levert weinig bijzonders op. waarop door den voorzitter met een hartelijk woord de ver gadering wordt gesloten. gedichten van den dag. De Krantenlezer. Geef mij een plaatselijk nieuwtje, Een twist, of een inbraak, of brand; Want ik ben o, zoo beu van den oorlog. En ik word o, zoo beu van de krant I Vertel mij wie heden begraven, Of wien haast viel een pan op het hoofd, En spaar mij uw Wolff en uw Reuter; 't Is een uil, wie die twee nog gelooft. Laat hooren wiens hond overreden En wiens kip er verdronk in de goot... Wat Joffre doet kan mij niet schelen, En ik mé él om de Engelsche vloot 1 Bericht mij die namen dier helden Benoemd tot kommies; klasse vier... Of die Keizer vandaag weer aan 't front is Dat interesseert me geen zierl Laat mij lezen wie of er beboet is En waar klauwzeer weer teistert een koe... Laat de Duitschers de Britten blokkeeren, Zij worden 't vanzelf wel weer moei „Ëen handkar geraakte te water". „Vermoedelijk gestolen een fiets". Dat is nieuws. Doch 't gedoe van de Russen Déérom geef ik allemaal niets I Vermeld wat de Raad heeft bedisseld, Waar een hulploods zal wonden gebouwd... Hoe de Times redeneert is mij een zorg, Wat de Kolnische zegt laat me koud! O, geef mij weer heuschJijke nieuwtjes. Uit mijn buurt, en mijn stad, en mijn land! Want ik ben o, zoo beu van den oorlog. En ik word', o zoo beu van de krant! Van O. in „De Haagsche Post". de postdiefstal. Naar wij vernemen, aldus het Hdbld.. is gistermiddag door de centrale recherche een bewoner der Daniël Slalpertstraat te Amsterdam aangehouden, die ver dacht wordt de dader te zijn van den brutalen diefstal aan het hoofdpostkantoor op 24 December 1914. Men herinnert zich, hoe. daags vóór Kerstmis, ©en "man, die zich voordeed als postbeambte, de kas ton bodrage van ongeveer 8000 gulden en de aangeteekea- de stukken van het bijkantoor AmsteL welke aan 'het hoofdpostkantoor gedurende den nacht in bewaring waren gegeven, wist te bemachtigen. De aangeteeken- de stukken werden denzelfden dag in een trapportaal in de ffïlandsstraat teruggevonden, de trommel met het kasgeld.' bleef echter weg. De centrale recherche van het hoofdbureau nam de zaak ter hand en de chef van dezen diensttak, de hoofdinspecteur A. Heeroma, ging met de vasthou dendheid van den echten speurder aan het werk. En naar alle waarschijniijkheid met succes. Want, bij stuk jes en beetjes, slaagde hij erin zijns inziens voldoende aanwijzingen te verkrijgen tegen een man, die reeds meermalen veroordeeld werd wegens diefstal en ver duistering, en verdacht werd degene te zijn, die zich voor postbeambte had uitgegeven. De man. die eigen lijk niets uitvoerde, was in den laalsteii tijd goed bij 'kas, wat op zichzelf intusschen neg geen bezwaren de aanwijzing behoefde te zijn. Er was evenwel iets andersde pseudo-postbeambte had aan het hoofd postkantoor voor ontvangt van de kas en de stuk ken van het bijkantoor Amstel in een register getee kend. Welnu,- het schrift kwam merkwaardig goed over een met dat van den verdachte, dat Hoofdinspecteur "Heeroma zich wist te verschaffen. Bovendien had de man, die voor ontvangst teekende. eerst blijkbaar een anderen naam willen schrijven. De naam, welken hij had willen schrijven, had dezelfde eerste letters als zijn eigen naam! Met deze gegevens gewapend, stelde hoofd inspecteur Heeroipa ide justitie van een en ander in kennis. Vrijdag reeds waren justitie en politie op hun quf viive, in ae omgeving van de woning van den verdachte ün de -paniël S talpertstraat. Men achtte den tijd tot han delend optreden echter nog niet gekomen. Gisteren werd wederom de wacht gehouden en gistermorgen deed de justitie huiszoeking tn de woning van den ver dachte, den 26-jarigen groentehandelaar C. de Boer. die sedert veertien dagen een groentenwinkel geopend heeft; (tevoren was mj o.a. groentenventer geweest.) In een kast, onder bossen wortelen, werd een bedrag van ongeveer 500 gulden aan bankpapier gevonden. Vermoed wordt, dat dit het overschot is van het ge stolen geld. Men veronderstelt, dat de Boer van den buit zijn groentenzaak opgezet heeft. Een bevredigende verklaring, hoe zij zoo plotseling aan het noodige geld gekomen waren, konden noch de Boer, noch zijn vrouw geven. De man werd. ondanks zijn betuigingen van onschuld, met de omnibus, die bij de politie thans voor het vervoer van verdachten wordt gebezigd, naar het Huis van Bewaring o%-erge bracht. Vermoed wordt, dat de Boer nog medeplichtigen heeft gehadi, die met postzaken op de hoogte waren. Er wenden gisteren in verband met deze zaak nog en kele andere huiszoekingen gedaan, die evenwel geen resultaat opleverden. drijvende mtjxen. Op en in den loop der laatste dagen is, op bij het marmebestuur ontvangen bericht, dat er vele mijns» drijvende zouden rijn aangetroffen in de Noordzee, een onderzoek ingesteld door torpedobooten en door het politie-vaartuig „Zeehond". Het resultaat is geweest dat slechts één mijn is aan getroffen tusschen de lichtschepen Noordhinder en Schouwenbank. welke dadelijk tot zinken is gebracht. callantsoog. Dinsdag a.s. zal een tooneelgezelschap uit Alkmaar, en Zaterdag a.s. het bekende Tooneelgezelschap „de Wilsons" uit Hoorn, voor de alhier aanwezige mili tairen, uitvoeringen geven in hotel Duinzicht te Cal- lantsoog, waarbij ook burgers zullen worden toege laten. (Zie advertentie.)

Schager Courant | 1915 | | pagina 1