illimii Nitiis- DONDERDAG 25 FEBRUARI 1915. 58ste Jaargang. No. 5545. UitgeversTRAPMAN Co. Binnenlandsch Nieuws. SCHACEE COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag, Woensdag Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den ADVBRTENTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. SCHAQEN, LAAN D 5. - lal. Teleph. No. 20. Prijs per jaar f 8.Per post f 8.00. Losse nummers 6 cent A DVERTENTTEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ot Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Zitting van Diasdag 28 Februari 1915. TE PA Alt D. De eerste zaak vandaag bracht ons als beklaagde ze kere M. v. d. Slruijs, een 40-jarige smjeur uil Den 11e d.., een kiein kerel.je, dat vroeger in dienst geweest was bij den melkrijder J. C. Vos te Cadanisoog. b ruijs kieeg in zijn lioold om in Amerika zijn meikrijdcrs- knecJil-scnap zoo mogelijk voort te zetten en om alvast een eindje v&a die lange reis af te leggen zonder zich moe te maken, stal hii van den baas een paard en ging als ruiter de wijde wereld in. Eerst naar Alk maar en vervolgens naar Purmerend, waar de rossi nant werd verkocht voor f 90 aan een handelaartje, Homan genaamd. Hier maakte vriend Struijs een kleine gulden vertering en meende zoo zoetjes aan weer ver der „Amerika-waarts" te gaan, doch er kwam een kleine verandering in zijn reisplan. Men had de politie mei de vermissing van hel melkrijders trekdier in kennis gesteld en weldra werd de sterke arm dier gerech tigheid zwaar drukkend gelegd op de schouders van den paardendief. Hij bezat toen nog ruim f 89. Ons baasje werd in voorarrest gezet en bekende "heden. Hij is reeds tallooze malen veroordeeld en hoorde nu 8 maanden gevangenisstraf tegen zich eischen. Mr. Leesberg, pleiter, vroeg clementie. DE VERZOEKING. Volgde Hendrika Wesdjjk, zoo op 't oog af een ferme meid van twintig jaar, dienstbode, thans zonder vaste woonplaats. Laatstelijk „diende" zij Je Julianadorp bij zekeren C. I andman, waar zij echter zoo dicht on der dien rook van Den Helder was, dat zij niet kon nalaten om, buiten weten van haren baas. uitstapjes naar die stad te maken. De jonge dame wékte zoodanig de ontevredenheid van Landman met hare uitstapjes, dat deze haar niet lange" wilde hebben. Ze moest weg. Ze maakte zich toen schuldig aan diefstal van een portemonnaie met. geld een kleine twintig gulden. Hendrika bekende he' haar ten laste gelegde. Haar vader zit in de gevan- r's te Leeuwarden haar moeder is dood. De O. v. eis elite 'drie maanden gevangenisstraf. Mr. De Lange, verdediger, kon zich met de gevor derde straf niet best vereenigen en concludeerde, zijne cliënte niet in de gevangenis te straffen. BEDELEN. Martinüs Kartier, een, 42-jarige zwerver, zonder vaste woonplaats, was in December te Egmoad Binnen aan 't bedelen geweest, waarbij de veldwachter Kramer hem snapte. Geëischt werd 3 dagen hechtenis en 3 maan den Tijkswerkinrichting. IN VERZET. Kregen we weer eens de zaak van IJsbrand! Stijl, brugwachter bij de H.S.M. te Enkhuizen. IJs. was. nJL in verzet gekomen tegen de straf een geldboete hem opgelegd wegens de hem ten laste gelegde dief stal of verduistering van brandstoffen, dia hem door de H.S.M. waren verstrekt, om te dienen tot verwar ming van zijn wachtlokaaltje. Van deze brandstof hoeft hij, naar hem ten laste is gelegd wat mee naar huis ge nomen en daL mocht niet. IJs. zegt, dat het stukjes co kes waren, dio hij uit den waardeloozen rommel, die op do stortplaats wordt gegooid, had gezocht omdat het zonde was ze weg te' gooien. In deze zaak. die we korten tijd geleden reeds beschrven, waren een viertal getuigen gedagvaard. Beklaagde wijst op de be- s'aunde" vijandschap tusscheh hem en den Btationsdief en meent 'dat die verhouding hier een rol in speelt. De O. v. J. vond dat deze nieuwe behandeling der zaak nog verzwarende punten oplevert voor beklaagde en meende dat d« opgelegde straf, f 15 boete, zeer cle ment is. Spreker requireert bevestiging van dat vonnis. Pleiter, Mr. Roosevelt uit Utrecht, dringt in zijn pleidooi op vrijspraak aan, het ten laste gelegde niet bewezen achtende. BALDADIG. Jacob Simon Bloothoofd, een jotngmensch uit Oudorp had zich wegens vernieling le verantwoorden. Hij was fcu den avond van 27 Dec. j.1. met een paar anderen, waaronder S. Venniker, van een danspartij bij Peper kamp le Alkmaar thuis gekomen. Had Venniker zich toen verweerd door een lantaarn van de Friesche brug le water gooien, waarvoor hij heeft terechtgestaan. Bloothoofd klopte dien avond zoo hard bij een Oudor- per boertje op de glasruiten, dat er diggelen" kwametn. De ruit werd in onderdeelea gesplitst. De O. v. J. eischic eventjes 3 maanden gevangenisstraf. VERZET. Adrianus Bakker te Egmond Binnen, had zich te gen den rijksveldwachter-jachtopziener N. Emmer, al daar geweldig verzet, waarvoor thans een maand gevan genisstraf werd geëischt. BELEEDIGING. Jaap Ton uit Erikhuizeh, een liefhebber van een glaasje, was daar den 4 Januari J.1. erg dronken en beleedigde in dien toestand den politieagent Straat man. waarvan deze verbaal maakte. Tegen Tonnetje werd f 10 of 5 dagen hechtenis geëischt. EEN BAKAKER. Kees Veer van Schellinkhout, geboortig en wonende fo Hoorn, alwaar hij nog zoo'n beetje schildersknecht is, had in zijn geboorteplaats ten nadeele der Ned. Herv. Kerk een bakaker gestolen die hij na 't ding te hebben platgetrapt, verkocht voor 40 cents. Van die opbrengst kocht hij met een vriend een paar bor rels. De O. v. J. eischte 1 maand gevangenisstraf te gen Kees, die een oude bekende der Justitie is. Over 8 dagen uitspraken. HET BIOSCOOPGEVAAR HIER EN ELDERS. Het schoolmeisje, dat op vrije middagen vlug de bioscoop binnen wipt..., de zakenman zonder za ken die op stille middagen zijn kan'oorstoel ver wissel' voor een bioscope-fauteuil... de dok'er zonder praktijk, die misschien eens zijn koetsje wegstuurt, om- da1 e~ geen patiënten te bezoeken zijn en een filmpje knapt, hebben zij allen niet een zekéren schroom, om nam' de bioscoop te aan? En zoo ja. wat is er de oorzaak van? Misschien het latente bewustzijn van hei bioscoopgevaar? Dat wordt toch telkens nadruk kelijker hier en elders gesignaleerd. Men luistere naar enkele uitlatingen van den heer S. de Jong Ezn., voor- zitter der door het Rotterdamsche gemeentebestuur in gestelde Bioscoop-commissie. Deze schrijft in „De Standaard" o.m.: ,.\Se hebbeu _Jer in Rotterdam eeuc bioscoop-vcr- oideuiog 1.00a iu meerder piaatsen van ons uiuu zijn er, ia noem Utrecht, Leiden, waar ze D.V. 1 ,.ici in werking i reedt;, die zeer gunstig wend. ia kan dii van zeer nabij beoordeeiea. ,.1'oen de door B. eu Vv. benoemde commissie Jiare laak aanvaardde, zag ze zich voor grooie moeilijkheden geplaatst in verband inet de keuring. „De commissie nam voouoop.g maabtaf aan een drieiai punten, waarop films onvoorwaarüelijz zouden worden afgekeurd. Dit aantal is in de praktijk nu reeds tot een achttal geklommen, en is voor toeneming vat baar, omdat de film fabrikanten vindingrijk zijn in de voorstellingen. Onderg. wil hier dat achttal punten even releveeren, die de commissie van keuring zich nu als norm gesteld heeft. Ze keurt af films a. Uit sexueel (moreel) oogpunt; b. waarin spel (spot) gedreven wordt met het huwe lijk, echtbreuk; c. gauwdieverij die tot misdaad leiden kan; d. kwajongensstreken, die gelukken, en waarop dan nog dikwijls een belooning volgt, waarin het kwaad gekroond wordt; O. die sensationeel de zenuwen te veel spannen en prikkelen f. die de godsdienstige begrippen van andersdenken den zouden kwetsen; g. die bekend maken met de techniek van het mis drijf en h. moord en doodslag en zelfmoord op verschillende wijzen gepleegd. „Uit deze opsomming blijkt u, dat de boven aange haalde zinsnede niet in al haar omvang op Rot terdam van toepassing is. „Sedert September 1913, dus nu ongeveer anderhalf jaai' is de commissie in actie. „in dien tijd heeft ze plm. 450 films geheel afge- keu.-d, die dus niet onder de oogen van de jeugd be neden de 16 jaar zijn geweest, voorts heeft ze in pl.m. 220 films een of meerdere coupures aangebracht. „Ik weet het, we zijn nog lang niet, waar we we zen moeten op dit gebied; maar het goede begin is er, dat mag niet ontkend,. „Het wekelijkscibe keuren der films is een reuzen arbeid, (doch de commissie werkt met ambitie op dit terrein, omdat ze overtuigd) is. dat ze tot een zegen, tot een gr ooien zegen kan zijn voor het opkomend geslacht. Het resultaat van haar arbeid kan uit den aard der zaak niet in cijfers worden omgezet". Uit het buitenland krijgen wij; gegevens van der- gelijken arbeid. Zoo vertelt de heer G. A. Redford, vroeger tooneel- censor in Engeland, en nu voorzitter van de „Brilish Board of Fim Censors", dat gedurende het jaar 1914 een lengte van 6.881.614 voet (di. 2.098.892 meter ongeveer) aan films langs het oog der censoren rolde. De ijverige bioscopebezoekers zagen 6282 films, 148 daarvan werden als onopvoedkundig afgekeurd! en wel omdat de volgende dingen er In werden vertoond Wreedheid jegens dieren. Oneerbiedige behandeling van heilige zaken. Hevige dionkemanstafereelen. Lichtzinnige voorstelling van begrafenis- en doods bed laf ereelen. De loopbaan van beruchte misdadigers. De „.werkwijze" van misdadigers. Tafereelen, waardoor een blaam werd geworpen op bekende persoonlijkheden. IJselijke moorden, zelfmoorden, verworgingscenes en bloedbaden. Executies. De uitwerking van vitriool-aanslagen. Voorvallen, die het publiek een angst op het lijf kunnen jagen, of een paniek gedurende den oorlog ver oorzaken. Geschiedenissen, met ïets onzedelijks er In. In 13 gevallen moest opvoering van de film geheel verboden worden; in vele andere gevallen werd die vertooning toegelaten, nadat er belangrijke stukken ge- sch-apl waren om aan de bezwaren tegemoet te komen Ten slotte zegt de heer Redford nog het een en an der over de z.g. „Eugenic plays", het best 'te vertalen door films Ier bevordering 'van de lichamelijke en geestelijke verbetering van ac soort". „Wij begrijpen best, dat de bioscope uitstekend kan werken als propagandist, maar het schijnt ons toe. dat een wetenschap als jde bovengenoemde, die onge twijfeld Sn de laatste jaren groote belangrijkheid heeft gekregen, er een is. aie alleen op bevredigende wijze gedoceerd kan worden van bevoegdè zijde, door vak mens chen." Aldus de Engelsche censor. EIEREN EN DE OORLOG TEGEN HANDELS SCHEPEN. De eienenmarkl te Olst is gisteren niet geslaagd. We gens het niet vanen van -yele booten op Engeland, had den de gewone handelaren niet de hoeveelheden van andei's noodig, eaa wilden ze de prijzen niet .geven, die geven, die de aanvoerders er voor vroegen, en het gevolg was, dat bijna alles weer mede naar huis ghig. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND Woensdagmorgen wend te Haarlem een buitengewone zitting gehouden van de Provinciale Staten van Noord holland, ter benoeming van een griffier der Slaton van Noord-flollandj (vacature mr. P. Dozy). Jhr. mr. dr. A. Röell was m deze vergadering voor de oers'e maal voorzitter. Loco griffier was mr. Sehalkwijck. De voorzitter sprak na de opening de volgende rede uit Mijne Hoeren. De S'aten van Noord-Holland zullen het mij nie' euvel duiden, als ik het een voorrecht noem. dat zij voor eene werkzaamheid, waarvan het gewicht ge heel onevenredig is aan den tijd, dien zij in beslag zal nemen, heden in buitengewone zitting zijn bij eengeroepen. Immers een voorrecht acht ik het, dat mijne eerste ontmoeting met d~ vertegenwoordigers der provincie niet lol de eerstvolgende gewone zitting behoeft te wach ten. omdat ik daardoor reeds thans In d!e gelegenheid ben om met een kort woord den steun van uwe ver- rade ing in te roeion bij de vervulling van het hooge ambt. waartoe ik door het vertrouwen van Hare Me- jesteit de Koningin werd geroepen. De uitvoering van de Koninklijke bevelen en het toezicht op de verrichtingen der Staten, ziedaar de weinige woorden waarmede de Grondwet de taak van uwen voorzitter omschrijft. Maar voor hem, die zich rekenschap geeft van het uitgebreide veld van werkzaamheid, dat in <£e sobere omschrijving ligt opgesloten het ^arbeidsveld der provinciale bemoeiing, dat door onze Staatsinstellin gen zoo ruim is begrensd en waarop zich méér en méér een streven naar intensieve cultuur ontwikkelt moet zich van zelf een gevoel van schroom meester maken, als hij de verplichtingen peilt, die voort vloeien uit de taak, welke hem is op de schouders ge- mij althans is dit gevoel zéér levendig en de vraag, of ik tegen die verplichtingen zal zijn opgewas sen, weegt bovenal zwaar, als ik denk aan de mannen aan wie voor mij de belangen van dit gewest zijn toe vertrouwd geweest en aan de wijze, waarop zij die hebben behartigd. Bedenk ik, wat mijn onmiddellijke ambtsvoorganger, mr. Van Leeuwen, in den korten tijd! zijher ambts vervulling, voor het welzijn der provincie heeft gedaan en hoeveel waardeering hem daarvoor b ten deel gevallen: roep ik u en miizelven het beeld van wijlen mr. Van Tienhoven voor den geest en mag ik wijzen op de dankbare erkenning, me zijne verdiensten tegenover het gewest in den wijden kring zijher talrijke vereerders hebben gevonden1; ga ik nog verder terug en mag Ik u in herinnering brengen hoe gevierd nog steeds de nagedachtenis van mr. Schorer in Noord-Holland fe eh welken klank ook de paam, dien Ik draag en dien ik heb hoog te houden, in de annalen van het provinciaal bestuur heeft, dan zult Gij, Mijne Heeren. het in mij niet misprijzen, in dien ik mij niet zonder bezorgdheid afvraag, of ik aan het in mij gestelde vertrouwen zal kunnen beantwoor den en dat ik daarom behoefte heb aan den steun en de modewerking, voor het inroepen waarvan ik het woord heb genomen. Dat beroep zal echter, ik houd er mij van overtuigd, nie» te vergeefs worden gedaan. Mag ik deze overtuiging reeds gronden op de groote tegemoetkoming, waarmede Gedeputeerde Staten mij tot dusverre het pad hebben geëffend en waarvoor ik niet genoeg erkentelijk' kan zijn; op de banden, die mij uïl mijnen vorigeh werkkring aan velen Uwer verbinden; op' het vriendelijk' welkom, dat mij. schoon onbekend, door te! van anderen bij mijne benoeming tot commis saris der Koningin werd toegeroepen ik ach! Uw steun bij voorbaat verzekerd aan een voorzitter, die- toont doordrongen te zijn van het besef, dat de Invor dering van Hen bloei eh de welvaart van dit schoone gewest de inspanning zijner beste krachten vraagt. Welnu, xvaarin ü!k dan ook bij mijhe voorgangers moge ten achter staan, in nauwgezette plfchtsbeirachting en warme belangstelling voor de zaken der provincie in toewijding aan het wel zijd harer ingezetenen, zal geen hunner -mij overtreffen. Tk ben er mij volkomen van bewust, ddf ik met het afleggen in Uw midden van deze belofte eene groote verantwoordelijkheid op mij neem, maar mag ik die. riet steunende op 'éigen kracht maar op Uw aller beproefde medewerking, gestand doen. dan hoop ook ik de voldoening te smaken dat met Gods zegen, onze gemeenschappelijke arbeid tot heil van dit gewest on der miin bestuur vele schoone én rijke vruchten zal afwerpen. Alvorens men tot de benoeming van een griffier overgaat, vraagt de heer Fabius, of hot bij de sa menstelling der voordracht van invloed is geweest, dat Mr Dijekmeesler zich: momenteel onder de wapenen bevindt De voorzitter antwoordt, dat hét ïn militairen dienst rijn van Mr. Dijckmeesfer geen invloed' hoeft gehad op de samenstelling der voordracht. Had deze_ over weging gegolden, dan ware Mr. Dijekmeesler niet op de voordracht geplaatst. De rangschikking der voor dracht was dezelfde geweest, wanneer Mr. Dijck meesfer zich niet onder de wapenen had bevonden. Voor de benoeming van den griffier was de volgende yomdradht opgemaakt 1 Mr S. 'H. Vening Mrihesz. hoofdcommies ter p-ov'P'-:a1e griffie van Noord-Holland. 2 Mr. J. Dijekmeesler. hoofdcommies ter provin- rWe criffie van Noord-HoHand. 3 Mr. TT. S. Veldman, secretaris aer gemeente Kam pen. Gékojjen werd met 66 stemmen de heer S. H. Vening Meinesz. Op den heer Dijckmeesfer waren uitgebracht en or» d-m heer Veldman 1 stem. TT te-na word' de vergadering gesloten. MARKT VOOR ZUIDVRUCHTEN. Naar wij vernemen heeft de onlangs ingediende „Sinaasappelen-wet" ten doel in Nederland een eigen markt voor zuidvruchten te maken. We heb ben een eigen sfoomvaartverbinding naar den Levant, voeren veel zuidvruchten aan, maar 't meeste gaat in doorvoer. Alleen opheffing van rechten maakt een eigen markt mogelijk met al de voordeelen er van (werkgelegenheid, meer vervoer, makelaars, houw van pakhuizen, enz.) Voor de schatkist is 't een slechte tijd om met de wet aan te komen, nu we 't geld zoo hoog noodig hebben. Maar daarte genover staat, dat nn de kan» het mooist is om een eigen markt te maken. De Duitsche scheepvaart ligt stil, dus Duitsehland moet bij ons koopen, en van Engeland, dat niet naar Duit«chland levert, hebben we geen concurrentie te duchten. Er is du9 kans, dat de markt tot stand komt en de ervaring heeft geleerd, dat als ergens eenmaal een markt is, er zoo gauw geen verplaatsing meer plaats vindt, Tel. EEN DREIGBRIEF. In den aarvang van Januari ontving C. B(os) te Abbenes een dreigbrief, waarin werd gezegd, dat hij op een hepaalde plaats onder een brug f 100 moest depnneoren, anders zou zijn hoeve in de asch worden geleed. Onmiddellijk werd de politie in kennis gesteld met het geval, doch zonder resultaat. En men begon te twijfelen. Plotseling brandde verleden week echter een groote hooiberg af. Een nauwkeurig onderzoek bracht niets aan 't lioht Thans heeft bovengenoemde B. wederom een dreigbrief ontvangen, waarin de anonieme schrijver hem aanzegt opnieuw wraak te zullen neinen, als geen f 10J wordt gedeponeerd op een aangegeven plaats onder een lantaarnpaal. DOOR HET STOOTBLOK. Trein 155 liep gistermorgen door het stootblok te Bakhuizen, waarschijnlijk door den mist of de gladheid der rails. De tweede wagon, een postrijtuig ging door den achterwand van een compartiment 2de klasse waarin drie dames gezeten waren, die ongedeerd bleven. Opmerkelijk is dan ook dat het achtste rijtuig, eveneens een postwagen, werd op getild, waaruit blijkt dat de lichtere constructie dezer rijtuigen het gevaar vergroot. Verder valt wat materieele sohade te constateeren. MEER SOLDATEN. Naar wjj vernemen maakt het bij de regeering een punt van overweging uit wetsontwerpen aan hangig te maken om zoo noodig de miliciens der lichting 1916 vervroegd onder de wapenen te roepen en om aan het legerbestuur voor den land storm de beschikking te kannen geven over nog eenige andere (reeds ontslagen) lichtingen. DOBBELEN. Reeds langen tijd had het de aandacht der politie te Zwolle getrokken, dat buiten de Diezerpoort op een stuk bouwland des Zondags veel maonen en jongens zich. bezig bielden met dobbelen om geld. Doordat door de spelers posten werden uit gezet en allerlei voorzorgsmaatregen waren getrof fen, wisten zij tot 11. Zondag te voorkomen, dat zij op heeterdaad werden betrapt. Zondag echter mocht 't der politie gelukken, de daders to ver rassen, waarbij een 40-tal processen-verbaal. wegen» het spelen met en om geld, werd opgemaakt. Onder hen, die bekeurd_werden, waren zoowol huisvaders als kinderen van 12 14 jaar en dat het spel bedenkelijke afmetingen ging aannemen, moge blijken uit het feit, dat één der spelers b.v. acht gulden per dag gewonnen had. Het is te hopen, dat er nu aan dit verderfelijke dobbelen een einde komt. UITVOER KAAS. Het Rijks centraal-burean voor den uitvoer van boter en kaas heeft aan de kaashandelaren, die recht hebben van uitvoer, toegestaan, van hun volvette Goudsche kaas cf hun Gondsehe kaas met 40 pCt. vet in de droge stof en hun Edammer kaas met ten minste 40 pCt. vet in droge «tof, welke zij verplicht zijn in voorraad te houden, fö pCt. te verkoopen, zoodat op het oogenblik de voorraad kans, die zij na de invertarisatie in October moesten vasthouden met xfk is vermidderd. Deze toestemming is niet verleend voor kaas soorten met een geringer vetgehalte in de droge 8tof dan hierboven is aangegeven. De maximum kaasprijzen zullen hoogstwaar schijn lijk voor de maand Maart worden vastgesteld zooals zij voor de maand Februari golden. VERSCHERPT TOEZICHT. Ingevolge bij de spoorwegmaatschappijen ontvan gen mededeeling van het ministerie van Financiën, bestaat er reden om aan te nemen, dat herhaaldelijk wagenladingen naar het buitenland vervoerd worden, waarin onder anderen ook goederen geladen zijn, waarvan de uitvoer verboden is. In het belang van eon geregelde en vlugge over zending der wagenladingen aan de grenzen, is het spoorwegpersoneel opgedragen een scherp toezicht te houdeu op het beladen van wagens voor bet buitenland of de grensstations bestemd en wanneer vermoeden bestaat, dat in de lading goederen ver borgen zijn, waarvan de uitvoer is verboden, onmiddellijk den aanwezigen ambtenaar van invoer rechten hiervan kennis te geven. VLEESCHPRIJZEN. De zeer hooge prijzen der vette varkens zijn in Friesland gelukkig dalende. De huismoeders be taalden de laatste dagen voor gedroogd spek 60 ct. per 72K.G., voor versch spek 55 ct. Voor arboi dersgezinnen was er geen aankomen aan. Op de veemarkten worden nu de varkens'tegen pl.m. 5 ct. lagere prijzen per '/a K.G. verhandeld. NIEUWE NIEDORP. Dinsdagavond hield het Nut „Vriendenkring" alhier in het lokaal van den heer G. Modder zyn laatste seizoen-vergadering, met dames. De heer M. de Jong, voorz. opende de bijeenkomst waarna na een gezellig liedje de lezing aan de beurt was. De heer D. Olie hield die mot een pennevruch: aan Justus van Mourik„Een slot dat pakt. Vol aandacht werd naar dat mooie verhaal geluisterd. Ook de dames Pool, Korver en Benit-Jlouter en de heer Jb. Water boeiden hun gehoorden door achtereenvolgens voor te dragen „Een komische huzarengeachiedenis", „Dagen van spanning" en „Een 8cbeeravoutuur. Verschillende losse bijdragen volgden nu nog en be«loten up gezellige wijze

Schager Courant | 1915 | | pagina 1