Alltlttl NilIIS- ZATERDAG 27 FEBRUARI 1915. 58ste Jaargang. No. 5547. UitgeversTRAPMAN Co. EERSTE BLAD. Tweede Kamer. Binnenlandsch Nieuws. SCHAGE COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag, Woensdag i ondeidag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den ADVERTENTIES in het eerst uitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAN D 5. - Int. Teleph. No. 20. Prijs per jaar f 8.Per post f 8.60. Losse nummers 5 oent ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer et Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Den Haag, 26 Februari. De Algemeene Beschouwingen over het ontwerp „Economische maatregelen" zijn afgeloopen, behalve minister Posthuma's antwoord aan de verschillende sprekers, dus: het neusje van den zalm alsmede de onvermijdelijke replieken. De Kamer was heden in den loop van dezen 25 Februari vertegenwoordigd docr een ledental, dat tusschen de tien of op zn hoogst twintig hoogedelgestrengen schommelde, 't Toppunt van apathische lusteloosheid 1 Toen in het zeer late middaguur minister Posthuma zijne a.s. Dinsdag te houden rede met en kele zinsneden aanving, hadden heden nog de heercn Van Twist, Gerhardt, De Jong, Van Nispen (Nijme gen), Beuiner, Tydeman, Spiekman en Kleerekoper geredevoerd. Veel in deze speechen was herhaling van rveds-gezegde dingen; enkele punten dienen te wordon aangestipt. In een scherp redevoerinkje laakte jbr. Van Nispen de geheimzinnigheid der Re- geering ten opzichte van den gang der economische aangelegenheden tegenover de Kamer. Hij had een wckeïijksch overzicht gewensoht, een desideratum dat mr. Tydeman afkeurde, wijl 't den eisch van spoed bij de afdoening der zaken zou hebben belem merd. Maar niet te betwisten valt, dat de Kamer nu oudbakken mededeelingen kreeg, terwijl de Regee ring verklaarde, dat de toestand.... met den dag, zoo niet niet het uur, verandert: Voorts wees de heer O. van Nispen er o.a. op. hoe men de maatregelen, betreifende de maximum-prijzen ook tot den groot handel had moeten uitstrekken. Een woord, dat naar veler hart zal zijn gesproken. Wij hebben immers pas vernomen, hoe het D- B. van Deventer zich tot de Regeering heeft gewend met de klacht, dat de kleinhandel in de onmogelijkheid verkeert om arti kelen te betrekken tegen prijzen, welke 't mogelijk maken om wil men neg eenige winst maken zich la houden aan de maximum-prijzen, door de Regeering vastgesteld. De heer Van Nispen schakel de aan deze vragen en opmerkingen nog vast het verzoek om opheldering, waarom de Regeering niet veel krachtiger is opgetreden tegen misbruiken in groothandels-kringen. Waarom liet men 't bij de bedreiging om namen te publiceeren? Vanwaar deze slappe houding?.... Eindelijk liet de afgevaardigde voor Nijmegen de wenschelijkheid doorschemeren, van aanmoediging voor graanbouw in navolging van wat in andere landen reeds lang geschiedt alsmede van aansporing tot zuinigheid, desnoods heer Van Nispen besloot met te wijzen op de moei- ook door terugkeer naar het „oorlogsbrood", al wekken zulke maatregelen dan ook bij angstig-op- perviakkige zielen nog-zoo-nerveuzc onrust. En de heer Van Nispen besloot met te wijzen op de moei lijkheden, waar nu speciaal de kleinere middenstan ders het hoofd aan moeten bieden. Van liet heden gevoerd „economisch dehat" was ook interessant de rede van den heer Spiekman, die een schets gaf van de misère, heerschend on der de 60.* 00 werkloozen, thans in den lande te vin den. Bij de oprichting van het Kon. Nat. Steun comité droeg de Regeering feitelijk aan dat comité over haar taak om te zorgen „dat er geen honger zou worden geleden". En op 12 Februari jl. ant- woordöo in de Eerste Kamer minister Treub den heer Henri Polak, dat het werk der steun-co- mile's eigenlijk buiten de bemoeiing der Regcermg om-gaat!.... Hier is „contradictio in terminis"; hier is een contrast, dat opheldering noodig maakt. De werkloozenkassen moeten aldus de heer Spiekinar buiten de comite's worden gehouden. Men dient te handhaven de opvatting, dat de steun, aan de werkloozen verleend, niet het karakter van armen zorg mag dragen. De gezinnen moeten „op peil ge houden worden"; tegen verarming en inzinking be hoed, opdat als deze vreeselijke tijden achter den rug zijn de arbeidersl kracht genoeg hebben behouden om weer aan het werk te gaan. Zooals de zaken nu loopen, kan dat doel niet worden bereikt. Men miskent do hulp, die ook voor de contröle de vakvereenigingen willen bieden en gaat de men - schen ais bddeelden behandelen. De huiseigenaars (ook de zeer-gegoede') zetten ondanks h«t stelsel van de huurbons,de menschen 't mes op de keel. Men speurt peuterig naar mogelijke bij-verdiensten, zonder welke de ondersteunde gezinnen (waarvan in É3e grootste steden bijv. die, bestaande uit man, vrouw en vier kinderen, een gulden of zes ontvan gen!) honger moeten lijden. Men draagt aan de Armbesturen het voor de ondersteunden vernederen de controle-werk op. Inderdaad schijnen hier mis standen op groote schaal te zijn ingeslopen, welke de waakzaamheid der Regeering veel eerder had be- hooren te keeren. De partijgenoot van den heer Spiekman uit Am sterdam VIII, de heer Kleerekoper, voegde daar nog teen en ander bij. Neg verduidelijkend, hoe de on dersteuning al-meer het wezen van pijnigende armen zorg aanneemt. En zeer zeker terecht betoogend, dat na de uitgifte van de huurnon het contact tus- schen verhuurder en huurder moet zijn verbroken. Er ia bij deze dingen krachtig ingrijpen der Regoe- ring noodig, wil zij getrouw blijven aan hetgeen door haar in Augustus 1914, bij de installatie van het K.N.S.G., in tegenwoordigheid van onze Ko ningin, als haar gedragslijn is aangegeven. Dit werd heden door den heer Spiekman en ook door zijn politieken vriend uit de hoofdstad op Yoor velen stellig-overtuigende wijze betoogd. Over het verder op dezen dag in de Kamer ge sprokene kunnen wij zeer kort zijn. De Hnornsche beer De Jong bepleitte verbod van varkens-uit voer, wat z.i. de prijzen toch niet zou doen dalen. Sprak de meening uit, dat minister Postnuma's keu- ringsslelsel niet veel beduidt. Trad op als Vurige paladijn voor verbod van groenten-uitvoer, o.a. er op wijzend, dat een ui (nl. een gewone, niet een in den gebruikelijk-figuurlijken zin des woords) thans drie Hollandsche centen kost. De heer Gerhardt ha merde even op zijn bekend aambeeld: het chaDiter van verbod om graan door de branderijen en bier brouwerijen te doen gebruiken. Mr. Tydeman die warme hulde bracht aan de Regeering en het mo ment voor kritiek nog niet gekomen acht betwij felde of de Rekenkamer, zonder bijzondere voorzie ningen, de 2% millioen voor cvontuëelen tegenslag bij aan- en verkoop van graan, die het eerste ar tikel vormt van 't aanhangig ontwerp, zou kun nen verevenen, zonder in conflict te komen met de z.g. Rekenwet. De heer Duymaer van Twist be tuigde o.a. zijn zeer hartelijken dank voor hetgeen de RÖgeering ten bate der vissclierij heeft ge daan..^ Aldeze, en nog veel meer dingen zullen de revue passeeren in de rede, welke Exc. Posthuma zal houden, nadat wij a.s. Dinsdag de Indische leening hebben afgedaan. Mr. ANTONIO. OUDESLUIS Daartoe uitgenoodigd door de Vrijz.-Democrati - scbe Kiesvereeniging alhier, trad Woensdagavond op de beer W. O. A. Koster te 's-Gravenhage, met het onderwerp: Nederland en de Wereldoorlog. Nadat door den voorzitter de bijeenkomst was geopend, werd het woord gegeven aan den spreker. Deze begon met te zeggen, dat het hem aangenaam was te Oudesluis eens te kunnen optreden, vooral omdat hij een vorigen winter was verhinderd ge weest wegens ziekte, zijn reeds aangekondigde spreekbeurt te vervullen. lederen winter zal er voortaan een spreker optreden, om oontact te hou den met de kiezers. Spreker begon hierna met te zeggen, dat heden de geheele wereld in beroering is gebracht door den vreeseüjken oorlog, die thans over Europa is uitge broken. welke reeds aan millicenen menschen het leven heeft gekost, en een vreeselijke verwoesting in een gedeelte van ons werelddeel heeft aange richt. Ook in onsland, hetwelk tot heden gelukkig buiten den strijd is gebleven, worden terdege de gevolgen van den oorlog gevoeld. De goede samen werking, die vanaf het begin van den oorlog tus- schen de verschillende politieke partijen heeft bestaan, is volgens spreker ook mede de oorzaak dat Nederland nog voor oorlog is bewaard gebleven. Hierna zet spreker uiteen de oorzaken die lot de zen oorlog hebben geleid. Deze moet volgens spr. niet gezocht worden bij de diplomatie of, zooals sommigen beweren, bij het kapitalisme, maar bij de volkeren zelf. Juist vóór het uitbreken van den oorlog maakte spreker een reis door België en Duitscbland en had het hem verbaasd, met hoeveel geestdrift de dreigende oorlog door het Duitsche* volk werd begroet. Blijde was men, dat eenmaal de tijd zou aanbreken, dat men er op uit kon trekken, om eens voor goed met andere volken af te reke nen. Waaraan spreker het militairisme in het volk toesohrijft, is voor een gedeelte aan het onderwijs. Het is u toch allen bekend, zegt spreker, uit de va- derlandsche geschiedenis, hoe een De Ruiter en Piet Hein (deze laatste zou in déze dagen als een zeeroover worden gekwalificeerd) als de grootste helden worden vereerd. Beter zou spreker het vin den als de verdienstelijkheden van een Rembrandt, Vondel. Thorbecke en anderen werden onderwezen. 'Hierdoor toch zou de zucht tot oorlog bij het volk verminderen. De oorlog wordt nog te veel als iets grootsch en heerlijks voorgesteld. Ook de pers, vooral de buitenlandsche, kweekt soms veel haat èn daardoor wordt de oorlogszucht aangewakkerd. Verder meende spreker, moest er veel meer open baarheid worden gegeven aan de diplomatieke be trekkingen van de verschillende rijken. Ook veroor deelde hij de protectie, de vrijhandel toch zou ook kunnen leiden tot het behoud van den wereldvrede. Zoo ook de anneatie van een gedeelte van een rijk door een ander rij, bij het sluiten van den vrede, was naar spreers oordeel zeer verkeerd. Hierdoor toch bleef er haat tusschen de verschillende vol keren bestaan. Na de pauze besprak spreker de vele lasten die de mobilisatie ook over een gedeelte van het Nedierland- scbe volk had gebracht, vooral aan de arbeiders en kleine neringdoenden. In ihet begin van den oorlog scheen het wel of het kapitaal er liet meest onder zou lijden, wat echter gebleken is niet het geval te zijn, die rentestandaard1 is zelfs gestegen. Ook is door sommige zakenmensdien door den oorlog grof veel geld verdiend. Vooral ia den rijst- en suikerhandel zijn enorme winsten gemaakt. Ook werd door spreker behandeld de geldleening. Een heffing ineens was naar sprekers oordeel voor den economischen toestand in ons land veel beter geweest. Het nationaal vermogen had daardoor toch niet zoozeer geleden, terwijl de 26Vs millioen, die nu jaarlijks door de leening moet worden opgebracht, zeer het tot stand komen van sociale wetten zal belemmeren. Ook hierdoor dus worden weer de arbeiders en kleine neringdoenden het meest getroffen. Spreker hoopte echter dat m bet jaar 1917 de leening nog zou worden vervangen door een heffing in eens, en-spoorde dan ook een ieder aan hiervoor gezamen lijk te blijven arbeiden. Hierna komt spreker aan bet slot van zijn keurige en met gloed voorgedragen rede. Alvorens te eindigen, geeft hij nog als zijn meening te kennen, aangaande de toekomst van ons land na het sluiten van den vrede. Hij toch ziet de toekomst voor Nederland niet duister in, want ons land heeft zich als neutralen staat door zijne menschelijke handelwijze, in de andere rijken en vooral in België'vele vrienden gemaakt. Hierdoor toch heeft Nederland! getoond en zal dat blijven doen, dal het een plaats waardig is in dJe wereld. Wat echter naar spre kers meerling een eerste veredschte is, dat het .onderwijs op allerlei gebied, wat in Nederland achterlijk "is, worde verbeterd. De Staat moet hel mogelijk maken dat het volk zich kan ontwikkelen naar de krachten die het in Zich heeft, zoodat Nederland tot voorbeeld strekke aan andere andere- landen. Hierna eindigde spreker. Een luid en welverdiend applaus was de dank van het publiek. Voor het debat gaf zich op de beer Van der Steen. Deze gaf te kennen, dat hij het geheel met de rede van den spreker eens was, maar dat er iets in was dat hem als graanhandelaar had getroffen, nl. dat door vele handelaars gedurende den oorlog zulke hooge winsten zijn gemaakt. Door hem weid dit beschouwd als gewoon koersverschil. De heer Koster gaf in zijn repliek te kennen dat niet door allen, maar door sommige handelaren zulke hooge winsten zijn gemaakt en hoopte voor den beer Van der Steen, dat ook deze daarvan had geprofiteerd. Hierna sloot de voorzitter de vergadering en dank te allen voor hun aanwezigheid en aandacht aan den spreker geschonken. En spreker dankte hij na mens allen voor zijn aangename en leerzame rede en sprak den wensch uit, den heer Koster hier nogmaals eens te mogen hooren. WIERLN GERYV AARD Vrijdagmorgen is alhier de eerste vischafslag genou- den. Of aeze goed geslaagd is? voor den verkooper zeker wel, want wat er was is voor een tamelijk hoogen prijs verkocht. Volgens den afslager zouden we kriji- genschelvisch, kabeljauw, schol enz., doch er waren! slechts 5 goede kabeljauwen en de rest werd door des kundigen weiting genoemd; deze kan natuurlijk even goed wel lekker zijn. Wil men echter dezen afslag in t leven houden, moeten we meer le kwaliteit yisch hebben en ook vooral schelvisch. Er was tamelijk veel publiek; zelfs uit Anna Pa,ulowna was men hier-', heen getogen om een koopje te halen. De meesten zijn echter met ledige handen huiswaarts gegaan, om reden er (zooais reeds gezegd) te weinig besta visch AARTSWOUD. Ook in onze gemeente heeft zich een comité ge vormd om de ideeën van den Anti-Oorlogsraad te verbreiden. Voorzitter is de heer C. Pijper en secre taris de heer A. Hazelhoff. Een- spreker is reeds uitgenoodigd en zal a.8. Dinsdag optreden. ALKMAAR. Donderdag werd ten stadhuize de aanbesteding gehouden voor het uitvoeren van grondwerken om, en het met zand ophoogen van een gedeelte van 't terrein aan den Helderscben weg, bestemd voor dne bouw eener nieuwe gasfabriek. Ingekomen 20 biljetten; hoogste inschrijving f 54536; laagste do N.V. voorheen M. Stam en Zoon te Wormerveer voor f 31913, aan wie de uitvoering werd opgedra gen. W ARMENHUIZEN. Donderdagavond werd in het lokaal van den heer C .de Geus Az. de laatste nutsavond door het De partement Warmenhuizen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen gehouden, Evenals vorige kenmerk te zich ook dezen avond als ,,'n gezellige". ,,'n Praatje" was de titel van de lezing door den heer P. van der Molen gehouden, en ,,'t Praatje" boeide, door voordracht en strekking. Afwisselend vulden ernstige en luimige voordrachten dezen avond Tot slot samenzang met pianobegeleiding. Door den beer Ds. J. H. Oterdoom, voorzitter van het depar tement Warmenhuizen, werden in het slotwoord met genoegen de „nutsavonden" van dit seizoen her dacht en den wensch uitgesproken dat het departe ment in bloei moge toenemen. RAAD VAN WARMENHUIZEN. Vergadering van den Raad der gemeente Warmenhui- zon, gehouden op Vrijdag den 26 Fobruari 191Ö, des voormiddags 10 uur. Voorzitter burgemeester Blom. Afwezig de heer Swan. Na opening door den voorzit ter worden de notulen gelezen, die onveranderd warden goedgekeurd. Van Ged. Staten zijn goedgekeurd ingekomen: a. het besluit tol aanbesteding der uitbreiding van de gasfa briek (door aansluiting Krabbendam en Schoorldam) aan Wiison te 's-Gravenhagcb. besluit geldleening; c. verordening op de heffing en invordering van de schat gelden der sluê; de bepalingen dier verordening zullen tot 1 Januari 1916 geldig zijn; <L gemeenferekening 1914, met bericht van ZJSxc. den Min. van Binn. Zaken, dat deze gemeente het voorrecht heeft dat hare reke ning opgestuurd zal warden naar de Algemeene Rekenka mer om verder te worden gecontroleerd, wat maar en kele malen gebeurt. Ingekomen diverse verslagen com- missicn lot wering van schoolverzuim. Voor kennisgeving aangenomen. van het Kon. Nat. Steuncomité is een schrijven ingekomen ter begeleiding van een rekest van den Bond van vereeniging van handelaren en fabri kanten van bouwmateriaal. De Bond beoogt de alge meene belangen in het bouwbedrijf, waarin -over hét algemeen een teruggang van een 50 pet. is geconstateerd, terwijl verergering van dien ingetreden toestand in de naaste toekomst wordt voorzien en de Bond er op aandringt dat voorgenomen gemeentewerken zooveel doenlijk tot uitvoering komen. Het schrijven van het Steuncomité steunt het rekest. Voorzitter opent de be sprekingen over dit zijns inziens gewichtige adres. De heer Biersteker zegt, dat onze gemeente in den loop van dit jaar al wat plannen in petto heeft. Niet alleen uit breiding gasbuizennei maar ook .de weg "naar 't tram station en misschien nog de sluis. Overwogen zal worden om nader met den Bond in overleg te treden. Bij gelegenheid van zij 25-jarig ambtsjubileum, is aan den onderwijzer G. de Geus eene gratificatie van f 40 toegekend. De heer De Geus heeft een schriftelijke dankbetuiging ingezonden waarin hij met groote erken telijkheid op dim dag terugziet. Een aanvrage van den heer Huiberts om ontheffing aanslag Hondenbelasting is nu aan de beurt Er wordt toestemmend op beschikt. Ingekomen is een begrooting Armbestuur. Ontvangst f 7011.40, uitgaven f 4661.40, batig saldo f 2350. Van de vereeniging ter behartiging der belangen van klein stedelijke en plattelandsgemeenten, is eene uil- noodiging om lid te worden ingekomen. Deze instelling werkt op zeer uitgebreide schaal, o.a. tot bevordering van verschillende bepalingen, waarbij gemeenten be trokken zijn, terwijl het entréegeld klein is, volgens den secretaris i/a a 1 06111 Per inwoner. Ook bewerk stelligt deze instelling coöperatieven aankoop van ko len voor gasfabriek-verbruik. Met aller goedvinden be sloten lid te worden. Door een aantal Warmenhuizer groentehandelaren is een adres aan den Raad gericht om herziening van de uren van openstelling telegraaf- en telefoonkantoor. Thans zijn die van 'smorgens half negen tot 'smid. 1 uur, van. 2 tot 3 uur en van 6 tot 8 uur. Men wil die veranderd zien dat het kantoor is geopend van 's morgens 8 tot 's middags 1 uur, van 25 en 69 uur. Voorzitter wijst op de toenemende drukte met telegraaf- en telefoonverkeer en zou voor inwilliging zijn, waartoe met algemeene stemmen besloten wordt. Den kantoorhouder zal verhooging van jaarwedde wor den gegeven. Een reclame Hoofd. Omslag wordt nog aangehou den, daar de reclamant kennis eaf, door ziekte zijne bezwaren hier niet mondeiing thans te kunnen toe lichten. De heer C. Vlam wordt herbenoemd tot lid der missie tot wering van schoolverzuim te Schoorldam. Met hem stond op de voordracht den heer W. Seven- huizen, die 1 stem verkreeg. Nadat de Raad een poosje m comité is geweest, wordt bekend gemaakt dat B. en Wl voorstellen den verbouw van school en onderwijzerswoning te Schoorldam, waar van aanbesteding is geweest, te gunnen aui de laagste inschrijvers te weten: timmerwerk W. Kemp er f891, metselen M. de Nijs f 1278, schilderen M. Klerk f118. Totaal f 2287. Nog stellen B. en W. voor om den bouw van een stokerswoning bij de gasfabriek te gun nen aan: gebrs. De Geus, timmerwerk f 1736.50, P. Pastoor Dz., schilderwerk I 334, cebrs. De Geus, met selwerk f 1030. De Raad kan zich algemeen met deze voorstellen van B. en W. verceriigcn. Volgen nog financieele voorstdien. De kosten, van verbouw schooi Schoorldam zullen f 722 beloopen, waarvan f 430 door het Rijk wordt gedragen. Het totaal der kosten van school en onderwijaerswoning te Schoorldam, hiermee verminderd, blijft er nog voor f 1857 te zorgen. Besloten wordt overeenkomstig B. en WL voorstel, hiervoor eene leening aan te gaan. in 0 jaren af te lossen in jaarlijksche termijnen van f300, te beginnen 1916. De hoeren De Groot ea Kraakman vinden, dat we er anders wel een beetje om denken mogen, want we hebben evengoed al vrij wat af te lossen. De f 40 gratificatie aan onderwijzer De Geus en de huur kolfbaan C. de Geus Az., als gymnastiek lokaal (f65), zullen uit den post „onvoorzien" wor den voldaan, het eerste bedrag uit dienst 1915, het twee de uit den dienst 1914. De agenda nu ten einde, zegt voorzitter en wordt tot de rondvraag overgegaan. Do neer Stadegaard vraagt of voorzitter al met den metselaar over de straat bij het postkantoor heeft gesproken. Voorzitter zegt dat dit een heele geschiedenis is en dat hij er over ge sproken heeft, maar er is nog geen besluit genomen tot het laten maken. De heer Stadegaard zegt dat de toestand toch verbetering behoeft. Voorzitter zegt, dat er kans bestaat den waterafvoer naar deze kant te leiden. Anders zou er rioleering moeten zijn. Ais de straat verlegd wordt zou het mogelijk gaan en het zou eenvoudiger zijn en minder kosten ver oorzaken, dan rioleeren. De heer Stadegaard acht het wenschelijk, dan ook dien boom daar weg te doen, wat goed^vonden wordt. Verder brengt de heer Stadegaard ter sprake, dat de heeren Gebr. Goudsbloem een buis van de dames Moorhoff hebben gekocht. Daar is eenige ge meentegrond, waaraan de gemeente niets heeft en die Goudsbloem graag wil koopen, want hij kan dia aruimte best gebruiken, 't Zal naar schatting om streeks 20 of 21 vierk. meter zijn. Voorzitter is er wel voor om daarop toestemmend te beschikken. De heer Groot vraagt of hef offi cieel 20 vierk. meter gror.d is. De heer Stadegaard meent dat het heel weinig zal schelen. Besloten wordt voor f 1 per vierk. meter dien grond te verkoopen. De heer Biersteker had ook over de straat bij het postkantoor willen spreken, maar kan genoegen ne men met het daarover gesprokene. Hierna sluiting. WIERTNGERWAARD. Donderdagavond hadden we het genoegen van wege de afdeeling Wieringerwaard van de Holl. M. van Landbouw een lezing te kunnen bijwonen over Paarden- en Rundveefokkerij, door den heer Rei- mers, hoofdredacteur van de Veldpost te Wagenin- gen. De voorzitter, de heer H. Koster opent de bij eenkomst, spreekt zijn genoegen uit over de opkomst (ongeveer 60 personen waren aanwezig), maar zegt tevens 't ook wenschelijk te vinden, wanneer hij die gezichten wat meer op de gewone vergaderin gen zag. De heer Reimers begint te zeggen, dat het wol eenigszins pijnlijk is een lezing te houden over fok kerij in een streek, als Wieringerwaard. waar toch de banen reeds gelegd zijn. In andere streken be gin ik bijna altijd te zeggen: menschen fok een ras; het gebeurt meer dan eens in de provinciën, dat men de dieren beoordeelt, zooals zij zich op een keuring voordoen; men vindt dan wel gocae eigenschappen, doch voor 't meerendeel uiteen! oopende goede eigen schappen. Neen om werkelijk goede fnkdieren te krijgen moet men een bloedlijn volgen. Afstam ming moet worden vastgelegd, het moet n i.e t zijn een z.gjx. burgerlijken stand, met een beschrijving van den stam alleen, doch een met alle bekende eigenschappen. Duidelijk en uitvoerig wordt door voorbeelden uiteengezet» dat men moet komen tot familieteelt» hetgeen een magnifiek wapen is, indien men het weet te hanteeren. Het moet oordeelkun dig gebeuren. De bekende stier Frans 57 wordt ook besproken, men mag in Wieringerwaard trotseh zijn op de Fransenfamilie. Toch worden de minder goe de eigenschappen of afstamming van Frans 57 wel degelijk door spreker naar veren gebracht. Een goed fokdier is niet eerder een goed fokdier, dan wanneer hij getoond heeft, werkelijk goede fokdieren te hebben geteeld, met constante eigen schappen. In verband hiermede wordt ook door den spreker afgekeurd dat men op hengstenkeuringen dikwijls zeer hooge premiën uitgeeft aan 3-jarige hengsten naar hun exterieur, doch feitelijk nog zeer weinig hebben gepresteerd. Laat men deze hengsten op 5-jarigen leeftijd hoog primeeren, dan toch kan men nagaan, wat voor fok dieren hiervan zijn gekomen. De 3-jarige hengst heeft nog niets getoond. Ook hierbij wórdt weer aangetoond, dat men door "t goed volgen der bloed lijnen mooie resultaten krijgt. Duitschland b.v. heeft de fokkerij van Nederland geleerd, terwijl men daar reeds publicaties geeft van de bloedlijnen. Aan den een en kant ziet men daarin de wetenschappelijke leiding, terwijl men .tevens hiermede reclame maakt, bezien uit een han delsoogpunt» hetgeen ook een niet te onderschat ten factor is. Voor heeren fokkers is 't zeer zeker wel e.en leerzamen avond geweest en vooral voor hen die den cursus van Dr. Bakker hebben gevolgd, was het veel gemakkelijker den spreker goed te volgen Van de gelegenheid, welke werd gegeven tot hot stellen van vragen, werd geen gebruik gemaakt, waarna deze goed geslaagde bijeenkomst met een toepasselijk woord door den voorzitter werd ge sloten. NIEUWE NIEDORP. Vrijdagavond 26 Februari 1915, werd in „Prins Mau- rits" van den heer Peetoom alhier eene gymnastiek- uitvoering gegeven door de kinderklassen met medewer king van de Korfbalclub en „Hercules". Het uit te voe ren programma was vol afwisseling in elkaar gezet en wélvoorzien. Flink deden de zoo talrijke kleinen hun "best en met de verschillende oefeningen aan de

Schager Courant | 1915 | | pagina 1