De Oorlog. Plaatselijk Nieuws. Reclames. Voor Moeders. Marktberichten. werktuigen en de vrije oefeningen, behaalden: ze veel succes, ovenals de grooteren, die niet minder blijk gaven van hoeveel bet eekenis een flinke, toewijdings- volle leiding is. Er komt den kranigen, wakkeren di recteur, den heer C. Drenth, hoofd der school te Moer beek, zeker oen warme loltuiging toe, voor wat hij de zen 'avond weer met de onder zijn loiding staande jongelui heeft weten te bereiken. Een paar mooie groepen besloten dozen zoo uitstekend geslaagden avond. vo".d, torw'.U een „goed uurtje" dansen na, velen van do talrijke aanwezigen nog recht welkom bleek to zijn. NOORD SC HARWOÜDE. Mej. A. Keizer alhier, slaagde Vrijdiag te Utrecht voor het examen fraaie en nuttige handwerken. I.ANGEDIJK. Do Lahgedijker Bakkersvereeniging heeft besloten den prijs van het brood met 2 cent per K.G. to verhoogen. NIEUWE NIEDORP. De op Vrij dagavond] 26 Februari gehouden leden vergadering van de Proeftuin, was niet best bezocht. Na opening door den waarnemende#! voorzitter, wer den bij ontstentenis van den secretaris, die verhinderd was to komen, de notulen uitgesteld. Het jaarverslag van don secretaris word uitgebracht door den heer D. Kuilmalnonder meer werd] er in aangegeven, dat de groote stormschade is overgenomen door het Ned. Herv. Kerkbestuur, zoodat de rekening er niet mede belast wordt. De rekening van don penningmeester, ina- fezien en in orde bevonden door eene commissie, gaf ij f 4(327.191/2 ontvangsten, een uitgaaf aan van f4817.96, hadcclig saldo f 190./6i/2, Jaarverslag en rekening wor den onder dank goedgekeurd, terwijl ook aan de com missie voor de rekening, de heeren Jn. Lodder. C. Dutter en J. Heinslman, dank wordt gebracht. De heer P. Haringbuizen, secretaris, moet als bestuurs lid aftreden, eu wordt met algemeene stemmen herko zen. Do heer J. Lodder is aftredend en niet herkies baar als oudste lid der commissie voor het nazien der rekening. In zijne plaats wordt de heer G. Kooiman gekozen. Na rondvraag sluiting. EEN GOED VOORBEELD. Er bestaat ongetwijfeld in verschillende streken des lands wel eenige vrees dat. als de oorlog en dienten gevolge de mobilisatie nog lang duurt, het landbouwbe drijf gebrek aan werkkrachten zal krijgen. Het baat daarbij niet veel of er al in andere vakken werkkrach ten over de hand zijn; zelfs kunnen werklooze land arbeiders in de eene streek soms heel weinig uitrich ten in een andere, waar de werkwijze te zeer verschilt. De minister van Landbouw heeft onlangs in de Tweede Kamer gezegd, dat in het komende voorjaar en in den zomer geen akker onbebouwd eu geen koe ongemolken zou blijven en staat daardoor borg, dat zijn ambtgenoot aan het departement van Oorlog hei middel zal weten te vinden, om, door het verietfhcn van verloven, de eischen van 's lands gewapende de fensie te doen samengaan met die onzer economische verdediging, welke ernstig schade zou lijden, wanneet niet overal uit het land gehaald werd, wat er uit te halen is Als in dit opzicht de landbouwende bovolking mee werkt, dan doet zij een even vaderlandslievend werk als het gemobiliseerde leger. En daarom vermelden wij aks een mooi voorbeeld van solidariteit, wat gebeurt in do gemeente Wervershoof. Blijkens een verslag in „Onze Courant" vorgaderde daar het. plaatselijk steuncomité, om deze zaak onder de oogen te zien. Er zijn aldaar 36 gemobiliseerde man nen, in wier arbeid moet voorzien. Welnu, besloten is, dat uit do 300 gezinnen werkers zullen komen, die. om niet of voor dagloon, het werk der afwezigen zullen verrichten. De h<uft der kasten zouden de ge- mobillseerdcu betalen en de andere helft komt voor rekening van hel comité, dat rekent op eau soort vrij- willigca hoofdelijken omslag. Eén lid was bereid met paarden te ploegen. Een en ander geschiedde in de verwachting, "dat do Minister door deze regeling er nu iniet toe over zou gaan, do verloven te weigeren daar, wat de burgers op. zioh namen, oon zware taak is, omdat or op don zwaren kleigrond toch' al lang en hard gewerkt moet worden, om er wat uit te halen. In elk geval mag zokeir de goede intentie van ons braaf en degelijk landvolk in Noordholland met Iof( vermeld worden. ONDERZEEËRS GEPASSEERD. De gistermiddag te Vlissingen binnengekomen mail boot „Koningin WilheJmina' heeft twee groote Duit- sche onderzeeërs y-passeerd, die evenwel da mailboot ongehinderd lieten doorvaren. DE DUIKBOOT- EN MUNOORLOG. Te IJmuiden is binnengcloopcn het Zweodscne Btoomschip Svarton, thuis behoorende to Stockholm, kapitein Lund, van Rotterdam naar Oxelosund, met ccn groot gat ia het voorschip aan stuurboord. De ka pitein rapporteert, dat hat schip gisterenmiddag op een mijn geloopcn of getorpedeerd is. Op de plaats waar de ontploffing plaats had, wa ren ongeveer tien stoomtrawlers aan hot vissch.cn, waarvan de Onderneming het dichtst bij de Svarton was, toen men twee hevige ontploffingen hoorde en een wa terzuil, ongeveer twee masten hoog, de lucht invloog. Daar ook het water in den naasten omtrek zeer troebel werd en een groote massa visch aan de op pervlakte kwam drijven, krijgt het vermoeden dat een miinontploffing heeft plaats gehad, groote waarschijnlijk heid, ofschoon aan hel watervlak niets te zien geweest is; jjoch ook van een onderzeeboot was geen spoor to onderkennen. Hot stoomschip dook onmiddellijk met den kop on der water, waarop de bemanning uit vrees voor zin ken in twee booten het schip verliet. Zij werd op genomen door den stoomtrawler Onderneming, doch, toen na eenigen tijd bleek, ddat de Svarton drijven de bleef, ging de bemanning aan boord terug en liet do achterlanks zoo vol water loopen, dat Jiet schip ongeveer zijn normale positie terug kreeg. Daarop nam de trawler het stoomschip op sleeptouw, doch nadat tweemaal de sleeptros gebroken was, wüde de kapitein van de Svarton op eigen kracht IJmui den .trachten te bereiken. Hij verzocht echter den schipper van "den trawler voor die veiligheid zijn schip te convooien, hetgeen geschiedde. SOJAGERRRUG. De zangvereeiuging „Zahd- en Vriendschap zal op Zondag 14 Maart een uitvoering geven van zangnum mers en een operette, in hét lokaal van mej. de wied!. C. Swarthof. VERLAAT. De vereeniging „Nooit Gedacht",- tod j.ï. Donderdag haro leden met hunne dames weer bijeengeroepen tot het houden van een gezellige bijeenkomst.^ De lezing was„Arme Yisschers", gevolgd door een rij van voor drachten met en zonder zang. Ter afwisseling kregen We dezen keer een paar stukjes blaasmuziek te hooren, wat natuurlijk bij de aanwezigen ten zeerste in den smaak viel. Deze bijeenkomst, die door ongeveer 70 personen word bijgewoond, slaagde uitnemend. HEERHl GOWAARD. De afd. Heorhugowaard en Omstr. van den Bond van Nedorl. Ondcrw., is bij Ged. Staten in hooger beroep gegaan van het besluit van den gemeenteraad van Zuid- seharwoude, waarbij afwijzend is beschikt op een adres dier afdeeling, om de verordening op do salarissen der onderwijzers ten opzichte van de onder de wapenen geroepenen te wijzigen in dien ao, dat dezen meer wordt uitbetaald dan thans volgens verordening ge schiedt. ALKMAAR. Naar oom het Hdbld. wordt gemeld, zal mr. A. Dorbeck, die 14 jaren "lid van den Raad is geweest, binnenkort als zoodanig tfWanken. BAAD VAN WINKEL. Vergadering van den Raad der gemeente Winkel, op Vrijdagavond 26 Februari. Tegenwoordig alle leden. I>e voorzitter opent- de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. "-Ingekomen stukken. Een mededeeling van aan neming der benoeming tot onderwijzeres aan de schooi te Winkel, van mejuffrouw M. de Carpen- lier; tot armvoogd van den heer Jb. Brugman; een verslag van dt> Commissie tot wering van school verzuim te Winkel en van die te Lutjewinkel; een provinciaal blad, houdende mededeeling van do aan vaarding van het ambt van Commissaris der Konin gin, door Jhr. A. Roëll; een proces-verbaal van kas- opneming van hst Algemeen Burgerlijk Armbestuur. MfdndèeUog van Ged. Staten, houdende goedkeu ring övi begrooting 1916; yan het suppletoir ko hier n den Hoofdelijken Omslag 1914; van de yer- Oïd. niug op de heffing van schoolgeld. Allee voor kennisgeving aangenomen. Aan don heer J. Homan wordt overeenkomstig zijn verzoek eervol ontslag verleend als armvoogd, on der dankbetuiging voor de jn die betrekking bewe- dionsten. Een reclame van den heer E. M. Knip, tijdelijk arts alhier, tegen zijn aanslag in den Hoofdelijken Omslag, wordt in handen gesteld der reclame-com missie. Door de Gascommissie wordt voorgesteld:: lo. niet het oog op de tegenwoordige omstandighedenv- de gasprijzen 2 cent per kub. meter te vorhoogen, 2o. de jaarwedde van directeur en fitter te verhoogen, respectievelijk met f 100 en f 50, als tegemoetko ming in de dbor hen te storten pensioensbijdrage, waar zij genoodzaakt zijn de volle 8% te storten. De voorzitter zet uiteen, dat tengevolge der hooge steenkoleoprijzen, de gasprijzen moeten verhoogd worden, zal er geen groot tekort ontstaan. De heer Breebaarj vraagt, wat met die 2 cent iwordt bereikt. De voorzitter antwoordt, dat daardoor zonder ver lies zal kunnen worden gewerkt. De heer Van Holthe vraagt of alloen tengevolge der omstandigheden de gasprijzen met 25% mooten verhoogen. JDa voorzitter antwoordt toestemmend. De beer Van Holthe verwacht minder gebruik. De voorzitter verwacht eveneens bezuiniging, maar dan is er ook minder steenkool noodig, 't is ech ter noodzakelijk, om niet met verlies te werken. Beide voorstellen worden goedgekeurd. Van den heer K. Boekei is een verzoek ingekomen om grond in eigendom te verkrijgen, gelegen tus- achen de perceelen A 739 en A 302. aan den berm ▼an den Zoutkaagweg, om daarop een woning te kunnen zetten. Een onderzoek ter plaatse zal worden ingesteld. Overeenkomstig verzoek wordt aan den heer T. W. H. van den Abeele, onderwijzer aan do school Yoor L. M u.l.o. te Winkel, als zoodanig eervol ont slag verleend, met ingang van 25 Maart a.8. er. be sloten een nieuwe oproeping te doen. Omtrent de regeling met Barsingerhorn van het sohoolgeld voor kinderen uit deze gemeente, die in die gemeente schoolgaan, is een tegenvoorstel ge daan om die overeenkomst alleen van kracht te ver klaren voor armlastige kinderen van de Strook, en voorts verzocht om, hangende de onderhandelingen, de kinderen met 1.Januari niet weg te zendon. De kinderen zijn echter weggezonden en het tegenvoor stel ia door den Raad van Barsingerhorn voor ken nisgeving aangenomen. De hoer Breohaart spreekt er zijn bevreemding over 'uit* dat een verzoek van een naourigo ge meente inzake een belangrijke regeling, zoo maar voor kennisgeving wordt aangenomen, en er indien Raad zoo weinig belangstelling voor deze zaak be staat. dat geen der leden het noodig vond iets daar van te zeggen. De voorzitter stelt voor de geheele zaak ter ken nis van Ged. Staten te brengen, zoo kan do overeen kom at als door Barsingerhorn is voorgesteld, niet worden aanvaard, waarin terugwerkende kracht toe gekend wordt voor schoolgeld van kinderen, waar voor in 1914 reeds f 6 is betaald. Het voorstel van den voorzitter wordt aangeno men. Door den Minister van Binnenlandsche Zakon is jitstol van den verplichten sehoolbouw vorleend tot dit voorjaar. Do toestand is echter nog onveran derd en op grond daarvan wordt besloten wederom een jaar uitstel te vragen. Rondvraag. De heer Spaans wijst er op, dat in de Weere, een paar wegboomen toegewaaid zijn, en een gevaarlijke greppel is ontstaan tusschon den berm en do straat. De voorzitter zegt een onderzoek toe. De heer Spaans verzoekt of zoo mogelijk de ver gadering wat vroeger kan worden goconvocöerd. De voorzitter zegt daarmede rekening to houden, dezen keer was er echter bijzondere reden om spoe dig te vergaderen. Hierna sluiting. MOND- EN KLAUWZEER. Naa aanleiding van een verzoek van het Landbouw- jonii.c. om besmetting van mond- en klauwzeer te voor komen of zijne uitbreiding te beperken, hield onze af deeling van de Holl. Mij. van Landbouw oen vergadering met veehouders uit deze gemeente. Voorzitter der afd., de heer G. Nobel, gaf eene uit eenzetting van de bedoeling van het verzoek en schet ste in breede trekken wat in deze te dóen stond; Hij wees op maatregelen ter voorkoming van besmetting, op de hoodige controle van marktvoe. op spoedige aangifte en op een ernstige kennismaking van ver strekte lectuur. Aller medewerking werd daarvoor in geroepen. Teneinde deze medewerking in engen kring te bevorderen, werd er een commissie van waakzaam heid verkozen. De gemeente werd voor hare werk zaamheden in 9 wijken verdeeld, waarin elk der on derstaande personen op doelmatige wijze zal optreden: J. Castricum, Schagen, Zuid; C. Tuinman, Schagen, Noord; J. P. ide Wit, Nes; K. Borst, Nes; P. V. d. Oord, Lagedijk, J. Schoorl, BurghomK. Wit, TolkeP. Stammes, Tjallewal; en J. Stammes, Groote- wal. HOEFIJZERS. Door een twintigtal smeden in Hollands Noorden is de levering aangenomen van eetn onbepaald aantal hoefijzers, hoe meer stel, hoe liever, al ware het ook een kwart millioen, voor buitenlandsche rekening. Daar het werk goed betaald wordt en de levering Amster dam a contant as, is dit voor velen een aardig buiten kansje. i 6TRAATSTEENEN. De levering van 40000 straatsteenen ten behoeve van onze gemeente, is' gegund aan dén heer P. Metzolaar te Alkmaar, tegen I 18.75 de 1000 stuks. CABARET EN OPERETTE-ENSEMBLE. Zooals in een advertentie in dit blad is to zien, zal bovengenoemd gezelschap een kunstavond geven op Zondag 7 Maart. Een resencie uit Vlissingen vertelt er ons het volgende van Het Amsterdamsch' Cabaret en Operette Ensemble, onder loiding van Joh; Hinz en Weston, heeft goede herinneringen nagelaten, dat bleek gisteravond: in het concertgebouw, waar het optrad, voor een volle zaal, met een zeer aardig programma, door do artisten. die wenden aangekondigd door den bekenden Prof. Coca,- dorus. Het idéé is niet kwaad, om zoo'n conferencier Ier afwisseling te doen optreden en vooral een als dezen. Cocadorust och, met zijn helderen kop en radde tong, is onuitputtelijk in aardigheden, guiüge geestige, on schuldige, maar ook vijmend scherpe. Door de bon te mengeling van hoedanigheden zijn zijne causeriën pakkend en doeltreffend, dat bleek uit het applaus tel- kens na zijn optreden. Er werden aardige coupletten gezongen door mevr. v. d. Lugl, mooie door don heer Weston, lieve door mevr. Logger d' Olivierra. Joh. Hinz, -die ook ais zanger mag genoemd worden, Iretti de volle aandacht met zijn mooie .voordrachten. De operette: „Liefde boven Goud", die na de pauze wordt gegeven, legt van het begin lot het einde beslag op de volle aandacht, er is geen enkel moment in, dat storend werkt op de prettige stemming, waarin het publiek verkeerd, en ae verschillende toonoelen. die er in voorkomen, worden op "boeiende en pakkende wijze af gespeeld, hetgeen pleit voor de accuratesse in de voor dracht en het welluidende van den zang. Het publiek bracht er genotvolle uren door en verliet in de meest opgewekte stemming en hoogstvoldaan de zaal. WEER EEN. Vrijdagmorgen had een der leerlingen onzer Openb. I Lag. School het ongeluk te vallen op het speelplein. I Natuurljjk kwam het kind met het noofd terecht op een der steunijzers, die zoo snugger aan den I binnenkant op het speelplein tegen net IJzeren hek t aangebracht. De kleme werd, na voorloopig te verbonden, naar onzen gemeentegeneesheer gebracht. Uok dit ongeluk is weer betrekkelijk goed afgeloopen, tenminste als de kleine er geen verder nadeel van zal ondervinden. Wé zouden wel eens willen vragen, hoeveel ongelukken moeten er nog gebeuren voor en aleer hier eons verandering wordt gebracht. Moet er nu juist een ernstig ongeluk gebeuren? Of moet do ver andering hier wachten tot die nieuwe school er is? Ge zien de groot voortvarendheid waarmee die zaak be handeld wordt door onze gemeentcautoriteiten, zal met den bouw dezer school bepaald wol spoedig worden begonnen. Wie het niet gelooft, moet het maar zeggen. AANBESTEDING. Vrijdagmiddag had ten Raadhuize alhier do aan besteding plaats van hot d'enipen en rioleeren van dc sloot naast de Oosterslraat en die sloot voor den Sta tionsweg liggend. Ingeschreven was als volgt: S. Koning te Schagen f 4897, F. Mouleveld te Scha gen f 4687, S. Overtoom; te Schagen f 5960. J. J. ae GToot te Barsingerhorn f 5889, A. Droog te Kolhoro f 5925, Jb. Zwaan te Lammerbsohaag f5113, J. R. Vlaming te Schagen f 5300, J. Keesman te Schagen f 4399, P. Voorman te Schagen f 5884. C. Blaauboer te Schagen. f 5188, J. Roemer te Medemblik f 4383. P. Kooi] man te Purmerend f 6969. De gunning is aangehouden. VERPACHTING. De ontvanger van Registratie en Domeinen alhier, heeft Donderdag voor den tijd van 6 jaar verpacht 8 perceelen stortgronden en 6 perceelen visscherij, langs en in hët Noord-Holl. Kanaal. De hoogste inschrijvers voor de stortgronden wa ren; perceel 1, N. Nanne, Burgervlotbrug, f 450, vo rige verpachting f 310: perc. 2, G. Bos Rz.. 't Zand, f 146, vorige verpachting f 90; perc. 11, J. Zander, Gallantsoog f 240, vorige verpachting f 176; perc. 12, L. Kuit, Julianadorp, f 525.22, vorige verpachting f 400; perc. 17, J. Doorn, Zijpo, f 410, vorige ver pachting f 330; perc. 19, J. Kooij, Stolpe, f 236, vo rige verpachting f 185; pero. 20, dezelfde, f 201.50, vorige verpachting f 105; perc 23, A. P. Sipman, Anna Paulowna, f 301, vorige verpachting f 33Ü. AI de perceelen vischwater J. Dil, Koog aan de Zaan, f 500.35, vorige verpachting f 600. ^VRIJZINNIG-DEMOCRATISCHE KIESVEREENI- Mr. L. N. Roodenburg te 's-Gravenhago, zal Maan dag 8 Maart a.s. alhier in eono openbare vergade ring van de Vrijzinnig-Democratische Klesvereeni- glng een spreekbeurt vervullen. Onderwerp en plaats worden nader bekend gemaakt. Zooals bekend, is Mr. Roodenburg (een vroegere plaatsgenoot) voorzitter van den Vrijzinnig-Demo- cratlschen Bond en lid der Tweede Kamer voor Be verwijk, GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Dirkje, dochter van Pleter Hossen en Dieuwertje Wit. Overleden: Salomon Trompetter, oud 81 jaren. Wat is gelukkiger voor een moedor dan om haar kinderen gezond to zien opgroeien. Een zwak eu kwij nend kindi dool do moeder steeds in de grootste zorg en angst loven. VeeL meer kinderen dan oppervlakkig vermoed wordt, lijden aan nier- en blaasaandoonlngon. in vele govailen worden deze kwalen overgeërfd en tenzij zij, behoorlijk behandeld! worden, valt hot soms moeilijk haar te genezen. Een der moest bekende verschijnselen van nier- en bilaaszwakte bij kinderen is badwateren, Ook gedu- Orende den dag hooft het kindi dikwijls moeite om do urine op te houden. Het voelt zieih niot sterk en op gewekt, maar prikkelbaar m hangerig. Vaak doen zich ook andere verschijnselen voor als pijn ln don rug en buik, hoofdpnn enz. Foster's Rugpijn Nieren Pillen kunnen veilig door kinderen gebruikt worden volgens do gebruiksaanwij zing, die iedere doos vergezelt. Spoedig zult gij een merkbare verbetering in den gezondheidstoestand en de opgewektheid! van tot kind kunnen opmerken, en tal van dankbare moeders spraken hare tevredenheid over de werking van dit geneesmiddel uit. Te Behagen verkrijgbaar bi) J Rotgans, Drogisterij „Heb Witte Kruis", Molenstraat C 14. Toe zending geschiedt franco na ont vangstvan postwiisel k fl.76voor één, of f 10.— voor zes doozen. EiBcht de echte Foster'a Rug- pijn Nieren Pillen, weigert elk® doos, die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. Een bericht van beteékenis is, dat die Russen Mohely ten Z.O. van Bollmon hebben genomen. Do Duitschers ■melden hot ons zelf, met de voor hen vergoelijkende toevoeging, dat dit door de Russen geschiedde met een vijfvoudige overmacht. Dat behoeft de Duitschers nog met tot ongerustheid te nopen, maar bewijst toch' wel, dat de Russen nog tot daden in staat znn. De Russische mededeeling meldt tevens, dat zij aan de Njemen (Memel) in het gouvernement Soewalki een eindweegs zijn voortgerukt. Maar daar staat tegenover dat dé Duitschers een klein gedeelte manschappen, over de rivier hebben kunnen brengen. Forceeren zij dezen rivieroveirgang, dan is dat voor dé Russen zeer gevaarlijk. Uit alles blijkt, dat de Duitschers niet. gemakkelijk vorderen, maar tot de Russen hardnekkig tegenstand bieden. Een mooi succes voor die 'Duitschers is tot bezetten van de vèsting Brasnycz, die door de Russen als een steunpunt voor hunne stelling werd beschouwd; De Duitschers 'maakten 10.000 gevangenen,en 20 ka nonnen benevens vele mitrailleurs en oorlogsmateriaal. De Duitsche troepen trokken de rivier dé Orsjits, ooste lijk va'n Prasnycz, over en bezetten daar een boerderij' bij tot dorp Krasnoseltsj op dJeze boerderij deden dè Russen een aanval. Krachtig verdedigden de Duitsche troepen, die het gebouwen-complex bezet todden, de daar door hen ingerichte stelling. Maar na een hevigj gevecht om de boerderij, werd deze door de Russen ge*- nomenvan de bezetting werden 150 man, die nog in levon waren, krijgsgevangenen gemaakt. Tegelijker tijd doden de Duitsche troepen een aanval op Nowo- gorodsk, tot tusschen Ostrolenka en Lomsja aan den oostelijken oever van de Naref gelegen is. Uit de namen der plaatsen waar gevoohten wordt, blijkt, dat ondanks den Russischen tegenstand, de Duitsche troepen tegenover de Naref en Memel-linie vooruitkomen. Ten yuiden van den Weichsel hebben de Russen een voordeel behaald door de bezetting van Mogily of Moghelly, ten zuidoosten van Bolimof. Zij hadden daar belangrijke versterking gekre gen en verdreven de Duitschers uit de daar inge nomen stellingen, waarbij zij een aantal krijgsge vangenen maakten. In de Karpathen wordt de strijd inog voortgezet. De groote massa sneeuw, die daar gevallen is, be lemmert er de operaties. Qok in Galicië hebben de Russische troepen op verschillende punten het offensief aervat en de Oostenrijkers lot het ontruimen van stellingen ge noodzaakt. Aan de rivieren de Tsjetsjva, de Zolo- baja, de Byetritza en de Vorona, zijrivieren yan de D»jester, tpjj zuiden van Lemberg gelegen, hebben do Russische troepen in nachtaanvallen en in artil leriegevechten de Oostcnrijksche troepen terugge slagen. Slechts bij Grybof, in West-Galicic, werden de Russen teruggedreven, en hunne stellingen door de Oostenrijkers bezet. In het Westen geen bijzonders, steeds loopgraven en afgeslagen aanvallen. Ter zee ook niet veel suc ces, Kon pasf schepen op mijnen geloopen. De En- a-elsche admiraliteit meldt, dat de Duitschers vanaf 18 Februari 7 Eugelsche vaartuigen in den grond ge boord hebben. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, uaar waarnemingen verricht in den morgon van den 27 Februari 1916, medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut ie De Bilt. Hoogste barometerstand 775.1 te Munchen, laagste barometerstand 750.1 te Christiansund. Verwachting tot den avond van 28 Februari, btornluchtige, later tijdelijk afnemende Z. tot Z.W. wind, betrokken met regen, later tijdelijk opklaroud, oohtend zaohter. ALKMAAR, 28 Februari, Fabrieksbaas. Kleine f 46, kleine boerenkaas f 40, missie boerenkaas f 41, middelbare boerenkaas f 41 Handel stug. Aangevoerd 122 stapels, wegende 69193 Graimimrkt, Aangevoerd 370 H.L. Tarwe I 14.50 *15.25, haver f 6.60 a 7.75, bruine boonen (15 a 17.25, citroenboon en f 20, paardeboonon I 12, witte boonen 1 22.25, dBivenboonen f 12.50, spinaziezaad (12. groene erwten f 12 a 20.75, grauwe erwten 30 WARMENHUIZEN, 26 Februari. Aangevoerd 500 stuks roodo kool 6.80 a 9.10, 600 stuks gele kool f 5.10 a 9.80, 200 stuks rapen 2.90 per 100, 30 baal uien 1 6.70 a 7.20, 24 baal stek f 1.85 a 2.7o per baat, 46 zak kool f 2.57 a 2.64 per zak BROEK OP LANGENDIJK, 25 Februari. ltoode koot I 2.60 a 15.20, gele kool (2.60 a 15.30, rtte kool f 2 a 6, zak roode kool I 4.36, uien 6 80 a 7,40. NOORDSCHARWOLDE, 28 Februari. Roode kool f 24 a f 25, 2e soort f 19 a f 21, klei nen f 4 a f 17.50; gele kool f 24 a f 26, 2o soort f 19 a f 22, kleinen f 5 a f 17.50; Deensche witte f 23 a f 24, 2e soort f 17 a f 19, kleinen f 4 50 a t 16 per 100. Grove uien f 6.75 a f 7.25 per 5ü Kilogram. ALKMAAR, 26 Februari. 9 Paarden f 100 a f 300, 18 koeien f 140 a f 280 400 schapen f 22 a f 35, 335 nuchtere kalveren f 7 46 magere varkens f 20 a t 42, 101 biggen r 10.50 a f 48 per stuk. Kipeiereu a 6 cent. Bo- ter 80 a 87 cent per halve KG. Laatste telegrammen. ZWOLLE. Gister is ingebroken in de steenfa briek van de firma Harmsen en Co. te Harcule bij Zwolle. Voornamelijk zijn koperen voorwerpen ont vreemd, als: ae stoomfluit van een locomobiel en tal van koperen olie- en vetpompen. De politie doet onderzoek. CALCUT'j'A (Engelsch-Indië)De Indische llegee- ring heeft,een volstrekt uitvoerverbod uitgevar digd van meel on graan van 31 Maart tot 31 December. Hiermede stelt zij zich ten doel, do plaatselijke prij zen, die anders zouden stijgen, in bedwang te hou den. IN POLEN. PETROGRAD (Officiéél). Do Generale Staf deelt me de, dat nader gebleken is, tot het Russisohe succes bij Krasnyk in den loop van 24, 25 en 26 Februari,, zeer groot is geweest. Onze troepen gaan moedig door het vijandelijke vuur m ,gaan' den vijand met de ba- 'onet te lijf, Wij' wonnon terrein.-Do vijand trekt, zich! over het geheele front terug en liet krijgsgevangenen, kanonnen on mitrailleurs achter. Wij ondervonden groote diensten va!n onze gepant serde auto's. Do mitrailleurs op dé auto's beschoten] den vijand! tot op 31 of 40 pas iafstand', waardoor Mt groote verliezen leed. Tot nu toe is vastgesteld, diat wij op 24 en 25 Febr. 30 officieren en 2600 man gevangen namen en 7 ka nonnen en 11 mitrailleurs met vele equipemeatslukkeij benevens een geheele trein buit maakten. Verschillende Oorlogsberichten. EEN DWALENDE TORPEDO? Al eenigen tijd deden geheimzinnige geruchten de ronde over „iets nieuws", dat door de Duitschers in den bondelsoorlog zou worden toegopast en waar op zelfs ln enkele van de vele waarschuwingen 'n toespeling werd gemaakt. Volgens een bericht uit Göteburg in het Svenska Dagblad zouden do Duit- echers een nieuw soort torpedo gebruiken het jSweedscne blad noemt het een automatische on derzeeboot die geen bemanning noodig heeft. Deze „boot" zou varen met een machine, welko haar 14 aagen lang lin beweging zou kunnen houden. Er is een roertje aan waarmee men het ding in een cir kel kan doen varen; zoodra het op zijn zwerfpad op eenig voorwerp stuit, bijv. op een schip, zou het automatisch een projectiel afvuren. Het hl ad noemt dit bericht, dat over Götoburg weer uit Lübeck komt, terecht een „zonderlingo his torie". Men zou kunnen vragen of zulke ..torpedo- tollen" „dwaaltorpedo's", „oorlogsvoetzoekers", of „zwerfmijnen" of hoe men ze ook noemen wil niet ook gevaarlijk zouden zijn voor de Duitsche duikbooten zelf. Tenzij misschien de Duitschers or zioh toe bepalen ze op of in een of andere Britsche haven los te laten. Doch dan kan men ze toch niet met tientallen tegelijk loslaten en zal zulk eon hel- scha machine toch ook wél ontdekt kunnen worden, hetzij door eenig geluid, dat zij maakt als anders zins. Opmerking verdient intusschfen, wat tot Noorsche departement van Buitenlandlsche Zaken omtrent het ongeluk met de Regin toeft medegedeeld'. De ontplof fing geschicddé zoo lazen wij gisteren in tot tele gram van Wolff nit Christiania toen de bemanning bezig was naar een mijn tel kijken, weLke zij meenden al voorbij te rijn. Van een torpedoboot .(dit stond in het telegram, doch wij vermoeden dat er torpedo had moeten staan) heeft de bemanning niets gezien. Zou de „Regin" door zulk eon s,zwerfmijn rijn getroffen? N. Grt. EFN" ZEEGEVECHT? Het s.s. „Maasstroom!" van1 de Hollantoche Stoom bootmaatschappij, dat gistermorgen te Amsterdam aankwam uit Londen, heeft Donderdagmiddag twaalf uur in noordelijke richting op dé Noordzee kanon gebulder gehoord, tot ongeveer een kwartier aanhield. Te voren had ne bemanning eenige Engelscho tor-i pedojagers met groot en spoed in Noordelijke richting zien stevenen. DF SUFFRAGETTES-BRIGADE. Ei -verd gisteren geseind, dat een detachement suf fragettes te Iiavre was gelanc' om dienst te doen pis telefonisten, chauffeurs enz. De ..Figaro" vertelt iets meer van die suffragettes-, vrijwilligers. Zij hebben twee regimenten gevormd, vrou wen en 'jonge meisjes, tusschen den leeftijd van -20 en 40 ïaar. Elk regiment is twee bataljons sterk en elk bataljon vier compagnies van 500 „man". De brigade heeft een effectief van 8000 „man". Toen drt dames, die in alle stilte deze brigade ge vormd hadden, haar vrijwilligers ter beschikking stel den van lord Kitchener, glimlachte deze en verklaar de, dat men vrouwen toch niet naar het front kon zenden. Tenslotte heeft da minister van porlog toch toege-

Schager Courant | 1915 | | pagina 2